توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  راههای حفاظت از محیط زیست به زبان کودکانه

  1 بازدید

  راههای حفاظت از محیط زیست به زبان کودکانه را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  ۱۰ روش حفاظت از محیط زیست و احترام به طبیعت در سفر

  ۱۰ روش حفاظت از محیط زیست و احترام به طبیعت در سفر

  با این که سفر کردن به طبیعت، یکی از فعالیت هایی است که برای سلامتی بسیار مفید است و بسیار توصیه می شود، اما حفاظت از محیط زیست، ملاحظاتی هم دارد. حضور انسان ها در طبیعت می تواند آسیب هایی نیز داشته باشد. آلودگی ها و تخریب محیط زیست، از پیامد های حضور بشر در طبیعت است. یادمان باشد که محیط زیست متعلق به همه انسان ها و آیندگان ماست.

  همچنین حفاظت از محیط زیست، موجب سلامت انسان ها و توسعه پایدار است. اما برای حفظ محیط زیست و احترام به آن باید چه کرد؟ چگونه می توان ضمن آسیب نزدن به محیط زیست، از حال و هوای طبیعت لذت برد؟

  مطلب مرتبط: محیط زیست ایران و حفاظت از آن

  حفاظت از محیط زیست در سفر

  به منظور حفاظت و احترام به محیط زیست، اقداماتی را می توان انجام داد که بدون آسیب رساندن به آن، بتوانیم از طبیعت لذت ببریم. این اقدامات شامل:

  سعی کنید به جای کیسه های پلاستیکی، از ساک ها و کیسه های پارچه ای در اندازه های متفاوت و کاریرد های گوناگون استفاده کنید.  هنگام خرید از فروشگاه ها، به کیسه های پلاستیکی، نه بگویید و همیشه کیسه های پارچه ای خود را همراه داشته باشید. به این ترتیب زباله کمتری تولید می شود و پلاستیک کمتری وارد چرخه طبیعت می شود.

  مطلب مرتبط: زباله پلاستیکی ؛ چگونه با این دشمن محیط زیست مقابله کنیم؟

  به جای استفاده از ظروف یک بار مصرف، می توانید ظروفی که چندین بار قابل استفاده هستند، به کار ببرید. همچنین به جای استفاده از بطری های آب معدنی، می توانید قمقمه داشته باشید و به بطری های یک بار مصرف، نه بگویید.

  زباله ها را در طبیعت رها نکنید. زباله ها هم موجب تخریب زیبایی بصری طبیعت و هم تجمع موجودات موذی و گسترش بیماری ها می شوند. سعی کنید هنگامی که قصد ترک کردن مکانی را دارید، پاکیزه تر از قبل باشد. جمع آوری زباله ها و نظافت محیط زیست را باید از کودکی به فرزندانمان آموزش دهیم. در بزرگسالی دیگر نمی توان این نکات بدیهی را آموزش داد!

  تفکیک زباله های تر و خشک، کمک زیادی به حفظ محیط زیست می کند. این تفکیک شاید زمان بر به نظر برسد، اما تنها نیاز است که ۲ کیسه داشته باشید که زباله ها را از هم تفکیک کنید و کار بسیار آسانی است.

  در مصرف خود، صرفه جویی کنید و از هدر رفتن انرزی و مواد غذایی جلوگیری کنید. مصرف به اندازه و صرفه جویی در مصرف، موجب تولید زباله کمتر و جلوگیری از هدر رفتن منابع انرژی می شود. از پخت و پز بیش از حد پرهیز کنید تا هم زباله کمتری تولید شود و هم مواد غذایی کمتری هدر برود. پیشنهاد ما این است که از غذا های محلی استفاده کنید. به این ترتیب هم به اقتصاد آن منطقه کمک می کنید و هم از غذا هایی که پخته شده اند و آماده مصرف هستند، استفاده می کنید.

  منابع آب محدود هستند و این فقط مختص شهر شما نیست. صرفه جویی در مصرف آب و حفظ پاکیزگی منابع آب و رودخانه ها، وظیفه همه ما است. باز نگذاشتن شیر آب، خودداری از شستشوی بیش از حد، استفاده از ابزار هایی جهت کاهش مصرف آب، مواردی هستند که موجب محافظت از منابع آبی هستند. همچنین در آب رودخانه ها، برای شستشو از مواد شوینده استفاده نکنید.

  گیاهان و پوشش گیاهی، عامل تصفیه هوا و کاهش دی اکسید کربن هوا هستند. از شکستن شاخه درختان، چیدن گل ها، خم کردن نهال ها جلوگیری کنید و به دیگران هم آموزش دهیم. جنگل ها، ریه های زمین هستند. از آن ها محافظت کنیم.

  به منظور کاهش آلودگی، کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه ها، می توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. به این ترتیب دود و آسیب کمتری به طبیعت و محیط زیست تحمیل می شود. همچنین می توانید از دوچرخه های کرایه ای، برای تردد در سطح شهر استفاده کنید. استفاده از دوچرخه و یا پیاده روی در مسیر های کوتاه، هم ورزش است و هم کمکی به حفظ پاکی هوا.

  آیا می دانستید، با افزایش بار خودرو، میزان مصرف سوخت نیز افزایش پیدا می کند. برای کاهش مصرف سوخت، کاهش هزینه ها و کاهش آلودگی هوا، از همراه بردن اقلام و وسایل غیر ضروری خودداری کنید. البته سبک سفر کردن می تواند آرامش بیشتری برایتان ایجاد کند.

  برخی از هتل ها و اقامتگاه ها هستند که در راستای گردشگری پایدار، برخوردی مسئولانه در قبال طبیعت و محیط زیست دارند. این هتل ها، که هتل سبز نامیده می شوند، تلاش می کنند تا زباله و گاز های سمی کمتری تولید کنند. این هتل ها تلاش می کنند تا از منابع انرژی تجدید پذیر استفاده کنند و در مصرف انرژی صرفه جویی کنند.

  روش های حفاظت از محیط زیست و کمک به سالم بودن طبیعت، زیاد هستند و اگر کسی دغدغه محافظت از محیط زیست را داشته باشد، قطعا خودش خوب می داند که چگونه می تواند در این جهت اقداماتی داشته باشد. اما شما کدام یک از این روش ها را به کار بسته اید تا از محیط زیست و طبیعت زیبا حراست کنید؟

  منبع: وبلاگ اقامت ۲۴

  منبع مطلب : www.eghamat24.com

  مدیر محترم سایت www.eghamat24.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چگونگی آموزش محیط زیست به کودکان

  چگونگی آموزش محیط زیست به کودکان

  در روزمرگی‌های زندگی، گاهی فراموش می‌کنیم که کودکان نیز به ما خیره می‌شوند و کارهایی که شاید ازنظر ما عادی و روزمره به نظر برسد را با دقت تماشا می‌کنند تا تقلید کنند و از ما بیاموزند! به کودکانمان آموزش دهیم تا طبیعت را دوست بدارند، نه با گفتار بلکه با رفتار درست و طبیعت دوستانه نسبت به محیط زیست و زندگی خودمان. با خواندن این مقاله می‌آموزیم که چطور کودکانی داشته باشیم که عاشق محیط زیست باشند.

  محیط زیست چقدر برای کودکان اهمیت دارد؟

  زندگی شهری و از آن مهم‌تر فضای مجازی موجب شده تا با کودکانی کسل، خسته، افسرده، کم‌تحرک و چاق مواجه شویم. به همین دلیل ارتباط کودک با طبیعت در نشاط و تحرک بالای او مؤثر است. ما باید لذت کشف طبیعت را برای آن‌ها فراهم کنیم. حفظ زمین، منابع طبیعی و برقراری ارتباط با حیوانات و همچنین طبیعت ازجمله مواردی است که در کودکی به هر فرد آموزش داده می‌شود. این آموزش‌ها از خانه شروع و در مدرسه، جامعه و رسانه‌ها تکمیل می‌شود. آموزش محیط زیست به اصلاح باورهای کودکانمان می‌انجامد و ملکه ذهن او خواهد شد. آموزش محیط زیست به کودکان به‌قدری در سطح جامعه و جهان اهمیت دارد که دومین روز از هفته کودک (۱۴ تا ۲۰ مهرماه) را به نام “روز کودک و محیط زیست و میراث فرهنگی” نام‌گذاری کرده‌اند. روش‌های مختلفی برای آموزش محیط زیست به کودکان وجود دارد که در زیر به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌شده است.

  ۹ روش کاربردی برای آموزش محیط زیست به کودکان

  ۱- داستان خوانی برای کودک
  برای فرزندتان از روی کتاب‌هایی که درباره حیوانات و تفاوت بین آن‌ها است داستان بخوانید. همه بچه‌ها کتاب داستان‌های مختلفی دارند. از این به بعد هنگام خرید کتاب‌هایی برای کودکتان انتخاب کنید که مضمون آن محیط زیست و در ارتباط با حیوانات باشد. هر کتاب داستان و کارتون جذابی که موضوع احترام به طبیعت را در برداشته می‌تواند از دیگر روش‌های مؤثر در این زمینه باشد.
  نکته مهم: از کتاب داستان‌هایی همچون: روباه حیله‌گر، شنگول‌ومنگول و… به‌هیچ‌وجه استفاده نکنید؛ چون روی نگرش و دیدگاه کودک به‌شدت تأثیر منفی گذاشته و باعث دوری و تنفر او از حیوانات می‌شود.
  ۲- با حیوانات مهربان‌تر شویم تا کودکانمان یاد بگیرند!
  همه ما شخصیت‌های کارتونی دوران کودکی‌مان را به یاد داریم، چون با آن‌ها بزرگ‌شده‌ایم. می‌شود با اختراع بازی‌های مختلف از کودک بخواهید که با مقواهای بازیافتی یکی از شخصیت‌های کارتونی دوست‌داشتنی خود را درست کند و درنهایت به‌طور غیرمستقیم با فواید بازیافت و تأثیر آن بر محیط‌زیست تعامل برقرار کند. در روشی دیگر شما با تهیه کارت عضویت برای کودک تان و سپس با غذا رسانی به حیوانات شهری می‌توانید تأثیر بسزایی در مسئولیت‌پذیری آنان داشته باشید.
  ۳- حمایت از حیوانات و تربیت کودکان
  مهربانی نیز مثل سایر ویژگی‌های انسان با تمرین کردن تقویت می‌شود، کودکان با مشاهده رفتار پدر و مادرشان سعی می‌کنند که تقلید کنند، بعدازآن در بازی‌های کودکانه خود، آن را اجرا و تمرین می‌کنند. پس بهتر است که نسبت به این اتفاق هوشمندانه‌تر عمل کنیم. به کودکتان آموزش دهید که با حیوانات اطرافش مهربانانه برخورد کند و به آن‌ها آسیبی نرساند.
  ۴- یک باغبان کوچک تربیت کنید!
  بازی‌های کودکانه، علاوه بر شادی و نشاطی که به وجود می‌آورند، همراه با نکات آموزشی بسیاری برای کودکان نیز می‌باشند. لمس خاک، دیدن کرم‌ها و حشرات ریز، مراقبت از گیاه و پرورش آن از بهترین و مؤثرترین راهکارها برای چشاندن طعم مهربانی با طبیعت به فرزند دلبندتان است. برای مثال به کمک فرزندتان گلدانی تهیه کنید و بذری درون آن بکارید و از آن مراقبت کنید. حتی می‌توانید ازگل‌های آماده نیز به‌طور کامل مراقبت (هرس گیاه، آبیاری به‌موقع و .. ) کنید تا فرزندتان روش مراقبت و نگهداری از گیاهان را به‌صورت ناخودآگاه بیاموزد.

  آموزش محیط زیست به کودکان
  ۵- درخت بکارید!
  وقتی از آموزش محیط زیست صحبت می‌کنیم، شاید تصویری که در ذهن همه ما نقش می‌بندد، هوای پاک و منظره زیبایی است که به‌وسیله این درختان شکل‌گرفته است. یادآوری این نکته به کودکان بسیار ضروری است که بدون وجود جنگل و درخت‌ها، زندگی ما نیز مختل می‌شود. در روز درختکاری یا هر روز دیگری نهالی تهیه کنید و حداقل سالی یک‌بار همراه فرزندتان وقتتان را به کاشت درخت اختصاص دهید و آن را نام‌گذاری کنید و هر از چند گاهی به آن سر بزنید و باهم مراحل رشد آن را ببینید.
  ۶- حفاظت و صرفه‌جویی در انرژی
  به فرزند دلبندتان بیاموزید که در مصرف منابعی گران‌بها همچون برق، آب و … صرفه‌جویی کند. به‌عنوان‌مثال زمانی که تلویزیون نمی‌بینید آن را خاموش‌کنید و توضیح دهید که استفاده بی‌رویه از برق موجب قطع و کمبود منابع برقی خواهد شد. همچنین به او یادآور شوید که کودکانی در استانی همچون سیستان و بلوچستان با بحران کم‌آبی دسته و پنجه نرم می‌کنند و ما نیز باید با صرفه‌جویی در آب هوای آنان را داشته باشیم.
  ۷- مهربانی با حیوانات
  کودکان را از ابتدا با پرندگان و دیگر موجودات آشنا کنید به‌طور مثال برای پرندگان ظرف غذا بگذارید و برایشان دانه بریزید. این کار را با کودک خود انجام دهید تا او هم یاد بگیرد.
  ۸- آموزش بازیافت به فرزندان
  به فرزندان خود نحوه صحیح استفاده از اسباب‌بازی‌ها و دفاتر نقاشی و مداد رنگی‌ها را بیاموزید. به‌طور مثال برگه سفید را هیچ‌وقت دور نیندازید و به کودک این اجازه را بدهید در برگه سفیدی که از دفترش کنده‌شده نقاشی بکشد.
  از دو طرف برگه استفاده کنید. مدادهای نقاشی را بی‌دلیل نتراشید و تا زمانی که امکان استفاده دارند آن‌ها را دور نیندازید.
  بازی با زباله‌ها را به‌عنوان یک سرگرمی برای کودکان در نظر بگیرید. شاید به نظر کار جذابی نباشد ولی کودک آموزش می‌بیند تا از داشته‌های خودش بهترین استفاده را بکند. مثلاً با استفاده از خرده‌های به وجود آمده از تراش مداد رنگی‌ها، کاردستی بسازید. یا با بطری‌های پلاستیکی که در همه خانه‌ها موجود است وسایلی مانند جامدادی و ظروف دیگر بسازید. این کارها علاوه بر اینکه برای کودکان بسیار لذت‌بخش است، آموزنده نیز هست.

  آموزش محیط زیست به کودکان
  ۹- تماشای کارتون‌ها و مستندهای محیط زیستی
  تماشای کارتون‌هایی جذاب مانند فرار مرغی، عصر یخبندان، پسر جنگلی و یا بامبی می‌تواند خیلی راحت‌تر پیام محیط زیستی که مدنظر دارید را به کودک انتقال دهد. حتی شما می‌توانید در حین تماشای کارتون توسط کودکتان نکته‌هایی را به او گوشزد کنید و او را درراه یادگیری همراهی نمایید. بهتر است از انیمیشن‌های کوتاه حیوانات که در ۲۰قسمت توسط انجمن تهیه‌شده است نیز استفاده نمایید. تمامی این ۲۰ قسمت درآپارات مجمع فعالان زیست محیطی موجود است.
  شما می‌توانید با راهکارهای ساده‌ای که گفتیم، کودکانی تربیت کنید که حافظ کره زمین و عاشق طبیعت و حیوانات باشند. در کنار فرزندانتان شما هم به محیط زیست احترام بگذارید، شما قهرمان فرزندتان هستید و از دید آن‌ها هر کار و عملکرد شما صحیح است و آن‌ها عین همان را تقلید خواهند کرد.

  ۵ رازی که در مورد آموزش محیط زیست به کودکان باید بدانید!

  امید است به همت تمامی پدران و مادران دلسوز خانواده بزرگ انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست ایران، نسلی دوستدار محیط‌زیست تربیت شود.

  منبع مطلب : eafworld.com

  مدیر محترم سایت eafworld.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  حسین 5 ماه قبل
  0

  یک زره کاشکی ساده تر باشه

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  سلام کاش جواب هم بفرستین.

  مل 1 سال قبل
  0

  تنقنقتقخقجتثتث

  سیده سوفیا عابد 1 سال قبل
  1

  سلام سایت شما خیلی خوبه مطلب من اینکه زباله ها را بر روی زمین نریزیم تازمین کثیف نشه

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید