توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مدار چراغ راهنمایی موازی است یا متوالی

  1 بازدید

  مدار چراغ راهنمایی موازی است یا متوالی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  اجزای مورد استفاده در چراغ راهنمایی بایگانی | مجله خبری صنعت برق و الکترونیک - برگ نما

  چراغهای هوشمند راهنمایی

  نحوه کنترل ترافیک با چراغ های هوشمند راهنمایی ، چراغ­ های هوشمند راهنمایی برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه استفاده می­شود. در عصر مدرن هر شخص انواع مختلفی از وسایل نقلیه را دارد که حاصل آن افزایش تعداد وسایل نقلیه است. برای همین چراغ­های راهنمایی الزامی است تا از بروز ترافیک و تصادفات جلوگیری کند. سه رنگ مختلف در چراغ هوشمند راهنمایی وجود دارد که هر کدام پیام مختلفی برای رانندگان در بر دارد.

  چراغ قرمز که بالاست از راننده می­خواهد که در تقاطع توقف کند، چراغ سبز در پایین به راننده آزادی حرکت در تقاطع را می­­دهد و چراغ زرد در وسط به راننده هشدار می­دهد که بایستد در صورتی که چراغ بعدی قرمز باشد یا آماده به حرکت باشد یا ماشین را روشن کند اگر چراغ بعدی سبز باشد.

  چراغ هوشمند راهنمایی خود را به عنوان یک راه جالب برای متوقف کردن تصادفات وسایل نقلیه و کنترل ترافیک در عصر مدرن امروز، ثابت کرده عصری که هر کسی انواع مختلفی از وسایل نقلیه را دارد.

  عملکرد چراغهای هوشمند راهنمایی

  پیشنهاد چراغ راهنمایی

  همانطور که همه می­دانیم، نام پروژه ”  کنترل چراغ راهنمایی ” است. ایده­ اساسی از این پروژه­ الکترونیک ساده، کنترل ترافیک است.

  این برای اجتناب از تصادف وسایل نقلیه و ترافیک می­تواند استفاده شود. این پروژه فقط یک کنترل کننده­ یک طرفه است هرچند که بعدا قابل اصلاح است.

  پروژه در یک راه کار خواهد کرد، دستورالعمل را برای رانندگان فراهم می­کند چه آنهایی که در تقاطع حرکت می­کنند و چه آنهایی که ایستاده اند.
  چراغ راهنمایی

  سه چراغ کنترل یا سیگنال وجود دارد که دستورالعمل را به راننده می­دهد:

  یک سری اجزا است که ما استفاده خواهیم کرد تا سیستم کنترل چراغ راهنمایی خود را بسازیم. در زیر لیست اجزا را می­بینیم:

  این چراغ راهنمایی با کمک شمارنده­ IC که عمدتا برای مدارهای متوالی و ترتیبی استفاده می­شود، ساخته شده است.

  ما همچنین می­توانیم آن را چراغ راهنمایی ترتیبی بنامیم. مدارهای ترتیبی برای شمردن تعداد سری­ها استفاده می­شود.

  با کار آمدن اصول کار چراغ راهنمایی، IC اصلی IC 4017 است که برای تاباندن LED  قرمز، زرد و سبز به ترتیب، استفاده می­شود.

  تایمر ۵۵۵ به عنوان تولیدکننده­ پالس عمل می­ ماند که یک ورودی برای IC 4017 فراهم می­کند. زمان بندی تابیدن چراغ­های مشخص در مجموع بستگی به پالس تایمر ۵۵۵ دارد که ما می­توانیم از طریق پتانسیومتر کنترل کنیم، پس اگر شما می­خواهید زمان تاباندن را تغییر دهید، می­توانید آن را با تغییر پتانسیومتر که مسئول زمان بندی است انجام دهید.

  LED ال ای دیمستقیما به شمارنده­ ۴۰۱۷ متصل نیست، چون چراغ­ها پایدار نخواهند بود.

  ما از ترکیبدیودهای ۱N4148 و LED  استفاده کردیم تا به خروجی مناسب برسیم.

  اشکال عمده­ این مدار این است که شما هرگز یک زمان بندی دقیق ندارید، ولی بهترین تقریب را دارید.

  چراغ راهنمایی که یکی از دستاورد های علوم هوشمند سازی  جزء تجهیزات هوشمند سازی محسوب می شود  و توانسته کمک زیادی به کنترل ترافیک ها، کاهش تصادفات و ساماندهی خیابان ها داشته باشد. در واقع مبحث هوشمند سازی در همه جا می تواند مورد استفاده و کاربردی واقع گردد. اقدام دیگری که بر روی چراغهای راهنمایی صورت گرفته استفاده از انرژی تجدید پذیر منبع تغذیه برای این چراغها می باشد که با این عمل در مصرف انرژی هم بسیار صرفه جویی می گردد.

  منبع: سایت http://www.electricaltechnology.org/

  منبع مطلب : news.bargnama.com

  مدیر محترم سایت news.bargnama.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مدار متوالی و مدار موازی

  مدار متوالی و مدار موازی

  چکیده
  در نوشتار های قبلی به توضیح الکتریسیته و جریان الکتریکی و معرفی مدار الکتریکی پرداختیم. در این نوشتار به معرفی و شرح عملکرد مدار متوالی و مدار موازی خواهیم پرداخت. در مدار متوالی جریان برق توسط یک مسیر یک طرفه جاری می شود. مدار موازی به یک سری شاخه های منشعب می شود، در مدار متوالی اگر یکی از لامپ ها خاموش شود یا یکی از سیم ها قطع شود تمامی لامپ ها خاموش خواهند شد ولی در مدار موازی این طور نیست.


  اهداف:
  دانش آموز با مدارهای متوالی و موازی آشنا شود.
  دانش آموز تفاوت و نحوه عملکرد مدارهای متوالی و موازی را درک کند.


  شرح درس
  زمانی که مدار بسته می شود، الکتریسیته جریان پیدا می کند، در این صورت اگر دو لامپ را به یک باتری وصل کنیم، و دو لامپ هم به هم دیگر وصل شوند، لامپ ها به صورت متوالی بسته شده اند. در مدار متوالی، جریان بر ابتدا به یک لامپ می رود و سپس به لامپ دیگر عبور می کند. شکل زیر یک مدار متوالی را نشان می دهد.

  مدار متوالی و مدار موازی

  زمانی که بخواهیم قطب مثبت و منفی را به هر دو لامپ وصل کنیم، هر لامپ جداگانه به دو سر باتری وصل می شود و نور کم تری به چشم می خورد. به این ترتیب جریان برق هم زمان به هر دو لامپ وارد می ود، در این صورت لامپ ها به صورت موازی بسته شده اند. شکل زیر یک مدار موازی را نشان می دهد.

  مدار متوالی و مدار موازی

  آزمایش کنید
  با 6 عدد لامپ به همراه سرپیچ های آن ها، تعدادی سیم رابط، باتری و چسب می توانید مدار متوالی و موازی بسازید و دانسته های خود را به صورت عملی مشاهده کنید. پیش بینی کنید که اگر در مدار متوالی یک لامپ قطع شود چه اتفاقی می افتد؟ آیا با قطع شدن یک سیم یا برداشتن یک لامپ در مدار موازی لامپ های دیگر نیز خاموش می شوند؟

  مدار متوالی و مدار موازی

  در جریان آزمایش خود مشاهده می کنید که مدارهای موازی از یک ولتاژ استفاده می کنند، اما مسیرهای بیشتری را برای عبور الکتریسیته فراهم می آورند، در مدار متوالی وقتی یکی از لامپ ها خاموش شود، لامپ های دیگر نیز خاموش می شوند.

  در واقع با خاموش شدن یک لامپ جریان مدار قطع می گردد و کلیه ی لامپ هایی که به صورت متوالی بسته شده اند نیز خاموش می شوند. به بیان دیگر الکتریسیته باید اول از لامپ روشن بگذرد تا بتواند به لامپ های دیگر برود و آن ها را روشن کند. اما در مدار موازی روش عملکرد برعکس است.

  یعنی اگر یک لامپ بسوزد و یا از کار بیفتد، لامپ های دیگر باز هم روشن می مانند. اگر در مدار شکل الف که یک مدار متوالی است، سیم یکی از لامپ ها جدا کنیم، هر دو لامپ ها خاموش می شوند، چون مدار قطع شده و الکتریسیته نمی تواند از لامپ ها عبور کند، در مدار شکل ب که یک مدار موازی است، اگر سیم یکی از لامپ ها را جدا کنیم، لامپ دوم روشن باقی می ماند چون مدار آن بسته است.

  در ادامه اگر یکی از لامپ های مدار متوالی برداشته شود، لامپ دیگر خاموش می شود، چون با این کار مدار قطع می شود. اگر در مدار موازی یک لامپ برداشته شود، لامپ دوم همچنان روشن می ماند، چون مدارها مستقل از یکدیگر هستند.

   

  مشاهده کنید
  آیا می دانید سیم کشی منزل و یا مدرسه شما متوالی است یا موازی؟
  برای دانستن پاسخ این پرسش می توانید لامپ کلاس خود را خاموش و روشن کنید، فکر می کنید با این کار لامپ کلاس های دیگر نیز خاموش و روشن شدند؟ حال به سادگی می توانید حدس بزنید که مدار متوالی است یا موازی. می توانید این آزمایش را در نمازخانه، منزل خود و مکان های دیگر نیز انجام دهید.


  موضوع رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از الکتریسیته موضوع مهمی است که باید به آن توجه کنیم. رعایت موارد زیر می تواند برای جلوگیری از خطرهای استفاده از الکتریسیته مفید باشد:

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  مریم : مدار چراغ راهنمایی رانندگی موازی یا متوالی میشه چند خط بهم بگین

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 16 روز قبل
  -1

  موازی

  fateme 11 ماه قبل
  2

  درستی یا نادرستی جمله زیرا کامل کنید

  1)مدار چراغ راهنما از نوع موازی است درست نادرست

  درست. زیرا اگر چراغ قرمز باشد چراغ سبز هم باید روشن باشد ویا نارنجی

  انیسا 12 ماه قبل
  0

  مدار موازی

  محمد پارسا عسگری 1 سال قبل
  0

  خخححح

  محمد پارسا عسگری 1 سال قبل
  -2

  موازی چون وقتی یه لامپ خاموش میشه لامپ دیگه روشنه

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  چراغ راهنما یک مدار موازی است با خاموش شدن یک چراغ همه ی چراغها خاموش نمیشوند

  مریم 1 سال قبل
  4

  مدار چراغ راهنمایی رانندگی موازی یا متوالی میشه چند خط بهم بگین

  ناشناس 1 سال قبل
  -2

  فاللچ

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  لا

  ض

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  چراغ راهنما موازی است یا متوالی

  3
  ناشناس 1 سال قبل

  به نظرم موازی است

  مهدی 2 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  متوازی 1 سال قبل

  متوازی

  برای ارسال نظر کلیک کنید