توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  قلمه شمعدانی در چه آبی زودتر ریشه میکند

  1 بازدید

  قلمه شمعدانی در چه آبی زودتر ریشه میکند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  تکثیر و قلمه زنی گل شمدانی

  تکثیر و قلمه زنی گل شمدانی

  تکثیر و قلمه زنی گل شمدانی

  گل شمدانی یکی از محبوب ترین گلها بین مردم است.

  به طوری که ۸۰ درصد علاقه مندان به گل و گیاه در منزل یا باغ خود این گل را دارند.

  تکثیر شمدانی نسبت به بقیه گل و گیاهان بسیار راحتر است و رشد خوبی دارد به طوری که در مدت زمان کوتاهی به یک گیاه بالغ تبدیل میگردد.

  شمدانی هم از طریق بذر تکثیر میشود و هم از طریق قلمه زنی.

  هر دو روش راحت است اما باید ببینید به کدام دسترسی دارید. اگر قلمه در دسترس شما هست با قلمه و اگر بذر در دسترس شما هست با قلمه تکثیر کنید. ما هر دو روش را در اینجا آموزش خواهیم داد.

  تکثیر گل شمدانی از طریق قلمه :

  شمدانی از جمله گیاهانی است که خیلی زود و راحت ریشه میدهد.

  ابتدا یک گل شمدانی تهیه کنید سپس یک یا چند ساقه از قسمت بالایی آن با یک وسیله تیز مثل قیچی یا تیغ موکت بری جدا کنید طبق شکل زیر.

  اکنون برگهای اضافه را با دست یا همان وسیله از قلمه جدا کنید به طوری که ۲ الی ۳ برگ در بالای قلمه باقی بماند.

  هر چقدر قلمه شما برگ کمتری داشته باشد درصد ریشه زایی آن بیشتر میشود.

  قلمه تمام گیاهان برای اینکه راحت ریشه بدهند و خشک نشوند.
  باید برگ و ساقه کمتری داشته باشند.چون قلمه ای که تهیه کردین هنوز ریشه ندارد و نمیتواند تمام برگها را تغذیه کند بنابراین وجود برگ و ساقه های اضافه در قلمه باعث خشک شدن گیاه میشود.

  طبق شکل زیر برگهای اضافه را جدا کنید.

  حالا یک بستر مناسب برای ریشه دار کردن قلمه نیاز دارید.

  یک بستر مناسب برای ریشه دار کردن قلمه باید مواد مغذی ای نداشته باشد یا خیلی کم در آن مواد مغذی وجو داشته باشد.

  وجود مواد مغذی درون بستر قلمه باعث دیر ریشه زدن قلمه میشود.

  بهتره یک مثال ساده باتون بزنیم : اگر شخصی در یک خانواده مرفع به دنیا بیاید و همیشه غذا و امکانات در اختیارش باشد ممکن است خودکفا نشود و تا زمانی که از حمایت خانواده برخوردار است خودش برای بقا خود تلاش نمیکند. گیاه هم همینطور است وقتی مواد مغذی در اختار قلمه ای که هنوز ریشه ندارد قرار بدهیم گیاه چون مواد مغذی در بستر آن قرار دارد تلاش زیادی برای ریشه زایی نمیکند و اگرم ریشه ای بدهد ریشه های خیلی کم و کوچکی میدهد.

  مواد مغذی زمانی باید در اختیار قلمه هاتون قرار بدهید که ریشه های خوبی داده باشد.

  آب : اغلب کسانی که در منزل اقدام به ریشه دار کردن قلمه ها میکنند با اب اینکار را میکنند به طوری که قلمه ها را درون یک لیوان پر از آب میگذارند و هر دو الی سه روز یک مرتبه آب درون لیوان باید تعویض گردد.

  مخلوط کوکوپیت و پرلیت : گلخانه دارها و تولیدکننده های عمده گل شمدانی قلمه ها را در مخلوط ۵۰ درصد کوکوپیت و ۵۰ درصد پرلیت میزنند. که اگر کوکوپیت و پرلیت در دسترس شما هست میتوانید از این مواد برای ریشه زایی قلمه هاتون استفاده نمائید.

   ماسه بادی : ماسه بادی هم از جمله بستر های بسیار مناسب برای ریشه دارکردن انواع قلمه ها مورد استفاده قرار میگیرد. اغلب تولیدکننده های شمال کشور از ماسه بادی کنار دریا استفاده میکنند.

  یک گلدان تهیه کرده و یکی از مواد بالا را درون آن بریزید سپس نصف قلمه ها را درون بستر فرو کنید و خوب آبیاری نمائید. تا زمانی که گیاه ریشه هایش کامل نشده نگذارید سطح بستر شما خشک شود. همیشه باید بستر قلمه مرطوب باشد تا ریشه زایی به خوبی انجام پذیرد. پس آبیاری هم یکی دیگر از نکاتی است که باید به آن توجه شود.

  دو سه روز اول گلدان قلمه های شمدانی را در مکانی دور از تابش مستقیم آفتاب بگذارید. دلیل :  نور زیاد باعث فتوسنتز زیاد میشود و چون قلمه ها ریشه ندارند باعث میشود قلمه ها خشک شوند.

  بعداز دو الی ۳ روز گلدان قلمه ها را به جای پر نور انتقال بدهید مثل کنار پنجره جنوبی که آفتاب هم به قلمه های شمدانی بخورد.

  حدود یک هفته بعد قلمه ها شروع به ریشه زایی میکنند که نهایت دو هفته تا ۲۰ روز ریشه های زیادی میزنند و آماده انتقال به خاک مغذی برای تبدیل شدن به یک گل شمدانی زیبا و بالغ هستند.

  خاک مناسب برای کاشتن قلمه های شمدانی بعداز ریشه دادن مخلوط ۶۰ درصد خاک باغچه + ۲۰ درصد کود دامی + ۲۰ درصد ماسه بادی

  لازم به ذکر است که شمدانی یک گیاه آپارتمانی نیست و نمیتوانید به صورت دائمی شمدانی را در محیط منزل نگهداری کنید چون در منزل نور کافی و تهویه هوای مناسب برای این گیاه وجود ندارد.

  بهترین مکان برای نگهداری شمدانی تراس و بالکن است که حداقل ۴۰ درصد در روز آفتاب نیاز دارد.

  بذر گیری شمدانی کار راحتی نیست و هر کسی نمیتواند از شمدانی بذر بگیرد. شرکت های بزرگی مثل پن آمریکن و بناری و … با روشهای خاصی اقدام به بذر گیری از شمدانی در رنگهای مختلف میکنند. بذر انواع شمدانی را میتوانید از سایت منصوری گل تهیه نمائید.

  برای کاشت بذر شمدانی نیازمند خاکی مناسب برای کاشت بذر ان هستید که اغلب از پیت ماس استفاده میکنند یا میتوانید خاک مخصوص کاشت بذر را از سایت منصوری گل تهیه نمائید.

  خاک مناسب را درون سینی نشا یا گلدان بریزید سپس بذرها را روی خاک گذاشته و با یک تیکه چوب یا نوک خودکار بذرها را فشار دهید که حدود نیم سانت درون خاک بروند. حالا خوب آبیاری کنید تا خاک به خوبی خیس شود. بعداز ابیاری خزانه را به مکانی با دمای بین ۲۰ تا ۲۸ درجه انتقال بدهید و منتظر جوانه زدن بذرها بمانید در این مدت نگذارید سطح خاک خشک شود و همیشه مرطوب بماند.

  توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد هم باعث پوسیدگی بذرها شده و بذرها سبز نمیشوند.

  بهترین روش برای آبیاری اسپره کردن آب است که روزانه مقدار کمی آب بر روی خاک اسپره کنید.

  معمولا بذرها بین ۵ روز تا یک هفته جوانه میزنند. پس از اینکه شمدانی ها ۴ یا ۶ برگ در آوردن آنها را از خزانه در بیاورید و هرکدام را به صورت جداگانه در گلدان بکارید.

  ضمنا بذر شمعدانی در رنگهای مختلف را میتوانید از سایت ما بخش کلیه بذرهای زینتی سفارش بدهید. اینجا کلیک کنید.

  منبع مطلب : www.mansourigol.com

  مدیر محترم سایت www.mansourigol.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ریشه دار کردن قلمه ها با استفاده از دارچین

  ریشه دار کردن قلمه ها با استفاده از دارچین

  ریشه دار کردن قلمه ها با استفاده از دارچین

  همه ما دارچین را یک ادویه خوشبو و بی نظیر می دانیم. و از ان در آشپزخانه خود زیاد استفاده می کنیم. اما کاربرد این ادویه خوشمزه و خوشبو فقط منحصر به آشپزخانه نمی شود. از این ادویه بی نظیر هم در باغبانی میتوان استفاده کرد و نتایج شگفت انگیزی را به دست آورد. یکی از این کاربردها استفاده از دارچین برای ریشه دار کردن قلمه ها است. حتی می توان از این ادویه برای جلوگیری از ایجاد بیماری های قارچی در جوانه های بذر ها هم استفاده کرد.

  هورمون ریشه زایی به وفور در فروشگاه های اینترنتی گل و گیاه وجود دارد و می توانید ان را خریداری کنید. اما گاهی ممکن است این امکان برای شما وجود نداشته باشد. بنابراین می توانید از دارچین کمک بگیرید. به شما این اطمینان را می دهم که استفاده از دارچین در ریشه دار کردن قلمه ها به اندازه استفاده از هورمون ریشه زایی موثر است. کافی است تا قلمه مورد نظر را به دارچین آغشته کنید تا دارچین موجب تحریک گیاه شود  و آن را تقویت کند. برای این منظور، ابتدا یک قاشق پر دارچین را در دستمالی بریزید، ساقه بریده شده را از انتها مرطوب کرده و آن را روی دارچین موجود در دستمال بغلتانید. حالا قلمه را در خاک مخصوص قلمه زنی قرار دهید و روی ان را به وسیله یک نایلون بپوشانید. گلدان را در مکانی دور از تابش مستقیم آفتاب قرار دهید. دقت داشته باشید که تامین کردن رطوبت در زمانی که گیاه در زیر پلاستیک وجود دارد، لازم و ضروری است. به این ترتیب ساقه به تولید ساقه های بیشتر تشویق می شود. مراقب گلدان و گیاهتان باشید تا زمانی که برگ های جدید بر روی گیاه نمایان شوند. این زمان است که می توانید مطمئن باشید که عمل ریشه زایی به درستی صورت گرفته است. پس با خیال راحت پلاستیک را از روی گلدان بردارد.

  کاربرد مهم دیگر برای دارچین این است که با استفاده ازآن، از بروز مرگ ناگهانی گیاه که در اثر حمله قارچ های مضر صورت می گیرد گرفته می شود.

  از دارچین برای از بین بردن قارچ های بذرهای تازه جوانه زده شده هم می توانید استفاده کنید. برای این که با این مشکل مبارزه کنید، از اسپری کردن دارچین کمک بگیرید. می توانید مقداری پودر دارچین را درون آب گرم ریخته و آن را هم بزنید. این مخلوط را برای یک شبانه روز به حال خود رها کنید. بعد از گذشت این مدت آن را از صافی ریز رد کنید تا ناخالصی ها و ذرات درشت جدا شوند. حالا این محلول را درون بطری های اسپری بریزید و بر روی برگ ها و ساقه های گیاهی که دچار بیماری یا قارچ شده است اسپری کنید. این محلول را بر روی سطح خاک هم می توانید بپاشید.

  اگر گلدان شما پر از مورچه شده است باز هم می توانید از دارچین کمک بگیرید. مورچه ها عطر دارچین را دوست ندارند. مقداری پودر دارچین را بر رو سطح خاک گلدان بپاشید و یا در مسیر رفت و آمد مورچه ها قرار دهید. با این روش از شر مزاحمت های ان ها خلاص می شوید.

  انتشار مطالب سایت منصوری گل با ذکر منبع بلامانع است.

  منبع مطلب : www.mansourigol.com

  مدیر محترم سایت www.mansourigol.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ریشه زایی قلمه در آب یا خاک؟

  ریشه زایی قلمه در آب یا خاک؟

  نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که قلمه ها به دلیل نداشتن ریشه به راحتی در برابر افزایش دما و نور خورشید آسیب‌پذیر هستند. برای همین بهتر است محل نگهداری آن‌ها را جایی دور از نور خورشید در نظر بگیرید. ضمن اینکه نباید در معرض سرمای کولر و یا گرمای بخاری باشند.

  برای اینکه قلمه زنی موفقیت آمیز باشد باید نکاتی را رعایت نمایید:

  •  از ماسه بادی رودخانه ای یا پرلیت یا مخلوط این ها با خاکبرگ(بستگی به نوع گیاه دارد) و یا کمپوست قلمه به عنوان بستر استفاده نمایید.

  •  همیشه بستر مرطوب باشد و زهکش داشته باشد (خروج آب اضافی).

  •  قلمه زنی در فصل مناسب انجام شود(با توجه به نوع گیاه).

  •  قلمه در محیطی با دما و رطوبت مناسب و نور غیر مستقیم نگهداری شوند.

  •  قلمه به صورت اریب زده شود تا جذب آب راحت تر صورت بگیرد.

  •  در صورت برگ دار بودن برگهای پایینی حذف و فقط ۲-۳برگ باقی بگذارید.

  •  از هورمون ریشه زایی استفاده گردد. جهت اطلاعات بیشتر مقاله استفاده از هورمون های ریشه زایی در قلمه زدن را مطالعه نمایید.

  •  قلمه دارای ۴-۵ بند بوده و حداقل یک سوم قلمه در بستر فرو رود.

  منبع مطلب : www.nazboo.com

  مدیر محترم سایت www.nazboo.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  اکار : ببخشید گل شمعدانی در چه آبی زودتر ریشه میکند

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  السا 5 ماه قبل
  0

  سلام

  گل در آب رود خانه زود تر ریشه در می آورد.

  السا 5 ماه قبل
  0

  سلام

  گل در آب رود خانه زود تر ریشه در می آورد .

  اذر 11 ماه قبل
  1

  در چه ابی شمعدانی ریشه میکنه

  ناشناس 11 ماه قبل
  2

  قلمه شمعدانی درچه ابی بهتر رشد میکنه

  -1
  یعثوب شهبازی 5 ماه قبل

  دوست عزیز شمدانی رو در آب ریشه دار نکن احتمال پوسیدگی اش زیاد میشه بهترین روش به جای بریده شده اش هورمون ریشه زایی بزن یا دارچین بعد تو ماسه بادی یا کوکو پیت قلمه هاتو بکار و در جای بزار آفتاب نخوره بهش در دمای ۲۰درجه و سعی کن هل روز آب پاشی کنی گلدان رو

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  من سوالم این که در چه ابی یعنی گرم یا سرد

  ناشناس 1 سال قبل
  3

  قلمه ی شم

  مهنانانتدذ 1 سال قبل
  -2

  خرررررر

  نیلوفر 1 سال قبل
  1

  سلام مطالب برابم خیلی مفید بود ممنون وتشکر از زحمات شما شب خوبی داشته باشید

  اکار 2 سال قبل
  7

  ببخشید گل شمعدانی در چه آبی زودتر ریشه میکند

  1
  ابراهیمی 2 سال قبل

  قلمه زدن گل شعمدانی چند روز بعد ریشه میزند

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  من فقط میخواستم بفهمم در چه آبی زود تر ریشه می زند فقط همین

  0
  حسنا 2 سال قبل

  دقیقا

  نورا 2 سال قبل
  3

  لطفاً

  نورا 2 سال قبل
  1

  قلمه شمعدانی در چه آبی زودتر رشد �‌کند

  0
  فرهاد 1 ماه قبل

  بهتر است آب را داخل سطل ریخته و بعد از 24 ساعت آن را به قلمه یا گل داد چون گازهای مضر آن خارج میشه

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  2
  M 1 سال قبل

  آب معمولی لوله کشی ترجیحابدون املاح

  برای ارسال نظر کلیک کنید