توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دلایل نماز خواندن در مسجد را بیان کنید

  1 بازدید

  دلایل نماز خواندن در مسجد را بیان کنید را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  دلایل اهمیت نماز خواندن در مسجد را بیان کنید صفحه 57 پیام های آسمان هشتم

  منبع مطلب : nexload.ir

  مدیر محترم سایت nexload.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  دلایل اهمیت نماز خواندن در مسجد

  با اهمیت نماز خواندن در مسجد آشنا شوید

  دلایل اهمیت نماز خواندن در مسجد

  مسجد

  مسجد نیایشگاه و محل گردهمایی مسلمانان است. مسجد پایگاهی است که در راه مبارزه با تهاجم فرهنگی بسیار موثر است.

  اهمیت نماز خواندن در مسجد

  ز رسول خدا(ص)نقل شده که:«من سمع النداء فلم یجبه من غیرعلة فلا صلاة له » نماز کسی که صدای اذان را بشنود و بی دلیل،در نماز جماعت مسلمانان شرکت نکند،ارزشی ندارد.

  در حدیث،تحقیر نماز جماعت،به منزله تحقیر خداوند بشمار آمده است:«من حقره فانما یحقر الله » شرکت دائم در نماز جماعت،انسان را از منافق شدن بیمه می کند. و برای هر گامی که به سوی نماز جماعت و مسجد برداشته شود،ثواب و حسنه در نظر گرفته شده است.

  همین که کسی برای شرکت در نماز جماعت از منزل خارج می شود،یا در مسجد،در انتظار نماز جماعت به سر می برد پاداش کسی را دارد که در این مدت،به نماز مشغول بوده است.تعداد حاضران در نماز جماعت،هر چه بیشتر باشد،پاداش آن بیشتراست.این کلام رسولخداست که فرمود:«ما کثر فهو احب الی الله » حدیث جالبی در بیان فضیلت نماز جماعت است که قسمتی از آن در رساله های عملیه هم ذکر شده است.ترجمه تمام حدیث چنین است:

  اگر اقتدا کننده ۱ نفر باشد،پاداش ۱۵۰ نماز داده می شود.

  اگر اقتدا کننده ۲ نفر باشد،پاداش ۶۰۰ نماز داده می شود.

  اگر اقتدا کننده ۳ نفر باشد،پاداش ۱۲۰۰ نماز داده می شود.

  اگر اقتدا کننده ۴ نفر باشد،پاداش ۲۴۰۰ نماز داده می شود.

  اگر اقتدا کننده ۵ نفر باشد،پاداش ۴۸۰۰ نماز داده می شود.

  اگر اقتدا کننده ۶ نفر باشد،پاداش ۹۶۰۰ نماز داده می شود.

  اگر اقتدا کننده ۷ نفر باشد،پاداش ۱۹۲۰۰ نماز داده می شود.

  اگر اقتدا کننده ۸ نفر باشد،پاداش ۳۶۴۰۰ نماز داده می شود.

  اگر اقتدا کنندگان و امام جماعت به ۱۰ نفر رسیدند،پاداش ۷۲۸۰۰ نماز دارد.

  ولی،همین که عدد افراد از ده نفر گذشت،حساب آنرا جز خداکسی نمی داند. در حدیث دیگر است:هر که نماز جماعت را دوست بدارد،خدا وفرشتگان او را دوست می دارند. در زمان پیامبر(ص)هرگاه افراد نماز جماعت کم می شدند، آنحضرت به جستجو و تفقد از افراد می پرداخت و می فرمود:شرکت درنماز صبح و عشاء،بر منافقان از هر چیز سنگین تر است. قرآن نیز،از اوصاف منافقان،بی حالی و کسالت هنگام نماز را بیان کرده است. چرا که سحر خیزی و حضور در جماعت مسلمین،آن هم از راه های دور و در گرما و سرما،نشانه صداقت در ایمان و عشق نمازگزار است.

  حضور در نماز جماعت،خاص یک منطقه نیست.انسان در هر جا که باشد،خوب است به فکر نماز جماعت و حضور در آن و تشویق دیگران باشد.

  رسول خدا(ص) درباره اهمیت جماعت، فرمود:

  «صلاة الرجل فی جماعة خیر من صلاته فی بیته اربعین سنة.قیل:یا رسول الله!صلاة یوم؟ فقال(ص): صلاة واحدة » یک نماز با جماعت، بهتر از چهل سال نماز فرادی در خانه است.پرسیدند:آیا یک روز نماز؟ فرمود:بلکه یک نماز.

  و می فرمود:صف های نماز جماعت،همانند صف های فرشتگان درآسمان چهارم است. اولین نماز جماعتی هم که بر پا شد،به امامت رسول خدا و شرکت حضرت علی(ع)و جعفر طیار(برادر حضرت علی(ع))بود.همین که ابوطالب،فرزندش علی(ع)را دید که به پیامبر اقتدا کرده،به فرزنددیگرش جعفر گفت:تو نیز به پیامبر اکرم اقتدا کن و این جماعت دو سه نفری،پس از نزول آیه «فاصدع بما تؤمر» بود،که فرمان به علنی ساختن دعوت و تبلیغ می داد.

  فواید مسجد رفتن

  ۱) بی‌هیچ شک اولین هدف اصلی و زیباترین هدف از رفتن به مسجد چیزی نیست جز برپایی نماز جماعت و بقیه اهداف و فواید مربوط به آن بدنبال همین هدف بوجود آمدند و شکل گرفتند.

  ۲) دعا کردن برای برآورده شدن نیاز بندگان: انسان و مؤمن واقعیبا این هدف به مسجد می‌رود که بتواند در محیطی قرار بگیرد تا با دوری از مشکلات زندگیخود، به راز و نیاز بپردازد و خدای خویش را عبادت کند.

  ۳) شرکت در مجالس اهل بیت: حتی اگر انسان و مؤمنی بر اثر مشغله کاری نتواند به مسجد برود ولی ما همه ساله می‌بینیم که هر زمان مجلسی مربوط به یکی از امامان باشد تعداد بیشتری از مردم به مسجد می‌آیند و این همان عشق به اهل بیت است که در هیچ جای جهان به جز در مسجد نمی‌توان آن را یافت.

  اصلاً در کجای جهان مکانی وجود دارد که تعدادی زیاد از مردم برای عبادت و راز و نیاز و عشق به اهل بیت به آنجا می‌روند، در هر مکانی که مردم به آنجا می‌روند بدنبال رسیدن به هدف مادی در آنجا حضور می‌یابند ولی کسانی که در مسجد حضور می‌آورند به چیز دیگری می‌اندیشند که اصلاً قابل مقایسه با دیگر اماکن نیست.

  ۴) از دیگر فواید معنوی مسجد همان است که انسان وقتی از مسجد برمی‌گردد و احساس سبکی می‌کند و روح تلاش و تکاپو در او فعال می‌شود و روح کسل کنندگی و تنبلی از وی دور شود که به دنبال آن آثار و فواید اجتماعی دیگری را دارد. یعنی انسان با حالت شادابی و با یک طراوت خاصی کارهای خود را انجام می‌دهد.

  ۵)دوستی بر پایه اهداف معنوی و نه مادی از دیگر فواید معنوی رفتن به مسجد است. انسان وقتی در مسجد با کسی پیوند رفاقت می‌بندد، آن دوستی و رفاقت هیچ گاه از بین نمی‌رود، چون اساس تشکیل آن در جایی بوده که آن مکان مبنای همه دوستی‌ها و رفاقت‌ها و پیوندهایی است ه از راه قلب به هم گره می‌خورند.

  ۶) یکی از فوایدهای بسیار با ارزش به نظر من برای انسان این است که انسان در مسجد این لیاقت و شایستگی را پیدا می‌کند که صدها درود و سلام بوسیله فرشتگان ملکوتی بر او فرستاده می‌شود. بدون شک در هیچ جای جهان، چنین مکانی وجود ندارد که ملکوتیان بر زمینیان درود بفرستند.

  ۷) مسجد جایی است بهتر بگویم تنها جایی است که فرشتگان الهی و انسانهای زمینی با هم و به دور هم جمع می‌شوند و نماز می‌گزارند و در این مکان مقدس است که تمام آفریده‌ها و مخلوقات خدا با هم و یکجا خدا را عبادت می‌کنند.

  ۸) مسجد تنها مکانی است که در آن بویی از گناه و ناپاکی دیده نمی‌شود و گرنه در همه مکانهای دیگر گناه اذیت و آزار، ناپاکی و… وجود دارد. پس این مکان چقدر باارزش است که حتی اثری از زشتی در آن وجود ندارد.

  ۹) مسجد تنها مکانی است که تنها مردمی به آنجا راه پیدا می‌کنند که از همه لحاظ پاک باشند. بله، همه مردم در یک چنین مکان مقدسی با وضو که نشانه طهارت و پاکی است وارد می‌شوند. پس چقدر این مسجد، محیط پاکی است.

  ۱۰) مسجد، تنها مکانی است که در آن بهترین، بیشترین، پاکترین و کم خرجترین اجتماعات دنیا در آن شکل می‌گیرد دو این خود رابطه بین نماز جماعت و مسجد را می‌رساند، یعنی ایجاد یک چنین اجتماعاتی که همان نماز جماعت است در مسجد شکل می‌گیرد.

  ۱۱) مسجد، تنها مکانی است که در آن نشان تقوا و عدالت وجود دارد.

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  دلیل اهمیت نماز خواندن در مسجد را بیان کنید - انشا باز

  دلیل اهمیت نماز خواندن در مسجد را بیان کنید

  پاسخ صفحه ۵۷ پیام های اسمانی هشتم

  ۱) بی‌هیچ شک اولین هدف اصلی و زیباترین هدف از رفتن به مسجد چیزی نیست جز برپایی نماز جماعت و بقیه اهداف و فواید مربوط به آن بدنبال همین هدف بوجود آمدند و شکل گرفتند.

  ۲) دعا کردن برای برآورده شدن نیاز بندگان: انسان و مؤمن واقعی با این هدف به مسجد می‌رود که بتواند در محیطی قرار بگیرد تا با دوری از مشکلات زندگی خود، به راز و نیاز بپردازد و خدای خویش را عبادت کند.

  ۳) شرکت در مجالس اهل بیت: حتی اگر انسان و مؤمنی بر اثر مشغله کاری نتواند به مسجد برود ولی ما همه ساله می‌بینیم که هر زمان مجلسی مربوط به یکی از امامان باشد تعداد بیشتری از مردم به مسجد می‌آیند و این همان عشق به اهل بیت است که در هیچ جای جهان به جز در مسجد نمی‌توان آن را یافت.

  ۴) از دیگر فواید معنوی مسجد همان است که انسان وقتی از مسجد برمی‌گردد و احساس سبکی می‌کند و روح تلاش و تکاپو در او فعال می‌شود و روح کسل کنندگی و تنبلی از وی دور شود که به دنبال آن آثار و فواید اجتماعی دیگری را دارد. یعنی انسان با حالت شادابی و با یک طراوت خاصی کارهای خود را انجام می‌دهد.

  ـ رُزَیق خُلقانی گفت: از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمود: نماز خواندن مَرد به جماعت در خانه خود، برابر است با بیست و چهار نماز؛ و نماز خواندن مرد به جماعت در مسجد برابر است با چهل و هشت نماز در خانه، یعنی دوبرابر؛ و نماز فرادی در مسجد معادل بیست و چهار نماز است، و نمازخواندن در خانه خودت به فرادی چون غبار پراکنده در هواست، و چیزی از آن به سوی خداوند بالا نمی‌رود، و کسی که از روی بی‌رغبتی به مساجد در خانه خود نماز جماعت بخواند، نه خودش و نه کسانی که با او نماز می‌خوانند، نماز ندارند، مگر اینکه به علتی نتواند به مسجد برود

  دلیل اهمیت نماز خواندن در مسجد را بیان کنید

  منبع: سایت انشاء باز

  منبع مطلب : enshabaz.ir

  مدیر محترم سایت enshabaz.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید