توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  درمان سوختگی دست کودک با بخاری

  1 بازدید

  درمان سوختگی دست کودک با بخاری را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  درمان سوختگی با بخاری

  درمان سوختگی با بخاری

  در این مقاله می خواهیم با هم راجع به سوختگی با بخاری بپردازیم.

  این زیبای کوچک دوست داشتنی که در هنگام احساس سردی به ان نزدیک می شویم می تواند به ما در لحظه ای غفلت اسیب برساند و باعث خسارت و سوختگی شود.

  در زیر سوالاتی اورده شده است که می تواند در درک درست تر سوختگی با بخاری ما را یاری کند.

  سوختگی با بخاری چیست؟

  با اغاز فصل سرد زمستان و ارتباط بیشتر انسان ها با وسایل گرمایشی میزان وقوع سوانح سوختگی افزایش چشمگیری پیدا می کند.

  این سوانح سختگی به صورت میانگین کودکان و سالمندان را بیشتر تحت تاثیر خود قرار میدهد.

  کودکان به دلیل اگاه نبودن با ماهیت سوختگی و سالمندان به دلیل مشکلات زمینه ای بیشتر اسیب پذیر هستند.

  سوختگی با بخاری به دلیل همه گیر بودن بیشتر استفاده از این وسیله در بین ایرانیان و ارزان بودن خود محصول کاربرد بیشتری دارد. اکثر خانواده ها در خانه های خود از وسیله گرمایشی بخاری استفاده می کنند که به دو نوع گازی و نفتی تقسیم می شود.

  هر کدام از این بخاری ها بسته به ظرفیت و گنجایش خود میزان گرمای بیشتری تولید میکنند و این خود نیز بر میزان سانحه سوختگی می افزاید.

  از بین بخاری ها، بخاری های نفتی بیش ترین اسیب را به انسان ها وارد می کنند چون خطرات زیادی دارد و در صورت غیر استاندارد بودن می تواند منجر به شعله ور شدن و اتش سوزی شود.

  چه کسانی در برابر سوختگی با بخاری اسیب پذیرتر هستند؟

  چه اتفاقاتی باعث می شود که ما با بخاری بسوزیم؟

  در هنگام سوختگی با بخاری چه اقداماتی انجام دهیم؟

  هنگامی که پوست بدن ما با بخاری برخورد کرد:

  ایا سوختگی با بخاری باعث برجای ماندن جای زخم و یا گوشت اضافه می شود؟

  برای اوردن یا نیاوردن گوشت اضافه چهار مورد زیر به ترتیب اولویت بسیار مهم و تاثیرگذار است.

  1- ژنتیک

  ژنتیک نقش بسیار مهمی در اوردن یا نیاوردن گوشت اضافه برعهده دارد. به صورت میانگین اوردن اسکار در سیاه پوستان به مراتب بیشتر از سفیدپوستان است.

  شاید شنیده باشید که عده ای به اصطلاح خوش زخم یا بد زخم باشند.این دقیقا مرتبط با زنتیک افراد است.

  2- منشا و یا منبع سوختگی

  بسیار مهم است که شما به چه چیزی می سوزد. به عنوان مثال فردی با اتوی داغ سوخته است و دچارزخم سوختگی درجه دو عمقی یا سه شده است کجا و یا فردی که با افتاب سوخته است و دچار افتاب سوختگی درجه یک شده است.

  در ماندن یا نماندن جای زخم این مورد نیز بسیار حائز اهمیت است.

  3- درمان در زمان مناسب

  درمان در زمان استاندارد یعنی اینکه در کوتاه ترین زمان ممکن سوختگی درمان شود. یک زخم سوختگی ممکن است در یک هفته درمان بشود و یک زخم دیگر ممکن است در سه هفته.

  هر چقدر زمان بهبودی و التیام زخم کم تر باشد، احتمالا برجای ماندنردپای سوختگی و اسکار نیز کم تر است.

  4- روش درمان زخم سوختگی

  بسیار مهم است که شما زخم سوختگی را با روش سنتی درمان می کنید یا خیر!

  عده ای هستند که از درمان های متفرقه و غیر استاندارد استفاده می کنند و عده ای هم هستند که از به روزترین پانسمانهای دنیا بهره می برتند. هر چقدر پانسمان های مورد استفاده در درمان بهتر و با کیفیت تر امکان ماندن جای زخم و سوختگی نیز کم تر.

  بنابر توضیحات بالاتر امکان این که جای سوختگی با بخاری بماند یا نه به تشریح موارد بالا می پردازیم.

  اگر شما از نظر ژنتیکی مستعد اوردن گوشت اضافه نباشید  و با بخاری به صورتسطحی سوختهباشید و در زمان مناسب و تایم بسیار کوتاه زخم خود را درمان کرده باشید و اگر در طول دوره درمان از پانسمان های نوین و به روز بهره برده باشید زخمتان گوشت اضافه نخواهد اورد.

  در غیر این صورت احتمال برجای ماندن جای زخم و اوردن گوشت اضافه یا اسکار بسیار بالاست.

  چه اقداماتی جهت جلوگیری از سوختگی با بخاری انجام دهیم؟

  چه زمانی جهت زخم خود به پزشک خود مراجعه کنیم؟

  اگر موارد زیر را داشتید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

  اگر سوختگی ما سطحی بود چه اقداماتی انجام دهیم؟

  محمدحسین شهرابادی محثقق و پژوهشگر زخم و سوختگی واستومی

  کلینیک سوختگی التیام با دارا بودن اخرین تجهیزات و امکانات در خدمت شما همشهریان و هوموطنان گرامی می باشد.

  چنان چه دچار سوختگی شده اسد لطفا عکس خود را برای ما در واتس اپ بفرستید تا از امکانات و تجربیات ما بهره مند شوید.

  ما برای سلامتی شما و زمان خودمان اهمیت قائل هستیم. هیچ یک از خدمات ما چه به صورت حضوری و چه به صورت مجاری رایگان نیست.

  منبع مطلب : www.eltiyam.com

  مدیر محترم سایت www.eltiyam.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  درمان سوختگی در کودکان و بزرگسالان | دکتردکتر

  سوختگی یکی از اتفاقاتی ناخوشایندی است که ممکن است برای هرکسی رخ دهد؟ در هنگام سوختگی باید چه کنیم و آیا می‌توان سوختگی را در خانه نیز درمان کرد؟ در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهیم.

  در چه صورتی می ‌توان سوختگی را در خانه درمان کرد؟

  اگر دست شما به ماهیتابه‌ی داغ برخورد کند، مدت زمان زیادی را در معرض نور خورشید باشید، یا لیوان قهوه‌ی داغ را روی خود بریزید، دچار سوختگی خواهید شد و این حالت آزاردهنده خواهد بود. متاسفانه سوختگی‌ها یکی از شایع‌ترین جراحت‌های خانگی است. 

  سوختگی‌ها بر حسب شدت خود دسته بندی می‌شوند. سوختگی درجه یک به عنوان خفیف‌ترین سوختگی شناخته می‌شود، چرا که تنها خارجی‌ترین لایه‌ی پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این حالت فرد درد خفیف، قرمزی و تورم را احساس خواهد کرد. 

  سوختگی درجه دو لایه‌های عمقی‌تر پوست را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد تاول و پوستی سفید، خیس و درخشان می‌شود.

  در سوختگی درجه سه تمام لایه‌های پوست آسیب دیده و در سوختگی درجه چهار علاوه بر لایه‌های پوست به استخوان و مفاصل هم آسیب وارد می‌شود. سوختگی‌های درجه سه و چهار تنها در مراکز درمانی قابل درمان هستند. .

  سوختگی‌های درجه یک و دو که قطری کم‌تر از 7.5 سانتی‌متر داشته باشند در خانه قابل درمان هستند. در این مقاله با درمان‌های خانگی موثر و غیر موثر آشنا خواهیم شد. 

  بهترین درمان‌ های خانگی برای سوختگی

  درمان سوختگی‌های خفیف یک یا دو هفته زمان برده و معمولاً جای این سوختگی‌ها هم روی پوست باقی نمی‌ماند. هدف از درمان سوختگی کاهش درد، جلوگیری از عفونت و بهبود سریع‌تر پوست است.

  درمان سوختگی با آب خنک

  اولین کار بعد از یک سوختگی خفیف این است که به مدت 20 دقیقه محل سوختگی را زیر آب خنک (نه سرد) قرار داد. بعد از آن محل سوختگی را با یک صابون ملایم و آب شستشو داد. 

  درمان سوختگی با کمپرس خنک

  کمپرس خنک و یا پارچه‌ای که با آب خنک مرطوب شده به کاهش درد و تورم ناشی از سوختگی کمک می‌کند. در فواصل زمانی 5 تا 15 دقیقه‌ای باید کمپرس را در محل سوختگی قرار داد. نباید از کمپرس یخ استفاده کرد، چرا که سرمای بیش از حد باعث تحریک و التهاب بیش‌تر پوست خواهد شد. 

  درمان سوختگی با پمادهای آنتی بیوتیک 

  این پمادها از بروز عفونت جلوگیری می‌کنند. باسیتراسین (Bacitracin) و نئوسپورین (Neosporin) از جمله پمادهایی هستند که می‌توان روی محل سوختگی قرار داد و بعد روی آن را با یک نوار پانسمان تمیز پوشاند. 

  درمان سوختگی با آلوئه ورا

  آلوئه ورا گیاهی دارای ویژگی‌های فراوان است و تحقیقات نشان داده که نقش موثری در درمان سوختگی‌های درجه یک و دو ایفا می‌کند. این گیاه دارای خاصیت ضد التهابی بوده و علاوه بر مهار رشد باکتری‌ها کمک می‌کند تا خون جریان داشته باشد. 

  مقداری از ژل آلوئه ورا که از برگ گیاه استخراج شده را روی ناحیه‌ی سوختگی بگذارید. اگر از محصولات آماده استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که فاقد مواد نگه دارنده و عطری باشد. 

  درمان سوختگی با عسل

  این ماده‌ی غذایی خوشمزه نقش بسیار موثری در کمک به بهبود سوختگی‌های خفیف دارد. برای درمان سوختگی به کمک عسل باید آن را به صورت موضعی روی محل سوختگی قرار داد.  این ماده علاوه بر داشتن خاصیت ضد التهابی، ضدباکتری و ضد قارچ است.

  کم‌تر در معرض نور خورشید قرار گرفتن 

  کم‌تر در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرید. پوست سوخته در برابر نور خورشید بسیار حساس است. بنابراین باید پوست سوخته را به خوبی با کمک لباس پوشاند. 

  نترکاندن تاولها 

  تاول‌ها را به حال خود رها کنید. ترکاندن آن‌ها منجر به عفونت خواهد شد. اگر نگران هستید با پزشک مشورت کنید. 

  مصرف داروهای مسکن 

  اگر درد زیادی دارید، داروهای مسکنی همچون ایپوبروفن (Ibuprofen) و ناپروکسن (Naproxen) کمک کننده خواهند بود. 

  هرگونه سوال در رابطه باسوختگی دارید، سوال خود را در سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مطرح کنید. با کمترین هزینه در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده می‌شود.

  لیستی از درمان ‌های خانگی که نباید برای سوختگی از آن استفاده کرد

  درمان‌های خانگی عجیبی وجود دارد که سال‌ها از نسلی به نسلی دیگر منتقل می‌شوند، ولی هر توصیه‌ی مادربزرگ لزوماً درست نیست. برخی از این درمان‌ها که نباید امتحان شوند را با هم مرور می‌کنیم:

  کره 

  از کره روی محل سوختگی استفاده نکنید. شواهدی برای موثر بودن این روش در درمان سوختگی وحود ندارد و حتی ممکن است باعث تشدید سوختگی شما شود. این ماده گرما را در خود نگه داشته و باعث حفظ باکتری‌های مضری می‌شود که پوست سوخته را آلوده می‌کنند. 

  روغن ‌ها 

  بر خلاف تصور عموم، روغن نارگیل همه چیز را درمان نمی‌کند. به همان دلیل که نباید از کره برای درمان سوختگی استفاده کرد، انواع روغن، مانند روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن پخت و پز گرما را درون خود نگه داشته و باعث ادامه‌ی سوختگی و سوزش پوست خواهند شد. 

  گفته می‌شود که روغن اسطوخودوس نقش موثری در درمان سوختگی دارد، با این همه شواهد زیادی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. تحقیقاتی روی موش‌ها انجام شده و تاکنون دانشمندان به نتیجه‌ای درباب موثر بودن این ماده روی سوختگی دست پیدا نکرده اند.

  سفیده‌ تخم مرغ 

  سفیده‌ی تخم مرغ خطر انتشار عفونت باکتریایی را افزایش داده و نباید برای درمان سوختگی از آن استفاده کرد. همچنین امکان ایجاد واکنش آلرژیک در صورت مصرف سفیده تخم مرغ وجود دارد. 

  خمیر دندان 

  از خمیر دندان روی محل سوختگی استفاده نکنید، چرا که خمیردندان باعث التهاب بیش‌تر محل سوختگی و فراهم کردن محیطی مناسب برای گسترش عفونت خواهد شد. از طرفی دیگر خمیردندان به هیچ عنوان استریل نیست. 

  یخ 

  یخ و آب خیلی سرد باعث التهاب و تحریک بیش‌تر پوست خواهند شد. اگر از یخ به درستی استفاده نشود امکان یخ زدگی پوست هم وجود دارد. 

  نمک

  از نمک بر روی سوختگی، کاهش التهاب، التیام درد سوختگی یا درمان آن استفاده نکنید. نمک ماده ی مناسبی برای سوختگی نیست و باید جدا از استفاده از آن خودداری کنید.

  هرگونه سوال در رابطه باسوختگی دارید، سوال خود را در سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مطرح کنید. با کمترین هزینه در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده می‌شود.

  چه زمانی برای درمان سوختگی باید به پزشک مراجعه کرد؟ 

  در این موارد باید به پزشک مراجعه کرد

  سوختگی‌های درجه سه هرگز نباید در خانه درمان شوند. این نوع از سوختگی‌ها مشکلات زیاد و پیچیده‌ای همچون عفونت، از دست رفتن خون و شوک به همراه دارند. این نوع سوختگی‌ها حتی ممکن است اعصاب را هم درگیر کنند. 

  علایم سوختگی درجه سه شامل:

  سوختگی‌های ناشی از برق گرفتگی هم نباید در خانه درمان شوند. این نوع از سوختگی‌ها به لایه‌های زیرین پوست و یا حتی به بافت‌های داخلی بدن خواهند رسید و آسیب وارد شده توسط آن‌ها بسیار بدتر از آن چیزی است که فرد انتظار دارد. 

  درمان سوختگی کودکان

  سوختگی کودکان علت‌های مختلفی دارد، آفتاب سوختگی، سوختن با آب و مایعات داغ، سوختگی ناشی از تماس با آتش، مواد شیمیایی و وسایل برقی از آن جمله است. همه‌ی این عوامل باعث ایجاد جراحت‌های جدی و برجاماندن جای سوختگی روی پوست خواهند شد. 

  درمان‌ های فوری برای سوختگی کودکان و بزرگسالان

  به سرعت محل سوختگی را با آب خنک مرطوب کنید 

  بلافاصله باید محل سوختگی را زیر آب خنک قرار داده تا دمای آن قسمت کم شده و درد کاهش پیدا کند. از یخ روی محل سوختگی استفاده نکنید، چرا که این ماده روند بهبودی را کند خواهد کرد. از مالیدن محل سوختگی هم پرهیز کنید چرا که باعث ایجاد تاول خواهد شد. 

  لباس‌های سوخته را با مرطوب کردن خنک کرده و بعد به آرامی از تن کودک در آورید

  اگر ناحیه‌ی سوخته ترشحاتی ندارد و خشک است آن را با کمک یک گاز استریل، یک پدر تمیز یا یک پنبه‌ی خشک بپوشانید 

  اگر ناحیه‌ی سوخته ترشحاتی دارد، بعد از پوشاندن آن با گاز استریل سریعاً به پزشک مراجعه کنید. اگر گاز استریل ندارید از یک دستمال کاغذی یا حوله‌‌ی تمیز استفاده کنید. 

  روی محل سوختگی کره، روغن یا پودر بچه قرار ندهید.

  همه‌ی این به اصطلاح درمان‌های خانگی منجر به وخامت اوضاع جراحت خواهد شد. در مواردی که سوختگی علاوه بر قسمت سطحی پوست، مناطق عمقی‌تر را هم درگیر کرده باشد، قرمزی بیش از حد پوست و دردی که برای چند ساعت ادامه داشته باشد باید بلافاصله با پزشک مشورت کرد.

  سوختگی‌های ناشی از برق گرفتگی، سوختگی دست‌ها و ناحیه‌ی تناسلی هم باید هر چه سریع‌تر توسط پزشک بررسی شوند. مواد شیمیایی که باعث سوختگی شده‌اند هم می‌توانند توسط پوست جذب شده و علایم و مشکلات دیگری را به وجود آوردند.

  اگر پزشک متخصص کودکان تشخیص دهد که سوختگی چندان جدی نیست، ممکن است به والدین توصیه‌هایی در مورد چگونگی شستن و پانسمان محل آسیب دیده ارائه کند.

  در صورت درمان خانگی هرگونه تغییر در رنگ پوست یا تورم پوست یا تولید ترشحات بدبو از پوست باید به دقت زیر نظر گرفته شود. همه‌ی این موارد از علایم عفونت هستند و باید تحت مراقبت‌های درمانی قرار بگیرند.

  تحت شرایط زیر باید کودک در بیمارستان بستری شود:

  هرگونه سوال در رابطه باسوختگی دارید، سوال خود را در سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر مطرح کنید. با کمترین هزینه در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده می‌شود.

  منبع:

  healthline

  healthychildren

  منبع مطلب : drdr.ir

  مدیر محترم سایت drdr.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت استان

  مقدمه

  در سراسر جهان تقریباً در هر ساعت یازده کودک و نوجوان به علت سوختگی جان خود را از دست می دهد به عبارتی سوختگی باعث مرگ ۹۵۰۰۰ کودک در سال می شود. به طور کلی کودکان در معرض افزایش خطر مرگ ناشی از سوختگی ها با میزان جهانی ۹/۳ مرگ به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر جمعیت می باشند. در میان همه مردم دنیا، کودکان زیر یکسال بالاترین میزان مرگ ناشی از سوختگی ها را دارا می باشند. سوختگی با بخار یا مایعات داغ ۸۰ درصد از موارد سوختگی در خردسالان را به خود اختصاص می دهد و اغلب از تماس با اشیا یا مایعات داغ پس از واژگونی یک شی داغ از روی اجاق یا سکوی آشپزخانه توسط کودک ناشی می شود. متأسفانه در برخی خانه ها، سماور و منابع آب جوش در دسترس کودکان قرار دارد و کودکان زیادی با آنها می سوزند در حالی که با افزایش آگاهی خانواده و رعایت نکات حفاظتی از سوی آنها، میزان سوختگی کودکان با مایعات داغ در منازل تا درصد زیادی کاهش می یابد، پس بهترین راه جلوگیری از مرگ و میر ناشی از سوختگی، پیشگیری است.

  تعریف سوختگی

  سوختگی نوعی از آسیب به پوست یا بافت های دیگر بدن می باشد که توسط تروماهای حرارتی (برخورد اجسام یا مایعات و جامدات داغ بر روی بدن) ایجاد می گردد. این سوختگی زمانی اتفاق می افتد که بعضی یا همه سلول های پوست و سایر  بافت ها مورد آسیب قرار می گیرند.

  علل سوختگی در کودکان

  *مایعات داغ

  *مواد جامد داغ

  *شعله های آتش

  *تشعشع

  *جریان برق

  *اصطکاک یا تماس با مواد شیمیایی

  *نورخورشید

  بنابراین سوختگی می تواند به علت تماس با دیگ ها و قابلمه های غذا، غذاهای داغ، روغن داغ، آب جوش، بخار آب، اسیدها و مواد خورنده قوی مثل اسید باتری ، لامپ ها و لوازم الکتریکی و امثال اینها اتفاق بیفتد.

  سه علت رایج سوختگی در کودکان شامل موارد ذیل می باشد:

  ۱-آتش : همزمان با رشد و رسیدن به سنین بالاتر، کودک کمتر در معرض سوختگی با اشیا خانگی قرار می گیرد و بیشتر به وسایل کنجکاو کننده علاقه مند می شود. به خصوص پسران سنین ۸-۶ سال که اغلب درباه آتش کنجکاو هستند و این کنجکاوی منجر به تجربه کردن کبریت، فندک یا شومینه می شود و در نهایت احتمال سوختگی های جدی با آتش در آنها بیشتر می شود. در بعضی موارد خواهر و برادر کوچکتر هم زمانی که در حال تماشای تجربه یک خواهر یا برادر بزرگتر هستند مورد صدمه قرار می گیرند.

  آشپزخانه به علت وجود گاز و آتش ناشی از پخت و پز خطرناک ترین مکان برای کودکان است و شایعترین علت مرگ و حوادث وخیم در کودکان سوختگی هایی است که در این مکان اتفاق می افتد. برخی از خانواده ها در منزلشان از آتش های کوچک و روباز برای پخت و پز، گرما و روشنایی استفاده می کنند (مانند گاز پیک نیکی برای پخت و پز) در کنار این وسایل به مراقبت های بیشتری جهت پیشگیری از سوختگی نیاز است. آتش های کوچک مانند کبریت، سیگار روشن و شمع در حال آب شدن می توانند در صورت عدم دقت و مراقبت به سرعت از کنترل خارج شده و مشکلات بزرگ و خطرناک را به وجود آورند.

  ۲-مایعات داغ : سوختگی ممکن است به وسیله مایعات داغ درون کتری یا سماور، قابلمه و فنجان اتفاق بیفتد. آب حمام و دستشویی اگر به اندازه ای داغ باشد که پوست را بسوزاند، ممکن است باعث سوختگی کودک شود. سوختگی با مایعات داغ شایعترین نوع در میان کودکان زیر ۶ سال می باشد. سوختگی های بارز با مایعات داغ موقعی اتفاق      می افتد که کودک ظرف محتوای مایعات داغ مثل فنجان قهوه را روی صورت، اندام فوقانی و تنه خود می ریزد.

  ۳-وسایل آتش بازی: وسائل آتش بازی در سراسر جهان در جشن ها و دیگر مراسم استفاده می شود وسائل آتش بازی زیبا اما بسیار خطرناک هستند، وسایل آتش بازی ممکن است منفجر و منجر به مرگ شوند و حتی جرقه های آن می تواند باعث آتش گرفتن لباس کودکان شود مواد محترقه در کنار وسایل گرمازا، در هوای گرم، در دست یا جیب افراد انفجار ایجاد می کنند.

  ماهیت و شدت سوختگی ها در کودکان

  صدمات سوختگی بر اساس قسمت هایی از بدن که گرفتار می شوند به صورت زیر می باشد:

  ۱-سوختگی های با مایعات داغ: تنه و اندام های انتهایی فوقانی

  ۲-سوختگی های ناشی از شعله: اندام انتهایی تحتانی

  ۳-سوختگی های تماسی: دست ها مانند سوختگی کف دست کودکان با وسایل گرم کننده ( بخاری، شومینه و ... ) یا لوله های آب داغ. چون کودک دارای پوست نازکتر روی کف دستان بوده و رفلکس های او برای قطع تماس آهسته تر است، سوختگی های تماسی ممکن است در او عمیق بوده و در نتیجه نیاز به درمان دقیق و طولانی داشته باشد (اگر سوختگی شدید باشد پوست دست جمع می شود بنابراین کودک نمی تواند دستش را باز و بسته کند).

  ۴-سوختگی های الکتریکی: ممکن است عوارض قابل مشاهده در این نوع سوختگی ها کم باشد ولی صدمات داخلی شدید به وجود می آید، کودکان کوچک که سیم برق را مکیده یا گاز می زنند ممکن است دچار سوختگی دهان، لب و مجاری گوارشی گردند چنین سوختگی هایی ممکن است باعث بدشکلی های زیبایی و رشد ناقص دندان ها، فک تحتانی و فوقانی شوند.

  ۵-سوختگی های شیمیایی: محل درگیر بسته به اینکه ماده شیمیایی خورده شده باشد، پاشیده شده یا تنفس شده باشد متفاوت است. آسیب به ریه به عنوان نتیجه ای از صدمات تنفسی شایعترین علت مرگ بوده و به طور عمده غیر قابل پیشگیری می باشد.  

  نکات ضروری جهت پیشگیری از حوادث سوختگی در کودکان

  *هنگام بغل کردن کودک و زمانی که در آغوش شما است از نوشیدن مایعات، چای داغ و کشیدن سیگار جداً پرهیز کنید.

  *کودک نباید مدت طولانی در معرض آفتاب قرار گیرد.

  *ظروف حاوی مایع داغ را روی میز دارای رومیزی نگذارید چون کودک شما ممکن است آن را به طرف پایین بکشد.

  *کودک را در معرض مایعات داغ (ظروف غذای در حال پخت، دیگهای داغ و کتری آب جوش) و وسایل سوزاننده ( از قبیل سماور، بخاری، اجاق، کرسی، منقل، تنور، اتو و ...) قرار ندهید.

  *ابزار و وسایل برقی را دور از دسترس کودک قرار دهید.

  *بر روی پریزهای برق درپوش پلاستیکی محافظ قرار دهید.

  *قبل از حمام کردن کودک، درجه حرارت آب گرم را بر روی مچ دستتان آزمایش کنید تا مطمئن شوید آب داغ نیست.

  *در زمان پخت غذا، ماهی تابه دسته دار را روی شعله های عقب اجاق گاز قرار دهید. کودک را از آنچه روی اجاق است همچون ماهی تابه داغ، کتری آب جوش، بخاری، رادیاتور، بخاری دیواری، اتو و وسایل گرمازا، اجاق گاز، آتش، کبریت، فندک، سیگار روشن، فر و چراغ های خوراک پزی دور نگهدارید.

  *هرگز اجازه ندهید کودکتان زیر کرسی بازی کند به خصوص اگر وسیله حرارتی آن منقل ذغالی باشد. هرگز کودکان را به تنهایی زیر کرسی نخوابانید.

  *به کودکان بیاموزید که نباید کلید برق را بدون دلیل خاموش و روشن کنند.

  *از بازرسی وسایل برقی و پریزها به همراه کودکان بپرهیزید.

  *در کشور ما هیچ کارخانه و شرکت استانداردی برای تهیه و تأیید ایمنی ترقه و فشفشه های موجود در بازار وجود ندارد بنابراین به فرزندانتان اجازه استفاده از این وسایل و مواد را ندهید و هیچ وقت اجازه ندهید فرزندتان به تهیه ترقه، فشفشه و مانند آنها اقدام کند.

  نمونه های دلخراشی از مرگ کودک به علت عدم رعایت نکات ایمنی

  زینب ۳۶ ماهه، در یکی از روزهای شهریورماه هنگام اذان مغرب ، زمانی که مادرش درحال خواندن نماز بوده وارد آشپزخانه شده و متوجه کتری که روی اجاق گاز است می شود، به سراغ آن رفته و با کشیدن دسته گاز، آب جوش داخل کتری را به روی خود می ریزد. پدر و مادر که در منزل حضور دارند سریع او را به مطب پزشک عمومی نزدیک محل سکونتشان می رسانند ولی به خاطر سوختگی شدید در ناحیه قفسه سینه، با ۱۱۵ تماس گرفته می شود ولی به علت دیر رسیدن نیروهای امدادی، والدینش پس از گذشت ۴۰ دقیقه با خودروی شخصی او را به بیمارستان منتقل می کنند ولی متأسفانه به علت شدت بالای جراحات ، ۲ ساعت بعد فوت می کند. شاید اگر والدین آموزش لازم را در این زمینه می دیدند زینب اکنون زنده بود!

  حسین ۲۵ ماهه، کارگران در منزل آنها در حال انجام کارهای ساختمانی هستند مادر حسین مشغول تهیه ناهار برای آنها در حیاط منزل است. حسین در حال بازی متوجه دیگ پر از آبی می شود به سراغ آن رفته و حین نگاه کردن داخل آن، به درون دیگ آب جوش سقوط می کند. مادرش بلافاصله او را خارج کرده و پس از تماس با ۱۱۵، فرزندش را بعد از ۳۰ دقیقه به بیمارستان سوانح و سوختگی می رسانند و ۹ روز بعد از بروز حادثه به علت سوختگی شدید، در بیمارستان فوت می کند. حسین سال گذشته هم دچار حادثه سقوط شده بود و فقط دستش شکسته بود ولی متأسفانه امسال نتوانست جان سالم به در ببرد. آیا نباید والدین مراقبت بیشتری از کودک کنجکاوشان به عمل      می آورند؟!

  احمد۲۶ ماهه، مادر احمد در حیاط منزل مشغول شستشوی لباس است و احمد هم کنار او در حال بازی است. به علت سوختن موتور دینام چاه منزل، صاحبخانه به طور غیر قانونی از تیر برق کوچه یک سیم به دینام وصل کرده است و قسمتی از سیم هم بدون پوشش می باشد، ناگهان احمد سیم لخت را با دست می گیرد و بلافاصله در مقابل چشمان مادرش به علت برق گرفتگی فوت می کند.

  رکسانا ۵۹ ماهه، در ساعت ۱۰ صبح دوازدهم شهریورماه رکسانا وارد آشپزخانه شده و به طرف کابینتی که سماور روی آن قرار داشته، می رود. بر اثر تکان دادن کابینت، سماور به روی او بر می گردد؛ مادر بلافاصله او را به زیر آب سرد برده، سپس با خودروی شخصی او را به بیمارستان می رساند ولی متأسفانه به علت شدت جراحات وارد شده در ناحیه صورت، گردن و پاها پس از گذشت ۱۸ روز فوت می کند.

  ستایش ۳۷ ماهه، به گفته پدر یک هفته قبل از حادثه، کولر آبی که روی کابینت فلزی که به عنوان جاکفشی استفاده  می شد دچار اتصالی شده و خودم آن را تعمیر کردم. در روز حادثه کولر روشن و زمین نیز خیس بوده، کودک برای برداشتن کفشش به جاکفشی نزدیک می شود که دچار برق گرفتگی شده و از آنجائی که صدای کولر زیاد بوده کسی متوجه سر و صدای کودک نشده است. چند دقیقه بعد از حادثه متوجه شدم که کودک روی زمین افتاده، در حد توان عملیات احیا را انجام دادم و با وسیله شخصی ستایش را به بیمارستان منتقل کردم ولی متأُسفانه کودکم برای همیشه ما را ترک کرد.

  ملیکا ۲۴ ماهه، عصر روز عید سعید فطر با پدر و مادرش به پارک محل سکونتشان رفته بودند تا در جشن عید فطر شرکت کنند اما سرنوشت طوری رقم خورد تا محل بازی و شادی، قاتل ملیکا شود. علت حادثه عبور سهل انگارانه سیم برقی با ولتاژ بالا در سطح زمین محل بازی کودکان بود که بر اثر رطوبت چمن ها جریان قوی تری پیدا کرده و به محض قدم نهادن این طفل معصوم او را درخود پیچید و دچار برق گرفتگی شدید شد. والدین کودک را با آمبولانس به بیمارستان شهر بردند ولی به خاطر وخیم بودن حالش به بیمارستان مجهزی اعزام می شود ولی زمانی به بیمارستان مقصد می رسند که ملیکا به کما رفته و متأسفانه بعد از دو روز فوت می‌کند.

  منبع مطلب : phc.mui.ac.ir

  مدیر محترم سایت phc.mui.ac.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  زهرا : دست پسر ۳ماهه من روی بخاری نفتی سوخت اما موضعی وخیلی کم بود با فرو بردن به ظرف ارد خنک که از قبل داخل یخچال داشتم باعث شد سریع ارام شود،دوستان واقعا ظرف آرد داخل یخچال داشته باشید خیلی برای آرام شدن سوختگی اثر دارد

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سارا 13 روز قبل
  1

  کف دست پسرم که یازده ماهه است چندروزپیش به بخاری خوردوطاول زده طاولهاترکیده ولایه داخلی قرمز وسفیده ازپمادآلفااستفاده میکنم اما ازبس دستش میبنده زخمش خوب نمیشه وازشدت دردمدام گریه میکنه بنظرشماچکارش کنم.

  بابایی 9 ماه قبل
  2

  سلام.دست پسرم که 10ماهه هست با بخاری سوخته کف دستش هست و انگشتان دست هم کمی تاول زده،لطفا راهنمایی کنید،کف دستش قرمز شده

  آیلار♡ 9 ماه قبل
  0

  دست پسرم خورد بع بخاری خیلی میسوزه رو زخمش خمیر دندون و رب هم گذاشتم اما فایده نداشت چیکار کنم؟

  ایناز 10 ماه قبل
  0

  دست خیسشو به بدنه بخاری داغ زده

  خشنود 11 ماه قبل
  -1

  دختر م۴ ماه هست دستش خورد به بخاری سوخته باید چه کار کنم که زودتر خوب بشه

  خشنود 11 ماه قبل
  1

  دختر ۴ ماه هست پشت دستش خورد به بخاری سوخته باید چه کار کنم تا زودتر خوب بشه

  خشنود 11 ماه قبل
  3

  دخترم ۴ ماه هست پشت دستش را بخاری سوخته باید چه دارو استفاده کنم تا زودتر خوب بشه

  زهرا 12 ماه قبل
  4

  دست پسر ۳ماهه من روی بخاری نفتی سوخت اما موضعی وخیلی کم بود با فرو بردن به ظرف ارد خنک که از قبل داخل یخچال داشتم باعث شد سریع ارام شود،دوستان واقعا ظرف آرد داخل یخچال داشته باشید خیلی برای آرام شدن سوختگی اثر دارد

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید