توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  در عجبم از کسانی که هزاران گناه میکنند و معتقدند

  1 بازدید

  در عجبم از کسانی که هزاران گناه میکنند و معتقدند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  پاسخ به شبهه - چمران: امام حسین به یارانش فرمود: هر کس از شما حق الناسی به گردن دارد برود.... او به جهانیان فهماند که حتی کشته شدن در کربلا هم از بین برنده حق الناس نیست.. در عجبم از کسانی که هزاران گناه می‌کنند و معتقدند یک قطره اشک بر حسین ضامن بهشت آنهاست (؟)

  پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات (ایکس – شبهه): کسانی که اساساً اسلام را قبول ندارند، چه رسد به امام حسین علیه السلام و چه رسد به عزاداری برای او ...، یکسال تمام علیه عزاداری‌های مردم ضد تبلیغ کردند و در این راستا، حتی به آیات قرآن و احادیث نبوی و سخنان مشاهیر نیز متوسل شدند، اما الحمدلله، نتیجه معکوس شد و امسال مراسم عزاداری، پرشورتر از سال‌های گذشته، در ایران و سایر نقاط جهان برگزاری گردید. « وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ » و « وَلَوْ كَرِهَ الْمُجْرِمُونَ ».

  الف – مسلمانان و به ویژه شیعیان، به خوبی می‌دانند که حتی هزاران رکعت نماز توبه و میلیون‌ها بار تکرار لفظ استغفار، "حق الناس" را از بین نمی‌برد؛ بنابر این اگر کسی گمان کند که دعا، زیارت، توبه، عزاداری و بالاخره اشک بر مصیبت امام حسین علیه السلام، "حق الناس" را جبران می‌کند، خب خطای بزرگی مرتکب شده و واقعاً تعجب هم دارد. اما آیا صدها میلیون مسلمان اعم از شیعه و سنی، برای رهایی از دیونی که به مردم دارند و حق الناسی بر عهده‌ی آنان می‌باشد، گریه می‌کنند؟!

  ب – نه تنها از گریه، به تنهایی کاری بر نمی‌آید، بلکه از تمامی عزاداری‌ها، زیارت‌ها و ادعیه نیز به تنهایی کاری بر نمی‌آید، و همین طور از عبادات واجبی چون نمازهای یومیه، روزه، حج و ... نیز به تنهایی کاری بر نمی‌آید، وگرنه این همه نمازخوان، خوارج، وهابی و داعشی، یا دنیاگرا و منافق نمی‌شدند؛ بلکه اینها همه وسیله، اسباب و مساعد کننده‌ی زمینه و فراهم کننده شرایط برای "اصلاح" می‌باشد؛ پس اگر کسی به این وسایل روی‌آورد، اما قصد بیدار شدن، اصلاح و رشد خود را نداشت و از آنها بهره نبرد، نه تنها هیچ فایده‌ای برایش ندارد، بلکه چه بسا سبب سقوط و گمراهی بیشترش نیز بگردد، چنان که فرمود:

  « وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ وَلَا يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إِلَّا خَسَارًا » (الإسراء، 82)

  ترجمه: و از قرآن، آنچه شفا و رحمت است برای مؤمنان، نازل می‌کنیم؛ و ستمگران را جز خسران (و زیان) نمی‌افزاید.

  نکته – نقش و خاصیت "حق" همین است، اهلش را هدایت می‌کند و نااهلش (ظالم) را گمراه‌تر می‌نماید.

  ●- بسیاری وقتی با خدا حرف می‌زنند، عبادت، درد دل یا دعایی می‌کنند، چه دعایشان مستجاب شود و چه نشود، شقی‌تر شده و از او دورتر می‌شوند، تا جایی که به لجبازی و دشمنی نیز می‌رسند که به مراتب بدتر از کفر و انکار می‌باشد.

  ●- بسیاری وقتی با انبیا و اولیای الهی و حجت‌های عقلی و براهین روشن و حتی معجزات آنها مواجه شدند، به جای هدایت، گمراه‌تر نیز شدند.

  ●- بسیاری وقتی با امامان علیه السلام مواجه شدند، حتی نزدیکتر شدند، با آنها گفتگو کردند، و حتی دوستی و رفاقت برقرار کردند، گمراه‌تر نیز شدند.

  ●- این عزاداری‌ها، این اشک‌ها نیز همین‌طور است، چه برای کسی که عزاداری می‌کند و اشکی می‌ریزد، چه برای آنان که شاهد و ناظرند. برخی هدایت می‌شوند و برخی گمراه‌تر. پس مشکل از خودشان است، نه از عزاداری یا اشک، یا زیارت و دعا و ... .

  اشک:

  در عین حال تردیدی نیست که حتی یک لحظه و یک آن، احساس پشیمانی از معاصی در محضر الهی، یک استغفار (طلب مغفرت) جدی در قلب، اگر چه به لفظ نیز بیان نگردد، یک توبه‌ی واقعی (بازگشت از گناه به سوی خدا)، پاک کننده می‌باشد و اتفاقا همان تکان خوردن دل و جاری شدن اشک نیز ضمانت اجراست؛ اما معنایش این نیست که اولاً از این پس تائب هر کاری هم کرد، مهم نیست و یک راست به بهشت می‌رود! و ثانیاً این نیست که دیگر لزومی به جبران "حق الناس" ندارد، بلکه توجه، استغفار، توبه، انابه و اشک، باید سبب بیداری، هوشیاری، بصیرت و عزم راسخ گردد، چه برای اصلاح گذشته و چه برای تبیین اهداف، دوراندیشی و تدبیر آینده. و قطعاً کسانی که از شقاوت و سختی قلب‌هایشان، اشک‌هایشان نیز خشک شده و کاری جز مسخره کردن عبادات، ارادت‌ها و محبت‌های دیگران ندارند، به این مراتب حتی نزدیک نیز نخواهد شد.

  مرتبط:

  *- علت اصلی دشمنی‌ها با عزاداری، ترس از آثار وحدت قلوب، حول محور "محبوب واحد"ی چون سیدالشهداء علیه السلام می‌باشد. (19 مهر 1395)

  *- مگر شما اعتقاد ندارید که امام حسین علیه السلام اکنون در بهشت است و دشمنان او در جهنم هستند، پس این همه گریه و زاری و عزاداری برای چیست؟ (10 مهر 1395)

  *- پاسخ به سؤالات و شبهات در مورد امام حسین (ع)، کربلا، محرم، عزاداری و ...

  مشارکت و هم‌افزایی (سؤال کوتاه و نشانی لینک پاسخ، جهت ارسال به دوستان در فضای مجازی)

  شهید چمران: در تعجبم از کسانی که هزاران گناه [و حق الناس] دارند، ولی گمان می‌کنند که یک قطره اشک، ضامن بهشت آنان است؟!

  http://www.x-shobhe.com/shobhe/8153.html

  شبهه

  ⛔️ متن شبهه: ⛔️

  🔴 شب عاشورا امام حسین به یارانش فرمود: هرکس از شما حق الناسی به گردن دارد برود ….
  او به جهانیان فهماند که حتی کشته شدن در کربلا هم از بین برنده حق الناس نیست.

  در عجبم از کسانی که هزاران گناه و حق الناس میکنند و معتقدند یک قطره اشک بر حسین ضامن بهشت آنهاست.
  (شهید چمران)

  #شب_عاشورا #امام_حسین (ع) #کربلا #گناه #حق_الناس #اشک #بهشت #اعتقادی

  ✅◀️ پاسخ شبهه: ▶️✅

  1⃣ منطق دین ما این نیست که «حق الناس» را رعایت نکن در عوض «گریه کن»، جبران می شود.
  بلکه اهل بیت علیهم السلام به ما آموخته و تأکید فرموده اند که: مراقب حق خدا، حق مردم و حق ما اهل بیت باشید.

  یکی از حقوق اهل بیت، برپایی عزا برای آنان و گریستن در مصیبت های ایشان است.

  2⃣ سؤال: پس این که فرموده اند: «یک قطره اشک بر سیدالشهداء گناهان بزرگ را پاک می کند.» به چه معناست؟

  👈پاسخ روشن است: اهل بیت طبیب روح و جان بشریت اند. اگر کسی با معصیت خود را بیمار ساخت و پروبال بندگی خویش را سوزاند، امام برای آن کسانی که به دنبال درمان خویش اند و از بیماری روح خود خسته شده اند، دارو عنایت می کنند.

  آیا اگر روزی علم پزشکی به مردم دنیا اعلام کند: «برای تمام سرطان ها، داروی ویژه تهیه شده است.» معنایش این است که: «ای مردم! از این پس بر شما باد که هر چه بیشتر خود را در معرض انواع سرطان ها قرار دهید.»؟!
  آیا کسی این برداشت را می کند که: «پزشکان مردم را تشویق می کنند که به سرطان مبتلا شوند؟!»
  یا بدین معناست که «ای بیمارانی که به هر دلیلی رعایت نکرده اید و خواسته یا ناخواسته گرفتار شده اید! اگر قصد درمان دارید، نا امید نباشید.»

  🍀 بنابراین آن کسی که گریه را در از بین بردن گناهان بی اثر می داند، جاهل است و اگر کسی باشد که گریه را ابزاری برای گناه کردن قرار دهد، احمق.

  3⃣ گناه اعم از حق الله، حق الامام، حق الناس و حق النفس است. (حقوق دیگری حتی نسبت به حیوانات و گیاهان در دین عزیزمان تعریف شده است که فعلا مورد بحث ما نیست.)

  کسی که به هر دلیل، خود را به گناه ـ چه حق الله و چه حق الناس و … ـ آلوده کند، با گریه بر سید الشهداء گناهش بخشوده می شود. اگر به معنی توبه توجه کنیم درمی یابیم که، گناهان به کمتر از اشک بر امام حسین (ع) و زیارت حرم‌های شریف نیز بخشیده می‌شود، چه رسد به این توفیقات بزرگ. البته به شرط توبه. و البته حق‌الناس باید عودت گردد.
  ولی این بدان معنا نیست که مثلا اگر نماز قضا دارد، دیگر نیازی نیست تا نمازش را قضا کند؛ هم چنین اگر بدهی به کسی دارد، نمی خواهد آن بدهی را پرداخت نماید؛ بلکه به این معناست که جریمه ای که به سبب آن گناه متوجه ما شده است و در پی آن، عذابی خواهد آمد، تمام این آثار برداشته می شود ولی هم چنان «وظیفه جبران» باقی می ماند. بنابر این اگر پس از این بخشش، باز هم کاهلی کردیم و نماز قضا را نخواندیم یا بدهی را پرداخت نکردیم، آن عواقب بر می گردد.

  4⃣ اما آن روایت شریف:
  روایت به دنبال بیان نکته دیگری است و آن چه این روزها از آن استنتاج می کنند کلا با این روایت بیگانه است.

  🌿 اصحاب سیدالشهداء به مقام خاصان قرب الهی، دعوت شده بودند، بنابراین نباید کوچک ترین ناپاکی با خود به همراه می داشتند؛ کوچک ترین ناراستی و زشتی آن ها را از حضور در آن ضیافت الهی، باز می داشت و لیاقت آن جایگاه ویژه را از ایشان سلب می کرد. بنابراین باید کاملا پاکیزه و آراسته، در کنار امام حضور پیدا می کردند.

  ولی
  🌹 ما در روضه به دنبال پاک کردن خود هستیم تا بتوانیم بهتر بندگی کنیم و کم کم به لیاقت های آنان نزدیک شویم.
  🌹 روضه برای روح ما، حکم حمام را دارد؛ ولی شهادت برای آنان حکم مهمانی را داشت.
  🌹 ما باید گریه کنیم تا پاک شویم؛ آنان باید پاک می شدند تا اذن شهادت پیدا می کردند.

  5⃣ هیچ منبع معتبری جهت تصدیق این گفته که از شهید چمران باشد یافت نشده و نویسنده با استفاده از اسامی این چنینی تنها قصد معتبر کردن نوشته خود را دارد!!

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  علی 12 روز قبل
  0

  بله متاسفانه با توجه به عملکرد بد مداحان و منبری های عزیز در تبیین این مسئله و گاهی دمیدن بر این موضوع که اشک بر امام حسین(ع) تمام گناهان را پاک می کند،بسیاری از شیعیان اینگونه فکر می کنند و خود همین باعث رواج گناهان بسیار شده است و می توان گفت گنهکاران راه فراری برای فرار از پاسخگویی در مقابل گناهان خود یافته اند.

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید