توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مفهوم ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست

  1 بازدید

  مفهوم ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  گسترش ضرب المثل " از کوزه همان برون تراود که در اوست " + داستان و انشا - دانش‌چی

  آشنایی با ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست

  از کوزه همان برون تراود که در اوست
  در این پست با داستان و معانی ضرب المثل ” از کوزه همان برون تراود که در اوست ” آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

  معنی ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست

  ۱- رفتار و گفتار آدم ها، نشان دهنده درون آن هاست.

  ۲- هر چیزی که در ذات چیزی وجود داشته باشد هر آنچه که در ذاتش است از آن بیرون می آید.

  ۳- رفتار هرکس اندیشه او را نشان می دهد.

  ۴- یعنی حتی اگر کوزه زیبا و از جنس مرغوب باشد، اما درون آن زهر باشد، از آن آب شیرین و گوارا تراوش نمی‌کند. پس نباید از فردی که خبیث است، انتظار داشت که رفتار خوب و پسندیده انجام دهد.


  ریشه ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست

  در قدیم، آب آشامیدنیرا برای تصفیهدر کوزه ای می ریختند و درِ آن را با کلاهکی از حصیر یا ابریشم می پوشاندند. سپس کوزه را در ظرفی می گذاشتند و آبی را که از این صافی عبور می کرد می نوشیدند. در این روش، معمولاً کوزه و سرپوش آن، هر بو و مزه ای که داشتند، به آب منتقل می کردند. در این مواقع اصطلاحاً می گفتند: «از کوزه همان برون تراود که در اوست


  انشا در مورد ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست _ شماره ۱

  مدتی پیش در یک مهمانی خانوادگی یکی از نوجوانان فامیل که در سال آخر دبیرستان درس می‌خواند، مشغول صحبت بود و به نوعی از افراد فامیل مشورت می‌خواست. او می‌گفت:«نمی‌دانم باید ادامه تحصیل بدهم یا پس از گرفتن دیپلم مشغول کار شوم». یکی از افراد فامیل که خود تحصیل‌کرده و استاد دانشگاه بود، او را نصیحت می‌کرد که:«بهتر است از جوانی خودت استفاده برده و درس بخوانی. چرا که علم و دانش بسیار مفید و سودمند است».

  یکی دیگر از افراد فامیل که فقط سواد خواندن و نوشتن داشت، در جواب گفت:«به نظر من که وقت خودت را برای دانشگاه رفتن تلف نکن. می‌دانی من اگر می‌خواستم درس بخوانم چند سال از زندگی‌ام عقب بودم؟» پسر در حالی که این دو نفر را نگاه می‌کرد، گویا گیج شده بود.

  بحث آنها هنوز ادامه داشت که از پدرم پرسیدم:«چرا برای یک سوال مشخص، حرف این دو نفر اینقدر متفاوت است؟» پدرم جواب داد:«چون از کوزه همان برون تراود که در اوست». هرکس به اقتضای آنچه در درون خود دارد و با توجه به افکارش، حرف می‌زند و نظرات بازتاب روش و منش زندگیهستند.


  انشا درباره ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست _ شماره ۲

  اگر ظرف وجودی خودمون رو شبیه یک کوزه در نظر بگیریم ظاهرمون و چیزی که در وهله اول به نظر می رسیم همون ظاهر کوزه است که یا سفاله یا رنگ و لعاب زیبا به خودش گرفته یا حتی شاید روکش طلا و نقره داشته باشه! که این ظاهر رو شاید موقعیت اجتماعی و شغل و تحصیلات ما تشکیل داده باشه. اخلاقیات و باورها و اعتقاداتمون محتویات اون خواهند بود.

  در بدو تولد این کوزه خالیه و جنس کوزه هممون عین همه، ابتدا به واسطه تربیتی که از پدر و مادر و خانواده کسب می کنیم پُرش می کنیم بعد به واسطه قرار گرفتن در اجتماع و تاثیری که از اجتماعات دوستان و همکاران و … میگیریم تغییر می کنه و شاید تحت تاثیر فعل و انفعالات ، ماده داخلش طلای ناب یا الماس از آب در بیاد یا یه آهن زنگ زده و پوسیده یا زغال ، اینکه داخل کوزه چه چیزی در نهایت خواهد بود بسته به چیزی داره که ما توش می ریزیم یا اجازه میدیم توی کوزه ریخته بشه!

  حالا شما فقط ظاهر کوزه رو می بینید و تا محتویات کوزه بیرون نریزه نمیدونی داخلش چه چیزیه! اینجاست که ضرب المثل “ تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد ” کاربرد خودش رو نشون میده!

  از کوزه همان برون تراود که در اوست می شه آیه زیر:

  قُلْ کُلٌّ یَعْمَلُ عَلَیٰ شَاکِلَتِهِ فَرَبُّکُمْ أَعْلَمُ بمَنْ هُوَ أَهْدَیٰ سَبیلًا

  بگو: هر کس طبق روش (و خلق و خوی) خود عمل میکند؛ و پروردگارتان کسانی را که راهشان نیکوتر است، بهتر میشناسد. (سوره اسراء آیه ۸۴)


  داستان درباره ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست _ شماره ۱

  چنان گفته اند که روزی شخصی درمیان جمعی بنشسته بود از برای سخن دیگر گوش استماع بخشیده بود،به ناگه خود را بر عجب مقدم دانسته و همی خواست تا خویشتن را در منظر دیگران بلند اندیش جلوه دهد. بنابراین در هر کلامی که دیگران بر یک دیگر مورد عنایت قرار میدادند مرد دغل باز آن را رد می کرد و کذب می خواند.

  به ناگه خردمندی در میان علما بر مکر وی پی برده و خواست که او را همی عبرتی کند. بنابراین از جمع حاضر سوالی را خواستار شد و همگان از گفتن آن عاجز ماندند. خردمند رو به مرد دغل باز کرده و همی از او جواب پرسش را مسئلت دانست.

  مرد با شرمساری زنخدان (چانه) در جَیب (گریبان) فرو برده و خجل گشت، و از پاسخ به آن عجز خویش را اعلام کرد همگان بر عقل بی منطق وی خندیدند و آآن را مورد تمسخر قرار دادند. خردمند بر عمق مسئله آگاه گشته و چنان گفت که هرکس براساس علمش سخن میگوید و بدان سو از کوزه همان تراود که در اوست!


  داستان برای ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست _ شماره ۲

  در روزگاران قدیم بازرگانی دو غلام را اجیر کرد که برای او بار ببرند. یکی از آنها قوی هیکل و پرزور بود اما غلام دیگر ضعیف و لاغر بود. بازرگان بارهایی را که باید از حیاط خانه‌اش به انبار می‌بردند به آنها نشان داد و خود به گوشه‌ای رفت و کار آنها را تماشا کرد. غلام زورمند به تمسخر به غلام دیگر گفت:«تا تو فقط یکی از این بارها را ببری، من چند تا از بسته‌ها را جابجا کرده‌ام. پس حالا استراحت می‌کنم تا تو از من عقب نیفتی». غلام ضعیف چیزی نگفت و به آرامی مشغول انجام دادن کار خودش شد. او هردفعه یک بسته را برمی‌داشت و تا نزدیک ظهر بدون اعتراض بیشتر بارها را جابجا کرده بود.

  نزدیک ظهر بازرگان نزدیک آمد تا پیشرفت کار را ببیند. غلام زورمند که دید بازرگان از دور در حال آمدن است، از جا برخاست و به سرعت چند بار را بر دوش گرفت و به طرف انبار حرکت کرد. ناگهان در وسط راه بسته‌ها از روی هم لغزیدند و غلام زورمند آنها را به زمین انداخت.

  بازرگان دوید و گفت: «چه کردی مرد؟ می‌دانی که این‌ها شکستنی بود. چرا دقت نکردی؟» غلام زورمند گفت:«من که مقصر نیستم. مقصر این غلام ضعیف است که کار نمی‌کند و من باید جور او را بکشم. چون هردفعه یک بسته می‌برد، کار خوب پیش نمی‌رود، می‌خواستم کار سریع انجام شود که این اتفاق افتاد». غلام ضعیف چیزی نگفت. مانند قبل هردفعه یک بسته بر دوش گرفت و به انبار برد تا کار خود را تمام کرد.

  موقع گرفتن دستمزد بازرگان رو به غلام گفت:«من از دور شما را می‌دیدم. تو چرا چیزی نگفتی؟» غلام ضعیف گفت:«از کوزه همان برون تراود که در اوست. اگر در درون او آنچه گفت، برون تراوید و در درون من آنچه بود. او اگرچه قوی‌هیکل بود برای مسخرگی آمده بود و من اگرچه ضعیف هستم، برای کار کردن آمده بودم».


  داستان در مورد ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست _ شماره ۳

  مسیح از مسیری می گذشت . یک یهودی با او برخورد کرد به محض دیدن مسیح به او فحاشی نمود و گفت : ای پسره حرمزاده بی اصل و نسب. مسیح در پاسخ گفت : سلام ای انسان با شرافت و ارزشمند.

  اطرافیان از مسیح پرسیدند : او به تو فحاشی کرد چطور شما به او این قدر احترام می گذارید . مسیح در پاسخ گفت : هر کسی آنچه دارد خرج می کند. چون سرمایه او این بود به من بد گفت و چون در ضمیر من جز نیکویی نبود از من جز نیکویی در وجود نمی آید. ما فقط آنچه را که در درون داریم می توانیم از خود نشان دهیم.

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست چه ریشه و معنایی دارد؟

  ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست چه ریشه و معنایی دارد؟

  ستاره | سرویس فرهنگ و هنر - یکی از پرکاربردترین ضرب المثل های فارسی را باید مَثَل از کوزه همان برون تراود که در اوست دانست که در مواقعی که فردی بر خلاف ظاهرش عملی یا گفتاری از خود بروز می دهد که نشان دهنده افکار و باطن اوست. در ادامه ریشه و معنی کامل آن را بخوانید. 

  ریشه ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست چیست؟

  در روزگاران قدیم، آب آشامیدنی را برای تصفیه در کوزه ای می ریختند و درِ کوزه را با کلاهکی از حصیر یا ابریشم می پوشاندند. سپس کوزه را در ظرف دیگری می گذاشتند و آبی را که از این صافی عبور می کرد می نوشیدند.

  در این روش، معمولاً کوزه و سرپوش کوزه، هر بو و مزه ای که داشتند، به آب منتقل می کردند. این موضوع تمثیلی شد از رفتار و گفتار آدم ها که هر چه بروز می دهند درونیات آن ها را نشان می دهد و اینگونه  ضرب المثل «از کوزه همان برون تراود که در اوست.» به وجود آمد.

  ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست چه ریشه و معنایی دارد؟

  معنی و مفهوم ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست

  کاربران عزیز؛ برای گسترش این ضرب المثل و خواندن حکایت و داستان آن، می‌توانید مطلب مثل نویسی از کوزه همان برون تراود که در اوست؛ ۳ انشای جدید و متفاوت را بخوانید. 

  منبع مطلب : setare.com

  مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  از کوزه همان برون تراود که در اوست + معنی و کاربرد آن

  از کوزه همان برون تراود که در اوست + معنی و کاربرد آن

  از کوزه همان برون تراود که در اوست + معنی و کاربرد آن

  معنی از کوزه همان برون تراود که در اوست | کاربرد از کوزه همان برون تراود که در اوست

  معنی ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست چیست ؟

  حتما تا به حال شنیده اید که می گویند ظاهر نمودار باطن است.

  این ضرب المثل هم ارتباط نزدیکی در معنا با این جمله دارد.

  فرض کنید درون کوزه را باطن انسان ها ، شخصیت و ذات آنها در نظر بگیریم.

  با این حساب ظاهر و آن چه که از کوزه برون می تراود یعنی همان گفتار و رفتار

  نشان دهنده ذات و شخصیت انسان ها است.

  به عنوان مثال ما می تونیم کوزه خودمون رو با شغل و موقعیت اجتماعی مناسب و درآمد و …

  پر کنیم.

  ابتدای زندگی کوزه ما خالی هست و رنگ و لعاب خاصی رو به خودش نگرفته اما

  با بزرگتر شدن و تاثیر پذیری از اعضای خانواده و پس از اون ارتباطات ما در سطح مدرسه، دانشگاه و محل کار

  این کوزه پر میشه.

  حال اگر ما کوزه ای را در اختیار داشته باشیم تا زمانی که از محتویات کوزه آگاه نباشیم

  نمی تونیم تصمیم درستی در مورد ارزش کوزه بگیریم.

  در موقعیت های مشابه ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست مورد استفاده قرار میگیره.

  یعنی زمانی که شخصی گفتار یا رفتاری رو از خوش بروز می دهد می شود با بررسی همین سخن شخص را

  مورد سنجش قرار داد و به محتویات داخل کوزه پی برد.

  ضرب المثل دیگری نیز هست که در موقعیت های مشابه استفاده می شود :

  تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد.

  ریشه ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست

  در دوران قدیم از کوزه برای تصفیه آب به روش سنتی استفاده می شده است به این صورت که

  آب آشامیدنی را در کوزه می ریختند و سپس درب کوزه را به وسیله کلاهکی از حصیر و یا ابریشم می پوشاندند.

  سپس کوزه را در ظرفی میگذاشتند و آبی که از کوزه و صافی آن عبور می کرده است را می نوشیدند.

  در این روش درب کوزه و خود آن هر بو و مزه ای را داشته اند به آب منتقل می کرده اند و

  افراد تنها با بوئیدن درب کوزه توانایی پی بردن به محتویات کوزه را داشته اند.

  مفهوم ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست

  به عنوان مثال اگر شخصی دارای کوزه ای بسیار آراسته و شیک باشد نمی توان از این آراستگی

  به باطن او پی برد زیرا این تنها ظاهر کوزه است و مشخص نیست که محتویات کوزه چیست.

  انشا در مورد از کوزه همان برون تراود که در اوست

  در ایام عید نوروز به دیدار یکی از اقوام نزدیکمان رفته بودیم. در این مراسم یک جوان کنکوری نیز بود

  که گویا از درس خواندن خسته شده بود و شاید امید خود را برای کنکور از دست داده بود

  و قصد گرفتن مشورت از اقوام و فامیل حاضر در مجلس را داشت.

  او این موضوع را با مطرح کردن این پرسش شروع کرد که : به نظرتان من باید درس بخوانم

  و به دانشگاه بروم و از این طریق در آینده گذران زندگی کنم و یا اینکه درس را از این

  مرحله به بعد کنار بگذارم و وارد بازار کار شوم و به کار بپردازم ؟

  یکی از اقوام که استاد دانشگاه بود و بسیار دنیا دیده بود و سرد و گرم روزگار

  را چشیده بود اما به ظاهرش نمیرسید و موهایی ژولیده داشت خطاب به جوان گفت :

  پسرم درست را بخوان زیرا هیچ وقت دوران جوانی ات بر نمی گردند و در این دوره استعداد

  و قابلیت هایت باعث می شود که مسائل جدید را راحت تر درک کنی و پیشرفت کنی

  اما اگر بخواهی در سنین بزرگسالی به کسب دانش بپردازی خیلی موفق نخواهی بود.

  در همین مجلس که از اقوام که از کودکی کار کرده بود  و نتوانسته بود بیشتر از کلاس سوم ابتدایی

  درس بخواند و در حد نوشتن و خواندن می دانست اما شخصی بسیار ثروتمند بود و ظاهری شبیه

  به افراد عالم بود خطاب به جوان گفت : جوان دنیا در حال گذره اگه بخوای بری دانشگاه و ادامه

  تحصیل بدی وقتت رو برای ساختن زندگیت رو از دست میدی می دونی من اگه میخواستم

  برم دنبال درس و دانشگاه الان چقدر عقب مونده بودم. و هیچی نداشتم اما الان

  با انتخاب درستم اوضاع مالی خوبی دارم خدا رو شکر.

  ادامه انشا از کوزه همان برون تراود که دروست

  من که در طول این بحث ساکت نشسته بودم و فقط شنونده بودم خطاب به پدرم گفتم :

  بابا چی باعث میشه که توی یک مجلس دو نفر اینقدر نظرشون متفاوت باشه ؟

  با اینکه ظاهرشون با جواب هاشون خیلی فرق داره ؟

  بابام در جواب به من گفت : از کوزه همان برون تراود که در اوست.

  هرکس با توجه به آنچه در طول زندگی اش کسب کرده حرف می زند و ارتباطات

  و منش افراد را می تواند از طریق همین رفتار های برونی افراد شناخت.

  همچنین در سبزپندار بخوانید :

  کلیپ چرا قیمه ها رو میریزی تو ماستا | چرا قیمه ها رو میریزی تو ماستا به چه معناست

  معنی ضرب المثل دشمن دانا بلندت میکند بر زمینت میزند نادان دوست + عکس

  کسگم یعنی چه | کسگم به چه معناست + عکس

  منبع مطلب : www.sabzpendar.org

  مدیر محترم سایت www.sabzpendar.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ... 11 روز قبل
  0

  خوبه

  zm 7 ماه قبل
  0

  یعنی حتی اگر کوزه زیبا و از جنس مرغوب باشد، اما درون آن زهر باشد، از آن آب شیرین و گوارا تراوش نمی‌کند. پس نباید از فردی که خبیث است، انتظار داشت که رفتار خوب و پسندیده انجام دهد.

  zm 7 ماه قبل
  -1

  یعنی حتی اگر کوزه زیبا و از جنس مرغوب باشد، اما درون آن زهر باشد، از آن آب شیرین و گوارا تراوش نمی‌کند. پس نباید از فردی که خبیث است، انتظار داشت که رفتار خوب و پسندیده انجام دهد.

  ن 9 ماه قبل
  0

  خوب بود بد نبود

  ناشناس 9 ماه قبل
  -1

  خوب بود دوستا

  ....... 9 ماه قبل
  -1

  واقعا خیلی خیلی بدردم خورد

  ممنون ✨⭐✨

  نگین مکی نیا 10 ماه قبل
  -2

  ممنون خیلی خوب بود

  سوووولاه 10 ماه قبل
  0

  عالی بود

  -2
  ناشناس 10 ماه قبل

  خوب بود

  ناشناس 11 ماه قبل
  -1

  هیچی

  تی وی آر 2 سال قبل
  1

  عالی بود خیلی به دردم خورد💟

  بنیامین 2 سال قبل
  0

  منم نمیدونم

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید