توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  داد و ستد الکترون موجب تشکیل چه پیوندی می شود

  1 بازدید

  داد و ستد الکترون موجب تشکیل چه پیوندی می شود را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  پیوند یونی

  پیوند یونی

  پیوند یونی یا پیوند الکترووالانسی (به انگلیسی: Ionic bond) نوعی پیوند شیمیایی؛ بر پایهٔ جذب متقابل نیروی الکترواستاتیک، بین یون‌های متضاد است. پیوند یونی پایهٔ اولیهٔ تعامل در ترکیبات یونی است. یون‌‌ها، اتم‌هایی هستند که یک یا چند الکترون از دست داده یا به دست آورده‌اند. ترکیبات یونی متشکل از تعداد زیادی آنیون و کاتیون هستند که با طرح معین هندسی در کنار هم قرار گرفته‌اند و یک بلور به وجود می‌آورند. هر بلور، به سبب جاذبه‌های منفی ـ مثبت یون‌ها به هم، نگه داشته شده‌است. فرمول شیمیایی یک ترکیب یونی نشانه ساده‌ترین نسبت یون‌های مختلف برای به وجود آوردن بلوری است که از نظر الکتریکی خنثی باشد.به این نوع ترکیب ترکیب یونی میگویند

  ماهیت یون[ویرایش]

  وقتی اتم‌ها به یون تبدیل می‌شوند، خواص آن‌ها شدیداً تغییر می‌کند. مثلاً مجموعه‌ای از مولکول‌های برم قرمز است. ولی یون‌های برم در رنگ بلور مادهٔ مرکب هیچ دخالتی ندارند. یک قطعه سدیم (Na شامل اتم‌های سدیم نرم است. خواص فلزی دارد و بر آب به شدت اثر می‌کند؛ اما یونهای سدیم در آب پایدارند.

  مجموعه بزرگی از مولکول‌های کلر(Cl)، گازی سمّی به‌رنگ زرد مایل به سبز است، ولی یون‌های کلرید مواد مرکب رنگ ایجاد نمی‌کنند و سمّی نیستند. به همین لحاظ است که یونهای سدیم و کلر را به صورت نمک طعام می‌توان بدون ترس از واکنش شدید روی گوجه فرنگی ریخت. وقتی اتم‌ها به صورت یون در می‌آیند، ماهیت آن‌ها آشکارا تغییر می‌کند.

  خواص مواد مرکب یونی[ویرایش]

  رسانایی الکتریکی: رسانایی الکتریکی مواد مرکب یونی مذاب به این علت است که وقتی قطب‌هایی با بار مخالف در این مواد مذاب قرار گیرد و میدان الکتریکی برقرار شود، یون‌ها آزادانه به حرکت در می‌آیند. این حرکت یون‌ها بار یا جریان را از یک جا به جای دیگر منتقل می‌کنند. در جسم جامد که یونها بی‌حرکت‌اند و نمی‌توانند آزادانه حرکت کنند، جسم خاصیت رسانش الکتریکی ندارد.

  سختی: سختی مواد مرکب یونی به علت پیوند محکم میان یونهای با بار مخالف است. برای پیوندهای قوی انرژی بسیاری لازم است تا یون‌ها از هم جدا شوند و امکان حرکت آزاد حالت مذاب را پیدا کنند. انرژی زیاد به معنی نقطه جوش بالا است که خود از ویژگی‌های مواد مرکب یونی است.

  شکنندگی: مواد مرکب یونی شکننده‌اند. زیرا که ساختار جامد آن‌ها آرایه منظمی از یونهاست. مثلاً ساختار سدیم کلرید (NaCl) را در نظر بگیرید. هرگاه یک سطح از یونها فقط به فاصله یک یون در هر جهت جابجا شود، یونهایی که بار مشابه دارند در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و یکدیگر را دفع می‌کنند و چون جاذبه‌ای در کار نیست بلور می‌شکند. سدیم کلرید را نمی‌توان با چکش کاری، به ورقه‌های نازک تبدیل کرد. با چنین عملی بلور نمک خرد و از هم پاشیده می‌شود.

  خصلت پیوند یونی[ویرایش]

  هرچه اختلاف الکترونگاتیوی بین اتم‌هایی که با هم پیوند داده‌اند، بیش‌تر باشد؛ پیوند بین دو اتم یونی‌تر می‌شود. مثلاً پیوند بین اتم سدیم و کلر به شکل یک پیوند یونی در نظر گرفته می‌شود زیرا که از جاذبهٔ بین یون‌های سدیم مثبت و کلر منفی -(cl) ایجاد شده‌است. اما پیوند بین هیدروژن و کلر را نمی‌توان پیوند یونی در نظر گرفت؛ یعنی کلر نمی‌تواند از هیدروژن الکترون بگیرد و بین این دو اتم پیوند کووالانسی شکل می‌گیرد.[۱] از طرفی، هرچه بار کاتیون و اندازهٔ آنیون بیش‌تر شود، امکان جذب ابر الکترونی آنیون به سمت کاتیون بالاتر می‌رود و خصلت یونی پیوند کاهش می‌یابد.[۲]همچنین از ویژگی‌های ترکیبات یونی می‌توان به: سخت اما شکننده بودن و شکل گرفتن از شبکه بلوری و در حالت مذاب رسانای الکتریسیته بودن و دمای ذوب و جوش بالا اشاره کرد.

  ارتباط ساختار و خواص (انرژی شبکه)[ویرایش]

  هرچه بار یون‌ها بیش‌تر باشد، نیروی جاذبه بین آن‌ها قوی‌تر است. همین‌طور با کوچک شدن یون‌ها هم، پیوند یونی قوی‌تر می‌گردد. پس جدا کردن یون‌ها از هم سخت‌تر می‌شود. در این حالت می‌گوییم انرژی شبکه ترکیب یونی، بیش‌تر شده‌است. با افزایش انرژی شبکه، به‌طور کلی شاهد افزایش نقطه ذوب و جوش ترکیب‌های یونی هستیم. این عامل را می‌توان به همان سخت‌تر شدن جدا کردن یون‌ها از هم نسبت داد.[۳]

  مثال‌هایی از ترکیب‌های یونی[ویرایش]

  عناصر گروه IA (فلزات قلیایی) یعنی Li , Na , K، Rb , Cs، هر یک به ترتیب یک الکترون بیشتر از گازهای نجیب، (He , Ne , Ar , Kr , Xe) دارند. اگر هر یک از این فلزات از هر اتم یک الکترون از دست بدهند، جزء باقی‌مانده آرایش الکترونی گاز نجیب متناظر خود را پیدا می‌کند. مثلاً، Li یک الکترون والانس در آرایش حالت پایه دارد. از دست دادن یک الکترون موجب می‌شود که Li ساختار الکترونی He را پیدا کند. یک اتم Li که فقط دو الکترون و سه پروتون داشته باشد، بار +۱ خواهد داشت.

  یک اتم باردار مانند یا یک گروه از اتم‌های باردار، مانند گروه سولفات را یون می‌گویند.

  عناصر گروه IIA (فلزات قلیایی خاکی) هریک دو الکترون والانس دارند. پس برای اینکه Mg , Ca , Sr , Ba ساختار گاز نجیب را به دست آورند اتم‌های هر عنصر باید دو الکترون از دست بدهند. از دست رفتن دو الکترون موجب می‌شود که دو پروتون در هسته خنثی نشده بماند. پس هر یون بار +۲ خواهد داشت. برای جدا شدن سومین الکترون لازم است جفت الکترونهای تراز اصلی با انرژی پایین‌تر شکسته شود. این امر انرژی زیادتری می‌خواهد. جداشدن الکترونها از فلزات و تشکیل یونهای مثبت حاصل از آن‌ها را می‌توان به راه‌های مختلف ترسیم کرد.

  پس جدا شدن یک الکترون از یک اتم معین جدا شدن الکترونهای بعدی به ترتیب مشکلتر می‌شود. زیرا با از دست رفتن هر الکترون بار مؤثر زیادتری می‌شود و الکترونهای باقی‌مانده را محکمتر نگاه می‌دارد. به‌طور خلاصه یونهای مثبت وقتی تشکیل می‌شوند که اتم‌های فلزی یک الکترون (گروهIA) دو الکترون (گروه IIA) یا سه الکترون (گروه IIIA) به اتم‌های غیر فلزی می‌دهند. یونهای حاصل آرایش الکترونی یکسان با یک گاز نجیب دارند.

  عناصر گروه VIIA (هالوژنها) یونهای مثبت در حضور یونهای منفی پایدار می‌شوند. خنثی شدن بار، هر دو نوع یون را پایدار می‌کند. یونهای منفی پایدار، از اتم‌هایی که شش یا هفت الکترون والانس دارند، تولید می‌شوند. این‌گونه اتم‌ها آنقدر الکترون بدست می‌آورند تا ساختار گاز نجیب را پیدا کنند. مثلاً اتم‌های عناصر گروه VIIA (هالوژن‌ها) هفت الکترون والانس دارند و هر یک، یک الکترون می‌خواهند تا آرایش الکترونی یک گاز نجیب را پیدا کنند.

  اگر اتم‌های F , Cl , Br , I , At هر یک، یک الکترون بدست آورند، یونهای حاصل یعنی، Ne , Ar , Kr , Xe , Rn، به ترتیب آرایش الکترونی را خواهند داشت.

  عناصر گروه VIA (گروه اکسیژن) اتم عناصر (VIA) برای رسیدن به ساختار الکترونی یک گاز نجیب هریک دو الکترون نیاز دارند. اضافه شدن دو الکترون به هر اتم، سبب تولید می‌شود. روند به دست آوردن الکترون توسط غیرفلزات، مانند از دست دادن الکترون توسط فلزات را می‌توان به راه‌های متفاوت ترسیم کرد. به‌طور خلاصه غیرفلزات یک، دو، یا سه الکترون از فلزات می‌گیرند و یون منفی ایجاد می‌کنند.

  این یونهای منفی همگی الکترونهای والانس جفت شده و آرایش هشت الکترونی پایدار گازهای نجیب را دارند.

  فرمول شیمیایی مواد مرکب یونی فرمول شیمیایی یک ماده مرکب از لحاظ الکتریکی خنثی است. خنثی بودن الکتریکی مستلزم آن است که شمار بارهای مثبت و منفی در بلور ماده مرکب برابر باشند. دو برای هر، سه یون برای دو یون Al^۳+ و الی آخر. در بلور نمک طعام یونهای با جاذبه الکتریکی میان بارهای مخالف، در جای خود نگاه داشته شده‌اند.

  علاوه بر این، برای خنثی بودن این ماده مرکب باید نسبت یونهای سدیم به یونهای کلرید ۱ به ۱ باشد. در این صورت ساده‌ترین فرمول آن خواهد بود. در ساختار بلورین هر یون سدیم با هر شش یون کلرید اطراف آن جذب می‌شود. به همین طریق هر یون کلرید با هر شش یون سدیم اطراف آن جذب می‌شود.

  در ساختارهای یونی هیچ مولکول تک اتمی وجود ندارد، یعنی هیچ یون خاصی وجود ندارد که منحصراً به یک یون دیگر بپیوندد.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  پانویس[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جزوه ی فصل دوم علوم تجربی

  ترکیب: ماده ی خالصی است که از چند نوع اتم مختلف بدست می اید.مثال:آب و اتانول و سدیم کلرید(نمک خوراکی)

  انواع ترکیب ها:

  1) ترکیب یونی: ذرات سازنده ی این ترکیب ها یون است.مثال:سدیم کلرید( نمک خوراکی)و کات کبود(مس سولفات) و کلسیم کربنات( آهک) و جوهر نمک.

  2) ترکیب مولکولی: ذرات سازنده ی یک ترکیب ها مولکول های چند اتمی است. مثال: اتانول.شکر. اب . امونیاک . متان

  نکته: ویژگی مواد به نوع ذره های سازنده های انها بستگی دارد.

  نام و کاربرد های برخی ترکیب ها :

  1) آب: کشاورزی . آشامیدنی

  2) امونیاک: کود شیمیایی

  3) اتیلن گلیکول: ضد یخ و ضد جوش در رادیاتور خودرو

  4) سدیم کلرید: صنایع غذایی

  5) اتانول: ماده ی ضد عفونی کننده  در بیمارستان ها

  6) آب آهک: ضد عفونی محیط رفع کدری در مربا

  چرا محلول ترکیب های یونی (نمک ها) رسانایی الکتریکی هستند؟

  زیرا این ترکیب ها از یون مثبت و منفی تشکیل شده است . یون ها با حل شدن در اب ازادانه حرکت کرده و سبب برقراری خاصیت الکتریکی در محلول می شوند.

  چرا محلول ترکیب های مولکولی رسانایی الکتریکی نیستند؟

  زیرا ذرات باردار ندارند و با وجود حل شدن در اب نمی توانند رسانایی الکتریکی باشند.

  عنصر ها با توجه الکترون های مدار اخرشان در واکنش با ماده ی دیگر شرکت می کنند.

  واکنش اتم ها با هم به دو روش است :

  1) داد و ستد الکترونی: در این روش اتم ها با تبادل الکترون ها با هم واکنش می دهند.

  2) مشارکت الکترونی : در این روش اتم ها با اشتراک گذاشتن الکترون ها با هم واکنش می دهند.

  دادو شتد الکترونی ( پیوند یونی )

  تعریف یون: ذره ای باردار است.

  تعداد الکترون و ژروتون ان برابر نیست.

  برای تبدیل اتم خنثی به یون الکترون های مدار اخر جابجا می شوند . پروتون ها به هیچ عنوان تغیییر نمی کنند.

  یون مثبت: ذره ای که الکترون از دست داده است . تعداد الکترونش کمتر از پروتونش است. و برای خنثی شدن باید الکترون بگیرد. به یون مثبت (( کاتیون )) نیز می گویند.

  یون منفی: ذره ای که الکترون گرفته است.تعداد الکترونش بیشتر از پروتونش است. و برای خنثی شدن باید الکرون های اضاف را از دست دهد. به یون منفی (( انیون )) می گویند.

  ملاک اصلی در انتقال الکترون ها بین فلز و نافلز:

  تبدیل شدن آنها به ذره هایی با مدار الکتریکی کامل ( هشتایی) است.

  فلز ها با از دست دادن الکترون مدار اخرشان کامل (هشتایی) شده. به یون مثبت تبدیل می گردند.

  واکنش شیمیایی اتم و تولید مواد جدید:

  هر گاه اتم ها در شرایط مناسب در کنار هم قرررار گیرند بین ان ها واکنش شیمیایی انجام شده و مواد جدید حاصل می شود.

  نتایج واکنش :

  1) ابتدا یون های سازنده ی هر یک از ترکیب های توسط اب از هم جدا شده سپس سرب و یدید جدا شده برای واکنش به سوی هم جذب می شوند.

  2) سرب یدید ماده ی زرد رنگی است که رسوب می کنند.

  3) رنگ زرد و تولید ماده ی جدید نشانه ی تغیر شیمیایی است.

  نکته : فلز سدیم و گاز کلر در طبیعت به صورت ترکیب یافت می شوند.

  ویژگی ترکیب های یونی :

  1) در حالت کلی از نظر بار خنثی هستند

  2) در اب رسانای الکتریکی اند.

  تعریف پیوند یونی: به جاذبه ی میان بار های ناهمنام ( مثبت و منفی ) پیوند یونی می گویند.

  علت شوری اب دریا و دریاچه:

  در اثر بارش باران و عبور اب از خاک های مختلف نمک های موجود در انها در اب حل شده به دریا ریخته می شود و سبب شوری دریا می گردد.

  سه نکته در باره ی اب دریا:

  1) به دلیل داشتن ناخالصی ( نمک) نقطه ی جوش بالاتری از اب خالص دارد.

  2) رسانای جریان الکتریکی است.

  3) چگالی باتری نسبت به اب خالص دارد . شناور ماندن تخم مرغ در اب دریا نیز همین دلیل است

  قانون پایستگی جرم چیست:

  در یک واکنش شیمیایی مقدار واکنش دهنده ها و فراورده ها با هم مساوی است.

  منبع مطلب : drus-meno9.blogfa.com

  مدیر محترم سایت drus-meno9.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  1

  عالی واقعا خیلی ممنون

  ناشناس 2 سال قبل
  -2

  دادوستد الکترون موجب تشکیل پیوند یونی میشود

  مهدی 2 سال قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید