توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سه ویژگی که انسان های مومن باید در رابطه دوستانه با یکدیگر مثل آینه داشته باشند را بیان کنید

  1 بازدید

  سه ویژگی که انسان های مومن باید در رابطه دوستانه با یکدیگر مثل آینه داشته باشند را بیان کنید را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  شباهت های دوست خوب و آینه/ همنشین آدمی نشانه دین اوست

  شباهت های دوست خوب و آینه/ همنشین آدمی نشانه دین اوست

  پیامبر اکرم (ص) فرموده اند: المومن مراه المومن؛ مومن آینه مومن است. دو دوست نیز باید همچون آینه تمامی معایب و محاسن یکدیگر را به هم نشان دهند. به راستی دوست راستین نسبت به دوستش مانند آینه صاف و بی زنگار است که محاسن وعیوب او به طور برابر در آن دیده می شود؛ از این  رو دوست برای دوستش راهنمایی امین است که او را به آنچه خیر و خوبی حال و آینده او در آن است راهنمایی می کند. لذا از امیر مومنان (ع) روایت شده که فرموده است: همنشین آدمی نشانه دین اوست.

  آینه عیب و حسن را بدون سر و صدا می گوید و فریاد نمی زند؛ دو دوست دو همفکر هم باید آبروی یکدیگر را حفظ کنند و با فریاد و بی آبرویی عیب یکدیگر را نریزند و بدون بی احترامی مسائل و مشکلات را به همدیگر بیان کنند. آینه اگر خرد و شکسته هم شود باز دست از صفات خود بر نمی دارد و به کارش ادامه می دهد.

  دو دوست باید ارزششان را به صفات اخلاقی و ایمانی بدانند نه حال و شهرت و جاه و مقام و ... دل ببندد و دچار حرص و طمع شوند و دو دوست باید یار و غمخوار یکدیگر باشند و در مشکلات و اشتباه دیگری یکدیگر را یاری رسانند و عیب جویی و غیبت هم را نکنند و  وقتی از هم دلخور می شوند کینه به دل راه ندهند و به خاطر سعایت کسی اخم نکنند و  یکدیگر را در هر حال و زمان بپذیرند.

  دوستان کاملا شفاف و چیزی را از هم پنهان نمی کنند و در مقابل یکدیگر صادقانه و خالصانه ارتباط برقرار می کنند. آینه با هیچ کس تعارف و رودربایسی ندارد و همیشه به وظیفه اش عمل می کند. دو دوست شفیق باید همچون آینه باشند یعنی اگر با عصبانیت شکسته شدند دست از وظیفه دوستی و رفاقتشان برندارند و اگر خوبی همدیگر را می گویند قصد چاپلوسی نداشته باشند. آینه هرگز از کارش خسته و ملول نمی شود و دو دوست نباید از معایب و مشکلات یکدیگر خسته و درمانده شوند و آینه از بیان و تکرار معایب خسته نمی شود.

  دوست باید از صفات اخلاقی خود بسیار مراقبت کنند تا مبادا آن صفات ارزنده را از دست بدهند و دچار آسیب جدی و جبران ناپذیر شوند. دو دوست باید شدیدا به یکدیگراحترام بگذارند چرا که این دوستیهای شفاف همچون آینه تا پایان عمر باقی می ماند. آینه معایب و محاسن را همان لحظه به آدمی می گوید و کاری با گذشته ندارد. دو دوست هم نباید حرفهای کهنه شده را زنده کنند و باعث کدورت و کینه دوباره شوند.

  دو دوست نباید تحت هیچ شرایطی به یکدیگردروغ بگویند و نباید صداقت را از دست بدهند؛ هان طور که آینه هرگز به انسان دروغ نمی گوید و واقعیت را آن طور که هست بیان می کند و انسان همان طور که خود را هر روز در آینه می بیند تا از اوضاع خود باخبر شود. دو دوست همراه باید هر روز با هم ملاقات داشته باشند و در مقابل نقد و بررسی یکدیگر قرار بگیرند و از هم اطلاع داشته باشد.

  امام صادق(ع) فرموده است: مسلمان برادر مسلمان و دیده بان و آینه و راهنمای اوست، به او خیانت نمی کند و او را فریب نمی دهد و به وی ستم نمی کند و به او دروغ نمی گوید و از او بدگویی نمی کند.

  یک دوست خوب باید راهنما و آینه و همانند لباس تن برای دوستش باشد و از او محافظت و نگهبانی کند و اجازه ندهد کسی به دوستش صدمه بزند. آینه از احدی نمی ترسد و فقط به وظیفه اش عمل می کند. دو دوست هم نباید ترسی از یکدیگر داشته باشد و اگر معایبی از یکدیگر می بینند کتمان کنند. دو دوست نباید از یکدیگر توقعات و انتظارات بی جا داشته باشند و خالصانه و صمیمانه دراختیار یکدیگر باشند و اگر مشکلی در ظاهر و باطن دیگری بوجود آمد مطالب را به گونه ای بیان کنند که دیگری احساس نکند دوستش قصد تمسخر و یا تحقیر وی را دارد؛ همان طور که آینه وقتی عیبی را می بیند تمسخر نمی کند یا تحقیر نمی کند با اخلاص و صمیمیت کارش ار انجام می دهد.

  آینه هم خوبی ها را نشان می دهد و هم بدیها را هرگاه میان دو دوست قرب روحی تام و هماهنگی قلبی کامل برقرار شود هر یک از آن دو الگو و نشان دهنده دیگری است و هر کدام در دیگری جلوه گر و نمایان است و غرایز و امیال وی در او جریان دارد؛ به طوری که مشاهده یکی موجب بی نیازی از مشاهده دیگری و روش و معتقدات یک نمایانگر طریقه و عقیده دیگر است.

  پیامبر گرامی اسلام (ص) فرموده است: داستان مومن در دوستی و ترحم و مهربانی نسبت به یکدیگر داستان تن است که اگر عنصری از آن به درد آید دیگر اعضا دچار ناآرامی و بی خوابی و تب خواهند شد.

  منبع مطلب : www.mehrnews.com

  مدیر محترم سایت www.mehrnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  داشتن دوست خوب مثل آینه است - روغن سرخ کردنی بدون پالم

  انسان موجودی اجتماعی است و اجتماعی بودن، از ویژگی‌های انسان است.
  انسان ذاتاً اجتماعی آفریده شده و زندگی فردی و دور از جامعه، کاملاً برخلاف میل و طبیعت اوست، زیرا کمال انسان در زندگی اجتماعی و در معاشرت با دیگران به دست می‌آید و فداکاری، گذشت و ایثار در زندگی اجتماعی معنی پیدا می‌کند. بدین منظور، انسان برای گریز از تنهایی، احساس همدردی، خیرخواهی و دلسوزی، دفاع از حقوق و منافع خویش، سلامتی روح و روان و نیز برای استفاده از تجربیات دیگران و در میان گذاشتن غم‌ها و شادی‌هایش، نیازمند است با دیگران ارتباط برقرار کند و دوستانی برگزیند.
  داشتن دوستانی خوب یا بد تأثیر بسزایی در زندگی اجتماعی افراد دارد. این تأثیر تا حدی است که می‌تواند مایه سربلندی و یا سرافکندگی فرد شود؛ چه بسا زندگی انسان را به مخاطره بیندازد و انسان را به بیراهه و گمراهی بکشاند، اما انسان برای این‌که بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند و دوستانی برگزیند، باید راهکارهایی را به کار بندد. در این‌جا به شش نمونه از راه‌های جلب دوستی اشاره می‌کنیم:

  ۱- به دیگران محبت کنید و سعی نمایید به آن‌ها علاقه‌مند شوید.
  ۲- در روابط خود لبخند بزنید.
  ۳- اسم افراد را با شیرین‌ترین و مهم‌ترین صدا به زبان آورید.
  ۴- شنونده خوبی باشید و دیگران را تشویق کنید تا راجع به خودشان صحبت کنند.
  ۵- درباره آن‌‌چه که مورد علاقه طرف مقابل است، صحبت کنید.
  ۶- کاری کنید که طرف مقابل خود را مهم احساس کند.
  حالا که راه‌های جلب دوستی دیگران را دانستیم، باید بدانیم که یک دوست خوب، چه ویژگی‌هایی دارد. امام صادق (ع) می‌فرمایند: دوستی دارای شرایط و حدودی است؛ اگر کسی همه آن شرایط را داشته باشد، کمال صداقت و دوستی را دارد و اگر کسی تنها برخی از آن‌ها را داشته باشد، هر چند دوست نامیده می‌شود، اما کمال صداقت و دوستی را ندارد و اگر کسی هیچ یک از آن‌ها را نداشته باشد، چیزی از دوستی ندارد و اصلاً نباید او را دوست نامید:
  ۱- ظاهر و باطن دوست یکسان باشد.
  ۲- افتخارات دوستش را افتخار خود و شکست‌های او را شکست خود بداند.
  ۳- ثروت و قدرت، رفتار او را با دوستش تغییر ندهد.
  ۴- چیزی را از دوستش دریغ نورزد.
  ۵- در سختی‌ها دوست خود را رها نسازد.
  در روایتی هم از حضرت عیسی (ع) و هم از پیامبر (ص)، بهترین دوستان کسانی دانسته شده‌اند که:
  ۱- دیدن آنان انسان را به یاد خدا بیندازد.
  ۲- گفتارشان بر دانش انسان بیفزاید.
  ۳- رفتارشان یاد آخرت را در دل انسان زنده کند.
  و نیز طبق حدیث نبوی، دوست خوب مثل آینه است. پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: «المؤمن مرآت المؤمن؛ مؤمن آینه مؤمن
  است.»
  به نظر شما آینه چه خصوصیاتی دارد که می‌تواند الگوی دوستی ما باشد؟
  آینه محافظه‌کار نیست و عیب یا ویژگی افراد را پنهان نمی‌کند. آینه صاف و صادق است و رو در رو عیب یا ویژگی انسان را به او نشان می‌دهد. آینه امانتدار است و عیب افراد را به دیگران نشان نمی‌دهد. آینه دروغگو نیست و عیب یا خصوصیت ظاهری آدم‌ها را بزرگ یا کوچک نمی‌کند. آینه منافق نیست و عیب و خصوصیت افراد را با هم نشان می‌دهد. آینه ساکت و مؤدب است و با سکوتش عیب افراد را نشان می‌دهد نه با جار و جنجال. آینه غیبت نمی‌کند و عیب افراد را پشت سر آن‌ها نشان نمی‌دهد. آینه در دوستی‌اش یک‌رنگ است و رنگ افراد را عوض نمی‌کند.
  آری، یک دوست خوب، خصوصیاتی همچون آینه دارد. همچنین در روایات متعددی به ما توصیه شده که با انسان‌های خردمند معاشرت داشته باشیم؛ چرا که مصاحبت و دوستی با خردمندان، حیات و زندگی روح و جان آدمی بوده و موجب امنیت و آسایش و آرامش نفس است، اما باید توجه داشت که هر چیزی برای خود حد و مرز مشخصی دارد، مثل: خوردن، خوابیدن و … به طور کلی در امور زندگی نباید افراط و تفریط شود و در دوستی‌ها هم حد و مرز مشخصی وجود دارد که اگر از حد خود تجاوز کند، فاجعه‌آفرین خواهد بود.
  امام علی (ع) در این رابطه می‌فرمایند: دوستت را چندان دوست مدار، مبادا که روزی دشمنت شود و دشمنت را چنان کینه مدوز که روزی دوستت گردد.
  پس نباید همه اسرار خود را برای دوستان، هر چند دوستان بسیار نزدیک، فاش کرد؛ زیرا هر دوستی‌ای ممکن است روزی به دشمنی تبدیل شود. در دشمنی نیز باید همین نکته را مراعات کرد، اگر با کسی اختلافی پیدا کردیم، نباید کاری کنیم که هرگونه راه رجوع و بازگشت را بر روی او ببندیم. تجربه نشان داده است که بسیاری از دشمنی‌ها به دوستی تبدیل خواهد شد؛ بنابراین نباید به گونه‌ای رفتار کرد که روی بازگشت نداشته باشیم.
  امام صادق (ع) می‌فرمایند: «پس از قطع ارتباط با دوستت، چندان از او بدگویی نکن که راه بازگشت را بر او ببندی. شاید که تجارب زندگی، او را به سوی تو بازگرداند.»
  حال این سؤال پیش می‌آید که با که دوستی نورزیم؟ امیر مؤمنان در پاسخ به این پرسش که بدترین دوستان چه کسانی هستند، فرمود: کسی که گناه را در چشم انسان زیبا جلوه دهد. همچنین در جای دیگر حضرت علی (ع) به فرزندش امام حسن (ع) فرموده‌اند: فرزندم از دوستی با احمق بپرهیز که می‌خواهد به تو خیری نرساند، اما دچار زیانت می‌کند. از دوستی با بخیل بپرهیز که آن‌چه را که سخت به آن محتاجی، از تو دریغ دارد، از دوستی با بدکار بپرهیز، زیرا که به اندک بهایی تو را می‌فروشد.
  از دوستی با دروغ‌گو بپرهیز که او سراب است و دور را به تو نزدیک و نزدیک را به تو دور می‌نمایاند. دوست بد، همانند میوه فاسد است، همان‌طور که میوه فاسد، میوه‌های سالم را نیز فاسد می‌کند. دوست بد و ناشایست نیز، دوستان خود را به بدی و فساد می‌کشاند.
  سعدی می‌گوید:
  با بدان کم نشین که بد مانی خو پذیر است نفس انسانی
  دانایان بر این باورند که دشمن دانا از دوست نادان بهتر است.
  سعدی می‌گوید:
  دوستی با مردم دانا نکوست دشمن دانا به از نادان دوست
  دشمن دانا بلندت می‌کند بر زمینت می‌زند نادان دوست
  معمولاً دوستان هر فردی، محک خوبی برای شناخت شخصیت او هستند. بنابراین اگر ما دوستان با شخصیت و خوبی داشته باشیم، این دلیل شخصیت و ارزش‌های انسانی ما است و اگر خدایی نکرده با دوستان ناباب و اشخاص بد همنشین باشیم، در دیدگاه دیگران ما هم بد و بی‌شخصیت به حساب می‌آییم. پس انسان هوشمند و عاقل کسی است که اشخاص خوب و بالیاقت را به دوستی انتخاب کند و از هم‌نشینی با بدان بپرهیزد.

  منبع مطلب : familafamily.com

  مدیر محترم سایت familafamily.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 8 روز قبل
  -2

  للبلبز

  امید 9 روز قبل
  1

  مثل آینه بودن واحترام گزاشتن به دیگران

  امید 9 روز قبل
  1

  مثل آینه بودن واحترام گزاشتن

  به تو چه 22 روز قبل
  0

  خیلی دراز بود ، ولی کمک کننده👏

  ... 22 روز قبل
  1

  ...

  برای ارسال نظر کلیک کنید