توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  معنی کوزه گر از کوزه شکسته آب میخوره

  1 بازدید

  معنی کوزه گر از کوزه شکسته آب میخوره را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  Online Language Services

  Online Language Services

  Proverb # 44

  ضرب المثل چهل وچهارم:

  ضرب المثل “کوزه گر از کوزه شکسته آب می خورد” در زبان فارسی یکی از ضرب المثل ها و عبارت های کاربردی است و به این معنی است که شخص کوزه گر که خود صاحب هنری چون کوزه گری است بنا به دلایلی بهره ای از کار و زحمت خود نمی برد. دلیل اصلی محروم ماندن کوزه گر از هنر خود می تواند به خساست (خسیس بودن) او برگردد و یا اینکه می تواند به دلیل ارج نهادن و احترام به کار هنری خودش باشد. در توضیح دلیل دوم می توان چنین برداشت کرد که کوزه گر به دلیل وقت و زحمات زیادی که برای کار کوزه گری خود می کشد و به این دلیل که مشتریان وی حاضر به خریدن کالای معیوب وی (کوزه شکسته) نیستند و خود کوزه گر که می داند چه زحماتی برای آن کوزه شکسته کشیده است، قدر کار هنری خود را می داند و از همان کالای معیوب (کوزه شکسته) برای مصارف شخصی خود استفاده می کند که هنر او بدون کاربرد نماند. البته به نظر می رسد از بین دو مفهوم بیان شده بالا، مفهوم اول بیشتر مورد نظر کاربران این ضرب المثل باشد و در واقع این ضرب المثل بیشتر به جنبه خسیس بودن شخص کوزه گر مربوط می شود. به عبارت دیگر مصداق اصلی این ضرب المثل آدم خسیس است.

  در فرهنگ و زبان فارسی در مورد کوزه گر و کوزه شکسته داستانهای متفاوتی وجود دارد که در اینجا یکی از آنها را بصورت خلاصه تعریف می کنیم:

  کوزه گری بود که هر روز صبح از رودخانه با کوزه هایش برای روستا آب می آورد. یک روزی در حالی که کوزه گر در مسیر برگشت به روستا بود و  با خود دو کوزه داشت که یکی از کوزه ها ترک داشت و مقداری از آب آن خارج می شد، بنابراین کوزه سالم به خود می بالید و می گفت که آب را به طور کامل در خود نگه می دارد. اما کوزه ترک خورده ناراحت و افسرده بود زیرا که او کارش را به درستی و کاملی انجام نمی داد. کوزه ترک خورده نتوانست این وضع را تحمل کند و به کوزه گر گفت: « چرا مرا دور نمی اندازی؟ من با این ترک بدرد نمی خورم». کوزه گر در پاسخ گفت : در زمانی که به روستا بر می گردیم، در مسیر برگشتمان به گل های روی زمین خوب نگاه کن و ببین که چگونه مسیر گلی تا روستا را آب می دهی و این مسیر را زیباتر کرده ای. پس چرا با وجود این کاربرد و استفاده زیبایی که داری خود را نادیده گرفته و ناراحت می شوی!؟ کوزه ترک خورده گفت: پس در تمام این مدت که احساس بیهودگی می کردم، نقص من کار مهم تری انجام می داد!

  در زبان انگلیسی نیز برای این ضرب المثل تقریبا با همان کاربرد و مفهوم چندین معادل وجود دارد، با این تفاوت که در زبان انگلیسی به جای “کوز و کوزه گر” مثلا از “کفش و کفاش”، “خانه و معمار”، “ماشین و مکانیک”، و یا مثلا از “صبحانه و سرآشپز” استفاده می شود. مهمترین معادل های ضرب المثل “کوزه گر از کوزه شکسته آب می خورد” در زبان انگلیسی عبارتند از:

  معنی: همسر کفاش با بدترین کفش راه می رود.

  معنی : کودک (بچه های) کفاش پابرهنه راه می رود.

  معنی: اسب آهنگر و بچه های کفاش بدترین پاپوش و کفش را دارند.

  معنی: بچه های پینه دوز همیشه بدترین نوع کفش را دارند.

  خانه معمار همیشه کج است.

  ماشین مکانیک چکه می کند (از ماشین مکانیک روغن می ریزد)

  صبحانه سرآشپز خیلی ساده و در حد تخم مرغ آب پز است.

  تمامی ضرب المثل بالا در زبان انگلیسی دارای مفهوم مشترکی هستند و آن اینکه :

  یک فرد با تجربه و متخصص، خود یا افراد نزدیک به او از مهارت و تخصص او بی بهره می مانند. و این دقیقا همان مفهوم معادل این ضرب المثل در زبان فارسی (کوزه گر از کوزه شکسته آب می خورد) است.

  ……………………………………………………

  برای دیدن پست های مشابه و یا ضرب المثل های بیشتر،  اینجا  را کلیک کند.

  و برای خواندن اصطلاحات کاربردی زبان انگلیسی باید  اینجا  را کلیک کنید.

  ……………………………………………………

  اشتراک گذاری این پست در تلگرام

  منبع مطلب : uclnet.com

  مدیر محترم سایت uclnet.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کوزه گر از کوزه شکسته آب می خوره

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 19 روز قبل
  0

  یعنی آدمی که خودش کوزه می سازد از کوزه شکسته آب می خورد

  مهدی 7 ماه قبل
  0

  برداشت من از این ضرب المثل اینه ، کوزه گر و در کل هر صنعتگری به جای دقت کردن در ظاهر وسیله به کارایی اون وسیله فکر می کنند ، اون کوزه ی شکسته از لحاظ کارایی به نظر خود کوزه گر بهترین گزینه برای استفاده است ولی مردم عادی و مشتری ها فقط به ظاهر کوزه دقت می‌کنند و می خرند ، بالا بردن هنر درک انسان نسبت به ظاهر وسایل

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید