توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سرچشمه همه خوبی ها و کمالات کیست

  1 بازدید

  سرچشمه همه خوبی ها و کمالات کیست را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  سرچشمه همه کمالات چیست؟

  سرچشمه همه کمالات چیست؟

  یکی از امتیازات بی‌نظیر قرآن، بیان پرمحتواترین مطالب، در قالب ساده‌ترین و مختصرترین کلمات است.

  قرآن

  آیه 24  سوره رعد:

  سَلَامٌ عَلَیْکُم به ما صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَی الدَّارِ 

  (فرشتگان هنگام دیدارِ بهشتیان به آنان می‌گویند): به خاطر استقامتی که کردید، بر شما درود باد. پس چه نیکوست سرای آخرت.

  * یکی از امتیازات بی‌نظیر قرآن، بیان پرمحتواترین مطالب، در قالب ساده‌ترین و مختصرترین کلمات است. از جمله همین عبارت «سلام علیکم» که جمله‌ای بسیار کوتاه و آسان، امّا پرمحتوا و رساست و سابقه‌ی آن به انبیای گذشته همچون ابراهیم، نوح و آدم (علیهم‌السلام) می‌رسد. «سلام علی نوح فی‌العالمین»(صافّات، 79)، «سلام علی موسی و هارون»(صافّات، 120)

  * سلام، یکی از نام‌های خداوند، تهنیت خداوند بر پیامبران، تبریک الهی بر بهشتیان، زمزمه فرشتگان، کلام بین‌المللی تمام مسلمانان، شعار بهشتیان در این جهان و آن جهان، ذکر خالق و مخلوق، ندای وقت ورود و خروج، آغاز هر کلام در نامه و بیان است که هم بر مرده و زنده و هم بر بزرگ و کوچک گفته می‌شود و پاسخ آن در هر حال واجب است.

  * پیام سلام، احترام، تبریک، دعا، امان و تهنیت از سوی خداوند است. «سلام قولا من ربّ رحیم»(یس، 58) وقتی ما در پایان هر نماز می‌گوییم: «السّلام علینا و علی عباداللَّه الصّالحین»، با این سلام، تمام مرزهای نژادی و امتیازات پوچ سن، جنسیت، مال، مقام، زبان و زمان را در طول تاریخ در هم می‌شکنیم و با همه بندگان صالح خدا ارتباط برقرار می‌کنیم و بر آن‌ها درود می‌فرستیم.

  * در روایات آمده: گروهی از مردم قبل از رسیدگی به حساب، به بهشت می‌روند، وقتی فرشتگان علت را سوال می‌کنند، جواب می‌شنوند که ما در دنیا بر اطاعت خداوند و بر مشکلات و مصائب، صبر می‌کردیم و اهل شکیبایی بودیم. فرشتگان با شنیدن جواب، از آنان با «سلام علیکم ...» استقبال می‌کنند.

  * امام صادق (علیه‌السلام) فرمودند: ما اهل صبر هستیم، اما شیعیان ما از ما صبورتر می‌باشند، زیرا صبر ما بر چیزی است که می‌دانیم، ولی آنان بر چیزی صبر می‌کنند که نمی‌دانند.

  * سرچشمه همه کمالات صبر است. «به ما صبرتم» صبر در پایان هشت نشانه و کمال برای اولواالالباب بیان شده و فرشتگان نیز اساس درود خود را صبر مۆمنین می‌دانند.

  * سلام کردن به هنگام ورود، شیوه‌ی فرشتگان است. «یدخلون علیهم، سلام علیکم»

  * بهشت «دارالسلام» است. چون فرشته‌ها از هر سو بر بهشتیان سلام می‌کنند. «من کل باب سلام علیکم»

  * به کسانی که پایداری و پشتکار دارند، احترام بگذاریم. «سلام علیکم بما صبرتم»

  * در نظام الهی، حتی بکار بردن کلمات و درود و تبریک نیز بر اساس یک مبنا و حکمت (ایمان و عمل) است نه تملق و گزافه. «سلام علیکم به ما صبرتم».

  باشگاه خبرنگاران

  «تنها آرام کننده‌ی دل‌ها»

  اگر اهل مسابقه هستید بخوانید

  معامله با خدا

  عامل محرومیّت‌ها و مشکلات چیست؟

  آرزوی شیطان چیست؟

  شیوه‌ی تربیتی اسلام: تشویق ده برابر تنبیه  

  دین‌داری، همیشه آسان نیست!

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بیایید به سراغ سرچشمه خوبی ها برویم

  بیایید به سراغ سرچشمه خوبی ها برویم

  خداوند سبحان سرچشمه ی همه خوبیها و زیبایی ها و منشأ همه خیرات و برکات است. وجود او، سراسر خیر و برکت است. «خَیْرُ النَّاصِرِینَ، خَیْرُ الرَّاحِمِین، خَیْرُ الرَّازِقِین» و نامهای...از نامهای زیبای او هستند. پروردگار قادری که با دست قدرت خویش همه زیبایی های جهان را آفریده و با نیکوترین صورت تصویر گری نمود. و با فضل و حکمت خویش خیرات و حسنات را به اشرف مخلوقات حضرت محمّد(صلّی الله علیه وآله وسلّم) عطا فرمود. پیامبر اکرم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) که مظهر خوبیها و اسماء نیکوی پروردگار و سرچشمه اخلاق نیک و زیبا است؛ از جانب پروردگار همه خوبیها را برای جهانیان به ارمغان آورد.

  خداوند عزیز به پیامبر اعظم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) می فرماید: « [نساء/ 79] هر چه از خوبیها به تو مى‌رسد از جانب خداست و آنچه از بدى به تو مى‌ رسد از خود توست و تو را به پیامبرى براى مردم فرستادیم و گواه بودن خدا بس است.» بنابراین حسنات پیامبر اکرم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) نیز از جانب خداوند تعالی است.

  ائمه معصومین(صلوات الله علیهم) نیز اصل و سرچشمه همه خوبیهای عالم هستی و واسطه ی فیض الهی هستند. امام صادق علیه السلام در این باره در حدیث نورانی می فرمایند: « ما اصل هر خیر - و خوبی - هستیم و هر چه خوبیست از فروع ما و در شمار خوبی هاست: توحید و نماز و روزه و فروبردن خشم و... و دشمنان ما ریشه هر بدی هستند و هر چه پلیدی و زشتی است از فروع آنهاست. پس  دروغ و بخل و سخن چینی و قطع رحم و رباخواری و... از آنهاست؛ بنابراین دروغ گفته هر کس که می پندارد که با ماست - و از ماست - در حالی که به فروع غیر ما - و بدی ها - تعلق دارد».

  در روایت دیگر این‌گونه آمده است: قال ابو عبداللّه علیه السلام: «. امام صادق علیه السلام فرمودند: «ما اصل تمام خیرها هستیم، و فروع خیر، طاعت و بندگی خداوند است و دشمنان ما، اصل تمام شرّها هستند که فرع‌های آن نافرمانی خداوند است.»

  انسان برای رسیدن به خیرات باید خود را در معرض نفحات رحمت الهی قرار داده و به درگاه الهی اظهار نیاز کند؛ چرا که همه ی خیر به دست او است. خداوند سبحان خطاب به پیامبر رحمت (صلّی الله علیه وآله وسلّم) می فرماید: «[آل عمران/ 26] بگو: «بار الها! مالک حکومتها تویی، به هر کس بخواهی، حکومت می‌بخشی، و از هر کس بخواهی، حکومت را می‌گیری، هر کس را بخواهی، عزت می‌دهی، و هر که را بخواهی خوار می‌کنی. تمام خوبیها به دست توست، تو بر هر چیزی قادری.»

  حضرت موسای کلیم (علیه السلام) نیز بعد ازخروج از مصر ازخداوند درخواست خیر نمود. حضرت هنگامی که متوجه جانب مدین شد، گفت: «امیدوارم پروردگارم مرا به راه راست هدایت کند. و هنگامی که به (چاه) آب مدین رسید، گروهی از مردم را در آنجا دید که چهارپایان خود را سیراب می‌ کنند، و در کنار آنها دو زن را دید که مراقب گوسفندان خویشند (و به چاه نزدیک نمی شوند، موسی) به آنها گفت: کار شما چیست ؟ (چرا گوسفندان خود را آب نمیدهید؟) گفتند: ما آنها را آب نمی‌دهیم تا چوپانها همگی خارج شوند، و پدر ما پیر مرد سالخورده ای است.»

  «  [قصص/ 24] موسی به (گوسفندان) آنها آب داد، سپس رو به سوی سایه آورد و عرض کرد پروردگارا! هر خیر و نیکی بر من فرستی من به آن نیازمندم!» و پروردگار مهربان نیز عنایت ویژه ای به حضرت موسی(علیه السلام) نموده و زمینه ازدواج و شغل ایشان را فراهم کرد. و این داستان برای جوانانی که به فکر شغل و ازدواج هستند می تواند یک درس آموزنده باشد که علاوه بر سعی و کوشش، خداوند روزی دهنده و توانا را فراموش نکرده و از او طلب خیر کنند.

  بنابراین انسان باید چشم طمع خود را از دیگران قطع نموده و فقط چشم امید به دست پر از خیر و بخشش خداوند مهربان که سرچشمه خوبیها است، داشته باشد و از  او طلب خیر نماید، چرا که او بر این خیر رسانی قادر و تواناست.

  «[انعام/ 17] اگر خداوند زیانی به تو برساند هیچکس جز او نمیتواند آن را برطرف سازد و اگر خیری به تو رساند او بر همه چیز توانا است (و هر نیکی از قدرت او ساخته است»

  منبع مطلب : www.afkarnews.com

  مدیر محترم سایت www.afkarnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  عالی‌بود

  امیر فرامرزی 10 ماه قبل
  2

  من کیستم؟ حضرت مهدی عج

  ناشناس 10 ماه قبل
  2

  من کیستم؟ حضرت مهدی عج

  ناشناس 10 ماه قبل
  1

  امیر فرامرزی

  مهدی 1 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید