توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  معنی شعر زنیرو بود مرد را راستی زسستی کژی زاید و کاستی

  1 بازدید

  معنی شعر زنیرو بود مرد را راستی زسستی کژی زاید و کاستی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  ز سستی کژی زاید و ...

  ز سستی کژی زاید و ...

  مسلما با اين لحن حماسي بايد شعري در شاهنامه فردوسي باشد اما از زبان چه‌كسي؟ تهمورث در زماني كه ديو‌ها را شكست مي‌داد اين را گفته است؟ فريدون زماني كه با ضحاك مي‌جنگيد؟ افراسياب زماني كه در حال لشگركشي بود؟ يا رستم وقتي كه ديو سپيد را كشت؟ اين شعر مناسب وقتي است كه يك پهلوان قوي مي‌خواهد براي دشمنانش رجز بخواند يا روحيه خودش را تقويت كند.

  اما اين شعر از زبان هيچ پهلواني نيست. اين بيت قسمتي از نصيحت‌هاي بزرگمهر حكيم به خسروپرويز است؛ زماني كه مي‌خواست او را از تنبلي منع كند. لازم بود هميشه يك وزير دانا، شاهان و شاهزادگان را نصيحت كند وگرنه با شيوه زندگي‌اي كه آنها از دوران كودكي داشتند و ديگر چيزي جز آن را نمي‌شناختند، تنبلي اصلي‌ترين گزينه سبك زندگي بود. مردم عادي بايد كار مي‌كردند حتي كساني كه نيازمند نبودند هم بايد براي امور شخصي و عادي خودشان دست به‌كار مي‌شدند، فقط افرادي كه ثروت فراوان و خدمتكاران كافي داشتند مي‌توانستند زندگي خود را منحصر به خوردن و خوابيدن كنند. هر كاري درون و بيرون خانه بايد با دست انجام مي‌شد. ديگران از كشاورز تا صنعتگر نيازمند كار مشقت‌بار دائمي بودند و اصلا نمي‌توانستند به اين فكر كنند كه روزي را بدون تحرك بمانند.

  از نخستين روز‌هايي كه وسايل مختلف صنعتي به كمك انسان‌ آمدند و تراكتور‌ زمين را شخم زد تا موقعي كه جاروبرقي آشغال‌هاي كف خانه را جمع كرد، كارهاي سخت هم كمتر شدند. به تدريج تعداد خدمتگزاران كمتر شد و هر كاري به يك دستگاه واگذار شد و اين بود كه بشر وقت بيشتري پيدا كرد و اين وقت را روي مبل مقابل تلويزيون صرف كرد.

  اينطور كه در آگهي‌هاي تلويزيوني از ميراث ادبي براي تبليغات سپرده بانكي و كنسرو لوبيا و شامپوي ضد‌شوره استفاده مي‌كنيم شعر ز نيرو بود مرد را راستي... هم ممكن است چند وقت ديگر در تبليغات برق و باتري استفاده شود. الان خيلي از آگهي‌هاي تلويزيوني براي محصولاتي است كه باز هم كار‌هاي بيشتري انجام مي‌دهند و زحمت‌هاي ديگري از سر آدم‌ها كم مي‌كنند. هر سال آمار‌هايي از كم‌شدن تحرك و بيشتر شدن اضافه وزن بين مردم ايران و جهان منتشر مي‌شود و پزشكان و متخصصان سلامت هشدار مي‌دهند كه اگر برنامه ثابت ورزش كردن نداشته باشيم از اين بي‌حركتي آسيب‌هاي جدي‌اي مي‌بينيم.

  ولي از خواب زدن و ورزش كردن انگيزه زيادي مي‌خواهد. هميشه هم بهانه براي فعاليت نكردن فراهم است. تابستان‌ها گرماي رخوت بخشي دارد. زمستان شب طولاني است. پاييز هم كه آسمان گرفته است و مناسب براي كش دادن خواب و استراحت. بهار زيبايي كه در آن به سر مي‌بريم هم بيشتر از همه خواب‌آلودگي مخصوص خودش را دارد.

  خسرو پرويز و ديگر پادشاهان مانند او تا زماني كه به نصايح خردمندان عمل مي‌كردند مي‌توانستند كشور خود را حفظ كنند اما وقتي كه روز و شب را به گذراندن زندگي شيرين طي مي‌كردند سقوط سلسله آغاز مي‌شد، تا جايي كه پيش از مرگ، تاج و تخت خود را از دست مي‌دادند.

  ز نيرو بود مرد را راستي... كه در برنامه‌هاي صبحگاهي با ضرب زورخانه و صداي شيرخدا شنيده‌ايم، هنوز هم توصيه خوبي براي زندگي است.

  منبع مطلب : www.hamshahrionline.ir

  مدیر محترم سایت www.hamshahrionline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  معنی «زنیرو بود مرد را راستی .....ز سستی کژی آید کاستی

  شجاعت روح و نجابت قلب بهترین اسلحه ای است که با آن می توان به عالم انسانیّت خدمت کرد

  ***.

  ز نیرو بوَد مرد را راستی  ... ز زسُستی کژی آید و کاستی 

                                                                  فردوسی

  ***

  داشتن بمب اتم در مقابل ملتّی که بمب اتم ندارد و استفاده از آن در مقابل ملتّی بی دفاع حرام است 

  ***

  ولی داشتن بمب اتم در مقابل کشوری که بمب اتم دارد و خواهان استفاده از آن است ، برای توازن قوا حتماً لازم و ضروریست و استفاده از آن در مقابل کشور هایی که دارای سلاحهای هسته ای هستند چه بصورت پدافندی و آفندی حلال است ولاغیر 

  ***

  طرح نقشه تجزیه ایران و خاورمیانه جدید را امپریالیسم جنایتکار غرب بسرکردگی آمریکا و انگلیس حیله گر و جنایتکار  بر اساس نقشه ی خاورمیانه قبل از فتوحات و کشور گشایی کورش کبیر ترسیم کرده اند و هدف اصلی آنان نابودی تاریخ باستانی ایران و فرهنگ ایرانی و چپاول ثروت کشورهای منطقه ی خاورمیانه است ولاغیر

   با ظهور حضرت مهدی (ع) و فتح جهان توسط ایشان ، امپریالیسم جنایتکار غرب برای همیشه این آرزو را بگور خواهد برد ولاغیر

  برای مقابله با این توطئه خائنانه و پلید امپریالیسم جنایتکار غرب ،

   و مجهز شدن ایران اسلامی ، به سلاحهای هسته ای لازم و ضروریست ولاغیر

   ***

  فلسطین تنها با بمب هسته ای ایران آزاد می شود ولاغیر

  ***

  امپریالیسم غرب بسرکردگی آمریکا و انگلیس جنایتکار و 

  اتحادیه اروپا ، فقط در برابر بمب هسته ای ایران

  دست از تحریمهای ظالمانه اقتصادی برخواهند داشت ولاغیر 

  ***

  قوی شوید چونکه ضعیف پایمال است ولاغیر

  منبع مطلب : kianoosh1336.blogfa.com

  مدیر محترم سایت kianoosh1336.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  علی 2 ماه قبل
  0

  بیت((زنیروبود مرد را راستی/زسستی گژی زاید وکاستی))به کدام گفته پیامبر(ص)اشاره می کند؟

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  🤟🤟🤟🤟🤟🤟🤟

  برای ارسال نظر کلیک کنید