توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  قبرستان ممنوعه تهران کجاست و چرا ممنوع است

  1 بازدید

  قبرستان ممنوعه تهران کجاست و چرا ممنوع است را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  قبرستان ممنوعه و متروکه دولاب تهران

  قبرستان ممنوعه و متروکه دولاب تهران

  در گورستان دولاب قبر ۴۰۹ سرباز و ۵۲۸ تن غیر نظامی وجود دارد ، بخش لهستانی گورستان با دو نماد سنگی که رویشان نشان عقاب و صلیب نقش بسته خودنمایی می کند ، نمادهایی که روی آنها به ۳ زبان لهستانی ، فرانسوی و فارسی نوشته شده است : “آرامستان تبعیدشدگان لهستانی که در موقع مراجعت به میهن خود اینجا به خواب ابدی فرو رفتند .”

  اگر به قبرستان آرامستان پیرلاشز Pere-Lachaise پاریس سر نزده اید ، اگر آرامستان هایگیت لندن یا نووودویچی روسیه را ندیده اید ، وادی السلام نجف یا ظهیرالدوله تجریش را در برنامه بازدیدتان ندارید ، حتما سری به گورستان ممنوعه تهران بزنید .

  پا که به گورستان میگذارید انگار در جنگلی بکر وارد شدید . طول بلند علفها نشان از این دارد که سالها از عمر این سنگ قبرها گذشته است . سنگهایی با علامت صلیب بر آنها و متعلق به کشورهای روسیه ، لهستان ، فرانسه ، ایتالیا و البته مسیحیان ایرانی . روی سنگها نقوش صلیب – عکسهای سیاه و سفید و تصویر بانوی غمگین یا مریم غصه دار دیده می شود . بالای برخی از قبرها شاخه های درختان کهن سایه انداخته است . از زبان مردم دولاب افسانه های زیادی درباره این قبرستان می توان شنید .

  مشاهده نشان سربازان گمنام روسیه ، آرامگاه کنتهای فرانسوی ، شاهزاده های گرجی ، پزشکان دربار قاجار و پهلوی ، گورستان دسته جمعی لهستانیهایی که در جنگ جهانی دوم در راه بازگشت به وطن جان باختند و بسیاری از چهره های سرشناس تبعه کشورهای دیگر در اینجا می تواند جذاب باشد .

  به سبب اینکه مالکیت آرامستان ارامنه متعلق به کشورهای روسیه ، لهستان ، فرانسه و ایتالیا می باشد و کسب مجوز از تمامی سفارتخانه ها الزامی است و با توجه به اینکه تاییدیه خلیفه گریهای ارامنه ، آشوریها ، ارتودکسها و کاتولیکها نیز مورد نیاز است ، بازدید از آرامستان کمی سخت است ، اما غیر ممکن نیست .

  – تاریخچه گورستان :

  تاریخچه گورستان از این حکایت دارد که نخستین تجمع ارامنه تهران در حاشیه حصار جنوبی شهر آن زمان یعنی جنوب بازار تهران بود ، که قدیمی ترین کلیسای شهر تهران نیز به نام کلیسای سورپ گورک در بازارچه قوام الدوله که در اواخر دوران قاجاریان بنا شده و هنوز پابرجاست نشان اجتماع ارامنه وقت بود و نخستین گورستان یا آرامستان ارامنه نیز در همان محدوده بنا شده بود که بعدها تخریب و جزو بافت مسکونی شهر تهران شد ، پس از آن دو گورستان یکی در ونک که محل تجمع جدید ارامنه بود و دیگری در شرق تهران در سال ۱۳۱۵ خورشیدی ساخته شد .

  بنا به نوشته اعتمادالسلطنه در کتاب مرآت البلدان در سال ۱۱۳۷ به دستور کریمخان زند ، ارامنه سنگ تراش اصفهانی به تهران منتقل و در محله دولاب ساکن شدند و این بهانه ای شد برای احداث گورستان ارامنه در شرق تهران ، بعدها گورستان ونک به خاطر ساخت و ساز تخریب و برخی از سنگهای قیمتی آن به گورستان دولاب انتقال یافت ، البته مالکیت گورستان ارامنه از آن دولت فرانسه بود که توسط سفارتخانه های فرانسه ، ایتالیا و نماینده کلیساهای کاتولیک رم در ایران خریداری شده بود ، بخش مربوط به لهستان نیز توسط سفارتخانه لهستان در ایران در سال ۱۹۴۳ خریداری شد .
  512647_956

  مساحت کل گورستان ۷۵۰۰۰ مترمربع یا ۷.۵ هکتار بوده که حدود ۴۴۰۰۰ مترمربع یا ۴.۴ هکتار آن متعلق به ارامنه و ۱۴۲۰۰ مترمربع متعلق به کاتولیک ها ، ۳۷۰۰ مترمربع متعلق به ارتودوکسها و مابقی متعلق به آشوریهای کلدانی است .

  دیگر اینکه حدود ۵۰% آرامستان کاتولیکها متعلق به لهستانیها و مابقی شامل قبرهای افراد فرانسوی ، ایتالیایی ، انگلیسی ، چکی ، آلمانی و … می باشد .

  مهمترین و ارزشمندترین قسمت گورستان ارامنه دولاب ، بخش آرامستان لهستانیهای آرامستان کاتولیکها است . لهستانیهایی که با کشتی به ایران آمده بودند و باید زودتر به کشورشان بازمیگشتند اما بیماری و خستگی امانشان نداد و درگذشتند و بر روی سنگ قبرهایشان نوشتند : هیچ کدام اینها سربازانی نبودند که در جنگ کشته شده باشند بلکه دلیل مرگشان بیماریهای واگیردار تیفوس و تحلیل قوا بود .

  در ۱۵ فروردین ماه سال ۱۳۲۱ برابر با چهارم آوریل سال ۱۹۴۲ میلادی هزاران آواره لهستانی پس از تصرف کشورشان توسط آلمان نازی به اتحاد جماهیر شوروی منتقل و سپس به عنوان آواره به ایران فرستاده شدند .

  این آوارگان در «دوشان تپه» و چند نقطه دیگر در خارج از شهر تهران اسکان داده شدند . این آوارگان سالها و برخی از آنان برای همیشه در ایران ماندند . از همین زمان کارکردن بانوان در رستوران ها و بارهای ایران امری عادی شد زیرا بیشتر آنان به این کار روی آورده بودند .

  آلمان در سپتامبر ۱۹۳۹ به لهستان لشگر کشیده بود تا آن قسمت از خاک آلمان را که پیشتر «پروس» خوانده می شد و پس از جنگ جهانی نخست به آن کشور ضمیمه شده بود پس بگیرد .
  512647_956

  منبع مطلب : tehranimage.com

  مدیر محترم سایت tehranimage.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  قبرستان ممنوعه تهران خانه ابدی چه کسانی است؟

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  خبرها را در تلگرام تابناک دنبال کنید:

  افشین واقعی در سریال «خانه امن» که بود؟ (کلیک کنید)

  تست واکسن کرونا روی دختر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (کلیک کنید)

  کارت زرد مجلس به وزیر اقتصاد (کلیک کنید)

  منبع مطلب : www.tabnak.ir

  مدیر محترم سایت www.tabnak.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گورستان دولاب

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  در قبرستان ممنوعه 2 مومیایی وجود دارد و برای رفتن تو قبرستان باید مجوز وزارت خانه لهستان ایتالیا و فرانسه رو داشته باشبد

  HAMID 10 ماه قبل
  0

  خدا کند که پی به اصالت خودمون ببریم

  HAMID 10 ماه قبل
  1

  واقعا جای خجالت داره برای کشور بزرگ باعظمت ایران عده ای ازفقردست به این اعمال بزن .

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید