توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  خواص ذکر لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم

  1 بازدید

  خواص ذکر لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  خواص ذکر "لاحول ولا قوة الا بالله"

  خواص ذکر

  تهران- الکوثر: امام باقر(ع) در تفسیر این ذکر فرمودند: آنجا که قدرتى را به جا صرف کرده و خدا را اطاعت کرده‌اید، این قدرت بر اطاعت، از ناحیه خداست و آنجا که معصیت نکرده‌اید، در حقیقت، عنایت الهى بین شما و آن معصیت حائل شده است. پس لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم یعنى: ما توانایی ترک گناه را نداریم مگر به یاری خدا و قدرت انجام طاعت خدا را نداریم مگر با توفیق الهی(بحارالانوار، ج90، ص187)

  امام باقر(ع) در تفسیر این ذکر فرمودند: آنجا که قدرتى را به جا صرف کرده و خدا را اطاعت کرده‌اید، این قدرت بر اطاعت، از ناحیه خداست و آنجا که معصیت نکرده‌اید، در حقیقت، عنایت الهى بین شما و آن معصیت حائل شده است. پس لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم یعنى: ما توانایی ترک گناه را نداریم مگر به یاری خدا و قدرت انجام طاعت خدا را نداریم مگر با توفیق الهی(بحارالانوار، ج90، ص187)

  گاهى انسان را به گناه دعوت مى‌کنند، اما مانعى در مسیرش پدید مى‌آید. او نمى‌داند راهى که به آن دعوت شده است، راه گناه است و یا نمى‌داند چرا راه‌بندان شد، اما بعد مى‌فهمد او را به مجلس گناه دعوت کرده بودند و این راه‌بندان، همان حول الهى بود که بین او و گناه حائل شد.

  این که ما در نماز مى‌گوییم: "بحول الله و قوته اقوم و اقعد" به این معنا نیست که فقط در حال نماز که برمى‌خیزیم و می‌نشینیم، بقوة الله است؛ بلکه به این معناست که همه‌ی حرکات و سکنات ما، در نماز و در غیر نماز به قوت الهى است.

  پیامبر اکرم(ص) این ذکر شریف را ذکر فرشتگان حامل عرش معرفى کرده است: "تسبیح حملة العرش"( بحارالانوار، ج90، ص191) و در برخى روایات تفسیرى آمده است که فرشتگان حامل عرش نیز که ذات اقدس خداوند از آنان به "الذین یحملون العرش" یاد مى‌کند(غافر، آیه 7)، هنگامى که حمل عرش الهى، یعنى مقام فرمانروایى خدا، برایشان دشوار بود ذکر "لا حول ولا قوة الا بالله العلى العظیم" را به آنان آموختند:

  "(خداوند به فرشتگان فرمود:) به شما کلماتی می‌آموزم که دشواریتان را کاهش دهد.فرشتگان گفتند: آن چیست؟

  خداوند فرمود:بگویید  بسم الله الرحمن الرحیم ولا حول ولا قوة الا بالله العلی العظیم و صلى الله على محمد و آله الطیبین.پس آنان این را بگفتند و عرش را حمل کردند"( بحارالانوار، ج 55، ص33)

  شاید چنین ذکرى براى فرشتگان دفع سختی و دشواری باشد. لیکن، "بحول الله و قوته اقوم و اقعد" در نماز مصداقى از آن اصل کلى است. زیرا "لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم"؛ یعنى، هیچ جا منع و همچنین قدرت و توانى نیست مگر به عنایت ذات اقدس خداوند و اختصاصى به نماز یا غیر نماز و نیز اختصاصى به انسان و غیر او ندارد.

  در اینجا به ذکر برخی روایات در باب این ذکر عظیم می‌پردازیم:

  *تاخیر زمان مرگ:

  امام صادق(ع) فرمودند: آن کس که هزار بار بگوید "لا حول ولا قوة الا بالله" خداى تعالى زیارت کعبه را روزى‌اش خواهد نمود و اگر مرگش نزدیک باشد، خدا آن را به تاخیر خواهد انداخت تا حج را روزى‌اش سازد.( مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 396)

  * گنجى از بهشت:

  رسول خدا(ص) فرمود: بسیار "لا حول و لا قوة الا بالله" بگویید که آن از گنج‌هاى بهشت است.( کنز العمال ، ج 1، ص 544)

  *دور شدن هفتاد بلا:

  راوى مى‌گوید شنیدم که امام صادق(ع) فرمودند: کسى که بگوید "لا حول ولا قوة الا بالله العلى العظیم" خداى عزوجل به خاطر آن هفتاد نوع بلا را از او دور مى‌گرداند که کمترین آن‌ها خفه شدن است.( ثواب الاعمال ، ص 349)

  * رفع درد و اندوه:

  از پیغمبر اکرم(ص) روایت شده است که فرمودند: ذکر "لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم" گنجى از گنج‌هاى بهشت است و آن باعث شفا یافتن از نود و نه درد است که آسان‌ترین آن‌ها اندوه است.( مستدرک الوسایل ، ج 1، ص 395)

  * داروى نود و نه بیمارى:

  از رسول خدا(ص) روایت شده است که فرمودند: گفتن ذکر "لا حول ولا قوة الا بالله العلى العظیم" دارویى است که نود و نه بیمارى را بهبود مى‌بخشد که آسان‌ترین آن‌ها اندوه است و معناى این کلمه چنین است هیچ حرکت و نیرویى جز به سبب و خواست خدا پدید نیامد.( مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 396)

  * رفع شدن بلایا:

  از امام صادق(ع) روایت شده که فرمود: هر گاه نماز صبح و مغرب را خواندى، هفت بار بگو: "بسم الله الرحمن الرحیم، لا حول ولا قوة الا بالله العلى العظیم" زیرا هر کس آن را بگوید، به او جنون و جذام و برص، و هفتاد نوع از انواع بلایا نرسد.( اصول کافى ، ج 6، ص 195(

  * توصیه پیامبر(ص) به على(ع)

  "بکیر" مى‌گوید: از امیرالمومنین(ع) شنیدم که مى‌فرمود: رسول خدا(ص) به من فرمود: هر گاه که در سختى و بلایى در افتى، بگو بسم الله الرحمن الرحیم، لا حول ولا قوة الا بالله العلى العظیم؛ زیرا خداوند عزوجل به وسیله‌ی آن انواع بلا را از تو دور می‌کند.( اصول کافى ، ج 6، ص 311)

  *درمان بیمارى و ندارى:

  "اسماعیل بن عبدالخالق "گوید: مردى از اصحاب پیامبر(ص) مدتی بود که به خدمت ایشان نرسیده بود.رسول خدا(ص) به او فرمود: چه چیزى باعث شد که دیر نزد ما بیایی؟ عرض کرد: بیمارى و ندارى .

  پیامبر فرمود: آیا به تو دعایى یاد بدهم که خدا به وسیله‌ی آن بیمارى و ندارى را از تو رفع کند؟ عرض کرد: بله یا رسول الله .

  پیامبر(w) فرمود: بگو "لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم، توکلت على الحى الذى لا یموت و الحمدلله الذى لم یتخذ(صاحبة و لا) ولدا و لم یکن له شریک فى الملک و لم یکن له ولى من الذل و کبره تکبیرا."

  آن فرد ذکر را گفت و زمانی نگذشت که نزد پیغمبر(ص) بازگشت و عرض کرد: یا رسول الله خداوند بیمارى و ندارى را از من رفع نمود.( اصول کافى ، ج 6، ص 249)

  * اسم اعظم خداوند:

  امام رضا(ع) فرمود: هر کس پس از نماز صبح صد بار بگوید: "بسم الله الرحمن الرحیم، لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم"؛ به اسم اعظم خدا از سیاهى چشم به سفیدى آن نزدیک‌تر شده و به راستى که در مدار اسم اعظم قرار گرفته است.( سفینة البحار، ج 1، ص 661)

  *سفارش حضرت على(ع) به کمیل:

  امام على(ع) خطاب به کمیل بن زیاد مى‌فرماید: اى کمیل! هر روز نام خدا را بر زبان جارى کن و بگو: "لا حول و لا قوة الا بالله"؛ بر خدا توکل کن، ما را یاد کن، نام ما ببر و بر ما درود فرست.

  اى کمیل! به هنگام غذا نام خدایى را که با اسمش هیچ دردى زیان نرساند و نامش براى هر بدى و دردى درمان است به زبان آور.

  اى کمیل! به هنگام هر سختى بگو: "لا حول و لا قوة الا بالله" تا خدا آن را کفایت کند. و به هنگام نعمت بگو: الحمدلله تا زیاد شود و چون روزى‌ات دیر رسد، استغفار کن تا خدا گشایش دهد.( تحف العقول ، ص 182)

  *ذکر هنگام بیرون آمدن از خانه:

  پیامبر گرامى اسلام (ص) در روایتى درباره‌ی آداب و اذکار بیرون آمدن از خانه چنین فرمودند: کسى که هنگام خروج از منزل بگوید بسم الله الرحمن الرحیم دو فرشته مى‌گویند: هدایت شدى . و اگر بگوید لا حول و لا قوة الا بالله مى گویند: حفظ شدى . و اگر بگوید توکلت على الله مى گویند: بى‌نیاز شدى.

  در این هنگام شیطان مى گوید: چگونه مى توانم در بنده اى که هدایت شده ، حفظ گردیده و بى نیاز شده است ، نفوذ کنم .( ثواب الاعمال ، ص 349)

  * دورى شیطان:

  از حضرت رسول اکرم(ص) نقل شده که فرمود: شیطان بر دو قسم است: شیطان جنى، که با گفتن "لاحول و لا قوة الا بالله العلى العظیم" از شما دور مى‌شود.

  و شیطان انسى، که با فرستادن صلوات بر محمد و آلش  از شما دور مى‌شود. "اللهم صل على محمد و آل محمد" (امید درماندگان ، ج 2، ص 223و 234)

  *ذکرهاى موثر در دنیا و آخرت:

  امام باقر(ع) فرمودند: شخصى به نام "شبیه هذلى"، حضور پیامبر اکرم(ص) آمده و عرض کرد: اى پیامبر خدا! پیرمردى هستم که سنم بالا است و کارهایى مانند نماز، روزه، حج و جهاد را که قبلا انجام می‌دادم، اکنون نمى‌توانم انجام دهم. اى رسول خدا! سخنى به من بیاموز که ثواب خداوند را نصیبم سازد و بر من آسان گیر اى رسول خدا!

  حضرت فرمودند: سخنت را تکرار کن و او تکرار کرد. و به همین ترتیب تا سه بار سخن خود را تکرار کرد. آنگاه پیامبر(ص) به او فرمودند: اطراف تو هیچ درخت و گلى نبود، مگر این که دلشان به حالت سوخت و برایت گریه کردند. پس از نماز صبح ده بار بگو "سبحان الله العظیم و بحمده و لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم"؛ (خداى بزرگ را منزه می‌دانم و به ثناى او مشغولم و هیچ توان و نیرویى جز با یارى خداى بزرگ بلند مرتبه بزرگ نیست) که همانا خداوند بزرگ با این ذکر تو را از کورى، دیوانگى، جذام، فقر و زیر آوار ماندن محفوظ مى‌دارد.

  عرض کرد: اى رسول خدا،این ذکر براى دنیا بود، براى آخرت چه؟ پیامبر(ص) فرمودند:بگو:" اللهم اهدنى من عندک، وافض ‍ على من فضلک وانشر على من رحمتک و انزل على من برکاتک" (خداوندا! مرا از جانب خود راهنمایى نما و از فضل خویش بهره‌مند ساز، از رحمت خود بر من فرو ریز و از برکات خود بر من نازل فرما.)

  حضرت صادق(ع) فرمودند: این دستورات را گویى او با دستانش گرفت و رفت. آنگاه پیامبر (ص) فرمودند: بدانید که همانا اگر او در روز قیامت بیاید و این اذکار را عمدا ترک نکرده باشد، خداوند هشت در بهشت را به روى او باز مى‌کند که از هر درى که خواست وارد شود.( ثواب الاعمال ، ص 341 و 342)

  * برطرف شدن حاجات:

  امام صادق(ع) فرمودند: کسى که دعا مى‌کند و در پایان مى‌گوید "ماشاء الله، لاحول و لا قوة الا بالله" حاجتش برآورده شود.( ثواب الاعمال ، ص 23)

     *توسل به امام جواد(ع):

  براى شفا یافتن هر مریضى دو رکعت نماز حاجت و توسل به حضرت جواد الائمه(ع) خوانده شود و بعد 146 مرتبه بگوید: "ما شاء الله لا حول و لا قوة الا بالله." اگر در ساعتى که منسوب به آن حضرت است باشد، بسیار مفید و ساعت آن را هم از نماز عصر تا دو ساعت بعد از آن تشخیص داده‌اند که مورد استجابت است.

  از صفحه ندای نور الکوثر فارسی هم دیدن کنید

  آموزش سوره های دیگر قرآن ویژه کودکان

  برای عضویت در کانال تلگرامی الکوثرفارسی اینجا کلیک کنید

  آثار دنیوی و اخروی ذکر «لاحول ولا قوة الا بالله»/ ذکری که شیطان را از انسان دور می‌کند

  آثار دنیوی و اخروی ذکر «لاحول ولا قوة الا بالله»/ ذکری که شیطان را از انسان دور می‌کند

  به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، ذکر «لا حول ولا قوة الا بالله» نوزده حرف دارد که در هر حرفش یک اثر برای ما وجود دارد، وقتی این ذکر را بگوییم، خداوند با نظر رحمت به ما می‌نگرد و وقتی این‌گونه شد هر خیری از دنیا و آخرت را به ما می‌رساند.
  هر کلمه از کلمات ما معنایی دارد، میوه‌ها هر یک خاصیتی دارند، آیات قرآن نیز این‌گونه هستند، دعاها از جمله «لا اله الا الله»، «الحمدالله»، «سبحان‌الله»، «الله‌اکبر»، هر یک از این اذکار تأثیر خاص خود را دارند، قرآن کریم و ائمه اطهار(ع) حرز و دعایی را برای رفع مشکلات، گرفتاری‌ها، امراض، فقر و دفع دشمن، توصیه کرده‌اند.

  ذکر «لا حول ولا قوه الا بالله»

  ما معمولاً وقتی عصبانی می‌شویم یا اگر کسی مصیبتی دید این ذکر را می‌گوییم در حالی‌که روایات متعددی از ائمه اطهار(ع) وارد شده که این ذکر آثار فراوانی در زندگی ما دارد.
  ذکر «لا حول ولا قوه الا بالله» ۱۹ حرف دارد که در هر حرفش یک اثری برای ما موجود است و نباید این ذکر را فراموش کنیم چراکه سفارش بسیاری در خصوص آن شده و حضرت رسول(ص) فرموده‌اند: زیاد بگویید «لا حول ولا قوه الا بالله» که بهشت را برای شما تضمین می‌کند.
  وقتی ذکر «لا حول ولا قوه الا بالله» بگوییم خداوند با نظر رحمت به ما می‌نگرد و وقتی این‌گونه شد هر خیری از دنیا و آخرت را به ما می‌رساند.
  در روایتی از ابن‌عباس هست که حضرت رسول(ص) فرمودند: «لا حول ولا قوه الا بالله» و ابن عباس از ثواب این ذکر از پیامبر اکرم(ص) سؤال کرد، که پیامبر اکرم(ص) فرمودند: اگر تمام قدرتمندان عالم جمع می‌شدند نمی‌توانند عرش الهی را تکان دهند اما چهار ملک به واسطه این ذکر توانستند عرش الهی را جابه‌جا کنند.
  همچنین؛ حضرت رسول اکرم(ص) فرمودند: این ذکر از حَمَله عرش الهی است. کسی‌که یک مرتبه بگوید «لا حول ولا قوه الا بالله» خداوند گناهان صد ساله‌اش را می‌آمرزد و برای هر حرفی از آن یک‌صد حسنه می‌نویسد و یکصد درجه به او می‌دهد.
  و در جایی دیگر می‌فرماید: وقتی بنده‌ای بگوید «لا حول ولا قوه الا بالله» معنای آن این است که خدایا صاحب قدرتی در عالم وجود ندارد، تو صاحب قدرتی و همه کارها محول به توست و وقتی فردی این ذکر را بگوید سزاوار است که خداوند تمام حاجت‌های او را روا کند.
  در هر کاری که اندک مشکلی برایمان وجود دارد اگر ذکر «لا حول ولا قوه الا بالله» را بگوییم خداوند کمک‌مان می‌کند چراکه امام صادق(ع) می‌فرمایند: اگر بنده‌ای این ذکر را بگوید حضرت حق به ملائکه می‌گوید این عبد تسلیم من شد حاجت او را بدهید و هر بلایی که می‌خواهد به ما برسد ملائکه الهی به واسطه این ذکر آن را از ما دفع می‌کنند.
  از حضرت رسول اکرم(ص) روایت شده است که حضرت آدم(ع) به درگاه الهی شکایت کرد که پروردگارا من متأثر نمی‌شوم از فکرهایی که می‌کنم این که در بهشت بودم و مقاماتی داشتم، محزون و مغموم می‌شوم، جبرئیل نازل شد و گفت حضرت حق می‌فرماید برای رفع گرفتاری و حزن «لا حول ولا قوه الا بالله» بگو! اگر ما هم این ذکر را بگوییم ناراحتی‌هایمان رفع می‌شود.
  همچنین، حضرت رسول اکرم(ص) به حضرت امیرالمؤمنین(ع) سفارش کرد: یا علی! برای دفع هم و غم و غصه امت من ذکر «لا حول ولا قوه الا بالله» نافع است و امام صادق(ع) می‌فرمایند: وقتی غصه زیادی پیدا کردید اگر بگویید «لا حول ولا قوه الا بالله» غصه و بلا از شما دفع خواهد شد و اگر روزی پنج، ۱۰ یا ۱۰۰ مرتبه این ذکر را بگوییم به نفع ما است.
  از امام صادق(ع) روایت شده است، کسی که ذکر «لا حول ولا قوه الا بالله» بگوید خداوند گناهانش را می‌آمرزد همانند روزی که از مادر متولد شده و ۷۰ درِ فقر را نیز به روی او می‌بندد. همچنین بنا بر فرموده پیامبر اکرم(ص) شیاطین انسی و جنی نیز به‌واسطه ذکر «لا حول ولا قوه الا بالله» از ما دور می‌شوند.

  حجت‌الاسلام یدالله گوهری، مسئول عقیدتی ـ سیاسی نیروی انتظامی شهرستان خرم‌آباد، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا در رابطه با آثار اذکار الهی به‌ویژه ذکر «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم»، گفت: روایات زیادی در رابطه با این ذکر و آثار و برکات آن وجود دارد.
  وی ادامه داد: در روایاتی که از پیامبر اکرم(ص) به ما رسیده، از وی نقل شده است که فرمود: زمانی‌که فرشتگان حامل عرش الهی می‌خواستند، عرش الهی را حمل کنند، ذکر «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم» به آن‌ها آموزش داده شد که باعث افزایش توانایی است.
  گوهری افزود: از امام صادق(ع) حدیثی وارد شده است که فرمود: کسی‌که دعا می‌کند اگر در پایان دعا ذکر «ماشاءالله لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم» را بگوید، خداوند زودتر حاجت او را روا می‌کند.
  مسئول عقیدتی ـ سیاسی نیروی انتظامی شهرستان خرم‌آباد، تصریح کرد: سیدبن طاووس از امام رضا(ع) نقل کرد که فرمود: هرکس پس از نماز صبح ذکر «بسم‌الله الرحمن الرحیم لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم»؛ را بگوید به اسم اعظم خداوند نزدیک‌تر می‌شود، نزدیک‌تر از فاصله سپیدی چشم به سیاهی چشم.

  این ذکر شیطان را از انسان دور می‌سازد

  وی عنوان کرد: به سند معتبر از امام صادق(ع) و امام کاظم(ع) نقل شده است که فرمودند: هر کس بعد از نماز صبح  و مغرب پیش‌از این‌که سخن بگوید، 70 مرتبه ذکر «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم» را بگوید؛ خداوند 70 نوع بلا را از آن دور می‌کند که آسان‌ترین آن رهایی از شر شیطان و سلاطین ظلم و جور است.
  گوهری، تصریح کرد: در روایات به خواندن حداقل 3 مرتبه و حداکثر 100 مرتبه ذکر «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم» در روز سفارش شده است.
  مسئول عقیدتی ـ سیاسی نیروی انتظامی شهرستان خرم‌آباد، خاطرنشان کرد: نقل شده است که در واقعه کربلا زمانی‌که جنگ بر امام حسین(ع) تنگ شد و همه فرزندان و برادرانش به شهادت رسیدند امام حسین(ع) شروع به خواندن ذکر «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم» کرد.
  وی با اشاره به این‌که در تاریخ نیز به این نکته اشاره شده است که سر بریده امام حسین(ع) در منازل مختلف ذکر «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم» را می‌خواند، تأکید کرد: لذا این ذکر، جزء اذکار الهی و خدایی است که فقط بزرگان دین و ائمه معصومین(ع) جایگاه و منزلت آن‌را شناخته‌اند و آن‌را به مسلمانان آموزش داده‌اند.
  گوهری، افزود: ابوحمزه می‌گوید: وقتی امام صادق(ع) از خانه بیرون می‌رفت همیشه این ذکر را می‌گفت: «بسم الله الرحمن الرحیم خرجت و علی الله توکلت و لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم»، و می‌فرمود: این ذکر در کارگشایی کارها و امور بسیار مؤثر است.
  مسئول عقیدتی ـ سیاسی نیروی انتظامی شهرستان خرم‌آباد، اظهار کرد: امام علی(ع) نیز به کمیل گفت: هرگاه نعمتی به تو رسید بگو «الحمدلله» و هرگاه کار تو با مشکل روبرو شد بگو «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم» و هرگاه روزی تو کم شد یا به تأخیر افتاد استغفار کن و بگو «استغفرالله العلی العظیم».
  وی، تأکید کرد: ذکر «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم» به این معناست که همه قدرت‌ها در دست خداوند است، او حلال مشکلات است و عامل برطرف شدن تمام مشکلات است.
  گوهری، تصریح کرد: در کلام معصومین(ع) اثرات زیادی برای این ذکر آورده شده‌است به‌طوری‌که پیامبر اکرم(ص) در این رابطه می‌فرماید: ذکر «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم»، را زیاد بگویید که از گنج‌های بهشت است.
  مسئول عقیدتی ـ سیاسی نیروی انتظامی شهرستان خرم‌آباد، افزود: همچنین امام صادق(ع) در این رابطه می‌فرماید: هرکسی هزار بار بگوید «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم»، خدای تعالی زیارت خانه کعبه را نصیب او می‌گرداند و اگر مرگ او نزدیک باشد خداوند زمان آن‌را به تأخیر می‌اندازد که آن فرد به زیارت خانه خداوند برود.

  ذکرها باعث غفلت‌زدایی از قلب و جان انسان می‌شود

  وی با اشاره به این‌که ذکرهای زیادی از طریق وحی و معصومین(ع) به ما رسده است که دارای اثرات زیادی است و در قالب اذکار معارف اسلامی به ما آموزش داده شده‌اند، عنوان کرد: این اذکار الهی معرفت انسان را بیشتر کرده باعث غفلت‌زدایی از قلب و جان انسان می‌شود که این‌ها اهداف ذکر است.
  گوهری، تأکید کرد: «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم»، یعنی نفی همه آنچه غیر خداست، ما با این ذکر به زبان بیان می‌کنیم که همه چیز در ید قدرت خداست و قلب به این نتیجه می‌رسد که هیچ چیز بدون اذن خداوند اتفاق نمی‌افتد.
  مسئول عقیدتی ـ سیاسی نیروی انتظامی شهرستان خرم‌آباد، با بیان این‌که در حدیثی از امام صادق(ع) نقل شده است که فرمودند: به‌واسطه خواندن ذکر «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم»، خداوند 70 نوع بلا را دور می‌کند که کمترین آن خفه شدن است، ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) در این رابطه می‌فرماید: گفتن این ذکر باعث شفا یافتن از 90 نوع در می‌شود که کمترین آن خلاصی از اندوه و غم است، که این یعنی برای رهایی از غم و اندوه باید این ذکر را زیاد بگوییم.
  وی ادامه داد: همچنین از امام رضا(ع) نقل شده است که فرمود: هرکس بعد از نماز صبح 100 مرتبه ذکر «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم» را بگوید؛ در مدار اسم اعظم قرار گرفته است.
  گوهری، تصریح کرد:در کتاب اصول کافی، جلد 6 صفحه 249 آمده است که اسماعیل بن عبدالخالق، می‌گوید: مردی از اصحاب پیامبر(ص) مدتی بود که به خدمت ایشان نرسیده بود، رسول خدا(ص) به او فرمود: چه چیزی باعث شد که دیر نزد ما بیایی؟ عرض کرد: بیماری و نداری.
  پیامبر(ص) فرمود: آیا به تو دعایی یاد بدهم که خدا به‌وسیله آن بیماری و نداری را از تو رفع کند؟ عرض کرد: بله یا رسول الله.
  پیامبر(ص) فرمود: بگو «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم، توکلت على الحى الذى لا یموت و الحمدلله الذى لم یتخذ صاحبة و لا ولدا و لم یکن له شریک فى الملک و لم یکن له ولى من الذل و کبره تکبیرا»، آن فرد ذکر را گفت و زمانی نگذشت که نزد پیامبر(ص) بازگشت و عرض کرد: یا رسول الله خداوند بیماری و نداری را از من رفع نمود.
  مسئول عقیدتی ـ سیاسی نیروی انتظامی شهرستان خرم‌آباد، عنوان کرد: امام علی(ع) به کمیل گفت: ای کمیل هر روز ذکر خدا را بر زبان جاری ساز و بگو «بسم‌الله و لاحول و لاقوة إلّا بالله»؛ و بر خدا توکل نما و ما را یاد کن و نام ما را ببر و بر ما صلوات فرست.

  خواص ذكر لاحول ولا قوة الا بالله

  خواص ذكر "لاحول ولا قوة الا بالله"

  اذكاری كه توصیه شده‌اند، علاوه بر آن كه باعث غفلت‌زدایى از انسان مى‌شوند، معارف الهى را نیز آموزش مى‌دهند و ره‌توشه معرفتى مسافران به سوى خدا را فراهم مى‌كنند، چنانكه ذكر شریف «لا حول ولا قوة الا بالله العلى العظیم» كه از گنجینه‌هاى آسمانی می‌باشد:

  «قال الله تعالى لنبیه صلى الله علیه و آله و سلم فی لیلة المعراج: اعطیتك كلمتین من خزائن عرشی لا حول و لا قوة الا بالله و لا منجا منك الا الیك(1) معناى بلند و فواید فراوانى دارد.

  گاهى انسان را به گناه دعوت مى‌كنند، اما مانعى در مسیرش پدید مى‌آید. او نمى‌داند راهى كه به آن دعوت شده است، راه گناه است و یا نمى‌داند چرا راه‌بندان شد، اما بعد مى‌فهمد او را به مجلس گناه دعوت كرده بودند و این راه‌بندان، همان حول الهى بود كه بین او و گناه حائل شد. این كه ما در نماز مى‌گوییم: «بحول الله و قوته اقوم و اقعد» به این معنا نیست كه فقط در حال نماز كه برمى‌خیزیم و می‌نشینیم، بقوة الله است؛ بلكه به این معناست كه همه حركات و سكنات ما، در نماز و در غیر نماز به قوت الهى است.

  پیامبر اكرم(صلى الله علیه و آله) این ذكر شریف را ذكر فرشتگان حامل عرش معرفى كرده است: تسبیح حملة العرش(3) و در برخى روایات تفسیرى آمده است كه فرشتگان حامل عرش نیز كه ذات اقدس خداوند از آنان به الذین یحملون العرش(4) یاد مى‌كند، هنگامى كه حمل عرش الهى، یعنى مقام فرمانروایى خدا، برایشان دشوار بود ذكر «لا حول ولا قوة الا بالله العلى العظیم» را به آنان آموختند: "اعلمكم كلمات تقولونها یخف بها علیكم. قالوا: و ما هی؟ قال: تقولون: بسم الله الرحمن الرحیم ولا حول ولا قوة الا بالله العلی العظیم و صلى الله على محمد و آله الطیبین فقالوها فحملوه.(5)

  شاید چنین ذكرى براى فرشتگان دفع سختی و دشواری باشد. لیكن، «بحول الله و قوته اقوم و اقعد» در نماز مصداقى از آن اصل كلى است. زیرا «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم»؛ یعنى، هیچ جا منع و همچنین قدرت و توانى نیست مگر به عنایت ذات اقدس خداوند و اختصاصى به نماز یا غیر نماز و نیز اختصاصى به انسان و غیر او ندارد.

  در اینجا به ذكر برخی روایات در باب این ذكر عظیم می‌پردازیم:

  تاخیر زمان مرگ

  امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند: آن كس كه هزار بار بگوید «لا حول ولا قوة الا بالله» خداى تعالى زیارت كعبه را روزى‌اش خواهد نمود و اگر مرگش نزدیك باشد، خدا آن را به تاخیر خواهد انداخت تا حج را روزى‌اش سازد.(6)

  گنجى از بهشت

  رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: بسیار «لا حول و لا قوة الا بالله» بگویید كه آن از گنج‌هاى بهشت است.(7)

  دور شدن هفتاد بلا

  راوى مى‌گوید شنیدم كه امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند: كسى كه بگوید "لا حول ولا قوة الا بالله العلى العظیم" خداى عزوجل به خاطر آن هفتاد نوع بلا را از او دور مى‌گرداند كه كمترین آنها خفه شدن است.(8)

  رفع درد و اندوه

  از پیغمبر اكرم(صلی الله علیه و آله) روایت شده است كه فرمودند: ذكر "لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم" گنجى از گنج‌هاى بهشت است و آن باعث شفا یافتن از نود و نه درد است كه آسان‌ترین آنها اندوه است.(9)

  داروى نود و نه بیمارى

  از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) روایت شده است كه فرمودند: گفتن ذكر «لا حول ولا قوة الا بالله العلى العظیم» دارویى است كه نود و نه بیمارى را بهبود مى‌بخشد كه آسان‌ترین آنها اندوه است و معناى این كلمه چنین است هیچ حركت و نیرویى جز به سبب و خواست خدا پدید نیامد.(10)

  رفع شدن بلایا

  از امام صادق(علیه‌السلام) روایت شده كه فرمود: هر گاه نماز صبح و مغرب را خواندى، هفت بار بگو: "بسم الله الرحمن الرحیم، لا حول ولا قوة الا بالله العلى العظیم" زیرا هر كس آن را بگوید، به او جنون و جذام و برص، و هفتاد نوع از انواع بلایا نرسد.(11)

  توصیه پیامبر به على(علیه‌السلام)

  بكیر مى‌گوید: از امیرالمومنین(علیه‌السلام) شنیدم كه مى‌فرمود: رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به من فرمود: اى على! آیا به تو كلماتى نیاموزم؟ هر گاه كه در سختى و بلایى در افتى، بگو بسم الله الرحمن الرحیم، لا حول ولا قوة الا بالله العلى العظیم؛ زیرا خداوند عزوجل به وسیله آن انواع بلا را از تو دور می‌كند.(12)

  درمان بیمارى و ندارى

  اسماعیل بن عبدالخالق گوید: مردى از اصحاب پیامبر(صلی الله علیه و آله) مدتی بود كه به خدمت ایشان نرسیده بود.

  رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به او فرمود: چه چیزى باعث شد كه دیر نزد ما بیایی؟ عرض كرد: بیمارى و ندارى .

  پیامبر فرمود: آیا به تو دعایى یاد بدهم كه خدا به وسیله آن بیمارى و ندارى را از تو رفع كند؟ عرض كرد: بله یا رسول الله .

  پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: بگو «لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم، توكلت على الحى الذى لا یموت و الحمدلله الذى لم یتخذ(صاحبة و لا) ولدا و لم یكن له شریك فى الملك و لم یكن له ولى من الذل و كبره تكبیرا.»

  آن فرد ذكر را گفت و زمانی نگذشت كه نزد پیغمبر(صلی الله علیه و آله) بازگشت و عرض كرد: یا رسول الله خداوند بیمارى و ندارى را از من رفع نمود.(13)

  صد بار بعد از نماز صبح

  امام رضا(علیه‌السلام) فرمود: هر كس پس از نماز صبح صد بار بگوید: «بسم الله الرحمن الرحیم، لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم»؛ به اسم اعظم خدا از سیاهى چشم به سفیدى آن نزدیك‌تر شده و به راستى كه در مدار اسم اعظم قرار گرفته است.(14)

  سفارش حضرت على(علیه‌السلام) به كمیل

  امام على(علیه‌السلام) خطاب به كمیل بن زیاد مى‌فرماید: اى كمیل! هر روز نام خدا را بر زبان جارى كن و بگو: «لا حول و لا قوة الا بالله»؛ بر خدا توكل كن، ما را یاد كن، نام ما ببر و بر ما درود فرست.

  اى كمیل! به هنگام غذا نام خدایى را كه با اسمش هیچ دردى زیان نرساند و نامش براى هر بدى و دردى درمان است به زبان آور.

  اى كمیل! به هنگام هر سختى بگو: «لا حول و لا قوة الا بالله» تا خدا آن را كفایت كند. و به هنگام نعمت بگو: الحمدلله تا زیاد شود و چون روزى‌ات دیر رسد، استغفار كن تا خدا گشایش دهد.(15)

  ذكر هنگام بیرون آمدن از خانه

  پیامبر گرامى اسلام (صلی الله علیه و آله) در روایتى درباره آداب و اذكار بیرون آمدن از خانه چنین فرمودند: كسى كه هنگام خروج از منزل بگوید بسم الله الرحمن الرحیم دو فرشته مى‌گویند: هدایت شدى . و اگر بگوید لا حول و لا قوة الا بالله مى گویند: حفظ شدى . و اگر بگوید توكلت على الله مى گویند: بى‌نیاز شدى.

  در این هنگام شیطان مى گوید: چگونه مى توانم در بنده اى كه هدایت شده ، حفظ گردیده و بى نیاز شده است ، نفوذ كنم .(16)

  توسل به امام جواد(علیه‌السلام)

  براى شفا یافتن هر مریضى دو ركعت نماز حاجت و توسل به حضرت جواد الائمه(علیه‌السلام) خوانده شود و بعد 146 مرتبه بگوید: «ما شاء الله لا حول و لا قوة الا بالله.» اگر در ساعتى كه منسوب به آن حضرت است باشد، بسیار مفید و ساعت آن را هم از نماز عصر تا دو ساعت بعد از آن تشخیص داده‌اند كه مورد استجابت است.(17)

  دورى شیطان

  از حضرت رسول اكرم(صلی الله علیه و آله) نقل شده كه فرمود: شیطان بر دو قسم است: شیطان جنى، كه با گفتن «لاحول و لا قوة الا بالله العلى العظیم» از شما دور مى‌شود.

  و شیطان انسى، كه با فرستادن صلوات بر محمد و آلش «اللهم صل على محمد و آل محمد» از شما دور مى‌شود. (18)

  ذكرهاى موثر در دنیا و آخرت

  امام باقر(علیه‌السلام) فرمودند: شخصى به نام شبیه هذلى، حضور پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) آمده و عرض كرد: اى پیامبر خدا! پیرمردى هستم كه سنم بالا است و كارهایى مانند نماز، روزه، حج و جهاد را كه قبلا انجام می‌دادم، اكنون نمى‌توانم انجام دهم. اى رسول خدا! سخنى به من بیاموز كه ثواب خداوند را نصیبم سازد و بر من آسان گیر اى رسول خدا!

  حضرت فرمودند: سخنت را تكرار كن و او تكرار كرد. و به همین ترتیب تا سه بار سخن خود را تكرار كرد. آنگاه پیامبر(صلی الله علیه و آله) به او فرمودند: اطراف تو هیچ درخت و گلى نبود، مگر این كه دلشان به حالت سوخت و برایت گریه كردند. پس از نماز صبح ده بار بگو «سبحان الله العظیم و بحمده و لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم»؛ (خداى بزرگ را منزه می‌دانم و به ثناى او مشغولم و هیچ توان و نیرویى جز با یارى خداى بزرگ بلند مرتبه بزرگ نیست) كه همانا خداوند بزرگ با این ذكر تو را از كورى، دیوانگى، جذام، فقر و زیر آوار ماندن محفوظ مى‌دارد.

  عرض كرد: اى رسول خدا،این ذكر براى دنیا بود، براى آخرت چه؟ پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند: اللهم اهدنى من عندك، وافض ‍ على من فضلك وانشر على من رحمتك و انزل على من بركاتك؛ (خداوندا! مرا از جانب خود راهنمایى نما و از فضل خویش بهره‌مند ساز، از رحمت خود بر من فرو ریز و از بركات خود بر من نازل فرما.)

  حضرت صادق(علیه‌السلام) فرمودند: این دستورات را گویى او با دستانش گرفت و رفت. آنگاه پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند: بدانید كه همانا اگر او در روز قیامت بیاید و این اذكار را عمدا ترك نكرده باشد، خداوند هشت در بهشت را به روى او باز مى‌كند كه از هر درى كه خواست وارد شود.(19)

  برطرف شدن حاجات

  امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند: كسى دعا مى‌كند و در پایان مى‌گوید «ماشاء الله، لاحول و لا قوة الا بالله» حاجتش برآورده شود.(20)

  پی‌نوشت‌ها:

  1- بحارالانوار، ج90، ص 186 .

  2- بحارالانوار، ج90، ص187.

  3- بحارالانوار، ج90، ص191.

  4- سوره غافر، آیه 7.

  5- بحارالانوار، ج 55، ص33.

  6- مستدرك الوسائل ، ج 1، ص 396.

  7- كنز العمال ، ج 1، ص 544.

  8- ثواب الاعمال ، ص 349.

  9- مستدرك الوسایل ، ج 1، ص 395.

  10- مستدرك الوسائل ، ج 1، ص 396.

  11- اصول كافى ، ج 6، ص 195.

  12- اصول كافى ، ج 6، ص 311.

  13- اصول كافى ، ج 6، ص 249.

  14- سفینة البحار، ج 1، ص 661.

  15- تحف العقول ، ص 182.

  16- ثواب الاعمال ، ص 349

  17- داروخانه معنوى ، ص 48.

  18- امید درماندگان ، ج 2، ص 223و 234.

  19- ثواب الاعمال ، ص 341 و 342.

  20- ثواب الاعمال ، ص 23

                                                                                                                                            سایت تبیان

                                                                                                                                          مهری هدهدی

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  صالحی 27 روز قبل
  0

  ممنونم خدا خیرتان بده

  محمد خدایی 7 ماه قبل
  -1

  خواص لا حول ولا قوه الا به لاه اعلی و عظیم

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید