توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  درس آزاد هفتم درباره ی ایران با جواب

  1 بازدید

  درس آزاد هفتم درباره ی ایران با جواب را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  درسی فا

  انشا در مورد ایران پایه هفتم

  مقدمه:

  وطن هرکس مانند شناسنامه ایی است که همراه او همه جای جهان همراه با اسم و فامیل او حک شده و دنباله ی روی او است. به گونه ایی که آن فرد را با نام کشور و زدگاهه ش می شناسند. ما مردم ایران نیز با نام ایران و ایرانی شناخته و نام برده می شویم.

  تنه انشا:

  ما همگی ایرانی هستیم و خون و غیرت ایرانی در رگ و ریشه ی ما وجود دارد و تشکیل دهنده ی ذات و شخصیت ما می باشد. ما مردم ایرانی هستیم که به ایرانی بودن خود افتخار می کنیم زیرا که تنها در کشورمان که زبان اصلی آن فارسی است زیر این سقف بزرگ آسمان با انواع و اقسام لهجه ها و گویش ها و دین، مذهب با صلح و آرامش زندگی می کنیم و گام به گام همراه یکدیگر ودست در دست هم پله های پیشرفت و ترقی را طی می کنیم به امید فردایی بهتر و آینده ایی درخشان تر. ما مردمی هستیم که با وجود۳۲ استان و چند صد روستا با انواع گویش های ترکی،کردی، لری، مشهدی، بلوچ، عرب،گیلک و تالش و… همچنین با دین های مختلف مانند مسیحی، زرتشتی و اسلام(شیعه و سنی) در کنار یکدیگر زندگی می کنیم. کشور عزیزمان ایران دارای فرهنگی غنی و پرارزش است که با یادآوری آن غرور هر ایرانی به اوج عرش خود می رسد و هر لحظه به ایرانی بودن خود افتخار می کنند. ایران دارای مکان های زیارتی و سیاحتی زیادی است که سالانه بسیاری از مسافران را از جای جای جهان به سمت خود می کشاند. مثل شهر زیارتی مشهد یا قم و شهرهای سیاحتی و گردشگری اصفهان ، شیراز، گیلان، مازندران و… که نام بردن تک تک آن ها و ذکر مکان های دیدنی و تاریخچه ی آن ها طوماری بلند بالا می خواهد. زیرا هر چه بگوییم کم گفته ایم چون بسیار مکان های زیبا و دیدنی دارد که دلمان نمی آید جایی را از قلم بیندازیم. ایران من یعنی جایی که در آن به دنیا آمده ام و رشد کرده ام و با تمام وجود خود سعی می کنم به عنوان یکی از اعضای بزرگ خانواده ی ایرانی نقشی در پیشرفت و اثربخشی مثبت داشته باشم و در این خاک با تمام افتخار خود چشم ببندم و در خاک خود ابدی شوم.

  نتیجه گیری:

  انشا پایه هفتم در مورد ایران صفحه 52

  منبع: انشا باز

  منبع مطلب : darsifa.blog.ir

  مدیر محترم سایت darsifa.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  یک متن برای درس ازاد درمورد وطن فارسی ششم

  درس پنجم فارسی هفتم آزاد

  درس پنجم فارسی هفتم آزاد

  متن و داستان برای درس آزاد فارسی هفتم درس 5 (ادبیات بومی۱) در این نوشتار از ساینس هاب تقدیم شما خواهد شد. درس پنجم فارسی هفتم آزاد که از صفحه ی 44 کتاب فارسی پایه هفتم آغاز می‌شود.

  متن برای درس آزاد فارسی هفتم

  هیچ قومی نمی‌تواند گفت ایران از آن من است و هر تیره ایرانی سهم و بهره‌ای در این سرزمین آریایی دارد. یکی از ویژگی‌های والا و بنیادهای بهینه در فرهنگ و تاریخ ایران و یکی از سرمایه‌های سترگ و ستوده ما ایرانیان این است که در این سرزمین سپند و اهورایی که سرزمین هزاره‌هاست، همواره تیره‌ها وتبارهای گوناگون می‌زیسته‌اند.

  به حتم ایرانی که تیره‌های گونه گون در آن نزییند، ایران راستین نخواهد بود. اگر بخواهیم فرهنگ مردمی را بشناسیم، باید اسطوره‌های آن مردم را باریک و ژرف بکاویم. در شاهنامه می‌بینیم هر زمان که ایران بزرگ نیاز داشته که از مرزهای خود پاسداری کند، تیره‌های گوناگون ایرانیان سپاهی پرشمار و آماده را آراسته‌اند که نمونه‌های آن در شاهنامه فراوان است.

  ایران متعلق به تمام تیره‌های ایرانی است و از هر تیره و تبار که باشیم و در هر جای این سرزمین بامی (درخشان) که می‌زییم، همه ایرانی هستیم. کُردان، آذریان، لُران، خوزیان، بلوچان، گیلکان، تات ها و ده ها تیره و تبار دیگر که در ایران می‌زیند، همه ایرانی‌اند.

  در شاهنامه زمانی که از رویارویی تیره‌های ایرانی با هم سخن رفته، سخن از ترجمان رفته و این یعنی گونه گونی گویش و زبان تیره های ایرانی در ایران روایی داشته.

  ایران ما رنگارنگ است، گونه گون است، سا نا سان است و هر تیره‌ای پوشش، زبان و گویش خود را دارد و هیچ جهانگردی اگر سالها در ایران به گردش بپردازد دلخسته و بیزار نمی‌شود، چرا که به هر شهری که برود با مردمی دیگرگون روبه رو می تواند شد.

  ایران از آن همه ایرانیان است وهیچ تیره و هیچ تباری و هیچ قومی نمی‌تواند گفت ایران از آنِ من است و همه تیره‌ها و قوم‌ها بخش و بهره‌ای دارند در آنچه ایران شده است. اگر کُردها نمی‌بودند و از مرزهای ایران پاسداری نمی‌کردند بخشی از ایران را از دست می دادیم و یا اگر آذریان نبودند آذربایجان را از دست می دادیم و هر کدام از تیره‌های ایران، این سرزمین گونه گون، در آن سهم وبهره ای دارند و در طول تاریخ از آن پاسداری کرده اند.

  همه ما تیره‌های ایرانی باید این سرزمین آریایی را ارج بنهیم و گرامی بداریم.

  یک نمونه متن درس ازاد هفتم ادبیات بومی 1 درس 5 (صفحه 44 کتاب فارسی پایه هفتم) را مشاهده کردید. برای دسترسی به سایر مطالب از برچسب های زیر استفاده کنید.

  منبع مطلب : sci-hub.ir

  مدیر محترم سایت sci-hub.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  پیروزی : دانش های زبانی و ادبی نکته ی اول گاه شاعران و نویسندگان برای افزودن بر تایید و قدرت سخن خود رویدادها را بسیار بیشتر و بزرگتر از آنچه هست توصیف می کنند به این گونه بزرگ نمایی در بیان «مبالغه» می گویند. برای مثال: خروشید و جوشید و برکند خاک ز اسمش زمین شد همه چاک چاک در این بیت شاعر در جوش و خروش اسب مبالغه کرده است نکته ی دوم وقتی درباره ی مطلبی به طور غیر مستقیم صحبت می کنیم به آن«کنایه»می گوییم که سخنی است که دو مفهوم دور و نزدیک دارد و مقصود گوینده معنای دور است. برای مثال: از هفت خان رستم گذشته است منظور این است که توانسته مراحل دشواری را پشت سر بگذارد کار گروهی ۱_در رابطه با اهمیت اتحاد اقوام ایرانی در کلاس بحث کنید. ۲_نمونه هایی از آثار ادبی اقوام مختلف را در کلاس بخوانید و درباره ی آن بحث کنید. نوشتن ۱_برای کلمات زیر یک هم خانواده بنویسید. تیره: منبع: گونه گون: ۲_کدام جمله کنایه و کدام مبالغه است؟ الف)در خانه ی او همیشه باز است ب)فرو ریخت خون چو رود از برش ۳_جاهای خالی را با کلمات مناسب پر کنید الف)گیلان از نظر آب و هوا...... است(معتدل، متعادل) ب)پس همه ی ما تیره های ایرانی باید این سرزمین را ارج....... (بفهمیم، بنهیم)

  پیروزی : دانش های زبانی و ادبینکته ی اولگاه شاعران و نویسندگان برای افزودن بر تایید و قدرت سخن خود رویدادها را بسیار بیشتر و بزرگتر از آنچه هست توصیف می کنند به این گونه بزرگ نمایی در بیان «مبالغه» می گویند.برای مثال:خروشید و جوشید و برکند خاکز اسمش زمین شد همه چاک چاکدر این بیت شاعر در جوش و خروش اسب مبالغه کرده استنکته ی دوموقتی درباره ی مطلبی به طور غیر مستقیم صحبت می کنیم به آن«کنایه»می گوییم که سخنی است که دو مفهوم دور و نزدیک دارد و مقصود گوینده معنای دور است.برای مثال:از هفت خان رستم گذشته استمنظور این است که توانسته مراحل دشواری را پشت سر بگذاردکار گروهی۱_در رابطه با اهمیت اتحاد اقوام ایرانی در کلاس بحث کنید.۲_نمونه هایی از آثار ادبی اقوام مختلف را در کلاس بخوانید و درباره ی آن بحث کنید.نوشتن۱_برای کلمات زیر یک هم خانواده بنویسید.تیره: منبع: گونه گون:۲_کدام جمله کنایه و کدام مبالغه است؟الف)در خانه ی او همیشه باز استب)فرو ریخت خون چو رود از برش۳_جاهای خالی را با کلمات مناسب پر کنیدالف)گیلان از نظر آب و هوا......است(معتدل،متعادل)ب)پس همه ی ما تیره های ایرانی باید این سرزمین را ارج.......(بفهمیم،بنهیم)

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  محمد پوریایی : دانش زبانی اینا دو هم کامل کنید

  علی : میشه خود ارزیابی به بدید ممنون میشم

  آلان ماسوه : لطفا خود ارزیابی و دانش زبانی هم اضافه کنید

  Fatemeh : خیلی ممنون لطفا خود ارزیابی و دانش زبانی رو بهم بگید 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  م : ما همگی ایرانی هستیم و خون و غیرت ایرانی در رگ و ریشه ی ما وجود دارد و تشکیل دهنده ی ذات و شخصیت ما می باشد. ما مردم ایرانی هستیم که به ایرانی بودن خود افتخار می کنیم زیرا که تنها در کشورمان که زبان اصلی آن فارسی است زیر این سقف بزرگ آسمان با انواع و اقسام لهجه ها و گویش ها و دین، مذهب با صلح و آرامش زندگی می کنیم و گام به گام همراه یکدیگر ودست در دست هم پله های پیشرفت و ترقی را طی می کنیم به امید فردایی بهتر و آینده ایی درخشان تر. ما مردمی هستیم که با وجود۳۲ استان و چند صد روستا با انواع گویش های ترکی،کردی، لری، مشهدی، بلوچ، عرب،گیلک و تالش و… همچنین با دین های مختلف مانند مسیحی، زرتشتی و اسلام(شیعه و سنی) در کنار یکدیگر زندگی می کنیم. کشور عزیزمان ایران دارای فرهنگی غنی و پرارزش است که با یادآوری آن غرور هر ایرانی به اوج عرش خود می رسد و هر لحظه به ایرانی بودن خود افتخار می کنند. ایران دارای مکان های زیارتی و سیاحتی زیادی است که سالانه بسیاری از مسافران را از جای جای جهان به سمت خود می کشاند. مثل شهر زیارتی مشهد یا قم و شهرهای سیاحتی و گردشگری اصفهان ، شیراز، گیلان، مازندران و… که نام بردن تک تک آن ها و ذکر مکان های دیدنی و تاریخچه ی آن ها طوماری بلند بالا می خواهد. زیرا هر چه بگوییم

  ملورین محمد پناه : خود ارزیابی :۱ چند گویش ایرانی را نام ببرید ۲ نام چند شهر سیاحتی را بنویسید ۳ ایران چند استان دارد ۴ چند دین که در ایران رایج است

  Z ahra : خیلی ممنون ولی متنش زیاد هست👍👍❤

  ناشناس : ممنون

  پیروزی : خودارزیابی۱_نام چند قوم ایرانی را بگویید۲_در موقع حجوم دشمن اقوام ایرانی چه می کنند؟۳_وظیفه ی ما در مقابل اقوام مختلف چیست؟۴_با توجه به متن درس مهمترین ویژگی کشور ایران چیست؟

  فاطمه ❤️ : عالی ممنونم

  فربد موریان : چرا دانش زبانی نزاشتید

  به توچه : لطفا درمورد ایران درمورد احساس خود به کشوردرمورد جاهای دیدنیدرمورد آداب و رسوم لطفا هرچی زودتر بهم بگین توروخدا

  ساجده ابراهیمی : کل درسو برامون بنویس و بفرست😏 تایپ کن

  ستاره : عالی مرسی

  سلام : سلام

  10 : فقط ای کاش جواب هم بود

  مرینت : میتونست بهتر باشه

  فربد موریان : خوبه

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مجید صالحی 5 ماه قبل
  0

  😂😂😂😂نمی دونم😂😂😂😂

  محمد علی ابراهیمیان 5 ماه قبل
  0

  سلام به همگی کسانی که برای تغلب وارد شدن بدونن ممکنه معلم بیاد و اینارو ببینه و ببینه با درس ازاد شما فرقی نداره و نمره صفر زیبای رو برای شما بفرسته

  0
  سانیا 8 روز قبل

  البته که درست میگی

  امین 6 ماه قبل
  2

  خیلی عالی بود

  آیلین 6 ماه قبل
  2

  لطفا خود ارزیابی روهم بزارید

  آرمیتا جعفری کلاس 701 6 ماه قبل
  1

  قسمت خودارزیابی

  1_چرانمیشود گفت ایران از آن قوم یا گروهی نیست؟

  2_چند دین که در ایران رایج باشد رابنویس•

  ساناز 6 ماه قبل
  2

  سلام عزیزم لطفا دانش زبانی ر بزارید

  امیر خطر 6 ماه قبل
  2

  خیلی خوب بود دستور درد نکنه

  0
  💔 6 ماه قبل

  دستورشون درد نمیکنع😐😂

  فربد موریان 6 ماه قبل
  1

  ا

  فربد موریان 6 ماه قبل
  5

  چرا دانش زبانی نزاشتید

  فربد موریان 6 ماه قبل
  4

  خوبه

  فضولی 6 ماه قبل
  2

  کار گروهی

  به تو چه 6 ماه قبل
  0

  خود ارز یابی

  ناشناس 6 ماه قبل
  -1

  دانش زبانی هم بگذاری

  😭🦋 6 ماه قبل
  1

  اوکی

  ملورین محمد پناه 6 ماه قبل
  1

  عالی بود مرسی ولی ای کاش درمورد شهیدان دفاع مقدس هم می نوشتید باز هم ممنون☺️☺️

  ملورین محمد پناه 6 ماه قبل
  6

  خود ارزیابی :۱ چند گویش ایرانی را نام ببرید

  ۲ نام چند شهر سیاحتی را بنویسید

  ۳ ایران چند استان دارد

  ۴ چند دین که در ایران رایج است

  A 6 ماه قبل
  -2

  عالی بود

  ممنون❣

  ناشناس 6 ماه قبل
  0

  سلام عالی بود

  نازی سادات 6 ماه قبل
  0

  عالی نبود،خیلی خوب هم نبود ولی اِی بدیهم نبود خوب بود همینو می تونم بگم فقط

  هلیا 6 ماه قبل
  -2

  خوبه ♥️

  علی 6 ماه قبل
  -2

  جواب م درس آزاد هست

  مهنا 6 ماه قبل
  1

  عالیه

  عرفان 6 ماه قبل
  -2

  باید این رو هم مینوشتین ایران دانشمند های زیادی و برای جامعه نیز خدمت میکنند

  اصغر 6 ماه قبل
  -2

  خیلی خوبه

  ناشناس 7 ماه قبل
  -1

  سلام

  ممنون

  پرنیان محمدی اصل 7 ماه قبل
  -2

  عالی

  مرینت 7 ماه قبل
  4

  میتونست بهتر باشه

  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  سلام

  ناشناس 8 ماه قبل
  -1

  عالیه

  Mohadeseh 10 ماه قبل
  1

  لطفا قسمت شعر خوانی روهم بزارید

  . 10 ماه قبل
  1

  ما خودمون اطلاعات نداریم که اومدیم اینجا😐

  دلارام 10 ماه قبل
  2

  شعر خوانی اگه بخواهید میتونیم براتون بزارم 🙄 بنظرم سایت خوبیه 🙂🙏

  ناشناس 10 ماه قبل
  -2

  سلام خیلی ممنون

  ادرین اگراست گربه ی سیاه 11 ماه قبل
  2

  سلام متن خوبی دارد و بسیار قسنگ است اما کامل نیست باید کل ان درس که به غیر از متن شامل خودارزیابی و نوشتن و غیره هم داشته باشد

  -1
  هلیا 6 ماه قبل

  قربون ادم چیز فهم

  متن نوشتن که کاری نداره 🙄😏

  من باهات موافقم

  -1
  بهار 7 ماه قبل

  واقعا اره

  0
  سپیده 8 ماه قبل

  ارع منم با نظرت موافقم

  0
  😔💔 10 ماه قبل

  منم با نظر این پسر موافقم👍

  مهلا نوروزی 11 ماه قبل
  3

  متن شما خیلی کم وکوتاه ومسغره بود لطفا انقدر وقت مارو نگیر خیلی بیشعورین ممنون از توجه شما.

  سدنا 11 ماه قبل
  0

  سلام. لطفا شعر خوانی رو هم بزارین

  پیروزی 11 ماه قبل
  27

  دانش های زبانی و ادبینکته ی اولگاه شاعران و نویسندگان برای افزودن بر تایید و قدرت سخن خود رویدادها را بسیار بیشتر و بزرگتر از آنچه هست توصیف می کنند به این گونه بزرگ نمایی در بیان «مبالغه» می گویند.برای مثال:خروشید و جوشید و برکند خاکز اسمش زمین شد همه چاک چاکدر این بیت شاعر در جوش و خروش اسب مبالغه کرده استنکته ی دوموقتی درباره ی مطلبی به طور غیر مستقیم صحبت می کنیم به آن«کنایه»می گوییم که سخنی است که دو مفهوم دور و نزدیک دارد و مقصود گوینده معنای دور است.برای مثال:از هفت خان رستم گذشته استمنظور این است که توانسته مراحل دشواری را پشت سر بگذاردکار گروهی۱_در رابطه با اهمیت اتحاد اقوام ایرانی در کلاس بحث کنید.۲_نمونه هایی از آثار ادبی اقوام مختلف را در کلاس بخوانید و درباره ی آن بحث کنید.نوشتن۱_برای کلمات زیر یک هم خانواده بنویسید.تیره: منبع: گونه گون:۲_کدام جمله کنایه و کدام مبالغه است؟الف)در خانه ی او همیشه باز استب)فرو ریخت خون چو رود از برش۳_جاهای خالی را با کلمات مناسب پر کنیدالف)گیلان از نظر آب و هوا......است(معتدل،متعادل)ب)پس همه ی ما تیره های ایرانی باید این سرزمین را ارج.......(بفهمیم،بنهیم)

  2
  مهدی 10 ماه قبل

  عالی فقط کاش جواب هم بود ولی دمتون گرم مارو خلاس کردید :)

  پیروزی 11 ماه قبل
  5

  خودارزیابی۱_نام چند قوم ایرانی را بگویید۲_در موقع حجوم دشمن اقوام ایرانی چه می کنند؟۳_وظیفه ی ما در مقابل اقوام مختلف چیست؟۴_با توجه به متن درس مهمترین ویژگی کشور ایران چیست؟

  4
  10 10 ماه قبل

  فقط ای کاش جواب هم بود

  4
  سلام 11 ماه قبل

  سلام

  4
  ستاره 11 ماه قبل

  عالی مرسی

  5
  فاطمه ❤️ 11 ماه قبل

  عالی ممنونم

  عالیه 11 ماه قبل
  2

  فقط خود ارزیابی درس 5 رو بزار خوبه میشه☺

  ناشناس 11 ماه قبل
  1

  خوب بود👧

  عرفان 11 ماه قبل
  1

  سلام

  اثتن 11 ماه قبل
  0

  سلام

  ناشناس 11 ماه قبل
  5

  ممنون

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  .

  hasti 11 ماه قبل
  -2

  عالیه😘😘

  هاشمی 11 ماه قبل
  1

  بسیار عالی توضیح داده

  محدثه 11 ماه قبل
  1

  یک‌ایرانی‌باید‌شجاع‌ودلیرباشد

  0
  فاطیما 10 ماه قبل

  دلیر باشد

  آلان ماسوه 11 ماه قبل
  11

  لطفا خود ارزیابی و دانش زبانی هم اضافه کنید

  3
  تنها ... 8 ماه قبل

  اره

  محسن بریحی 11 ماه قبل
  0

  هر سوالی دارید در خدمتم

  4
  ساجده ابراهیمی 11 ماه قبل

  کل درسو برامون بنویس و بفرست😏 تایپ کن

  علی 11 ماه قبل
  11

  میشه خود ارزیابی به بدید ممنون میشم

  Fatemeh 11 ماه قبل
  9

  خیلی ممنون لطفا خود ارزیابی و دانش زبانی رو بهم بگید 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  3
  ستاره 11 ماه قبل

  درست میگن

  محمد پوریایی 11 ماه قبل
  12

  دانش زبانی اینا دو هم کامل کنید

  به توچه 11 ماه قبل
  4

  لطفا درمورد ایران درمورد احساس خود به کشوردرمورد جاهای دیدنیدرمورد آداب و رسوم لطفا هرچی زودتر بهم بگین توروخدا

  Z ahra 11 ماه قبل
  5

  خیلی ممنون ولی متنش زیاد هست👍👍❤

  م 11 ماه قبل
  7

  ما همگی ایرانی هستیم و خون و غیرت ایرانی در رگ و ریشه ی ما وجود دارد و تشکیل دهنده ی ذات و شخصیت ما می باشد. ما مردم ایرانی هستیم که به ایرانی بودن خود افتخار می کنیم زیرا که تنها در کشورمان که زبان اصلی آن فارسی است زیر این سقف بزرگ آسمان با انواع و اقسام لهجه ها و گویش ها و دین، مذهب با صلح و آرامش زندگی می کنیم و گام به گام همراه یکدیگر ودست در دست هم پله های پیشرفت و ترقی را طی می کنیم به امید فردایی بهتر و آینده ایی درخشان تر. ما مردمی هستیم که با وجود۳۲ استان و چند صد روستا با انواع گویش های ترکی،کردی، لری، مشهدی، بلوچ، عرب،گیلک و تالش و… همچنین با دین های مختلف مانند مسیحی، زرتشتی و اسلام(شیعه و سنی) در کنار یکدیگر زندگی می کنیم. کشور عزیزمان ایران دارای فرهنگی غنی و پرارزش است که با یادآوری آن غرور هر ایرانی به اوج عرش خود می رسد و هر لحظه به ایرانی بودن خود افتخار می کنند. ایران دارای مکان های زیارتی و سیاحتی زیادی است که سالانه بسیاری از مسافران را از جای جای جهان به سمت خود می کشاند. مثل شهر زیارتی مشهد یا قم و شهرهای سیاحتی و گردشگری اصفهان ، شیراز، گیلان، مازندران و… که نام بردن تک تک آن ها و ذکر مکان های دیدنی و تاریخچه ی آن ها طوماری بلند بالا می خواهد. زیرا هر چه بگوییم

  مهدی 12 ماه قبل
  16

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  نه 5 ماه قبل

  درس ازاد

  برای ارسال نظر کلیک کنید