توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  داستان فیلم به وقت شام واقعیت دارد

  1 بازدید

  داستان فیلم به وقت شام واقعیت دارد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  گفته‌های حاتمی‌کیا از «به وقت شام» تا «بازمانده» در سوریه - ایسنا

  گفته‌های حاتمی‌کیا از «به وقت شام» تا «بازمانده» در سوریه - ایسنا

  به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فیلم، نشست خبری فیلم سینمایی «به وقت شام» در سوریه همزمان با اکران در شهرهای مختلف این کشور با حضور ابراهیم حاتمی‌کیا برگزار شد و این فیلمساز اظهاراتی را درباره این فیلم و نیز اینکه ابتدا قرار بوده او فیلم «بازمانده» را بسازد مطرح کرد.  

  ابراهیم حاتمی‌کیا در ابتدای این نشست گفت: بنده قبل از اینکه جنگ در سوریه آغاز شود دو بار به اینجا آمده بودم و فضای سوریه را تا حدی می‌شناختم.  آنچه که در سوریه رخ داده، این است که کسانی که در اینجا درحال جنگ هستند همه مدعی دین هستند و مدعی اینکه با نگاه اسلامی در حال جنگند، که همین مسئله باعث پیچیدگی موضوع می‌شود و به نظرم سینما می‌توانست بخشی از این موضوع را باز کند.

  وی در ادامه افزود: خدا را شاکرم قبل از وقوع فاجعه در بوسنی، فرصت پیدا کردم در روزهایی که هنوز جنگ به اتمام نرسیده بود، فیلمی داستانی از شرایط موجود در آنجا بسازم که متاسفانه هرگز موفق به دیدار با افراد بوسنیایی و مشاهده واکنش آنها نسبت به فیلمم نشدم. ولی در مقابل بسیار خوشحالم که موفق به دیدن واکنش مردمان سوری نسبت به دیدن فیلم به وقت شام شدم.

  او با اشاره به اینکه «من از جهت فیلمسازی مایل بودم که کاملا صفر تا صد این فیلم را در سوریه بسازم و شرایط به گونه ای بود که امکان ساختن فیلم در اینجا (مثلا در شهر تدمر) از ما سلب شد»، درباره استفاده از بازیگران سوری در این فیلم هم اظهار داشت: قاعدتا بنده برای انتخاب بازیگرها در فیلم همیشه از کمک بازیگردان استفاده می‌کنم. برای این فیلم هم سعی کردم از کسی استفاده کنم که شناخت نسبتا دقیقی نسبت به این محیط و بازیگرانش دارند. همچنین من اولین فیلمساز ایرانی نیستم که در سوریه فیلم ساخته است و قبل از بنده آقای سیف الله داد فیلم بازمانده را در سوریه ساخت.

  داستان فیلم به وقت شام زاییده تخیل من است

  حاتمی‌کیا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا داستان خلبان ایرانی در فیلم واقعی است و یا اینکه واقعا برای یک رزمنده ایرانی در سوریه همچین اتفاقی افتاده است؟ اظهار داشت: من برای تحقیقاتم نزدیک به یک ماه در سوریه بودم. موضوعی که پیش آمده مثل یک تابلو نقاشی است که بنده قطعات آن را کنار هم چیده و کلاژی را ایجاد کردم که طبق تحقیقاتم قطعه قطعه این کلاژ واقعی است و کل این موضوع یعنی داستان فیلم زاییده تخیل بنده است.

  کارگردان فیلم سینمایی به وقت شام در پاسخ به سوالی دیگر درباره اینکه مخاطب این فیلم گفت: در تحقیقاتم با افرادی که سوری بودند همکاری داشتم، من امیدوارم مخاطب این فیلم مردم خاورمیانه، از کشور خودم، کشور شما و همه کشورهای همسایه باشند و سعی کردیم شخصیت‌هایی را وارد فیلم کنیم که مثلا از کشورهایی به غیر از خاورمیانه و قار ه‌های دیگر باشند.

  به دنبال سینمای جشنواره‌پسند نبودم

  حاتمی‌کیا در ادامه این نشست رسانه ای تصریح کرد: من یک سینماگر قصه گو هستم، جذابیت داستان برایم مهم است و هرگز مایل نبودم فیلمی بسازم که جنبه هنری و جشنواره ای داشته باشد و دوست دارم که طیف‌های مختلفی از مردم فیلمم را مشاهده کنند و در صدر به عنوان فیلم، لذت کافی را ببرند. در کل به عنوان اصل اول دوست داشتم که فیلم بسازم و این اصل هم برای بنده مهم بود. به عنوان مثال باند فرودگاه تدمر نزدیک به 1000 متر است ولی برای من اصلا مهم نبود که به این موضوع فکر کنم آیا در واقعیت هواپیمایی مثل آنچه در فیلم بود، می‌تواند در آن فرود بیاید یا نه. مهم برای ما این بوده و هست که در ساختار فیلم مخاطب باور کند که همچین موضوعی ممکن است اتفاق بیفتد.

  وی در ادامه  در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه چیزی در فیلم های جنگی هست که او را به ساختن فیلم در این زمینه سوق می‌دهد؟  توضیح داد:  من در ایران مشهور به کارگردانی هستم که فیلم‌های جنگی زیادی ساخته است. برای من موقعیت هایی که بیم مرگ و زندگی است جذاب است، چون خودم در این چنین فضاهایی حضور داشتم و تعقیب گر صلح و وجوه انسانی جنگ بودم. همچنین در جواب اینکه دوربین من در این فیلم دنبال چه چیزی بوده باید بگویم که دنبال آدم ها، احساسات و عواطف آنها، شادی و غم هایشان که در این موضوع درگیرند هستند.

  «آژانس شیشه‌ای»؛ سیاسی‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران

  حاتمی کیا درباره وجه سیاسی فیلم به وقت شام نیز گفت: منظور من از سیاسی نبودن فیلم این است که این فیلم بیانیه سیاسی نیست. به نظر من اینکه فرد سیاسی وجود ندارد، کذب محض است. مشهورترین فیلم من که آژانس شیشه ای است، سیاسی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران تلقی می‌شود.

  قرار بود بازمانده را من بسازم!

  کارگردان به وقت شام در پاسخ به سوال «اگر جنگ نبود آیا شما باز هم رغبت می‌کردید که در رابطه با سوریه فیلمی بسازید؟ و اگر می‌ساختید در چه حوزه ای بود؟»  تاکید کرد:  اگر جنگ نبود امکان نداشت که من فیلمی درباره سوریه بسازم و فقط برای زیارت به اینجا می آمدم. لازم به ذکر است که در ابتدا قرار بود فیلم بازمانده آقای داد را بنده بسازم اما به جهت بروز برخی مسائل شخصی قبول نکردم.

  وی در ادامه افزود: ما سعی می‌کنیم در همه جا نقاط مشترک با خودمان را پیدا کنیم. هر کشوری ممکن است با کشور دیگر نقاط مشترک داشته باشد مثل دشمن مشترک کشور سوریه و ایران که اسراییل است. سوریه تاریخ بسیار مهمی دارد و امکان ندارد که بتوان با آن شوخی کرد و به نظر من حرف های شنیدنی زیادی دارد.

  ابراهیم حاتمی کیا همچنین در خصوص واکنش حاج قاسم سلیمانی بعد از تماشای فیلم به وقت شام گفت: واقعیت این است که من از برخورد با او می‌ترسیدم و هنگامی هم که قرار شد فیلم را ببینیم، از او دورتر نشسته بودم ولی وقتی که فیلم را دید، خدا را شکر راضی بود و وقتی خواست من را در آغوش بکشد، گریه کرد. بسیار خوشحال بودم از اینکه سردار سلیمانی فیلم من را تحسین کرد.

  انتهای پیام

  منبع مطلب : www.isna.ir

  مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  حاتمی کیا: وقتی حاج قاسم به وقت شام را دید ترسیدم!

  حاتمی کیا: وقتی حاج قاسم به وقت شام را دید ترسیدم!

  ابراهیم حاتمی کیا در ابتدای نشست رسانه فیلم «به وقت شام» در سوریه که با حضور گسترده رسانه های سوری همراه بود گفت: بنده قبل از اینکه جنگ در سوریه آغاز شود ۲ بار به اینجا آمده بودم و فضای سوریه را تا حدی می‌شناختم.  آنچه که در سوریه رخ داده است، این است که کسانی که در اینجا درحال جنگ هستند همه مدعی دین هستند و مدعی اینکه با نگاه اسلامی در حال جنگند، که همین مسأله باعث پیچیدگی موضوع می‌شود و به نظرم سینما می‌توانست بخشی از این موضوع را باز کند.

  وی در ادمه افزود: خدا را شاکرم قبل از وقوع فاجعه در بوسنی، من فرصت پیدا کردم در روزهایی که هنوز جنگ به اتمام نرسیده بود فیلمی داستانی از شرایط موجود در آنجا بسازم، که متاسفانه هرگز موفق به دیدار با افراد بوسنیایی و مشاهده واکنش آنها نسبت به فیلمم نشدم. ولی در مقابل بسیار خوشحالم که موفق به دیدن واکنش مردمان سوری نسبت به دیدن فیلم «به وقت شام» شدم.

  این کارگردان ادامه داد: من از جهت فیلمسازی مایل بودم که کاملا صفر تا صد این فیلم را در سوریه بسازم و شرایط به گونه ای بود که امکان ساختن فیلم در اینجا (مثلا در شهر تدمر) از ما صلب شد.

  ابراهیم حاتمی کیا در خصوص استفاده از بازیگران سوری در این فیلم اظهار کرد: قاعدتا بنده برای انتخاب بازیگرها در فیلم همیشه از کمک بازیگردان استفاده می‌کنم. برای این فیلم هم سعی کردم از کسی استفاده کنم که شناخت نسبتا دقیقی نسبت به این محیط و بازیگرانش دارند.

  وی در خصوص فیلمسازی فیلمنامه فیلم سینمایی «به وقت شام» و انتخاب موضوع گفت: من اولین فیلمساز ایرانی نیستم که در سوریه فیلم ساخته است و قبل از بنده آقای سیف الله داد فیلم «بازمانده» را در سوریه ساخت و فیلم های متعدد دیگری در حوزه های مختلف هنری مشاور فیلمنامه من کسی بود که در شهرک سینمایی در نزدیکی شهر تدمر مشغول به کار سینمایی بوده است.

  حاتمی کیا در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا داستان خلبان ایرانی در فیلم واقعی است و یا اینکه واقعا برای یک رزمنده ایرانی در سوریه همچین اتفاقی افتاده است؟ اظهار کرد: من برای تحقیقاتم نزدیک به یک ماه در سوریه بودم، موضوعی که پیش آمده مثل یک تابلوی نقاشی است که بنده قطعات آن را کنار هم چیده و کلاژی را ایجاد کردم که طبق تحقیقات بنده قطعه قطعه این کلاژ واقعی است و کل این موضوع یعنی داستان فیلم زاییده تخیل بنده است.

  کارگردان فیلم سینمایی «به وقت شام» در پاسخ به پرسشی دیگر در خصوص اینکه مخاطب این فیلم چه اشخاصی هستند و اینکه آیا شما این فیلمنامه را برای بیننده سوری نوشته اید، گفت: بنده در تحقیقاتم با افرادی که سوری بودند همکاری داشتم، من امیدوارم مخاطب این فیلم مردم خاورمیانه، از کشور خودم، کشور شما و همه کشورهای همسایه باشند و سعی کردیم که شخصیت هایی را وارد فیلم کنیم که مثلا از کشورهای به غیر از خاورمیانه و قاره های دیگر باشند.

  حاتمی کیا در ادامه این نشست رسانه ای تصریح کرد: من یک سینماگر قصه گو هستم، جذابیت داستان برایم مهم است و هرگز مایل نبودم فیلمی بسازم که جنبه هنری و جشنواره ای داشته باشد و دوست دارم که طیف های مختلفی از مردم فیلمم را مشاهده کنند و در صدر به عنوان فیلم، لذت کافی را ببرند. در کل به عنوان اصل اول دوست داشتم که فیلم بسازم و این اصل هم برای بنده مهم بود.

  وی با ذکر مثالی در این خصوص گفت: به عنوان مثال باند فرودگاه تدمر نزدیک به ۱۰۰۰ متر است ولی برای من اصلا مهم نبود که به این موضوع فکر کنم که آیا در واقعیت هواپیمایی مثل هواپیمای در فیلم می‌تواند در آن فرود بیاید یا نه. مهم برای ما این بوده و است که در ساختار فیلم شما و یا مخاطب باور کند که همچین موضوعی ممکن است اتفاق بیفتد.

  این کارگردان سینما در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران گفت: در جواب اینکه دوربین من در این فیلم دنبال چه چیزی بوده باید بگویم که دنبال آدم ها، احساسات و عواطف آنها، شادی و غم هایشان که در این موضوع درگیرند هستند.

  در ادامه این نشست ۲ ساعته حاتمی کیا در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه چیزی در فیلم های جنگی هست که شما را جذب می‌کند و شما را به ساختن فیلم در این زمینه سوق می‌دهد؟ توضیح داد:  من در ایران مشهور به کارگردانی هستم که فیلم‌های جنگی زیادی ساخته است. برای من موقعیت هایی که بین مرگ و زندگی است جذاب است، چون خودم در این چنین فضاهایی حضور داشتم و به همین دلیل دوست داشتم و تعقیب گر صلح و وجوه انسانی جنگ بودم.

  حاتمی کیا در خصوص وجهه سیاسی فیلم «به وقت شام» گفت: منظور من از سیاسی نبودن فیلم این است که این فیلم بیانیه سیاسی نیست. به نظر من اینکه فرد سیاسی وجود ندارد، کذب محض است. مشهورترین فیلم من که «آژانس شیشه ای» است، سیاسی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران تلقی می‌شود.

  کارگردان «به وقت شام» در پاسخ به پرسش «اگر جنگ نبود آیا شما باز هم رغبت می‌کردید که در رابطه با سوریه فیلمی بسازید؟ و اگر می‌ساختید در چه حوزه ای بود؟» نیز تاکید کرد: حرف درستی است، اگر جنگ نبود امکان نداشت که من فیلمی درباره سوریه بسازم و فقط برای زیارت به اینجا می آمدم. لازم به ذکر است که در ابتدا قرار بود فیلم «بازمانده» آقای داد را بنده بسازم اما به جهت بروز برخی مسائل شخصی قبول نکردم.

  وی در ادامه این نشست خبری افزود: ما سعی می‌کنیم در همه جا نقاط مشترک با خودمان را پیدا کنیم. هر کشوری ممکن است با کشور دیگر نقاط مشترک داشته باشد مثل دشمن مشترک کشور سوریه و ایران که رژیم صهیونیستی است. کشور سوریه تاریخ بسیار مهمی دارد و امکان ندارد که بتوان با آن شوخی کرد و به نظر من حرف های شنیدنی زیادی دارد.

  ابراهیم حاتمی کیا در خصوص واکنش حاج قاسم سلیمانی بعد از تماشای فیلم «به وقت شام» گفت: واقعیت این است که من از برخورد با ایشان می‌ترسیدم و هنگامی هم که قرار شد با ایشان فیلم را ببینیم در هنگام دیدن فیلم حتی از ایشان دورتر نشسته بودم ولی وقتی که فیلم را دیدند و خدا را شکر راضی بودند و وقتی خواستند من را در آغوش بکشند و گریه کردند بسیار خوشحال بودم از اینکه سردار سلیمانی فیلم بنده را تحسین کردند.

  منبع مطلب : donya-e-eqtesad.com

  مدیر محترم سایت donya-e-eqtesad.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  من خودم گروگان داعش بوده‌ام/ آنها صحنه اعدام را کارگردانی می‌کنند

  من خودم گروگان داعش بوده‌ام/ آنها صحنه اعدام را کارگردانی می‌کنند

  به گزارش خبرنگار مهر، محمد شعبان بازیگر سوریه‌ای در فیلم سینمایی «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا نقش «ماهر» یکی از سرسپرده های داعشی را ایفا کرده است. شعبان می‌گوید تجربه مواجهه واقعی‌اش با داعش به او در پرورش کاراکتر ماهر کمک بسیاری کرده است.

  این بازیگر جوان سوریه ای در یک گفتگوی کوتاه درباره تجربه بازی خود در این فیلم و همکاری با ابراهیم حاتمی کیا صحبت کرد.

  *همکاری شما با گروه فیلمسازی «به وقت شام» برچه اساس صورت گرفت؟

  -پنج سال است در ایران زندگی می‌کنم و دانشجوی ترم هشتم رشته کارگردانی سینما در دانشگاه هنر هستم و به زودی فارغ‌التحصیل می‌شوم. یکی از دوستانم که در گروه بازیگردانی فیلم حاتمی کیا بود با من تماس گرفت و گفت برای یک فیلم به دنبال بازیگر عرب می‌گردند و کارگردان کار ابراهیم حاتمی‌کیا است. برای تست بازیگری نزد عوامل فیلم رفتم و خوشبختانه انتخاب و برای بازی به این فیلم دعوت شدم.

  *قبل از بازی در این فیلم، ابراهیم حاتمی‌کیا را می‌شناختید؟

  -وقتی در سوریه بودم تنها کارگردان ایرانی که می‌شناختم مجید مجیدی بود و فیلم «آژانس شیشه ای» را دیده بودم و خیلی دوست داشتم ولی نمی‌دانستم که کارگردان آن ابراهیم حاتمی‌کیا است. وقتی به ایران آمدم با سینمای ابراهیم حاتمی‌کیا آشنا شدم و فیلم «آژانس شیشه‌ای» را باز هم تماشا کردم. 

  *تجربه همکاری در «به وقت شام» چگونه بود؟

  -تجربه بسیار خوبی بود حتی می‌توانم بگویم از کلاس‌هایی که در دانشگاه برگزار می‌شوند مفیدتر و بهتر بود. پیش از این نیز سر فیلمبرداری برخی آثار سینمایی رفته بودم اما وقتی به گروه فیلم «به وقت شام» پیوستم تازه فهمیدم کارگردانی یعنی چه. حاتمی‌کیا بسیار دقیق و حرفه‌ای است و در شلوغی صحنه‌های فیلم هم حواسش به جزیی‌ترین نکات است. وی به خوبی می‌داند از بازیگر چه می‌خواهد و عوامل فیلم را به درستی راهنمایی می‌کند. این کارگردان با بازیگران و عوامل خیلی صمیمی و راحت است و حتی از من می‌پرسید که فلان جمله را چطور بگویی راحت‌تری؟ یعنی پیشنهادپذیر است.

  *خاطره ای از پشت صحنه این فیلم دارید؟

  -در زمان فیلمبرداری از سوریه خبر رسید که پدرم در بستر بیماری است و من از آقای حاتمی کیا خواستم نقشم را تمام کند تا بتوانم نزد پدرم بروم. به هرصورت شرایط مهیا شد و من به سوریه رفتم و چندین ماه بعد برای اکران فیلم در جشنواره به تهران آمدم و همان روز در پردیس ملت آقای حاتمی‌کیا را دیدم و وی در آن شلوغی و ازدحام بلافاصله از من پرسید محمد حال پدرت چطور است؟ که برایم بسیار با ارزش بود.

  *شما مواجهه واقعی با افراد داعشی هم داشته اید.

  -بله همینطور است. من در محله‌ای زندگی می‌کردم که هم داعش و هم گروه‌های تروریستی دیگر که در ایران کسی نام‌شان را نشنیده و شناختی از آنها ندارد حضور داشتند. چند سال قبل وارد محله‌ای شدم که در آن غریبه بودم و تروریست‌ها که فکر کردند از طرفداران دولت هستم مرا دستگیر کردند تا به عنوان گروگان نگه دارند و از خانواده‌ام پول بگیرند. این مواجهه واقعی‌ام با گروهک تروریستی بود. همان زمان متوجه شدم اغلب اعضای گروهک‌های تروریستی بسیار کم هوش هستند و هرآنچه به آنها گفته می‌شود باور می‌کنند. آنها با کشتن مردم مشکلی ندارند و شقاوت خود را نوعی جهاد می‌دانند.

  *مواجهه با داعش چقدر به شما در ایفای نقش یک داعشی کمک کرد؟

  -وقتی در فیلم «به وقت شام» بازی می‌کردم حس کردم باز هم با داعش مواجهه دارم و سعی کردم همان چیزهایی را که دیده بودم در ایفای نقشم به کار گیرم.

  *به عنوان یک مخاطب و یک دانشجوی کارگردانی سینما وقتی برای اولین بار فیلم را در جشنواره دیدید دوست داشتید؟

  -بله من این فیلم را بسیار دوست دارم. تکنیک‌هایی که در این فیلم استفاده شده بسیار عالی است. این فیلم قبلا در استوری برد طراحی کامل شده بود که این اتفاق در سینمای ایران به ندرت اتفاق می افتد. آقای حاتمی‌کیا برای ثانیه به ثانیه فیلم طرح و برنامه داشت. کارگردانی این فیلم فوق العاده بود و جایزه‌ای که به آقای حاتمی‌کیا اعطا شد واقعا حق وی بود. نکته دیگری که من بسیار دوست دارم این است که حاتمی‌کیا عنوان کرد بخش فنی و جلوه‌های ویژه فیلم را تماما با همکاری هنرمندان ایرانی تولید کرده‌ که به نظرم بسیار با ارزش است.

  * آیا داعشی‌های فیلم حاتمی‌کیا به افراد واقعی در داعش شباهت دارند؟

  -داعش و تفکر پلید آن همان چیزی است که در فیلم می‌بینید حتی برخی از صحنه‌های فیلم مو به مو بازسازی شده‌اند. برای مثال صحنه‌ای که قرار است در پالمیرا سر اسیران را از بدن‌شان جدا کنند دقیقا در واقعیت اتفاق افتاده است. در فیلم می‌بینیم که این گروه یک کارگردان دارند که صحنه‌های اعدام را کارگردانی می‌کند و این دقیقا کاری است که داعش انجام می‌دهد. برای این گروه فیلمبرداری و نشر آن در فضای مجازی بسیار مهم است.

  *آیا پس از اتمام تحصیلات تان درایران می مانید و فیلمسازی خواهید کرد یا به کشور خودتان بازمی‌گردید؟

  -من از مردم ایران، مسئولان ایران و دانشگاهی که با آغوش باز پذیرای من شد تشکر می‌کنم و دوست دارم در ایران بمانم و به فیلمسازی مشغول شوم اما آینده را نمی‌شود پیش‌بینی کرد.

  منبع مطلب : www.mehrnews.com

  مدیر محترم سایت www.mehrnews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید