توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سنگ نبشته های گنج نامه به چه زبانی است

  1 بازدید

  سنگ نبشته های گنج نامه به چه زبانی است را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  گنج‌نامه

  گنج‌نامه

  دیوار جنوبی: پارسی یکم • پارسی دوم • بابلی • ایلامی

  کاخ ه: سنگ‌نبشته اردشیر یکم • سنگ‌نبشته اردشیر سوم

  کاخ تچر: پنجره • درگاه • ایوان • نمای جنوبی • نمای غربی • ساسانی • دستگیره درب • سنگ‌نبشته اردشیر سوم

  کاخ هدیش: ستون‌های ایوان شمالی

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آشنایی با گنج نامه

  آشنایی با گنج نامه

  از  گنجنامه چه می دانید

  نوشته های نوشته شده در دل سنگ همه مربوط به دوره داریوش و خشایار شاه هخامنشی می باشد که بر روی کوه الوند نوشته شده در 5 کیلومتری غرب همدان و دره عباس آباد قرار دارد، که همه ی آنها در سه ستون بیست خطی و به زبان های پارسی باستان، عیلامی و بابلی نو نوشته شده است  متن پارسی باستان در سمت چپ هر دو لوح قرار دارد و پهنایی 115 سانتی متری دارد، متن عیلامی در وسط هر دو کتیبه قرار دارد و متن بابلی نو هم در کتیبه سوم قرار دارد.

  این کتیبه ها از زمان های دور اسم های مختلفی داشتند، تا سده ششم هجری از عبارت سنگ نبشته برای آن استفاده می کردند و همچنین از نام های بشت خدایان، دادمهان یا دادبهان یا تنبابر، ینبابر، ببنایه، کتیبه‌های الوند، جنگ‌نامه و گنجنامه برای آن ها استفاده می شده.

  دو نام گنج نامه و جنگ نامه در سده ها ی اخیر معروف شده است، استاد معین هم از نام «بنیاد هرمزداد مهان» برای آن با درنظر گرفتن احتمال استفاده کرده است.

  باید دانست که گنجنامه در زبان فارسی به عنوان حکایت و داستان گنج است شناخته و استفاده می شود، و بین مردم به این شهره شده که آدرس گنجی در آن داده شده است.

  موقعیت مکانی گنج نامه

  سنگ نوشته های های باستانی گنجنامه در ضلع جنوب غربی استان همدان به فاصله 5 کیلومتری محل فعلی شهر، در انتهای دره سرسبز و خرم عباس آباد و در انتهای مسیر جاده ای که همدان را به تویسرکان و غرب کشور وصل می کند. و روی یکی از صخره های کوه الوند حک شده است، این جاده  همان جاده قدیمی است که در زمان هخامنشیان وجود داشته که داریوش و خشایار شاه با لشگریان خود از آن عبور می کردند . از آنجایی که این جاده در زمان هخامنشیان یکی از جاده های اصلی راه باستانی شاهی بوده که از دامنه الوند، هکمتانه (پایتخت تابستانه هخامنشیان) را به بابل در مرکز میانرودان مرتبط می ساخت و یکی از راه های امن و مهم  دوران باستان به شمار می رود.

  و راه به خاطر ختم شدن به بابل راه مقدسی هم  شناخته می شد، و مکان پر رفت و آمدی بود و به همین خاطر مکانی خوبی بود تا شاهان خوبی ها، اندیشه ها ، اعتقادات و همچنین بزرگی و عظمت خود را روی سنگ ها نوشته و به مردم نشان دهند. همه ساله افرادی زیادی با خرید تور همدان از زیبایی ها این مکان تاریخی لذت می برند شما علاوه بر این می توانید با خریدتور همدان ویژه نوروز 98 از دیدن این بنای تاریخی لذت ببرید.

  ویژگی های  گنج نامه چه است

  موقعیت سنگ  خارا طوری است که روی سنگ نوشته ها درست به سوی مشرق است، فرورفتگی ها به شکل  مربع مستطیل به طول 9/2 مترو عرض 9/1 متر وعمق 30 سانتی متر می باشد و هر کدام از آنها به یکی از زبان های پارسی قدمی، عیلامی و بابلی  نوشته شده است.

  متن پارسی درسمت چپ هر دو لوح مزبور نوشته شده و پهنای آن قریب به 15/1 می باشد، متن بابلی در هر دو لوح در وسط نوشته شده است و عرض آن کمتر از متن پارسی است  و متن عیلامی در سمت راست هر دو لوح نوشته شده است و پهنای آن از متن بابلی هم کمتر است. لوح سمت چپ کمی بالاتر کنده شده و به کتیبه داریوش کبیر معروف است و کتیبه سمت راست کمی پایین تر کنده شده و معروف به خشایار است.

  هر یک از متن های سه گانه هرکدام از دو لوح شامل بر بیست خط می باشد، مضمون هر دو کتیبه در هر سه متن یکسان می باشد که با خط میخی نوشته شده است، در اطراف  کتیبه های سوراخ های منظمی وجود دارد که نشان می دهد در زمان های پیشین این کتیبه ها درهایی داشتند که آن ها را از گزند باد و باران در امان نگاه می داشته اند، هر ساله در نوروز 98 گردشگران با خریدتور همدان از این مکان تاریخی  دیدن می کنند.

  خدای بزرگ است اهورامزدا، که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که شادی را برای مردم آفرید، که داریوش را شاه کرد، شاهی از بسیاری، فرمانروائی از بسیاری. مَنَم داریوش، شاه بزرگ، شاهِ شاهان، شاهِ سرزمین‌هایی که نژادهای گوناگون دارند، شاه سرزمین دور و دراز، پسر ویشتاسب هخامنشی

  خدای بزرگ است اهورامزدا، که بزرگ‌ترین خدایان است، که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که برای مردم شادی آفرید، که خشایارشا را شاه کرد، یگانه از میان شاهان بسیار، یگانه فرمانروا از میان فرمانروایان بی‌شمار. من خشایارشا، شاه بزرگ، شاهِ شاهان، شاهِ کشورهای دارای ملل بسیار، شاه این سرزمین بزرگِ دوردستِ پهناور، پسر داریوش شاه هخامنشی

  و همچنین می توان به آبشار گنجنامه که از چشمه سارها و رودهای کوه الوند تشکیل شده و به رودخانه پایین کوه می ریزد اشاره کرد .در ابتدای بهار مسیر گنجنامه به تویسر کان بسیار دیدنی می شود که می توانید با خرید تور همدان ویژه نوروز 98 از آن دیدن فرمایید، آبشار گنج نامه در فصل زمستان  هم بسیار زیبا و دید نیست، قندیل های بزرگ یخی وصخره هایی محصور در برف، مکان بسیار مناسبی برای علاقمندان به رشته  یخ نبردی می باشد.

  مکان ها ی تفریحی و گردشگری گنج نامه

  تله کابین گنجنامه نزدیک  کتیبه همدان و آبشار گنجنامه می باشد، طول خط این تلکابین 1680 متر و اختلاف ارتفاع آن 800 متر، دارای 17 پایه و 50 عدد کابین  در قسمت اول می باشد.

  این تلکابین از مناطق سرسبز (میدان میشان) این منطقه عبور می کند .آب و هوای دلپذیر کوهستان، دره زیبای الوند و چشم انداز بی نظیر دشت میشان سبب شده است که گردشگران زیادی همه ساله حتی از کشور های خارجی به این منطقه سفر می کنند و با خرید تور همدان ویژه نوروز 98 از این زیبایی ها و امکانات لذت ببرند، این مجموعه  تمام امکانات لازم برای یک سفر خاطر انگیز را فراهم کرده است.

  منبع مطلب : newtour.ir

  مدیر محترم سایت newtour.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سنگ نوشته‌ های باستانی گنجنامه همدان

  سنگ نوشته‌ های باستانی گنجنامه همدان

  در 5 کیلومتری غرب شهر همدان دو کتیبه از پادشاهان هخامنشی بر جای مانده است که هر ساله، تعداد زیادی از دوستداران تاریخ را به سوی خود می کشاند. این کتیبه ها به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی نو بر روی یکی از صخره های کوهستان الوند حک شده اند و روایت‌گر بخشی از تاریخ هستند.

  مسیری که کتیبه های گنجنامه در آن قرار گرفته اند، در زمان حکومت هخامنشیان، هگمتانه (پایتخت تابستانی این پادشاهی) را به بابل متصل می کرد و  از راه های پر رفت و آمد به شمار می رفت. همچنین به دلیل ختم شدن به بابل نیز مسیر مقدسی به حساب می آمد؛ همین نکات باعث شد تا به دستور دو پادشاه مهم هخامنشی، داریوش اول و بعد از آن پسرش خشایارشا دو کتیبه در این جا حکاکی شود. کتیبه سمت چپ، حدود 500 سال پیش از میلاد به دستور داریوش کبیر و کتیبه سمت راست به دستور خشایارشا نقر شده اند. هدف شاهان هخامنشی از برجای گذاشتن این کتیبه ها این بود که علاوه بر ستایش اهورامزدا و جلال و جبروت نیاکانشان، اندیشه و باورهای قلبی خود را به رهگذران یادآور شوند.

  خوبست بدانید سنگ نوشته های گنجنامه در یک مجموعه گردشگری به همین نام قرار گرفته اند و فاصله کمی تا آبشار و تله کابین گنجنامه دارند. اگر می خواهید در مورد این جاذبه ها و دیگر دیدنی های تفریحی و گردشگری شهر همدان بدانید و با گزینه های مختلف اقامتی در این شهر آشنا شوید، سری به صفحه راهنمای سفر به همدان بزنید. 

  منبع مطلب : www.karnaval.ir

  مدیر محترم سایت www.karnaval.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  امیر 19 روز قبل
  0

  سلام ن در کلاس چهارم هستم میشه ترجمه ی نوشته های توی لوح ها را به من بدین خیلی ممنون

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  نوشته های روی کوه نزدیک گنج نامه مربوط به چه دوره ای هستند

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  چرا جواب سوال من را نمیده

  ناشناس 11 ماه قبل
  1

  چشم

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  با زبان پارسی _ایلامی بابلی

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  کمکم کن

  رها‌جاهد 1 سال قبل
  0

  بعد از‌حکمت‌مادها‌حکومت‌هخامنشیان‌به‌وجود‌امد

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  السا

  الیسا خوشگل ترین دختر دنیا 1 سال قبل
  0

  تو چرا پیام مارو نخوندی ؟ یعنی بلد نیستی

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  سارینا

  0
  کجات خوشگله ؟ 1 سال قبل

  تو میگی تو‌ چرا پیام مارو نخوندی ؟ یعنی بلد نیستی .

  ادم نخونه بلده یعنی ولی میگی بلد نیستی .

  اسم تو گذاشتی الیسا خوشگل ترین دختر دنیا . داری خودتو مسخره میکنی نه دیگران . بقیه ۱۰۰ برابر تو خوشگله .

  0
  یه انسان 1 سال قبل

  تو خوشکل ترین دختر دنیا نیستی تو زشت ترینی

  ریحانه 1 سال قبل
  1

  سنگ نوشته های روی گنجنامه به ۳ زبان نوشته شده

  پارسی باستان،ایلامی وبابلی که به خط میخی نوشته شده

  1
  سارا 1 سال قبل

  بسیار فراوان ممنون

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  کاشکی میگفتین چه زبانی نوشته شده چون در قسمت سایت جواب نوشته

  اتنا 1 سال قبل
  0

  اوک

  فاطمه 1 سال قبل
  1

  سلام ببخشید من کلاس چهارم هستم میخوام ببینم با چه زبانی نوشته شده است میشه جواب بدین

  0
  Sarina 1 سال قبل

  سلام❤

  بازبان پارسی باستان - ایلامی- بابلی

  با این زبان ها نوشته شده😇

  الیسا خوشگل ترین دختر 1 سال قبل
  0

  خودت بلد نیستی که آمدی پیام ما رو خوندی

  الیسا خوشگل ترین دختر 1 سال قبل
  0

  اصلا جوابو نگفته

  آیناز 1 سال قبل
  0

  لطفاً جواب

  آیناز 1 سال قبل
  0

  سلام ببخشید من همین جواب این پیامو می خوام

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  شما هیچیزی بلد نیستید

  مهدی 2 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید