توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سه دهک اول جامعه چه کسانی هستند

  1 بازدید

  سه دهک اول جامعه چه کسانی هستند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  منظور از «دهک بالا» و «دهک پائین» چیست؟

  منظور از «دهک بالا» و «دهک پائین» چیست؟

  اقتصاددانان جمعیت هر جامعه ای را به لحاظ درآمد و مصرف به ده رتبه تقسیم بندی می کنند و هریک از این رتبه ها را دهک می نامند .

  تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ بهمن ۹۶

  اقتصاددانان جمعیت هر جامعه ای را به لحاظ در امد و مصرف به ده رتبه تقسیم بندی می کنند و هریک از این رتبه ها را دهک می نامند.

  در آمار توصیفی، دهک‌ها مقادیری هستند که تابع توزیع تجمعی داده را به ده قسمت مساوی تقسیم می‌کنند.

  دهک اول نشان دهنده ده‌درصد از خانوارهایی است که کمترین هزینه سالانه را داشته‌اند. بنابراین می‌توان گفت که‌این دسته از خانوارها جزو فقیرترین اقشار جامعه محسوب می‌شوند. در نقطه مقابل دهک دهم، ده‌درصد از خانوارهایی را نشان می دهد که بیشترین مبلغ را صرف هزینه سالانه خود کرده‌اند، لذا‌ این دسته از خانوارها از مرفه‌ترین اقشار جامعه هستند.

  اگر هزینه کل یک خانوار (از تمامی افراد خانوار) حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان در ماه باشد، این خانواده در دهک یک قرار می گیرد و جزو ده درصد فقیرترین خانواده های جامعه است. هزینه حدود ۱ میلیون و پانصد هزار تومان، خانواده را در دهک دو قرار می دهد. هزینه ۲ میلیون تومانی دهک سه، هزینه حدود سه میلیون تومانی دهک چهار، هزینه حدود ۳میلیون و پانصد هزار تومانی دهک پنج، هزینه حدود ۴ میلیون و سیصد هزار تومانی دهک شش، هزینه حدود ۵ میلیون تومانی دهک هفت، هزینه حدود ۶ میلیون و هفتصد هزار تومانی دهک هشت، هزینه حدود ۸ میلیون تومانی دهک نه و در نهایت هزینه خانوارهایی که حدود ۱۶ میلیون تومان است دهک ده که ۱۰ درصد ثروتمندترین افراد جامعه هستند را تشکیل می دهد.

  منظور از هزینه ماهانه، کلیه هزینه های جاری خانوار در ماه از هزینه اجاره تا خوراک و پوشاک و حمل و نقل و تحصیل و … است.

  یک راهنمایی: اگر مثلا در خانه ای ساکن هستید که هزینه اجاره نمی پردازید، باید هزینه اجاره ای که پرداخت نمی کنید را هم به هزینه های خود اضافه کنید و بعد جای خود را در دهک های جامعه مشخص کنید. این در مورد تمام هزینه هایی که نمی پردازید مصداق پیدا می کند.

  دهک ها یکی از معیار های سنجش توزیع درآمد است

  در علم اقتصاد جهت توضیح چگونگی توزیع درآمدها و امکانات بین اقشار مختلف جامعه شاخص های متعددی برای سنجش چگونگی توزیع درآمد در جامعه معرفی شده اند. که یکی از آنها «نسبت سهم دهکهای درآمدی از کل درآمد جامعه» می باشد ؛ بدین منظور هر جامعه ای به لحاظ درآمدی به ده دهک تقسیم می شود.

  دهک اول یا دهک پایین شامل فقیرترین افراد جامعه هستند.
  دهک بالا (بالاترین دهک) ثروتمندترین افراد جامعه می باشند که چندین برابر درآمد دهک پایین ماهانه درآمد دارند.
  به عبارت دقیق تر ؛ چنانچه افراد جامعه را از کم درآمدترین به پردرآمدترین درنظر بگیریم ۱۰% کم درآمدترین افرادجامعه دهک اول درآمدی راتشکیل میدهد ، و ۱۰% پردرآمدترین دهک دهم را معین می کند به همین ترتیب دهکهای دیگر قابل تعیین اند. چنانچه نسبت سهم هر یک از این گروهها از کل درآمد جامعه محاسبه شود عددی را بدست می دهد که معین کننده فاصله بین سطح درآمد این گروهها می باشد.

  *اقتصاد برتر

  منبع مطلب : www.eghtesadbartar.com

  مدیر محترم سایت www.eghtesadbartar.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  شما به کدام دهک درآمدی تعلق دارید؟

  به گزارش اقتصاد آنلاین، این نمودار میله ای، دهک های مختلف درآمدی (هزینه ای) را در اقتصاد ایران نشان می دهد.  برای اولین بار است که این تحلیل و امکان شناخت افراد از جای گیریشان در دهک های مختلف درآمدی منتشر می شود.

  این تحلیل از مرکز آمار ایران استخراج شده و نشان می دهد که بسته به میزان درآمد و هزینه ماهانه ای که دارید در کدام 10 طبقه اقتصادی در ایران قرار می گیرید.

  هرچه به دهک (یک دهم از خانوارهای جامعه) بالاتری متعلق باشید نشان از این است که ثروتمندتر هستید.

  بر اساس این آمار، هزینه دهک اول ۷۸۰ هزار تومان و دهک دهم ۱۶میلیون تومان در ماه است.

  به گزارش اقتصاد آنلاین، بر اساس این تحلیل، اگر هزینه کل یک خانوار (از تمامی افراد خانوار) حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان در ماه باشد، این خانواده در دهک یک قرار می گیرد و جزو ده درصد فقیرترین خانواده های جامعه است. هزینه حدود ۱ میلیون و پانصد هزار تومان، خانواده را در دهک دو قرار می دهد. هزینه ۲ میلیون تومانی دهک سه، هزینه حدود سه میلیون تومانی دهک چهار، هزینه حدود ۳میلیون و پانصد هزار تومانی دهک پنج، هزینه حدود ۴ میلیون و سیصد هزار تومانی دهک شش، هزینه حدود ۵ میلیون تومانی دهک هفت، هزینه حدود ۶ میلیون و هفتصد هزار تومانی دهک هشت، هزینه حدود ۸ میلیون تومانی دهک نه و در نهایت هزینه خانوارهایی که حدود ۱۶ میلیون تومان است دهک ده که ۱۰ درصد ثروتمندترین افراد جامعه هستند را تشکیل می دهد.

  منظور از هزینه ماهانه، کلیه هزینه های جاری خانوار در ماه از هزینه اجاره تا خوراک و پوشاک و حمل و نقل و تحصیل و ... است.

  یک راهنمایی: اگر مثلا در خانه ای ساکن هستید که هزینه اجاره نمی پردازید، باید هزینه اجاره ای که پرداخت نمی کنید را هم به هزینه های خود اضافه کنید و بعد جای خود را در دهک های جامعه مشخص کنید. این در مورد تمام هزینه هایی که نمی پردازید مصداق پیدا می کند.

  تعیین دهک درآمدی

  منبع مطلب : www.eghtesadonline.com

  مدیر محترم سایت www.eghtesadonline.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : همش فیلمه ک مردم دلشون خوش باشه به ۴۰۰.۳۰۰ تومن ک حواسشون از گرونی آرد و نان و ماکارونی و مایحتاج دیگه پرت بشه. ازین به بعد هرچی رو خواستن گرونن میکنن کسی هم اعتراض کنه منت میزارن بابت این پول ناچیز(:

  افسانه کیوانی : سلام من سرپرست خانواده با سه تا بچه کوچیک هستم بیماری دیابت دارم ودرٱمدی ندارم عضو کمیته امداد هستم جزو کدام دهک قرار می گیرم

  ناشناس : باید ب همه پول زیاد بدین هرچی بدین باز کمه کمه کمه دهک بندی واین اراجیف چیه همه باید مثل کمیته امدادیا بهشون بدین همه گدا شدن دیگه الان

  داودمحمدی : منفی یک

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  -1

  سلام شوهرم سه ماهه فوت شد من درآمدی ندارم باید به من چقدر یارانه بدن دهک چندم

  حسن ِع.. 5 ماه قبل
  1

  بی عدالتی ونادرستی وضعف کارشان در دهک بندی وزارت کار ورفاه اجتماعی...

  حسن ِع.. 5 ماه قبل
  1

  بی عدالتی ونادرستی دهک بندی وزارت تعاون وکار..

  فاطمه 7 ماه قبل
  1

  چجوری برای اینترنت رایگان ثبت نام کنم من دهک پایینم

  سارا 8 ماه قبل
  1

  والا اگه از اول به تولید داخلی ارزش میدادیم چه ما مردم چه دولت

  حالا همه کار میکردن تورم خیلی فشار نمیاورد حالا همه ب یارانه افراد معلول چشمداشت نداشتن

  بخدا یک فرد معلول خیلی تحت فشار هس یعنی چندین برابر باید دریافت کنه تا یک زندگی معمولی و احساس کنه ولی فعلا همین سهم شون ب افراد دیگه واگذار میشه

  این مناعت طبع معلولان هس که مثل بقیه اقشار مردم ایران مثل معلمان حقوق بگیر ، مثل مستمری گیران بازنشسته و غیره نمیرن تحصن کنن

  والا ب یک معلول مثل من اصلا ارزش داده نمیشه اصلا کاری در سطح معلولیت و کارایی م نمیدن حتی از طرف خانواده هم حمایت نمیشم

  اگه پسر بودم شاید بها داده میشدم از طرف خانواده

  معلولان پسر همسن من اکثر ازدواج کردن و بچه دارن چون حمایت میشن من یک دختر معلول ک دهه چهل زندگی مو میگذرونم هیچی تو دنیا ندارم

  سعید 9 ماه قبل
  1

  من یه پسر دارم جزو سازمان بهزیستی .چرا من باید از دهک ۴تا ۹ باشم .مگه نمیگید بهزیستی وکمیته امام جزو ضعیفترین افراد هستن

  علی 9 ماه قبل
  1

  سلام من زن سرپرست خانوارتحت پوشش بهزیستی هستیم بادوتا بچه مستاجر هم هستیم خودش ازافرادپر درآمد حساب کرده اند

  ناشناس 9 ماه قبل
  3

  انشاءالله درآمد همه بیشتر بشه،طوری که دهک ۱۰ جامعه قرار بگیریم. بدون اینکه چشمامون دنبال ۳۰۰ تومن یا ۴۰۰ تومن باشه.

  1
  ناشناس 7 ماه قبل

  انشاءالله. به امیدی خدا.

  ناشناس 9 ماه قبل
  0

  ماک واالله وضع مالی مون خیلی خراب دهک بالا قرار گرفتیم دوسدوستان آشنایان بیشتر از ما میگیرن نمیدونم کی این عدالت انجام میدن

  سرباز مازندارانیم 9 ماه قبل
  -2

  سرباز: الان یک سال قرار حقوق خدمتتون رو زیاد کن

  آخرشم کامل نریختن

  این پول ها هم اگه بریزن واس اینه که بتونن قیمت ها رو به راحتی نجومی ببرن بالا....

  ترابی 9 ماه قبل
  3

  من هم همسرم فوت شده و عضو کمیته امداد هستیم و دو نفریم به ما هم نفری ۳۰۰ تومنی تعلق گرفت

  م بکیانی استوار 9 ماه قبل
  2

  من۲۲۰۰ میگرم جانبازم خالص دریافتی۱۵۰۰ وهم بیکار وازکار افتاده ام وهیچ راه درامدی ندارم ی خونهٔ کلنگی تو روستا نه ماشین نه زمین کشاورزی .۳۰۰تومان ریختن به حساب .کجاپیگیری کنم ً...اولش ماخوشهٔ یک بودیم.

  0
  م بکیانی استوار 9 ماه قبل

  واقعا من اولش دهک یک بودم الان دهک چندمم با حقوق یک ونیم دریافتی بنیاد جانبازان باید چه کار کنیم

  ناشناس 9 ماه قبل
  0

  با سلام مددجویان شدید بهزیستی جز کدام دهک درآمدی هستن

  ناشناس 9 ماه قبل
  3

  کاش از روی اساسی این دهک رو مشخص میکردن والله نمی‌دونم بر چه اساس دهک بندی میکنن افرادی دارم که ملک های چند میلیاردی دارن ولی همه واریزی های که دولت میده به اونا داده میشه به ما که کارگر فولاد هستیم هیچ واریزی نشد ما کاش شانسی واریز نکن با سند مدرک مشخص کنن

  3
  ناشناس 9 ماه قبل

  کاملا موافقم

  ناشناس 9 ماه قبل
  10

  همش فیلمه ک مردم دلشون خوش باشه به ۴۰۰.۳۰۰ تومن ک حواسشون از گرونی آرد و نان و ماکارونی و مایحتاج دیگه پرت بشه. ازین به بعد هرچی رو خواستن گرونن میکنن کسی هم اعتراض کنه منت میزارن بابت این پول ناچیز(:

  0
  ناشناس 9 ماه قبل

  روحانی هر غلطی دوس داشت انجام میداد ککمون هم نمیگزید این اقا داره تو شرایطی که مث کرونا همه در گیرشن به مردم فک میکنه(گرونی ارد برا کل دنیاهه نه فقط ایران)

  باز خب اگه قراره گرونی حداقلی پیش بیاد معیشت زیاد بخطر نیفته

  مردمی که دارن یه سب۵۷میلیارد بدن برن فحش تتلو بشنون اصن گرسنه نیستن.....

  بعدشم همونا ۵۷میلیاردی ها میان مخ ماها شستشو میدن برا گرونی...

  ناشناس 9 ماه قبل
  6

  باید ب همه پول زیاد بدین هرچی بدین باز کمه کمه کمه دهک بندی واین اراجیف چیه همه باید مثل کمیته امدادیا بهشون بدین همه گدا شدن دیگه الان

  مهدی قلعه نوی 9 ماه قبل
  0

  س من جرکدام دهک هستم

  0
  مهدی قلعه نوی 9 ماه قبل

  من جر کدام دهک قرار گرفته ام

  محمد0531633101 9 ماه قبل
  2

  سلام بنده باچها. فرزند دوتا محصل کلاس اول وکلاس هفتم ماهی شدوبیست تومن کرایه کلاس هفتم میدم تا ببرد راهنمایی یک شهرستان سه کیلومتری یکی از بچهام میره خدمت یکی تازه از خدمت امده 98هم سیل خانه زندگیم راخراب کرد هرروز از بانک زنگ میزنن برای پر داخت وام ندارم افسردگی دارم هنوز وسایل زیر اوار ماند ندا م خانومم لباس شش نفر رابادست میشوره یک خانه شصت متری وام خودم کمک سپاه درست کردم از بچهام خجالت میکشم همیه عذا میگیریم که ناهار شام چی. درست کنیم هممون بیکار دیگه فقط فکر مگ هستم ایا جزو ک ام دهک هستم تمام حسابهام هزار تومن ندارم باوام خانه پول مر دم صد ملیون بدهکارم که هیچ رقم تمام نمیه عمرم ده میلیون ندیدم چطور صدملیون وام مال مردم رابدم یک ماشین لباس شویی ندارم رهبر اون موقع پنج قلم جنس داد بدن به سیل زدگان مال ماراخوردن خودتان رابزنید جای من الان این زمان زن بادست لباس بشوره کاش می امدین خانم هروز بانک هم زنگ می نه پرودهات رامیدیم دادگاه مرگ بهتر این زندگیست

  0
  ناشناس 9 ماه قبل

  خیلی سخته ان شاالله خدا کمک کنه، مشکلاتتون حل شه مراکز خیریه تو این مواقع میتونن تا حدودی کمک کنن

  با کد ملی ۱۵۰۲۵۴۶۲۱۳ 10 ماه قبل
  2

  سلام بنده هیچ گونه در امدی ندارم فقط با کمک فرزندان امرار معاش میکنم . حالا به کدوم دهک تعلق دارم

  0
  منم بیکارم ومستاجر ومتاهل 9 ماه قبل

  ولی ۳۰۰هزار تعلق کرفته نمیدونم چرا

  5
  داودمحمدی 9 ماه قبل

  منفی یک

  شیرین 10 ماه قبل
  2

  میخولستم بدونم من مادر دوفرزند ودرمسکن مهر زندگی میکنم ومسکن مهر هم ماهانه قسط میدم وهیچ گونه حمایت مالی ندارم از کدوم دسته دهک من قرار گرفتم

  محمد 12 ماه قبل
  -1

  ما ۵ نفر درامد ثابت نداریم بچه اول ام اس دومی کل ستون پلاتین همسر اسم شدید مستاجر دارای ماشین مدل ۸۵ قیمتش ۱۵ میلیون سهام عدالت نداریم درامد به زور بره به ۲و نیم ک ۱م بابت اجاره و ۵۰۰ هم برای بیمه راننده جاده دهک ۵ مارا محاسبه کردن بیعدالتی از بی کفایتی

  حسین 12 ماه قبل
  2

  سلام.خداوکیل به شام شب محتاجم دارای ۲فرزندهستم یکی دانشجو هستش ومستاجرم بعدآمدم سیستمی جهت رفتن به تحت پوشش اقدام کنم نوشته کدملی جزء سه دهک پایین جامعه نمی باشد.شرمنده به خودمان دربرابر خانوادمون تشکیل زندگی نمیدادیم سنگین تربودیم.

  حمیدنظامی پور 12 ماه قبل
  -1

  سلام برشما.من حقوقم 6/700میلیون تومان است وخودروهم ندارم.شغل دوم هم ندارم .امابنابرگفته ی دولتیان حقوق زیرده میلیون زیرخط فقراست آیاقطع یارانه من باتورم روزافزون که تقریباازنیمه ماه آهی دربساطمان یافت نمی شودوافزایش اخیرواختصاص آن به چهاردهک اول حل مشکل افرادی مثل من ازیارانه کاردرست واجرای عدل است؟!!!!

  1
  حسین 9 ماه قبل

  قطعا درآمدتان بیشتر از این حرفا بوده ‌که یارانتون حذف شده

  3
  محمد 12 ماه قبل

  شما که پول داری ما که ۲۵۰۰ نفر ۵ مستاجر و وووچکنیم

  افسانه کیوانی 1 سال قبل
  1

  نمی دونم

  افسانه کیوانی 1 سال قبل
  6

  سلام من سرپرست خانواده با سه تا بچه کوچیک هستم بیماری دیابت دارم ودرٱمدی ندارم عضو کمیته امداد هستم جزو کدام دهک قرار می گیرم

  دریا 1 سال قبل
  3

  ما عضو کمیته امداد هستیم و پیامی برامون امد مبنی بر اطلاعات ثبت شده و تعیین دهک و با توجه به اینکه فقط از کمیته امداد حقوق دریافت میکنیم ما جز افرداد پردرامد جامعه اعلام کردن

  -1
  دهک یکم. 9 ماه قبل

  شما جزو دهک یکم بحساب می آئید.

  1
  محمد 12 ماه قبل

  شما بهانه سر پوش برا بقیه که بگن کمیته ها فلان

  برای ارسال نظر کلیک کنید