توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  معنی امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء

  1 بازدید

  معنی امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  معنی آیه "امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء" چیست؟

  بسمه تعالی

  این دعا در آیه 62 سوره نمل می باشد و معنی آن این است که (آیا بتهایِ بی ارزش بهترند یا کسی که دعای مضطر و درمانده را به اجابت می رساند و گرفتاری و بلا را برطرف می کند؟)

  آری در آن هنگام که تمام درهای عالم به روی انسان بسته می شود و از هر نظر درمانده و مضطر می گردد، تنها کسی که می تواند قفل مشکلات را بگشاید و نور امید در دلها بپاشد، تنها ذات پاک خداوند است.جالب اینکه در بعضی از روایات این آیه تفسیر به قیا م حضرت مهدی ـ علیهالسلام ـ شده.

  در روایتی از امام صادق ـ علیهالسلام ـ چنین آمده این آیه در مورد مهدی نازل شده، به خدا سوگند مضطر او است، هنگامی که در مقام ابراهیم دو رکعت نماز بجا می آورد و دست به درگاه خداوند متعال بر می دارد دعای او را اجابت می کند و ناراحتی ها را برطرف می سازد...

  منبع مطلب : www.moolaabasi.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.moolaabasi.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  خواص آیه امن یجیب

  خواص آیه امن یجیب

   ثواب خواندن امن یجیب,دعا,دعاهای مستحبی

   آیه امن یجیب جهت نجات یافتن از گرفتاری و بلا خوانده می شود

  خواص "آیه امن یجیب":

  خیلی وقت‌هاشده است که به هنگام دعا و مناجات به آیه أمّن یجیب توسل کرده‌ای تا حاجات خود را از خدا بخواهی. بارها و بارها با سوز و شور این آیه را خوانده و زمزمه کرده‌ای تا بر استجابت دعایت تأکید کرده باشی، اما چرا این آیه؟! آیا دلیل خاصی دارد که این آیه را در دعا تکرار می کنیم؟
   
  برای پاسخ به این سۆال باید گفت؛ دعا کردن با آیه امن یجیب کاری ذوقی و استفاده‌ای لطیف و زیبا از این آیه نورانی است و دستور خاصی در این مورد به شکل معمول در بین ما در منابع اسلامی وارد نشده است.

  ختم امن یجیب:
  ختم امن یجیب به این منظور انجام می‌گیرد که ما خود را مصداق موجودی مضطر و درمانده و خداوند را مجیب و فریاد‌رس و دستگیر می‌یابیم و این آیه را با توجه به مضمون و محتوای آن به قصد جلب عنایت و امداد خداوند و نجات یافتن از گرفتاری و بلا می‌خوانیم.

  نحوه ختم دعای امن یجیب:

  در یک مجلس دوازده هزار مرتبه آیه " أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشفُ السُّوءَ وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ قَلِیلاً ما تَذَکَّرُونَ " را بخواند و اگر وقت دست ندهد و یک نفس نتواند با مشارکت دیگران هم بخواند خوب است و اگر نتوانست، در یک مجلس صد و بیست مرتبه بخواند که انشاءالله در آن هفته به مراد می رسد و اثر استجابت ظاهر می گردد و در بعضی نسخ دو هزار مرتبه نیز وارد شده است.

  تفسیر آیه امن یجیب:
  برای آشنایی بیشتر با مضمون و تفسیر آیه مورد بحث به توضیح ذیل توجه کنید:

  أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشفُ السُّوءَ وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ قَلِیلاً ما تَذَکَّرُونَ (62/نمل)
  یا کیست آنکس که دعای مضطر را اجابت می ‏کند و گرفتاری را برطرف می سازد، و شما را خلفای زمین قرار می‏ دهد، آیا معبودی با خداست؟ کمتر متذکر می‏ شوید!

  آری در آن هنگام که تمام درهای عالم اسباب به روی انسان بسته می ‏شود کارد به استخوانش می‏ رسد، و از هر نظر درمانده و مضطر می ‏گردد، تنها کسی که می‏ تواند قفل مشکلات را بگشاید، و بن‏بستها را بر طرف سازد، و نور امید در دلها بپاشد، و درهای رحمت به روی انسان درمانده بگشاید، تنها ذات پاک او است و نه غیر او. از آنجا که این واقعیت به عنوان یک احساس فطری در درون جان همه انسانها است، بت‌پرستان نیز به هنگامی که در میان امواج خروشان دریا گرفتار می ‏شوند تمام معبودهای خود را فراموش کرده، دست به دامن لطف اللَّه می ‏زنند همانگونه که قرآن می‏ گوید: فَإِذا رَکِبُوا فِی الْفُلْکِ دَعَوُا اللَّهَ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ: هنگامی که سوار کشتی می‏ شوند خدا را می ‏خوانند در حالی که پرستش را مخصوص او می‏ دانند (65/عنکبوت)

  سپس می‏ افزاید: نه تنها مشکلات و ناراحتیها را بر طرف می‏ سازد بلکه شما را خلفای زمین قرار می‏ دهد (وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ). آیا با اینهمه معبودی با خدا است؟ (أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ). ولی شما کمتر متذکر می‏ شوید و از این دلائل روشن پند و اندرز نمی‏ گیرید (قَلِیلًا ما تَذَکَّرُونَ).


  پیرامون مفهوم مضطر و مساله استجابت دعا و شرائط آن بحثهایی است که در نکته‏ ها در پایان همین آیات خواهد آمد. منظور از خُلَفاءَ الْأَرْضِ ممکن است به معنی ساکنان زمین و صاحبان آن باشد، چرا که خدا با آن همه نعمت و اسباب رفاه و آسایش و آرامش که در زمین قرار داده انسان را حکمران این کره خاکی ساخته، و او را برای سلطه بر آن آماده کرده است. مخصوصا هنگامی که انسان در اضطرار فرو می ‏رود و به درگاه خدا رو می‏ آورد و او به لطفش بلاها و موانع را بر طرف می‏ سازد، پایه‏ های این خلافت مستحکمتر می‏ شود (و از اینجا رابطه میان این دو بخش از آیه روشن می‏ گردد). و نیز ممکن است اشاره به این باشد که خدا ناموس حیات را چنین قرار داده که دائما اقوامی می ‏آیند و جانشین اقوام دیگر می‏ شوند که اگر این تناوب نبود، تکاملی صورت نمی‏ گرفت.

  گرچه خداوند دعای همه را - هر گاه شرائطش جمع باشد- اجابت می‏ کند ولی در آیات فوق مخصوصا روی عنوان مضطر تکیه  شده است، به این دلیل که یکی از شرائط اجابت دعا آن است که انسان چشم از عالم اسباب بکلی برگیرد و تمام قلب و روحش را در اختیار خدا قرار دهد، همه چیز را از آن او بداند و حل هر مشکلی را به دست او ببیند، و این درک و دید در حال اضطرار دست می‏ دهد.

  ثواب خواندن امن یجیب,دعا,دعاهای مستحبی

   یکی از شرایط اجابت دعا آن است که انسان تمام قلب و روحش را در اختیار خدا قرار دهد


  درست است که عالم، عالم اسباب است، و مۆمن نهایت تلاش و کوشش خود را در این زمینه به کار می‏ گیرد ولی هرگز در جهان اسباب گم نمی‏ شود، همه را از برکت ذات پاک او می‏بیند دیده‏ای نافذ و سبب سوراخ کن دارد که اسباب را از بیخ و بن بر می‏ کند و در پشت حجاب اسباب ذات مسبب الاسباب را می ‏بیند و همه چیز را از او می ‏خواهد. آری اگر انسان به این مرحله برسد مهمترین شرط اجابت دعا را فراهم ساخته است.

  جالب اینکه در بعضی از روایات این آیه تفسیر به قیام حضرت مهدی- صلوات اللَّه و سلامه علیه- شده؛
  در روایتی از امام باقر علیه السلام می‏ خوانیم که فرمود: و اللَّه لکأنی انظر الی القائم و قد اسند ظهره الی الحجر ثم ینشد اللَّه حقه ... قال هو و اللَّه المضطر فی کتاب اللَّه فی قوله: أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشفُ السُّوءَ وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ: به خدا سوگند گویا من مهدی سلام الله علیه را می ‏بینم که پشت به حجر الاسود زده و خدا را به حق خود می ‏خواند ... سپس فرمود: به خدا سوگند مضطر در کتاب اللَّه در آیه أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ ... او است .

  در حدیث دیگری از امام صادق علیه السلام چنین آمده: نزلت فی القائم من آل محمد علیهم السلام هو و اللَّه المضطر اذا صلی فی المقام رکعتین و دعا الی اللَّه عز و جل فاجابه و یکشف السوء و یجعله خلیفة فی الارض: این آیه در مورد مهدی از آل محمد عجل الله فی فرجه نازل شده، به خدا سوگند مضطر او است، هنگامی که در مقام ابراهیم دو رکعت نماز به جا می‏ آورد و دست به درگاه خداوند متعال بر می‏دارد دعای او را اجابت می‏ کند، ناراحتی‏ها را بر طرف می ‏سازد، و او را خلیفه روی زمین قرار می ‏دهد.

  بدون شک منظور از این تفسیر - همانگونه که نظائر آن را فراوان دیده ‏ایم- منحصر ساختن مفهوم آیه به وجود مبارکامام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نیست، بلکه آیه مفهوم گسترده‏ای دارد که یکی از مصداقهای روشن آن وجود امام مهدی علیه السلام است که در آن زمان که همه جا را فساد گرفته باشد، درها بسته شده، کارد به استخوان رسیده، بشریت در بن‌بست سختی قرار گرفته، و حالت اضطرار در کل عالم نمایان است در آن هنگام در مقدس‏ترین نقطه روی زمین دست به دعا برمی ‏دارد و تقاضای کشف سوء می ‏کند و خداوند این دعا را سرآغاز انقلاب مقدس جهانی او قرار می ‏دهد و به مصداق وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ او و یارانش را خلفای روی زمین می‏ کند .
   

  جایگاه آیه در فرهنگ عمومی
  در زبان عموم مردم از این آیۀ شریفه بعنوان دعا تعبیر می شود و چه بسا مراسمی بعنوان ختم امن یجیب رایج هست. میرزا جواد ملکی تبریزی هم می گوید:خوب است انسان زمانی که با مشقات و سختی ها روبرو گردید این آیۀ شریفه را بخوانیدولی توجه به این نکته هم ضروری است که آیه اصلاً سبک و سیاق دعایی ندارد و امامان درصورتی که از این آیه ارادۀ دعا می کردند اینگونه قرائت می کردند: یا مَنْ یجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ.


  گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : دوستان التماس دعا من مریضی سختی روگذروندم دوباره بیماریم برگشته برایم وتمام بیمان دعاکنید

  تقدیر : سلام برای آزادی یه بیگناه التماس دعادارم...امن یجیب اامضطراذادعا.....

  زهرا : برایه شفایه پدر مهربانم التماس خواندن این دعا را دارم .من هم برایه هرکس که میخواند دعا میکنم

  محرم نوریان : دعای امن یجیب

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 8 روز قبل
  0

  سلام دوستان مریضی دارم واز شما التماس دعا دارم و امیدوارم که خداوند به حق همین ذکر دعای همه را اجابت کند

  آمیین

  0
  saeid 8 روز قبل

  به روی چشم

  بالی 1 ماه قبل
  0

  برای پدرم هم بخونید لطفا . در آی سی بو وصل به دستگاه . ممنونم . دعای همه قبولم حق .

  فرید 1 ماه قبل
  1

  بیماری داریم ازتان استدعا دارم برایش دعای امن یجیب را بخوانید نام بیمار ( ه - ف ) هستش التماس دعا داریم. خدا به همه بیماران شفای عاجل عنایت بفرمایند.

  0
  حمید رضا.. 26 روز قبل

  رب العرش العظیم...(اصلاح مینمایم)

  0
  حمید رضا.. 26 روز قبل

  درود دوست عزیز انشالله که خداوند شفای عاجل عطا فرماید دل به خداببندید..همچنین ازدعای(حسبی الله لا اله الا هو علیهِ توَکلتُ وهوَ رب الرشِ العظیم)عافل نشوید..هر چقد وهرزمان ،کارساز است اما صدوبیست بار در روز ودر چهل روز،بهترین اثر را دارد.به امید شفای همه ی بیماران عزیز.

  علی 2 ماه قبل
  1

  سلام...من خیلی از نظر مالی گرفتار شدم دعام کنید

  یا حق

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  برای من هم دعا کنید به کسی دوستش دارم برسیم به هم ، خدا همه را به حاجت شان برساند آمین

  محمدمددخانی 3 ماه قبل
  0

  سلام‌ماانسانها‌بیچاره‌وخداوند‌فقط‌...چاره‌است

  ناشناس 3 ماه قبل
  2

  ازتون خواهش میکنم برام دعا کنید خانوادم راضی بشن من به مراد دلم برسم... ایشالا که همگی حاجت روا بشن برای منم دعا کنید گره از کارم باز بشه..من به خدای خودم ایمان دارم کمکم میکنه ولی از شما عزیزان خواهش میکنم برام دعا کنید

  طاهره 3 ماه قبل
  0

  سکته مغزی کردم و‌احیلنارسکته قلبی هم در امتظارمه لطفا برام دعا کنین شفا پیدا کنم.ممنونم

  0
  ناشناس 3 ماه قبل

  ایشالا که خدا کمکت کنه..بلا و مریضی ازتون دور باشع

  طاهره 4 ماه قبل
  -1

  برایم دعا کنید تا از اجاره نشینی نجات پیدا کنم فرصتم خیلی کمه یاران خوب خدا محتاج دعای شما بزرگواران هستم🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲

  0
  ناشناس 3 ماه قبل

  ایشالا که خدا کمکت کنه و حاجت دلت بگیری

  ناشناس 5 ماه قبل
  0

  دخترم دیسک عمل کرده جونه براش دعا کنید نمی تونه راه بره تورا خدا دعا کنید

  0
  ناشناس 3 ماه قبل

  خدا بالای سر کمکش میکنه...بهش روحیه بدید ک بتونه خودش کمک خودش بکنه

  ناشناس 7 ماه قبل
  2

  التماس دعا

  -1
  ناشناس 3 ماه قبل

  محتاجیم به دعا

  ناشناس 7 ماه قبل
  2

  من مادرم مریضه همه امیدم مادرمه امروز این دعارو شروع کردم نا امیدم ولی به دلم افتاد این دعارو بگم روزی ۲ هزار بار دعا کنید عزیزانم

  ناشناس 7 ماه قبل
  2

  احسنت.نکات اموزنده ومفیدی ارایه نمودی .من هم این ایه رابرای یکی ازبستگانم که روتخت بیمارستان عمل جراحی داشت وتمامی مریضاقرایت کردم

  ناشناس 8 ماه قبل
  7

  دوستان التماس دعا

  من مریضی سختی روگذروندم دوباره بیماریم برگشته برایم وتمام بیمان دعاکنید

  0
  ناشناس 3 ماه قبل

  امیدوارم که بحق دست بریده ابوالفضل خدا شفات بده..خوب میشی به امید خدا

  علی یکی از بندگان گناهکار خدا 8 ماه قبل
  2

  خود خدا می‌داند که بعد از چند روز که حیران و سرگشته بودم در خواب دیدم که این دعا را بخوانم نمی‌دانم چطور فقط دعا یادم بود که امروز خواندم و بسیار خداوند به من بنده گناهکار آرامش داد خوش بحال شهدا و نظر کردگان درگاه حضرت دوست برایم دعا کنید

  0
  مهدی 14 روز قبل

  سلام ،

  خدا درد همه دردمندان رو شفا دهد.

  خواهر مریضی دارم که مادرم ۳۰ ساله ازشون مراقبت میکنه،اخیرا متوجه شدیم که مادرم سرطان خون دارن،ازتون خواهش میکنم برای شفای مادرم دعا کنید، من هم باتمام وجودم برای شفای همه بیماران دعا میکنم.

  0
  ناشناس 3 ماه قبل

  منم یکدفعه این دعا به دلم افتاد بخونم امیدوارم که گره از کار همه باز بشه..مال من باز بشه

  فاطی 8 ماه قبل
  3

  التماس دعا

  حسین 8 ماه قبل
  3

  این دعاودرخواست مختصروبسیارمفیدازپروردگاروخالق هستی است که هرچه اراده کند،انجام میشود

  توکل 9 ماه قبل
  2

  بسیارعالی بود

  توکل 9 ماه قبل
  2

  بسیار زیبا واموزنده بود

  تقدیر 9 ماه قبل
  6

  سلام برای آزادی یه بیگناه التماس دعادارم...امن یجیب اامضطراذادعا.....

  محرم نوریان 11 ماه قبل
  5

  دعای امن یجیب

  فاطمه 12 ماه قبل
  2

  خیلی خوبه این دعا دوسش دارم

  فاطمه 12 ماه قبل
  1

  خیلی خوبه این دعا دوسش دارم

  0
  فاطمه 12 ماه قبل

  خیلی آرومم میکنه

  زهرا 12 ماه قبل
  5

  برایه شفایه پدر مهربانم التماس خواندن این دعا را دارم .من هم برایه هرکس که میخواند دعا میکنم

  1
  فرهاد 10 ماه قبل

  حتما.

  خدا همه بیماران رو شفا بده و همه گرفتاریها رو حل بکنه و حال دل همه رو خوب کنه.

  آمین

  مرضیه 1 سال قبل
  1

  دیشب من‌خواب یک زن کاملا معتاد ودرمانده رو دیدم که ازم خواسته شد الهام شد که توی صورتش ده بار این دعا رو بخونم ومنم بلند خوندم

  0
  هدا 11 ماه قبل

  برام دعا کنید تروخدا

  حبیب خلیل نسلیون 1 سال قبل
  2

  با سلام ؛ بسیار زیباست هم به اختصار و هم بسیار مفید است تشکر می کنم .

  عاطفه 1 سال قبل
  2

  من خیلی این ایه رو دوست دارم.میخوام انقدر بخونم تا مشکل خودم و کسی که دوسش دارم حل بشه.قطعا ادامه میدم

  0
  ناشناس 3 ماه قبل

  امیدوارم که خدا کمکت کنه بهم برسید...برای منم دعا کن به کسی ک همو میخایم بهم برسیم

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید