توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک

  1 بازدید

  رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  کارشناسی مدیریت کسب و کارهای کوچک

  کارشناسی مدیریت کسب و کارهای کوچک


  کارشناسی مدیریت کسب و کارهای کوچک

  مدیریت کسب و کارهای کوچک مسیر ایرانیشامل معرفی رشته، برنامه و سرفصل آموزشی، دانشگاه های دارای رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک، معرفی رشته های ارشد و دکتری مدیریت و معرفی فرصت شغلی و بازار کار این رشته

   

  معرفی رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک:

  کسب و کارهای کوچک در اغلب کشورهای پیشرفته از اهمیت بسزایی برخوردارند زیرا به سادگی تشکیل شده ، قابلیت انعطاف زیادی دارند و به راحتی خود را با محیط و شرایط تطبیق می دهند و هزینه ایجاد و نگهداری زیادی هم ندارند. 

  در کشور ما نیز چند دانشگاه  اقدام به ارائه دروس مرتبط در قالب رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک نموده اند.

  دانش آموختگان این رشته با توجه به آشنایی با بخش های مختلف یک کسب و کار کوچک از جمله مسایل مالی، بازاریابی ، زنجیره تأمین ، مدیریت بنگاه و ... از پتانسیل مناسبی برای تأسیس شرکت یا در اختیار گرفتن مدیریت آن برخوردارند.

  با توجه به تحولات بازار کسب و کار و رویکردهای جدید در این حوزه، این رشته از افق مناسبی برخوردار است.


  در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و استخدام به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک، معرفی رشته های ارشد و دکتری مدیریت (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

  سر فصل دروس مدیریت کسب و کارهای کوچک و تعداد واحدها :

  تعداد کل واحدها : 136 واحد
  دروس عمومی : 20 واحد
  دروس پایه : 39 واحد
  دروس اصلی : 27 واحد
  دروس اختصاصی : 42 واحد
  دروس اختیاری : 8 واحد


   

  نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.  دروس عمومی رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک

  وضعیت استخدامی رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک

  منبع مطلب : iranianpath.com

  مدیر محترم سایت iranianpath.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  معرفی و انتخاب رشته‌ مدیریت کسب و کارهای کوچک

  معرفی و انتخاب رشته‌ مدیریت کسب و کارهای کوچک

  در بسیاری از کشور‌های مدرن و پیشرفته در دنیا، از رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک استقبال فراوانی به عمل می‌آید. از ویژگی‌های قابل توجه این نوع از کسب و کار‌ها، می‌توان به سهولت تشکیل، منعطف بودن و قابلیت تطبیق پذیری با شرایط اشاره کرد. همچنین به دلیل نو پا بودن، هزینه‌ی زیادی را در شروع کار به اعضای اصلی تیم، تحمیل نمی‌کند.مدیریت مشاغل کوچک فرایندی است که کارآفرینان هنگام اجرای عملیات تجاری از آن استفاده می‌کنند. مدیریت مشاغل کوچک غالباً به کارآفرینان نیاز دارد تا دانش و درک گسترده‌ای در رابطه با موضوعات تجاری داشته باشند. ممکن است کارآفرینان نیاز به درک نحوه مدیریت کارمندان ، گزارش دقیق اطلاعات مالی ، به دست آوردن منابع اقتصادی یا دارایی‌های تجاری و تصمیم گیری‌های مختلف در مورد تجارت داشته باشند. کارآفرینان و صاحبان مشاغل معمولاً خود باید این کارها را انجام دهند زیرا ممکن است سرمایه کافی برای پرداخت هزینه شخص دیگری برای تکمیل این کار نداشته باشند.

  مدیریت مشاغل کوچک به یک کارآفرین یا صاحب مشاغل اجازه می‌دهد تا یک دید واحد برای سازمان خود ارائه دهند. بسیاری از مشاغل کوچک به عنوان سرگرمی یا مشاغل جانبی شروع می‌شوند و به سازمان‌های کاملاً حرفه‌ای تبدیل می‌شوند. کارآفرینان غالباً یک تجارت را شروع می‌کنند تا بتوانند در محیطی کار کنند که به آنچه اعتقاد دارند عمل کنند.آن‌ها همچنین می‌توانند عملیات خود را مدیریت کرده و تصمیم بگیرند که چگونه فرصت‌ها را انتخاب کنند یا عملیات را متناسب با دید شخصی خود گسترش دهند. کارآفرینان همچنین ممکن است شیوه‌های استخدام خود را برای افرادی که دیدگاه خود را با آن‌ها به اشتراک گذاشته و درک می‌کنند محدود کند.

  صاحبان مشاغل کوچک اغلب از فرآیند مدیریت استفاده می‌کنند تا درک عمیق‌تری در مورد موضوعات مختلف کسب و کار بدست آورند. بسیاری از کارآفرینان تمام مهارت‌های لازم برای اداره یک تجارت را ندارند. کارآفرینان اغلب باید این مهارت‌ها را همزمان یاد بگیرند و شرایط جدیدی را در محیط کسب و کار تجربه کنند. حسابداری ، بازاریابی ، تأمین مالی مشاغل و سایر مباحث مربوط به مشاغل تجاری ممکن است فقط بخشی از مواردی باشد که کارآفرینان در هنگام مدیریت مشاغل کوچک درباره آن‌ها می‌آموزند.

  رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک

  در انتخاب رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک، لازم است بدانید مهارت‌هایی همچون بازاریابی، امور مالی و مالیاتی، زنجیره‌ی تامین و … به دانشجویان آموزش داده می‌شود تا این افراد پس از اتمام دوره‌ی تحصیلشان بتوانند در این زمین با دانشی که به دست آورده‌اند، فعالیت کنند. لازم به ذکر است که با توجه به تغییراتی که در زمینه‌ی کسب و کار در دنیا صورت گرفته است، این رشته از پتانسیل بسیار مناسبی جهت رشد و پیشرفت برخوردار است.

  مزیت‌های رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک

  با توجه به بستر مناسبی که این رشته دارد، می‌توان گفت که فارغ‌التحصیلان این رشته با کسب دانش و مهارتی که در طول دوران تحصیل کسب می‌کنند، بدون کار نمانده و قادر هستند برای خود فعالیت و کسب و کاری را آغاز کنند.

  مقطع کارشناسی

  در مقطع کارشناسی به غیر از دانشگاه آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور، دانشگاه‌ سمنان، سیستان و بلوچستان و ولایت ایرانشهر  نیز پذیرش دانشجو داشته‌اند.

  در این بخش، به سرفصل‌های اصلی دروس این رشته اشاره می‌شود:

  منبع مطلب : isic.ir

  مدیر محترم سایت isic.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  معرفی رشته مدیریت کسب و کار های کوچک

  معرفی رشته مدیریت کسب و کار های کوچک

  به طور کلی کسب و کار در تمامی کشور ها مقوله ای مهم است و افراد دائم به دنبال راهی برای رونق بخشیدن به کسب و کار های خود هستند.

  کسب و کار های کوچک نیز در کشور های پیشرفته بسیار مهم هستند چون به سادگی شکل میگیرند و به سادگی نیز خود را با شرایط موجود تطبیق میدهند و هزینه های زیادی هم نخواهند داشت .

  دانشجویان این رشته به آشنایی به بخش های مختلف یک بیزینس و یا همان کسب و کار از جمله مسائل مالی ، بازار فروش و … میپردازند و از آنجایی که به این امور آشنا شده اند توانایی مناسبی برای تاسیس یک شرکت و یا مدیریت آن خواهند داشت .

  طبق تعاریف اتحادیه اروپا هر فعالیت و یا کسب و کاری که تا تعداد ۲۵۰ نفر کارمند داشته باشد را میتوان کسب و کار کوچک نام برد .

  هدف از ایجاد دوره کارشناسی این رشته آموزش و تربیت افرادی متخصص برای راه اندازی و ایجاد یک کسب و کار کوچک میباشد .

  شرکت کنندگان در این دوره افزون برآشنایی با مسایل نظری دانش مدیریت کسب و کارهای کوچک با زمینه های کاربردی و عرصه های عملیاتی این رشته و نیز، مشکلات ، محدودیت ها و راهکارهای غالب بر آن،در عرصه کارآفرینی و کسب و کارهای کوچک آشنا می شوند.

  یکی از مهمترین اهداف این دوره تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز مدیریت کسب و کارهای کوچک و فعالیت های کارآفرینی در بخش های خصوصی، عمومی (دولتی) و غیر دولتی است.

  مشخصات دوره

  طول دوره کارشناسی این رشته ۸ نیمسال تحصیلی به مدت ۴ سال میباشد که هر نیمسال تحصیلی ۱۷ هفته آموزشی را در خود جای داده است . تعداد واحد ها و نیز دروس در زیر آمده است.

  این رشته از میان داوطلبان رشته های علوم ریاضی-علوم تجربی و علوم انسانی پذیرش دارد و پذیرش آن نیز به صورت کشوری میباشد .

  در گروه ریاضی و فیزیک در زیر گروه ۱ و در رشته ی تجربی زیر گروه ۴ و علوم انسانی در زیر گروه ۳ قرار دارد .

  تعداد کل واحدها : ۱۳۶ واحد

  دروس عمومی : ۲۰ واحد

  دروس پایه : ۳۹ واحد

  دروس اصلی : ۲۷ واحد

  دروس اختصاصی : ۴۲ واحد

  دروس اختیاری : ۸ واحد

  مزیت های این رشته :

  به دلیل جدید بودن این رشته و تعداد کم فارغ التحصیلان آن بازار کار خوبی برای این رشته وجود دارد .

  نیاز سازمان های خصوصی و دولتی به این رشته کسب توانایی برای راه اندازی فعالیت دلخواه، توانایی تاسیس شرکت های مشاوره ای در زمینه کسب و کار همه این مسائل مزیت های خوب و در خور توجهی برای این رشته هستند

  بازار کار رشته مدیریت کسب و کار های کوچک

  این رشته بازار خوبی دارد . علاوه بر اینکه فرد توانایی تاسیس شرکت خصوصی برای خود در جهت مشاوره و ایجاد کسب و کار را دارد بلکه میتواند سمت هایی نیز در مراکز خصوصی و دولتی داشته باشد که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد که مستقیما فرد میتواند در آنها فعالیت کند :

  به طور کلی این رشته به دلیل جدید بودن و اشباع نشدن بازار خوبی دارد و فردی که علاقه مند باشد برای خود کاری راه اندازی کند و استعداد و ذوق خوبی هم داشته باشد در این رشته بیکار نخواهد ماند .

  وضعیت دانشگاه و کنکور سراسری :

  در دفترچه کنکور سال ۱۳۹۸ به غیر از دانشگاه پیام نور، موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد دانشگاه های زیر از جمه دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در مقطع کارشناسی پذیرش داشته اند :

  دانشگاه سمنان

  دانشگاه ولایت ایرانشهر

  دانشگاه سیستان و بلوچستان

  ضرایب دروس برای رشته مدیریت کسب و کار های کوچک

  ضرایب دروس اختصاصی در گروه ریاضی فیزیک (زیر گروه ۱) بصورت زیر است :

  ریاضی ۴

  فیزیک ۳

  شیمی ۲

  ضرایب دروس اختصاصی در گروه علوم تجربی (زیر گروه ۴) بصورت زیر است :

  زمینشناسی : ضریب ۱ ،

  ریاضی : ضریب ۴ ،

  زیستشناسی : ضریب ۲ ،

  فیزیک : ضـریب ۳

  شـیمی : ضریب ۲٫

  و ضرایب دروس اختصاصی در گروه علوم انسانی ( زیر گروه ۳ ) بصورت زیر است :

  ریاضی ۴

  اقتصاد ۳

  زبان فارسی ۲

  زبان عربی ۱

  تاریخ و جغرافیا ۱

  علوم اجتماعی ۲

  فلسفه و منطق ۱

  روانشناسی ۱

  دروس این رشته :
  دروس عمومی رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک

  دروس پایه رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک

  دروس اصلی رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک

  دروس اختصاصی رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک

  دروس اختیاری رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک

  نمونه کارنامه

  کارنامه زیر قبول شده در این رشته دانشگاه سمنان میباشد :

  منطقه ۲ : رتبه ۱۱۹۶۷

  ادبیات فارسی ۳۳٫۴%

  عربی ۵۶%

  معارف ۳۲%

  زبان ۱۵٫۳%

  ریاضیات ۸٫۵%

  فیزیک ۲۳%

  شیمی ۱%

  منبع مطلب : doctorronaghi.ir

  مدیر محترم سایت doctorronaghi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید