توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سامانه اعتبارسنجی مرات بانک قرض الحسنه رسالت

  1 بازدید

  سامانه اعتبارسنجی مرات بانک قرض الحسنه رسالت را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  مرآت چیست؟ اعتبارسنجی در سامانه مرات بانک رسالت

  مرآت چیست؟ اعتبارسنجی در سامانه مرات بانک رسالت

  سامانه اعتبارسنجی مرآت چیست؟

  بدون شک یکی از شرایط مهم برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان این است که بانک، از توان مالی فرد متقاضی برای بازپرداخت اقساط اطمینان حاصل کند. در بانک قرض‌الحسنه رسالت این وظیفه بر عهده سامانه‌ای به نام مرآت است که وظیفه اعتبارسنجی متقاضی تسهیلات را دارد. این سامانه درواقع به‌صورت غیرحضوری، توان مالی و اعتباری متقاضی تسهیلات را برای بازپرداخت اقساط تسهیلات موردنیاز ارزیابی می‌کند.

  اهمیت اعتبار سنجی در سامانه مرآت بانک رسالت

  عدم بازپرداخت و بی‌تعهدی مشتریان نسبت به بدهی‌های بانکی و عدم بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های بانک‌هاست که شاید باعث سخت شدن شرایط پرداخت تسهیلات نیز شده است. با توجه به همین معضل بزرگ، نیاز به اعتبارسنجی متقاضی تسهیلات بیش‌ازپیش اهمیت پیداکرده تا ریسک بانک‌ها و مؤسسات مالی برای پرداخت تسهیلات کمتر شود. در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بانک رسالت، سامانه مرآت نقش اعتبارسنجی و دادن رتبه اعتباری به متقاضیان حقیقی تسهیلات را بر عهده دارد و ظرفیت بدهی آن‌ها را مشخص می‌کند.

  اعتبار سنجی در سامانه مرآت چه مزایایی دارد؟

  اعتبارسنجی مشتریان بانک‌ها و مؤسسات مالی در سامانه مرآت، که در فرآیندی سریع انجام می‌شود، مزایای زیادی برای بانک و متقاضی تسهیلات دارد. علاوه بر انجام غیرحضوری اعتبارسنجی و مهم‌تر از همه ایمن بودن فرایند اعتبارسنجی، ارائه خدمات ارزیابی اعتباری، استانداردسازی و هماهنگ‌سازی فرآیند اعتبارسنجی، تعیین ظرفیت بدهی اعضاء بر اساس شاخص‌های اعتبارسنج، تعیین بهبوددهنده‌های اعتباری متناسب با سطح اعتبار اعضاء، محاسبه ریسک اعتباری و پیشنهاد راهکارهای مدیریت آن و قابلیت اتکای بالای خروجی‌های اعتبارسنجی با توجه به مستند بودن اطلاعات و مدارک، جزو دیگر مزایای این سامانه است.

  آخرین اخبار درباره حداقل حقوق و دستمزد سال 99

  چطور در سامانه مرآت اعتبارسنجی شویم؟

  شما برای اینکه در سامانه مرآت اعتبارسنجی شوید باید از طریق سایت www.imerat.ir در این سامانه ثبت‌نام کنید که نیاز به ارائه اطلاعات به این سامانه دارد. از جمله شماره‌حساب در بانکداری اجتماعی بانک قرض‌الحسنه رسالت که با عدد 10 آغاز می‌شود و نام و شناسه کانون که هم‌زمان با افتتاح حساب می‌توانید دریافت کنید. یکی از مدارک مهمی که برای اعتبار سنجی نیاز دارید، آپلود کردن مدرک مربوط به احراز شغل و درآمدتان مثل مانند فیش حقوقی، حکم کارگزینی، جواز کسب، پروانه و هر گواهینامه‌ای که تأیید شغل و درآمد شما باشد.

  چه افرادی می‌توانند در سامانه مرات ثبت‌نام کنند؟

  سامانه اعتبارسنجی مرآت مختصی افراد حقیقی است و تمامی افرادی حقیقی بین 18 تا 80 سال که به فعالیت‌های مختلف اشتغال دارند می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند. شاغلین دولتی و عمومی غیردولتی، شرکت‌های خصوصی، مشاغل آزاد می‌توانند برای اعتباری سنجی در سامانه مرآت عضویت پیدا کنند. اگر شما شغل دومی هم دارید، برای بهبود نتیجه اعتبارسنجی می‌توانید اطلاعات و مستندات شغلی و درآمدی شغل دومتان را هم در سایت بارگذاری کنید.

  اطلاعات بیشتر درباره وام بانک رسالت

  ثبت درخواست اعتبارسنجی در سامانه مرآت

  شما بعد از انجام فرایند ثبت‌نام و تکمیل اطلاعات و مدارک لازم، امکان ثبت درخواست اعتبارسنجی در سامانه را دارید و فراموش نکنید که تا زمان دریافت نتیجه اعتبارسنجی امکان هیچ‌گونه ویرایشی در اطلاعات خودتان را نخواهید داشت. البته این امکان وجود دارد که هم‌زمان با بررسی درخواست شما توسط سامانه، پیامی مبنی بر اصلاح درخواست برای شما ارسال شود که باید به سایت مراجعه و ضمن اصلاح موارد خواسته‌شده، اطلاعات جدیدتان را ثبت کنید.

  اعتبارسنجی در سامانه مرآت چقدر طول می‌کشد؟

  همان‌طور که قبلاً گفتیم، فرایند اعتبارسنجی در سامانه مرآت کاملاً غیرحضوری و با سرعت بالایی انجام می‌شود. از زمانی که شما درخواست اعتبارسنجی را در سایت ثبت می‌کنید تا اعلام نتیجه آن حدود یک هفته طول می‌کشد و اعلام نتیجه اعتبارسنجی به‌صورت پیامکی به شما اطلاع داده می‌شود. شما برای اطلاع از نتیجه و جزئیات اعتبارسنجی انجام‌شده باید به سایت مراجعه و بعد از ورود به صفحه شخصی خودتان، از وضعیت پرونده خودتان مطلع شوید.

  هزینه اعتبارسنجی در سامانه مرآت چقدر است؟

  با توجه به اینکه فرآیند اعتبارسنجی، مستلزم انجام فعالیت‌های متعددی از سوی کارشناسان مختلف است، طبیعتاً امکان ارائه رایگان این خدمات وجود ندارد. البته با توجه به عدم نیاز به مراجعه به بانک برای ثبت‌نام و ارائه مدارک و انجام کاملاً غیرحضوری اعتبارسنجی، هزینه حدود 20 هزارتومانی برای عضویت در سامانه مرآت و انجام امور مربوط به آن، معقول به نظر می‌رسد که صرفاً از طریق سامانه انجام می‌شود. ضمن اینکه مدت‌زمان اعتبار گواهی اعتبارسنجی یک سال است و پس از یک سال، لازم است مجدد تقاضای اعتبارسنجی داده شود.

  نتیجه اعتبارسنجی را چطور آنالیز کنیم؟

  نتیجه اعتبارسنجی که توسط سامانه اعتبارسنجی مرآت بانک رسالت برای شما ارسال می‌شود دارای سه بخش توان بازپرداخت اقساط، ظرفیت بدهی و سقف تعهد است.

  رتبه‌بندی در سامانه اعتبارسنجی مرآت بانک رسالت

  علاوه بر نتیجه اعتبارسنجی، رتبه‌بندی متقاضی در سامانه مرآت نیز صورت می‌گیرد که شامل رتبه‌های: ممتاز، کاملاً متناسب، متناسب و نامتناسب خواهد بود.

  ممتاز: عدم نیاز به ارائه بهبوددهنده اعتباری (چک یا سفته)

  کاملاً متناسب: نیاز به ارائه یک بهبوددهنده اعتباری (یک فقره چک و یک نفر متعهد معتبر، برای امضای پشت چک)

  متناسب: نیاز به ارائه یک فقره بهبوددهنده اعتباری (چک یا سفته) توسط خودتان و یک فقره چک یا سفته توسط یک نفر متعهد معتبر.

  نامتناسب: افرادی در این طبقه قرار می‌گیرند که اقساط وام‌های قبلی خود را با تأخیر پرداخت کرده‌اند و رفتار اعتباری مناسبی نداشته‌اند. به همین دلیل امکان استفاده از خدمات سامانه مرآت برای ایشان وجود ندارد و در صورت بهبود رفتار اعتباری، در آینده امکان استفاده از خدمات اعتبارسنجی مرآت فراهم خواهد بود.

  سامانه مرات | سامانه اعتبارسنجی مشتری مرات irmerat.ir

  سامانه مرات | سامانه اعتبارسنجی مشتری مرات irmerat.ir

  در مقاله امروز هیواتکقصد داریم شما را با  سامانه اعتبارسنجی مرات imerat.ir آشنا نماییم. هنگامی که نیاز به وام بانکی داریم ، به بانک مراجعه می کنیم. وام هایی که تحت عناوین مختلف نظیر ، مسکن ، خودرو ، تعمیرات ، ازدواج و .. با سودهای گوناگون به متقاضیان پرداخت می شود. یکی از دغدغه های مهم بانک ها اعتبارسنجی مشتریان می باشد. اعتبار سنجی به این معنا می باشد که آیا متقاضیان دریافت وام ، امکان پرداخت اقساط وام را خواهند داشت یا خیر زیرا حتی با دریافت ضمانت های گوناگون سیستم بانکی کشور علاقه ای به دردسر افتادن در بازگشت وام های پرداختی ندارند. هر کدام از بانک ها برای خود سیستم اعتبار سنجی دارند که ممکن است به صورت سنتی باشد یا سامانه های اینترنتی که کار متقاضیان را نیز راحت کرده است ، زیرا لازم نیست دائما در حال رفت و آمد به بانک باشیم. بانک قرض الحسنه رسالت در این زمینه پیشرو بوده است و با معرفی سامانه اعتبارسنجی مشتری مرات توانسته گام مهمی در زمینه دولت الکترونیک بردارد. بانک قرض‌الحسنه رسالت با مالکیت اشخاص غیردولتی و به استناد قانون اجازه تأسیس بانک‌های غیردولتی تأسیس یافته و از سال ۱۳۷۶ به صورت صندوق قرض‌الحسنهٔ رسالت فعالیت می ‌کرد و از سال 91 مجوز فعالیت در زمینه بانکی کشور را دریافت نموده است. امروزه سامانه های اینترنتی به خوبی توانسته اند نقش خود را در پیاده سازی دولت الکترونیک ایفا نمایند. در هیواتک نیز توجه ویژه ای به این سامانه ها شده و با انتشار مقالاتی مانند مقالات ذیل سعی در آشنایی بیشتر شما با این سامانه ها شده است. با مطالعه مقاله امروز هیواتک نیز با ما همراه باشید.

  مشاهده ابلاغیه در سامانه ثنا

  قیمت سهام عدالت امروز چقدر است

  دریافت کد بورسی

  می توان گفت مهمترین مرحله در فرایند اعطای تسهیلات مالی و اعتباری، مرحله اعتبار سنجی متقاضی دریافت تسهیلات می باشد ، زیرا هنگامی که فردی برای اخذ وام مراجعه می‌کند، در صورتی که قرار است وامش تایید شود و اسناد ضمانتی از او گرفته شود، می بایست مستدل و مستند به سیستم اعتبارسنجی و امتیاز اعتباری باشد. اعتبارسنجی و رتبه اعتباری از آن جهت اهمیت دارد که احتمال دارد فرد وام گیرنده نتواند به تعهدات خود عمل کند. به ‌دلیل وجود این ریسک است که اعتبارسنجی و مدیریت ریسک اعتباری، یکی از مهمترین دغدغه‌ های اعتبار دهندگان از جمله بانک قرض الحسنه رسالت است. سامانه مرات ، سامانه‌ ای در خدمت اعضای بانکداری اجتماعی بانک قرض ‌الحسنه رسالت می‌باشد تا به صورت غیر حضوری، ارزیابی شوند و توان بازپرداخت ماهانه اقساط و ظرفیت بدهی آن ‌ها محاسبه شود.

  از ویژگی ‌ها و مزیت ‌های سامانه اعتبارسنجی مرآت می توان به بالا بودن سرعت فرآیند اعتبارسنجی اعضا ، ارائه خدمات ارزیابی اعتباری ، استاندارد سازی و هماهنگ ‌سازی فرآیند اعتبارسنجی اعضا ، تعیین ظرفیت بدهی اعضاء براساس شاخص‌های اعتبارسنجی ، تعیین بهبود دهنده‌ های اعتباری متناسب با سطح اعتبار اعضا ، افزایش رضایت اعضا با توجه به صرف زمان کوتاه برای اعتبارسنجی ، محاسبه ریسک اعتباری و پیشنهاد راهکارهای مدیریت آن و قابلیت اتکای بالای خروجی‌ های اعتبارسنجی با توجه به مستند بودن اطلاعات و مدارک اشاره کرد. به همین منظور و بر اساس بخشنامه های بانک مرکزی اعتبارسنجی پیش از پرداخت تسهیلات در کلیه بانکها و موسسات مالی و اعتباری الزامی بوده و نتیجه این اعتبار سنجی باید نقشی موثر در زمینه پرداخت و یا عدم پرداخت تسهیلات به وام گیرنده باشد. بانک قرض الحسنه رسالت بر همین اساس اقدام به راه اندازی سامانه مرات کرده که بر اساس آن مشتریان پیش از اقدام به دریافت تسهیلات می توانند از نتیجه اعتبار سنجی خود را مطلع شوند. مشتریان این بانک می ‌توانند با مراجعه به سایت مرات و تکمیل اطلاعات درخواستی که در مقاله ورود به سامانه مرات به تفصیل در این خصوص صحبت کردیم ،  از جمله میزان حقوق دریافتی و مبلغ پرداخت تسهیلات اقساط و چندین اطلاعات دیگر به نتیجه مورد دلخواه بانک قرض الحسنه رسالت در زمینه میزان مدت بازپرداخت تسهیلات برسند.

  در صورتی که شما از مشتریان بانک قرض الحسنه رسالت باشید و یا برای دریافت وام به شعب این بانک مراجعه کرده باشید حتما با این جمله مواجه شده‌اید که می بایست در سامانه مرات اعتبارسنجی شوید. در مقاله ثبت نام سامانه مرات به تفصیل در خصوص نحوه ثبت نام در این سامانه صحبت کرده ایم. اما اعتبارسنجی مشتری مرات چگونه انجام می شود ؟ برای ثبت نام در این سامانه نیاز به ارائه اطلاعات از جمله شماره‌ حساب در بانکداری اجتماعی بانک قرض ‌الحسنه رسالت و نام و شناسه کانون که هم ‌زمان با افتتاح حساب آن ها را دریافت کرده اید دارید. یکی دیگر از مدارک مهمی که برای اعتبار سنجی نیاز دارید، آپلود کردن مدرک مربوط به احراز شغل و درآمد تان مانند فیش حقوقی، حکم کارگزینی، جواز کسب و هر گواهینامه‌ ای که تأیید شغل و درآمد شما می باشد. ثبت ‌نام شما از طریق کد ملی و شماره تلفن همراه انجام می‌شود و رمز عبور، از طریق پیامک و پست الکترونیک برای شما ارسال می ‌شود ، هر شماره تلفن همراه صرفاً برای یک متقاضی قابل ‌استفاده است ، همچنین شما از طریق اپلیکیشن مرآت نیز می‌توانید اقدام به ثبت‌نام در این سامانه کنید.

  سامانه اعتبارسنجی مرآت مختص افراد حقیقی است و تمامی افرادی حقیقی بین 18 تا 80 سال که به فعالیت‌ های مختلف اشتغال دارند می‌توانند در این سامانه ثبت ‌نام کنند. شاغلین دولتی و عمومی غیردولتی، شرکت ‌های خصوصی، مشاغل آزاد می ‌توانند برای اعتباری سنجی در سامانه مرآت عضویت پیدا کنند. در صورتی که شما شغل دومی هم دارید، برای بهبود نتیجه اعتبارسنجی می‌توانید اطلاعات و مستندات شغلی و درآمدی شغل دوم خود را هم در سایت بارگذاری کنید. پس از انجام فرایند ثبت ‌نام و تکمیل اطلاعات و مدارک لازم، امکان ثبت درخواست اعتبارسنجی در سامانه را دارید و فراموش نکنید که تا زمان دریافت نتیجه اعتبارسنجی امکان هیچ ‌گونه ویرایشی در اطلاعات خود را نخواهید داشت. البته این امکان وجود دارد که هم‌زمان با بررسی درخواست شما توسط سامانه، پیامی مبنی بر اصلاح درخواست برای شما ارسال شود که می بایست به سایت مراجعه و ضمن اصلاح موارد خواسته‌شده، اطلاعات جدیدتان را ثبت کنید.

  فرایند اعتبارسنجی در سامانه مرآت کاملاً غیرحضوری و با سرعت بالایی انجام می‌شود. از زمانی که شما درخواست اعتبارسنجی را در سایت ثبت می‌ کنید تا اعلام نتیجه آن حدود یک هفته طول می ‌کشد و اعلام نتیجه اعتبارسنجی به صورت پیامکی به شما اطلاع داده می‌شود. شما برای اطلاع از نتیجه و جزئیات اعتبارسنجی انجام‌شده باید به سایت مراجعه و بعد از ورود به صفحه شخصی خودتان، از وضعیت پرونده خودتان مطلع شوید. با توجه به این که فرآیند اعتبارسنجی، مستلزم انجام فعالیت‌ های متعددی از سوی کارشناسان مختلف است هزینه بیست هزارتومانی برای عضویت در سامانه مرآت و انجام امور مربوط به آن لازم است. ضمن این که مدت‌زمان اعتبار گواهی اعتبارسنجی یک سال است و پس از یک سال، لازم است مجدد تقاضای اعتبارسنجی داده شود. نتیجه اعتبارسنجی که برای شما ارسال می‌شود دارای سه بخش توان بازپرداخت اقساط، ظرفیت بدهی و سقف تعهد است.

  توان بازپرداخت ماهیانه اقساط : حداکثر مبلغ قسطی که شما می‌توانید به‌صورت ماهیانه پرداخت کنید و مبلغ جمع اقساط کل وام‌های شما در بانک نمی‌تواند از این عدد بیشتر باشد.
  ظرفیت بدهی : حداکثر مبلغ وامی که در صورت داشتن شرایط لازم در بانک، شما می‌توانید دریافت کنید.
  سقف تعهد : حداکثر مبلغی که می‌توانید تعهد دیگران را بپذیرید و درواقع ضامن دیگران شوید.

  علاوه بر نتیجه اعتبارسنجی، رتبه ‌بندی متقاضی در سامانه مرآت نیز صورت می ‌گیرد که شامل رتبه‌های ممتاز، کاملاً متناسب، متناسب و نامتناسب خواهد بود.

  ممتاز: عدم نیاز به ارائه بهبود دهنده اعتباری ( چک یا سفته )

  کاملاً متناسب : نیاز به ارائه یک بهبوددهنده اعتباری (یک فقره چک و یک نفر متعهد معتبر، برای امضای پشت چک)

  متناسب : نیاز به ارائه یک فقره بهبوددهنده اعتباری ( چک یا سفته ) توسط خودتان و یک فقره چک یا سفته توسط یک نفر متعهد معتبر.

  نامتناسب : افرادی در این طبقه قرار می‌گیرند که اقساط وام‌ های قبلی خود را با تأخیر پرداخت کرده‌اند و رفتار اعتباری مناسبی نداشته‌اند. به همین دلیل امکان استفاده از خدمات سامانه مرآت برای ایشان وجود ندارد و در صورت بهبود رفتار اعتباری، در آینده امکان استفاده از خدمات اعتبارسنجی مرآت فراهم خواهد بود.

  پس از تعیین نتیجه اعتبار سنجی می بایست به همراه مدارک خود ، که در مقاله مدارک سامانه مرات ( مرآت ) به تفصیل در این خصوص صحبت کردیم ، به شعب برای اخذ وام مراجعه فرمایید.

  در پایان ، خواندن مقالات سامانه سجام و رفع مشکل ثبت نام در سجام را نیز به شما توصیه می کنیم .

  سوالات متداول

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهران پیرهادی 16 روز قبل
  0

  اعتبار سنجی بانک رسالت

  علی 4 ماه قبل
  0

  میخاستم وام بگیرم رتبه بدونم

  جعفرلامعی 5 ماه قبل
  0

  پرونده به شماره۱۰۰۰۲چطورمیتوانم مشاهده کنم.

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  برای حذف اعتبار سنجی قبلی چه باید کرد؟اعتبار سنجی جدید بگیرم

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  سلام آیا میتونم از دیگران امتیاز وام بخرم وباوام خودم جمع کنم

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  سلام با تشکر لطفا در خصوص دیدن اعتبار سنجی بیشتر راهنمایی کنید برزگر از مشهد مقدس

  قهقایی 2 سال قبل
  -1

  این سیستم که بنام مرآت گذاشته اید جوابگوی درخواست و مشکلات مردم نمی باشد لطفا در این شرایط بد اقتصادی مردم رو بیشتر درک کنید با تشکر از شما مسئول گرامی که به مطلب فوق اهمیت می دهید

  حشمت اله کاظمی 2 سال قبل
  1

  نتیجه اعتبار سنجی سامانه مرات

  -1
  جعفرلامعی 5 ماه قبل

  نتیجه اعتبارسنجی

  0
  ناشناس 2 سال قبل

  سلام جعفر صادق حیدری شماره پرونده سامانه مرآت را چگونه بدست اورم

  سید مجتبی حسینی قهجاورستانی 2 سال قبل
  0

  اخرین وضیعت وام

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید