توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  معنی گنج حکمت روزی ده و روزی فارسی دهم

  1 بازدید

  معنی گنج حکمت روزی ده و روزی فارسی دهم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  حکایت نگاری پایه یازدهم صفحه۱۲۲

  انشاء شماره یک

  بازنویسی حکایت یکی را شنیدم از پیران مربی که مریدی را همی گفت

  «یکی را شنیدم از پیران مربی که مریدی را همی گفت: ای پسر، چندان که تعلّق خاطر آدمیزاد به روزی است اگر به روزی ده بودی به مقام از ملائکه در گذشتی».

  از جانب یکی از بزرگان که پرورش دهنده ی شاگردان زیادی بود به یکی از شاگردان خود گفت: ای پسر، این چنین که نسبت به روزی و مزد تعلق خاطر داری و به آن وابسته هستی اگر نسبت به روزی دهنده و مزده دهنده وابستگی داشتی در مقام و مرتبه ای بالاتر از فرشته ها قرار می گرفتی.

  هدف از این حکایت پند دهی است و تربیت و آداب به شاگردان را به روش صحیح نشان می دهد و به شاگردان خود درس زندگی می دهد و خاطر نشان می کند که همانطور که انسان به درآوردن روزی توجه نشان می دهد همان طور نیز باید نسبت به روزی دهنده ی اصلی توجه نشان دهد و شکرگزار نعمت های بی کران او باشد که اگر به تک تک همه ی روزی های نازل شده توجه می شد و شکر گزار او می شد  انسان در مقام بالاتر از فرشتگان قرار می گرفت

  انشاء شماره دو

  خداوند در قرآن کریم خود را روزی رسان حقیقی موجودات معرفی می کند و می فرماید:

  «اِنَّ اللّه هُوَ الرّزاق ذو القُوَّةِ الْمتین؛ همانا روزی بخش خلق، تنها خداست که صاحب قوت و اقتدار است». (طور: 58)

  و در آیه ای دیگر، از این مرحله فراتر رفته و رساندن رزق و روزی به جنبندگان را بر خود لازم و حتمی دانسته و فرموده است:

  وَ ما مِنْ دابَّةٍ فی الارضِ اِلاّ عَلَی اللّه رِزْقُها؛ (هود: 6)

  هیچ جنبنده ای بر روی زمین نیست، مگر آنکه بر خدا لازم است روزی اش را برساند.

  توجه به این نکته که خداوند، روزی رسان آدمیان است، بدون آنکه منافاتی با تلاش و فعالیت آنها داشته باشد، نویدی است به انسان ها که در خود احساس آرامش کنند و هیچ گاه در هیچ شرایطی از خداوند خویش ناامید نشوند. همچنین، آگاهی انسان از این مطلب، بدگمانی او را نسبت به پروردگارش از میان می برد و وی را از ادب بندگی دور نمی سازد. بنابراین آدمی هم می تواند خود در به دست آوردن رزق و روزی در حد توان تلاش کند و در عین حال، هرگز غصه روزی خویش را نخورد. از امام حسن مجتبی علیه السلام در این باره حدیثی زیبا با این مضمون نقل است:

  در طلب روزی، مانند کسی که برای پیروزی پیکار می کند، مکوش و به تقدیر نیز چندان تکیه مکن که مانند شخص تسلیم شده، هیچ تلاشی نکنی. در جست وجوی فضل و روزی خدا برآمدن، از سنت است و انتخاب راه اعتدال در طلب روزی، از عفت است. نه پاکدامنی، مانع روزی است و نه حرص، سبب افزایش روزی؛ چرا که روزی، قسمت شده است و حرص ورزی، موجب افتادن در ورطه گناه است.

  نکته دیگری که سبب می شود، آدمی رزق و روزی را تنها از خدا بداند؛ نه از عقل و درایت و تلاش، آن است که چه بسا انسان های عاقل و تیزبین که در به دست آوردن روزی دلخواه خویش ناکام می مانند و درمقابل، بسا آدمیان ساده اندیش و بی تدبیر که زندگی آنها سرشار از نعمت و رزق الهی است.

  یکی از نویسندگان می گوید:

  افعال خدا روی قاعده واحد نیست که به عقل و قیاس بگنجد. گاه به کسی که راه مجاهده و ریاضت می رود، کرامت و ولایت می بخشد و او را به کمال وصال می رساند و گاهی نیز کسانی را بی مجاهده و ریاضت به مقصود می رساند و در عوض، عده ای را که مجاهده کرده اند و راه ریاضت پیش گرفته اند، محروم می کند. [همچنین] چه بسا انسان های عاقل که راه ها بر روی شان بسته می شود و ای بسا آدمیان جاهل که [درهای رحمت به روی شان باز و] از رزق و روزی [خوبی] بهره مند می شوند.

  بنابراین، همان گونه که سعدی در حکایت خویش آورده، کار عاقلانه آن است که تعلق خاطر آدمیان به جای روزی، به روزی ده باشد و بس.

  به تعبیر خود سعدی:

  فراموشت نکرد ایزد در آن حال                  که بودی نطفه ای مدفون و مدهوش

  روانت داد و طبع و عقل و ادراک                جمال و نطق و رای و فکرت و هوش

  کنون پنداری ای ناچیز همت                       که خواهد کردنت روزی فراموش

  منبع مطلب : asemankafinet1.ir

  مدیر محترم سایت asemankafinet1.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بازنویسی حکایت یکی را شنیدم از پیران مربی حکایت نگاری زبان ساده صفحه 123 نگارش یازدهم

  جواب حکایت نگاری صفحه ۱۲۳ کتاب نگارش پایه یازدهم یکی را شنیدم از پیران مربی که مریدی بازنویسی زبان ساده معنی مفهوم گسترش سعدی از سایت نکس لود دریافت کنید.

  بازنویسی حکایت یکی را شنیدم از پیران مربی

  حکایت نگاری صفحه 123 به زبان ساده

  امروز می‌خواهیم که حکایت نگاری کتاب نگارش یازدهم نگارش دو که حکایت نگاری است که در عنوان آن نوشته شده است حکایت زیر را بخوانید و از آن به زبان ساده بازنویسی کنید را برای شما عزیزان قرار خواهیم داد در عنوان و شعری که در حکایت اشاره شده است این حکایت را می توان دید یکی را شنیدم از پیران مربی که مریدی را همی گفت پسر چندان که تعلق خاطر آدمیزاد به روزی است اگر به روزی ده بودی به مقام از ملائکه در گذشته به صورت کامل این را خواهیم نوشت و فعلاً نتوانستیم جواب را پیدا کنیم این حکایت از گلستان سعدی بود.

  گسترش حکایت یکی را شنیدم از پیران مربی

  روزی استاد پیری به شاگردش گفت : ای پسر انقدری که انسان به رزق و غذای روزانه اش علاقه دارد و بی تاب آن است اگه به خداوند و کسی که به اوروزی میرساند عشق میورزید قطعا مقامش نزد خداوند از فرشتگان هم بالاتر بود.

  جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

  پریچهر : در جایگاه های خود قرار گرفته و چشم به راه ورود استاد بودیم، با ورود ایشان و برخواستن به احترامشان، بر جای نشسته و استاد شروع به صحبت درباره سخن یکی از شاگردان کرد: اکثر انسان ها، به نعمت های پروردگار توجه داشته و از باقی چیز ها قافل می شوند، اما اگر در کنار آن در پی تقرب و نزدیکی به خداوند باشی، سعادتی چندین برابر نسیب تو شده و جایگاهت با جایگاه فرشتگان یکی شده و حتی میتوانی، از آنان پیشی گرفته و خود را لحظه به لحظه به خداوند نزدیک تر سازی .

  پریچهر : روزی به همراه تعدادی از دوستان عارف در محضر یکی از اساتید الهیات بودم که استاد در پاسخ یکی از شاگردان که تقاضای پندی عبرت آموز داشت فرمود: انسان ها اغلب به نعمت های پروردگار توجه دارند اگر بیشتر از اینکه به نعمت های باری تعالی توجه داشته باشی در پی تقرب به درگاه او باشی در مقام قرب الهی از فرشتگان پیشی خواهی گرفت.

  مجتبی : «یکی را شنیدم از پیران مربی که مریدی را همی گفت: ای پسر، چندان که تعلّق خاطر آدمیزاد به روزی است اگر به روزی ده بودی به مقام از ملائکه در گذشتی». از جانب یکی از بزرگان که پرورش دهده ی شاگردان زیادی بود به یکی از شاگردان خود گفت: ای پسر، این چنین که نسبت به روزی و مزد تعلق خاطر داری و به آن وابسته هستی اگر نسبت به روزی دهنده و مزده دهنده وابستگی داشتی در مقام و مرتبه ای بالاتر از فرشته ها قرار می گرفتی.

  مهدی : از زبان یکی از مربیان مجرب شنیدم که به شاگردش میگفت: ای پسر اگر آن طوری که به فکر رزق و روزی خود هستی به فکر روزی دهنده (خدا) می بودی اکنون هم مقام فرشتگان می شدی.

  محمد مهدی : از یکی حکایتی شنیدم که یکی از راه نمایان و پیران عرفان وحقیقت به یاری از یارانش گفت:ای فرزند آنقدر که آدمیزاد به روزی و کسب آن علاقه و وابستگی دارد اگر این تعلق خاطر را به خداوند روزی رسان داشت یقینا مقام و مرتبه اش از ملائک هم بالاتر می رفت.

  حمیدرضا : با سلام و احترام طراح و نویسنده ی حکایت نگاری … در انشا های حکایت نگاری اصول گسترش و پرورش مغزی دانش آموزان نسبت به نویسندگی میباشد لطف کنید و دیگر این تقلب ها را برای بچه نزارید و مطمئن باشید که دبیرا ها به هیچ عنوان اگر از روی انشا هالله بنویسید نمره نمیدهد.

  امیررحیمی : از پیردانا و با تجربه ای که کارش تربیت شاگردان بود شنیدم که به شاگردش می گفت:(ای پسر،اگر انسان به جای توجه و وابستگی به روزی و نعمت های دنیایی،به روزی دهنده وابسته بود و او تعلق خاطر داشت،از نظر جایگاه و مقام،از فرشتگان مقرب هم بالاتر و فراتر میرفت).

  منبع مطلب : nexload.ir

  مدیر محترم سایت nexload.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  لیلی💋 : از یک مربی پیر که به شاگردش پند می داد شنیدم که می گفت:ای پسر اگر انسان به اندازه ای که به روزی خود اهمیت می دهد به روزی دهنده(خدا)اهمیت می داد الان از مقام فرشتگان بالاتر بود امید وارم که مطلب برای شما مفید باشد🙏🙏🙂

  ممنون : ممنون

  حسین سواری : ساده نویسی حکایت روزی ده وروزی

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  تینا 6 ماه قبل
  1

  از جانب یکی از بزرگان ک پرورش دهنده ی شاگردان زیادی بود ب یکی از شاگردان خودش گفت ای پسر این چنین نسبت ب روزی و فرد تعلق داری و ب اون وابسته ای اگه نسبت ب روزی دهنده و مزد دهنده وابستگی داشتی در مقام و مرتبه بالاتر از این فرشته ها بودی

  حسین سواری 1 سال قبل
  4

  ساده نویسی حکایت روزی ده وروزی

  فاطی 1 سال قبل
  2

  عللی

  Biti 2 سال قبل
  0

  مرسی ممنون انشا ها بدک نیستن

  لیلی💋 2 سال قبل
  13

  از یک مربی پیر که به شاگردش پند می داد شنیدم که می گفت:ای پسر اگر انسان به اندازه ای که به روزی خود اهمیت می دهد به روزی دهنده(خدا)اهمیت می داد الان از مقام فرشتگان بالاتر بود امید وارم که مطلب برای شما مفید باشد🙏🙏🙂

  0
  زهرا 22 روز قبل

  مرسی لیلی جون

  2
  سوگند 7 ماه قبل

  مرسی مطلبت خیلی خوب بود😊💕

  5
  ممنون 1 سال قبل

  ممنون

  1
  یاسمن 2 سال قبل

  بله خیلی ممنون🙂👌🏻👌🏻🙏🏻

  برای ارسال نظر کلیک کنید