توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  لقب امام پنجم به معنی شکافنده در جدول

  1 بازدید

  لقب امام پنجم به معنی شکافنده در جدول را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  چرا امام محمدباقر(ع) را شکافنده علوم لقب داده‌اند؟

  چرا امام محمدباقر(ع) را شکافنده علوم لقب داده‌اند؟

  به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از استان مرکزی، امام محمد باقر (ع) پنجمین اختر فروزان آسمان امامت و هفتمین گوهر عرش عصمت است. ایشان سوم صفر سال 57 هجری یا به روایتی دیگر سال 56 هجری، در مدینه به دنیا آمد. نام او «محمد» و کنیه اش «ابو جعفر»است. آن حضرت القاب بسیاری داشت که از آن میان لقب باقر یا باقر العلم (شکافنده علوم) از همه مشهورتر است.

  امام باقر(ع)، در طول زندگی خود، به نشر و گسترش حقایق و معارف الهی پرداخت. مشکلات علمی را تشریح نمود. جنبش علمی دامنه داری به وجود آورد که مقدمات تاسیس یک دانشگاه بزرگ اسلامی را که در دوران امامت فرزند گرامیش امام صادق به اوج عظمت رسید، پی ریزی کرد که آوازه علوم و دانش های امام باقر چنان اقطار اسلامی را پر کرده بود که لقب «باقرالعلوم» (گشاینده دریچه‏‌های دانش و شکافنده مشکلات علوم) به خود گرفته بود.

  ابن حجر هیثمی یکی از دانشمندان زمان محمد امام باقر(ع) می‏نویسد؛ محمد باقر به اندازه‏ای گنج های پنهان معارف و دانش‌ها را آشکار ساخته، حقایق احکام و حکمت‌ها و لطایف دانش‌ها را بیان نموده که جز بر عناصر بی بصیرت یا بد سیرت پوشیده نیست. از همینجاست که وی را شکافنده و جامع علوم، و برافرازنده پرچم دانش خوانده‌‏اند.

  امام پنجم در علم، زهد، عظمت و فضیلت سرآمد همه بزرگان بنی هاشم بود. مقام بزرگ علمی و اخلاقی او مورد تصدیق دوست و دشمن بود. به قدری روایات و احادیث، در زمینه مسائل و احکام اسلامی، تفسیر، تاریخ اسلام، و انواع علوم، از حضرت به یادگار مانده است که تا آن روز از هیچ یک از فرزندان امام حسن و امام حسین(ع) به جا نمانده بود. رجال و شخصیت‌های بزرگ علمی آن روز، نیز عده‏ای از یاران پیامبر(ص) که هنوز در حال حیات بودند، از محضر حضرت استفاده می‏کردند.

  جابر بن یزید جعفری و کیسان سجستانی(از تابعین) و فقهایی همچون ابن مبارک، زهری، اوزاعی، ابوحنیفه، مالک، شافعی، زیاد بن منذرنهدی از آثار علمی او بهره‏مند شده، سخنان حضرت را، بی‌واسطه و گاه با چند واسطه، نقل نموده‌‏اند. کتب و مؤلفات دانشمندان و مورخان اهل تسنن مانند: طبری، بلاذری، سلامی، خطیب بغدادی، ابونعیم اصفهانی، و کتبی مانند موطا مالک، سنن ابی‌داود، مسند ابی‌حنیفه، مسند مروزی، تفسیر نقاش، تفسیر زمخشری، و ده ها نظیر این‌ها، که از مهم‌ترین کتب جهان تسنن است، پر از سخنان پرمغز پیشوای پنجم است و همه جا جمله «قال محمد بن علی» و یا «قال محمدالباقر» به چشم می‌‏خورد

  کتب شیعه نیز در زمینه‏‌های مختلف سرشار از سخنان و احادیث حضرت باقر (ع) است. هر کس کوچک‌ترین آشنایی با این کتاب‌ها داشته باشد، این معنا را تصدیق می‌‏کند.آثار درخشان علمی پیشوای پنجم و شاگردان برجسته‌‏ای که مکتب بزرگ وی تحویل جامعه اسلامی داد، پیشگویی پیامبر اسلام (ص) را عینیت بخشد. راوی این پیشگویی «جابربن عبدالله انصاری» شخصیت معروف صدر اسلام است.

  جابر که یکی از یاران بزرگ پیامبر اسلام (ص) و از علاقه‏مندان خاص خاندان نبوت است، می‏گوید؛ روزی پیامبر(ص) به من فرمود؛ پس از من شخصی از خاندان مرا خواهی دید که اسمش اسم من و قیافه‏اش شبیه قیافه من خواهد بود. او درهای دانش را به روی مردم خواهد گشود.پیامبر(ص) هنگامی که پیشگویی را فرمود که هنوز حضرت باقر(ع) چشم به جهان نگشوده بود.

  سال‌ها از این جریان گذشت، زمان پیشوای چهارم رسید. روزی جابر از کوچه‏‌های مدینه عبور می‏‌کرد، چشمش به حضرت باقر افتاد. وقتی دقت کرد، دید نشانه‌هایی که پیامبر فرموده بود، در او هست. پرسید: اسم تو چیست؟، گفت: محمد بن علی بن الحسین.
  جابر بوسه بر پیشانی او زد و گفت: جدت پیامبر(ص) به وسیله من به تو سلام رساند!

  جابر از آن تاریخ، به پاس احترام پیامبر و به نشانه عظمت امام باقر (ع) هر روز دوبار به دیدار حضرت می‏رفت، او در مسجد پیامبر میان انبوه جمعیت می‏نشست. در پاسخ بعضی از مغرضان که از کار وی خرده‌‏گیری می‏‌کردند، پیشگویی پیامبر اسلام را نقل می‏‌کرد که بر این اساس و با توجه به پیشگویی پیامبر(ص) حضرت ملقب به باقر گشت.

  منبع مطلب : markazi.iqna.ir

  مدیر محترم سایت markazi.iqna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ویژه نامه ولادت امام محمد باقر (ع) - باقر العلوم | شبکه قرآن

  ویژه نامه ولادت امام محمد باقر (ع) - باقر العلوم | شبکه قرآن

  ویژه نامه باقرالعلوم (ولادت امام محمد باقر علیه السلام)

  باقرالعلوم لقب امام پنجم است. امام باقر(علیه السلام)، در سال 57 هجری در شهر مدینه، دیده به جهان گشود. درباره روز ولادت ایشان بین تاریخ نویسان اختلاف نظر وجود دارد؛ برخی آن را اول ماه رجب و برخی سوم ماه صفر می دانند. از مهم ترین امتیازات امام باقر علیه السلام که زمان، زمینه آن را فراهم کرد، این است که حضرت بنیانگذار انقلاب فرهنگی و نهضت علمی شیعه و بلکه اسلام شمرده می شود.

  شناسنامه امام محمد باقر علیه السلام

  امام محمد باقر (ع) در روز جمعه یا دوشنبه یا سه شنبه اول ماه رجب یا سوم ماه صفر سال 57 هجری یا به روایتی دیگر سال 56 هجری، در مدینه به دنیا آمد و در روز دوشنبه هفتم ذی حجه یا ربیع الاول و یا ربیع الاخر سال 114 هجری، در همان شهر بدرود حیات گفت. بنابراین، آن حضرت 57 سال در این جهان زیست . از این مدت چهار سال با جدش امام حسین (ع) و پس از وی 35 سال با پدرش زندگی کرد و هیجده سال بقیه عمرش را به تنهایی به سر برد.

  مادر آن حضرت، فاطمه دختر حسن بن علی بود که با کنیه ام عبد الله و بنابر قول دیگر، ام الحسن خوانده شده است. بنابراین امام باقر (ع) از سلاله پدر و مادری هاشمی علوی و فاطمی به شمار می آید. بدین جهت او نخستین کسی است که از نسل امام حسن (ع) و امام حسین (ع) به دنیا آمده است.

  کنیه های امام پنجم علیه السلام

  آن حضرت القاب بسیاری داشت که از آن میان لقب «باقر یا باقر العلم »از همه مشهورتر است.

  برای امام محمدباقرعلیه السلام، در کتب روایی، دو کنیه بر شمرده اند:

  1. ابوجعفر: به مناسب این که امام پنجم پدر امام جعفر صادق علیه السلام است.(1)

  2. ابوجعفر الاوّل: به این دلیل که با کنیه امام جوادعلیه السلام اشتباه نشود؛ چرا که هردو امامِ همام، مُکنّا به ابوجعفر هستند.(2) امام نهم علیه السلام کنیه اش ابوجعفر الثّانی است.

  القاب امام باقرعلیه السلام

  القاب پنجمین امام معصوم علیه السلام به شرح ذیل است:

  1. الامین (3)؛ امانت دارِ اسرارِ الهی.

  2. الباقر(4) به معنی شکافنده.

  3. باقرالعلم (5)(العلوم) به معنی شکافنده دانش (دانش ها).

  4. الشاکر(6) به معنی شُکر کننده.

  5. الشاکر لله (7) به معنی شکرکننده خداوند.

  6. الشبیه (8) به معنی اینکه به پیامبراکرم صلی الله علیه وآله وسلم شباهت داشته است.

  7. محمد بن علی الاوّل (9) برای اینکه با امام جوادعلیه السلام که آن حضرت نیز ملقّب به محمد بن علی است، اشتباه نشود.

  8. الهادی (10) به معنی هدایت کننده جامعه.

  9. الباقری (11) به این معنی که این صفت را داراست که شکافنده علوم است.

  10. الباقران (12)؛ لقب امام پنجم و ششم.

  11. الصادقان (13)؛ لقب امام پنجم و ششم.

  12. الصادقَیْن (14)؛ لقب امام پنجم و ششم.

  13. الصادقون (15)؛ لقب امام پنجم و ششم.

  برخی از روایات منتسب به این دو امام بوده است؛ لذا از این واژه ها بهره می برده اند.

  14. السیّدان (16)؛ لقب امام پنجم و ششم.

  در برخی موارد، رُوات از باب تقیّه کلمه السیّدان را به کار می برده اند.

  15. احدهما(17)؛ لقب امام پنجم و ششم.

  در برخی روایات که مشخص نبوده است روایت از امام پنجم و یا ششم است، از لقب احدهما استفاده می کرده اند.

  دوران زندگی و سیره سیاسی امام محمد باقر علیه السلام

  در دوران امام باقر علیه السلام، حاکمان اموی به دلیل تعارضات داخلی از نهضت عظیم علمی آن حضرت غافل بودند، ولی این به معنای در امان بودن آن امام نیست; بلکه حجم وسیعی از روایات گویای اوضاع خشونت آمیز آن دوره، و ظلم و تجاوز حاکمان وقت نسبت به دین، مسلمانان و امام آنان است، به گونه ای که امام علیه السلام بارها تقیه می کرد و سرانجام نیز بر سر تعارضات مبنایی با نظام خلافت ظالمانه، توسط هشام به شهادت رسید .

  میزان اهتمام حضرت باقر علیه السلام به تقیه چنان بود که می فرمود: «التقیة من دینی و دین آبائی و لا ایمان لمن لا تقیة له: تقیه از دین من و دین پدران من است . و کسی که تقیه ندارد، ایمان ندارد .» این امر به دلایل متعددی مانند: حفظ جان نیروهای خودی، حفظ توان اقتصادی خودیها، اجرای برنامه های مهم تر، حفظ ارزشها و ... صورت می گرفت و امام با رعایت این اصل، حرکت سری خود در تداوم وظیفه امامت را طی می کرد.

  سیره علمی و فرهنگی امام محمد باقر علیه السلام

  امام باقر(ع) در دوران امامت خویش، با وجود شرایط نامساعدی که بر عرصه فرهنگ اسلامی سایه افکنده بود، با تلاشی جدّی و گسترده نهضتی بزرگ را در زمینه علم و پیشرفت های آن طراحی کرد. تا جایی که این جنبش دامنه دار به بنیان گذاری و تأسیس یک دانشگاه بزرگ و برجسته اسلامی انجامید که پویایی و عظمت آن در دوران امام صادق(ع)، به اوج خود رسید.

  امام با برقراری حوزه درس، با کج اندیشی ها، زدودن چالش های علمی، تحکیم مبانی معارف و اصول ناب اسلامی با تکیه بر آیات رهنمون گر قرآن مبارزه کرد و تمام ابواب فقهی و اعتقادی را از دیدگاه قرآن بررسی کرد و به پرورش دانشمندان و فرهیختگان عصر خود و جنبش بزرگ علمی کمر بست؛ به گونه ای که دانشمندی چون «جابر بن یزید جعفی» هر گاه می خواست سخنی در باب علم به میان آورد ـ با آن توشه ای که از دانش داشت ـ می گفت: «جانشین خدا و میراث دار دانش پیامبران محمد بن علی(ع) برایم این گونه گفت» و به دلیل ناچیز دیدن موقعیت علمی خود در برابر جایگاه امام، از خود نظری به میان نمی آورد.

  سیره اخلاقی امام محمد باقر علیه السلام

  هر چند امام عائله زیاد و زندگی ساده ای داشت، ولی بین مردم به بخشندگی و کرامت مشهور بود. همواره به نیازمند و بی نیاز بخشش می کرد و این رفتار را مایه خرسندی خویش قرار داده بود. در بخشش ها، همیشه شأن و مرتبه افراد را در نظر می گرفت به اندازه ای که نه موجب اسراف و زیاده روی و نه سبب تحقیر و پایین آمدن شأن آنان شود.

  امام از شاد کردن دیگران خشنود می شد و از زبان جد بزرگوارش رسول اکرم صلی الله علیه وآله این روایت را برای مردم می خواند که هر کس مؤمنی را شاد کند، مرا شاد کرده و هر کس مرا شاد کند، خدای را خشنود ساخته است

  رشحاتی از کلام نورانی امام محمد باقر علیه السلام

  جابر جعفی از امام باقر علیه السلام نقل نموده که فرمود: «زمانی بر مردم خواهد آمد که در آن زمان، امامشان غایب خواهد شد؛ پس خوشا به حال کسانی که بر امر ما ثابت باشند؛ همانا کم ترین پاداش ایشان، آن است که خداوند خطاب به آنان می فرماید: بندگان من! به سرّ من ایمان آوردید و غیبت حجت مرا تصدیق نمودید؛ پس به بهترین پاداش از سوی من بر شما بشارت باد! بندگان من شمایید از شما می پذیرم و شما را عفو می نمایم و به وسیلة شما، رحمت و باران را بر بندگانم نازل می کنم و برای شما است که از بندگان بلا و عذاب را دور می کنم…. »

  امام محمد باقر علیه السلام در شعر و ادب

  در پنجمین فصل کتاب امامت، روایت زندگی ات را نوشته اند: نامت محمد است و تصویر محمد صلی الله علیه و آله رسول خدا، در آیینه چشمانت افتاده است.

  لقبت باقر است و پهنای علوم دینی را شکافته ای؛ شیعه هنوز از دسترنج کِشته های تو بهره می گیرد.

  کُنیه ات ابوجعفر است و تشیع جعفری، در دست تو بزرگ شده است.

  خانه ای که در آن نفس کشیدی، عطر و عود نیایش داشت و دامنی که در آن رشد یافتی، نظیر نداشته است.

  پنجمین نامه مهر شده وصیت را به تو سپرده اند؛ تو، پنجمین تفسیر قرآن و پنجمین باب ورود به بهشت موعودی.

  فصاحت و بلاغت تو اینک به زبان می آید تا جلوی خرافات را بگیرد و در برابر انحراف ها بایستد. شمشیر سخن را آخته ای تا شاخه های بی ثمر را ببری و ریشه های خشک را بزنی.

  قرار بسته اند با تو، تا به یاری رمق های مانده در کالبد دین بشتابی و هرزه های روییده بر حاشیه کتاب رسالت را هرس کنی.

  صدای تو اینک در شبستان های پرسکوت خدعه ها و نیرنگ ها طنین می اندازد و رؤیای دژخیمانه دین ستیزان را بر می آشوبد.

  پی نوشت ها:

  1. المناقب، ج 4، ص 211؛ الهدایةالکبری ، ص 237؛ کشف الغمّه، ج 2، ص 318؛حلیةالاولیاء،ج 3،ص 181.

  2. جامع المقال، ص 184؛ اعیان الشیعه،ج 1،ص 650.

  3. دلائل الامامة، ص 94؛ المناقب، ج 4، ص 211؛ الهدایةالکبری ، ص 237؛تاریخ اهل البیت(ع)،ص 131.

  4. دلائل الامامة، ص 94؛ کشف الغمّه، ج 2، ص 318؛ جامع المقال، ص 185؛ مجمع الرجال، ج 7، ص 194؛ اعیان الشیعه، ج 1، ص 650.

  5. کشف الغمّه، ج 2، ص 318؛ المناقب، ج 4، ص 211، مدینةالمعاجز، ج 5، ص 5.

  6 و 7. الهدایةالکبری، ص 237؛المناقب،ج 4،ص 211.

  8. دلائل الامامة، ص 94؛ المناقب، ج 4، ص 211.

  9. الکنی والالقاب، مامقانی، ص 164.

  10. الهدایةالکبری، ص 237؛ دلائل الامامة، ص 94؛ کشف الغمّه، ج 2، ص 318؛ المناقب، ج 4، ص 211؛ تاریخ اهل البیت(ع)، ص 131.

  11. الکنی والالقاب، ص 75.

  12. جامع المقال، ص 185.

  13و14. همان، ص 185؛ مجمع الرّجال،ج 7،ص 195.

  15. التهذیب، ج 1، ص 62؛ الاستبصار، ج 1، ص 8 و 76؛ وسائل الشیعه، ج 1، ص 146.

  16. التهذیب، ج 3، ص 155.

  17. جامع المقال، ص 185.

  منبع مطلب : qurantv.ir

  مدیر محترم سایت qurantv.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  باقر 8 روز قبل
  0

  باقر

  ناشناس 9 ماه قبل
  -1

  خیلی ممنون

  خیلی خیلی عالی و جذاب بود

  ممنون می شم که اطلاعات بیشتری رو بذارید

  آرشیدا 9 ماه قبل
  -2

  بد

  -1
  آرشیدا 9 ماه قبل

  😑😐

  آرشیدا 9 ماه قبل
  -1

  در مورد چی نظر بدیم ؟

  ناشناس 9 ماه قبل
  -2

  در مورد چی نظر بدیم ؟

  ناشناس 2 سال قبل
  -2

  و ممنون

  مهدی 2 سال قبل
  3

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید