توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  درآمد های دولت را نام ببرید مطالعات هشتم

  1 بازدید

  درآمد های دولت را نام ببرید مطالعات هشتم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  متوسطه یار

  سوالات درس چهارم مطالعات اجتماعی هشتم 

  درس چهارم: وظایف دولت 

  سوالات درس به درس مطالعات هشتم
  1 -منظور از شهروند چیست؟ منظور از شهروندان اتباع یک کشوراند. 

  2 -چه کسانی شهروندان ایران محسوب می شوند؟ همه کسانی که تابعیت دولت جمهوری اسالمی ایران را دارند، چه شهری باشند، چه روستایی و عشایر، چه در داخل کشور زندگی کنند و چه در خارج ازکشور، شهروند ایران محسوب می شوند. 

  3 -شهروندان در رابطه با دولت چه حقوقی دارند؟ آنها حق دارند از خدمات دولت در زمینه های مختلف بهره مند شوند، و حق آزادی بیان، اظهار نظر و انتقاد داشته باشند. 7 

  4-شهروندان یک کشور نسبت به دولت چه مسئولیت هایی دارند؟ شهروندان وظیفه دارند به قوانین و مقررات کشور احترام بگذارند و آنها را رعایت کنند، با دولت مشارکت و همکاری صمیمانه داشته باشند، مالیات خود را بپردازند و در هنگام جنگ از کشور دفاع کنند. 

  5 -یکی از مهم ترین وظایف دولت را نام ببرید؟ اجرای قوانین و مصوبات مجلس( پس از تصویب مجلس شورای اسالمی( 

  6 -مهم ترین وظایف رئیس جمهور را نام ببرید؟ رئیس جمهور عالوه بر آنکه وزیران را هدایت و بین آنها هماهنگی ایجاد می کند، وظایف و اختیارات دیگری نیز دارد؛ برای مثال، امضای قراردادهایی که بین ایران و کشورهای دیگر بسته می شود، امضای استوارنامه سفیران کشور ما و پذیرش استوارنامه سفیران سایر کشورها، اعطای نشان های دولتی و... نکته: یکی از اقدامات دولت ها تنظیم الیحه در امور مختلف است. 

  7 -چه کسانی حق نظارت بر فعالیت های دولت را دارند؟ نمایندگان مجلس بر فعّالیت های دولت نظارت می کنند و حق سؤال کردن از رئیس جمهور و وزرا و یا استیضاح ایشان را دارند . 

  8 -نمایندگان مجلس چگونه بر فعالیت های دولت نظارت می کند؟ نمایندگان ممکن است از عملکرد رئیس جمهور یا هر یک از وزیران سؤال کنند .در این صورت رئیس جمهور یاوزیری که از او سؤال شده باید در مجلس حاضر شود و به سؤال نمایندگان پاسخ دهد .گاهی نیز ممکن است مجلس وزیری را استیضاح کند.

   9 -هزینه های دولت شامل چه مواردی می شود؟ دولت فعّالیت های مختلفی را در زمینه آموزش، بهداشت،اوقات فراغت، حفاظت از محیط زیست، مسکن، کشاورزی، صنعت و ...انجام می دهد همچنین دولت برای اقدامات عمرانی مثل ساختن پل، جاده، فرودگاه، نیروگاه برق و ...باید سرمایه گذاری کند. 

  10 -سه منبع اصلی درآمد در کشورمان را نام ببرید؟ درآمدهای حاصل از صادرات نفت،درآمدهای حاصل از مالیات،سایر درآمدها. 11 -دولت بیشتر درآمدهای خود را از چه راهی به دست می آورد؟ صادران نفت 12 -مالیات چیست؟ مالیات پولی است که بر طبق قانون، افراد و مؤسسات به دولت می پردازند تا در جهت اداره امور کشور، مورد استفاده قرار بگیرد. 8 

  13 -دولت عالوه بر صادرات نفت و دریافت مالیات از چه راه هایی می تواند درآمد کسب کند؟ درآمدی که دولت از بابت ارائه خدمات برق، آب، گاز و تلفن به مردم، به دست می آورد یا درآمدهای مربوط به خدماتی مانند صدور گواهینامه رانندگی، سند مالکیت، گذرنامه و نظایر آن، یا درآمدهای ناشی از سرمایه گذاری در صنایع بزرگ از دیگر درآمدهای دولت هستند.

   14 -بودجه چیست؟ بودجه به زبان ساده یعنی پیش بینی دخل و خرج دولت یا همان درآمدها و هزینه ها.بودجه سندی است که دولت در آن درآمدها و هزینه های یک کشور را برای یک سال، معین می کند. نکته: یکی از وظایف مهم دولت ها تنظیم الیحه بودجه است. 

  15 -تصویب الیحه بودجه بر عهده چه نهادی است؟ مجلس شورای اسالمی نکته: مجلس بر درآمدها و هزینه های دولت نظارت می کند.

  منبع مطلب : motevassete.blog.ir

  مدیر محترم سایت motevassete.blog.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نمونه سوال درس 4 مطالعات هشتم

  سوال‌های درس 4

  1. چه کسانی شهروند ایران محسوب می شوند؟

  همه کسانی که تابعیت دولت جمهوری اسلامی را دارند، چه شهری باشند، چه روستایی می‌شود.

  2. شهروندان در رابطه با دولت چه حقوق و مسئولیت هایی دارند؟

  آنها حق دارند از خدمات دولت در زمینه های مختلف بهره مند شوند، و حق دارند آزادی بیان، اظهار نظر و انتقاد داشته باشند. در عین حال شهروندان وظیفه دارند به قوانین و مقررات کشور احترام بگذارند و آنها را رعایت کنند، با دولت مشارکت و همکاری صمیمانه داشته باشند، مالیات خود را بپردازند و در هنگام جنگ از کشور دفاع کنند.

  3. مهم ترین وظایف دولت بر اساس قانون اساسی چیست؟

  دولت موظف است شرایط و لوازم سواد و آموزش، بهداشت، شغل مناسب، رفاه، امنیت، فرهنگ و اخلاق اسلامی را در جامعه فراهم کند. دولت همچنین وظیفه دارد تجهیزات زیر بنایی و خدمات عمومی مانند ساختن راه و جاده، پل، بیمارستان، مسکن، مدرسه، سد، مخابرات، آب، برق و گاز و .... را در کشور گسترش دهد. 

  4. وظایف رئیس جمهور را نام ببرید؟

  امضای قراردادهایی که بین ایران و کشورهای دیگر بسته می‌شود.

  اجرای قوانین و مصوبات مجلس (پس از تصویب مجلس)

  امضای استوارنامه‌ی سفیران کشور ما و پذیرش استوارنامه‌ی سفیران سایر کشورها

  اعطای نشان های دولتی. 

  5. حق سوال کردن از رئیس جمهور و وزرا توسط چه کسانی انجام می‌شود؟

  نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر فعالیت های دولت نظارت می کنند و حق سوال کردن از رئیس جمهور و وزرا و یا استیضاح آنها را دارند. نمایندگان ممکن است از عملکرد رئیس جمهور یا هریک از وزیران سوال کنند. در این صورت رئیس جمهور یا وزیری که از او سوال شده باید در مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان پاسخ دهد. گاهی ممکن است مجلس وزیری را استیضاح کنند. 

  *- منظور از شهروندان ............... است. (اتباع یک کشور) 


  *- یکی از اقدامات دولت ها تنظیم ............... در امور مختلف است. (لایحه) 


  *- لوایح دولت برای تصویب و قانونی شدن به ...............فرستاده می‌شود. (مجلس شورای اسلامی)

  برای دیدن ادامه سوالات به کانال تلگرام سر بزنید:

  با فیلترشکن روشن روی لینک کانال کلیک کنید، یا آیدی کانال رو در تلگرام سرچ کنید. 

  آیدی کانال: [email protected]

  لینک کانال: t.me/joinchat/AAAAAFRnhd5gYQhA_Z-gYw

  منبع مطلب : motavaseteh12.blogfa.com

  مدیر محترم سایت motavaseteh12.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  احمدرضا 1 ماه قبل
  1

  منم نمیدونم

  احمدرضا 1 ماه قبل
  1

  سلام خوبین منم من

  1
  احمدرضا 1 ماه قبل

  👍👍👍

  1
  احمدرضا 1 ماه قبل

  عالیه ممنون 😁

  ناشناس 11 ماه قبل
  1

  نمیدونم کی هستی و کجا زندگی میکنی داری پیاممو میبینی ولی دوست دارم به تک تک آرزوهات برسی

  ناشناس 11 ماه قبل
  -1

  سلام

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید