توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مثال نقض حاصل ضرب دو عدد گنگ همواره عددی گنگ است

  1 بازدید

  مثال نقض حاصل ضرب دو عدد گنگ همواره عددی گنگ است را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  مثال نقض

  مثال نقض[ویرایش]

  به مثالی که کلیّت یک حکم را از بین میبرد مثال نقض میگویند. در زبان انگلیسی به این روش از اثبات "Counterexample " گفته می شود.

  - با استفاده از مثال نقض ثابت میکنیم که یک حکم همواره درست نیست.

  - اگر یک حکم فقط برای یک مثال،نادرست باشد؛درستی آن حکم نقض میشود.

  مثالی که نشان میدهد یک حکم کلی یا یک ادعا نا درست است را مثال نقض میگوییم در منطق و به طور ویژه ریاضیات و فلسفه، مثال نقض یا پادنمونه استثنایی است که در برابر یک حکم کلی بیان می‌شود.

  برای مثال در جمله تمام دانش‌آموزان تنبل هستند چون تنبلی به همه دانش‌آموزان نسبت داده شده است اگر تنها یک دانش‌آموز پرتلاش وجود داشته باشد مثال نقض حکم کلی خواهد بود و حکم نادرست است.در واقع با یک مثال حکمی را نقض میکنیم که به آن مثال نقض میگویند.نکته اینجاست که با مثال میتوان نقض کرد ولی با مثال نمیتوان اثبات کرد که این مورد در هندسه مثال بسیار دارد.

  به مثال هایی از این دست دقت بفرمایید ː

  مثال ːحاصل ضرب هر دو عدد گنگ،عددی گنگ است

  2 × 8 = 1 6 = 4 Q c {\displaystyle {\sqrt {2}}\times {\sqrt {8}}={\sqrt {1}}6=4\not \in Q^{c}}

  می بینید که حاصل ضرب دو عدد بالا یک عدد گویا شده است ، پس می توان این حکم کلی را رد کرد. در جقیقت به کمک یک مثال نقض توانسته این نادرستی یک حکم را ثابت کنیم.

  مثالː تفریق دو عدد طبیعی،عددی طبیعی است.

  این حکم صحیح نیست زیرا می توان به عنوان مثال نقض 5 12 = 7 N {\displaystyle 5-12=-7\not \in \mathbb {N} } عنوان کرد و نادرستی حکم را ثابت کرد.

  مثالː x R : x 2 x {\displaystyle \forall x\in \mathbb {R} :x^{2}\geq x} یا مربع هر عدد بزرگتر یا مساوی آن است. می توان به عنوان مثال نقض عدد یک دهم را در نظر گرفت که این حکم کلی را نقض می کند. x = 0.1 x 2 = 0.01 x 2 x {\displaystyle x=0.1\to x^{2}=0.01\implies x^{2}\not \geq x}

  مثال معروف و تاریخی[ویرایش]

  فرما ادعا کرده بود که F n = 2 2 n + 1 {\displaystyle F_{n}=2^{2^{n}}+1} همواره عدد اول می دهد .البته به ازای مقادیر یک و دو سه و چهار همینطور است اما بعدا لئونهارت اویلر نشان داد که به ازای n = 5 {\displaystyle n=5} حاصل عدد [۱] 4294967297 {\displaystyle 4294967297} خواهد بود که عدد اولی نیست زیرا بر عدد 641 {\displaystyle 641} تقسیم صحیح می شود. یعنی در واقع این ادعا به کمک یک مثال نقض رد شد.

  F 0 = 3 , F 1 = 5 , F 2 = 17 , F 3 = 257 , F 4 = 65537 {\displaystyle {F_{0}}=3,{F_{1}}=5,{F_{2}}=17,{F_{3}}=257{\rm {,}}{F_{4}}=65537}

  منابع[ویرایش]

  Bernard R. Gelbaum, John M. H. Olmsted: Counterexamples in Analysis. Corrected reprint of the second (1965) edition, Dover Publications, Mineola, NY 2003, ISBN 0-486-42875-3.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مشاوره تبیان

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 10 ماه قبل
  0

  رادیکال ۲ همهیشه عددی گنگ است ولی در جواب رادیکال ۲ ×رادیکال ۲ می شود جواب رادیکال ۴ و در این صورت اگر رادیکال ۴ از زیر رادیکال در بیاید یاسخ می شود عدد ۲ که گنگ نیست...

  Reyhane 1 سال قبل
  3

  به نظر من هر عدد گنگی که در خودش ضرب بشه حاصلش میشه یه عدد گویا

  مثل رادیکال ۷ × رادیکال ۷

  parimah 1 سال قبل
  0

  رادیکال ۷ عددی گنگه اگه در رادیکا۷ضرب کنیم میشه رادیکال ۴۹ که میشه ۷ و عددی گنگ نیست

  م 1 سال قبل
  1

  پس چرا عدد ها رو ننوشتین که بدونیم چی بوده تا بهتر متوجه بشیم؟

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  خیر

  سکوت شیرزایی 1 سال قبل
  0

  ضرب دو عدد گنگ میتواند عددی گویا باشد

  فرزین 2 سال قبل
  1

  مثال نقض: هر عدد گنگ اگر در خودش ضرب شود عددی گویا میشود

  nashnas 2 سال قبل
  3

  یک مثال از دو عددی که ضرب شان یک عدد مربعی می آید انخاب میکنیم و زیر را دیکال قرارمیدهیم مثال : رادیکال 6 که یک عدد گنگ است ضرب در رادیکل6 مساوی رادیکال 36که همان عدد 6 است

  برای ارسال نظر کلیک کنید