توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  معنی ربنا اغفرلی و لوالدی و للمومنین یوم یقوم الحساب

  1 بازدید

  معنی ربنا اغفرلی و لوالدی و للمومنین یوم یقوم الحساب را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  مشرق نیوز

  آیه 41 سوره ابراهیم

  رَبَّنَا اغْفِرْ لِی وَ لِوالِدَیَّ وَ لِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِسابُ (41)

  رَبَّنَا اغْفِرْ لِی‌: ای پروردگار ما بیامرز مرا. وَ لِوالِدَیَ‌: و پدر و مادر مرا، وَ لِلْمُؤْمِنِینَ‌: و سایر مؤمنان را. یَوْمَ یَقُومُ الْحِسابُ‌: در روزی که قائم شود حساب خلایق، یعنی ثابت گردد. ابن عباس‌ «3» گوید: مراد مؤمنان امت حضرت خاتم صلّی اللّه علیه و آله می‌باشند.

  تبصره: اصحاب امامیه‌ «4» به این آیه استدلال فرموده بر آنکه پدر و مادر ابراهیم‌

  «1» منهج الصادقین جلد 5، صفحه 145.

  «2» ارشاد القلوب، جزء اوّل، باب 47.

  «3» منهج الصادقین، جلد 5، صفحه 145.

  «4» مجمع البیان، جلد 3، صفحه 319.

  جلد 7 - صفحه 68

  کافر نبودند، زیرا آن حضرت سؤال مغفرت نموده برای ایشان در روز قیامت، و اگر کافر بودند هرآینه این دعا نمی‌نمود، زیرا شایسته مقام او نیست. و پدر آن حضرت «تارخ» موحد بوده، زیرا به اجماع امامیه و دلایل نقلیه از ائمه معصومین و براهین عقلیه، ثابت شده که آباء و اجداد حضرت ختمی مرتبت صلّی اللّه علیه و آله و سلّم تا حضرت آدم أبو البشر علیه السّلام مؤمن و موحد بوده‌اند نه کافر و نه مشرک. و حدیث مشهور خاصه و عامه از پیغمبر صلّی اللّه علیه و آله و سلّم فرمود «1»: لا یزال یقلّبنی اللّه من اصلاب الطّاهرین الی ارحام الطّاهرات حتّی اخرجنی فی عامکم هذا، لم یدنسنی بدنس الجاهلیّة. همیشه می‌گردانید مرا خدای تعالی از اصلاب طاهره به ارحام مطهر تا خارج نمود مرا در زمان شما، ملوث ننمود مرا به نجاست کفر جاهلیت و مراد از «أب» در آیه دیگر «عم» او می‌باشد آذر، که وعده نموده بود به ابراهیم علیه السّلام که اسلام آورد، پس از اسلام برای او استغفار نماید، چون مبیّن شد که دشمن خدا باشد، بیزاری جست از او، چنانچه روایت عیاشی‌ «2» مؤید آن است (سوره توبه آیه 114).


  منبع مطلب : wiki.ahlolbait.com

  مدیر محترم سایت wiki.ahlolbait.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید