توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  خواص ذکر صراط علی مستقیم صراط مالک یوم الدین

  1 بازدید

  خواص ذکر صراط علی مستقیم صراط مالک یوم الدین را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  اسرار نهفته در سوره الفاتحه + خواص سوره حمد

  اسرار نهفته در سوره الفاتحه + خواص سوره حمد

  تهران- الکوثر:  هریک از سوره‌های قرآن بنا به شرایطی بر رسول اکرم (ص) نازل شده اند. اگر بخواهیم آن‌ها را تفسیر نماییم و یا به اسرارشان پی ببریم، قطعا نیمی از مسیر را رفته ایم و هنوز راه زیادی می‌ماند تا بتوانیم به آنچه که قصد پروردگار از نزول آن سوره بوده است برسیم. اما با این حال در احادیث و روایات تا حدی به خواص آن‌ها اشاره‌ شده است و در همین راستا باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا در این مطلب اسرار نهفته در سوره حمد سوره‌ای که هر روز در نماز خوانده می‌شود و واجب است را برای شما شرح دهد، پس بسم الله...

  سوره الفاتحه

  سوره الفاتحه، اولین سوره قرآن کریم است که ۷ آیه داشته و به شرح زیر است:

  بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ ﴿۱﴾
  به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

  الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ ﴿۲﴾
  ستایش مخصوص خداوندی است که پروردگار جهانیان است.

  الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ ﴿۳﴾
  بخشنده و بخشایشگر است.

  مَالِکِ یَوْمِ الدِّینِ ﴿۴﴾
  (خداوندی که) صاحب روز جزا است.

  إِیَّاکَ نَعْبُدُ وإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ ﴿۵﴾
  (پروردگارا) تنها تو را می پرستیم و تنها از تو یاری می جوییم.

  اهدنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ ﴿۶﴾
  ما را به راه راست هدایت فرما!

  صِرَاطَ الَّذینَ أَنعَمتَ عَلَیهِمْ غَیرِ المَغضُوب عَلَیهِمْ وَلاَ الضَّالِّینَ ﴿۷﴾
  راه کسانی که آنان را مشمول نعمت خود ساختی، نه راه کسانی که بر آنان غضب کردی و نه گمراهان

  معرفی سوره حمد

  نام‌ها و سبب نامگذاری سوره حمد

  نام اصلی این سوره، فاتحة الکتاب است؛ به این جهت که اولین سوره قرآن است و قرآن با آن گشوده می‌گردد؛ و از آن رو که قرائت آن در نمازها، واجب است؛ همچنین به این علت که نخستین سوره‌ای است که فرود آمده است.

  این سوره به سبع المثانی و ام القرآن هم معروف است.

  به علت ارزش و اهمیت خاص این سوره، بیش از بیست نام برای آن ذکر شده است که مشهورترینِ آن‌ها عبارتند از: حمد، ام القرآن، سبع المثانی، کنز، اساس، مناجات، شفاء، دعا، کافیه، وافیه، راقیه (یعنی پناه‌دهنده).

  محل و ترتیب نزول سوره حمد

  سوره حمد یا فاتحه، بر خلاف تمام سوره‌های دیگر، دو بار نازل شده است: یک بار در مکه و بار دیگر در مدینه؛ به همین جهت، به آن مثانی هم می‌گویند؛ البته از آن رو که اولین بار در مکه نازل شده، آن را سورهٔ مکی می‌خوانند.

  این سوره، نخستین سوره قرآن به ترتیب مصحف و پنجمین سوره به ترتیب نزول است.

  تعداد آیات و کلمات سوره حمد

  سوره فاتحه ۷ آیه، ۲۹ کلمه و ۱۴۳ حرف دارد. این سوره به لحاظ لفظ و حجم، از سوره‌های کوچک قرآن یا «مفصلات» است و در میان مفصلات نیز از سوره‌های «قصار» به شمار می‌آید. بر طبق روایات، این سوره در عین اختصار، در معنا بزرگ و «ام الکتاب» و اساس قرآن است. در فقه شیعه، سورهٔ حمد در هر یک از نماز‌های واجب و مستحب دو بار خوانده می‌شود.

  غرض سوره حمد

  سوره حمد با توصیف خداوند از راه نعمت‌های او آغاز می‌شود و با صفت ربوبیت ادامه می‌یافته و دو نوع رحمت، ظهور ذات و اراده‌اش را در عوالم وجود بیان می‌کند.

  مالکیت روز جزا، تصرف قاهرانه الهی در عالم و تحول عمومی عالم و سرّ معاد را به بهترین کیفیت می‌رساند.

  بیان آیه تبعد از زبان بنده «ایاک نعبد ...» و حصر عبادت معرف استعداد انسان برای تحول و تکامل است است که تنها ممیز آدمی همین است.

  صراط مستقیم گویای تشریع، قوانین و شریعت است.

  پایان سوره اسرار و علل موت و حیات، ترقی و انحطاط افراد و ملل گذشته است.

  فضیلت‌ها و خواص سوره مبارکه "حمد"

  «سوره حمد» نسخه‎ای است برای درمان همه آلام جسمی و روحی. و چون انسان «العیاذ بالله» بیمار شد، امام صادق علیه السلام فرمودند: سوره‌ «حمد» سوره‌ای است که ابتدایش «حمد» خدا و وسطش «اخلاص» و آخرش دعا است.

  از سلمة بن محمد نقل است که گفت: از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمود: کسی که سوره حمد او را شفا نبخشد، چیزی او را شفا نمی‌بخشد.

  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: سوره حمد بر هیچ دردی خوانده نشد، مگر اینکه دردش آرام می‌گیرد.

  امیرالمومنین علیه السلام فرمود: از پیغمبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم شنیدم که فرمود: به تحقیق خدای متعال به من گفته ای محمد به تو هفت آیه از مثانی و قرآن عظیم داده ایم. پس فاتحه الکتاب را جدا کرد و بر من منت گذاشت آن را در برابر قرآن عظیم قرار داد.

  پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: فضیلت سوره حمد مانند فضیلت حاملان عرش است، هر کس آن را قرائت کند، ثوابی مانند ثواب حاملان عرش به او داده می‌شود.

  از پیغمبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم شنیدم که فرمود: به تحقیق خدای متعال به من گفته: ای محمد به تو هفت آیه از مثانی و قرآن عظیم داده ایم. پس فاتحه الکتاب را جدا کرد و بر من منت گذاشت آن را در برابر قرآن عظیم قرار داد».

  رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هرکس سوره حمد را قرائت کند خداوند به عدد خواندن تمام کتاب‌هایی که از آسمان نازل شده به او ثواب و پاداش عنایت می‌فرماید.

  برخی از خواص سوره حمد

  رفع مسمومیت

  از پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله وسلم نقل شده است: «سوره حمد مایه شفای مسمومیت است»

  از این سوره می‌توان به دو گونه در این موارد استفاده کرد؛ یکی اینکه سوره حمد را بر آبی خوانده و به بیمار بنوشانند و دوم اینکه سوره حمد را نوشته و پس از شستن از آب به دست آمده به بیمار مسموم بدهند.

  جهت رفع تب

  حضرت امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: هر کس، با ایمان سوره مبارکه فاتحه را چهل بار بر قدح آب با نیت خالص و توجه به خدا و معنی آن بخواند و آن آب را بر روی کسی که تب دارد بپاشد، تب از او زایل می‌شود.

  زیادی نور چشم

  حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:، چون کسی را درد چشم باشد یا در بینایی او ضعفی باشد در اول ماه، چون هلال ماه را ببیند دست بر چشم خود بنهد و سوره فاتحه را ۱۰ بار با نیت خالص و توجه به معنی آن بخواند و در آخر سوره مبارکه «توحید» را ۳ بار بخواند بعد از آن ۷ بار بگوید: «یا ربِّ قَوِّ بَصَری».

  سپس بگوید: «اللهم اکف انت الکافی، اللهم عاف انت المعافی». درد چشم و ضعف بینایی به صحت مبدل می‌گردد.

  ایجاد برکت

  در کلامی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم آمده است: هرکس، هنگامی که وارد خانه خود می‌شود، سوره حمد و توحید را قرائت نماید خداوند فقر را از خانه او دور کرده و برکت زندگی او را به حدّی زیاد می‌کند که به همسایگانش نیز می‌رسد.

  پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: فضیلت سوره حمد مانند فضیلت حاملان عرش است، هر کس آن را قرائت کند، ثوابی مانند ثواب حاملان عرش به او داده می‌شود.

  از حضرت امام صادق علیه السلام روایت شده است: «هرکس سوره حمد را قرائت کند، به لطف و عنایت الهی، در‌های خیر دنیا و آخرت به روی او گشوده خواهد شد.»

  ختومات مجرب

  ۱) نماز عجیب و مشکل گشا

  اگر کسی به نیت قضای حاجت دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت ۱۹ مرتبه بسم الله الرحمن الرحیم بگوید و بعد از آن سوره حمد را تلاوت نماید و بعد از تمام شدن نماز ۷۸۶ مرتبه آیه بسم الله الرحمن الرحیم را بگوید هر حاجتی داشته باشد برآورده خواهد شد. ان شاءالله.

  ۲) برکت و گشایش روزی

  از مولا علی علیه السلام نقل شده است: «اگر رزق و روزی و ثروت زیادی می‌خواهی و دوست داری از هر بنده و آزادی بی نیاز باشی و به زودی به آرزوهایت برسی و از غل و غش و حیله در امان باشی؛ پس «فاتحة الکتاب» را بخوان که اسرار عجیبی در آن نهفته است.

  برای رسیدن به آرزو‌ها و حاجت هایت، این سوره را در پنج نوبت (صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشا) ۱۰۰ مرتبه تلاوت کن.

  ۳) جهت عزت و شخصیّت و حفظ آبرو

  در روز جمعه شروع کند تا ۴۱ روز، و هر روز ۴۱ مرتبه سوره مبارکه حمد را بخواند و بعد از اتمام بلافاصله ۱۳ بار این دعا را بخواند: «یا مُفَتِّحُ فَتَّح یامُفَرِّجُ فَرَّج یامُسَبِّبُ سَبَّب یامُیَسِّرُ یَسَّریامُسَهِّلُ سَهَّل یا مُتَمِّمُ تَمَّم برحمتک یا ارحم الراحمین»

  منبع مطلب : fa.alkawthartv.com

  مدیر محترم سایت fa.alkawthartv.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تفسیر آیه 6 سوره حمد - بخش چهارم

  منبع مطلب : portal.esra.ir

  مدیر محترم سایت portal.esra.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : این چه جور سایت بیخودی است وقتی چیزی بلد نیستید سایت نزنید. خواص یک ذکر را میخواهی. در باره یک سوره مینویسه.

  amir bi badill : خاک نو سرتون کنن خواص یه ذکر رو نمیتونین بنویسین بعد سایت زدین بلد نیستین سایت حذف کنین

  ناشناس : اخه ما خواص ذکر صراط علی مستقیم را میخواستیم شما خواص صوره حمد را دادید.عجب سایت دارید.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  منیرسادات عماد 5 ماه قبل
  0

  بسیارعالی بود ممنونم

  ناشناس 6 ماه قبل
  1

  سلام به شما بزرگوار من ای ذکر صراط علی مستقیم رو هر روز ۱۱۰ بار میخوانم فقط خواستم بدونم زمان خواستی داره یا نه

  ناشناس 10 ماه قبل
  1

  ذکر خیلی خوبیه یعنی خدایا از راه خودت دورمکن راه ورسم دین و افریده روز جزا .پس نیست خدایی جز خدای یکتا نیست راهای جز حقیقت پس افریده دنیا فقط خداست. ذکر عالی هست تجربه شده .

  نازی 11 ماه قبل
  0

  سلام دوستان عزیزم. انسانی که عقیده ش و ایمانش قوی باشه. هرچیزی که مارو دل مارو بخدا نزدیک و نزدیکتر میکنه و خودمون متوجه میشیم باور میکنیم که با این مثلا ذکر به خواسته مون هزار درصد می‌رسیم. این نظر منه و اما این ذکر مبارک رو من شنیدم و چند روزی هست دارم میخونم. و داره یواش یواش نتیجه میده. کامل به نتیجه دلخواهم رسیدم که میرسم میام خبرشو برای شما هم مینویسم ولی سفارش میکنم حتما بخونین.. خیلی عالیه معجزه ست

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  سلام علیکم

  شما هیچ توضیحی پیرامون اون ذکر ندادید!!!

  بهر صورت بنظرم با توجه به اینکه جناب دانشمند این موضوع رو مطرح کرد خوبه از ایشون استعلام کنید ونتیجه رو در سایت مرقوم بفرمایید

  بنده 12 ماه قبل
  0

  توفیقی شد در مورد سوره حمد نکاتی یاد گرفتم ممنون

  علی 12 ماه قبل
  -2

  چرا معنی کامل ذکر را نمی‌گیرد.مردم سرکار گذاشتن

  علی 12 ماه قبل
  1

  میگن معنی ذکر بگین.شما سوره حمد و توضیح میدید.

  اونم کپی کردین.خوب وقتی بلد نیستید غلط میکنید سایت میزارید

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  همه‌چی‌بودجزخواص‌ذکر

  هانیه 1 سال قبل
  0

  سلام این ذکر اولین بار در اینستا دیدم از زبان یکی از اساتید که تو تلویزیون همیشه هستند منم یاداشت کردم وروزی ۱۱۰ مرتبه تکرار آثار بسیار پر خیر وبرکتی داره حتما امتحان کنید من خودم قبل از این ذکر خیلی به خواندن سوره توحید اعتقاد دارم التماس دعا

  فریناز 1 سال قبل
  1

  سلام وقتتون بخیرلطفاراجب تابعه همزادطلسم اینجورچیزاهم مطلب بذاریدیاراجب نمازهای که کن فیکون میکنن باتشکر

  بهزاد رعایایی 1 سال قبل
  0

  سلام همنوعان عزیز این سعادتیست اگر انسان بفهمد که سوره حمد از کنجهای عرش است و از اسرار گاهی دنبال چیزی میگردی چیز بهتری بهت میرسونن سوره ها و ذکرها جای خود سوره حمد فاتح دنیا و آخرت است در هر نفس بخوانید و ذکرش کنید که دنیا و آخرت برویتان گشوده شود این خو یک راز هست که شاید هر کسی به شما نگوید سوره حمد فوت کوزه گران است که به راحتی به هر کسی نمیگویند..بقول استاد الهی قمشه ای سوره هارا باید پیاده کنید تا آنها را عینا" مشاهده کنید که بصورت ملک و فرشته ای به چشمتان دیده میشوند!!!!!!!

  بهزاد رعایایی 1 سال قبل
  0

  سلام همنوعان عزیز این سعادتیست اگر انسان بفهمد که سوره حمد از کنجهای عرش است و از اسرار گاهی دنبال چیزی میگردی چیز بهتری بهت میرسونن سوره ها و ذکرها جای خود سوره حمد فاتح دنیا و آخرت است در هر نفس بخوانید و ذکرش کنید که دنیا و آخرت برویتان گشوده شود این خو یک راز هست که شاید هر کسی به شما نگوید سوره حمد فوت کوزه گران است که به راحتی به هر کسی نمیگویند..بقول استاد الهی قمشه ای سوره هارا باید پیاده کنید تا آنها را عینا" مشاهده کنید که بصورت ملک و فرشته ای به چشمتان دیده میشوند!!!!!!!

  آسمان 1 سال قبل
  0

  من این ذکر رو به نیت رسیدن به یکی از خواسته هام دارم میخونم و یک هفته گذشته دو تا نشونه دیدم.

  شک ندارم به سادگی و عزتمندانه به خواسته ام میرسم.

  نیکی 1 سال قبل
  2

  لطفا خواص ذکر مربوط را بیان کنید ولی دوستان عزیز با گفتن حرفها وکلمات زشت چیزی تغییر میکنه شما که به اصطلاح دعا کن وقرآن خوان هستید دیگه چرا ؟ من از طرف دوستان عذر خواهی می نمایم.

  حسن 1 سال قبل
  2

  بلاخره فضیلت ذکر صراط علی .... چه شد ؟؟؟؟؟؟؟

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  واقعا اگه چیزی نمبدونید،چرا سایت میزنی،سایت میزنی و از دیگی کپی میگیری. نمیتونی مطالب جدید بنویسی ایکار را نکن.

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  معنی‌فارسی.این‌زکر‌بنویس

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  من از وقتی که ذکر علی صراط مستقیم رو به زبونم میارم زندگیم به سمت خیلی خوبی داره کشیده میشه هم مادی هم معنوی دوست داشتم ببینم این ذکر در چه کتابی اومده وخواصش چیه ولی متاسفانه شما نتونستید منو راهنمایی کنید البته از مطالبی که در مورد سوره حمد گفته بودین استفاده کردم ممنون

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  من خاصیت ذکرروخواستم شماخاصیت سوره رامیگین این دیگه چجورسایتیه منت بذارینوببندینش خواهشا

  ناشناس 1 سال قبل
  4

  اخه ما خواص ذکر صراط علی مستقیم را میخواستیم شما خواص صوره حمد را دادید.عجب سایت دارید.

  یوسف 1 سال قبل
  0

  یک خولص ذکر خواستیم یک کتاب میگید اما جواب اصلی زو نمیدید

  یوسف 1 سال قبل
  2

  یک معنی صراط مستقیم خواستیم واثار ذکرش ببین چطوری میکنید ادم پشیمون میشه خاک توسرتون

  0
  علی 12 ماه قبل

  دقیقا

  قنبری 2 سال قبل
  0

  سلام من الله توفیق

  اجرکم عندالله

  بسیار جالب بود بهره بردم

  مطلب کامل بود احسنت فقط دوست عزیز در مورد ذکر صراط علی مستقیم و صراط مالک یوم الدین هیچ مطلبی نبود و این عجیب بود به قول قدیمی ها به نام من و به کام دیگری

  موفق باشید 😊😊🌹🌹🌹

  الهه 2 سال قبل
  0

  توروخداتاانتخاب بدید،ممنونم

  الهه 2 سال قبل
  0

  ببخشید اشتباه تایپ شدحرکات یااعراب دقیق ذکرصراط علی المستقیم تاآخرش منظورمه

  الهه 2 سال قبل
  0

  سلام ببخشیدکسی هست تحرکات دقیق این ذکریاهمان اعرابی دقیقشوبدونه ،خواهش میکنم راهنمایی کنید،ذکرصراط علی المستقیم تاآخرشب منظورمه

  0
  رضا 2 ماه قبل

  صِراطُ علیِِ مُستقیم صراطُ مالکِ یوم الدین اللّهمَ ایاک نعبد و ایاکَ نستعین

  A&S 2 سال قبل
  2

  من اولین بار این ذکر رو از آقای دانشمند شنیدم که گویا کسی این ذکر رو بهشون یاد داده بود .تمام اذکار نور دارند و این ذکر هم نور بسیاری داره یعنی اگر قادر باشیم با چشم دل اذکار رو ببینیم به جای کلمه نور خواهیم دید .این ذکر نورانی برکت رو وارد زندگی انسان میکنه و هر روز به عدد ۱۱۰ بار باید گفته بشه .

  1
  ناشناس 2 سال قبل

  بابا ما خواص ذکر و.میخوایم

  amir bi badill 2 سال قبل
  4

  خاک نو سرتون کنن خواص یه ذکر رو نمیتونین بنویسین بعد سایت زدین بلد نیستین سایت حذف کنین

  زهره 2 سال قبل
  0

  خواص ذکر صراط علی ومستقیم

  0
  ناشناس 5 روز قبل

  ،

  ناشناس 2 سال قبل
  10

  این چه جور سایت بیخودی است وقتی چیزی بلد نیستید سایت نزنید. خواص یک ذکر را میخواهی. در باره یک سوره مینویسه.

  برای ارسال نظر کلیک کنید