توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  معنی پیام قرانی والله بما تعملون بصیر

  1 بازدید

  معنی پیام قرانی والله بما تعملون بصیر را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  آموزش معنی و مفهوم آیه “والله بما تعملون بصیر” – دبستان دخترانه امام حسین(ع)مشهد- واحد یک

  خداوند هر کاری که می کنید می بیند. (آیه 2 سوره تغابن)

  مربی محترم قرآن سرکار خانم فرزادیان با توجه آموزش اولین پیام قرآنی از کتاب قرآن پایه چهارم ، به همراه دانش آموزان در محوطه آموزشگاه حضور یافتند و از ایشان خواستند تا هر کدام در گوشه ای از حیاط مدرسه پنهان شوند و بدون اینکه کسی آن ها ببیند خوراکی های خود را میل کنند.

  دانش آموزان به این ترتیب دریافتند که چون عالم هستی محضر خداوند متعال است جایی وجود ندارد که از نظر خدا پنهان بماند و خداوند بر تمام اعمال ما ناظر و آگاه بوده و معنی بینا بودن خدا را درک نمودند.

  منبع مطلب : quran.tabaar.ir

  مدیر محترم سایت quran.tabaar.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آیه 2 سوره تغابن


  هُوَ الَّذی خَلَقَکُمْ فَمِنْکُمْ کافِرٌ وَ مِنْکُمْ مُؤْمِنٌ وَ اللَّهُ بما تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ «2»

  هُوَ الَّذی خَلَقَکُمْ‌: او ذاتی است که به قدرت کامله بیافرید شما را ای آدمیان و از عدم، بوجود آورد، فَمِنْکُمْ کافِرٌ: پس بعضی از شما کافرید به خالقیت او مانند دهریان و طبیعیان، یا کافرید به یگانگی او مانند مشرکان، وَ مِنْکُمْ مُؤْمِنٌ‌: و برخی از شما ایمان آورنده‌اید به خالقیت و وحدانیت او مانند مؤمنین، یا بعضی از شما کافرند در باطن، و مؤمنند در ظاهر، مانند منافقان، یا بعکس که در حال تقیه اظهار کفر نماید و در باطن مؤمن باشد مانند عمار یاسر. حاصل آنکه مکلفان بر دو قسم‌اند: بعضی متصف به صفت کفر به تمام انواع آن، و بعضی متسم به وصف ایمان.

  تنبیه: آیه شریفه ارشاد فرماید به برهان عقلی بدین تقریر که: خدای شما

  جلد 13 - صفحه 189

  آن ذاتی است که بر شما تفضل فرموده اصل نعم خود را، و آن خلق و ایجاد است از عدم. بنابراین بر شما واجب است به نظر صحیح، تفکر و تأمل نمائید در معرفت او، تا دریابید به آنکه نعمت وجود از فیضان جود خالق آسمان و زمین، و عقل حکم نماید به وجوب پرستش و ستایش چنین منعمی. و لازم آید که همه بندگان مطیع و شاکر و موحد شوند، لکن بعضی بدین فکرت، ارائه طریق شده، مهتدی و مؤمن گردند، و بعضی تدبّر و تعقل ننموده، به غفلت و جهالت در کفر و کفران منعم باقی ماندند، لا جرم هدایت نیافتند.

  وَ اللَّهُ بما تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ: و خدا به آنچه می‌کنید بینا است، پس بر وفق اعمال با شما معامله خواهد کرد.

  تبصره: آیه شریفه در مقام اخبار است به آنکه خدای تعالی خلق و ایجاد فرمود شما را، و در دار تکلیف دو دسته شدید، بعضی مؤمن، و بعضی کافر. و دلالت ندارد بر آنکه کفر را در بنده خدا ایجاد کرده باشد به وجوهی:

  1- ثبوت اختیار در بندگان، و اسناد فعل به آنان.

  2- اگر او سبحانه، کفر و قبایح را ایجاد کرده باشد، لازم آید بعث انبیاء منتفی و امر و نهی صحیح نباشد.

  3- کفر و ظلم و کذب و فاحشه، قبیح، و صدور آن از ذات سبحانی محال است، زیرا تمام افعال او بر وجه حکمت و مصلحت، و از قبایح منزه و مبرا باشد.

  4- از مصرّحات است که تمام بندگان را به فطرت اسلامی خلق فرموده، که:

  فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْها. و حدیث شریف نبوی: کل مولود یولد علی الفطرة فانّما ابواه یهوّدانه و ینصّرانه. «1» و نیز حق تعالی فرموده: خلقت عبادی حنفاء، «2» و امثال آن تمام دلالت دارد بر آنکه خلقت الهیه بر توحید بوده است.

  5- آیات شریفه دالّند بر آنکه خدا راضی به کفر و فحشاء و قبایح و فساد نخواهد

  «1» منهج الصادقین، جلد 9، صفحه 301.

  «2» مدرک یاد شده.

  جلد 13 - صفحه 190

  بود، از جمله: 1- وَ لا یَرْضی‌ لِعِبادهِ الْکُفْرَ. 2- وَ مَا اللَّهُ یُرِیدُ ظُلْماً لِلْعِباد. 3- قُلْ إِنَّ اللَّهَ لا یَأْمُرُ بالْفَحْشاءِ. 4- وَ لا یَظْلِمُ رَبُّکَ أَحَداً. 5- وَ اللَّهُ لا یُحِبُّ الْفَسادَ.

  بنابراین کافر به سوء اختیار، اعراض از حق نموده، کافر گردید، و لذا مورد مؤاخذه و معاقب خواهد بود.


  منبع مطلب : wiki.ahlolbait.com

  مدیر محترم سایت wiki.ahlolbait.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  إِنَّ اللّهَ بـما تَـعمَلونَ بَـصیـر

  بسم الله الرحمن الرحیم


  سلام

  بعد از غیبت طولانی مدت تصمیم گرفتم تا اولین پست رو به موضوعی اختصاص بدم که بیشترین بازدیدکننده ها با جستجوی اون کلمه به این وبلاگ می رسند. کاری که شاید باید زودتر از این انجامش می دادم، اما از اون جایی که تجربه معلم بزرگی هستش این موضوع در این زمان به ذهنم رسید.

  معنی، تفسیر و تصویری از إِنَّ اللَّهَ بمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ

  البته بازدیدکننده های عزیز این آیه رو به شکل های مختلف دیگه ای هم تایپ می کنند اما چون عنوان وبلاگ و آیه کنار صفحه مربوط به آیه 110 سوره بقره هست، معنی و تفسیر این آیه رو بیان می کنم. 

  اگر در قرآن این قسمت از آیه رو جستجو کنیم به موارد زیادی برخورد می کنیم از قبیل1 :


  أَنِ اعْمَلْ سَابغَاتٍ وَقَدّرْ فِی السَّرْد وَاعْمَلُوا صَالِحًا إِنِّی بمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ- 11 سباء


  وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّی لاَ تَکُونَ فِتْنَةٌ وَیَکُونَ الدّینُ کُلُّهُ لِلّه فَإِنِ انتَهَوْاْ فَإِنَّ اللّهَ بمَا یَعْمَلُونَ بَصِیرٌ- 39 انفال


  وَلَتَجِدَنَّهُمْ أَحْرَصَ النَّاس عَلَی حَیَاةٍ وَمِنَ الَّذینَ أَشْرَکُواْ یَوَدُّ أَحَدُهُمْ لَوْ یُعَمَّرُ أَلْفَ سَنَةٍ وَمَا هُوَ بمُزَحْزحِهِ مِنَ الْعَذَاب أَن یُعَمَّرَ وَاللّهُ بَصِیرٌ بمَا یَعْمَلُونَ- 96 بقره


  وَإِن طَلَّقْتُمُوهُنَّ مِن قَبْلِ أَن تَمَسُّوهُنَّ وَقَدْ فَرَضْتُمْ لَهُنَّ فَرِیضَةً فَنِصْفُ مَا فَرَضْتُمْ إَلاَّ أَن یَعْفُونَ أَوْ یَعْفُوَ الَّذی بیَدهِ عُقْدَةُ النِّکَاحِ وَأَن تَعْفُواْ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَی وَلاَ تَنسَوُاْ الْفَضْلَ بَیْنَکُمْ إِنَّ اللّهَ بمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ- 237 بقره


  وَمَثَلُ الَّذینَ یُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ وَتَثْبیتًا مِّنْ أَنفُسهِمْ کَمَثَلِ جَنَّةٍ برَبْوَةٍ أَصَابَهَا وَابلٌ فَآتَتْ أُکُلَهَا ضِعْفَیْنِ فَإِن لَّمْ یُصِبْهَا وَابلٌ فَطَلٌّ وَاللّهُ بمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ – 265 بقره


  اما درمورد آیه 110 سوره بقره تفاسیر مختلفی رو نگاه کردم و خلاصه مطلبی که دستگیرم شد رو به شرح زیر براتون نوشتم :


  آیه به معنای «و نماز را به پا دارید و زکات را بدهید و هر گونه نیکی که برای خویش از پیش فرستید، آن را نزد خدا باز خواهید یافت آری، خدا به آنچه می‏کنید بیناست » هست و  دو دستور سازنده مهم به مؤمنان می‏دهد یکی در مورد نماز که رابطه محکمی میان انسان و خدا ایجاد می‏کند و دیگری در مورد زکات که رمز همبستگی های اجتماعی است و این هر دو  برای پیروزی بر دشمن لازم است ، می‏گوید : نماز را بر پا دارید و زکات را ادا کنید و با این دو وسیله روح و جسم خود را نیرومند سازید
  (و اقیموا الصلوة و آتوا الزکاة ) .

  سپس اضافه می‏کند : تصور نکنید کارهای نیکی را که انجام می‏دهید و اموالی را که در راه خدا انفاق می‏کنید از بین می‏رود ، نه آن چه از نیکی ها از پیش می‏فرستید آن ها را نزد خدا ( در سرای دیگر ) خواهید یافت ( و ما تقدموا لانفسکم من خیر تجدوه عند الله).

  خداوند به تمام اعمال شما بصیر است (ان الله بما تعملون بصیر).

  او به طور دقیق می داند کدام عمل را بخاطر او انجام داده اید و کدام یک را برای غیر او. 2

  همچنین در تفسیر نور به این نکته اشاره شده که ایمان به نظارتِ الهی و پاداش در قیامت، قوی‏ترین انگیزه عمل صالح می‏باشد. (ما تقدموا... تجدوه عند اللَّه انّ اللَّه بما تعملون بصیر).3

  در جای دیگر «انّ‏اللّه بماتعملون بصیرٌ» بدین منظورست که نه چیزی از کارهای شما بر او پوشیده می‏ماند و نه ذرّه‏ای از پاداش و کیفر کارهای شایسته و یا گناهان شما به فراموشی سپرده می‏شود؛ چرا که پاداش‏دهنده و به کیفر رساننده، خدایی است بینا و آگاه و هیچ چیز بر او نهان نمی‏ماند.4

  و در آخرین تفسیر هم و اقیموا الصلوه و اتواالزکوه و ما تقدموا لانفسکم من خیر تجدوه عند الله (و نماز را به پای دارید و زکات بدهید و آنچه از خیر برای خودتان پیش فرستید آن را در نزد خدا خواهید یافت )، یعنی اعمال شما درنزد خدا برایتان محفوظ است و خدا اعمال شما را باطل نمی کند، ان الله بما تعملون بصیر (همانا خداوند به آنچه می کنید بینا است ) پس از عمل برای خودتان کوتاهی ننمائید، چون خدا نسبت به همه آن ها آگاهی و بینایی دارد.5

  در واقع میشه به زبان ساده گفت که دوربین خدا همواره و در همه جا و همه وقت در حال فیلمبرداری از ماست 

  و کوچکترین نیت و فکر و حرکتی از قدرت لایزال الهی مخفی نمی مونه!

  اگه بخوایم این آیه رو به تصویر بکشیم به نظرم باید خود انسان رو درنظر بیاریم، چون از روح خدا در ما دمیده شده و کسی که بر ما بیناست هم خداست. پس خدا در درون ماست و به همین خاطر هم هست که ما توانایی پنهان کردن چیزی رو از او نداریم.

  این هم ترجمه آیه به زبان های مختلف6 :

  انگلیسی

  ·        And keep up prayer and pay the poor-rate and whatever good you send before for yourselves, you shall find it with Allah; surely Allah sees what you do.

  فرانسوی

  Et accomplissez la Salâ et acquittez la Zakâ. Et tout ce que vous avancez de bien pour vous-   mêmes, vous le retrouverez auprès d'Allah, car Allah voit parfaitement ce que vous faites.


  آلمانی

  ·         Und verrichtet das Gebet und gebt die Almosensteuer! Und was ihr für euch (im Erdenleben) vorweg an Gutem tut, das werdet ihr (dereinst) bei Gott vorfinden. Er durchschaut wohl, was ihr tut.


  اسپانیایی

  ·         Haced la azalá y dad el azaque. El bien que hagáis como anticipo a vosotros mismos, volveréis a encontrarlo junto a Alá. Alá ve bien lo que hacéis.


  ترکی

  ·     Namaz kılın, ıekât verin. Kendiniz için; önceden ne hayırda bulunursanız onu, Allah katında bulursunuz. ‍üphe yok ki Allah, yaptıklarınızı görür.


  بوسنیایی

  ·         Klanjajte namaz i dajte zekat! Nać ćete kod Boga svako dobro djelo unaprijed ga pošaljete. Zaista Bog vidi što vi radite.


  روسی

  ·      Совершайте салат, раздавайте закат — и то доброе, что вы совершите заблаговременно, обретайте у Аллаха. Воистину, Аллах видит ваши деяния.


          اردو

           اور نماز قائم کرو اور زکوٰۃ ادا کرواور جو کچھ نیکی تم اپنے لیے آگے بھیجوگے اسے اللہ کے پاس موجود پاؤ گے، تم جو بھی عمل انجام دیتے ہو اللہ یقینا اس کا خوب دیکھنے والاہے


  پـ.ن1: از عزیزانی که این مطلب را مطالعه فرمودند سپاسگزارم و خواهشمندم اعلام نظر کنند که آیا به نتیجه مطلوبی که در پی آن بودند (جستجوی معنا، تفسیر و تصویر این آیه) دست یافتند یا خیر؛ که اگر کاستی هست این حقیر با مطالعه بیشتر بتوانم جبران کنم تا مطلب برای افراد دیگری که در آینده به جستجوی این آیه می پردازند نیز مفید واقع گردد، ان شاالله.  

  پـ.ن2:

  1-پارس قرآن

  2-تفسیر نمونه

  3-تفسیر نور

  4-تفسیر مجمع البیان

  5-تفسیر اطیب البیان

  6-تبیان

  منبع مطلب : howalbasir.blogfa.com

  مدیر محترم سایت howalbasir.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 19 روز قبل
  0

  لطفا کامل کنید ممنون

  ناشناس 19 روز قبل
  0

  عالی

  فاطمه 3 ماه قبل
  0

  وبما تعلمون بصیر

  فاطمه 3 ماه قبل
  0

  وبما تعلمون بصیر

  آتنا پراش 3 ماه قبل
  -1

  آیامیتوانیدسیب خود رادر جای بخوریدکه هیچ کس نبیند

  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید