توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دوستان شما به چه مشاغلی علاقه دارند

  1 بازدید

  دوستان شما به چه مشاغلی علاقه دارند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  شغل مورد علاقه تان را پیدا کنید

  شغل مورد علاقه تان را پیدا کنید

  اینکه شما در زندگی چه شغل و حرفه ای را برای خود انتخاب می‌‌کنید تفاوت چندانی ندارد مهم این است که در این انتخاب، علاقه خود را در نظر بگیرید. هنگامی‌که هر یک از ما به لوازم موفقیت در زندگی و کار فکر می‌‌کنیم، معمولا اموری از قبیل استعداد، آرزوها، هوش و درایت، نظم و انضباط، تلاش و پشتکار و حتی شانس به ذهن‌مان خطور می‌‌کند. آنچه که بسیاری از ما در این میان فراموش می‌‌کنیم، علاقه است. علاقه ای که ما به کارمان داریم یا نداریم، نباید دست کم گرفته شود. گاه همین عامل می‌‌تواند باعث تغییرات بزرگی هم در زندگی ما و هم در محیط اطرافمان شود.

  معنای واقعی موفقیت
  قبل از صحبت از علاقه، بهتر است معنای واقعی موفقیت را تشریح و علت اهمیت آن را بیان کنیم. اکثر افراد موفقیت را همراه با ثروت و شهرت زیاد می‌‌دانند، اما موفقیت واقعی تنها ثروت و شهرت نیست. موفقیت، در درجه اول به معنای دستیابی به اهداف است. پس موفق‌ترین افراد کسانی هستند که بیشتر از سایرین به خواسته‌ها و اهداف‌شان دست پیدا کرده‌اند. آنچه که همه ما به دنبال آن هستیم، حتی بیش از ثروت و شهرت، افتخار به کاری است که انجام می‌‌دهیم. این نکته در مورد شغل افراد بسیار صادق است.

  فردی واقعا موفق است که از شغل و حرفه خود راضی باشد. توجه داشته باشید که معنای موفقیت الزاما به معنای پول درآوردن و ثروت‌مند شدن نیست. البته درآمد خوب می‌‌تواند یکی از اهداف مناسب و منطقی برای افراد باشد. همه ما دوست داریم به قدری پول داشته باشیم که خودمان و خانواده‌مان در آسایش زندگی کنیم. اما واقعیت این است که اگر ما واقعا کاری را که به آن علاقه داریم انجام دهیم، به احتمال خیلی زیاد درآمد خوبی نیز خواهیم داشت.

  معنای واقعی علاقه
  منظور از علاقه آن حس رمانتیک نیست، بلکه اشتیاق و کششی خاص است که درون هر یک از ما به گونه‌ ای متفاوت و نسبت به چیزی خاص وجود دارد. هر یک ما به هر حال به کار یا چیزی علاقه داریم؛ علاقه به پول، غذا، ورزش… این حس کشش و اشتیاق بسیار قوی است. اگر ما این حس اشتیاق را با کار خود ترکیب کنیم، می‌‌توانیم به موفقیت‌های چشمگیری دست یابیم.

  چرا علاقه اهمیت دارد؟
  اگر ما به کاری که انجام می‌‌دهیم علاقه داشته باشیم و به آن افتخار کنیم، خیلی بهتر و راحت‌تر می‌‌توانیم سختی‌هایی را که قطعا در مسیر رسیدن به هدف وجود دارند تحمل و با آنها مقابله کنیم. همچنین هر چه علاقه و اشتیاق ما برای دستیابی به هدف بیشتر باشد، انرژی بیشتری نیز برای بهبود و پیشرفت خود صرف خواهیم کرد. این حس و نتیجه خوب مانند یک چرخه عمل می‌‌کند. هر چه حس ما نسبت به کارمان بهتر باشد، نتیجه نیز بهتر خواهد شد و هر چه نتیجه بهتر شود حس ما نیز بهتر می‌‌شود. افرادی که می‌‌توانند در محل کار مفید باشند و به نتایج مطلوب دست پیدا کنند، درآمد بیشتری دریافت خواهند کرد. علاقه داشتن به کاری که انجام می‌‌دهیم نه تنها باعث پیشرفت ما می‌‌شود، بلکه خود به خود ثروت و شهرت را نیز در پی خواهد داشت. علاقه‌مند بودن به کار همان عنصری است که می‌‌تواند ساعات خسته کننده کار را به لحظه‌هایی شیرین و معنا دار تبدیل کند.

  هیچ گاه دیر نیست
  اگر شما جزء آن دسته افرادی هستید که پس از خواندن این مطلب متوجه می‌‌شوید که تا به حال در زندگی به دنبال علایق خود بوده اید، باید بگوییم که شما آدم خوش اقبالی هستید. شما باید برای این نعمت شکرگزار خداوند باشید. افرادی مثل شما کم هستند. برخی آمارها نشان می‌‌دهند که اکثر افراد شاغل از شغل خود ناراضی هستند و وظایف خود را از روی اجبار انجام می‌‌دهند. قطعا اکثر ما مجبوریم برای گذران زندگی شغلی داشته باشیم (مگر اینکه در یک خانواده بسیار ثروتمند متولد شده باشیم). پس بعد از خواندن این مطلب به دنبال استعفای خود نباشید؛ حتی اگر از شغل خود راضی نیستید.

  اما این نکته به این معنا نیست که شما نمی‌توانید به دنبال علاقه خود باشید. شما می‌‌توانید به اموری که به آنها علاقه دارید در کنار شغل اصلی خود بپردازید. هیچگاه برای رسیدن به آرزوها دیر نیست. اگر شما در زندگی برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید، می‌‌توانید به این جمله تحقق بخشید. سعی کنید از آنچه می‌‌خواهید تصویر دقیقی در ذهن داشته باشید. همچنین سعی کنید واقع بین باشد. سپس برای دستیابی به هدف خود تلاش را آغاز کنید. موفقیت واقعی بسیار با ارزش‌تر از شهرت و ثروت زیاد است. لذت بردن از کاری که انجام می‌‌دهید در اکثر موارد بهتر از داشتن حساب بانکی پر از پول است. البته اگر شما واقعا به کار خود علاقه‌مند باشید، احتمال اینکه بتوانید از این راه درآمد بیشتری نسبت به همکاران خود کسب کنید بسیار زیاد است. در نهایت نباید فراموش کنیم که برای دستیابی به هر هدفی باید تلاش و پشتکار بسیار داشت. افرادی که به کاری که انجام می‌‌دهند علاقه دارند راحت‌تر می‌‌توانند این سختی ها را تحمل کنند و مسیر موفقیت را طی کنند.
  منبع:ماهنامه دنیای سلامت/زیبــاشــو دات کام

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چه شغلی متناسب شخصیت شماست؟ - ایسنا

  چه شغلی متناسب شخصیت شماست؟ - ایسنا

  به گزارش ایسنا، این روش شخصیت‌شناسی شغلی می‌تواند مسیر حرکت صحیح زندگی افراد را آشکار کند و راه خروجی برای درگیری‌ها و سردرگمی‌ها باشد در همین راستا گوهریسنا انزانی- روانشناس متخصص در گفت‌وگو با ایسنا ضمن ارائه ویژگی‌های هر یک از تیپ‌های شخصیت‌شناسی شغلی معتقد است که همه تیپ‌ها در این روش به یک اندازه باارزش بوده و تیپ شخصیتی افراد ارتباطی با بهره هوشی ندارد این در حالیست که البته شناخت دقیق تیپ‌های شخصیتی نیازمند آزمون‌های خاصی است که باید زیر نظر متخصصان انجام شود.

  این تیپ‌شناسی چهار بعد اصلی شخصیت شامل ابعاد شمی - حسی، برون‌گرایی - درون‌گرایی، فکری - احساسی و داوری‌کننده‌ - ملاحظه‌کننده‌ است که انزانی آن را اینگونه شرح می‌دهد: "برونگرایان" افرادی هستند که با اشیاء و اشخاص سر و کار دارند، از دنیای بیرونی انرژی می‌گیرند، دوستان زیادی دارند و گاها بدون فکر و به سرعت تصمیم‌گیری می‌کنند این درحالیست که "درون‌گرایان" تمام توجه خود را معطوف به دنیای درونی کرده و از آن انرژی دریافت می‌کنند، بیشتر می‌اندیشند و در برخی مواقع ایده‌ها و تصورات خود را با دنیای واقعی ارزیابی نمی‌کنند.

   در بعد "شمی‌"-"حسی‌" نیز این دسته افراد وابسته به این مسئله هستند که چقدر اطلاعات خود را دریافت می‌کنند. افرادی که از نظر "حسی‌" قوی‌تر هستند به آنچه اطمینان دارند اعتماد می‌کنند، تنها در صورتی از ایده‌های جدید استقبال می‌کنند که قابلیت اجرایی داشته باشد، واقع‌گرا هستند، از مهارت‌های موجود استفاده می‌کنند، اقدامات خود را قدم به قدم ارائه کرده و به زمان حال اهمیت می‌دهند این درحالیست که "شمی‌گرایان به الهام و استنباط توجه دارند، علاقه‌مند به عملی کردن ایده‌های جدید و مهارت‌آموزی هستند، برای نوآوری و تحول بهای زیادی قائلند، به اطلاعات به صورت دقیق توجه نمی‌کنند و به آینده توجه بیشتری دارند.

  همچنین در بعد "فکری"-"احساسی" این تیپ با تصمیم‌گیری برای رسیدن به نتیجه ارتباط دارد، "فکری‌ها" در زمینه تصمیم‌گیری تحلیل غیر شخصی دارند، برای منطق و عدالت بهای زیادی قائلند، ریزبین هستند، ممکن است بی‌رحم و بی‌توجه باشند، به حقیقت بیش از ادب بها می‌دهند و تحت تاثیر میل به موفقیت انگیزه پیدا می‌کنند این در حالیست که "احساسی‌ها" تحت تاثیر احساس، به همدلی بها می‌دهند، علاقه به راضی نگه‌داشتن دیگران دارند، به ادب بیش از حقیقت بها می‌دهند و معتقدند که هر احساسی اعتباری دارد. همچنین گروه "داوری‌کننده‌"-"ملاحظه‌کننده‌" به صورت سازمان‌ یافته زندگی می‌کنند و یا با استقلال بیشتر علاقه به کسب اطلاعات دارند،؛ "داوری‌کننده‌گان" به اخلاق کاری اهمیت ویژه‌ای می‌دهند، در حرفه خود اهداف مشخصی دارند و زمان را منبعی تمام شدنی می‌دانند این در حالیست که "ملاحظه کننده‌گان" به تفریح توجه بیشتری دارند، طبق اطلاعات دریافتی جدید اهدافشان را تغییر می‌دهند، زمان را منبعی تجدیدشدنی می‌دانند و فرآیندگرا هستند.

  از ترکیب این چهار بعد اصلی ۱۶ گروه شکل می‌گیرد که در ادامه تیپ‌ها و مشاغل مناسب برای هر گروه تشریح شده است:

  علاقه‌ به مشاغل «مهندسی» نشانه چه ویژگی‌های شخصیتی است؟

  ۱- درونگرا-شمی-فکری-داوری‌کننده: این افراد برای رسیدن به کمال، شایستگی و استقلال را در کنار یکدیگر باارزش می‌دانند. به نظر آنها استفاده از راهکارهای مناسب می‌تواند دغدغه‌ها را کاهش دهد. انرژی خود را صرف به عمل آوردن ایده می‌کنند و در مشاغلی که بتوانند راه‌حل مبتکرانه ارائه دهند، با سایر اشخاص با وجدان فعالیت کنند، به دلیل ایده‌هایشان اعتبار بگیرند و توانمندی‌های خود را افزایش دهند، احساس رضایت دارند. آنها از چالش‌های پیچیده لذت می‌برند، از اعتماد به نفس خوبی برخوردارند و قاطع هستند. از مشاغل مناسب برای این افراد می‌توان به اقتصاددان بودن، برنامه‌ریزی مالی، تحلیل‌گری اعتبارات مالی، خزانه‌داری، پژوهشگر علمی، مهندس طرح و برنامه‌ریزی، برنامه‌نویسی کامپیوتر، مدیریت شبکه، تهیه‌کننده نرم‌افزارها، آموزگاری در حوزه علوم کامپیوتر، مدیریت مدرسه، ریاضیدان، روانپزشکی، متخصص بیماری‌های قلب و عروق، مهندس هسته‌ای و مهندسی محیط زیست اشاره کرد.

  شخصیت «خلبان‌ها» و «پلیس‌ها»

  ۲- درونگرا-حسی-فکری-داوری‌کننده: اینها با شعار "عجله نکن و در حرفه خود به بهترین نحو خدمت کن" زندگی می‌کنند. آنها علاقه‌مند به فعالیت در حرفه‌ای هستند که ماهیت فنی داشته باشند و بتوانند خدماتی ارائه دهند که مستقل و فرصت کافی برای انجام کار خود داشته باشند. آنها اهداف عینی و سریعی دارند، علاقه‌مند هستند که مسئولیت‌های بیش از حد داشته باشند و بتوانند به اهداف تعیین شده خود برسند. دقت عمل، میل انجام به موقع در حرفه‌شان، توانایی تنها کار کردن، احساس مسئولیت و واقع‌بینی از ویژگی‌های بارز این گروه است. از مشاغل مناسب برای این گروه می‌توان به حسابرسی، مدیر املاک و مستقلات، کارشناس حسابداری، متخصص بیمه و آمار، افسران پلیس، خلبان‌های هواپیمای مسافربری، سازنده‌های اسلحه، بازرسین بانک، روسای مدرسه، مهندسین مکانیک یا برق، دامپزشکان، تکنولوژیست‌ها، مسئولین بهداشت عمومی و قاضی‌های حوزه جنایی اشاره کرد.

  ۳- برونگرا-حسی-احساسی-داوری‌کننده: با شعار " من میتوانم به مردم چه خدمتی کنم؟"احساس ارزشمندی دارند. آنها اگر در شغلی فعالیت کنند که روابط گرم و صمیمی داشته باشند، به تغییر شرایط زندگی دیگران کمک کنند، با افراد متعدد ارتباط برقرار کنند و با دیگران تبادل نظر داشته باشند از شغل خود رضایت دارند. آسیب‌شناسی گفتار، منشی‌ پزشکان، کارگران بیمارستان، متخصصان بهداشت دهان، آموزگاران دبستان، مددکاران اجتماعی، مشاوران شغلی، منشی‌ حقوقی، دستیاران قاضی‌، مدیران مراکز مراقبت از کودکان و کارمندان آژانس مسافرتی باید این تیپ شخصیتی را داشته باشند چون آنها افرادی هستند که انرژی زیادی برای فعالیت خود و توانایی رعایت قوانین دارند.

  علاقه‌مندان به مشاغل «پزشکی» چه شخصیتی دارند؟

  ۴- درونگرا-حسی-احساسی-داوری‌کننده: با شعار "انجام وظیفه افتخار من است" در حرفه خود فعالیت می‌کنند. زمانی از شغل خود راضی هستند که بتوانند با توانمندی خاص خود در پروژه‌های ملموس کار کنند، محبت خود را ابراز کنند، به صورت سنتی در محیط سازمان یافته فعالیت کنند و کارآمد باشند. از مشاغل مناسب برای این افراد می‌توان به متخصص بهداشت، پرستاری، چشم پزشکی، تکنسین‌ داروسازی، گیاه‌شناسی، ماساژ درمانگری، مددکاری سلامت خانواده، مربی‌ ورزشی، باغبانی، منشی و دفترداری، مسئول اعطای وام و نمایندگی فروش اشاره کرد. تمرکز، توجه، نگرش عمل، اخلاق، واقع‌بینی هستند و حفظ سنت‌های سازمان از ویژگی بارز آنهاست.

  شخصیت «آتش‌نشان»ها را بشناسید

  ۵-درونگرا-حسی-فکری-ملاحظه‌کننده: از امکانات موجود بهترین استفاده را می‌کنند. آنها در مشاغلی که بتوانند منابع را شناسایی و به کاراترین شکل بهره‌برداری کنند، از علم و آگاهی فنی استفاده کنند، در محیطی عاری از مقررات فراوان فعالیت کنند و فرصت داشته باشند به علائق و شادی خود نیز رسیدگی کنند احساس خوبی را تجربه می‌کنند. از مشاغل مناسب برای این افراد می‌توان به رانندگی اتومبیل‌های مسابقه‌ای، خلبانی‌، پلیس‌های مخفی، آتش‍‌نشانی، عکاسی، متخصص امور جنایی، زمین‌شناسی، رادیولوژی، تکنسین‌های عمل جراحی، مأمورین خرید، منشی‌های غذایی، مربیان ورزشی، فروشندگی قطعات اتومبیل، مهندسین پرواز و طلاسازی اشاره کرد. این گروه شخصیتی توانایی فعالیت بهتر با وظایف تعریف شده در حرفه خود را دارند، قدرت مشاهده، حافظه قوی، توانایی تنظیم اطلاعات، رسیدگی به امور در بحرانی‌ترین شرایط و انعطاف‌پذیری از بارزترین ویژگی آنهاست.

  علاقه‌مندان مشاغل «ارتباطات» و «مشاوره» چه ویژگی‌هایی دارند؟

  ۶- برونگرا-شمی-احساسی-داوری‌کننده: اینها متخصصان روابط عمومی هستند. آنها زمانی از حرفه خود احساس رضایت دارند که با دیگران روابط اجتماعی خوبی برقرار کنند و عضوی از گروه فعال و خلاق جامعه باشند. آنها رهبران جذابی هستند، برای هر مسئله‌ای راه حلی خلاق ارائه می‌دهند، با دیگران برخورد همدلانه دارند، در محیط کار فعال هستند و مهارت‌های سازمانی و ابراز وجود را به سرعت یاد می‌گیرند. مشاغل مناسب برای این افراد مدیریت تبلیغات و ارتباطات، نویسندگی، روزنامه‌نگاری، مشاغل هنری، تهیه‌کننده برنامه‌های تلویزیونی، گزارشگری، روانشناسی، مشاور مصرف مواد مخدر، مشاور تحلیلی، آموزگار زبان، مدیر برنامه‌های آموزشی، جامعه‌شناسی، درمانگری مشاغل، مدیریت در واحدهای بازرگانی، مشاور مدیر و پزشکی است.

  و اما «معلمان» و »نویسندگان»

  ۷-درونگرا-شمی-احساسی-داوری‌کننده: این افراد تسریع‌کننده اتفاقات مثبت هستند. آنها علاقه دارند درون خود را ابراز و از ایده‌های خود برای یاری‌رسانی به دیگران استفاده کنند. به جزئیات توجه بیشتری دارند و انعطاف‌پذیرند. مشاغل مناسب برای این افراد شامل مشاوره، روانشناسی، آموزگار آموزش‌های ویژه، مشاور رفاه کودکان، مددکاری، رمان‌نویسی، متخصص مشاور خانواده، تهیه‌کننده نرم‌افزارهای بازی، مدیر مراقبت‌های بهداشتی و متخصص تغذیه است.

  «هنرمندان» روحیات خود را بشناسند

  ۸- برونگرا-شمی-احساسی-ملاحظه‌کننده: این افراد در شغل‌هایی رضایت خاطر دارند که با گروه‌های متنوعی با موضوعات مختلف فعالیت کنند، با اشخاص جدید آشنا شوند، به دیگران کمک کنند. آنها به راحتی اهداف خود را اولویت‌بندی می‌کنند و کارهای خود را پیش می‌برند. علاقه‌ای ندارند جزئیات کار خود را بدانند، از مشاغل مناسب برای این گروه می‌توان به روزنامه‌نگاری، بازیگری، مسئول انتشارات، تهیه‌کنندگی، متخصصان روابط عمومی، مدیران تبلیغاتی، مشاوران شغلی و آموزگار هنری اشاره کرد.

  ۹- درونگرا-شمی-احساسی-ملاحظه‌کننده: انعطاف‌پذیر، آرام و پر احساسند. آنها زمانی از خود راضی هستند که شغل آنها با ارزش و باورهای شخصی‌شان منطبق باشد و بتوانند به بهترین نحو تاثیرگذار باشند. این افراد مستقل در حرفه خود فعالیت می‌کنند، می‌توانند با حداقلی از قوانین و مقررات فعالیت خود را انجام دهند و به رشد دیگران کمک کنند. تعهد عمیقی به کار دارند و به راحتی جهت و مسیر خود را تغییر می‌دهند از مشاغل مناسب برای این افراد می‌توان نقاشی، نویسندگی، معماری، موسیقیدان، طراح صحنه، تدریس، مشاور تحصیلی، درمانگری، هنرهای دستی، متخصص ژنتیک نام برد.

   «مدیران» و «مخترعان» دارای چه ویژگی‌هایی هستند؟

  ۱۰- برونگرا-شمی-فکری-داوری‌کننده: اینها هم با شعار "همه چیز را عالی می‌بینم و سررشته امور در دست من است" در حرفه خود فعالیت می‌کنند. می‌توانند توانمندی بالقوه خود را افزایش دهند، این افراد زمانی احساس رضایت دارند که امکان رهبری امور و گروه را داشته باشند، بتوانند برنامه‌ریزی بلند مدت داشته باشند. آنها علاقه دارند با افراد لایق، توانمند، خلاق و هدفمند همکار باشند. مشاغل مناسب برای این گروه شامل مقام‌های بلندپایه اجرایی، مدیریت‌ها، برنامه‌ریز مالی، تحلیل‌گر اقتصادی، بانکداری و خزانه‌داری است. توانایی حل مسئله، منطقی بودن و شجاعت از بارزترین ویژگی آنهاست.

  ۱۱- برونگرا-شمی-فکری-ملاحظه‌کننده: کارآفرین و با اشخاص متفاوت در ارتباط‌ هستند. آنها اگر بتوانند اقدامات خود را عملی کنند، راه حل مبتکرانه برای مسائل می‌یابند، موقعیت‌های مختلف توام با لذت را تجربه می‌کنند، از نظمی منطقی برخوردارند، توانایی‌های شخصی و شغلی خود را افزایش دهند و با اشخاص مختلفی در ارتباط باشند رضایت کاملی از حرفه خود دارند، آنها ریسک پذیرند، توانایی آموختن مطالب جدید را دارند، خوش‌بین بوده و از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند و خود را با موقعیت‌های اجتماعی تطبیق می‌دهند. مشاغل مناسب برای این گروه شامل کارآفرینی، اختراع، گویندگی، وکالت، رستوران‌دار، کارآفرینی، مدیریت، آموزگار، مدیریت سیستم‌های تبلیغاتی، تحلیل‌گری سیستم‌های ایمنی، بازاریاب ورزشی، گزارشگری، خبرنگاری، برنامه‌ریز برنامه‌های مالی، بانکداری یا سرمایه‌گذاری است.

  شخصیت «مشاوران املاک» و «وکلا»

  ۱۲- درونگرا-شمی-فکری-ملاحظه‌کننده: این دسته هم نبوغ بالایی در حل مسائل دارند. اگر در حوزه‌ای فعالیت کنند که بتوانند ایده‌های جدیدی ارائه دهند، با چالش مواجه باشند، معیارهای خود را در حرفه‌شان لحاظ کنند، با گروه کوچک اما با صلاحیت فعالیت کنند و مستقیماً اوقات خود را صرف سازماندهی فعالیت‌های دیگران کنند می‌توانند در شغل خود احساس رضایت داشته باشند. آنها مهارت زیادی در حل مسئله، استقلال و شجاعت، توانایی تحلیل‌های منطقی در شرایط پر استرس را دارند، از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند. از مشاغل مناسب برای این گروه می‌توان به برنامه‌نویسی کامپیوتر، خدمات تخصصی شبکه، برنامه‌ریز مالی، متخصص اعصاب و روان، برنامه‌نویسان تحلیل‌گر، جراحی پلاستیک، مشاوره ژنتیک، روانشناسی تحلیلگر، محقق، وکالت، انسان‌شناسی، ریاضی‌دانی، فیلسوفی و عکاسی اشاره کرد.

  ۱۳- برونگرا-حسی-فکری-داوری‌کننده: رضایت شغلی آنها در زمانی اتفاق می‌افتد که بتوانند به شکل منظم و سازمان یافته‌ای در حرفه خود فعالیت کنند، مهارت‌های خود را به کار گیرند و دستاوردهای آن‌ها به شکل منطقی قابل اندازه‌گیری باشد. آنها علاقه‌مند هستند در محیطی دوستانه و قابل پیش‌بینی فعالیت کنند، توانایی تصمیم‌گیری بالایی دارند و می‌توانند مسئولیت‌های فراوانی بر عهده بگیرند. این افراد به اهداف سازمانی و نتایج کاری خود توجه دارند. تابع مقررات هستند و همیشه احساس مسئولیت می‌کنند. از مشاغل مناسب برای این افراد می‌توان به فروشندگی کامپیوتر و املاک، مامور حراست، افسر ارشد، مربی ورزش، تحلیلگر اعتبارات، مامور بیمه، مامور اطلاعات، مدیر پروژه داروسازی، روسای هتل، حراست افسرهای ارتش، تحلیل‌گری، مامورین اعتبارات بیمه، دندانپزشکی، قضاوت و داروسازی اشاره کرد.

  ویژگی رفتاری «مهمانداران هواپیما» و «فروشندگان اتومبیل»


  ۱۴- برونگرا-حسی-فکری-ملاحظه کننده: انعطاف‌پذیرند، پویا و کنجکاوند و زمانی از فعالیت خود احساس رضایت دارند که با دیگران ارتباط اجتماعی قوی داشته باشند، علاوه بر کار تفریح کنند و اغلب فعالیتشان منطقی و عملی باشد آنها از توانایی مشاهده و ملاحظه فراوانی برخوردارند و به قوانین در محیط کار علاقه‌ای ندارند. این گروه از حافظه و انرژی بالایی برخوردارند، با تغییرات خود را سازگار می‌کنند. از مشاغل مناسب برای این افراد می‌توان به آتش‌نشانی، مهمانداری هواپیما، تدریس فنون پرواز، برنامه‌ریز مالی شرکت‌ها، گزارشگری ورزشی، سرمایه‌گذاری، نجاری، مهندسی مکانیک، جنگلبانی، مهندسی راه و ساختمان و فروشندگی اتومبیل‌های لاکچری اشاره کرد.

  «طراحان مد» و «آشپزها»  چگونه‌اند؟

  ۱۵- برون‌گرا-حسی-احساسی-ملاحظه‌کننده: این افراد با شعار "نگران نباش فقط باید شاد باشی" در حرفه خود فعالیت می‌کنند. آنها زمانی از شغل خود راضی هستند که در همه امور دخیل باشند، علاوه بر کار به تفریحات خود رسیدگی کنند و برای سخت کوشی‌های خود پاداش بگیرند. مشاغل مناسب برای این افراد عبارت‌اند از مراقبت از کودکان و معلولان، مشاوره سوء مصرف مواد مخدر، مددکاری اجتماعی، دستیاری دندانپزشکی، درمانگری بیماری‌های تنفسی، پزشکان متخصص اطفال، عکاسی، روابط عمومی، مسئولیت هماهنگی حوادث، خلبانی هلیکوپتر، گویندگی رادیو-تلویزیون، تشریفات‌پذیرایی، جواهرسازی و سرآشپزی اشاره کرد. این دسته از افراد از انرژی و انعطاف پذیری بالایی برخوردارند و همیشه به همکاران خود کمک می‌کنند.

  ۱۶- درونگرا-حسی-احساسی-ملاحظه‌کننده: اینها با شعار "پاداش، هرچند ناقابل من را خوشحال می‌کند" در حرفه خود فعالیت می‌کنند. این افراد زمانی در حرفه خود رضایت دارند که در محیط‌های کاری حمایت‌گر و شاداب فعالیت کنند، آنها باید فرصت استقلال کاری داشته باشند و نخواهند مدام گزارشی از نحوه عملکرد خود به دیگران ارائه دهند. از مشاغل مناسب برای این افراد می‌توان به طراح مد، جواهرسازی، باغبانی، کوزه‌گری، هنرمندی، سرآشپز، دستیار دندانپزشک، هنر درمانگر، جراح، پزشک اورژانس، مشاوره اعتیاد، جنگل‌بانی، امور پلیسی، فروشندگی لوازم ورزشی، مشاور اقامت و مهاجرت و دفترداری اشاره کرد. این افراد از تغییر و سازگار کردن خود با موقعیت‌های جدید استقبال می‌کنند و انعطاف‌پذیری، توجه، ادراک واقع‌بینانه و سخاوت از ویژگی بارز آنهاست.

  انتهای پیام

  منبع مطلب : www.isna.ir

  مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چطور مسیر شغلی مناسب خود را پیدا کنیم؟

  چطور مسیر شغلی مناسب خود را پیدا کنیم؟

  چقدر از زمانی که از خودتان پرسیده‌اید «وقتی بزرگ شوم، می‌خواهم چه کاره شوم؟» گذشته است؟ اگر از دبیرستان تا کنون به این موضوع فکر نکرده‌اید، ممکن است مشغول به کاری شده باشید که اهداف و آروزهای حرفه‌ای‌تان را برآورده نکند. هر کدامِ ما استعدادهای خاصی داریم و اگر در زمینه‌ی مرتبط با استعدادهایمان کار کنیم، دنیا جای بهتری خواهد شد. مطمئنا شما از انجام کارهایی که در آن استعداد دارید، لذت بیشتری می‌برید و واکنش‌های مردم نیز به شما بهتر است.

  هر چه بیشتر روی استعدادهایتان کار کنید، مشارکت بیشتری نیز با دنیا خواهید داشت و از رضایت شغلی و شخصی که به همراه آن به دست می‌آید، بیشتر لذت می‌برید.

  سفر مسیر شغلی شما

  فرایند کشف کاری که قصد انجامش را دارید، یعنی پیدا کردن مسیر شغلی، مانند یک سفر است که با کشف عصاره‌ی اصلی «شما»، یعنی فردی که در پشت نقاب‌های ظاهری، حالت‌های تدافعی و استرس‌های روزمره زندگی وجود دارد، آغاز می‌شود.

  بعد از اینکه نقاب از چهره‌تان کنار رفت، سفرتان با کشف و اکتشاف شغلی و شناسایی حرفه‌ای که به شما این امکان را می‌دهد تا از استعدادهای خود نهایت استفاده را ببرید، ادامه پیدا می‌کند. و سپس با تمرکز بر یک شغل یا حرکت شغلی، مرحله‌ای که مشاغلی را که می‌خواهید شناسایی کرده و خود را در بهترین شرایط ممکن برای به دست آوردن آن قرار می‌دهید، پیش می‌رود. در اصل این سفر هیچ‌گاه به پایان نمی‌رسد چون حرفه‌ی واقعی هیچ‌وقت از رشد، پیشرفت، تغییر و نوآوری عاری نیست.

  از همان ابتدا، هنگامی که به دنبال شغلی مناسب می‌گردید، با داشتن رویکردی که بر اساس استعدادتان است خود را در مسیر مناسب قرار دهید، حتی اگر مسیرتان به مرور زمان تغییر کند. در این نوع رویکرد دائما باید این سوالات را از خودتان بپرسید:

  ۱. کشف خودِ واقعی‌تان

  اولین سوالی که باید به آن پاسخ دهید این است: «من که هستم؟» ما برای پاسخ به این سوال دو رویکرد داریم، اول اینکه از شما می‌خواهیم استعدادهایتان را خودتان کشف کنید و بعد به کمک یک تست شخصیت شناسی ببینید انتخاب‌تان تا چه حد درست بوده است.

  استعدادهای خود را کشف کنید

  اول از همه، به پاسخی که به سوالات زیر می‌دهید دقت کنید:

  برای هر کدام از سوالات فوق طوفان فکری انجام دهید و بعد با توجه به پاسخ‌ها ۳ استعداد برترتان را شناسایی و آنها را به ترتیب اولویت، رتبه‌بندی کنید.

  نکته:

  اگر برای انتخاب اولویت‌تان مشکل دارید از تکنیکی مانند تحلیل سلسله مراتبی استفاده کنید.

  تست‌های شخصیتی

  مرحله‌ی بعد این است که با استفاده از تست‌های شخصیت از جمله MBTI و کدهای هولند، مسیرتان را مشخص کنید.

  نکته۱:

  ممکن است به‌ کار‌گیری این تست‌ها در ابتدا سخت به نظر برسد. یکی از را‌ه‌ها این است که همین‌طور که در حال شناسایی مشاغل ممکن هستید، به این فکر کنید که احتمال موفقیت کدام نوع شخصیت در آن کار بیشتر است. آیا شخصیت شما با آن شغل هماهنگ است؟

  نکته۲:

  این تست‌ها صرفا راهنما هستند، شما نمی‌توانید تمام زوایای شخصیت و تجارب‌تان را فقط با جواب دادن به چند سوال بسنجید. پس بهتر است فقط برای توصیه و راهنمایی از این تست‌ها استفاده کنید.
  با انجام تست‌های شخصیت شناسی، متوجه می شوید که چه چیزهایی بین شما و افراد دیگر مشترک است. همچنین نقاط اصطلاکی که با تیپ‌های شخصیتی دیگر دارید را نیز پیدا می‌کنید. اهمیت تیپ‌های شخصیتی، برای ارزیابی خوب یا بد بودن انسان‌ها نیست، بلکه برای اینست که کمک کند تا چیزهایی که به انسان‌ها انگیزه یا انرژی می‌دهد را کشف کنیم. این موضوع شما را در انتخاب یک شغل مناسب یاری می نماید.

  همینطور که در شخصیت خود کاوش می‌کنید، متوجه می‌شوید که انتخاب‌هایتان تعیین می‌کنند که شما دقیقا چه کسی هستید. قطعا شما یک روش رفتاری را به یک روش دیگر ترجیح می‌دهید، پس می‌توانید با بررسی اینکه چرا آن رفتار را انتخاب کرده اید به نکات بیشتری پیرامون خود پی ببرید. در حقیقت ببینید تصمیماتی که می‌گیرید چه نفعی برای‌تان دارند؟. زمانی که دلایل آن را متوجه شوید، راحت‌تر می‌توانید بفهمید که چگونه از طریق کاری که انجام می‌دهید به رضایت خاطر دست پیدا کنید.

  یک جمله در رابطه با «من که هستم؟» بنویسید

  حالا همه را جمع‌بندی کنید و در یک جمله‌ی ساده بنویسید که چه کسی هستید. این یک قدم مهم به سمت کشف خود و شناسایی اهداف‌تان است. با استفاده از آن به سوالات زیر پاسخ دهید:

  نکته:

  وقتی این کار را انجام می‌دهید، مراقب باشید که به گذشته و به مشاغل ساده‌ای که قبلا به خوبی انجام داده اید با نگاهی نوستالژیک نگاه نکنید. به هر حال افراد زیادی هستند که می‌توانند آن کارها را خوب انجام دهند، و در ضمن این کار اطلاعات زیادی در اختیارتان قرار نمی‌دهد. به جای آن بر قسمت‌های مشکل‌تری که در انجام آن توانا بوده اید و کاری را انجام دادید که از عهده‌ی دیگران برنمی‌آمده، تمرکز کنید.

  ۲. کشف کنید که می‌خواهید چه کاری انجام دهید

  حالا که می‌دانید که هستید، قدم بعدی این است که به کاری که می‌خواهید انجام دهید فکر کنید.

  برای اینکه زندگی شما از تعادل خوبی برخوردار باشد و به خواسته‌هایتان برسید، شغل‌تان باید با شخصیت‌تان سازگاری داشته باشد، در غیر این صورت، از کارتان ناخوشنود خواهید بود و نمی‌توانید به ظرفیت‌هایتان دست پیدا کنید. به هر حال، مشاغلی که با روحیات‌تان سازگار نیستند، نیاز به استعدادهای دیگری غیر از استعدادهای شما دارند. اگر به دنبال شغلی‌ باشید که تطابقی با ارزش‌ها، باورها و دیدگاه‌تان به دنیا نداشته باشد، دائما در تقلا خواهید بود و تحت فشار و استرس زیادی قرار خواهید گرفت.

  برای شروع بهتر است درباره‌ی شغلی که فکر می‌کنید مناسب تیپ شخصیتی‌تان است، کمی طوفان فکری انجام دهید. سپس با انجام چند تست شخصیت‌ شناسی این موضوع را تایید کنید و بعد باز هم با طوفان فکری، موارد دیگری را به لیست‌تان اضافه کنید. سپس باید وقت بیشتری برای جستجو برای مشاغلی که در بالای لیست‌تان قرار دارند بگذارید.

  الف) کاوش در گزینه‌هایی که درباره‌‌ی‌ آن‌ها اطلاعات دارید

  با جمله‌ای که در پاسخ به «من که هستم؟» نوشتید، شروع کنید. در تمام کارهایی که فکر می‌کنید مناسب‌تان هستند، شخص با‌استعدادی که به آن کار علاقه دارد را تصور کنید. (با فردیت زدایی کردن، از «زیادی نزدیکِ مسئله بودن» اجتناب می‌کنید.)

  اگر از قبل در یک حرفه پاگیر شده اید، شروع از این نقطه خیلی مهم است: مهم است به جای اینکه همه چیز را رها کرده و از اول شروع کنید، تا آنجا که می‌توانید بر تجربیات و روابطی که تاکنون ساخته‌اید سرمایه‌گذاری کنید (با اینکه ایده‌ی از اول شروع کردن، به نظر وسوسه‌انگیز و فریبنده می‌آید، اما ماندن در وضعیت فعلی‌تان، شما را در موقعیت رقابت با افرادی که تازه وارد این حرفه شده‌اند و احتمالا از شما جوان‌تر هستند قرار می‌دهد و این به نفع شماست. ولی اگر عمیقا از شرکت، صنعت یا حرفه‌ خود ناراضی هستید، یک تغییر کلی در مسیر شغلی‌تان به نظر بهترین کار است).

  پس با این سوال شروع کنید که آیا وظیفه‌ی فعلی‌تان می‌تواند به شکلی تغییر کند که بیشتر با شخصیت و روحیات‌تان سازگار باشد. آیا وظایف دیگری در شرکت فعلی‌تان وجود دارند که ارزش تلاش را داشته باشند؟ آیا وظایف مشابهی در سازمان‌های دیگر هستند که رضایت‌بخش‌تر باشند؟

  بعد از اینکه این کار را انجام دادید، طوفان فکری را برای گزینه‌های دیگری که در اختیار دارید نیز انجام دهید.

  ب) دوراندیش‌تر باشید

  نواقص اجتناب‌ناپذیری که این نوع تست‌های شغلی دارند این است که بر اساس داده‌های مربوط به گذشته هستند و فقط با چند نوع از مشاغل اصلی انطباق دارند. به این دلیل، نمی‌توانند مشاغل جدید را به شما پیشنهاد دهند و درباره‌ی مشاغلی که زیاد شناخته شده نیستند نیز چیزی نمی‌دانند. با استفاده از نتیجه‌ی به دست آمده از تست‌ها، باز هم طوفان فکری انجام دهید تا ببینید آیا مشاغل جدید و مرتبط با فناوری دیگری هستند که نیاز به تیپ‌های شخصیتی مشابه شما داشته باشند و یا آیا مشاغل ناشناخته‌تری وجود دارند که ممکن است برای شما مناسب باشند.

  پ) همه‌ی یافته‌ها را جمع‌بندی کنید

  حالا دامنه‌ی گسترده‌ای از مشاغلی که در پیش روی‌تان قرار دارند را شناسایی کردید. زمان آن رسیده که لیست را گل‌چین و مشاغل را اولویت‌بندی کنید. ما از شما نمی‌خواهیم که یکی از آنها را انتخاب کنید، بلکه ‌می‌خواهیم لیست را کوتاه کرده و به ۵ تا ۶ انتخاب برتر برسید.

  اگر در اینجا هم برای اولویت‌بندی مشکل دارید، از تحلیل مقایسه‌ی دوتایی برای رتبه‌بندی انتخاب‌های خود استفاده کنید.

  ت) درباره‌ی مشاغل تحقیق کنید

  بعد از اینکه به خوبی متوجه شدید که کدام کارها رضایت شما را دربردارند، حالا باید درباره‌ی گزینه‌های مختلفی که می‌توان از آنها درآمد کسب کرد و در عین حال لذت برد، تحقیق نمود. تحقیق درباره‌ی مشاغل ممکن است برای خیلی‌ها کسل‌کننده باشد اما باید این کار را انجام دهید تا مشاغلی که با یک نگاهِ سطحی به نظر مناسب می‌آیند، اما با اهداف و رسالت شما هماهنگی ندارند را بتوانید شناسایی و حذف کنید.

  بله، این کار نسبتا خسته‌کننده است. اما به عواقب اشتباه کردن فکر کنید. مطمئنا ارزش این را دارد که وقت بگذارید و گزینه‌هایتان را سبک و سنگین کنید تا یک عمر خود را به خاطر یک انتخاب اشتباه سرزنش نکنید.

  چند روش‌ که برای تحقیق مشاغل به کار می‌روند به شرح زیرند:

  نکته:

  در هنگام شناسایی فرصت‌های شغلی‌ دقت کنید: تمایل برای به دست‌ آوردن یک شغل رو به ترقی ممکن است هدف و رسالت شما را تحت ‌شعاع قرار دهد. این فقط در طول مسیر باعث نارضایتی شما خواهد شد. همچنین آگاه باشید که طبیعی است افرادی که درون یک صنعت مشغول به کار هستند، درباره‌ی چشم‌انداز آن غلو کنند. به اعداد و ارقام رسمی کمی با شک نگاه کنید.

  در انتهای تمامی این تحقیق و بررسی، احتمالا خیلی از مشاغل را خط می‌زنید. حالا زمان آن است که باز هم گزینه‌ها را کمتر کنید و به یکی برسید. باز هم تحلیل مقایسه‌ی سلسله‌مراتبی، می‌تواند در اینجا مفید باشد.

  ۳. به این سوال پاسخ دهید: «چگونه می‌توانم در شغل مورد نظرم استخدام شوم؟»

  در این مرحله‌ی آخر باید به این سوال پاسخ دهید: «برای اینکه استخدام شوم چه کارهایی باید انجام دهم؟»

  با جمله‌ای که برای «من که هستم؟» نوشته‌اید و تحقیقاتی که انجام داده‌اید، حالا باید برای پیشرفت‌ برنامه‌ریزی کنید. خیلی از افراد تمایل دارند مستقیما و بدون برنامه یک هدف تعیین کرده و سپس به مرحله‌ی جستجو برای کار بروند. این اشتباه است، زیرا اگر برنامه مناسبی نداشته باشید، به آسانی توسط یک پیشنهاد کاریِ پر سود و شغلی که به نظر فریبنده می‌آید و مزایای مناسبی دارد، وسوسه می‌شوید.

  وقتی برنامه‌ی خود را بنویسید، سریع‌تر به جایی که می‌خواهید می‌رسید. بنابراین از این موارد استفاده کنید:

  نکته۱:

  هر چقدر بیشتر برای رویدادهای احتمالی در آینده برنامه داشته باشید، بهتر می‌توانید در مقابل وقفه‌ و عقب‌گردهای اجتناب ناپذیر شغلی مقاومت کنید و با وجود دست‌اندازهای مسیر، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

  نکته۲:

  دقت کنید که هر چقدر فرصت‌های بیشتری داشته باشید، می‌توانید شغل بهتری انتخاب کنید. بر این تمرکز کنید که تا می‌توانید فرصت‌های بیشتری ایجاد کنید.

  نکته۳:

  اگر شغل فعلی‌تان نشانه‌های زیر را دارند، وقت آن رسیده که مسیر شغلی‌تان را ارزیابی کنید:

  با توجه به آنچه گفته شد، شما آمادگی این را پیدا کرده اید که با یک برنامه‌ریزی مناسب و نگاهی واقع‌گرایانه به سمت شغل رویایی‌تان حرکت کنید.

  منبع مطلب : www.chetor.com

  مدیر محترم سایت www.chetor.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 28 روز قبل
  0

  عالیی

  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید