توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دلیل استفاده از سنگ ها برای مجسمه سازی چه می باشد

  1 بازدید

  دلیل استفاده از سنگ ها برای مجسمه سازی چه می باشد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  مجسمه سازی با سنگ

  مجسمه سازی با سنگ

  مجسمه سازی با سنگ در زمانهای باستان با استفاده از سنگی بسیار سخت (مانند بازالت یا گرانیت) جهت تراشیدن سنگهایی نرمتر مانند مرمر، مرمریت (ماربل) و تراورتن استفاده می شده است.

  بعد از کشف فلزاتی چون آهن و آلیاژهای آهن و اختراع ابزارهایی چون چکشهای فلزی و قلم های آلیاژی گامی بزرگ در هنر سنگ تراشی و فرم دادن تکه های بی شکل سنگ به حجم ها و پیکره ها به وجود آمد.

  مجسمه سازی با سنگ یا سنگ تراشی به دوران خیلی قبل بر میگردد و از دیواره های غارها آغاز شده است.

  مجسمه سازی کلاسیک

  مجسمه های ماقبل تاریخ معمولا اشکالی از انسانها بوده مانند مجسمه ونوس Venus of Willendorf یا مجسمه های بی سر فرهنگ سیکلادیک یونان باستان  the Cycladic cultures of

  ancient Greece

  مجسمه سازی کلاسیک

  بعدها اشکال حیوانات، ترکیبی از انسان و حیوان و یا انتزاعی رواج یافت.

  مجسمه سازی کلاسیک

  در زمانهای کهن قبل از کشف جریان الکتریسیته و اختراع ابزارهای برقی، تراش سنگ تنها توسط ضربه زدن با چکش بر قلم سنگ تراشی و یا ضربه زدن با تیشه های سنگ تراشی بر روی سطح سنگ صورت میگرفت.

  Michelangelo - میکل‌آنژ

  به عنوان مثال تمامی آثار هنرمندان معروفی چون میکل آنژ (مایکل آنجلو بناروتی) ، آنتونیو کانو وا ، لورنزو برنینی و غیره تماما توسط نیروی بازو و ابزار سنگ تراشی صورت میگرفت.

  بر خلاف ابزارهای تراش چوب که معمولا دارای شکل ها و اندازه های بسیار متنوع هستند، ابزارهای تراش سنگ بسیار محدودتر میباشند.

  دوناتلو

  به عنوان مثال طبق اسنادی که وجود دارد میکل آنژ بخش اعظمی از مجسمه ی معروف داوود را با قلم دو دندانه و چکش تراش داده است.

  از زمان یونان باستان تاکنون سنگ مرمر Marble مرجع مجسمه سازان سنتی اروپایی بوده است. سنگ مرمر رنگهای مختلفی را دارا میباشد، از سفید تا صورتی و قرمز تا خاکستری و سیاه میباشد.

  میکل آنژ بخش اعظمی از مجسمه ی معروف داوود را با قلم دو دندانه و چکش تراش داده

  Michelangelo - میکل‌آنژ

  یکی از با دوام ترین و سخترین انواع سنگها ، سنگ های آذرین هستند که شامل انواع گرانیت، بازالت و دیوریت میباشد.

  در مصر باستان از گرانیت به عنوان بهترین و ماندگارترین نوع سنگ جهت پیکره ها و حتی سازه های بزرگ معماری ( ستون ها و پایه ستون ها و حتی سقف ) استفاده میشده است.

  آثار بسیار ماندگار و عجیبی از گرانیت در نهایت ظرافت و دقت در موزه قاهره موجود میباشد.

  به عنوان مثال ظرفها و کوزه های گرانیتی در نهایت نازکی و دقت بی نظیر ، شگفتی تمامی باستان شناسان و کارشناسان آثار هنری را بر انگیخته است.

  شاید نحوه ی ساخت و تکنیک به وجود آوردن این آثار تا ابد به صورت راز باقی بماند!!

  مجسمه سازی با سنگ میتواند با طرح و نقشه ی قبلی که بر روی سطحی مانند کاغذ کشیده شده است، بر روی سنگ به صورت یک یکم اجرا شود و یا به صورت مستقیم ( Direct Carving ) بدون طرح و نقشه به صورت حسی انجام شود.

  پارتین باستان (Partin Bastan)

  هنرمندی است که تخصص و علاقه اصلی اش سنگ تراشی و یا مجسمه سازی با سنگ میباشد.

  او طیف وسیعی از سنگها را میشناسد و با آنها کار میکند و دائم در حال مطالعه و به روز کردن اطلاعات مجسمه سازی و سنگ تراشی است.

  در مجسمه سازی با سنگ، پارتین باستان کار خود را با یک قالب سنگ آغاز می کند و در روند کاستن با قلم و چکش به شکل مورد نظرش می رسد.

  حکاکی با سنگ به صورت مستقیم یا به اصطلاح Direct Stone Carving مهمترین و اصلی ترین تکنیک او برای خلق آثارش به صورت اکسپرسیونیسم و یا رئال است.

  از نظر او هر سنگ داستانی دارد و کسی که مجسمه ای را خلق می کند و یا سنگی را میتراشد، باید با کار ارتباط عجیبی پیدا کند

  وی سایه ها و فرم هایی را در قلب سنگ ایجاد میکند تا چهره و روح روشنی را به بینندگان منتقل کند.

  شما میتوانید در یکی از اثرهای ایشان کبوتری که از دل سنگ مرمر یشم اصفهان بیرون آمده و با تمام سختی کار، کبوتری را خلق کرده که از 6 نژاد مختلف است که در آینده بررسی بیشتری از این اثر خواهیم کرد را ببینید.

  آموزش مجسمه سازی با سنگ پارتین باستان

  میکلانژ Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni از هنرمندان رنسانس میباشد که ادعا میکرد مدلهایش به او الهام میشود و وظیفه ی او آزاد کردن انسانی میباشد که در درون سنگ پنهان شده است.

  Pietà, St Peter's Basilica (1498–99)

  Moses for the tomb of Pope Julius II

  تهیه کننده: پارتین باستان

  برخی از تصاویر برگرفته از ویکی پدیا

  منبع مطلب : partinbastan.com

  مدیر محترم سایت partinbastan.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مجسمه سازی با سنگ

  مجسمه سازی با سنگ

  در ابتدا بهتر است تعریفی از هنر مجسمه سازی داشته باشیم. هنر مجسمه سازی یکی از صنایع دستی زیر شاخه ی صنایع سنگی می باشد. هدف از مجسمه سازی یاد آوری و یا به نمایش گذاشتن یک شی ، انسان و یا هر چیز دیگری می باشد. پیکر تراشی از زیر شاخه های هنر مجسمه سازی است و در اصل به کسی که تندیس می سازد ، پیکر تراش نیز میگویند.

  مجسمه سازی تعاریف و اصطلاحات بسیاری دارد . مجسمه های ساخته شده کاربرد های بسیاری دارد مثلا به عنوان یاد بود بزرگان ساخته میشود. و یا قدردانی از منتخبین جشنواره فجر ایران تندیس هدیه داده میشود.

  تاریخچه:

  هنر مجسمه سازی به سالیان پیش بازمیگردد که در بیشترکشورها نیز از این هنر استقبال میشده است. در آفریقا در سال 12 میلادی از تندیسان چوبی استفاده میکردند که نمونه بارز آن مجسمه یکی از پادشاهان نیجریه می باشد.بر اساس تحقیقات به عمل آمده ایران نیز از هنر مجسمه سازی در زمان های هخامنشیان و… بهره برده اند. که هنوز تعدادی از مجسمه های آن زمان که جنبه یتاریخی پیدا کرده اند وجود دارد . مانند تخت جمشید ، پاسارگاد و شوش . اکثر مجسمه های بازمانده از زمان هخامنشیان به حالتی است که در حال تعظیم و ادای احترام به کسی هستند.

  سنگ تراورتن

  بهترین مجسمه ها و ماندگارترین مجسمه ها از زمان های قدیم از جنس سنگ می باشند. و حتی امروزه بیشترین مجسمه ها را از سنگ می سازند. سنگ مورد استفاده در این هنر دستی سنگ های مرمریت و سنگ تراورتن نیز می باشند.

  مجسمه سازی با چوب:

  مجسمه سازی با چوب یکی از قدیمی ترین روش های مجسمه سازی می باشد.ساخت مجسمه باچوب بسیار راحتتر از سایر وسایل است و همچنین دسترسی به چوب راحت است. البته این هنر را با همه ی چوب ها نمی توان به نتیجه رساند . مثلا بهترین چوب برای این هنر چوب گیلاس ، گردو و کاج است . زیرا حکاکی روی آن آسان می باشد و نتیجه نهایی بسیار زیبا میشود.

  مجسمه سازی با سنگ:

  برای مجسمه سازی با سنگ باید سنگ مناسب انتخاب نکمود و این اصلا کار ساده ای نیس. همانطور که گفته شد بهترین سنگ برای مجسمه سازی سنگ تراورتن عباس آباد و سنگ مرمریت می باشد. این سنگ ها حالتی آهکی دارند که کار را ساده تر میکند. از این سنگ ها علاوه بر مجسمه سازی برای تزئین بناها نیز استفاده میشود.

  ایتالیایی ها از اولین افرادی بودند که با استفاده از سنگ هنر مجسمه سازی را انجام دادند.

  سنگ تراورتن

  پودر سنگ برای مجسمه سازی:

  گاهی مجسمه سازی با استفاده از خمیر انجام میگیرد که برای تهیه این خمیر نیاز به پودر سنگ می باشد. در اصل پودر سنگ نقش حجم دهنده و قوام دهنده خمیر را دارد.پودر سنگ مورد استفاده در مجسمه سازی معمولا از سنگ آهک است زیرا رنگ آن سفید است. خمیر مجسمه سازی باید سفید باشد تا در صورت نیاز بتوان با افزودن رنگ ،خمیر رنگی بدست آورد. برای تهیه پودر سنگ میتوان در تولید کننده سنگ تراورتن جست و جو کرد.

  برای آموزش هنر مجسمه سازی و تهیه خمیرآن در مقالات بعدی خواهیم پرداخت .

  منبع مطلب : stonejavad.com

  مدیر محترم سایت stonejavad.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 24 روز قبل
  0

  دلیل استفاده از سنگ ها برای مجسته سازی چه است

  هحج 1 ماه قبل
  0

  تابخحطووز

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید