توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  در تبدیل شعر به قصه چه نکاتی باید رعایت شود

  1 بازدید

  در تبدیل شعر به قصه چه نکاتی باید رعایت شود را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  چکیده کتاب فارسی پنجم ابتدایی (بخش چهارم)

   بخش چهارم : فارسی پنجم

    خوب گوش دادن یک مهارت است و به تمرین زیادی نیاز دارد. ما بخشی از سواد و دانش خود را از راه خوب گوش کردن به دست می آوریم. گوش دادن با شنیدن فرق دارد.

    نگاه کردن با خوب دیدن تفاوت دارد. از پنجره به بیرون نگاه می کنیم اما یک فیلم آموزشی را خوب می بینیم.

    به کارگیری حرکات دست و سر و تغییر حالت های چهره به هنگام خواندن باعث می شود حس و پیام شعر بهتر به شنونده منتقل شود ؛ با این کار در حقیقت فضای شعر را برای شنونده  نمایش می دهید سعی کنید حرکات شما با آهنگ خواندنتان متناسب باشد.

    گسترش دادن جمله : « بعد از ظهر بود» « بعداز ظهریکی از روزهای پایانی فروردین بود» .گاهی با افزودن کلمه هایی که زمان، مکان، موقعیت یا چگونگی فضا را بیان می کند، نوشته را گویاتر و گیراتر و  گسترده تر می سازیم. گاهی با افزودن یک یا چند واژه به واژه دیگرعبارت ها و ترکیب ها ی جدید ایجاد کنیم. راه : راه مناسب.

   نوشتن خاطره و رعایت این نکات : زمان خاطره مشخص باشد( ساعت، دقیقه، ثانیه، صبح، ظهر، عصر، فصل، ماه، هفته، روز) مکان و موقعیت جغرافیایی( استان، شهر،منطقه، روستا، محله، خانه، مدرسه، کوچه، شمال، جنوب، بالا، پایین) توصیف ویژگی های مکان. شخصیت ها یی که در خاطره حضور دارند ( جنس، قد، وزن، سن، رنگ چشم، مو ، چهره، نام، عنوان، لقب، شغل) و ویژگی اخلاقی و رفتاری

    گزارش نویسی  : موضوع و مکان و زمان رویداد را بیان کنند؛ جزئیات رویداد را دقیق بنویسند؛ فقط به اصل موضوع بپردازند.

    تحقیق و نوشتن گزارش تحقیق : موضوع/ شناسایی و تهیه منابع مربوط/ یادداشت برداری از اطلاعات مناسب/ مرتب کردن یادداشت ها و استفاده از آنها در نوشته خود/ معرفی کردن منابع مورد استفاده به طور دقیق /

    در تبدیل شعر به قصه : موضوع اصلی و شخصیت ها حفظ شود/زمان و مکان رویدادها با جزئیات را بیان کند/ شروع و پایان مناسب داشته باشد/ از تخیل برای جذابیت داستان استفاده کند/ نام مناسب انتخاب کند/ نشانه های نگارشی را رعایت کند/

    کلمه های مخفف : در برخی از متن ها و شعر ها به دلیل آهنگ متن و زیبایی آن، کلمه ها به صورت کوتاه شده نوشته می شوند.

    درشیوه مقایسه :  شباهت ها و تفاوت های آنها را بیان کنند/ علت های برتری یکی را بر دیگری بنویسند/ نوشته خود را در پایان جمع بندی کنند.

    در زندگی نامه : نام و شهرت، محل زندگی و دوره تاریخی، تحصیلات، آثار، تاثیر و نقش فرد در ادبیات یا هنر را بنویسند.

    خلاصه نویسی : داستان را با حفظ ترتیب رویدادها در ذهن خود مرورکنند/ زمان، مکان و شخصیت های داستان را در خلاصه نویسی حفظ کنند/ پیام داستان در بند پایانی جمع بندی شود/ و نشانه های نگارشی را رعایت کنند.

    نشانه های نگارشی کمک می کند تا متن را با لحن مناسب بخوانیم و آن را بهتر درک کنیم .

    «هم» و « نیز » جمله ها را به هم پیوند و معنی دو جمله را به هم ارتباط می دهند.

   و موضوع های دیگر :

   عناصر داستان : ( شخصیت یا نقش فرعی و اصلی، صحنه پردازی یا مکان و فضای داستان، زمان و پیام داستان/ واژه های مخالف/ واژه های هم آهنگ / واژه های مترادف / واژه سازی با دوست، گر، گاه، آمیز، نویس / تصویر خوانی و تصویر خوانی/ شعرخوانی با رعایت لحن/ درک و دریافت شعر/ حکایت و تلفیق آن با ضرب المثل/ترتیب واژه ها در جمله/ حروف ربط که، تا، و، اما/

  منبع مطلب : adabiatarak2.blogfa.com

  مدیر محترم سایت adabiatarak2.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تبدیل شعر به قصه

  بازگردانی شعر : هر شعری پیام و مفهوم خاصی دارد . اگر پیام شعر را دریابیم می توانیم با آن ارتباط برقرار کنیم و شاعر با سرودن شعر پیامی
  را به دیگران منتقل می کند و هر بیت یا مصراع ممکن است مفهوم و معنی ویژه ای داشته باشد .

  مثلا فردوسی در شعر توانا بود هر که دانا بود اهمیت دانش و علم اندوزی را بیان می کند

  اما هر بیت یا مصراع دیگر این شعر پیام دیگری هم دارد .

  – برای این که پیام شاعر را درک کنیم لازم است علاوه بر درست خواندن کلمه ها معنی آن ها را بدانیم
  – گاهی نظم جمله ها در شعر برای حفظ آهنگ آن رعایت نشده است و کلمه ها به طور منظم در جای خود قرار نگرفته اند بنابراین لازم است ابتدا آن ها رامرتب کنیم و به صورت جمله های صحیح در آوریم .

  مثلا بحر آفرید وبر و درختان و آدمی که یک جمله است و اگر مرتب شود به این صورت در می آید : دریا و خشکی و درختان و آدم ها را آفرید
  – گاهی نیز کلمه ها به صورت کوتاه شده یا مخفف در شعر به کار می رود که به صورت کامل در معنی نوشته می شود .
  شاخ برهنه پیرهن نو بهار کرد    پیرهن مخفف کلمه پیراهن است

  موضوع اصلی شعر و شخصیت های آن را حفظ کنیم
  – زمان و مکان رویدادها و اتفاق ها را بیان کنیم
  – در بیان رویدادها جزئیات دقیق را بنویسیم

  منبع مطلب : sepehrschool.ir

  مدیر محترم سایت sepehrschool.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نکاتی در باره قصه نویسی (3)

  ساختار

  عملکرد کلیه عناصر داستان به تأثیر روانی واحدی می انجامد که از ساختار داستان ناشی می شود و خواننده را متأثر می کند. در واقع زیربنا و شکل اصلی ارایه هر نوشته ای، طرح ساختار آن است. ساختار با زاویه نگرش، نقاط عطف و نحوه استفاده نویسنده از زمان مشخص می شود. به بیانی دیگر ساختار، شیوه بیان رویدادهای داستان است و شامل اصول و قواعد مشخصی است که به منظور ایجاد حالات و اثراتی خاص باید به کار برده شود تا آن نتایج دلخواه به دست آید. در شکل کلی می توان این طور برداشت کرد که داستان از تخیل نویسنده نشأت می گیرد و ساختار شامل تمهیدهایی است که برای مؤثر افتادن اثر نویسنده و پیام داستان تخیلی او به کار گرفته می شود.

  در بررسی ساختار داستان، هیچ کدام از عناصر و اجزای داستان بر دیگری رجحان ندارند، زیرا هر یک، کارکردی مخصوص به خود دارند. استفاده درست از اجزای داستان، ساختار را انسجام بخشیده و آن را به قوّت می رساند. در واقع هماهنگی و عملکرد درست عناصر داستان، طوری که تأثیر روانی خاصی روی خواننده بگذارد، حکایت از ساختاری درست دارد.

  وحدتها

  یکی از مباحثی که علاوه بر دیگر عناصر داستان در بحث ساختار عنوان می شود، رعایت وحدتها است. هر اثر باید از وحدت عمل، زمان و مکان برخوردار باشد. یعنی باید داستان طرح مشخصی داشته باشد که همان وحدت عمل است، سپس این عمل در یک محدوده زمانی خاص انجام شود که وحدت زمان ایجاد می شود و این عمل باید در مکانی مشخص واقع شود که همان وحدت مکان است.

  نویسنده با یاری وحدتها باید در کوتاهترین مدت خواننده را به درون داستان بکشاند و او را با حوادث و اشخاص آشنا کند. پس نویسنده ماهر، هرگز طرح داستانش را بیهوده گسترش نمی دهد و به وقایع و اعمالی که به داستان مربوط نمی شوند، نمی پردازد، بلکه حرفش را همراه با ایجاز و بدون حاشیه پراکنی در محدوده زمانی و مکانی مشخص واقعه داستانی، پرداخت می کند.

  علاوه بر رعایت وحدتها، بحث تقسیم داستان به سه بخش آغاز، تنه و پایان، پیش می آید. آغاز داستان، یعنی جایی که نویسنده در آن مقدمه چینی کرده و شخصیتها را معرفی می کند و مکان و محیط را مشخص می نماید. پس در «آغاز» هنوز اتفاقی نیفتاده است و همه چیز راکد است.

  «میان» و یا «تنه» داستان، مهمترین بخش است. در این قسمت عدم تعادل و آشفتگی ایجاد شده و بحران به وجود می آید و کار به اوج می رسد. نحوه مبارزه شخصیت با مشکلش تماما در این بخش پرداخته می شود.

  مرحله «پایان»، زمان حل شدن مشکل و گره گشایی است. اگر فرض کنیم داستانی 5 صفحه باشد، باید یک صفحه آن به آغاز و یا مقدمه اختصاص پیدا کند و یک صفحه به پایان و سه صفحه دیگر به اصل ماجرا بپردازد. البته این شکل کلاسیک و سنتی قضیه است. هر چه شروع و پایان داستان کوتاهتر باشد و بر میانه آن افزوده شود، داستان جذابتر و پرمحتواتر خواهد بود. حتی گاهی اوقات مقدمه کاملاً حذف شده و داستان درست از حادثه و تنه داستان شروع می شود. مانند داستانهای پلیسی که یک راست می روند سر اصل مشکل. البته اگر نوشتن مقدمه برای نویسنده مهم باشد، وی باید سعی کند آغاز داستانش خسته کننده نباشد، بلکه برعکس، به این طریق رغبت خواننده را برانگیزاند و با معرفی شخصیتها، شروع عمل داستانی، گفتگو و یا توصیف زمان و مکان وقوع داستان، اثرش را آغاز کند، ولی باید توجه داشت که این سه قسمت کاملاً در هم تنیده شود و نویسنده و خواننده عادی نتواند شروع و پایان این قسمتها را مشخص کند.

  باید توجه داشت که ساختار داستان، طولانی بودن آن را هم مشخص می کند. طول داستان باید به اندازه ای باشد که با توجه به عناصر انتخاب شده، پس از یک سلسله مراحل، قهرمان را از بدبختی به نیکبختی برساند و یا بالعکس. این اندازه برای داستان کوتاه کافی است و نویسنده مجاز نمی باشد با استفاده از کلمات و توصیفات زیبا ولی بیجا داستانش را طولانی کند. از دیگر سو، ساختار و فرم داستانی، مکمّل یکدیگر هستند و اگر فرمی نباشد، ساختار قوام نمی یابد. فرم مقوله ای ابداعی است که در حوزه خلاقیت نویسنده می گنجد و او فرمی ارایه می دهد که نتیجه یک ساختار مستقیم است که خواننده پس از مطالعه چنین داستانی احساس رضایت می کند.

  پرداخت

  پرداخت به معنای تمیز کردن، برق انداختن و آرایش کردن چیزی است. وقتی گفته می شود چیزی را آرایش کرده اند یعنی چیزی به آن افزوده اند، و وقتی کلمه پیرایش به کار می رود، یعنی چیزی از داستان کم می شود. نویسنده به آرایش اثرش می پردازد و ویراستار که کارش ویرایش ادبی و محتوایی اثر است، داستان را پیرایش می کند. به دیگر سخن، اگر طرح داستان مانند یک طرح مدادی باشد، رنگ آمیزی آن طرح، پرداخت داستان است. پرداخت باید در خدمت پیام داستان باشد و به گونه ای القا شود که خواننده در هنگام خواندن آن، فضا و عناصر تشکیل دهنده را ببیند و بشنود و حس کند.

  برای پرداخت یک اثر، باید با اطلاعات کافی در باره آن موضوع، وارد عمل شد و با توجه به عناصر داستانی، اثر را پرداخت کرد. تازه بعد از اینکه پرداخت اولیه تمام شد، باید آن را بارها و بارها مورد بررسی قرار داد و کلمات و جملاتی را به آن افزوده و یا کاست تا اینکه با یک پرداخت نهایی، کار، پختگی لازم

  را پیدا کند. در بررسی مجدد داستان، نویسنده باید به روشن و واضح بودن طرح کار خود توجه کند. دقت نماید که آیا مقدمه و تنه داستانش با هم پیوند خورده اند یا نه. اشخاص را بررسی کند. به منطقی بودن بحرانها و مشکلهای داستان توجه کند. به پاراگراف بندی و نقطه گذاری درست اثرش بیندیشد. در واقع، پرداخت باید در خدمت فضای کلی و پیام داستان باشد. نویسنده می تواند با پرداخت، ضمن آنکه روح و زندگی را در داستانش می دمد، به راحتی خواننده را به سمت و جهتی که می خواهد، سوق دهد.

  پیام

  پیام، یک جمله خبری است که قصد و غرض نویسنده را از نوشتن داستان مشخص می کند. یعنی اگر از نویسنده ای بپرسند: پیام کار تو چیست؟ باید یک جمله که در هیچ کجای داستان مستقیما به آن اشاره نشده است را عنوان کند. پیام، حرف اصلی موضوع است و همان چیزی است که داستان به خاطر آن نوشته می شود و نویسنده، تمام قصدش این است که خواننده حتما به آن پیام پنهانی پی ببرد. یعنی با اینکه پیام باید در همه جای داستان حضور داشته باشد ولی نباید حس گردد، درست مثل شکری که در یک لیوان آب ریخته می شود. همه جای آب شیرین است ولی نمی توان شکر را در جایی از آب نشان داد. بلکه شکر چون پیام در آب و یا همان اثر داستانی حل شده است. پس در داستان هم باید از تمام عناصر پی به پیام برد ولی جایی چیزی به اسم عنصر پیام پیدا نکرد. همان طور که بعد از خوردن شربت، فقط احساس شیرینی در ما باقی می ماند.

  پیام یکی از مهمترین عناصر داستان است که دیگر عناصر بر محور آن می چرخد. داستان نویس اندیشه اش را که حاصل جهان بینی اوست، از طریق داستان و حرفی که می خواهد بزند، به خواننده ابلاغ می کند. پیام، حاصل اندیشه نویسنده است نه تخیل او. نویسنده با استفاده از تخیلش، پیامش را که حاصل اندیشه اش است، بازگو می کند. پس هر اثر خیالی می تواند پیامی مثبت و واقعی داشته باشد.

  البته پیام هر اثری بستگی به قالب و فرم همان اثر هم دارد. به فرض، حرف هنرمند باید گنجایش داستان کوتاه، داستان بلند، رمان، فیلمنامه و یا نمایشنامه و دیگر آثار هنری او را داشته باشد. به طور مثال شاید بشود پیام را تنها با یک عکس تأثیرگذار منتقل کرد و گاه احتیاج هست که از یک سری رمان چند جلدی سود جست.

  قوت و ضعف داستان برای انتقال پیام آن، وابسته به انتخاب صحیح اشخاص و حوادث مربوط به آن اشخاص است. اگر نویسنده بیراهه برود و اشخاص داستان کارهایی انجام دهند که به هیچ وجه به پیام اثر مربوط نمی شوند، خواننده هرگز پی به منظور نویسنده نخواهد برد. پیام موجب می شود که نویسنده از همان ابتدای اثر، حوادث را منطقی انتخاب کند و برای نوشتن وقایع، دنبال علت معلوم و مشخصی باشد.

  سبک

  راه و روش هر هنرمند برای بیان تفکرات و عقایدش سبک کاری او است. در یک اثر داستانی راه و رسمی که نویسنده برای انتقال پیامش به کار می برد و باعث می شود که از واژگان و ساختمان دستوری خاصی استفاده کند، همان سبک است. به دیدی دیگر، سبک، آرایش کلمات است به طریقی که بهتر فکر و اندیشه نویسنده را آشکار کند. سبک، جهت دهنده و تنظیم کننده وحدت بافت و ساختار هر اثر ادبی است. البته نباید سبک و تکنیک را با هم اشتباه گرفت. سبک جزئی از تکنیک است چرا که تکنیک و یا فن، همه روشها و تمهیدهایی است که نویسنده برای ایجاد ساختار ادبی داستان به کار می گیرد که شامل تنظیم پیرنگ یا طرح، مفاهیم شخصیت پردازی، مشخص کردن زاویه دید و استفاده از نماد و تمثیل و غیره می شود.

  سبکها دارای انواع و اقسام مختلفی هستند. به فرض سبک فلسفی، سبک عامیانه، سبک درباری، سبک عاطفی، سبک ادبی، سبک گزارشی و ... از این نوع می باشند.

  اما عمده تقسیم بندی سبکها، مربوط به سبکهایی است که از قرنها پیش در اروپا پایه ریزی شده است، مانند سبک کلاسیک، رمانتیک، رئالیسم، سوررئالیسم، اکسپرسیونیسم، کوبیسم و ... که در همه آثار هنری مشترک هستند. از آن جایی که شناخت و بررسی هر کدام از این سبکها خود مبحثی جداگانه است و در داستان کوتاه احتیاج چندانی به استفاده از آنها نیست، ما هم فقط به ذکر اسامی آنها بسنده می کنیم. اما به یاد داشته باشید که نویسنده درک خود را از هستی، در سبک کاریش دخیل می کند، پس به اندازه تمام هنرمندان می توان سبکی جداگانه یافت. سبک ادبی از ذهن و اندیشه نویسنده و یا شاعر مایه می گیرد و آنچه بدان سبک رنگ فردی می دهد، نگرش و بینش هنری صاحب سبک است.

  نام داستان

  نویسنده به وسیله عنوان و نام اثرش است که آن را از آثار سایر نویسندگان جدا می کند. پس اگر اثری عنوان نداشته باشد، مانند انسان بی هویتی است که نمی توان آن را از دیگران تشخیص داد. البته بر سر زمان انتخاب عنوان هنوز بحث می باشد، ولی خوب است که نویسنده بعد از پایان داستانش به تخیل خویش قدرت آزادی دهد تا اندیشه اش از آمیزه وقایع و شخصیتها، نامی را الهام بگیرد. پس بهتر است در آخر کار و بعد از پرداخت نهایی، نام را انتخاب کرد، گرچه برخی از نویسندگان از همان اول عنوان را برمی گزینند و گاه حتی برای عنوان دلخواهشان داستان می نویسند!

  به هر حال، یک عنوان خوب باید کوتاه و لطیف باشد، طوری که فکر خواننده را برانگیزد و او را به فکر ببرد که حتما با موضوع جالبی روبه رو خواهد شد. علاوه بر این، باید اسم داستان گیرا باشد و در یک نگاه کلی با توجه به موزون و آهنگین بودنش، نگاه مخاطب را تسخیر کند. اما باید توجه داشت که این عنوان نباید طرح داستان و یا گره و نحوه گره گشایی را لو دهد. همچنین باید از اسامی تکراری و کهنه اجتناب کرد. از سویی، دیگر باید از همان آغاز توجه داشت که نام داستان یک ساز نزند و موضوع داستان، سازی دیگر. در هر کجای داستان که عنوان به خاطرتان رسید، باید به هماهنگی و تطبیق آن با موضوع بیندیشید و با احتساب تمام جوانب، اسمی مناسب برگزینید.

  ادامه دارد.

  منبع مطلب : hawzah.net

  مدیر محترم سایت hawzah.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  سا یان : من که هیچی نفهمیدم. خیلی زیاده

  ننن : خیلی بده

  مهشید : مفیدو عالی بود

  مهراد : اینا نکات تبدیل شعر به قصه‌س

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  جواب یک کلمه ای لطفا 4 ماه قبل
  0

  هیچی نفهمیدم

  جواب یک کلمه ای لطفا 4 ماه قبل
  0

  جواب یک کلمه ای لطفا

  علی 5 ماه قبل
  1

  نخوندم 😎😎😎😎😎

  محمد محسنی 5 ماه قبل
  -1

  هیچی بلد نیستم

  ثمره 6 ماه قبل
  1

  منم هیچی نفهمیدم هم زیاده هم اصلا پیدا نمیشه .

  ثمره خشکی هستم

  ناشناس 11 ماه قبل
  2

  جواب رو می خواهم

  ننن 11 ماه قبل
  5

  خیلی بده

  مهراد 11 ماه قبل
  2

  زمان، مکان، رویدادها

  4
  مهراد 11 ماه قبل

  اینا نکات تبدیل شعر به قصه‌س

  مهشید 11 ماه قبل
  1

  مفیدو عالی بود

  مهشید 11 ماه قبل
  2

  مفیدو عالی بود

  مهشید 11 ماه قبل
  4

  مفیدو عالی بود

  باران شمس 11 ماه قبل
  0

  خیلی خوب و مفید بود ممنون

  باید حوصله داشته باشید تا مفهومش روبفهمید

  باران شمس 11 ماه قبل
  0

  شما باید بنویسید که شعر با داستان چه فرقی داره

  قصه باشعر یک همچین فرقی رادارد

  قصه مفهومش با شعر جدا است

  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  و

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  مللمجن

  سا یان 2 سال قبل
  6

  من که هیچی نفهمیدم. خیلی زیاده

  خلاب 2 سال قبل
  2

  نال

  سلام 2 سال قبل
  3

  میمخیخیممب<br>ک

  مهدی 2 سال قبل
  7

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید