توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  در بازی بسکتبال دویدن با توپ بدون دریبل بیش از یک گام چه تخلفی است

  1 بازدید

  در بازی بسکتبال دویدن با توپ بدون دریبل بیش از یک گام چه تخلفی است را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  قوانین کلی بسکتبال

   قوانین زمانی

  بسکتبال در چهار دوره 10 دقیقه.ای (بین.المللی) یا 12 دقیقه.ای (اِن.بی.اِی) انجام می.شود. زمان استراحت بین دوره اول و دوم و بین دوره سوم و چهارم 2 دقیقه و بین دوره دوم و سوم (بین دو نیمه) 10 دقیقه.است. وقت اضافه در بسکتبال 5 دقیقه می.باشد. پس از استراحت بین دو نیمه زمین حمله و دفاع دو تیم عوض می.شود. اصطلاحاً به زمین حریف، زمین حمله و به زمین خودی زمین دفاع گفته می.شود. زمان.های گفته شده زمان واقعی بازی است. یعنی زمانی که توپ در جریان نیست وقت بازی متوقف می.شود. مثلاً زمانی که خطایی رخ داده.است یا هنگام پرتاب آزاد زمان متوقف می.شود. به همین دلیل زمان انجام یک بازی کامل بیشتر از مجموع عددی زمان.های بالا است و معمولاً حدود دو ساعت طول می.کشد.

  قانون دبل (Double) 

  1.دریبل کردن از زمانی شروع می.شود که بازیکن کنترل توپ را دراختیار گرفته و با انداختن و زدن آن در تماس با زمین دوباره آن را قبل از اینکه به بازیکن دیگری برخورد کند لمس نماید. زمانی دریبل خاتمه می.پذیرد که با دست آن را گرفته و یا اجازه دهد توپ در دست یا دست.ها استراحت نماید. زمانیکه توپ با دست دریبل کننده در تماس نیست، تعداد گامهای برداشته محدود نخواهد بود. بازیکن مجاز نیست پس از خاتمه دریبل، برای بار دوم اقدام به دریبل نماید. درصورتی.که این عمل را انجام دهد مرتکب تخلف «دبل» شده.است. 2.اگر هنگام دریبل کردن از هر دو دست استفاده شود نیز خطای دبل محسوب میشود 3.هنگام دریبل کردن میتوان با دست تمام نقاط توپ را لمس کرد مگر اینکه دست را به ناحیه ی زیرین توپ برده در این صورت نیز خطای دبل مرتکب شده 4.توپ در هنگام دریبل تنها تا ارتفاع قد شخص میتواند بالا بیاید و اگر از قد بالاتر باشد خطا دبل انجان شده

  قانون رانینگ: (تراولینگ) 

  بازیکنی که توپ را دراختیار دارد می.تواند یک پای خود را به هر سمتی که می.خواهد، یک یا چند مرتبه حرکت دهد. درصورتیکه پای دیگرش که آن را پای «پیوت» می.نامند ثابت باشد. رانینگ حرکتی است که بازیکن صاحب توپ در داخل زمین یک یا دو پای خود را بدون توجه به محدودیت فوق حرکت دهد یا گام.های او با دریبل.های بازیکن تناسب نداشته باشد.

  خطاهای حرکت رانینگ 
   


  قانون سه ثانیه 

  زمانی که تیمی کنترل توپ را در زمین حمله موقعی که ساعت در جریان باشد، دراختیار دارد، هیچ یک از نفرات آن تیم نمی.تواند مدت سه ثانیه در منطقه? ذوزنقه? حریف یا روی خطوط ذوزنقه? حریف بماند (بایستد).

  قانون 24 ثانیه

  اگر تیمی مالک توپ شده باشد. باید در عرض 24 ثانیه توپ را وارد حلقه حریف بکند یا به طرف حلقه تیم مقابل شوت بزند در زدن شوت توپ باید حتماً به حلقه بخورد تا 24 ثانیه صفر شود اگر توپ به تخته بخورد 24 ثانیه ادامه می یابد و اگر توپ توسط تیم مقابل اوت شود باز هم 24 ثانیه ادامه می یابد. 24 ثانیه موقعی صفر می.شود که 1- خطا صورت بگیرد 2- بازیکن تیم مقابل با پا توپ را به اوت بیاندازد. اگر دستگاه 24 ثانیه بوق بزند و توپ از دست بازیکن رها شده و در هوا باشد، اگر گل شود گل قبول می باشد. اگر در هوا با دست بازیکنی لمس شود و گل شود گل مردود می.باشد . البته این قانون کمی تغییر یافته و در صورتی که از 24 ثانیه، هنوز بیش از چهارده ثانیه مانده باشد، دوباره 24 ثانیه ریست میشود ولی اگر کمتر از چهارده ثانیه یا خود چهارده ثانیه مانده باشد، زمان به چهارده ثانیه ریست میشود.

  قانون هشت ثانیه

  زمانیکه یک تیم توپ را در زمین خودی تحت کنترل می.گیرد، باید در عرض 8 ثانیه توپ را به زمین حمله بفرستد. تخطی از این قانون، تخلف «هشت ثانیه» نامیده می.شود و داور توپ را در اختیار تیم مقابل قرار خواهد داد.

  قانون 5 ثانیه 

  1-بطور کلی هیچ یک از بازیکنان تیم نمی.توانند توپ را بیش از 5 ثانیه نزد خود نگه دارند.( در زمان دریبل این شمارش انجام نمیگیرد ) 2- هر زمانی که بازی با پرتاب توپ از بیرون زمین بخواهد شروع شود بازیکن 5 ثانیه زمان برای شروع در اختیار دارد. 3- برای پرتاب هر پنالتی، بازیکن 5 ثانیه زمان دارد.
  قانون نیمه (برگشت توپ به زمین دفاعی)

  زمانی که یک بازیکن در زمین حریف (زمین حمله) مالکیت توپ را در اختیار می.گیرد، نباید توپ را به زمین دفاعی (زمین خودی) برگرداند. چه با پاس به یاران خود چه با دریبل کردن خودش آن را به زمین خودی برگرداند. این کار یک تخلف است و توپ دراختیار تیم مقابل قرار خواهد گرفت.
  تذکری در این رابطه: درهنگامی که فرد حامل توپ به زمین حریف وارد شد حتی اگر پای او یا توپ زیر دستش وارد زمین خودی شود خطای نیمه (half) صورت گرفته.است. البته نکته بالا [پای او یا توپ زیر دستش وارد اوت (Out) شود] در مورد وارد شدن توپ به اوت (Out) نیز صدق می.کند.

  انواع خطاها 
   


  نحوه پاس دادن 

  اگر فاصله ما با هم تیمیمان زیاد بود اول از همه باید توپ را با دو دست از دو سمت راست و چپ بگیریم به طوری که دو شصتانگشتان ما به سمت خود باشد و توپ را به دو سوم خود یا یک سوم هم تیمییمان پرتاب می.کنیم. طوری که توپ نهایتاً به دست هم تیمیمان برسد. اگر فاصله ما با یار خودی کم بود و حریف در جلوی ما ایستاده بود می.توانیم توپ را از زیر دست حریف به یارمان بدهیم و اگر حریف به سمت ما هجوم بیاورد می.توانیم توپ را از یک سمت به پشت خود برده و از سمت دیگر به جلوی خود آورده و به یارمان بدهیم.
  نکته : میتوانیم در خارج از زمین هم به هم تیمیمان پاس بدهیم تا پاس را او که زیر فشار پرس نیست انجام دهد این حرکت معمولاً در زمان پرس شدید بسیار کارساز خواهد بود

  نظرات شما عزیزان:

  منبع مطلب : www.iranspoort68.loxblog.com

  مدیر محترم سایت www.iranspoort68.loxblog.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مقررات و قوانين بسكتبال

  1- تعريف: 

  بازي بسكتبال توسط دو تيم انجام مي پذيرد كه هر تيم شامل 5 بازيكن مي باشد، هدف آنها عبور دادن توپ از حلقه و ممانعت از گل زدن تيم مقابل است. اندازه زمين بسكتبال بايد (28*15) يا (26*14) يا (24*12) باشد و ارتفاع زمين بازي تا سقف سالن بايد هفت متر باشد.

  تمامي خطوط زمين بايد 5 سانتيمتر عرض داشته باشد: شعاع دايره ها بايد 08/1 متر باشد. اندازه تخته بايد 180 * 05/1 متر باشد كه با فاصله 09/2متر از سطح زمين نصب مي گردد.

  يك بازي بسكتبال با يك سر داور و يك داور، منشي، وقت نگهدار مسؤول 24 ثانيه، مسؤول تابلو و يك ناظر فني مسابقات برگزار مي شود. بازي بسكتبال با 5 بازيكن شروع مي شود و با دو نفر هم مي توانند ادامه دهند كمتر از دو نفر بازي انجام نمي شود. بازي در چهار پريوت ده دقيقه اي انجام مي شود. بين ده دقيقه اول و دوم يك وقت دو دقيقه استراحت و بين ده دقيقه دوم و سوم كه نيمه اول هم ناميده مي شود يك وقت ده تا پانزده دقيقه استراحت و بين ده دقيقه سوم و چهارم يك وقت دو دقيقه اي استراحت انجام مي شود. تايم استراحت هر ده دقيقه، يك تايم استراحت يك دقيقه اي و ده دقيقه آخر تيمها مي توانند از دو تايم استراحت يك دقيقه اي استفاده نمايند.

  2- تخلف ها:

  سه ثانيه: زماني كه تيمي توپ را در اختيار دارد نبايد هيچ يك از بازيكنان آن تيم بيش از سه ثانيه در منطقه ذوزنقه تيم مقابل توقف نمايند. تمامي خطوط منطقه ذوزنقه جزء منطقه محدوده محسوب مي شوند . 

  هشت ثانيه: زماني كه بازيكني مالكيت توپ را در زمين دفاعي خود در اختيار مي گيرد بايستي در عرض هشت ثانيه توپ را از زمين خارج كرده و به زمين حمله ببرد.

  24 ثانيه: اگر تيمي مالك توپ شده باشد. بايد در عرض 24 ثانيه توپ را وارد حلقه حريف بكند يا به طرف حلقه تيم مقابل شوت بزند در زدن شوت توپ بايد حتماً به حلقه بخورد تا 24 ثانيه صفر شود اگر توپ به تخته بخورد 24 ثانيه ادامه مي يابد و اگر توپ توسط تيم مقابل اوت شود باز هم 24 ثانيه ادامه مي يابد. 24 ثانيه موقعي صفر مي شود كه 1- خطا صورت بگيرد 2- بازيكن تيم مقابل با پا توپ را به اوت بياندازد. اگر دستگاه 24 ثانيه بوق بزند و توپ از دست بازيكن رها شده و در هوا باشد، اگر گل شود گل قبول مي باشد. اگر در هوا با دست بازيكني لمس شود و گل شود گل مردود مي باشد .

  رانينگ: موقعي كه بازيكن توپ را در دست گرفته و يك يا دو گام به اطراف برود، رانينگ نام دارد.

  پاي پيوت: اگر بازيكني توپ را در دست داشته و يك پا را ثابت و پاي ديگر را به هر طرف كه بخواهد به حركت در آورد پاي ثابت را پاي پيوت مي گويند. اگر بازيكني با توپ با دو پا همزمان به زمين بيايد هر دو پاي او پاي پيوت مي باشد. اگر يك پاي خود را بلند كند پاي ديگر به عنوان پاي پيوت خواهد بود.

  3- خطاها:

  خطاي شخصي: 1- بلاك كردن 2- شارژ كردن 3- دفاع از پشت سر 4- تماس با دست 5 - نگهداشتن 6- استفاده غيرقانوني از دستها 7- هل دادن 8- اسكرين غير قانوني خطاي شخصي در تمامي حالات جهت بازيكن خاطي اعلام مي شود.

  خطاي طرفين: خطايي است كه دو بازيكن مخالف روي همديگر در يك زمان انجام مي دهند.

  خطاي غير ورزشي: خطاي شخصي است كه به طور عمد روي بازيكن با توپ و يا بدون توپ صورت مي گيرد و جريمه آن دو پرتاب آزاد و مالكيت توپ از وسط زمين مي باشد.

  ديسكاليفه: هرگونه خطايي خارج از روحيه ورزشكاري را با ديسكاليفه (اخراج از زمين بازي) جريمه و دو پرتاب آزاد و مالكيت توپ از وسط زمين به حريف داده مي شود.

  خطاي فني: خطايي است كه بدون برخورد بازيكن بوجود مي آيد. جريمه آن يك پرتاب آزاد با مالكيت توپ از وسط زمين مي باشد. خطاي فني براي بازيكن ذخيره دو پرتاب آزاد با مالكيت توپ و خطاي فني براي مربي و همراه تيم دو پرتاب آزاد و مالكيت توپ است.

  خطاي تيمي: در هر ده دقيقه، تيمي كه خطاهاي انجام شده آن بيش از 4 خطا باشد، خطاي تيمي محسوب مي شود و جريمه آن دو پرتاب آزاد توسط بازيكني كه خطا روي آن اتفاق افتاده است انجام مي شود.

  اما چند خطاي ديگر: 

  1 - دبل

   الف :  اگر توپ را دو دست دریبل بزنیم ، مرتکب خطای دبل شدیم .

  ب : اگر در دریبل زدن توپ بالاتر از سینه آید ، دبل محسوب می شود که جریمه ی آن تعویض مالکیت توپ است .

  ج : اگر توپ را روی زمین بغلتانیم و پیش بریم . 

  2 - نیمه : در صورتی که توپ را از زمین خود به زمین حرف منتقل کنیم ، دیگر حق برگشت توسط ما وجود ندارد در غیر اینصورت خطای نیمه اعلام می گردد .

  3 - سد : اگر بازیکن مدافع در جلوی بازیکن صاحب توپ که لی آپ یا سه گام می رود ساکن نایستد و ضربه بزند ، خطای سد اعلام می شود . این خطا ، عکس حطای شارژ می باشد . 

  4- رانینگ : این خطا در چند مرحله ی مختلف گرفته می شود :   

  الف : دویدن با توپ بدون دریبل بیش از یک گام 

  ب : برداشتن گام اضافه در سه گام ، لی آپ و پاور موو (  Power move ) 

  ج : برداشتن گام ریز در سه گام بطوری که قابل تشخیص نباشد 

  د : کشیده شدن پا روی زمین برای فاصله ی بیش از 5 سانتی متر در هر حرکت 

  ه : پرش با توپ و برگشت به زمین بدون رها کردن آن . برای مثال بازیکنی که به قصد شوت ،  پرش جفت می کند اگر به زمین برسد و هنوز توپ را رها نکرده باشد ، رانینگ کرده .

  و : اگر بازیکن در اوت ، هنگام پرتاب اوت با توپ حرکت کند . 

  خطای پیک : اگر در پیک دادن به بازیکن خودی ، حریف را هل دهیم یا دستها حرکت کند .

  خطای پا : دفع و حرکت توپ به وسیله ی پا .

  خطای اوت و پرتاب آزاد : در صورتی که پا از محدوده ی مجاز خارج شود این خطا رخ می دهد .

  خطای اسلم دانک : این خطا صرفاً در ایران اجرا می شود و منوط به هنگامی است که بازیکنی اسپک یا اسلم دانک اجرا کرده و بعد از آن به حلقه آویزان شود . 

  شایان ذکر است که خطای فنی همان خطای Technical ( تکنیکال )  مبیاشد .

  هر تیم پس از انجام 4 خطا در هر 10 دقیقه ، جریمه ی خطای تیمی میگیرد .

  صحیح آن اینست که پس از هر 5 خطای تیمی آن هم در هم پریود دو پرتاب به تیم مقابل داده می شود و این جریمه در مسابقات دانشگاه های آمریکا ( NCAA ) به دلیل اینکه زمان بازی در دو وقت 20 دقیقه ای صورت می پذیرد ،  تفاوت دارد و این قانون فقط مشمول بازیهای برگزار شده به سبک NBA و FIBA می باشد .

  منبع مطلب : yazdisport75.blogfa.com

  مدیر محترم سایت yazdisport75.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  متین : رانینگ

  haniye dehghan niri : جواب میشه رانینگ

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ب 9 ماه قبل
  0

  خوب

  لیا 10 ماه قبل
  3

  رانینگ میشه بچه ها

  ناشناس 10 ماه قبل
  0

  بین دو بازیکن و دایره وسط زمین بالا می اندازد را چه میگویند

  ناشناس 10 ماه قبل
  1

  خطای ....... در بسکتبال دویدن یا راه رفتن با توپ بدون انجام دربیل چه میگوند

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  پنج حرفی باشه ؟؟؟ میشه چی

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  یکی لطفا جواب جدول رو بزاره

  haniye dehghan niri 11 ماه قبل
  6

  جواب میشه رانینگ

  جواد 11 ماه قبل
  0

  جواب همین سوال چیه

  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  خیلیعالی بود ممنون

  ..... 12 ماه قبل
  0

  در بازی بسکتبال دویدن با توپ بدون دریبل بیش از یک گام چه تخلفی است؟؟

  0
  ناشناس 19 روز قبل

  رانینگ

  محدثه موسوی 1 سال قبل
  0

  اصلا هم خوب نبود چون که سوال رو می نویسند ولی جواب نداره

  متین 1 سال قبل
  8

  رانینگ

  1
  عسل 10 ماه قبل

  ممنون❤😁

  0
  Narjes 12 ماه قبل

  ممنون

  نهال 1 سال قبل
  0

  خطای رانینگ

  0
  Narjes 12 ماه قبل

  مرسی

  بتول 1 سال قبل
  0

  بگید دیگه

  0
  بتول 1 سال قبل

  چرا نمی گیرد

  بتول 1 سال قبل
  0

  در بازی بسکتبال دویدن با توپ بدون در زیبا بیش از یک گام چه تخلفی دارو

  0
  اسلام 1 سال قبل

  خطای بدون توپ دویدن

  دربازی ب 1 سال قبل
  0

  در بازی بسکتبال دریبل بیش از یک گام چه تخلفی دارد یک کلمه باشد
  د

  فاطمه 1 سال قبل
  0

  در بازی بسکتبال دویدن با توپ بدون دریپ پیش از یک گام چه تخلفی دارد

  0
  فاطی "رانینگ" بش میگن 1 سال قبل

  ووو

  فاطمه 1 سال قبل
  0

  در بازی بسکتبال دویدن با توپ بدن دریپ پیش از یک گام چه تخلفی دارد

  habi 1 سال قبل
  0

  در بازی بسکت بال دویدن با توپ بدون دریپلبیش از یک گام چه تخلفی است؟

  النا احمدی 1 سال قبل
  0

  وقتی در بسکتبال توپ رو در اختیار داری و وریبل نکنی بیش از یک گام برداری چه تخلفی دارد

  النا احمدی 1 سال قبل
  1

  سوال من رو جواب بدید

  برای ارسال نظر کلیک کنید