توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سوره کوثر چه ارتباطی با درس برترین بانو دارد

  1 بازدید

  سوره کوثر چه ارتباطی با درس برترین بانو دارد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  پاسخ سؤالات و پرسش های پیام های آسمان هفتم ( درس 8)

  برترین بانو

  پرسش های متن درس

  ۱ - پیامبر در رابطه با مقام حضرت زهرا (س ) چه فرموده اند ؟

  فاطمه سرورزنان اولین و آخرین و برترین بانوی جهان است .

  ۲ - اعراب جاهلی چه دیدی نسبت به زن داشتند و پیامبر چگونه با این دیدگاه به مبارزه پرداختند ؟

  آن ها فرزند دختر را ننگ و عار می دانستند و زن در نزد آنان ارزشی نداشت . اما دیدگاه پیامبر نسبت به دختر بر خلاف رسوم غلط آن روز بود و دختر را موجب برکت و شادمانی زندگی می دانستند.

  ۳ - برخی از نشانه های علاقمندی پیامبر ( ص ) به حضرت فاطمه را بنویسید .

  پیامبر احترام فراوانی به فاطمه می گذاشت و او را از جان و دل دوست می داشت . هنگام مسافرت با آخرین کسی که خداحافظی می کرد حضرت فاطمه بود و هنگام بازگشت از مسافرت نیز اولین کسی را که دیدار می کرد ، فاطمه بود . هر گاه حضرت فاطمه وارد خانه می شد پیامبر با خوشحالی از جا بر می خاست و به او خوش آمد می گفت ، دستانش را می بوسید و او را در کنار خودش می نشاند و می گفت : او شادمانی قلب من است .

   

  خودت را امتحان کن

   

  ۱ - چرا حضرت زهرا سلام الله علیها ، هرگز از امیر المؤمنین چیزی در خواست نمی کرد ؟

  بنا بر فرموده ی حضرت علی ایشان ( حضرت فاطمه ) برای خودش چیزی از من نخواست . مبادا من نتوانم آن رافراهم کنم و شرمنده شوم .

  ۲ - دلیل ازدواج حضرت فاطمه با امیر المؤمنین ، با وجود این که خواستگاران ثروتمندی داشت ، چه بود ؟

  حضرت فاطمه ( س ) ایمان را به ثروت برتری داد .

  ۳ - پنج مورد از ویژگی های اخلاقی حضرت فاطمه ( س ) رابنویسید .

  الف : حیا و عفت

  ب : علاقه شدید به پیامبر

  ج : حضور در صحنه ی اجتماع

  د : ساده زیستی

  و : ایثار و بخشندگی

  هـ : اهمیت دادن به خانواده و خانه داری

   

  فعالیت کلاسی

  فعالیت اول

  به نظر شما چرا خداوند با خوشحالی حضرت فاطمه سلام الله علیها خشنود و با خشم ایشان خشمگین می شود ؟ در باره این موضوع با همکلاسی هایتان صحبت کنید .

  با استناد به فرموده پیامبر ( ص ) می توان دلیل آن را دریافت . ایشان می فرماید:خداوند فاطمه را دوست دارد و دوستداران فاطمه را نیز دوست دارد ، خداوند با خوشحالی فاطمه خشنود و با خشم او خشمگین می شود .

   

  فعالیت دوم

  با توجه به آیات ذیل که ویژگی های مؤمنان را ذکر کرده است . بگویید هر آیه به کدام قسمت داستان اشاره دارد .

  الف : سوره مبارکه حشر آیه ۹           ( کمک کردن به پیر مرد )

  ب : سوره مبارکه آل عمران آیه ۹۲     ( دادن گردنبند ارزشمن به پیر مرد ) 

  ج : سوره مبارکه نمل آیه ۸۹             ( بازگشت گردنبند به حضرت زهرا )

   

  پیشنهاد

   

  تفسیر سوره مبارکه کوثر ( ۱ )

  بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

  إِنَّا أَعْطیْنَک الْکَوْثَرَ(1)

  فَصلّ‏ِ لِرَبِّک وَ انحَرْ(2)

  إِنَّ شانِئَک هُوَ الأَبْترُ(3)

   

  ( ۱ ) : تفسیر شریف المیزان

  منبع مطلب : dinishahin.blogfa.com

  مدیر محترم سایت dinishahin.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ارتباط سوره کوثر با حضرت زهرا سلام الله علیها

  ارتباط سوره کوثر و حضرت زهرا سلام الله علیها

  مخالفان [در هر موضوعی] می‌توانند هر چیزی بگویند و ادعا کنند، منتهی مهم این است که برای گفته‌ی خود سند یا دلیلی هم بیاورند؛ نه این که بی سند و بی‌منطق چیزی بگویند و برای ردّ آن دلیل و سند بخواهند.

  «کوثر» از ماده کثرت و البته مبالغه در کثرت و به معنای «خیر کثیر» است. البته که قرآن کریم نیز خیر کثیر است، اما وحی و کتاب انزالی است ،نه اعطایی.

  مخالفانِ مدعی بارها به اثبات رسانده‌اند که شناخت درستی از قرآن کریم ندارند و شاید اساساً ندانند که حقیقت قرآن چیست یا تجسم آن کیست؟

  بسیاری از آنها گمان می‌کنند که قرآن کریم همین سطور نوشته شده بر صفحاتِ قرار گرفته بین دو جلد است، در حالی که چنین چیزی نه نازل شده و نه ارسال شده و نه اعطا گردیده است.

  قرآن کریم همان آیات الهی است که به صورت وحی بر قلب مبارک پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نازل گردیده است و در قالب «کلام» بیان و ابلاغ شده است.

  شأن نزول سوره کوثر چه بود؟

  پس از آن که پسران پیامبر اعظم صلوات الله علیه و آله به نام‌های قاسم و عبدالله دار فانی را وداع گفته و رحلت نمودند، دشمنان بسیار خوشحال شدند و گفتند او دیگر نسل و ادامه‌ای ندارد و «ابتر» است.

  از آن جا که «مال و بنون»، یعنی زیادی اموال و پسران افتخار، اتکا و ارزش قوم جاهل بوده و هست، نداشتن فرزند پسر را به عنوان یک نقطه‌ی ضعف بزرگ مطرح کرده و به ضد تبلیغ و جوّسازی علیه شخصیت آن حضرت پرداختند و سعی نمودند اذهان عمومی را نسبت به آینده ناامید کنند. (همان روش امروز)

  ابتدا عاص بن وائل سهمی که از دشمنان آن حضرت بود گفت: نسل او قطع شد و او «ابتر» و بی عقبه است.  ولیدبن مغیره، ابوجهل، عقبه بن ابی محیط، کعب بن اشرف و ابو لهب نیز یه او پیوسته و این شماتت را تکرار و فرافکنی می‌کردند. (سیوطی، 1993م: ج6، ص403 - آلوسی، 1405ق: ج3، ص403 و اکثر تفاسیر شیعه و سنّی ذیل سوره کوثر)

  خداوند متعال در پاسخ این جوّسازی‌ها در مقام فعل ، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را به ایشان عطا داشت و در کلام وحی بدان تصریح نمود.

  ابتدا خبر از اعطای این خیر کثیر داد و فرمود:

  «إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ» - ما به تو خیر کثیر را عطا کردیم.

  سپس در آیه‌ای کوتاه چند امر و درس بزرگ داد. فرمود که به پاس چنین اعطایی نماز بخوان – در نمازت خلوص کامل داشته باش و برای ربّت نماز بخوان و در ضمن شتری را نحر (قربانی) کن.

  «فَصَلِّ لِرَبّکَ وَانْحَرْ» - پس برای پروردگارت نماز گزار و قربانی کن.

  سپس برای این که برخی (مانند بسیاری از مفسران مذاهب دیگر) نگویند که منظور و مقصود از «کوثر» توحید، قرآن، کثرت اصحاب، نور قلب پیامبر، تداوم شفاعت ایشان و ... می‌باشد، بدون فاصله‌ای فرمود که آنها خودشان بی‌عقبه و ابتر هستند. یعنی این «کوثر»ی که به تو عطا کردم ، نه تنها سبب است که تو بی‌نسل و بی‌عقبه نباشی، بلکه خود آنها بی‌عقبه خواهند بود.

  «إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ» - به درستی که او (دشمنت - عاص بن وائل و هم سویان) خود بی‌تبار و بی عقبه خواهد بود.

  و البته خوب است بدانیم که عاص بن وائل ده پسر داشت که هیچ یک برای او باقی نماندند.

  الف - ابن ابی الحدید معتزلی می‌نویسد: «عمرو بن عاص نامه‌ای به امیرالمومنین فرستاد که در آن مواردی را بر آن حضرت عیب گرفته بود. از جمله آن که امام (علیه السلام) حسن و حسین را دو فرزند رسول خدا(صلی الله علیه و آله) می‌داند.

  پس امام به پیک عمرو بن عاص گفت: به شانی بن شانی بگو: اگر حسن و حسین فرزندان رسول خدا(صلی الله علیه و آله) نبودند در این صورت پیامبر(صلی الله علیه و آله) ابتر می‌بود. در حالی که خداوند ابتر بودن را از پیامبر(صلی الله علیه و آله) نفی کرده و به دشمن او نسبت داده است، همانگونه که پدرت گمان می‌برد.» (ابن ابی الحدید، 1378ق: ج20، ص334)

  ب – فخر رازی که از اکابر علمای اهل تسنن است می‌نویسد: معنای سوره این است که خداوند به پیامبر نسلی می‌دهد که در طول زمان باقی می‌ماند . بنگر چه تعداد از خانواده وی کشته شدند، در حالی که عالم از فرزندان رسول خدا مملو و آکنده است و هیچ کس از خاندان بنی امیه نمی‌تواند با وی در این زمینه برابری نماید، و نیز دقت کن که چگونه از نسل پیامبر، علمای بزرگواری مانند باقر، صادق، کاظم، رضا، و نفس زکیه پدیدار شدند. (تفسیر الفخر الرازی، ج32، ص124)

  ج – ادیب و لغت شناس قرآنی بزرگ، راغب اصفهانی می‌نویسد: «... معلوم می‌شود که مراد از «کوثر»، همان عامل بقای نسل و ذریه رسول خدا(صلی الله علیه و آله) است که مصداق آن ، حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) خواهد بود .

  به عبارت بهتر کوثر جز فاطمه زهرا(سلام الله علیها) و فرزندانش مصداق دیگری ندارد و سایر معانی کوثر که مفسران به آن اشاره کرده‌اند مثل شفاعت، نهری در بهشت و حوض بهشت، خیر کثیر، کثرت اصحاب و کثرت امت ، همه از باب جری و انطباق است.»(عثمان محمد، 1410ق: ص17)

  د – هر چند که ملاک و شاخص ما بیانات معصومین علیهم‌السلام می‌باشد و هیچ دلیلی ندارد که هر موضوعی را با استناد به احادیث منقول در منابع اهل سنّت به اثبات رسانده یا قبول نماییم، اما اقوال علما، راویان و مفسرین اهل سنّت در کتب معتبرشان در مقام و شأن ایشان و نیز سوره کوثر بسیار است که برای اطمینان دل آنها و اتمام حجّت (چند نمونه) بیان گردید.

  منبع :

  ایکس شبهه

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ارتباط سوره کوثر و حضرت زهرا سلام الله علیها

  ارتباط سوره کوثر و حضرت زهرا سلام الله علیها

  در ارتباط سوره ی کوثر با حضرت فاطمه علیهاالسلام مستند بگویید؛ مخالفان مدعی هستند که منظور قرآن کریم است؟
  مخالفان [در هر موضوعی] می توانند هر چیزی بگویند و ادعا کنند، منتهی مهم این است که برای گفته ی خود سند یا دلیلی هم بیاورند؛ نه این که بی سند و بی منطق چیزی بگویند و برای ردّ آن دلیل و سند بخواهند.
  «کوثر» از ماده کثرت و البته مبالغه در کثرت و به معنای «خیر کثیر» است. البته که قرآن کریم نیز خیر کثیر است، اما وحی و کتاب انزالی است، نه اعطایی.
  مخالفانِ مدعی بارها به اثبات رسانده اند که شناخت درستی از قرآن کریم ندارند و شاید اساساً ندانند که حقیقت قرآن چیست یا تجسم آن کیست؟
  بسیاری از آنها گمان می کنند که قرآن کریم همین سطور نوشته شده بر صفحاتِ قرار گرفته بین دو جلد است، در حالی که چنین چیزی نه نازل شده و نه ارسال شده و نه اعطا گردیده است.
  قرآن کریم همان آیات الهی است که به صورت وحی بر قلب مبارک پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نازل گردیده است و در قالب «کلام» بیان و ابلاغ شده است.

  شأن نزول سوره کوثر چه بود؟

  پس از آن که پسران پیامبر اعظم صلوات الله علیه و آله به نام های قاسم و عبدالله دار فانی را وداع گفته و رحلت نمودند، دشمنان بسیار خوشحال شدند و گفتند او دیگر نسل و ادامه ای ندارد و «ابتر» است.
  از آن جا که «مال و بنون»، یعنی زیادی اموال و پسران افتخار، اتکا و ارزش قوم جاهل بوده و هست، نداشتن فرزند پسر را به عنوان یک نقطه ی ضعف بزرگ مطرح کرده و به ضد تبلیغ و جوّسازی علیه شخصیت آن حضرت پرداختند و سعی نمودند اذهان عمومی را نسبت به آینده ناامید کنند. (همان روش امروز)
  ابتدا عاص بن وائل سهمی که از دشمنان آن حضرت بود گفت: نسل او قطع شد و او «ابتر» و بی عقبه است.  ولیدبن مغیره، ابوجهل، عقبه بن ابی محیط، کعب بن اشرف و ابو لهب نیز یه او پیوسته و این شماتت را تکرار و فرافکنی می کردند. (سیوطی، ۱۹۹۳م: ج۶، ص۴۰۳ - آلوسی، ۱۴۰۵ق: ج۳، ص۴۰۳ و اکثر تفاسیر شیعه و سنّی ذیل سوره کوثر)
  خداوند متعال در پاسخ این جوّسازی ها در مقام فعل ، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را به ایشان عطا داشت و در کلام وحی بدان تصریح نمود.

  ابتدا خبر از اعطای این خیر کثیر داد و فرمود:
  «إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ» - ما به تو خیر کثیر را عطا کردیم.
  سپس در آیه ای کوتاه چند امر و درس بزرگ داد. فرمود که به پاس چنین اعطایی نماز بخوان – در نمازت خلوص کامل داشته باش و برای ربّت نماز بخوان و در ضمن شتری را نحر (قربانی) کن.
  «فَصَلِّ لِرَبّکَ وَانْحَرْ» - پس برای پروردگارت نماز گزار و قربانی کن.
  سپس برای این که برخی (مانند بسیاری از مفسران مذاهب دیگر) نگویند که منظور و مقصود از «کوثر» توحید، قرآن، کثرت اصحاب، نور قلب پیامبر، تداوم شفاعت ایشان و ... می باشد، بدون فاصله ای فرمود که آنها خودشان بی عقبه و ابتر هستند. یعنی این «کوثر»ی که به تو عطا کردم ، نه تنها سبب است که تو بی نسل و بی عقبه نباشی، بلکه خود آنها بی عقبه خواهند بود.
  «إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ» - به درستی که او (دشمنت - عاص بن وائل و هم سویان) خود بی تبار و بی عقبه خواهد بود.
  و البته خوب است بدانیم که عاص بن وائل ده پسر داشت که هیچ یک برای او باقی نماندند.
  الف - ابن ابی الحدید معتزلی می نویسد: «عمرو بن عاص نامه ای به امیرالمومنین فرستاد که در آن مواردی را بر آن حضرت عیب گرفته بود. از جمله آن که امام (علیه السلام) حسن و حسین را دو فرزند رسول خدا(صلی الله علیه و آله) می داند.
  پس امام به پیک عمرو بن عاص گفت: به شانی بن شانی بگو: اگر حسن و حسین فرزندان رسول خدا(صلی الله علیه و آله) نبودند در این صورت پیامبر(صلی الله علیه و آله) ابتر می بود. در حالی که خداوند ابتر بودن را از پیامبر(صلی الله علیه و آله) نفی کرده و به دشمن او نسبت داده است، همانگونه که پدرت گمان می برد.» (ابن ابی الحدید، ۱۳۷۸ق: ج۲۰، ص۳۳۴)

  ب – فخر رازی که از اکابر علمای اهل تسنن است می نویسد: معنای سوره این است که خداوند به پیامبر نسلی می دهد که در طول زمان باقی می ماند . بنگر چه تعداد از خانواده وی کشته شدند، در حالی که عالم از فرزندان رسول خدا مملو و آکنده است و هیچ کس از خاندان بنی امیه نمی تواند با وی در این زمینه برابری نماید، و نیز دقت کن که چگونه از نسل پیامبر، علمای بزرگواری مانند باقر، صادق، کاظم، رضا، و نفس زکیه پدیدار شدند. (تفسیر الفخر الرازی، ج۳۲، ص۱۲۴)
  ج – ادیب و لغت شناس قرآنی بزرگ، راغب اصفهانی می نویسد: «... معلوم می شود که مراد از «کوثر»، همان عامل بقای نسل و ذریه رسول خدا(صلی الله علیه و آله) است که مصداق آن ، حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) خواهد بود .
  به عبارت بهتر کوثر جز فاطمه زهرا(سلام الله علیها) و فرزندانش مصداق دیگری ندارد و سایر معانی کوثر که مفسران به آن اشاره کرده اند مثل شفاعت، نهری در بهشت و حوض بهشت، خیر کثیر، کثرت اصحاب و کثرت امت ، همه از باب جری و انطباق است.»(عثمان محمد، ۱۴۱۰ق: ص۱۷)
  د – هر چند که ملاک و شاخص ما بیانات معصومین علیهم السلام می باشد و هیچ دلیلی ندارد که هر موضوعی را با استناد به احادیث منقول در منابع اهل سنّت به اثبات رسانده یا قبول نماییم، اما اقوال علما، راویان و مفسرین اهل سنّت در کتب معتبرشان در مقام و شأن ایشان و نیز سوره کوثر بسیار است که برای اطمینان دل آنها و اتمام حجّت (چند نمونه) بیان گردید.

  منبعایکس شبهه

  منبع مطلب : www.ziaossalehin.ir

  مدیر محترم سایت www.ziaossalehin.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  1 ماه قبل
  0

  خوب بود

  رضا 1 سال قبل
  -2

  رضا 1 سال قبل
  -1

  من چیزی نمی دونم

  برای ارسال نظر کلیک کنید