توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  رفتن به زیارت امام رضا تولی است یا تبری

  1 بازدید

  رفتن به زیارت امام رضا تولی است یا تبری را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  زیارت، مصداق بارز تولی و تبری

  زیارت، مصداق بارز تولی و تبری

  یکی از اسراری که در زیارات معصومین علیهم‌السلام‌ وجود دارد، اظهار حب اهل‌بیت (ع) در مقام عمل و به دنبال آن بیزاری جستن  از دشمنان ایشان در حضور امام علیه‌السلام‌ است.

  می توان گفت حقیقت دین، از دو رکن تولی و تبری شکل گرفته است[1]؛ بدین معنا که اگر یکی از این دو رکن اساسی در انسان نباشد، حقیقتاً مؤمن نبوده و اهل نجات نخواهد بود؛ چراکه روح جمیع عبادات همین دو امر است.[2]

  ولایت ائمه (ع) چیزی جز ولایت خداوند متعال نیست[3]؛ لذا رضایت و غضب خدا هم چیزی جز رضایت و غضب امام نیست. ازاین‌رو، شخص زائر در زیارت جامعه کبیره، پس‌ازاینکه در حضور امام (ع)، به وجود گناهانی بین خود و خداوند اقرار می‌کند، به امام عرضه می‌دارد که ملاک بخشش تمامی این گناهان رضایت شما معصومین (ع) است و این، یعنی همان اصلی که رضایت آنان از رضایت خداوند جدا نیست.

  زیارت معصومین (ع) مصداق بارز تولی و تبری محسوب می‌شود؛ از این ‌روی مورد تأکید اهل‌بیت (ع) قرار می‌گیرد.

  بدیهی است که به هر میزان که انسان محب ارتباط بیش‌تری با محبوبش داشته باشد، به همان میزان محبتش بیش‌تر خواهد شد و این مطلب در عرف مردم امری کاملاً مشهود است. شخص زائر نیز با توجه به آستان مقدس معصومین (ع)، محبتش بیش‌تر می‌شود و به همان میزان بر بغضش نسبت به دشمنان اهل‌بیت (ع) و جبهه طاغوت بیش‌تر خواهد شد.

  این نکته در تمام عبارات زیارات معصومین (ع) دیده می‌شود. اگر به زیارات روایت ‌شده از معصومین (ع) دقت شود، کاملاً مشهود است که یکی از درخواست‌های انسان در حین زیارت رسیدن به تقرب الی الله از طریق  تولی و تبری است.[4]

  با توجه به این نکته که روح جمیع عبادات و قبولی آن‌ها تولی و تبری است، به‌وضوح می‌توان زیارت را مصداق این دو رکن دانست. به‌راستی این ویژگی دوبعدی را در کدام‌یک از اعمال انسان می‌توان مشاهده نمود؟!

  در برخی روایات ثواب زیارت سیدالشهدا (ع) معادل بی‌نهایت حج و عمره ذکرشده است[5]؛ لذا به ‌جرئت می‌توان گفت که هیچ عملی همسنگ با زیارت نیست مگر گریه بر اهل‌بیت (ع) که نسبت به آن ‌هم فرموده‌اند: ثوابش بی‌نهایت است[6] و چه‌بسا کثرت ثواب بی‌حد و حصر در گریه هم به دلیل دو بعدی بودن این عمل باشد. 

  منبع مطلب : www.karbobala.com

  مدیر محترم سایت www.karbobala.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چه اسراری در زیارت امام رضا (ع) نهفته است؟

  چه اسراری در زیارت امام رضا (ع) نهفته است؟به گزارشگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، در احادیث نقل شده است: هر کس امام رضا (علیه السلام) را زیارت کند، مانند آن است که خداوند را در عرش زیارت کرده باشد، به زائر حرم وی ثواب هفتاد حج مقبول عطا می شود، گناهان گذشته و آینده زائر آمرزیده می شود، بهشت از برای او می شود. به نقل از تبیان بخوانید.

  در احادیث نقل شده است: «هر کس امام رضا (علیه السلام) را زیارت کند، مانند آن است که خداوند را در عرش زیارت کرده باشد. به زائر حرم وی ثواب هفتاد حج مقبول عطا می شود. گناهان گذشته و آینده زائر آمرزیده می شود. بهشت از برای او می شود و در روز قیامت در کنار منبر رسول الله برای او نیز منبری قرار داده می شود تا مردم از حساب فارغ شوند.»

  همچنین امام رضا (علیه السلام) فرموده اند: «هر کس به زیارت من بیاید من در سه جا به دیدن او می روم. هنگامی که کتاب ها (نامه اعمال) به دست های راست و چپ داده می شود، در وقت نهادن اعمال در میزان در هنگام عبور از صراط.» به راستی چه سری در زیارت ائمه معصومین (علیهم السلام) نهفته است که خداوند تا بدین جایگاه به زائر اجر و ثواب عطا می کند. به عنوان نمونه کسی که مشرف به سفر حج می شود مکلف است به محرم شدن و به جا آوردن اعمال خاص حج. پس از برگزاری مراسم حج، مقبول قرار گرفتن اعمال به درگاه حضرت احدیت و جلب رضایت آن حضرت ثابت شده نیست.

  اما شخصی که به زیارت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) مشرف می شود و فقط تنها یک شب از سفر خود را در جوار مضجع شریف آن حضرت بیتوته کند خداوند ثواب هفتاد هزار حج مقبول را به وی تفضل می کند.

  بی شک در زیارت ائمه معصومین سری بزرگ و واقعیتی بلند مرتبه وجود دارد که تا بدین حد به آن سفارش شده و برای آن اجر لحاظ شده است.

  در نتیجه زیارت ائمه معصومین یک عمل عبادی صرف نیست و یک پشتوانه عمیق و جدی اعتقادی دارد همان طور که در دعای ندبه می خوانیم، پیامبر فرمودند: «انامدینه العلم و علی بابها و من ارادالحکمه فلیاتها من بابها »؛ من شهر علمم و علی درب آن است و هرکس خواهان حکمت است از درب آن وارد شود

  اولین نکته اساسی برای زائر معرفت داشتن به حق امام است

  اولین امری که زائر بایستی به آن توجه کند آن است که در زیارت، تسلیم امر امامت باشد و نسبت به حقوق امام معرفت داشته باشد.

  امام موسی کاظم (علیه السلام) می فرماید: هر کس پسرم (علی بن موسی) را در سرزمینی که به حالت غربت از دنیا می رود زیارت کند و تسلیم امرش بوده و به حقش آگاه و عارف باشد نزد خدا مقامش همچون مقام شهدا بدر است.

  دومین نکته ای که اربابان خرد باید به آن توجه کنند این است که در اعمال مستحب عبادی هیچ امری به اندازه زیارت سفارش شده نیست که خداوند اجر آن را آمرزش گناهان و بهشت قرار داده است، علت ارزش گذرای زیارت بدین مرتبه آن است که زیارت تنها یک عمل عبادی مستحب نیست، بلکه یک امر اعتقادی محسوب می شود زیرا کسی که به زیارت امام معصوم (علیه السلام) می رود بدین معناست که نبوت را پذیرفته و به معاد و توحید اعتقاد پیدا کرده است.

  برخوردهای تربیتی امام رضا(ع)/بخش دوم

  محال است کسی به امامت علی بن موسی الرضا اعتقاد داشته باشد اما نبوت و معاد و توحید که اصول دین هستند را نپذیرفته باشد و همان طور که در زیارت جامعه آمده است «ارکانا لتوحیده» ائمه ارکان های توحید هستند و به وسیله آن ها خداوند پرستش می شود. در نتیجه زیارت ائمه معصومین یک عمل عبادی صرف نیست و یک پشتوانه عمیق و جدی اعتقادی دارد همان طور که در دعای ندبه می خوانیم، پیامبر فرمودند: «انامدینه العلم و علی بابها و من ارادالحکمه فلیاتها من بابها»؛ من شهر علمم و علی درب آن است و هرکس خواهان حکمت است از درب آن وارد شود.

  دومین دلیلی که زیارت ائمه بدین منزلت و مرتبت در دین ارزش گذاری شده است، توجه به نقش ائمه در دین و سعادت مردم است، همان طور که در زیارت جامعه کبیره می خوانیم: «اشهدانکم کلمه التقوی و باب الهدی»؛ همانا شهادت می دهم شما کلمه تقوی و باب هدایت هستید.

  بدین معنا که هر کس خواهان هدایت است به ناچار باید از این درب (ائمه) وارد شود. تا در صراط مستقیم باشد و به دارالسلام برسد. در زیارت نامه ها می خوانیم که «انی اتوجه الی الله بحبهم»؛ من به سوی خدا روی می کنم به وسیله حب و دوست داشتن شما. زیارت ائمه نشان از دوست داشتن و ارادت مسلمانان به آن نورهای الهی است.

  زیارت امام معصوم عبادتی بزرگ است که در بطن خویش رابطه ای مستقیم و تنگاتنگ با توحید و نبوت و معاد دارد و به انسان که ناچاراً درگیر دنیای مادی و لذات است فرصت می دهد تا با رکن های ایمان وچراغ هدایت ارتباط برقرار کند و موجبات سعادتمندی خویش را فراهم کند

  زیارت؛ انسان را از سرگردانی نجات می دهد و به دارالسلام می رساند

  ائمه معصومین نورهای خدا در تاریکی زمین هستند که مردم به برکت و یمن حضور آن ها راه دین و سعادت را پیدا می کنند. «السلام علیک یا نورالله فی ظلمات الارض». امامان هدی همانند فانوس های روشن «منارا فی بلده» هستند که راه را به مسافران سرگردان نشان می دهند و آن ها را از هلاکت نجات می دهند، به زیارت ائمه معصومین شتافتن مانند این کار است که انسان به سوی نور و چراغ هدایت و راه رسیدن به خدا حرکت کند بدین علت از اجر و ثواب بالایی برخوردار است.

  سومین دلیل که زیارت، عمل بسیار مهم و سفارش شده ای است به خاصیت دنیا باز می گردد. امام علی (علیه السلام) می فرماید: «خاصیت دنیا این است که انسان را سرگرم بازی می کند و برای آن چه پس از آن است فراموشی می آورد.»

  زیارت ائمه معصومین کمک می کند که نه تنها انسان به یاد آخرت باشد بلکه برای آن جهان نیز ذخیره ای ارزشمند فراهم کند و قلب انسان را متوجه امور معنوی و اعتقادی می کند.

  زیارت یکی از راه های ابراز ارادت و علاقه به اهل بیت است

  امام علی (علیه السلام) می فرماید: «کجایند عقل های روشنی خواه از چراغ هدایت»، منظور این احادیث لزوم توجه و رجوع کردن شیعیان به ائمه معصومین را نشان می دهد تا از ایشان به وسع خود بهره گیرند.

  زیارت اهل بیت سبب می شود انسان از اشتغال به دنیا بکاهد و به امور معنوی متوجه شود

  در آخر باید گفت زیارت امام معصوم عبادتی بزرگ است که در بطن خویش رابطه ای مستقیم و تنگاتنگ با توحید و نبوت و معاد دارد و به انسان که ناچاراً درگیر دنیای مادی و لذات است فرصت می دهد تا با رکن های ایمان وچراغ هدایت ارتباط برقرار کند و موجبات سعادتمندی خویش را فراهم کند.

  منبع: تبیان

  انتهای پیام/

  اسرار زیارت امام رضا علیه السلام

  منبع مطلب : www.yjc.ir

  مدیر محترم سایت www.yjc.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تولّی و تبرّی از دیدگاه قرآن و فرازهایی از زیارت عاشورا

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  Hande 4 روز قبل
  0

  Fuck

  نلن 26 روز قبل
  0

  در سوال های کتاب مطالع کنید متوجه میشید

  ناشناس 26 روز قبل
  1

  در سوال های کتاب مطالع کنید متوجه میشید

  مهدی 1 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید