توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دندان طمع را کندن چه معنی و مفهومی دارد

  1 بازدید

  دندان طمع را کندن چه معنی و مفهومی دارد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  معنی ضرب المثل " دندان طمع را کندن " + داستان - دانش‌چی

  آشنایی با مفهوم مَثل دندان طمع را کندن

  ضرب المثل دندان طمع را کندن

  در این پست با معانی و داستان ضرب المثل ” دندان طمع را کندن ” آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

  معنی ضرب المثل دندان طمع را کندن

  ۱- از چیزی رفع طمع کردن یا چشم طمع بستن.

  ۲- به چیزی طمع نداشتن.

  ۳- کنایه از قطع طمع کردن است.

  ۴- به چیزی دلبستگی شدید و طمع نداشتن و از آن دل بریدن.

  ۵- طمع در لغت، به معنای حرص بر چیزی ، چشم داشت، فریفته بودن و مال دوستی است و دندان طمع را کندن یعنی دوری از حرص و زیاده خواهی.

  داستان ضرب المثل دندان طمع را کندن

  پادشاهی که یک کشور بزرگ را حکومت می کرد ، باز هم از زندگیخود راضی نبود. اما خود نیز علت را نمی دانست. روزی پادشاه در کاخ امپراتوری قدم می زد. هنگامی که از آشپزخانه عبور می کرد ، صدای ترانه ای را شنید . به دنبال صدا ، پادشاه متوجه یک آشپز شد که روی صورتش برق سعادت و شادی دیده می شد.

  پادشاه بسیار تعجب کرد و از آشپز پرسید : چرا اینقدر شاد هستی ؟ آشپز جواب داد : قربان ، من فقط یک آشپز هستم . تلاش می کنم تا همسر و بچه ام را شاد کنم . ما خانه حصیری تهیه کرده ایم و به اندازه کافی خوراک و پوشاک داریم . بدین سبب من راضی و خوشحال هستم.

  پس از شنیدن سخن آشپز ، پادشاه با نخست وزیر در این مورد صحبت کرد . نخست وزیر به پادشاه گفت : قربان ، این آشپز هنوز عضو گروه ۹۹ نیست . اگر او به این گروه نپیوندد ، نشانگر آن است که مرد خوشبینی است. پادشاه با تعجب پرسید : گروه ۹۹ چیست ؟

  نخست وزیر جواب داد : اگر می خواهید بدانید که گروه ۹۹ چیست ، باید چند کار انجام دهید : یک کیسه با ۹۹ سکه طلا در مقابل در خانه آشپز بگذارید . به زودی خواهید فهمید که گروه ۹۹ چیست .
  پادشاه بر اساس حرفهای نخست وزیر فرمان داد یک کیسه با ۹۹ سکه طلا را در مقابل در خانه آشپز قرار دهند.

  آشپز پس از انجام کارها به خانه باز گشت و در مقابل در کیسه را دید . با تعجب کیسه را به اتاق برد و باز کرد . با دیدن سکه های طلایی ابتدا متعجب شد و سپس از شادی آشفته و شوریده گشت . آشپز سکه های طلایی را روی میز گذاشت و آنها را شمرد . ۹۹ سکه ؟ آشپز فکر کرد اشتباهی رخ داده است. بارها طلاها را شمرد . ولی واقعا ۹۹ سکه بود.

  او تعجب کرد که چرا تنها ۹۹ سکه است و ۱۰۰ سکه نیست . فکر کرد که یک سکه دیگر کجاست؟ شروع به جستجوی سکه صدم کرد . اتاق ها و حتی حیاط را زیر و رو کرد . اما خسته و کوفته و ناامید به این کار خاتمه داد .

  آشپز بسیار دل شکسته شد و تصمیم گرفت از فردا بسیار تلاش کند تا یک سکه طلایی دیگر بدست آورد و ثروت خود را هر چه زودتر به یکصد سکه طلا برساند .تا دیروقت کار کرد . به همین دلیل صبح روز بعد دیرتر از خواب بیدار شد و از همسر و فرزندش انتقاد کرد که چرا وی را بیدار نکرده اند.

  آشپز دیگر مانند گذشته خوشحال نبود و آواز هم نمی خواند . او فقط تا حد توان کار می کرد . پادشاه نمی دانست که چرا این کیسه چنین بلایی برسر آشپز آورده است و علت را از نخست وزیر پرسید.

  نخست وزیر جواب داد : قربان ، حالا این آشپز رسما به عضویت گروه ۹۹ درامد . اعضای گروه ۹۹ چنین افرادی هستند : آنان زیاد دارند اما راضی نیستند . تا آخرین حد توان کار می کنند تا بیشتر بدست آورند . آنان می خواهند هر چه زودتر ” یکصد ” سکه را از آن خود کنند . این علت اصلی نگرانی ها و آلام آنان می باشد . آنها به همین دلیل شادی و رضایت را از دست می دهند و البته همین افراد اعضای گروه ۹۹ نامیده می شوند.

  پیام داستان: انسان اگر به چیزی طمع داشته باشد از داشته هایش لذت نمی برد و زیاده خواه می شود تا جایی که همین زیاده خواهی و طمع، او را به بدبختی می کشاند. اینجاست که می گویند: دندان طمع را کندن! طمع مانند دندان خرابی است که اگر کنده شود انسان راحت می شود.

  دندان طمع کن که شود درد تو درمان               بس درد که درمان شود از کندن دندان!

  داستان و معنی مَثَل دندان طمع را کندن_ دانشچی

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  معنی ضرب المثل دندان طمع را کندن به همراه داستان کامل و مفهوم آن

  معنی ضرب المثل دندان طمع را کندن به همراه داستان کامل و مفهوم آن

  مفهوم ضرب المثل و مَثل دندان طمع را کندن را می توان در یک کلام به صورت از «چیزی قطع امید کردن و یا از خیر چیزی گذشتن» تعبیر کرد. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا جهت بررسی این داستان و حکایت همراه باشید.

  معنی ضرب المثل دندان طمع را کندن

  دندان طمع کن که شود درد تو درمان

  بس درد که درمان شود از کندن دندان

  برای این حکایت مفاهیمی متفاوت می توان بیان کرد که بهترین آن ها عبارتند از :

  مفهوم اول – چشم پوشی کردن از چیزی و از خیرش گذشتن.

  مفهوم دوم – قید چیزی را زدن و نا امید شدن از آن.

  مفهوم سوم – دل بریدن از چیزی و دست برداشتن از دلبستگی زیاد.

  مفهوم چهارم – دوری کردن از صفت حریص بودن و زیاده خواهی.

  آدمیزاد اگر به چیزی بیش از حد طمع داشته باشد به تدریج دچار زیاده خواهی می شود. این زیاده خواهی باعث می شود که انسان دیگر احساس شادی و لذت نداشته باشد تا جایی که کاملا بدبخت شود.

  شما چه مفهوم هایی دیگری برای این ضرب المثل پیشنهاد می کنید؟ در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

  داستان و حکایت دندان طمع را کندن

  آمده است که در ایام قدیم پادشاهی می زیست که با تمام ثروتی که داشت بازهم شاد و خوشحال نبود. روزی که وی در حال قدم زدن در کاخ بود ناگهان یکی از آشپز دربارش را دید که بسیار کیفش کوک است و زیر لب ترانه ای می خواند.

  پادشاه که با دیدن این صحنه متعجب شده بود از آشپز پرسید : علت این همه خوشحالی چیست؟

  آشپز جواب داد : قربان، از آنجایی که من تنها آشپزی بیش نیستم تمام تلاشم بر این است که خانواده ام را شاد کنم. ما به اندازه کافی مایحتاج زندگی را داریم و از این بابت راضی هستیم. پس از پایان این مکالمه پادشاه ماجرا را برای نخست وزیرش تعریف کرد.

  نخست وزیر در جواب به پادشاه گفت : پادشاه، علت شادی این آشپز عدم عضویت وی در گروه ۹۹ می باشد. اگر او به این گروه نپیوندد یعنی انسانی خوشبین می باشد.

  در حین پادشاه پرسید: گروه ۹۹ دیگر چیست؟ ادامه ضرب المثل دندان طمع را کندن.

  نخست وزیر گفت : برای فهمیدن معنی گروه ۹۹ یک کیسه با نود و نه سکه را جلوی درب خانه آشپز بگذارید. پادشاه نیز همین کار را کرد.

  هنگامی که سرآشپز کار هایش در کاخ تمام شد به سمت خانه حرکت کرد. هنگام باز کردن درب خانه کیسه سکه ها را دید و آن را با تعجب به خانه برد. پس از باز کردن سر کیسه و دیدن سکه های طلا بسیار شاد شد.

  آشپز سکه های از کیسه در آورد و شروع به شمردن کردن اما هر چه می شمرد به عدد ۹۹ سکه می رسید. او فکر کرده بود که سکه را گم کرده است و همه جا را به دنبال آن گشت. اما وقتی نتوانست سکه ۱۰۰ ام را پیدا کند تصمیم گرفت با بیشتر تلاش کردن یک سکه طلایی دیگر به دست آورد.

  به همین دلیل صبح روز بعد دیرتر از خواب بیدار شد و از همسر و فرزندش انتقاد کرد که چرا وی را بیدار نکرده اند. آشپز دیگر مانند گذشته خوشحال نبود و آواز هم نمی خواند. او فقط تا حد توان کار می کرد.

  پادشاه که هنوز نتوانست بود علت تغییر رفتار آشپز را بفهمد باز هم به نزد نخست وزیر رفت.

  نخست وزیر به وی گفت : قربان حالا می توانید بفهمید که اعضای گروه ۹۹ چه کسانی می باشند. این افراد ثروت خوبی دارند اما راضی نیستند. خیلی تلاش می کنند و اما باز هم بیشتر می خواهند.

  آنان می خواهند هر چه زودتر ” یکصد ” سکه را از آن خود کنند . این علت اصلی نگرانی ها و آلام آنان می باشد . آنها به همین دلیل شادی و رضایت را از دست می دهند و البته همین افراد اعضای گروه ۹۹ نامیده می شوند.

  داستان ضرب المثل دندان طمع را کندن پر از درس زندگی می باشد. از قناعت هیچکس بی جان نشد همانگونه که از حریصی هیچکس سلطان نشد!

  منبع مطلب : magerta.ir

  مدیر محترم سایت magerta.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ریشه و داستان ضرب المثل «دندان طمع را کندن»

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  امیر علی دولتشاهی من الان گفتم 17 روز قبل
  1

  الان

  امیر علی دولتشاهی 17 روز قبل
  1

  بچه ها من دارم این راست می گم. معنی همه چیز را برای خود خواستن

  ........ 12 ماه قبل
  2

  من فقط یه جواب کوتاه می خواستم اه

  خیلی تصیر گذار بود 12 ماه قبل
  2

  ..

  ناشناس 1 سال قبل
  -2

  بی‌شعور

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  لطفاااا بگید ممنون میشم من روز شنبه امتحان دارم خواهشااا🍁🍁🍁

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  بچه ها لطفا معنی این ضرب المثل را بگید دیگه(دندان طمع را کندن👉چرا نمیگید واااااای😲😤😤

  0
  زیزی گولو 1 ماه قبل

  حریص بودن، میخواهند از همه چی سود ببرند.

  آیلیـــن ❤️ 1 سال قبل
  2

  واقعا کسی پیدا نمیشه که بگه🤔😒

  لطفا من امتحان دارم بگید 🙏🏻

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  یکی میشه بگه؟؟؟ 🌸🌸🌸

  -2
  مرینت 1 ماه قبل

  پس پیام نده

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  عزیزم من بلد نیستم

  برای ارسال نظر کلیک کنید