توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مراحل مختلف بازیافت کاغذ را نام ببرید

  1 بازدید

  مراحل مختلف بازیافت کاغذ را نام ببرید را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  مراحل بازیافت کاغذ

  مرحله اول : جمع آوری و تفکیک از مبدا است.

  مرحله دوم : انتقال به انبار جهت تفکیک مجدد و اگر شیشه و نایلون باشد جدا شود .

  مرحله سوم : پرس کردن کاغذ های باطله و بارگیری و فرستادن به کارخانه می باشد .

  مرحله چهارم: کاغذ های باطله را در دیگهای بزرگ به نام گالاندول می ریزند و اگر رنگ داشته باشد به کمک سود و کلر رنگ زدایی می کنند.

  مرحله پنجم: پس از رنگ زدایی با آب مواد حاصل را مخلوط می کنند و به کمک پروانه ای که در دیگهای آب و کاغذ مخلوط شده وشیرابه ای بوجود می اید.

  مرحله ششم: این شیرابه را روی میز کار به ( عرض یک متر تا طول هشت متر دارد ) پهن می کنند تا آب اضافی از طریق منفذها به خارج برود

  مرحله هفتم : این شیرابه و خمیر بدست آمده را روی غلطکهایی پهن کرده و از خشک کن های متعدد عبور می دهند .

  مرحله هشتم : کاغذ بدست آمده را برش می دهند

  منبع مطلب : schoolmaster6.blogfa.com

  مدیر محترم سایت schoolmaster6.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مراحل بازیافت کاغذ ( به طور خلاصه )

  ۲- انتقال به انبار جهت تفکیک مجدد و جداسازی کاغذ قابل بازیافت 

  ۳- بسته بندی و پرس کردن جهت کاهش حجم حمل و نقل و ارسال به کارخانه 

  ۴- کاغذ های باطله را در پالپر یا گالاندول ریخته و در صورت رنگی بودن آنها را با سود یا کلر مرکب زدایی می کنند .  

  ۵- شستو شو، کاغذ های باطله را با آب مخلوط نموده تا سوسپانسیونی از آب و الیاف به غلظت ۶-۸ ٪ تشکیل شود . 

  ۶- مخلوط آب و الیاف پس از عبور صافی و تصفیه کننده روی میز فوردرینیر ریخته می شود تا آب اضافی آن خارج گردد و به سمت ماشین خمیر سازی منتقل می گردد . 

  ۷- خمیر به وجود آمده را به قسمت آبگیری ، خشک کردن و اطو نمودن هدایت می کنند .

  ۸- برش یه اندازه دلخواه و بازار

  منبع مطلب : mehrnaz-kazemitari.blogfa.com

  مدیر محترم سایت mehrnaz-kazemitari.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بازیافت کاغذ ها و مراحل آن - کاغذ صادق

  بازیافت کاغذ ها و مراحل آن

   مقدمه

  بازیافت اصولا یکی از فرایند هایی است که بسیار سود آور است؛ از این جهت که هم به حفظ محیط زیست کمک میکند و هم از لحاظ اقتصادی به صرفه می باشد. بازیافت کاغذ ها و تولید کاغذ از کاغذ باطله همچنین به دلیل ارزانی مواد اولیه کسب و کار مناسبی است که ضمن اشتغال زایی از سود مناسبی نیز برخوردار است. با توجه به این مساله که در حال حاضر حجم زیادی از زباله های شهری کاغذ است پس بازیافت این ماده پر ارزش و پر مصرف و استفاده مجدد از آن نه تنها مانع از قطع بی رویه درختان جنگلی میشود بلکه هزینه تبدیل الیاف گیاهی به کاغذ را نیز به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

  بازیافت کاغذ ها چگونه انجام می شود؟

  در فرآیند بازیافت کاغذ ها از فناوری های پیشرفته ای استفاده می شود که مراحل انجام آن فرآیند با توجه به این که چه محصولی را به عنوان محصول نهایی از زباله های کاغذی در نظر گرفته باشیم، متفاوت خواهد بود. در چرخه بازیافت کاغذ عبور از مراحل خمیرسازی، غربال گری و پاک سازی برای تهیه مقوای نازک با کیفیت پایین ضروری است، اما اگر بخواهیم از کاغذهای باطله برای تهیه کاغذ های اداری مرغوب و باکیفیت استفاده کنیم عبور از مرحله شناورسازی نیز ضروری خواهد بود.

  با توجه به نوع کاغذ باطله ای که برای بازیافت انتخاب شده، ممکن است مراحل دیگری نیز به این چرخه اضافه شود. در نخستین مرحله از چرخه بازیافت کاغذ، کاغذهای باطله جمع آوری شده در یک محلول آبکی که حاوی ذرات فیبری است غوطه ور شده و در نتیجه برخورد با تیغه هایی که در آن محفظه در حال چرخش هستند، متلاشی و تجزیه خواهند شد، در مرحله دوم ذرات و ناخالصی های درشت از خمیر حاصل جداسازی می شوند.

  با عبور خمیر غوطه ور در محلول آبکی از یک استوانه در حال چرخش ذرات درشت و سنگین وزن مانند شن و ماسه و قطعات فلزی از آن جدا می شوند. اجزای سبک تر از طریق لوله مکش از این محفظه خارج شده و به راحتی از میان صافی ها می گذرند، اما ناخالصی های درشت تر در پشت این صافی ها به دام می افتند. در مرحله بعد با تزریق هوا به داخل خمیر کاغذ، جوهر، رنگ، چسب و هر نوع پوشش دیگر که معمولا آب گریز هستند به حباب های هوای موجود در این محفظه که توسط یک ماده شیمیایی کف زا ایجاد شده اند، می چسبند و به این ترتیب این نوع ناخالصی ها نیز از ذرات کاغذ جدا می شود.

  در این مرحله ماده شیمیایی دیگری به خمیر کاغذ افزوده می شود که با جذب ناخالصی های بسیار کوچک امکان چسبندگی خمیر کاغذ را افزایش می دهد. در مرحله پاکسازی، دستگاه گریز از مرکزی وجود دارد که ذرات را براساس چگالی آنها از هم تفکیک می کند. خمیر کاغذ با عبور از یک محفظه فشار وارد مخزنی می شود که در آن یک همزن نصب شده است.

  الیاف کاغذ که در این مرحله بسیار کوچک تر از باقیمانده ذرات جوهر یا چسب هستند به آسانی از صافی عبور می کنند. در آخرین مرحله از چرخه بازیافت کاغذ، 95 درصد ماده حاصل را آب و 5 درصد آن را الیاف کاغذ تشکیل می دهند که روی یک صفحه مشبک قرار گرفته و با عبور غلتک های بزرگ از سطح آن این آب اضافی به تدریج از خمیر کاغذ تهیه شده، خارج شده و ورقه های ضخیمی از این خمیر تهیه می شود که پس از خشک شدن از آن برای تهیه کاغذ استفاده می شود

   جداسازی:

  برای بازیافت موفق نیاز به بازیابی تمیز کاغذ می‌باشد. پس شما باید کاغذهای خود را دور از آلودگی‌هایی مثل غذا، پلاستیک، فلزات و دیگر زباله ها، که بازیافت کاغذ را مشکل می کند نگهداری کنید. کاغذهای آلوده که قابل بازیافت نمی‌باشند باید به کود تبدیل شوند یا برای تولید انرژی سوزانده شوند یا در زیر خاک دفن شوند. مرکز بازیافت معمولا از مصرف کنندگان تقاضا می کند که کاغذهای خود را بر حسب درجه یا نوع کاغذ جدا کنند. مرکز بازیافت شهر می تواند به شما بگوید که چگونه این نوع و درجه در جامعه شما تعریف می‌شود.

  جمع آوری و جا به جایی:

  شما ممکن است کاغذهای جداشده خود را به مرکز بازیافت محل خود تحویل دهید یا درسطل های بزرگی که به منظور بازیافت در سطح شهرها تعبیه شده‌اند بریزید. اغلب فروشندگان کاغذ یا مرکز بازیافت کاغذ ها که شما در منزل جداسازی کرده‌اید را جمع آوری می کنند. در مرکز بازیافت، کاغذهای جمع آوری شده در بسته های تنگی پیچیده می شوند و از آنجا به کارخانه های کاغذسازی فرستاده می شوند که در آنجا به کاغذهای جدید تبدیل می شوند.

  انبار داری و ذخیره‌ کردن:

  کارگران کارخانه کاغذ سازی، کامیون حاوی کاغذها را تخلیه کرده و آن ها را به داخل انبار می فرستند و تا زمان لازم کاغذها در آنجا می مانندو درجات مختلفی از کاغذ مثل روزنامه ها یا جعبه ها به طور جداگانه نگهداری می شوند؛ برای اینکه در کارخانه کاغذسازی درجات مختلفی از کاغذ را برای تولید انواع مختلف محصولات استفاده می شود. هنگامی که کارخانه آماده استفاده از کاغذ شد، کاغذها توسط ماشین ها باربری چنگک دار (Forklift) از انبار به نوار نقاله های بزرگی برده می شوند.

  موادی که از بازیافت کاغذ ها بدست می آید 

  بیشتر کاغذهای جدا شده مجددا به کاغذ یا مقوا تبدیل می شود. با کمی استثنا قائل شدن کاغذهای به دست آمده با همان کیفیت کاغذهای قبلی می باشند. به طور مثال از جعبه ها برای بازیافت جعبه استفاده می شود.کاغذهای نوشته و چاپ شده هنگامی که بازیافت می‌شوند از آنها برای کاغذهای کپی استفاده می شود. کاغذ های جدا شده می توانند برای تولید مواد دیگر نیز استفاده شوند. به طور مثال خمیر کاغذ بازیافت شده برای کارتون های تخم مرغ یا جعبه های میوه استفاده شوند. از کاغذهای بازیافت شده می توان به عنوان سوخت، عایق کردن دیوارها و سقف، پرکننده رنگ و یا پوشش استفاده کرد.

  دوباره خمیر کردن و غربال کردن:

  کاغذها از طریق نوار نقاله به یک ظرف بزرگ به نام pulper که حاوی مواد شیمیایی و آب است فرستاده می شوند. pulper کاغذها را به قطعات کوچک ریز می کند. با گرما دادن به این مخلوط قطعات ریز کاغذ سریعا به سلولز تجزیه می شوند که فیبر (مواد آلی گیاهی) خوانده می‌شود. در نهایت، کاغذ به مخلوط غلیظ و نرمی که pulp نامیده می‌شود تبدیل می شود. pulp از داخل ظرفی که دارای سوراخ های گوناگونی می‌باشد عبور داده می‌شود. غربال کننده (Screen) ذرات ریز آلودگی و قطرات کوچک چسب را غربال می کند. به این فرآیند Screening گفته می‌شود.

  پاک سازی:

  کارخانجات همچنین pulp را توسط گردش دور سیلندر مخروطی شکل تمیز می کنند. آلودگی های سنگین به خارج از مخروط پرتاب می شوند و به انتهای سیلندر سقوط می کنند. آلودگی های سبکتر در مرکز مخروط جمع می شوند و از بین می روند. به این پروسه Cleaning می‌گویند.

  شست و شوی خاص:

  گاهی اوقات pulp باید دستخوش فرایند شستشوی Pulp، (فرایند pulp laundering) قرار بگیرد. کار این مرحله پاک کردن جوهرهای نوشته شده، چسب های باقیمانده و مواد چسبناک می باشد. کارخانه های کاغذسازی معمولا از دو مرحله deinking متصل به هم استفاده می کنند. ذرات کوچک جوهر طی مرحله‌ای که Washing نامیده می شود از pulp شسته میشود. ذرات بزرگتر و چسب ها توسط حباب های هوا طی فرآیندی که Flotation نامیده می‌شود از pulp جدا می‌شوند. د ر طی این فرآیند pulp به عنوان خوراک به ظرف بزرگی که Flotation Cell نامیده می‌شود وارد شده و در این ظرف هوا و مواد شیمیایی صابونی شکل که Surfactants نامیده می‌شوند به pulp تزریق می‌شوند. Surfactant باعث می‌شود که جوهر و چسب از pulp جدا شود و به حباب‌های هوا بچسبند و در سطح شناور شوند. حباب های هوا آغشته به جوهر در سطح مخلوط تولید کف می‌کنند و از سطح مخلوط پاک می‌شوند.

  پالایش کردن:


  در طی پالایش به pulp ضربه‌های متعددی وارد می‌شود تا فیبرهای بازیافت شده پف کند و آن ها برای تولید کاغذ ایده‌آل شوند. اگر pulp شامل تکه های بزرگ فیبر باشد، فرآیند پالایش آن ها را از هم جدا می کند. اگر کاغذ به دست آمده دارای رنگ باشد، مواد شیمیایی رنگ بر، رنگ آن را از بین می‌برد. سپس اگر نیاز به تولید کاغذ سفید باشد برای روشن تر کردن و سفید کردن کاغذ به آن ها آب اکسیژنه، دی‌ اکسید کلرین و یا اکسیژن داده می شود؛ به این فرآیند Bleaching گفته می‌شود. اگر نیاز به کاغذ قهوه‌ای مثل دستمال کاغذی باشد نیاز به این برآیند نخواهد بود.

  منبع مطلب : sadeghpaper.ir

  مدیر محترم سایت sadeghpaper.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  هستی 6 ماه قبل
  1

  ممنون ازشما♥️

  سلام.... 6 ماه قبل
  1

  ممنون از شما♥️

  امیر 9 ماه قبل
  1

  😍ت

  ناشناس 10 ماه قبل
  3

  کاش ساده تر میکردند

  برای ارسال نظر کلیک کنید