توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  رنگ های رنگین کمان از بالا به پایین

  1 بازدید

  رنگ های رنگین کمان از بالا به پایین را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  ترتیب رنگ‌ها در رنگین کمان و معانی شگفت انگیز آنها

  قرمز :

  نارنجی :

  زرد :

  سبز :

  آبی :

  نیلی :

  بنفش :

  منبع مطلب : rasekhoon.net

  مدیر محترم سایت rasekhoon.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  رنگهای رنگین کمان به ترتیب

  ranghaye ranginkaman irnab ir رنگهای رنگین کمان به ترتیب

  رنگین کمان یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعت است. اما برای دیدن رنگین کمان باید در مکان مناسب و زمان مناسبی باشید! آیا کنجکاو هستید که بدانید رنگ‌های این کمان زیبا واقعاً چه معنایی دارند؟
  آخر یک بعد از ظهر آفتابی بود که قدم می‌زدم؛ باران تازه تمام شده بود. قدم زنان در کنار جاده، هرگز نمی‌توانم آن بعد از ظهر زیبا را در گوآ در هندوستان فراموش کنم. آن یکی از بهترین روزها بود اما احساس زحمت می‌کردم چون کارهای زیادی داشتم که باید انجام می‌دادم و تمام می‌کردم. ناگهان عده‌ای از افراد را دیدم که به بالا خیره شده بودند و شگفت زده شدم که واقعاً چه چیزی در آن بالا هست. وقتی به آسمان نگاه کردم متوجه شدم که چه چیزی این افراد را مسحور کرده و باعث شده است که در کنار جاده توقف کنند – یک رنگین کمان زیبای تمام نشدنی که در آسمان گسترده شده بود. با دیدن رنگ‌های حیرت آور رنگین کمان، من تمام تنش‌ها و نگرانی‌های خود را فراموش کردم با این که کمک نکرد اما برای مدتی به آن خیره شدم.
  واقعاً که لیمان فرانک بائوم خوب گفته است :”جایی بالای رنگین کمان، آسمان‌ها آبی است و رویاهایی که جرات رویا کردن آنها را داری به حقیقت می‌پیوندند”. بنابراین آیا واقعاً ظرفی از طلا در انتهای رنگین کمان وجود دارد؟ شگفت زده شدم از این که آیا همه‌ی آن داستان‌هایی که در کودکی شنیده‌ بودم حقیقت دارند یا نه. بنابراین آیا واقعاً گنج را خواهم یافت؟ وقتی به رنگین کمان نگاه می‌کردم، متوجه شدم که دیدن رنگین کمان مثل یک پاداش است. وقتی کودکان در گل بازی می‌کردند و هیجان خود را در مورد رنگین کمان ابراز می‌کردند، احساس سبکی کردم و فهمیدم که زندگی واقعاً زیبا است. همه‌ی اینها به دیدگاه ما بستگی دارد و این که چگونه آن را شکل دهیم تا چیزها را برای خودمان و مردم اطراف‌مان بهتر سازیم. رنگین کمان، روز مرا ساخت. متوجه شدم که بهترین چیز در مورد رنگین کمان این است که وقتی آن را می‌بینی که کمترین انتظار دیدن آن را داری. زمان‌هایی بود که امید داشتم گوشه‌ای از رنگین کمان زیبا را به ویژه بعد از بارش سنگین در گوآ در هندوستان ببینم اما چنین شانسی نداشتم!
  چگونه رنگین کمان را مکان یابی و مشاهده کنید!
  دیدن رنگین کمان یک قانون ساده دارد – بدن باید به طور استراتژیک قرار گیرد و باید پشت به آفتاب باشد. رنگین کمان‌ها همیشه وقتی ظاهر می‌شوند که دو عنصر باران و نور آفتاب حضور داشته باشند. وقتی نور آفتاب وارد قطرات باران می‌شود به رنگ‌های اصلی تفکیک می‌شود. دیدن طیف رنگ‌ها در آسمان آبی، چیزی است که عده‌ی کمی شانس دیدن آن را دارند.
  به خاطر دارم که در هنگام کودکی اغلب در حفظ کردن ترتیبی رنگ‌های رنگین کمان گیج می‌شدم. تا این که مادرم یک روش آسان برای حفظ کردن ترتیبی رنگ‌ها به من یاد داد. آن قنزسانب بود. این واقعاً کمکم کرد طوری که حتی امروز هم آن کلمه یادم هست. در مکان‌های دیگر، مردم رنگین کمان را با کلمه‌ی بناسزنق به خاطر می‌سپارند.
  قرمز :

  این رنگ، اولین و بالاترین رنگ در رنگین کمان است. اولین چیزی که با رنگ قرمز به ذهن می‌آید، عشق است. قرمز، رنگ انرژی و اشتیاق است. هم چنین قرمز، رنگی با بلندترین طول موج است و نماد چالاکی و امنیت نیز هست. این رنگ همیشه علامت شور و اشتیاق نیز بوده است.
  نارنجی :

  نارنجی دومین رنگ رنگین کمان از بالا است. رنگ نارنجی ترکیبی از قرمز و زرد است. این رنگ ممکن است همانند قرمز آتشین نباشد اما نماد انرژی و خرد بسیار زیاد است. نارنجی یک رنگ بسیار گرم است که با وجود پویا بودن، متفکرتر و کنترل شده، است. این رنگ می‌تواند خلاقیت و بازیگوشی فرد را افزایش دهد و منجر به تعادل در زندگی شود.
  زرد :

  زرد، سومین رنگ رنگین کمان از بالا است. رنگ زرد، خودش چالاک و با طراوت است چون بیانگر رنگ خورشید است. رنگ زرد مشهور به این است که پر از انرژی است. هم چنین رنگ زرد به معنای چیز درخشان و شاد است و مصرف این رنگ موجب شفافیت فکری مناسب در ذهن فرد می‌شود. هم چنین مهارت‌های تصمیم گیری فرد را افزایش می‌دهد. معمولاً خرد و عقل با این رنگ مرتبط است.
  سبز :

  سبز چهارمین و یا رنگ وسطی در رنگین کمان است. رنگ سبز با ادغام و ترکیب رنگ زرد و آبی تشکیل می‌شود. در نتیجه در مرکز طیف رنگی واقع شده است. سبز همیشه رنگ باروری بوده است و علاوه بر این، اثر آرامش بخشی بر روی فرد دارد. رنگ سبز نماد هماهنگی، تعادل، رشد و سلامت خوب است.
  آبی :

  پنجمین رنگ از بالا در رنگین کمان، رنگ آبی است. وقتی در مورد آبی فکر می‌کنید، اقیانوس‌ها و آسمان به ذهن‌تان می‌رسد و همه‌ی آنها به سمت ناشناخته‌ها می‌رود. آبی مشهور به رنگ الوهیت است. گفته می‌شود استفاده از رنگ آبی در زندگی روزمره‌ی ما موجب آرامش و درک و هم چنین جریان ارتباطی آسان می‌شود. این رنگ به تسکین و آسوده کردن فرد نیز کمک می‌کند.
  نیلی :

  دومین رنگ از پایین در رنگین کمان، رنگ نیلی است. نسخه‌ی تیره‌ی رنگ آبی، رنگ نیلی را به شما می‌دهد. رنگ نیلی به معنای ابدیت است. هم چنین نماد خرد و عقل، شهود و خود – اربابی است. این رنگ مشهور به این است که به عنوان پلی بین محدود‌ها و نامحدود‌ها است. انرژی رنگ آبی با رنگ نیلی تکثیر و چند برابر می‌شود.
  بنفش :

  آخرین و پایین‌ترین رنگ در رنگین کمان، رنگ بنفش است. این رنگ ترکیبی از رنگ‌های قرمز و آبی است. این رنگ بالاترین و ظریف‌ترین ویژه گری نور است چون در انتهای متضاد رنگ قرمز واقع شده است. این رنگ به عنوان انتها و شروع نوسان انرژی دیده می‌شود. بنفش تیره، نماد دست یابی معنوی بالا است و بنفش کمرنگ نماد عشق به انسانیت است ولی خود بنفش همیشه علامت سلطنت بوده است.
  امیدوارم هر وقت باران بارید و آفتاب بیرون آمد، این نوار رنگی زیبا را در آسمان ببینید چون دیدن آن همیشه مرا خوشحال می‌کند. من به طور شخصی عقیده دارم که رنگین کمان‌ها نمادی از امید هستند و معنای مرتبط با هر رنگ، به برجستگی و اهمیت این نوار رنگارنگ می‌افزاید.

  منبع مطلب : www.irnab.ir

  مدیر محترم سایت www.irnab.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  رنگین‌کمان

  رنگین‌کمان

  رنگین کمان پدیده‌ای نوری و قیاسی است که زمانی که خورشید به قطرات نم و رطوبت جو زمین می‌تابد باعث ایجاد طیفی از نور در آسمان می‌شود. این پدیده به شکل یک کمان رنگین در می‌آید.

  رنگین کمان‌ها به کمک نور خورشید در آسمان در سوی مخالف خورشید پدیدار می‌شوند.

  در یک رنگین‌کمان اصلی (رنگین‌کمان پایین‌تر، و معمولاً روشن‌تر) رنگ قرمز در بخش بیرونی (یا بالایی) کمان، و بنفش در بخش درونی دیده می‌شود. این رنگین‌کمان دومی ممکن است بالا و بیرون کمان اصلی دیده شود، و ترتیب رنگ‌هایش معکوس شده‌است (رنگ قرمز در هر یک از دو رنگین‌کمان به سوی دیگری است). این رنگین‌کمان دوم با دو بار انعکاس نور در قطرات آب بوگوتایی) غیرممکن‌اند، چون انعکاس سوم از نور درون قطرات آب پرتوهایشان را تقریباً در جهت خورشید می‌تاباند، و از اینرو نامرئی هستند. ممکن است بعضی پدیده‌ها (نظیر «کمان‌های اضافی» خیلی نزدیک و درون کمان‌های اصلی) با «رنگین‌کمان‌های سه‌تایی» اشتباه گرفته شوند. همچنین برای یک ناظر غیرممکن است که برای دیدن رنگین‌کمان حاصل از قطرات آب در زاویه‌ای غیر از زاویه مرسوم (که ۴۲درجه با جهت مخالف خورشید می‌سازد) طرحی بریزد. حتی اگر ناظری ناظر دیگری را که بنظر می‌رسد «زیر» یا «در انتهای» یک رنگین‌کمان است ببیند، ناظر دوم رنگین‌کمان متفاوتی را، در ه‌مان زاویه‌ای که ناظر اول دیده بود، خواهد دید. از اینرو، یک «رنگین‌کمان» شیء فیزیکی نیست، و به‌طور فیزیکی نمی‌توان به آن نزدیک شد.

  یک رنگین‌کمان طیف پیوسته‌ای از رنگ‌ها را پوشش می‌دهد؛ نوارهای متمایز (شامل تعدادی نوار) که ساختهٔ دید رنگی انسان هستند، و هیچ نوع نواربندیی در یک عکس سیاه سفید از رنگین‌کمان مشاهده نمی‌شود (فقط گرادیان ملایمی از شدت به یک مقدار بیشینه می‌رسد، سپس با یک کمینه در طرف دیگر کمان محو می‌شود). برای رنگ‌هایی که با چشم انسان عادی دیده می‌شود، توالی ذکر شده و به یاد مانده، در فارسی، هفت‌تایی قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آّبی، نیلی سیر و بنفش است. با این حال افراد کور-رنگ رنگ‌های کمتری خواهند دید. بجز باران، مه، افشانه، و شبنم معلق در هوا نیز می‌توانند رنگین‌کمان تشکیل دهند.

  پدیداری رنگین کمان[ویرایش]

  رنگین‌کمان‌ها را می‌توان هر زمان که قطرات آب در هوا وجود دارند و نور خورشید از پشت سر در یک زاویه عمودی کوچک می‌تابد مشاهده کرد. بخاطر همین رنگین کمان‌ها اغلب در نیمهٔ غربی آسمان به هنگام صبح و در نیمهٔ شرقی آسمان به هنگام عصر دیده می‌شوند. جلوه‌های تماشایی رنگین کمان‌ها در زمانی که نیمی از آسمان به خاطر وجود ابرهای در حال بارش تاریک است و ناظر در مکانی با آسمانی صاف و در جهت خورشید قرار دارد، دیده خواهد شد. یک رنگین‌کمان درخشان با زمینهٔ تاریک. در طی این شرایط خوب دید، اغلب رنگین کمانی بزرگ‌تر ولی کمرنگ تر با فاصلهٔ ۱۰ درجه بیرون از رنگین کمان اصلی و ترتیب رنگی وارونه (نسبت به رنگین کمان اصلی) نمایان می‌شود

  معمولاً در نزدیکی آبشارها و فوارهها نیز اثر رنگین‌کمان مشاهده می‌شود. بعلاوه، در طول یک روز آفتابی این اثر را می‌توان به‌طور مصنوعی با پراکنده‌ساختن قطره‌های آب در هوا ایجاد کرد. یک مهتاب کمان، رنگین‌کمان ماهتابی یا رنگین‌کمان شب‌هنگام، را به ندرت در شب‌های شدیداً مهتابی می‌توان مشاهده کرد. از آنجا که قوهٔ بینایی انسان برای رنگ در نور کم ضعیف است، مهتاب کمان‌ها اغلب سفید مشاهده می‌شوند.[۱] عکاسی از نیم‌دایرهٔ کامل رنگین‌کمان در یک فریم مشکل است، چون نیاز به زاویه دید ۸۴درجه‌است. برای یک دوربین ۳۵mm، یک عدسی با فاصله کانونی ۱۹mm یا عدسی زاویه-گسترده کمتر مورد نیاز است. حال که نرم‌افزارهای قدرتمندی برای چسباندن چندین عکس در یک سراسرنما در دسترس است، تصاویر کل کمان و حتی کمان‌های ثانویه را می‌توان به راحتی از یک سری از فریم‌های رویهم افتاده ساخت. از داخل هواپیما، شخص شانس دیدن تمام دایرهٔ رنگین‌کمان را، با سایهٔ هواپیما در مرکز، دارد. این پدیده می‌تواند با گلوری اشتباه گرفته شود، اما یک گلوری معمولاً خیلی کوچکتر است، تنها ۲۰–۵درجه را پوشش می‌دهد.

  در شرایط دید خوب (برای مثال، وجود ابر تیره در پشت رنگین‌کمان)، کمان دوم را با ترتیب رنگ معکوس می‌توان دید. در زمینهٔ آسمان آبی، کمان دوم با اشکال قابل رویت است.

  طیف[ویرایش]

  رنگین‌کمان طیف پیوسته‌ای از رنگ‌ها را پوشش می‌دهد- تفکیک ظاهری محصول رنگ‌دانه‌های نوری در چشم انسان و پردازش عصبی خروجی‌های گیرنده‌های نوری‌مان در مغز است. از آنجا که قلهٔ پاسخ گیرنده‌های رنگی انسان از فردی به فرد دیگر تغییر می‌کند، افراد مختلف اندکی رنگ‌ها را متفاوت خواهند دید، و افرادی که کور رنگ هستند تعداد کمتری از رنگ‌ها را خواهند دید. با این حال، هفت رنگی که در زیر لیست شده‌اند گمان می‌شود که از این حکایت می‌کنند که انسان‌ها در هر کجا،[۲] با دید رنگی عادی، رنگین‌کمان را چگونه می‌بینند. رنگ آخر در رنگین‌کمان بنفش است، نه ارغوانی.

  نیوتن به‌طور ابتکاری (۱۶۷۲م) تنها پنج رنگ اصلی را نامگذاری کرد: قرمز، زرد، سبز، آبی و بنفش. نارنجی و نیلی سیر را بعداً اضافه کرد، تا در توافق با تعداد نت‌ها در مقیاسی موسیقایی هفت رنگ را بدهد.[۳]

  تکین کمان[ویرایش]

  این نوع رنگین کمان بعضی اوقات و به ندرت در موقع طلوع یا غروب خورشید اتفاق می‌افتد زمانی که نورهایی با طول موج کوتاه‌تر، مانند رنگ آبی، بنفش و سبز پراکنده شده و از طیف‌های مرئی حذف می‌شوند و تنها نورهای با طول موج بلند (سرخ) دیده می‌شوند.[۴] می‌توان علت این پراکندگی را باران دانست که باعث پیدایش پدیده نادر و زیبای تکین کمان می‌شود.

  توضیح علمی[ویرایش]

  نور که ابتدا هنگام ورود به سطح قطره باران شکسته شده‌است، در پشت قطره بازتاب می‌کند، و بار دیگر هنگام ترک قطره می‌شکند. اثر کلی به گونه‌ای است که نور ورودی در گسترهٔ عریضی از زاویه‌ها، با بیشترین شدت نوری در زاویهٔ ۴۰ تا ۴۲ درجه، بازمی‌تابد. زاویه مستقل از اندازهٔ قطره‌است، اما به شاخص شکست آن وابسته‌است. آب دریا شاخص شکست بزرگتری نسبت به آب باران دارد، از اینرو شعاع «رنگین‌کمان» در افشانهٔ دریا کوچکتر از یک رنگین‌کمان واقعی است. این رنگین‌کمان برای چشم غیر مسلح با چینش از دست رفته‌ای از این کمان‌ها مشاهده می‌شود.[۵] مقدار شکست نور به طول‌موج‌اش، و از اینرو به رنگ‌هایش بستگی دارد. نور آبی (طول موج کوتاهتر) در زاویهٔ بزرگتری نسبت به نور قرمز می‌شکند، اما بواسطهٔ بازتاب پرتوهای نور از پشت قطره، نور آبی نسبت به نور قرمز هنگام خروج از قطره با زاویهٔ کمتری با پرتو سفید فرودی اصلی می‌سازد. ممکن است فکر کنید که عجیب است که الگوی رنگ‌ها در یک رنگین‌کمان قرمز را در بیرون کمان و آبی را در درون آن دارد. با این‌حال، زمانیکه این موضوع را با دقت بیشتری وارسی کنیم، متوجه می‌شویم که اگر نور قرمز خارج شده از یک قطره توسط ناظری مشاهده شود، نور آبی آن قطره دیده نخواهد شد زیرا این نور در مسیری متفاوت با نور قرمز حرکت قرار دارد: مسیری که با چشمان ناظر در یک راستا نیست. نور آبی مشاهده شده در این رنگین‌کمان از قطرهٔ متفاوتی می‌آید، که بایستی زیر قطره‌ای باشد که نور قرمز از آن مشاهده می‌شود.

  عکس اعتقاد عموم، نور در پشت قطره باران دستخوش بازتاب کلی نمی‌شود، و مقداری نور از پشت قطره خارج می‌شود. با این حال، نور خروجی از پشت قطره باران بین ناظر و خورشید رنگین‌کمان تشکیل نمی‌دهد زیرا طیف تابشی از پشت قطره باران بمانند رنگین کمان‌های مرئی دارای شدت حداکثری نیستند، و از اینرو رنگ‌ها بیشتر از آنکه رنگین‌کمان تشکیل دهند، با هم ترکیب می‌شوند.[۶]

  یک رنگین‌کمان در واقع در محل مشخصی از آسمان وجود ندارد. محل ظاهر شدنش به محل ناظر و موقعیت خورشید بستگی

  م ناظر می‌رسد. این نور همان است که رنگین‌کمان را برای ناظر تشکیل می‌دهد. محل یک رنگین‌کمان در آسمان نسبت به ناظر همیشه در سوی مخالف خورشید است، و همیشه رنگین‌کمان درونی روشنتر از رنگین‌کمان بیرونی است. مرکز کمان سایهٔ سر ناظر است، یا به‌طور دقیقتر نقطهٔ پاد خورشیدی (که در طول روز زیر افق است)، در زاویهٔ ۴۰ تا ۴۲درجه نسبت به خط بین سر ناظر و سایه‌اش ظاه ر می‌شود. در نتیجه، اگر خورشید بالاتر از ۴۲درجه باشد، رنگین‌کمان زیر خط افق خواهد بود و معمولاً به مقدار کافی قطره باران بین افق (یعنی، ارتفاع چشم) و زمین وجود ندارد، تا رنگین‌کمان تشکیل دهند. استثناها زمانی رخ می‌دهند که ارتفاع ناظر از سطح زمین بیشتر شود، برای مثال در یک هواپیما، در بالای کوه، یا بالای یک آبشار.

  رنگین کمان تمام دور[ویرایش]

  در واقع همهٔ رنگین‌کمان‌ها دایرهٔ کامل هستند ولی در روی زمین ما معمولاً فقط نیمهٔ بالایی آن‌ها را می‌بینیم. از آنجاییکه مرکز رنگین‌کمان به صورت قطری در طرف مقابل موقعیت خورشید در آسمان است بیشترین مقداری که ما می‌توانیم از رنگین‌کمان ببینیم حدود ۵۰٪ آن است که آن‌هم در هنگام صبح زود یا غروب که خورشید پایین است قابل مشاهده است. برای اینکه بتوانیم دایرهٔ کامل را ببینیم لازم است که قطرات آب در زیر افق دید بیننده باشند.

  وقتی نور خورشید به داخل قطرات باران می‌تابد آن‌ها به صورت منشورهای کوچکی عمل می‌کنند که نور را متفرق کرده و به رنگ‌های مجزا تجزیه می‌کند. بهترین و شفاف‌ترین رنگین کمان زمانی تشکیل می‌شود که باران خیلی شدید باشد و قطرات بزرگی در آسمان باشند. در واقع پرتوهای نور در هنگام عبور از قطرات آب دو بار خم می‌شوند. بار اول زمانی است که وارد قطرات آب می‌شوند و بار دوم هنگامی که از قطرات خارج می‌شوند.

  دلیل دایره بودن رنگین‌کمان این است که قطرات آب با زاویهٔ بین ۴۰ تا ۴۲ درجه از زاویهٔ ورودشان خارج می‌شوند و تجمع این پرتوها در هنگام تابیدن نور به قطرات باران باعث می‌شود که یک دایره تشکیل شود ولی اگر خورشید خیلی پایین باشد مثلاً هنگام صبح یا غروب ما فقط یک‌نیمه از این کره را می‌بینیم و هر چه خورشید بالاتر باشد ما مقدار کمتری از دایرهٔ رنگین‌کمان را می‌بینیم. تنها راهی که بتوان دایرهٔ کامل رنگین‌کمان را دید این است که به بالای قطرات باران رفته و خورشید را در پشت سر خود داشته باشیم؛ مثلاً در داخل هواپیما یا بالای یک آبشار می‌توان یک رنگین‌کمان دایره‌ای کامل را دید.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  ترجمه: ابراهیم پهلوان[پیوند مرده]، مدیریت وبلاگ اشعه ایکس، en:Rainbow

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  خانم السا : خیلی خیلی خوب بود

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  فاطمه 21 روز قبل
  1

  باشه

  ناشناس 4 ماه قبل
  1

  عالی بود

  ناشناس 8 ماه قبل
  1

  به نورهایی رنگین و زیبایی گفته میشود که در اسمان

  اشرف 9 ماه قبل
  1

  ج۳۹۳

  گوجه سبز

  اتانول

  دکوراتیو

  دوازده شفق قطب مستخدم

  خه 11 ماه قبل
  -1

  خهل

  سید رضا میر جعفری 11 ماه قبل
  1

  چرا رنگین کمان به رنگ های قرمز زرد و نارنجی است

  ناشناس 1 سال قبل
  3

  میشه بگید کدوم رنگ بیشتر شکسته میشود

  -1
  محیا محمدی 11 ماه قبل

  نه نشد

  امیر عل عل 1 سال قبل
  2

  خوبس عالیس

  امیر عل عل 1 سال قبل
  0

  خوبس عالیس

  نلهلهل 1 سال قبل
  -1

  هرهربغتزغلللنپ بسته

  خانم السا 1 سال قبل
  4

  خیلی خیلی خوب بود

  🌺🌺 2 سال قبل
  2

  عالی بود از کمکتون ممنونم😊😊

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید