توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند را توضیح دهید

  1 بازدید

  ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند را توضیح دهید را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  معنی ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند را در یک بند توضیح دهید صفحه 14 کتاب نگارش فارسی ششم

  معنی صفحه ۱۴ کتاب نگارش فارسی ششم ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند را در یک بند توضیح دهید ششم دبستان ابتدایی از سایت نکس لود دریافت کنید.

  شکر نعمت نعمتت افزون کند را در یک بند توضیح دهید

  در این مطلب قرار است که معنی جواب سوال صفحه ۱۱ کتاب نگارش فارسی ششم را برای شما عزیزان بنویسیم جواب این گونه است که اگر تو ناسپاسی کنی و از دارایی افغان نباشی دارایی از همین است که همه کمتر می شود خدا خودش میداند و نیازهای حرکت چیست ولی قدردان خون خدا و به زندگی قانع باشی خدا به تو روزی بیشتری میدهد.

  معنی ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند در یک بند

  زمانی انسان شکر گذار نعمت های خداوند باشد و از نعمت های خداوند به درستی استفاده کند خداوند از این رفتار انسان راضی خواهد بود و بنابراین نعمت خود را براینگونه بندگان افزایش می دهد.

  جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

  فاطمه : این ضرب المثل اشاره به آیه لئن شکرتم لازیدنکم میباشد یعنی هر چقدر شما شکر نعمت کنید یعنی از نعمت های خداوند که به ما ارزانی کرده است تشکر کنید. نعمتتان زیاد میشود این قانون الهی است.

  نویسنده : اگر انسان شکر گذاری کند ارزو هایش براوده میشود.

  ثنا : ما انسان ها اگر به درستی نعمت خداوند استفاده کنیم خداوند را ضیافت است.

  نویسنده : معنی ضرب المثل شکر نعمت ؛نعمتت افزون کند منظور از این ضرب المثل این است که زمانی که ما انسان ها از نعمت خداوند به درستی استفاده کنیم خداوند هم راضی است.

  ایلین : معنی از این ضرب المثل این است که ادم ها هرچقد که شکر گذار باشند خدا هم به انها پاداشش را میدهد پس سعی کنیم که همیشه شکر گذار خداوند باشیم.

  فاطمه : یعنی اگر نعمت هایی را که خداوند با داده است، شکرگزاری کنیم و قدردان باشیم، خداوند هم نعمت هایش را بیشتر می کند.

  زینب میرجلیلی : اگر شکر نعمت های خداوند را به جا بیاوریم خداوند نعمت هایش را بیشترمی کند.

  نویسنده : یعنی اگر شکر خدارا بکنیم و ازنعمتهایی که به ماداده درست استفاده کنیم و شکر گزار باشیم خداوند به ما نعمت های بیشتری به ما میبخشد و نعمت مارا زیاد تر میکند…

  منتظر نظر شما هستیم …

  گسترش ضرب المثل " شکر نعمت، نعمتت افزون کند " + داستان - دانش‌چی

  گسترش ضرب المثل

  معنی شکر نعمت نعمتت افزون کند  ***  کفر نعمت از کفت بیرون کند

  داستان و ۴ معنی برای ضرب المثل شکر نعمت، نعمتت افزون کند در این پست تا برای درک بهتر این ضرب المثل قرار داده شده است.

  معنی ضرب المثل شکر نعمت، نعمتت افزون کند

  ۱- وقتی انسان از نعمت های خدا تشکر و قدر آن ها را می داند ، خدا از سپاس گزاری او شاد می شود و نعمت های بیش تری به او می بخشد ، سپاس نعمت های خدا یعنی اینکه از نعمت های داده شده خوب استفاده کنیم و آنها را هدر ندهیم.

  ۲- شکرگزاری از نعمت، از خود نعمت بهتر است چون نعمت متاع دنیای فانی است و لکن شکر، نعمت جاودانه آخرت است.

  ۳- تشکر و سپاس به شکلهای مختلف انجام می پذیردمثلا شخص به زبان، سپاس خود را ابراز می کند. استفاده درست از نعمت نوع دیگری از شکرگذاری است که بالاتر از شکر زبانی است.

  ۴- شکر و سپاس به عنوان فضیلتی اخلاقی مورد تایید و تاکید است. هر انسانی با عقل خود به این نتیجه می رسد که باید در برابر افرادی که به گونه ای کاری و یا نعمتی را به وی می دهند شکر کند.

  داستان برای ضرب المثل شکر نعمت، نعمتت افزون کند

  روزی، سنگتراشي كه از كار خود ناراضي بود و احساس حقارت ميكرد، از نزديكي خانه بازرگاني رد ميشد. در باز بود و او خانه مجلل، باغ و نوكران بازرگان را ديد و به حال خود غبطه خورد با خود گفت : اين بازرگان چقدر قدرتمند است! و آرزو كرد كه او هم مانند بازرگان باشد.

  در يك لحظه، به فرمان خدا او تبديل به بازرگاني با جاه و جلال شد! تا مدت ها فكر ميكرد كه ازهمه قدرتمندتر است. تا اين كه يك روز حاكم شهر از آنجا عبور كرد، او ديد كه همه مردم به حاكم احترام مي گذارند حتي بارزگانان.

  مرد با خودش فكر كرد : كاش من هم يك حاكم بودم، آن وقت از همه قوي تر ميشدم!

  در همان لحظه ، او تبديل به حاكم مقتدر شهر شد. در حالي كه روي تخت رواني نشسته بود، مردم همه به او تعظيم ميكردند. احساس كرد كه نور خورشيد او را مي آزارد و با خودش فكر كرد كه خورشيد چقدر قدرتمند است .

  او آرزو كرد كه خورشيد باشد و تبديل به خورشيد شد و با تمام نيرو سعي كرد كه به زمين بتابد و آن را گرم كند.

  پس از مدتي ابري بزرگ و سياه آمد و جلوي تابش او را گرفت. پس با خود انديشيد كه نيروي ابر از خورشيد بيشتر است، و آرزو كرد كه تبديل به ابري بزرگ شود و آنچنان شد.

  كمي نگذشته بود كه بادي آمد و او را به اين طرف و آن طرف هل داد. اين بار آرزو كرد كه باد شود و تبديل به باد شد. ولي وقتي به نزديكي صخره سنگي رسيد، ديگر قدرت تكان دادن صخره را نداشت. با خود گفت كه قوي ترين چيز در دنيا، صخره سنگي است و تبديل به سنگي بزرگ و عظيم شد.

  همان طور كه با غرور ايستاده بود، ناگهان صدايي شنيد و احساس كرد كه دارد خورد ميشود. نگاهي به پايين انداخت و سنگتراشي را ديد كه با چكش و قلم به جان او افتاده است!

  ضرب المثل نگارش ششم _ دانشچی

  ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند

  ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند

  ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند به این مفهوم است که اگر کسی برای نعمت های خدا شاکر باشد خداوند روز به روز الطافش را بر روی آن شخص بیشتر می گشاید و اگر کسی برای نعمت هایی که خدا به او داده اعلام نارضایتی کند خداوند همان نعمت اندکی که به او داده را نیز از او خواهد گرفت.ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کندضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند

  امیرالمومنین علی علیه السلام در حکمت 244 نهج البلاغه می فرمایند : خداوند در هر نعمتی حقی دارد.کسیکه حقش را ادا کند نعمت او را افزون کند و کسی که کوتاهی کند نعمت را در خطر زوال قرار میدهد. و سوال و نکته اصلی در این نوشتار این است که حق خداوند در برابر نعمت هایی که به بندگانش عطا می کند چیست؟

  کوچکترین حق خداوند

  حضرت علی علیه السلام ، خود جواب سوال مطرح شده را با صراحت بیان داشته و می فرمایند : کمترین حق خدا بر عهده شما اینکه از نعمت های الهی در گناهان یاری نگیرید. (نهج البلاغه/ ترجمه دشتی/ حکمت 330) و این حقی کوچک و در عین حال بزرگ و چشم گیر است ، چرا که تمام هستی انسان ، نعمتی است که خداوند به وی عطا نموده و در انجام کوچکترین خطا و گناهی لاجرم باید از اعضای خویش اعم از جسمانی و روحانی مدد جوید و در این صورت با استفاده از هر یک از اعضای وجودی خویش و یا نعمت های خارجی که خداوند به وی عطا نموده ، نافرمانی خداوند و در نهایت تضییع حق او نموده است. استمداد از نعمت های خداوند در نافرمانی او یعنی ضایع کردن حق خداوند در برابر نعمت هایش.

  یکی دیگر از حقوق خداوند در برابر نعمت هایش ، شکر گذاری اوست. در یک روایت وارد شده است : که سپاسگزاری را کوچک نشمارید. (مشکاه الأنوار / ترجمه عطاردی/ 24 ) این روایت حکایت از مراتب و وجوه شکرگذاری دارد ، بر این اساس شکر خداوند به حمد و سپاس زبانی او خلاصه نشده و  مراتب و درجاتی را شامل می گردد.

  پست‏ترین مرتبه شکر الهی ، دیدن نعمت ها است از جانب خدای تعالی و او را منعم حقیقی دانستن ، خواه نعمتهای داخلی ، مثل : وجود و حیات و علم و قدرت ، و مانند این‏ها ، و خواه خارجی ، مثل : افلاک و انفس و بسایط و مرکّبات ، و غیر این‏ها. و غیر او را موجد مستقلّ در ایجاد هیچ چیز ندانستن ،   و باز از جمله شکر الهی ، عصیان نکردن او است به نعمت او. یعنی : نعمت او را به معصیت صرف نکردن ، نه نعمت های داخلی ، مثل آنکه اعضا و جوارح و قوا را به غیر آنچه باید کار فرمود ، کار نفرماید. و به نعمت های خارجی مثل آنکه مال را در مصارف نامشروع صرف نکند و اسراف در او جایز نداند. حضرت در این باره می فرمایند : حتی اگر خداوند تهدید به عذاب در برابر عصیان نکرده بود ، واجب ‏بود به پاس نعمتهایش نافرمانی نشود. ( همان/ 290) حاصل آنکه ، شکر نه همین گفتن «شکرا للَّه» است ، بلکه حقّ شکر آن است که ، جوارح و اعضا را به غیر آنچه لایق به او است و شغل او است ، مشغول ندارد. (مصباح الشریعه / ترجمه و شرح عبد الرزاق گیلان / 62-63)  و این شکر گذاری ثمراتی را با خود به همراه دارد از آن جمله از اسحاق بن عمّار نقل شده است که امام صادق علیه السّلام به من فرمود : ای ابا اسحاق! هر گاه خداوند نعمتی را بر بنده خود ارزانی داشته ، و او قدر آن نعمت را با قلب درک کرده و آشکارا خدای را شکرگزار باشد ، هنوز از سپاس فارغ نشده است که دستور افزونی نعمت ها (از جانب حق) برای او صادر میگردد. (پاداش نیکیها و کیفر گناهان/ ترجمه ثواب الأعمال / 475)

  و طریق اصلی شکر نعمت موقوف بر شناخت نعمت است و در اینجا پیوند میان علم و معرفت و شکر خداوند نیز حاصل می شود و طریق حصول علم و معرفت شرع الهی است زیرا آنچه جمیع رضای الهی در آن یا خلاف آن رضای اوست بیان کرده است.

  از دیگر حقوق خداوند در برابر نعمت هایش علت وجود نعمت های گوناگون در اختیار انسان می باشد که با معرفت بدان ، می توان حق خداوند در برابر آن را نیز به جای آورد. در یک جمله می توان گفت هدف از خلقت انسان عبودیت و رسیدن به مرتبه کمال و استفاده از رحمت بی پایان الهی است. و دیگر مخلوقات خداوند نیز یاری گر او در رسیدن به سر منزل مقصود می باشند ، از این رو حضرت می فرمایند : ای مردم!از خدا بترسید!هیچ کس بیهوده و عبث آفریده نشده که به لهو وبازی پردازد ، و سر خود رها نگردیده تا به کارهای لغو و بی ارزش مشغول شود دنیایدلپسندش ، جای آخرتی که باید نگری زشت در نظرش جلوه کرده است ، نگیرد ، آن‏مغروری که بدنیا ظفر یافته بلند همت تر از آن کسی نیست که به کمترین سهم از آخرت‏دست پیدا کرده است. ( حکمت 370)

  با شناخت صحیح نعمت و با معرفت به فلسفه وجودی و  رسالتی که در پی خلق آن نهفته است می توان نعمت را در جایگاه صحیح خود مصرف داشت. گاهی وجود نعمتی در دست فرد مبنی بر بخشش و سود رساندن آن به دیگری است. حضرت امیر در این باره می فرمایند : خدا را بندگانی است که برای سود رساندن به دیگران نعمت های خاصی به آنان بخشیده تا آنگاه که دست بخشنده دارند نعمت ها را در دستشان باقی می گذارد و هرگاه از بخشش دریغ کنند نعمت ها را از دستشان گرفته و به دست دیگران خواهد داد. ( حکمت 425)

  کوته سخن آنکه تمامی موارد مذکور را می توان به عنوان شرح و بسط مورد اولی یعنی ، کوچکترین حق خداوند دانست چرا برای حفظ چنین مرتبه لاجرم باید مراتب فوق ذکر را نیز مراعات کرده  و  آنها در نظر داشت ، امید که خداوند ما را از حق گذاران درگاهش قرار دهد.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  هستی : همیشه شکر گزار خدا باشید و از دارایی و نعمت خود راضی باشید . که خداوند بر این بندگان نعمت فراوان نازل می کند

  الهه یوسفی : معنی ضرب المثل(شکر نعمت ، نعمتت افزون کند) :انسان وقتی خداوند را به خاطر این همه نعمتش شکر گزاری کند خداوند هم در پاسخ به او نعمت فراوان می دهد.نتیجه گیری :انسان باید شکر گزار خداوند باشد تا در جواب این همه نعمت را جلوی چشم خودش ببیند.

  مریم : سلام این ضرب المثل به شکر کردن نعمت های خداوند اشاره دارد.

  آرزو : وقتی شکر گزاری کنی نعمت و داشته هایت بیشتر میشود ولی اگر ناشکری کنی داشته هایت کم میشود پس همیشه و در هر حالی شکر گزار خداوند باش

  ساناز ذوالفقاری پور : عالیی بود

  مارال : دستتون درد نکنه عالیه دوست داشتم هرکی میگه بده اشتباه میکنه حتما تو ی گوشی شون حافظه نداره یا برنامه ای که اینو باز میکنه اشتباه نصب کردن باید برنامه ای نصب کنه که به گوشیش بخوره وهم به اندروید گوشیش بخوره

  ملیکا : خوب اینم درسته

  سهیل : اینم درسته

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  احمدرضا 8 روز قبل
  0

  باید همیشه شکرگزار خداوند باشیم

  pashmak💙 10 روز قبل
  0

  هرچقدر شکر گذار نعمت های خدا باشی خدا اون رو افزایش میده.

  مریم 11 روز قبل
  0

  خیلی‌ممنون

  سهیل 13 روز قبل
  1

  عالی

  Khezri 14 روز قبل
  1

  وقتی انسان شکر گذار نعمت های خداوند باشد و از نعمت های الهی به خوبی استفاده کند،خداوند هم راضی میشود و نعمت های بیشتری به ما میدهد .پس ناشکر نباشیم و قدر چیزهایی را که داریم بدانیم😐

  0
  احمدرضا 8 روز قبل

  👍

  دیانا احمدی 14 روز قبل
  0

  خوب امیدوارم همیشه توی درساتون موفق باشید واسم دعا کنید.

  خداانگه دااار

  دیانا احمدی 14 روز قبل
  0

  سلام به همگے تون من دیانا رحیمے هستم کلاس دهم و میخوام جواب چهار سال پیش نگارش صفحه 14رو به شما عزیزان با کمی تغیرات بگم.

  وقتی انسان شکر گذار نعمت های خدا باشند،وازنعمت های خدا به درستی استفاده کنند.

  خدا از رفتار شما راضی خواهد بود.

  و براین دلیل نعمت خودرا اینگونه انسان افزایش میدهد.

  امیدوارم خوشتون بیاد نفسااا.

  آرشیدا 15 روز قبل
  1

  عالیییی

  مرینت دوپن چنگ💁‍♀️ 16 روز قبل
  0

  خیلی عالی بود واقعا دوست داشتم😘😘😘😘😘

  مرسده😍💖 17 روز قبل
  0

  مرسی

  ناشناس 17 روز قبل
  1

  شکر نعمت کن که نعمت ها زیاد تر شه 💙

  ناشناس 18 روز قبل
  0

  خوب بود. ❤️❤️❤️

  محمد 19 روز قبل
  1

  خوب

  ELINA 21 روز قبل
  0

  یعنی اینکه هر چقدر ما بیشتر از خدا بخاطر نعمت هایش شکر گزاری کنیم . خداوند به ما هر چقدر که شکر گزاری کردیم

  نعمت های بیشتری میبخشد

  ملیکا 24 روز قبل
  3

  عالی

  هستی 9 ماه قبل
  10

  همیشه شکر گزار خدا باشید و از دارایی و نعمت خود راضی باشید . که خداوند بر این بندگان نعمت فراوان نازل می کند

  0
  احمدرضا 8 روز قبل

  عالی

  4
  سهیل 13 روز قبل

  اینم درسته

  1
  دیانا احمدی 14 روز قبل

  عالیه گلم امیدوارم موفق باشی درراه خدا.

  4
  ملیکا 24 روز قبل

  خوب اینم درسته

  ساناز ذوالفقاری پور 10 ماه قبل
  5

  عالیی بود

  ناشناس 10 ماه قبل
  2

  ساناز ذوالفقاری پور معنی ضرب المثل : وقتی انسان از نعمت های خدا تشکر می کند و قدر انهارا می داند خدا از سپاس گزاری او شاد می گرددو نعمت های بیشتری به وی می بخشد .ما با استفاده ی خوب ومناسب و هدر ندادن نعمت های خدا می توانیم از او سپاس گزاری کنیم لطفا از جواب من استفاده کنید

  0
  احمدرضا 8 روز قبل

  آفرین

  آرزو 11 ماه قبل
  5

  وقتی شکر گزاری کنی نعمت و داشته هایت بیشتر میشود ولی اگر ناشکری کنی داشته هایت کم میشود پس همیشه و در هر حالی شکر گزار خداوند باش

  0
  ELINA 21 روز قبل

  خیلی عالی

  الهه یوسفی 12 ماه قبل
  6

  معنی ضرب المثل(شکر نعمت ، نعمتت افزون کند) :انسان وقتی خداوند را به خاطر این همه نعمتش شکر گزاری کند خداوند هم در پاسخ به او نعمت فراوان می دهد.نتیجه گیری :انسان باید شکر گزار خداوند باشد تا در جواب این همه نعمت را جلوی چشم خودش ببیند.

  مریم 1 سال قبل
  5

  سلام این ضرب المثل به شکر کردن نعمت های خداوند اشاره دارد.

  ابوالفضل فلاح 1 سال قبل
  3

  زمانی انسان شکر گذار نعمت های خداوند باشد و از نعمت های خداوند به درستی استفاده کند خداوند از این رفتار انسان راضی خواهد بود و بنابراین نعمت خود را براینگونه بندگان افزایش می دهد.

  به نام ابوالفضل فلاح

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  زمانی انسان شکر گذار نعمت های خداوند باشد و از نعمت های خداوند به درستی استفاده کند خداوند از این رفتار انسان راضی خواهد بود و بنابراین نعمت خود را براینگونه بندگان افزایش می دهد.

  2
  ابوالفضل فلاح 1 سال قبل

  زمانی انسان شکر گذار نعمت های خداوند باشد و از نعمت های خداوند به درستی استفاده کند خداوند از این رفتار انسان راضی خواهد بود و بنابراین نعمت خود را براینگونه بندگان افزایش می دهد.

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  خیلی عالییییییییییی🌹🌹❣❣🌈🌈🌈💚💜🧡💙💙💛🤎❤

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  ممنونم عالی

  ناشناس 1 سال قبل
  3

  عالی دستتون درد نکنه عالی👍

  مارال 1 سال قبل
  4

  دستتون درد نکنه عالیه دوست داشتم هرکی میگه بده اشتباه میکنه حتما تو ی گوشی شون حافظه نداره یا برنامه ای که اینو باز میکنه اشتباه نصب کردن باید برنامه ای نصب کنه که به گوشیش بخوره وهم به اندروید گوشیش بخوره

  0
  احمدرضا 8 روز قبل

  👍

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  سلام من نوشتم و دوست دارم به شماهم بگم تا بنویسید .
  ۳-ضرب المثل «شکر نعمت ، نعمت افزون کند »را در یک بند توضیح دهید .
  جواب : این ضرب المثل ، به شکر گذاری خداوند اشاره میکند ؛یعنی هرچه قدر شکر گذار باشیم به همان اندازه خداوند نعمت بیشتری به ما میدهد .
  پس همیشه شکرگذار باشیم ...

  0
  احمدرضا 8 روز قبل

  عالی

  0
  ❤رها❤ 11 ماه قبل

  ممنونننننن

  3
  مارال 1 سال قبل

  دسته گلت درد نکنه

  3
  مهتاب اکبری 1 سال قبل

  ☺☺☺☺

  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  -1
  مریم 11 روز قبل

  خیلی‌ممنون‌‌😍😍🤗🤗

  برای ارسال نظر کلیک کنید