توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سیم های برق از چه فلزی ساخته می شوند

  1 بازدید

  سیم های برق از چه فلزی ساخته می شوند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند؟ چرا؟

  سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند؟ چرا؟

  ستاره | سرویس علوم - آیا می‌دانید سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند؟ چرا؟ حتما می‌دانید که انرژی الکتریکی که در نیروگاه‌های برق تولید می‌شود از راه کابل و سیم به خانه، مدرسه، بیمارستان‌ها و... منتقل می‌شود. حتی اگر شما بخواهید که یک کاردستی ساده مثل یک چراغ قوه درست کنید، به سیم نیاز خواهید داشت. پس لازم است بدانید که مواد تشکیل دهنده سیم برق چیست؟ برای ساختن سیم های برق از چه فلزی استفاده می شود؟ برای یافتن جواب این سوالات با ما همراه باشید.

  چرا در سیم های برق از مس استفاده می شود

  سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند؟ چرا؟

  سیم‌های برق از فلزات هادی ساخته می‌شوند و از بین فلزاتی که به عنوان هادی در ساختمان سیم‌ها و کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده از مس رایج‌تر است. سیم‌های مسی به راحتی جریان الکتریسیته را از خود عبور می‌دهند و رسانای خوبی برای جریان برق هستند. یک هادی جریان الکتریکی (منظور از هادی، انتقال دهنده است) با روکش عایق، سیم روکش دار یا سیم عایق دار نامیده می‌شود و در صورتی که چند هادی عایق بندی شده را در داخل یک غلاف مشترک قرار دهید، به مجموعه‌ی ایجاد شده کابل گفته می‌شود. (مانند تصویر بالا)

  روکش سیم‌های برق را معمولا از جنس پلاستیک می‌سازند؛ پلاستیک‌ها به دلیل عایق بودن، در دسترس بودن و هزینه کم، گزینه مناسبی برای عایق سیم‌های برق هستند.

  چرا در سیم های برق از مس استفاده می شود؟

  مس با درجه خلوص متفاوتی در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. قبل از اینکه در این مورد بیشتر توضیح دهیم باید بدانید که درجه خلوص فلزات، معیار مشخص شده‌ای است که با توجه به آن میزان خالص بودن یک ماده یا فلز تعیین می‌گردد. معمولاً فلزات مختلفی که در سطح طبیعت یافت می‌شوند و یا در آزمایشگاه‌ها و مصارف مختلف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، کاملا خالص نبوده و مقادیری ناخالصی با خود به همراه دارند. از این رو برای آنکه مشخص شود میزان خلوص فلزات چه مقداری است از واحدی به نام واحد درجه خلوص استفاده می‌گردد.

  حال که با درجه خلوص آشنا شدید شاید جالب باشد بدانید که در صنعت سیم سازی معمولا از مس با درجه خلوص بالاتر از ۹۹.۵ درصد استفاده می‌شود تا از فعل و انفعالات شیمیایی ناخالصی‌ها جلوگیری به شود. همچنین مس در مقابل اثرات جوی مقاوم است و دارای استحکام مکانیکی مطلوب می‌باشد و به سهولت می‌توان آن را به اشکال دلخواه درآورد.

  سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند؟ چرا؟

  آلومینیوم در سیم سازی

  آلومینیوم یکی دیگر از فلزات قابل استفاده در سیم‌های برق است. مقاومت مخصوص آلمینیوم ۱.۶۵ برابر مس است است و وزن مخصوص آن سه برابر کمتر از مس و قیمت آن نیز کمتر است.

  نکته: مقاومت و رسانایی ویژه الکتریکی خصوصیت ذاتی مواد است که میزان مقاومت آنان نسبت به جریان الکتریکی را نمایش می‌دهد.

  اکسید شدن در برابر رطوبت را می‌توان یکی از نقاط ضعف آلمینیوم در مقایسه با مس دانست. در واقع عوامل جوی بخصوص رطوبت روی آلومینیوم تاثیر منفی گداشته و در اثر اکسیده شدن آن، اکسید آلومینیوم حاصل می‌شود که ماده حاصل در برابر جریان الکتریکی بصورت عایق عمل می‌کند.

  یکی دیگر از دلایلی که از کاربرد آلیومینیوم در صنعت سیم سازی کمتر از مس است، این است که استحکام مکانیکی آلومینیوم و نرمش آن برای شکل دهی به خوبی مس نیست و به این دلایل آلومینیوم کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  اما در سالهای اخیر به علت افزایش سریع قیمت مس، آلومینیوم بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر این طی سال‌های اخیر برای رفع مشکلات ناشی از حساسیت آلومینیوم نسبت به عوامل جوی مانند رطوبت، سیم‌های آلومینیومی را به جدار نازکی از مس مجهز می‌کنند. این سیم‌ها، سیم‌های آلومینیومی با جدار مسی نام گرفته‌اند.

  جمع بندی

  در این مطلب در مورد مواد تشکیل دهنده سیم برق و اینکه سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند؟ چرا؟ بطور کامل توضیحاتی به شما ارائه دادیم. اگر شما نیز اطلاعات بیشتری در این خصوص دارید، آن را از طریق ارسال نظر با سایر مخاطبین ستاره به اشتراک بگذارید.

  منبع مطلب : setare.com

  مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مواد تشکیل دهنده سیم ها و کابل ها

  مواد تشکیل دهنده سیم ها و کابل ها

  سیم ها وکابل های برق رسانی

  مواد تشکیل دهنده سیم ها و کابل ها ، برای برق رسانی به نقاط مختلف از سیم و کابلاستفاده می شود که در ساختمان آنها فلزات هادی جهت حمل جریان برق به نقاط مورد نظر و عایق های مناسب به منظور جلوگیری از نشست جریان به نقاط دیگر به کار گرفته می شود. یک هادی با روکش عایق ،سیم روکش دار یا سیم عایق دار نامیده می شود و در صورتی که چند هادی عایق بندی شده در داخل یک غلاف مشترک قرار گیرند این مجموعه کابل نامیده می شود

  هادی های مورد استفاده در سیم ها و کابل ها

  نحوه تولید سیم و کابلاز بین فلزاتی که به عنوان هادی در ساختمان سیم ها و کابل ها مورد استفاده قرار می گیرند مس از همه معمولتر است و معمولا از مس با درجه خلوص بالاتر از ۵/۹۹ درصد استفاده می شود تا از فعل و انفعالات شیمیایی ناخالصی ها جلوگیری به عمل آید همچنین مس در مقابل اثرات جوی مقاوم است و دارای استحکام مکانیکی مطلوب می‌باشد و به سهولت می‌توان آن را به اشکال دلخواه درآورد.

  مواد تشکیل دهنده سیم ها و کابل ها ،فلز دیگری که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد آلومینیوم است که مقاومت مخصوص آن ۶۵/۱ برابر مس است و وزن مخصوص آن سه برابر کمتر از مس می‌باشد و قیمت آن نیز کمتر است، لیکن عوامل جوی بخصوص رطوبت روی آن تاثیرات سوء، نظیر خوردگی می‌گذارند و در اثر اکسیده، شدن آن اکسید آلومینیوم حاصل می‌شود که جسمی عایق است. استجکام مکانیکی آلومینیوم و نرمش آن برای قبول اشکال دلخواه به خویی مس نیست و به این دلایل آلومینیوم کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیکن در سالهای اخیر به علت افزایش سریع قیمت مس، آلومینیوم بیشتر – مورد استفاده قرار گرفته است. در خطوط انتقال هوایی به علت وزن و قیمت کمتر، آلومینیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد

  در سالهای اخیر برای رفع مشکلات ناشی از حساسیت آلومینیوم نسبت به عوامل جوی مانند رطوبت، سیم‌های آلومینیومی را به جدار نازکی از مس مجهز می‌کنند. این سیم ها، سیم‌های آلومینیومی با جدار مسی نام گرفته‌اند

  دقت کنید که در سیم های رشته‌ای یا افشان طول حقیقی رشته ها به آستثنای رشته یا رشته‌های وسط از طول سیم عایق دار بیشتر است و به این دلیل مقاومت سیم معمولاً چند درصد از مقاومتی که براساس طول سیم محاسبه می‌کنیم بیشتر است

  منبع:کتاب مهندسی تأسیسات الکتریک

  منبع مطلب : news.bargnama.com

  مدیر محترم سایت news.bargnama.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  از کدام فلزات رسانا در صنعت سیم و کابل استفاده می‌شود

  از کدام فلزات رسانا در صنعت سیم و کابل استفاده می‌شود

   همان‌طور که می‌دانید، سیم و کابل بدون وجود رساناها وجود خارجی نخواهند داشت. بخش رسانای سیم و کابل یک مفتول طنابی شکل بدون عایق است که برای انتقال جریان الکتریکی ساخته شده است. از مواد رسانای متنوعی در صنعت سیم و کابل استفاده می‌شود اما رایج‌ترین آن‌ها، مس و آلومینیوم هستند. مس بین فلزات بهترین رسانای الکتریکی و گرمایی است و به همین دلیل، رایج‌ترین رسانا در صنعت سیم و کابل محسوب می‌شود. این یعنی مس می‌تواند با هزینه‌ی کم و بهترین عملکرد، گرما و الکتریسیته را انتقال دهد و در مقایسه با فلزاتی مثل نقره و طلا، برای استفاده در صنعت سیم و کابل مناسب‌تر است. 


  مس قلع‌ اندود در برابر ساییدگی مقاوم است و به راحتی لحیم می‌شود و به همین دلیل، پراستفاده‌ترین رسانا در صنعت سیم و کابل است. این فلز هم‌چنین از باقی رساناها ارزان‌تر است و به راحتی شکل می‌گیرد، انعطاف‌پذیر است و دوام زیادی دارد. با این‌حال مس قلع اندود فقط در دمای 120 تا 150 درجه‌ی سانتی‌گراد کاربرد دارد و در دماهای بالاتر، قلع روی آن اکسیده یا ذوب می‌شود. دیگر انواع رساناهای مسی شامل موارد زیر هستند:

  منبع مطلب : www.irangan.com

  مدیر محترم سایت www.irangan.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  وداد : سلام دوستم می شه از من زود بگید سیم یا کابل برق از چه فلز ساخته می شود . اهن ، مس، الومینیوم، سرب

  ناشناس : خوبه ولی ایکاش پاسخ کوتاه هم میدادین لطفا

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 13 روز قبل
  1

  کامل توضیح نمیده

  🙂 15 روز قبل
  2

  سیم های برق از مس ساخته میشود زیرا جریان الکتریسیته را بیشتر جذب میکند و برای روکش سیم برق ذوب نشود و ایجاد برق گرفتگی نباشد

  امیر مهمدی 6 ماه قبل
  1

  آلومینیوم

  عژب! 7 ماه قبل
  1

  مس چون به راحتی جریان الکتریسیته را از خود عبور میدهد و رسانای خوبی برای جریان برق است

  ... 7 ماه قبل
  0

  مس

  ناشناس 1 سال قبل
  4

  خوبه ولی ایکاش پاسخ کوتاه هم میدادین

  لطفا

  مهیا 2 سال قبل
  3

  کی میتونه جواب اینو بدههه 👇👇👇

  در ساخت ماده سیم برق چه فلزی به کار می روددد😭😢😤

  0
  ... 7 ماه قبل

  مس

  -1
  مس 7 ماه قبل

  ایکیو مس

  یک دانش اموز 2 سال قبل
  0

  خب چرا جواب درست و حسابی نمیدین

  1
  ... 7 ماه قبل

  جواب

  مس میشه

  فاطی 2 سال قبل
  -1

  مس

  فاطمه 2 سال قبل
  -1

  خوب

  فاطمه 2 سال قبل
  -2

  خوب

  ناشناس 2 سال قبل
  -2

  نمیدونم

  0
  مس 7 ماه قبل

  مس

  محمد محمدی 2 سال قبل
  1

  سلام لطفا میشه بگین برای ساختن رشته سیم برق از چه فلزی استفاده می شود؟.

  0
  مس 7 ماه قبل

  مس

  0
  مس 7 ماه قبل

  مس

  0
  ایـــلــیـــن 9 ماه قبل

  مـــســ

  3
  ناشناس 1 سال قبل

  مس

  -2
  مریم 2 سال قبل

  سوال منم همینه

  😝😲😤😤😠 2 سال قبل
  2

  خیلی خ هستین 😲😠😤

  وداد 2 سال قبل
  7

  سلام دوستم می شه از من زود بگید سیم یا کابل برق از چه فلز ساخته می شود . اهن ، مس، الومینیوم، سرب

  0
  ... 7 ماه قبل

  من چراشم می‌دونم الان میگم

  3
  مس 2 سال قبل

  سلام دوستان شما می دانید چراش جوابش چی میشه

  3
  😝😲😤😤😠 2 سال قبل

  اگه میدونستیم ک خودمون جست وجو نمی کردیم

  مهدی 2 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  2
  محمد 2 سال قبل

  اگر میدونستم که تو سایت هاب گرام نمیومدم

  برای ارسال نظر کلیک کنید