توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مردم کدام طایفه برای دفن شهدای کربلا اقدام کردند

  1 بازدید

  مردم کدام طایفه برای دفن شهدای کربلا اقدام کردند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  چه کسانی و در چه روزی پیکرهای شهدای کربلا را دفن کردند؟

  در مقاتل و روایات فراوانی نحوه دفن شهدای کربلا آورده شده است که هر کدام در این باره نظری دارند، اما در یکی از روایات این طور آمده است که امام سجاد (ع) توانستند با طی الارض خود را مجددا به صحرای خونین کربلا برسانند و شهدا را دفن نمایند.

  حال با این تفاسیر باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا به بررسی روایاتی که پیرامون دفن اجساد مطهر شهدای کربلا آورده شده است و همچنین داستان طی الارض امام سجاد (ع) بپردازد، پس پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید.

  خاک‌سپارى امام حسین (ع) و شهیدان کربلا

  نخست لازم است نقل‌های مختلف را در مورد خاک سپارى امام حسین (ع) و شهیدان کربلا از منابع روایی معتبر و یا قابل استناد بیاوریم، سپس به بررسی و جمع‌بندی آن می‌پردازیم.

  در منابع حدیثی و تاریخی؛ درباره چگونگی دفن و خاک‌سپاری شهیدان کربلا دو دسته روایت مشاهده می‌شود:

  الف. حضور پیامبر خدا (ص)، معصومین (ع) و فرشتگان در خاک‌سپارى امام حسین (ع)

  براساس دسته‌ای از روایات؛ حضرت سجاد (ع) به طریق خارق العاده (طی الارض) به کربلا آمدند و ‏بدن‌های پاک شهدا خصوصاً امام حسین (ع) را به خاک سپردند؛ مانند:

  این مطلب را از دست ندهید: ساعت به ساعت روز عاشورا چگونه گذشت؟

  ۱. امام صادق (ع): «روزى اُمّ سلمه گریان برخاست. به او گفته شد: براى چه می‌گریى؟ گفت: فرزندم حسین، دیشب کشته شد؛ زیرا پیامبر (ص) را از هنگام وفاتش تا دیشب، در عالم رؤیا ندیده بودم و دیشب ایشان را رنگ پریده و اندوهگین دیدم.

  علّت را پرسیدم، فرمود: امشب، پیوسته قبرهایى براى حسین و یارانش ـ. که بر او و بر آنان درود باد ـ. می‌کندم»

  ۲. یکى از شیعیان می‌گوید:

  نزد امام رضا (ع) بودم که على بن ابی‌حمزه، ابن سرّاج و ابن مُکارى بر ایشان وارد شدند ...

  ببینید: از کربلا تا شام بر حضرت رقیه (س) چه گذشت؟

  على بن ابی‌حمزه به امام (ع) گفت: براى ما از پدرانت روایت شده که امور [دفنِ]امام را تنها امامى همانند او به عهده می‌گیرد. امام رضا (ع) به او فرمود: «مرا از حسین بن على (ع) خبر بده که آیا امام بود، یا نبود؟». گفت: امام بود. فرمود: «چه کسى کارهاى او را به عهده داشت؟». گفت: على بن الحسین (ع) فرمود: «على بن الحسین (ع) کجا بود؟». گفت: در کوفه در دست عبید الله بن زیاد، در بند بود؛ و افزود: على بن الحسین (ع) [از میان اسیران]بیرون رفت، بدون آن‌که بفهمند.

  کارهاى [به خاک‌سپارى]پدرش را انجام داد و سپس بازگشت. امام رضا (ع) به او فرمود:

  «آن‌کس که به على بن الحسین (ع) امکان آمدن به کربلا و به عهده گرفتن کارهاى پدرش را داد، همو به صاحب این امر (امامت) امکان می‌دهد که به بغداد بیاید و کار پدرش را به عهده گیرد و باز گردد، در حالى که در بند و در اسارت هم نیست».

  ب. به خاک‌سپردن امام حسین (ع) و یارانش توسط ساکنان غاضریه

  بنابر مشهور منابع روایی شیعه و سنی ساکنان غاضریه از قبیله بنی اسد، پیکرهاى حسین (ع) و یارانش را در کربلا به خاک سپردند.

  بیشتر بدانید: بعد از عاشورا بر اهل بیت امام حسین (ع) چه گذشت؟

  در این‌جا گفته برخی از آن‌ها ذکر می‌شود:

  * شیخ مفید (م ۴۱۳ ق): هنگامى که ابن سعد کوچ کرد و رفت، گروهى از بنی‌اسد ـ. که در غاضریه فرود آمده بودند ـ، به سوى حسین (ع) و یارانش ـ. که رحمت خدا بر ایشان باد ـ. رفتند و بر آنان نماز خواندند و حسین (ع) را در همین جایى که اکنون هست، به خاک سپردند و پسرش على اصغر را نزد پاهایش دفن کردند و براى شهیدان خاندان و یارانش که گرد او بر زمین افتاده بودند، گودالى نزدیک پاهاى حسین (ع) کندند و آنان را گرد آوردند و همه آنان را با هم دفن کردند. عبّاس بن على را نیز در همان‌جا که شهید شد، در راه غاضریه و همین جایى که اکنون قبر او است، به خاک سپردند.

  * ابن شهر آشوب مازندرانی (م ۵۸۸ ق): «ساکنان غاضریه از قبیله بنی‌اسد، پیکرهاى حسین (ع) و یارانش را یک روز پس از شهادتشان در طَف به خاک سپردند و براى بیشتر آنها، قبرهاى آماده‌اى می‌دیدند و پرندگان سفیدى را نیز مشاهده می‌کردند».

  سید ابن طاووس (م ۶۶۴ ق): «هنگامى که ابن سعد از کربلا فاصله گرفت، گروهى از بنی‌اسد بیرون آمدند و بر آن پیکرهاى پاک خون آلود، نماز خواندند و آن‌ها را در همین جایى که اکنون هستند، به خاک سپردند».

  * احمد بن یحیى بلاذرى (م ۲۷۹ ق) در‏ أنساب الأشراف: «اهالى غاضریه از قبیله بنی‌اسد، پیکر حسین (ع) را به خاک سپردند و پیکرهاى یارانش ـ. که خداوند، رحمتشان کند ـ. را یک روز پس از شهادتشان به خاک سپردند».

  * محمد بن جریر طبرى (‏م ۳۱۰ ق): «ساکنان غاضریّه از قبیله بنی‌اسد، حسین (ع) و یارانش را یک روز پس از شهادتشان به خاک سپردند»؛ و منابع دیگری؛ مانند مقتل الحسین (ع) خوارزمى، الأخبار الطوال، و مروج الذهب، که خاک‌سپارندگان امام حسین (ع) و یارانش را ساکنان غاضریه دانسته‌اند.

  چه کسانی و در چه روزی اجساد شهدای کربلا را دفن کردند؟ / ماجرای طی الارض امام سجاد (ع) برای دفن شهدا چیست؟

  بررسی روایات مربوط به خاک‌سپاری امام حسین (ع) و شهدای کربلا

  همان‌طور که دیدیم؛ دفن سیّد الشهدا (ع) و یارانش به دو صورت، گزارش شده است:

  اوّل: ایشان به صورت خارق العاده توسط امام زین العابدین (ع) و با حضور پیامبر خدا (ص)، امام على (ع)، امام حسن (ع) و فرشتگان الهى دفن شده است. چنان‌که اعتقاد شیعیان بر این است که بر بدن مطهر یک معصوم، جز معصومی دیگر نمی‌تواند نماز خوانده و آن‌را کفن کرده و به خاک بسپارد.

  این گزارش و اعتقاد؛ با روایاتى هماهنگ است که دلالت دارند امور مربوط به تجهیز و دفن امامان معصوم (ع)، فقط توسّط امام بعدى انجام می‌شود؛ مانند روایاتى که می‌گویند: «لا یَلِى الوَصِىَّ إلَا الوَصِىُّ»؛ کفن و دفن نمی‌کند وصى را مگر وصى. یا «إنَّ الإمامَ لا یَلِى أمرَهُ إلَا إمامٌ مِثلُهُ»؛ کارهاى [دفن]امام را تنها امامى همانند او به عهده می‌گیرد.

  علامه مجلسی پس از نقل مطالبی دربارهدفن امام حسین (ع) می‌نویسد: به حسب ظاهر چنین بود [که بنی‌اسد خود بدن امام را دفن کردند]، اما در واقع امام را به غیر از امام دفن نمی‌کند. حضرت امام زین العابدین (ع) به اعجاز امامت آمد و جسد مطهر آن‌حضرت و بلکه سایر شهدا را دفن کرد.

  دوم: اهل غاضریه از طایفه بنی‌اسد، اجساد مطهّر شهدا را دفن کرده‌اند.

  بیشتر بخوانید: دعای امام سجاد (ع) هنگام ورود به ماه مبارک رمضان

  به هر حال؛ نمی‌توان یک دسته از روایات را پذیرفت و دیگری را کنار نهاد؛ چون هرکدام دارای دلایل متقن و قوی هستند؛ پس جمع میان این دو گزارش مناسب‌ترین راه است؛ لذا در جمع این‌ها می‌توان گفت:

  یک. با عنایت به خارق العاده بودن حضور امام زین العابدین (ع) - چرا که ایشان در آن زمان در بند اسارت دشمنان به سر می‌برد -؛ ساکنان غاضریه، متوجّه حضور ایشان نشده‌اند، چنان‌که حضور پیامبر (ص) و فرشتگان نیز براى آنان مشخّص نبوده است، و یا این‌که آنان، امام زین العابدین (ع) را دیده‌اند؛ ولى نشناخته‌اند. چنان‌که نقل ابن شهر آشوب مازندرانی نیز این جمع را تأیید می‌کند؛ چون در این نقل سخن از قبر‌های آماده شده و پرندگان سفید است که هماهنگ با روایات بخش اول (الف) می‌باشد.

  دو. هیچ منافاتی وجود ندارد که امام سجاد (ع) با کمک قبیله بنی‌اسد اقدام به دفن شهدا کرده باشد. چراکه دفن شهدا برای بنی‌اسد به تنهایی امکان‌پذیر نبود؛ زیرا آنان اهل روستا‌هایی بودند که در میدان نبرد شرکت نداشتند و بدون راهنمایی کسی که از همه آن شهیدان شناخت کامل داشته باشد قادر به شناسایی و دفن آنان نبودند بویژه آن‌که سر‌های شهدا را بریده بودند؛ از این‌رو دفن دقیق و همراه با شناخت شهدا بدون وجود راهنمایی آگاه، امکان‌پذیر نبود و از سوی دیگر با توجه به این باور که کار دفن امام (ع) را کسی جز امام (ع) نمی‌تواند بر عهده گیرد، ناگزیر ما را به این مطلب می‌رساند که این راهنما باید امام سجاد (ع) بوده باشد.

  سید عبد الرزاق مقرّم (متوفای ۱۸۹۸ م‏) ‏ در کتاب «مقتل الحسین (ع)» - که ظاهراً خواسته است با استفاده از نقل کتاب «اسرار الشهادة»؛ میان روایات نقل شده در منابع شیعه و سنی و نیز اعتقاد شیعیان درباره تجهیز و دفن امام معصوم (ع) جمع کند -، می‌گوید: بنی‌اسد در دفن شهدای کربلا، متحیر و سرگردان بودند؛ چرا که کوفیان بین سر‌ها و بدن‌های شهدا جدایی انداخته بودند و بدن‌ها قابل شناسایی نبودند. در این هنگام امام سجاد (ع) به کربلا تشریف آوردند و آنان را در این امر یاری کردند».

  مشهور منابع روایی بر این است که زمان دفن پیکر‌های مقدس امام حسین (ع) و شهدای کربلا، یک روز پس از عاشورا انجام گرفت، ولی از ظاهر برخی نقل‌های ضعیف مانند آنچه در کتاب «اسرار الشهادة» آمده، برمی‌آید که عملیات دفن پیکرهاى مقدس در روز سیزدهم محرم صورت پذیرفت.

  به علاوه؛ طبق این نقل‌های ضعیف، می‌توان با توجه به آنچه در روایات بخش اول (الف) آمده؛ چنین نتیجه گرفت که؛ امام سجاد (ع) زمانى به طور خارق العاده از زندان بیرون رفت که ابن زیاد از تحقیق درباره آن‌ها فراغت یافته بود و دیگر آن‌ها را به حضور نمی‌طلبید و امام سجاد (ع) مطمئن بود کسى به دنبال او نخواهد آمد؛ و آن زمان، روز سیزدهم بود.

  بیشتر بخوانید: نگاهی منظوم به زندگی اولین شهید کربلا

  طی الارض در قرآن

  همان گونه که در آیه ۴۰ سوره نمل آمده است یکی از دوستان حضرت سلیمان به نام آصف ابن برخیا توانست تخت سلیمان را در چشم بر هم زدنی حاضر کند:

  این مطلب را از دست ندهید: دفن امام حسین (ع) و سایر شهدای کربلا چگونه اتفاق افتاد؟

  «قَالَ الَّذِی عِندَهُ عِلْمٌ مِّنَ الْکِتَابِ أَنَا آتِیکَ بِهِ قَبْلَ أَن یَرْتَدَّ إِلَیْکَ طَرْفُکَ فَلَمَّا رَآهُ مُسْتَقِرًّا عِندَهُ قَالَ هَذَا مِن فَضْلِ رَبِّی لِیَبْلُوَنِی أَأَشْکُرُ أَمْ أَکْفُرُ وَمَن شَکَرَ فَإِنَّمَا یَشْکُرُ لِنَفْسِهِ وَمَن کَفَرَ فَإِنَّ رَبِّی غَنِیٌّ کَرِیمٌ»

  «(امّا) کسی که دانشی از کتاب (آسمانی) داشت گفت: «پیش از آن که چشم بر هم زنی، آن را نزد تو خواهم آورد» و هنگامی که (سلیمان) آن (تخت) را نزد خود ثابت و پابرجا دید گفت: «این از فضل پروردگار من است، تا مرا آزمایش کند که آیا شکر او را بجا می‌آورم یا کفران می‌کنم و هر کس شکر کند، به نفع خود شکر می‌کند؛ و هر کس کفران نماید (به زیان خویش نموده است، که) پروردگار من، غنی و کریم است».

  ابن شهاب زهری می‌گوید: حضرت امام سجاد علیه السلام را دیدم که مأموران عبدالله بن مروان او را از مدینه به شام می‌بردند. عبدالله دستور داده بود امام را با زنجیر ببندند و نگهبانانی با تجهیزات کامل بر او گماشته بود. من از آن‌ها اجازه گرفتم تا چند لحظه‌ای نزد امام شرفیاب شوم.

  خدمت امام رفتم. او را با غلّ و زنجیر بسته بودند. با مشاهده این منظره به گریه افتادم و عرض کردم: «کاش من به جای شما بودم.»

  بشنوید: صلوات امام سجاد(ع) برای حاملان عرش الهی

  امام فرمود: «آیا گمان می‌کنی این چیز‌ها مرا ناراحت می‌کند؟ اگر بخواهم، هیچ‌کدام از این‌ها وجود نخواهد داشت. دلیل صبر من بر این‌ها این است که تو و امثال تو خبردار شوید، و خودم نیز می‌خواهم این‌ها مرا به یاد عذاب پروردگار بیندازد.»

  سپس به راحتی دستش را از زنجیر‌ها و پاهایش را از غل آزاد کرد و فرمود: «ای زهری؟! با این‌ها فقط تا دو منزلگاه دیگر خواهم بود و پس از آن دیگر با آن‌ها نخواهم بود.»

  پس از رسیدن به منزلگاه دوم، امام از نظر‌ها ناپدید شد. نگهبانان امام به مدینه برگشتند و به جستجوی او پرداختند، ولی او را نیافتند. آن‌ها از من هم راجع به امام پرس و جو نمودند؛ یکی از آن‌ها به من گفت: «ما او را در جلوی خود می‌دیدیم و همگی از پشت مراقب او بودیم. او پیاده شد و همه ما را در اطرافش بودیم. یک لحظه هم از او غافل نشدیم و چشم بر هم نگذاشتیم، ولی صبح که شد، دیگر او را ندیدیم و فقط غل و زنجیرهایش به جای مانده بود.»

  انتهای پیام/

  بعد از واقعه كربلا چه كسي امام حسين (عليه السلام) را دفن كرد و بعد از چند روز سر آن حضرت رادفن كردند، آيا نبش قبر كردند؟ يا در جاي ديگري دفن كردند؟

  بعد از واقعه كربلا چه كسي امام حسين (عليه السلام) را دفن كرد و بعد از چند روز سر آن حضرت رادفن كردند، آيا نبش قبر كردند؟ يا در جاي ديگري دفن كردند؟

  پرسش :

   بعد از واقعه كربلا چه كسي امام حسين (عليه السلام) را دفن كرد و بعد از چند روز سر آن حضرت رادفن كردند، آيا نبش قبر كردند؟ يا در جاي ديگري دفن كردند؟

  پاسخ :

   بعد از شهادت امام حسين (عليه السلام)و اصحابش در دهم محرم سال 61(ه. ق ), سرهاي مقدس آنان رااز بدن ها جدا كردند و به كوفه و بعد به شام فرستادند و بدن هاي قطعه قطعه و خون آلود آنان بر زمين ماند و تاروز سيزدهم محرم كسي براي دفن آن ها نيامد تا اين كه مردان طايفه بني اسد با تحريك زنانشان براي دفن شهداي كربلا اقدام كردند و در آن روز, امام زين العابدين (عليه السلام)براي دفن بدن پدرش امام حسين (عليه السلام)به محلّ دفن آمد و با كمك بني اسد, بدن ها را دفن كردند.

  نقل شده كه وقتي امام سجاد(عليه السلام)آمد, بني اسد را كه در شناسايي بدن ها متحيّر بودند, راهنمايي كرد.(1)

  دربارهء دفن سرهاي شهداي كربلا آمده است : وقتي كه يزيد موافقت كرد, سرهاي شهدا را به خاندان رسالت تحويل دهند, امام زين العابدين (عليه السلام)سرها را تحويل گرفت و بعد از چهل روز, سرها را در كربلا در كنار بدن هادفن كردند. در كتاب المقرم, نقل شده كه سرهاي شهداي كربلا به كربلا آورده شده و در كنار بدن هايشان دفن شد.(2)

  پي نوشتها:

   1.عبداالرزاق الموسوي المقرم , مقتل الحسين , ص 414

  2.شيخ عباس قمي , منتهي الآمال , ج 1 ص 440

  www.eporsesh.com

  خبرگزاری شبستان

  خبرگزاری شبستان

  به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، همزمان با فرارسیدن سومین روز از شهادت سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) گذری تاریخی بر این روز خواهیم داشت.

  براساس این گزارش، سال 62 هجری، حضرت امام حسین(ع) به همراه یارانش برای اشاعه امر به معروف و نهی از منکر و برپاداشتن نماز علیه حکومت غاصب بنی‌امیه قیام کردند و در مقابل ستم این خاندان خونخوار سکوت پیشه نکرده و با هیچ یک از خلفای زمان بیعت نکردند.

  همین فریاد "هیهات من الذله" امام حسین(ع) قیام خونین کربلا را به پا داشت و هر آنچه کینه از احد و بدر و خیبر از امیرالمومنین علی(ع) بر دل دشمنان اسلام مانده بود، در کربلا بر سر فرزند آن حضرت و خاندان اهل‌بیت(ع) خالی شد.

  ظلم و ستم بنی‌امیه به حدی رسیده بود که حتی پس از واقعه کربلا نیز کسی جرات ورود به منطقه جنگ برای تدفین پیکر مطهر شهدای کربلا را نداشت، تا اینکه پس از 3 روز قوم بنی اسد در کنار امام سجاد(ع) وارد این صحرا شده و پیکر شهدا را دفن کردند.

  اما شاید بسیاری از عاشقان اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) از آینده قوم بنی اسد خبر چندانی نداشته باشند. اینکه با توجه به شرایط سیاسی حاکم بر آن زمان و خفقان ایجاد شده از سوی ابن زیاد در کوفه، چه بلایی سر قوم بنی اسد که جرات کرده بود وارد صحرای کربلا شده و پیکر شهدا را دفن کند، آمد. این گزارش روایتی است تاریخی از آنچه بعد از تدفین پیکر امام حسین(ع) و یارانش برای قوم بنی اسد به وقوع پیوست.

  آنچه در روز سوم شهادت امام حسین(ع) اتفاق افتاد؟

  بنی اسدی که در اطراف کربلا بودند بنی اسدی است که از نسل اسد بن خزیمه هستند. این طایفه از ذریه اسد بن‌خزیمه بن مدرکه بن الیاس بن مضر بن نزار بوده و به شاخه‌های متعدد تقسیم شده‌اند مانند بنی‌کاهل، بنی‌غنم، بنی‌ثعلبه، بنی‌عمرو و بنی‌مزید .
   

  موطن اصلی اینها یمن بود و از یمن به نجد و ناحیه کرخ آمدند و در حجاز پخش شدند. در سال نوزده هجری به عراق آمدند و در کوفه و غاضریه از نواحی کربلا سکونت کردند. این طایفه در جنگ قادسیه شرکت داشتند و ازآن زمان هم مهاجرت به عراق شروع شد. اکثریت بنی‌اسد در جنگ صفین در کنار امام علی(ع) بودند و با معاویه می‌جنگیدند .

  در قیام امام حسین(ع) این قبیله به سه دسته مخالف، موافق و بی‌طرف تقسیم شدند. از سران موافق بنی‌اسد حبیب بن مظاهر، مسلم بن عوسجه، قیس بن مسهر صیداوی است. از مشهورترین سران مخالف حرمله بن کاهل اسدی است که طفل شیر خوار امام را به شهادت رساند.

  افراد بی‌طرف در غاضریه کنار نهر علقمه سکونت داشتند و تا آخر بی‌طرفی خود را حفظ کردند. گروهی از دسته سوم (بی‌طرف‌ها) پس از کشته شدن امام حسین(ع)، زنانشان بر میدان جنگ گذر کرده و اجساد را دیدند و تحت تأثیر قرار گرفتند و به سرزمین خود رفته، مردان را جهت دفن اجساد، خبر کردند.

  ابتدا زنان بیل و کلنگ به دست گرفته به طرف کربلا روان شدند. پس ازمدتی وجدان مردان بنی اسد بیدار گشت و به خود آمدند و به دنبال زنان راه افتاده به دفن اجساد کشته‌شدگان پرداختند

  سرگذشت قبیله بنی‌اسد بعد از تدفین شهداء عاشورا

  پس از قتل امام حسین(ع) بنی اسد که به دفن اجساد شهدا مبادرت نموده و از ستم یزید و اعوانش در امان نبوده‌اند نزد امام چهارم حضرت زین‌العابدین(ع) آمده طالب مکانی امن شده‌اند.

  حضرت نیز فرمودند شتران خود را سوار شده همه جا رو به شرق روید تا جایی که شتر شما زانو زده و جای پایش آب درآید، همانجا مسکن گزینید که در امان خواهید بود. این اعراب طبق دستور امام رفتار نموده و حرکت کردند.

  بعد از طی مسافتی طولانی و رنج بسیار به مکانی رسیدند که در آنجا شتر زانو زده و جای پایش آب درآمد. لذا در آن سرزمین مکان اختیار نمودند. این مردم کم کم به حفر قناتی مبادرت نموده و به کار شکار و گله‌داری و سرانجام کشاورزی مشغول شدند و در تربیت بهائم همت گماشتند.

  پس از چندی چون پیشوایی جهت ارشاد خود و انجام مراسم مذهبی نداشتند، مجددا به امام سجاد(ع) مراجعه نموده و خواستار پیشوایی شدند. بنابراین یکی از نوادگان حضرت امام زین العابدین(ع) بنام میر محمد برای رهبری و ارشاد آنها به این منطقه رهسپار شد.

  محل زندگی جدید بنی اسد کجا بود؟

  میر محمد و یارانش پس از مدتی اقامت در آن مکان باغی ساختند. از آن پس محل مذکور را "باغ میران" نامیدند و به این ترتیب مزرعه "باغ میران" ایجاد گردید. باغ میران منطقه ای است در حوالی «استان اصفهان و شهر مورچه خورت» که فاصله‌ای سه فرسنگی با این شهر دارد.

  در حال حاضر در این روستا کمتر از 10 خانوار زندگی می‌کنند و آبی مشروب و زراعتی از قنات گوارا در این منطقه وجود دارد. در صحرای مزبور آهو در کمال فراوانی است و بقعه امامزاده سید محمد، از نوادگان امام سجاد(ع) نیز در این قریه است.

  بنابراین با توجه به اسناد و مدارک تاریخی این منطقه می‌توان گفت مزرعه باغ میران تقریبا در سال 61 هجری و یکسال پس از شهادت امام حسین(ع) بنا شده و از تاریخ بنای آن بیش از هزار سال می‌گذرد. اما در اطراف این منطقه نیز روستاهایی وجود دارد که یکی از مهمترین آنها روستای کلهرود است.

  قدر مسلم این است که کلهرودی‌ها قبلا ساکن باغ میران بوده‌اند. چراکه همانطور که گفته شد نخست اعراب بنی‌اسد در باغ میران ساکن بوده‌اند. همچنین طبق اسناد موجود در این منطقه شاه طهماسب ثانی فرمان داده بود از آنجایی که مردم این منطقه از قوم بنی‌اسد هستند و به دلیل خدمت مردم باغ میران و کلهرود به دیانت در دفن اجساد شهدای کربلا، از پرداخت مالیات و عوارض و دادن سرباز به دولت معاف هستند و این سند حتی به امضای شاه عباس صفوی و عده‌ای دیگر از سلاطین درآمده است. تا اینکه در زمان ناصرالدین شاه قاجار جهت اخذ مالیات به این منطقه مراجعه می‌کنند و مردم روستا سند مزبور را به نظر فرستاده حکومت می‌رسانند. ناصرالدین شاه نیز طبق یادداشتی مبلغ ناچیزی مالیات برای آنها تعیین می‌نماید.

  بنابر اسناد تاریخی مالک باغ میران خانمی به نام هنده یا هندی بوده است که با آمدن طایفه بنی‌اسد به این سرزمین، مالک مزبور نصف منطقه باغ میران که به گفته‌ای جورک نامیده می‌شده است را به مبلغ 700 درهم به بنی‌اسد و نصف دیگر را وقف امامزاده سید محمد می‌نماید.

  با ورود به این روستا آثار تاریخی بسیاری مشاهده می‌شود که از جمله معروفترین آنها سنگی قبری به خط کوفی مربوطه به 1100 سال قبل است. همچنین چشمه زیر ساختمان امامزاده سید محمد باغ میران که آب گوارایی نیز دارد همان چشمه‌ای است که زیر زانوی شتر قافله بنی‌هاشم و بنی‌اسد جوشیده است.

  گفتنی است در حال حاضر هم در کربلا روز عاشورا دسته(هیئت) بنی اسد معروف است و هر سال عزاداری می‌کنند.

   

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  زهرا 2 ماه قبل
  0

  مردم کدام طایفه برای دفن شهدای کربلا اقدام کردن

  ناشناس 2 ماه قبل
  -1

  مردم کدام قبیله برای دفن شهدای کربلا اقدام کردن

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید