توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مدار موازی را تعریف کنید کلاس چهارم

  1 بازدید

  مدار موازی را تعریف کنید کلاس چهارم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  مدار متوالی و موازی

  یک مدار الکتریکی

  برق یا الکتریسیته از طریق پریزهای دیواری خانه تأمین می شود. این پریزها از طریق تیرهای برق و سیم هایی که حتی حیواناتی به اندازه ی موش روی آن حرکت می کند ، به مراکز برق رسانی متصل می گردند. سؤالی که برای خیلی از افراد  وجود دارد این است که ، چرا این موشها را برق نمی گیرد؟ برای جواب دادن به این سؤال باید دقیقاً مفهوم مدار الکتریکی را متوجه شویم.

  وقتی کلید را باز می کنیم، جریان الکتریسیته از طریق سیم به وسیلة برقی رسیده و از طریق فرآیندی به نام الکترولیز (تجزیة جسم به وسیله جریان برق) به ریز موجهای بسیار کوچکی تبدیل می شود. سپس در داخل میکروفر، این ریز موجها همانند زنبورانی که دور ملکه جمع می شوند در یک نقطه برروی غذا متمرکز شده و آن را سریعاً گرم می کنند. غذای مصرف شده به کمک اسیدهای آمینه قابل هضم می گردد.

  پسمانهای حاصل از دفع غذا از طریق شبکة فاضلاب به تصفیه خانه های مخصوص هدایت شده و آب تصفیه شده به رودخانه ها می ریزد. این آب باعث چرخش توربینهای بزرگ شده و تولید برق می نماید. سپس این برق از طریق سیمهایی به وسیلة خانگی ما بر می گردد. بدین ترتیب یک مدار کامل می شود. «بنابراین می بینیم که موشها به هیچ وجه به برق کاری ندارند و نیازی نیست که شما برای آنها نگران باشید. خواهش می کنم قبول کنید ، آنها برای شما نگران نیستند.»

  مدارهای موازی

  اگر در یک مدار ، الکترونها فقط بتوانند از یک طرف به طرف دیگر حرکت کنند ، آن را «مدار سری» می گویند. اگر بخواهیم مدار دیگری را در کنار مدار اول وصل کنیم، در این حالت 2 مدار بین بارها خواهیم داشت. چنین مدارهایی را «مدارهای موازی» گویند. زیرا آنها به صورت موازی کنار هم قرار گرفته اند. شما می توانید هر اندازه مدار موازی که می خواهید داشته باشید. مدارهای موازی از یک ولتاژ استفاده می کنند، اما مسیرهای بیشتری را برای عبور الکتریسیته فراهم می آورند. به  عبارت دیگر می توان تعداد کل الکترونهایی که از مدار عبور می کنند را افزایش داد، بدون اینکه در هر یک از دو مدار گسیختگی روی دهد.

  مدار متوالی

  هرگاه در یک مدار لامپ ها راکه در مدار ما سه لامپ بود به دنبال هم یعنی پشت سر هم به طور متوالی مطابق شکل روی تختهبه هم وصل کنیم هنگامی که مدار بسته است و جریان از باطری می آید به طرف لامپها همه آنها روشن می شوند و وقتی یکی از این سه لامپ خراب شود یاخاموش شود همه نیز از کار می افتند.

  پس اگر در یک مدار الکتریکی شما چند لامپ را بطور متوالی مطابق شکلبه هم ببندید و در مدار الکتریکی قرار دهید هنگامی که جریان از آن عبور می کند اگر یکی از لامپ ها خراب شود یا بسوزد یا خاموش گردد مشاهده خواهید نمود که بقیه لامپ هاکار نمی کنند زیرا مدار قطع شده است. گاهی وقتها شاید شاهد بوده اید که در جشنها و مراسم ها لامپ های زیادی را بصورت متوالی به هم بسته باشند. اگر یکی خاموش شود مدار قطع        می گردد و سایر لامپ ها روشن نمی شود.زیرا از هر لامپ کل جریان الکتریسیته از منبع مانند باطری یا پیل عبور می کند و هر چه تعداد لامپها بیشتر شود جریان الکتریسیته با مقاومت بیشتری رو برو می شود و جریان برق کمتری از آن لامپ ها می گذرد.

  منبع مطلب : arhashemschool4.blogfa.com

  مدیر محترم سایت arhashemschool4.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  یار مهربان

  الکتریسیته چیست؟

  انرژی الکتریسیته، انرژی است که برای نور، حرکت، گرما و روشنایی ایجاد می کند. از انرژی الکتریسیته در وسایلی مانند پنکه، شوفاژ، اطو، سماور برقی، لامپ، پلوپز و چرخ گوشت استفاده می کنیم.

   ما حتی از الکتریسیته صدا نیز تولید می کنیم. وقتی شما زنگ در را به صدا در می آورید، در اثر حرکت سریع و پیوسته الکتریسیته، این انررژی به صدا تبدیل شده است.


  مدار الکتریکی چیست؟ 

  وقتی لامپ خانه را روشن می کنید با استفاده از کلید برق، الکتریسیته را به داخل لامپ می فرستید و

   روشنایی ایجاد می شود و یا قسمتی سیم و لامپ را به باتری متصل می کنیم، الکتریسیته از باتری به وسیله سیم جاری می شود و پس از روشن کردن لامپ از سیم دیگری به باتری باز می گردد و این خود یک مدار الکتریکی است.

  رسانا و نارسانا: 

  چیزهایی مثل میخ آهنی و سیم مسی که الکتریسیته از آنها می گذرد رسانا نام دارند. به چیزهایی مثل چوب، پلاستیک و شیشه که الکتریسیته از آنها نمی گذرد نارسانا نام دارد. 

  مدار متوالی و مدار موازی: 

  وقتی مدار بسته شود، الکتریسیته جاری می شود. در این صورت وقتی میخواهیم دو لامپ را به یک باتری وصل کنیم و دو لامپ هم به یکدیگر وصل شوند، در این صورت می گوئیم لامپ ها به صورت متوالی بسته شده اند.

   در بستن متوالی جریان، برق ابتدا از یک لامپ عبور می کند و سپس به لامپ دیگر می رود.

  اگر بخواهیم قطب مثبت و منفی را به هر دولامپ وصل کنیم هر لامپ جداگانه به دو سر باتری وصل می شود. 

  در این صورت لامپ ها به صورت موازی بسته شده اند. به این ترتیب جریان برق همزمان به هر دو لامپ وارد می شود و نور ضعیف تر به چشم می رسد.

  منبع مطلب : yaremehraban11.blogfa.com

  مدیر محترم سایت yaremehraban11.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مدار متوالی و مدار موازی

  مدار متوالی و مدار موازی

  چکیده
  در نوشتار های قبلی به توضیح الکتریسیته و جریان الکتریکی و معرفی مدار الکتریکی پرداختیم. در این نوشتار به معرفی و شرح عملکرد مدار متوالی و مدار موازی خواهیم پرداخت. در مدار متوالی جریان برق توسط یک مسیر یک طرفه جاری می شود. مدار موازی به یک سری شاخه های منشعب می شود، در مدار متوالی اگر یکی از لامپ ها خاموش شود یا یکی از سیم ها قطع شود تمامی لامپ ها خاموش خواهند شد ولی در مدار موازی این طور نیست.


  اهداف:
  دانش آموز با مدارهای متوالی و موازی آشنا شود.
  دانش آموز تفاوت و نحوه عملکرد مدارهای متوالی و موازی را درک کند.


  شرح درس
  زمانی که مدار بسته می شود، الکتریسیته جریان پیدا می کند، در این صورت اگر دو لامپ را به یک باتری وصل کنیم، و دو لامپ هم به هم دیگر وصل شوند، لامپ ها به صورت متوالی بسته شده اند. در مدار متوالی، جریان بر ابتدا به یک لامپ می رود و سپس به لامپ دیگر عبور می کند. شکل زیر یک مدار متوالی را نشان می دهد.

  مدار متوالی و مدار موازی

  زمانی که بخواهیم قطب مثبت و منفی را به هر دو لامپ وصل کنیم، هر لامپ جداگانه به دو سر باتری وصل می شود و نور کم تری به چشم می خورد. به این ترتیب جریان برق هم زمان به هر دو لامپ وارد می ود، در این صورت لامپ ها به صورت موازی بسته شده اند. شکل زیر یک مدار موازی را نشان می دهد.

  مدار متوالی و مدار موازی

  آزمایش کنید
  با 6 عدد لامپ به همراه سرپیچ های آن ها، تعدادی سیم رابط، باتری و چسب می توانید مدار متوالی و موازی بسازید و دانسته های خود را به صورت عملی مشاهده کنید. پیش بینی کنید که اگر در مدار متوالی یک لامپ قطع شود چه اتفاقی می افتد؟ آیا با قطع شدن یک سیم یا برداشتن یک لامپ در مدار موازی لامپ های دیگر نیز خاموش می شوند؟

  مدار متوالی و مدار موازی

  در جریان آزمایش خود مشاهده می کنید که مدارهای موازی از یک ولتاژ استفاده می کنند، اما مسیرهای بیشتری را برای عبور الکتریسیته فراهم می آورند، در مدار متوالی وقتی یکی از لامپ ها خاموش شود، لامپ های دیگر نیز خاموش می شوند.

  در واقع با خاموش شدن یک لامپ جریان مدار قطع می گردد و کلیه ی لامپ هایی که به صورت متوالی بسته شده اند نیز خاموش می شوند. به بیان دیگر الکتریسیته باید اول از لامپ روشن بگذرد تا بتواند به لامپ های دیگر برود و آن ها را روشن کند. اما در مدار موازی روش عملکرد برعکس است.

  یعنی اگر یک لامپ بسوزد و یا از کار بیفتد، لامپ های دیگر باز هم روشن می مانند. اگر در مدار شکل الف که یک مدار متوالی است، سیم یکی از لامپ ها جدا کنیم، هر دو لامپ ها خاموش می شوند، چون مدار قطع شده و الکتریسیته نمی تواند از لامپ ها عبور کند، در مدار شکل ب که یک مدار موازی است، اگر سیم یکی از لامپ ها را جدا کنیم، لامپ دوم روشن باقی می ماند چون مدار آن بسته است.

  در ادامه اگر یکی از لامپ های مدار متوالی برداشته شود، لامپ دیگر خاموش می شود، چون با این کار مدار قطع می شود. اگر در مدار موازی یک لامپ برداشته شود، لامپ دوم همچنان روشن می ماند، چون مدارها مستقل از یکدیگر هستند.

   

  مشاهده کنید
  آیا می دانید سیم کشی منزل و یا مدرسه شما متوالی است یا موازی؟
  برای دانستن پاسخ این پرسش می توانید لامپ کلاس خود را خاموش و روشن کنید، فکر می کنید با این کار لامپ کلاس های دیگر نیز خاموش و روشن شدند؟ حال به سادگی می توانید حدس بزنید که مدار متوالی است یا موازی. می توانید این آزمایش را در نمازخانه، منزل خود و مکان های دیگر نیز انجام دهید.


  موضوع رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از الکتریسیته موضوع مهمی است که باید به آن توجه کنیم. رعایت موارد زیر می تواند برای جلوگیری از خطرهای استفاده از الکتریسیته مفید باشد:

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  طاها : مدار موازی چیست

  فاطیما : من تحقیق دارم لطفا برام بیارید😭

  پارسا : به چه مداری موازی می گویند

  🧸سوگند🧸 : دقیقاً🤧

  ناشناس : مدار موازی چیست؟

  ناشناس : مدار موازی چیست؟

  ستایش : مدار موازی چیست

  شبنم : مدار موازی چیست

  محمد : من امتحان دارم لطفاً موازی رو به من بگین

  محمد : تو چی میگی من امتحان دارم

  مدارموازی را تعریف کنید : مدار موازی را تعریف کنید

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدیه 7 روز قبل
  0

  چشم

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  سلام دوست خوبم یکم آروم تر بنویسیم من نمیتونم ب

  آرشین 2 ماه قبل
  0

  توضیع مدار موازی

  ریحانه جون 💞💞👑 9 ماه قبل
  1

  عاااااااااااآلی ممنون از اینکه این ها رو این یا گزاشتین

  یاسمین صدقی 9 ماه قبل
  3

  مدار موازی و متوالی را تعریف کنید؟ در مدار موازی وقتی یک لامپ بسوزد ان یکی لامپ خاموش نمیشود در مدار متوالی وقتی یک لامپ بسوزد ان یکی لامپ هم خاموش میشود

  عسل 9 ماه قبل
  2

  به مداری که در آن لامپ ها موازی هم بسته شوند و اگر یکی از لامپ ها را برداریم یا جریان یکی از لامپ ها را قطع کنیم روشن بماند مدار موازی می گویند.

  ناشناس 1 سال قبل
  7

  مدار موازی چیست؟

  ❤❤❤ 1 سال قبل
  3

  جواب سوالات من اینجا نیست😭😭😭

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  مدار متوالی مداری است که اگر یکی از لامپ یا شاخه های سیم قطع شود بقیه لامپ ها هم قطع می‌شود اما در مدار موازی همچین اتفاقی نمی یوفتد

  مدارموازی را تعریف کنید 2 سال قبل
  4

  مدار موازی را تعریف کنید

  0
  مهلا 2 ماه قبل

  مدار موازی تعریف کنید

  😍😍😍😍😍 2 سال قبل
  2

  😂😂😂😂

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  من امتحان دارم

  ❤❤😎😎🥰 2 سال قبل
  3

  لطفا خوب توضیح بدین👌👌

  محمد 2 سال قبل
  4

  من امتحان دارم لطفاً موازی رو به من بگین

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  مدار موازی را تعریف کنید

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  من امتحان ندارم لطفاً بیارین

  عسل 2 سال قبل
  0

  ای خدا لطفا بفرستید

  عسل 2 سال قبل
  3

  تعریف کنید

  پارسا 2 سال قبل
  8

  به چه مداری موازی می گویند

  0
  1 ماه قبل

  ممنونم بابت پاسخاتون

  0
  1 ماه قبل

  ممنونم بابت پاسخاتون

  1
  هانیتا 9 ماه قبل

  به مداری که لامپ ها در ان طوری بسته شدند که وقتی یک لامپ را برداریم یا جریان یکی را قط کنیم لامپ دیگری خاموش نشود

  پارسا 2 سال قبل
  2

  نه ممنون

  طاها 2 سال قبل
  12

  مدار موازی چیست

  ستایش 2 سال قبل
  6

  مدار موازی چیست

  ناشناس 2 سال قبل
  7

  مدار موازی چیست؟

  5
  شبنم 2 سال قبل

  مدار موازی چیست

  بهار 2 سال قبل
  1

  عالى بود

  😎😎 2 سال قبل
  2

  این نیست

  ناشناس 2 سال قبل
  2

  عالی است

  دل آرام 2 سال قبل
  3

  خیلی ناراحت شدم آخه نمیاره او چیزی روکه من میخوام😔😔

  7
  🧸سوگند🧸 2 سال قبل

  دقیقاً🤧

  فاطیما 2 سال قبل
  10

  من تحقیق دارم لطفا برام بیارید😭

  4
  محمد 2 سال قبل

  تو چی میگی من امتحان دارم

  برای ارسال نظر کلیک کنید