توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  رد پای جانوران چه اطلاعات مفیدی به ما میدهد

  1 بازدید

  رد پای جانوران چه اطلاعات مفیدی به ما میدهد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  کلاس پنجم

  سوالات فصل چهارم علوم تجربی: برگی از تاریخ زمین

    با یاد و نام خدا

    سوالات فصل چهارم : برگی از تاریخ زمین

  =============

  1- اگر در محلی فسیل ماهی پیدا شود نشانه ی چیست؟ نشان می دهد که آن محل در گذشته در آن محل دریا بوده است.

  2- فسیل چیست؟ به آثار و بقایایی که از گیاهان و جانوران بسیار قدیمی در سنگ ها باقی مانده است، فسیل می گویند.

  3- فسیل از چه تشکیل شده است؟ فسیل یا قسمتی از بدن موجودات زنده مانند استخوان، دندان و صدفها است و یا از اثری از بدن جانداران مانند ردّ پای آنها تشکیل شده است.

  4- چرا از همه ی قسمت های بدن جانوران فسیل درست نمی شود؟ بعضی از قسمت های بدن جانوران نرم است و خوراک جانوران دیگر می شود و یا می پوسد.

  5- در کجاها فسیل بیشتری درست شده است؟ در دریاهای کم عمق و گرم.

  6- چرا در دریاهای کم عمق و گرم فسیل بیشتری درست شده است؟ به علت عمق کم آب، جسد موجود زودتر به ته آب می رسد وروی آن را گل و لای می پوشاند. در این مناطق نور خورشید سبب رشد گیاهان شده و جانوران زیادی را جذب می کند.

  7- اگر به ترتیب قرار گرفتن لایه ها توجه کنیم، کدام لایه ی سنگ های رسوبی قدیمی ترند؟ لایه های زیرین، زیرا زودتر تشکیل شده اند..

  8- برای تشکیل بعضی از فسیل ها چه مقدار زمان لازم است؟ میلیون ها سال.

  9- فسیل چگونه تشکیل می شود؟ وقتی جانوری می میرد جسدش در ته دریا قرار می گیرد. بخشهای نرم بدن جانور تجزیه یا توسط جانداران دیگر خورده شده اما قسمتهای سخت باقی می ماند. روی قسمتهای باقیمانده توسط گل و لای یا رسوبات پوشیده می شود.لایه های بالایی روی لایه های پایینی فشار آورده و اثری از اسکلت جانور روی لایه های رسوبی باقی می ماند که توسط املاح معدنی موجود در آب دریا که مانند سیمان محکم است، پر می شود و فسیل جانور در بین سنگها به وجود می آید. فسیل گیاهان نیز مانند جانوران تشکیل می شود.

  10- علاوه بر دریاها در کجاها فسیل تشکیل می شود؟ در یخچالهای طبیعی، غارها، معادن نمک، زیر خاکسترهای آتش فشانی و در شیره ( صمغ ) درختان.

  11- سنگ های رسوبی چگونه تشکیل شده اند؟ گل و خاک رودها وارد آب دریا ها شده، ته نشین شده، و بر اثر فشار لایه های بالاتر و در طی سالیان دراز به سنگ های رسوبی تبدیل شده اند.

  12- چرا بعضی از لایه های سنگ های رسوبی از بعضی از دیگر نازک تر هستند؟ چون در زمان تشکیل شدن لایه، خاک و گل کمتری در کف دریا ته نشین شده است و یا از رسوباتدانه ریز مانند خاک رس درست شده اند.

  13- چرا در بین رسوبات دانه ریز مانند خاک رس، فسیل بهتری تشکیل می شود؟چون در بین این رسوبات طرح بهتر و کاملتری از بدن جانداران ساخته می شود.

  14- حشرات از دیگر جانوران بیشترهستند. چرا از حشرات فسیل کمتری یافت می شود؟ زیرا بدن حشرات اسکلت استخوانی ندارد و بدنشان زود تجزیه شده واز بین می رود.

  15- در کجاها فسیل هایی از حشرات باقی مانده است؟ در شیره ( صمغ ) درختان.

  16- دایناسور چه معنایی دارد؟ سوسمار ترسناک.

  17- دایناسور ها در حدود چند میلیون سال قبل از میان رفتند؟ 65 میلیون سال قبل.

  18- از ردپای جانوران چه اطلاعاتی به دست می آوریم؟ نوع جانور یعنی پرنده بوده یا پستاندار یا ...، محل زندگی آن، نوع غذایش که گوشتخوار بوده یا گیاهخوار، بزرگی و کوچکی جثه ی حیوان، نحوه ی حرکت کردن آن، وزن جانور و .....

  19- اگر در محلی فسیل برگ درخت خرما پیدا شود، نشانه ی چیست؟ آن محل قبلا آب و هوای گرمسیری داشته است.

  20- اگر در محلی فسیل صدف پیدا شود، نشانه ی چیست؟ آن محل قبلا دریای کم عمق و گرم بوده است.

  21- اگر در محلی فسیل سرخس پیدا شود، نشانه ی چیست؟ آن محل قبلا ناحیه ی گرم و مرطوب بوده است.

  22- به چه چیزی کتاب تاریخ زمین می گویند؟ سنگ های رسوبی.

  23- زمین شناسان درباره گذشته زمین از چه راه هایی اطلاعات زیادی به دست می آورند؟ با استفاده از آثاری که در سنگ ها وجود دارد.

  24- چرا زمین شناسان لایه های رسوبی را مطالعه می کنند؟ زیرا لایه های رسوبی در دریاها تشکیل می شوند و بیشترین تعداد فسیلها نیز از جاندارانی درست می شود که در دریاها زندگی می کرده اند.

  25- زمین شناسان با مطالعه ی فسیل ها چه اطلاعاتی به دست می آورند؟ اطلاعاتی درباره ی تغییرات آب و هوا، شکل و وضعیت خشکی ها و دریاهای زمین، محل دریا ها، نوع گیاهان و جانورانی که زمانی روی زمین زندگی می کرده و امروزه از بین رفته اند و نوع غذایشان، به دست می آورند.

  توجه : تنها به این سوالات اکتفا نکنید و حتما کتاب درسی خود را نیز به دقت بخوانید.

  منبع مطلب : kelase5-5.blogsky.com

  مدیر محترم سایت kelase5-5.blogsky.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ردپای پستانداران

  ردپای پستانداران

  ردپای پستانداران

  یکی از مهم‌ترین آثار و نمایه‌های پستانداران برای شناسایی پستانداران و در نتیجه یافتن پستانداران در طبیعت، ردپا آن‌ها در طبیعت است. افراد با تجربه می‌توانند با دیدن ردپا پستاندار، گونه‌‌ی حیوان و حتی سن و جنس حیوان هم را تشخیص دهند. در اکثر پستانداران کف‌رو و پنجه‌رو در سطح زیرین پا برجستگی‌های ضخیم و قابل ارتجاعی از جنس شاخ نرم وجود دارد که پینه (Pad) نامیده می‌شوند. پینه‌ها بدون مو هستند و در گونه‌های پستانداران مختلف شکل و اندازه‌های متفاوتی دارند.

  در برخی از پستانداران نظیر سمور، گربه شنی و برخی از جوندگان، در بین پینه‌های پا، موهای بلندی وجود دارد که گاهی روی پینه‌ها را می‌پوشاند و تشخیص رد پا را مشکل می‌سازد.

  در اکثر پستانداران رد دست‌ها بزرگتر از رد پاها است؛ ولی در پستانداران کف‌رو نظیر خرس رد پاها بزرگتر از رد دست‌ها می‌باشد. به طور کلی مناطقی که برف تازه دارند، زمین‌هایی که دارای خاک نرم و یا مرطوب هستند، بستر رودخانه‌های خشک و جاده‌های خاکی مناسب‌ترین مکان برای مشاهده رد حیوانات است.

  ردپاهای مختلف

  ردپای پستانداران کف‌رو نظیر خرس، رودک و تشی که در مواقع راه رفتن پاشنه‌ی پا را روی زمین قرار می‌دهند، رد پا شباهتی به رد پای انسان دارد. حیوانات کف‌رو در موقع راه رفتن معمولاً دست و پای یک سمت بدن و سپس دست و پای سمت دیگر را حرکت می‌دهند (شتر و کفتار نیز با همین شیوه راه می‌روند). بنابراین در حالت راه رفتن معمولاً رد پای راست در پشت رد دست راست قرار می‌گیرد.

  در حشره‌خواران که در دست‌ها و پاها 5 انگشت دارند در رد آن‌ها آثار 5 انگشت، ولی در اغلب جوندگان که در دست‌ها 4 و در پاها 5 انگشت دارند در رد دست اثر 4ر و در رد پا اثر 5 انگشت مشاهده می‌شود.

  در سگ‌سانان و گربه‌سانان تعداد انگشتان دست‌ها 5 و پاها 4 است. ولی از آنجایی‌که اولین انگشت دست در بالا و در پشت دست قرار دارد بنابراین در رد این حیوانات فقط آثار 4 انگشت دیده می‌شود.

  در گربه سانان (به استثنای یوز) در حالت عادی مانند استراحت و یا راه رفتن ناخن‌هایشان پنهان است. بنابراین در رد آن‌ها ناخن‌ها مشاهده نمی‌شود. راه رفتن گربه‌سانان ضربدری است یعنی رد پای سمت راست پشت رد دست چپ قرار می‌گیرد.

  کفتارها در دست‌ها و پاها 4 انگشت دارند. رد دست‌ها بزرگ و شبیه رد سگ است ولی رد پاها به طور مشخص کوچکتر و دارای انحنایی به سمت بیرون است.

  افراد خانواده راسو نظیر رودک و شنگ در دست‌ها و پاها 5 انگشت دارند. آثار هر 5 انگشت در رد اغلب گونه‌ها مشاهده می‌شود که وجه تمایز آن با رد سگ‌سانان و گربه‌سانان است. اغلب آن‌ها با استفاده از پاها می‌جهند و در موقع فرود آمدن اول دست‌ها و متعاقب آن پاها بر روی زمین قرار می‌گیرند.

  آثار رد فردسُمان مانند گور و اسب تقریباً گرد، ولی در زوج‌سُمان مانند گوزن و آهو ردها بیضی شکل و شکاف‌دار است. در رد گراز گاهی اوقات آثار دو سُم کوچک دیگر نیز که در پشت سُم‌های جلویی قرار دارند، در برف و یا گِل دیده می‌شود.

  ردپا

  هنگام شناسایی یک ردپا، علاوه بر توجه کردن به خصوصیات هر اثر، توجه و دقت به الگوی گام‌برداری و موقعیت قرارگیری هر ردپا نسبت به دیگری در شناسایی آن بسیار مفید است. ردپای بسیاری از حیوانات الگوی مشخص و متمایزی را ایجاد می‌کند که این امکان را به وجود می‌آورد تا بدون بررسی دقیق تشخیص دهید که رد پا متعلق به چه حیوانی بوده است. در مواردی که رد پاها نامشخص هستند و جزئیات آن قابل تشخیص نیست نقش و الگوی راه رفتن در شناسایی قطعی می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

  الگوهای ردپای حیوانات بازتابی از روش گام‌برداری آن‌ها است. طول گام عبارت است از فاصله بین دو اثر پای متوالی حاصل از یک پا و فاصله بین دو پای کنار هم عبارت است از فاصله اثر پای سمت راست و چپ. الگوی راه رفتن به وسیله اندازه هرگاه و فاصله بین دو پای کنار هم مشخص می‌شود. زمانی که بتوانید الگوهای رد پای حیوانات و انواع حرکت جانوران را تشخیص دهید، قادر خواهید بود که راه رفتن، یورتمه رفتن، پریدن و دویدن حیوان را تشخیص دهید. تسلط به این مورد، دنبال کردن ردپای حیوانات را برای شما جالب‌تر خواهد نمود و می‌توانید تصویر روشنی از آنچه که حیوان انجام داده را در ذهن مجسم کنید. به طور مثال می‌توانید بفهمید که کجا با سرعت ثابتی به جلو حرکت می‌کرده یا با احتیاط به سمت شکارش می‌خزیده و یا کجا با سرعت زیادی جهش کرده است.

  اگر می‌خواهید با روش‌های مختلف حرکت حیوان آشنا شوید، بهتر است ابتدا حیوانات اهلی و خانگی را مشاهده کنید و به رد پاهایی که به هنگام حرکت در حالت‌های مختلف باقی می‌گذارند، توجه کنید. توجه کردن به چگونگی قرار دادن دست و پاها نسبت به یکدیگر در زمانی که به آرامی حرکت می‌کنند راحت است، اما زمانی که سریع حرکت می‌کنند تشخیص جزئیات حرکت آنها غیر ممکن است. در فیلم‌های مسابقات اسب دوانی شما این شانس را دارید که حرکت حیوانات را که در خط پایانی به صورت کند و آهسته نمایش داده می‌شوند، تماشا کنید. این یک فرصت استثنایی است که ببینید چگونه در زمانی که با سرعت زیاد حرکت می‌کنند، پاهایشان را حرکت می‌دهند.

  منبع مطلب : www.tabiat.ir

  مدیر محترم سایت www.tabiat.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  الهه بیگی 2 ماه قبل
  0

  سلام میشه جواب ردپاچگونه ایجاد میشود ؟؟

  ناشناس 4 ماه قبل
  -2

  زمین شناسان با بررسی رد پای جانوران قدیمی چه اطلاعاتی میتوانند بدست آوزند

  سعیلا 6 ماه قبل
  2

  ردپای په جاندار چه عاملی دارد

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  دریای جانوران چه اطلاعاتی به ما می‌دهند

  نگین 1 سال قبل
  0

  سلام من دومبال از درپا ی حیوانی که روی برف ایجاد شده است چه اطلاعاتی می توان بدست آورد؟

  -1
  عارفه حدادی 9 ماه قبل

  ۱- نوع جانور۲ اندازه و جثه جانور۳-سبکی و سنگینی جانور۴ طرز حرکت جانور۵-محل زندگی جانور ۶- نوع غذای جانور

  البطه بیشتر از این هم می‌دانستم ولی نمی گم

  0
  نگین 1 سال قبل

  اگه می دونی بگین

  پریا 1 سال قبل
  -1

  سلام عالی بود و من دنبال سوال ۱۸ بودم ولی بیشتر جا ها سوال ها تو کتاب نبودند و چون سوال نبود تو کتاب پس نیازی نیست که بنویسیم البته کسی که نوشته دستش درد نکنه من پنج ستاره که همه جا حد اکثر همینه رو میدم بهش⭐⭐⭐⭐⭐من خودمم شاگرد اول هستم

  پریماه 1 سال قبل
  0

  به جدول علوم اصلا کمک نکرد

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  عالیه برای درس علوم کلاس پنجم

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  سلام خوب بود خیلی ممنون اما چیزی که من میخواستم نبود

  دخی مغرور 1 سال قبل
  -1

  خیلی ممنون عالی😍😘😍😘😍😘😍

  دخی مغرور 1 سال قبل
  0

  سلام این سوالات آزمون خیلی خوبن

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  رد پا چگونه تشکیل میشود

  کیانا 2 سال قبل
  -1

  عالی بود تنها سوالی که کمکم کرد سوال ۱۸ بود خیلی عالیه به من خیلی کمک کرد ۱۰۰ تا ستاره هم کمه 🌥⭐⭐⭐🌥⭐⭐⭐⭐🌥⭐⭐⭐⭐⭐

  عسل 2 سال قبل
  -1

  عالیه به من در امتحانم خیلی کمک کرد چون معلمم‌ آموزش نمیده ولی تو امتحان میاره باتشکر خدا نگهدار

  اسما 2 سال قبل
  -2

  عالی

  نیکا 2 سال قبل
  0

  عالی سوال 18خیلی بهم کمک کرد ممنون عالی

  ستایا 2 سال قبل
  1

  خوب بود اما چیزی که من می خواستم نبود

  مهدی 2 سال قبل
  4

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید