توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  صفویان چگونه توانستند حکومتی قدرتمند و یکپارچه به وجود آورد

  1 بازدید

  صفویان چگونه توانستند حکومتی قدرتمند و یکپارچه به وجود آورد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  درس دوازدهم اجتماعی

  پرسش های متن                                                                                     1-    در اوایل قرن دهم هجری اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران چگونه بود ؟

  اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران نابسامان بود . حکومت قدرتمندی در کشور وجود نداشت و هر بخش آن در اختیار حکومتی بود .

  2-    صفویان چگونه توانستند حکومتی قدرتمند و یکپارچه به وجود آوردند ؟

  آن ها مخالفان خود را در داخل کشور سرکوب کردند ، همچنین با دشمنان قدرتمند خود مانند عثمانی ها در غرب و ازبکان در شرق جنگیدند و پیروزی هایی به دست آوردند .

  3-    چند تن از هنرمندان ، دانشمندان و نویسندگان عصر صفویّه را نام ببرید ؟

  کمال الدیّن بهزاد ، علیرضا عباسی ، شیخ بهایی و علامة مجلسی

  4-    پایتخت های صفوی کدام شهرها بودند ؟ تبریز ، قزوین ، اصفهان

  5-    در دوره ی رونق تجارت در حکومت صفویّه کالاهای صادراتی چگونه جا به جا می شدند ؟

   هم از راه خشکی با کاروان ها و هم از راه دریا با کشتی فرستاده می شدند .

  6-     کالاهای صادراتی مهمّ ایران در دوره ی صفویّه را نام ببرید :

  ابریشم ، پارچه های زربافت ، سنگهای قیمتی و خشکبار

  7-    چه عاملی سبب شد در دوره ی صفویه کاروان ها با آسودگی حرکت کنند ؟

  برقراری امنیت در راه ها و شهر ها ه وسیله صفویان

  8-    به چه مکان هایی «کاروان سرا» گفته می شد ؟ کاروانسرا ها محل استراحت و تأمین آذوقه ی مسافران و چهار پایانی بودند که راه های طولانی را از شهری به شهر دیگر طی می کردند .

  9-    در آمد حکومت صفوی و مخارج شاه و درباریان از کجا تأمین می شد ؟ از راه مالیات هایی که از ولایات می گرفتند ، کشاورزان ، بازرگانان و صنعتگران و همه ی مردم مجبور بودند بخشی از درآمد خود را به مأموران حکومت بدهند .

  10-سفرنامه چیست ؟ در گذشته بسیاری از جهانگردان دیده ها و شنیده ها و خاطرات خود را از سفرهایشان می نوشتند و گاهی با نقاشی نیز تصویر می کردند به این نوشته ها سفرنامه می گویند .

  11-جهانگردان به چه دلایلی به سفر می پرداختند ؟ برای آشنایی با شهر های دیگر و مردمان    آن ها یا به قصد زیارت یا تحصیل علوم دینی با همه ی رنج ها و مشقت سفر می کردند گاهی نیز بعضی حکومت ها ، افرادی را به سفر های دور و دراز به کشور های دیگر روانه می کردند تا اطلاعاتی از آن کشور ها بدست آورند .

  12- علل گسترش هنر و معماری در دوره ی صفویه چه بود ؟ حکومت قدرتمند و یکپارچه ، رونق تجارت ، برقراری امنیت در راه های و شهر ها ، حمایت از هنرمندان

  13- مؤسس سلسله صفویّه ................. بود ؟ (شاه اسماعیل)

  14- مشهورترین پادشاه صفوی ................. بود که شهر ................ را به پایتخت برگزید ؟(شاه عباس اول ، اصفهان)

  15- صفویان مذهب ................ را مذهب رسمی کشور اعلام کردند ؟( شیعه )

  16- صفویان از ............ و مراسم مذهبی حمایت می کردند و به ساختن مساجد علاقه مند بودند ؟ (عالمان دینی )

  17- دشمنان قدرتمند صفویان در غرب .............. و در شرق ................. بودند . (عثمانی ها ، ازبکان)

  منبع مطلب : daftar6.blogfa.com

  مدیر محترم سایت daftar6.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سایت های خانم زارع تیموری / پایه ششم

  سایت های خانم زارع تیموری / پایه ششم

  درس دوازده (فصل شش)

  1 – در اوایل قرن دهم هجری اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران چگونه بود؟ در اوایل قرن دهم هجری ، اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران نابسامان بود . حکومت قدرتمندی در کشور وجود نداشت و هر بخش آن در اختیار حکومتی بود.


  2- در مورد تشکیل حکومت صفوی هر چه می دانید بنویسید؟ در اوایل قرن دهم هجری ، اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران نابسامان بود . حکومت قدرتمندی در کشور وجود نداشت و هر بخش آن در اختیار حکومتی بود.ساسال گدشته خواندید که شاه ساماعیل صفوی در چنین اوضاع آشفته ای ، سلسله ی صفویه را تاسیس کرد. مشهور ترین پادشاه صفوی شاه عباس اول بود که اصفهان را به پایتختی انتخاب کرد. صفویان ، مذهب شیعه را مذهب رسمی کشور اعلام کردند.آن ها از عالمان دینی و مراســـم مذهبی حمایت می کردند و به ساختن مساجد علاقه مند بودند.


  3- علل رونق هنر و معـــماری در دوره ی صفـــویه چه بود؟1 - حکومت قدرتمند و یکپارچه 2- رونق تجارت 3- برقراری امنیت در راه ها و شهر ها 4- حمایت از هنرمندان


  4- صفویان چگونه توانستند حکومت قدرتمند و یکپارچه به وجود آورند؟ صفویان توانستند مخالفان خود را در داخل کشور سرکوب کنند.آن ها با دشمنان قدرتمند خود مانند عثمانی ها در غرب و ازبکان در شرق نیز جنگیدند و پیروزی هایی به دست آوردند به این ترتیب آن ها حکومت قدرتمند و یکپارچه به وجود آوردند.


  5- تجارت و چه تاثیری در رونق هنر و معماری در دوره ی صفویان داشته است؟ در دوره ی صفویه تجارت و داد ستد رونق زیادی پیدا کرد.کالا های صادراتی مهم ایران در آن زمان ، ابریشم و پارچه های زربفت و سنگ های قیمتی و خشکبار بود که هم از راه خشکی  با کاروان ها و هم از راه دریا با کشتی به کشور های دیگر فرستاده می شود. از این تجارت ثروت و درآمد خوبی به دست می آمد.


  6- برقراری امنیت در راه ها و شهر ها چه تاثیری بر رونق هنر و معماری در دوره ی صفویه داشته است؟حکومت صفویه به ساختن راه ها و کاروانـــــسراها اهمیت زیادی می داد. کاروانسرا ها محل اســـــــتراحت کاروان ها و تامین آذوقه ی مسافران و چهار پایانی بود که راه های طولانی را از شهری به شهری دیگر طی می کردند.صفویان امنیت را در راه ها و شهر برقرار کردند و همین امنیت باعث می شد تا کاروان ها با آسودگی سفر کنند.


  7- در آمد حکومت صفویه از چه راهی تامین می شد؟ درآمد حکومت و مخارج شاه و درباریان از راه مالیات هایی که از ولایات می گرفند ، تامین می شد.کشاورزان ، بازرگانان و صنعتگران و همه ی مردم مجبور بودند بخشی از درآمد خود را به ماموران حکومت بدهند.


  8- سفرنامه چیست؟ بسیاری از جهانگردان دیده ها و شنیده ها و خاطرات خود را از سفرهایشان می نوشتند و گاهی با نقاشی نیز تصویر می کردند. به این نوشته ها «سفرنامه» می گویند.

  منبع مطلب : zareteimori.blogsky.com

  مدیر محترم سایت zareteimori.blogsky.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سوالات درس دوازده اجتماعی ششم ابتدایی


  سوالات درس دوازده اجتماعی ششم ابتدایی

  1 . در اوایل قرن دهم ، اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران چگونه بود ؟ اوضاع نابسامان بود ؛ حکومت قدرتمندی در کشور وجود نداشت و هر بخش آن در اختیار حکومتی بود .

  2 . مؤسس سلسله ی صفویه که بود ؟ شاه اسماعیل

  3 . مشهورترین پادشاه صفوی که بود ؟ شاه عباس اول

  4 . شاه عباس کدام شهر را به عنوان پایتخت انتخاب کرد ؟ شهر اصفهان

  5 . صفویان چه کارهای مهمی در مورد دین و مذهب انجام دادند ؟ صفویان مذهب شیعه را در ایران مذهب رسمی اعلام کردند . آن ها از عالمان دینی و مراسم مذهبی حمایت می کردند و به ساختن مساجد علاقه مند بودند .

  6 . صفویان چگونه توانستند حکومتی قدرتمند و یکپارچه به وجود بیاورند ؟ صفویان توانستند مخالفان خود را در داخل کشور سرکوب کنند . آن ها با دشمنان قدرتمند خود مانند عثمانی ها و ازبکان جنگیدند و پیروزی هایی به دست آوردند . بدین ترتیب حکومتی یکپارچه به وجود آوردند .

  7 . دشمنان صفویان در کدام سمت ایران بودند ؟ عثمانی ها در غرب و ازبکان در شرق بودند .

  8 . چند نفر از دانشمندان ، هنرمندان و نویسندگان دوره ی صفویه را نام ببرید . کمال الدین بهزاد ، شیخ بهایی ، علیرضا عباسی و علامه مجلسی

  9 . کالاهای صادراتی دوره ی صفویه چه بود ؟ ابریشم ، پارچه های زربفت ، سنگ های قیمتی و خشکبار

  10 . در دوره ی صفویه کالا ها از چه راه هایی صادر می شد ؟ از راه خشکی با کاروان ها و از راه دریا با کشتی ها

  11 . کاروانسرا چیست ؟ کاروانسرا محل استراحت و تأمین آذوقه ی مسافران و چهار پایانی بود که راه های طولانی را از شهری به شهری دیگر طی می کردند .

  12 . چه عاملی باعث می شد که کاروان ها با آسودگی سفر کنند ؟ صفویان امنیت را در راه ها و شهر ها برقرار کردند و همین امنیت باعث می شد تا کاروان ها با آسودگی سفر کنند .

  13 . حاکمان صفوی برای چه موردی پول زیادی خرج می کردند ؟ برای ساختن بناهای باشکوه

  14 . درآمد حکومت صفوی و مخارج شاه و درباریان چگونه تأمین می شد ؟ از راه مالیات هایی که از ولایات می گرفتند تأمین می شد . کشاورزان ، بازرگانان و صنعتگران و همه ی مردم مجبور بودند بخشی از درآمد خود را به مأموران حکومت بدهند .

  15 . چرا در گذشته های دور سفر از سرزمینی به سرزمین دیگر کار دشواری بود ؟ زیرا راه ها مناسب نبودند و با اسب و شتر مسافرت می کردند و در برخی راه ها ، راه زن ( دزد ) وجود داشت .

  16 . مردمان در گذشته به چه دلایلی به سفر می پرداختند ؟ برای آشنایی با شهرهای دیگر و مردمان آن ها یا به قصد زیارت یا تحصیل علوم دینی که گاهی سفر آنان روزها، ماه ها یا سال ها طول می کشید .

  17 . چرا حاکمان افرادی را به کشور های دیگر برای کسب اطلاعات می فرستادند ؟ برای این که از اوضاع داخلی آن کشور از نظر اقتصادی و نظامی با خبر شوند .

  18 . سفر نامه چیست ؟ بسیاری از جهانگردان ، دیده ها ، شنیده ها و خاطرات خود را از سفرهایشان می نوشتند و گاهی با نقاشی نیز تصویر می کردند . به این نوشته ها سفر نامه می گویند .

  منبع مطلب : 6valfajr5.blogfa.com

  مدیر محترم سایت 6valfajr5.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  امیر مهدی موسوی 3 ماه قبل
  1

  آنها بادشمنان خود مانند عثمانی ها از غرب و ازبکان از شرق جنگیدند و پیروزی هایی بدست آوردند بدین ترتیب به قدرت یکپارچه دست یافتند

  ۲ 4 ماه قبل
  -1

  صفویا چطور

  ناشناس 4 ماه قبل
  1

  در دوره ی صفویه چه کسانی مالیات می دادند ؟

  1) کشاورزان

  2) دامپروران

  ناشناس 4 ماه قبل
  1

  جواب‌:ان‌ها‌مخالفان‌خود‌را‌در‌داخل‌کشور‌سرکوب‌کردند‌همچنین‌با‌دشمنان‌قدرتمند‌خود‌مانند‌عثمانی‌ها‌در‌غرب‌و‌از‌بکان‌در‌شرق‌جنگیدند‌و‌پیروزی‌هایی‌به‌دست‌اوردند

  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید