توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مفهوم ضرب المثل این دغل دوستان که میبینی مگسانند گرد شیرینی

  1 بازدید

  مفهوم ضرب المثل این دغل دوستان که میبینی مگسانند گرد شیرینی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  معنی ضرب المثل " این دغل دوستان که می بینی، مگسانند گرد شیرینی " - دانش‌چی

  معنی ضرب المثل

  آشنایی با مَثل این دغل دوستان که می بینی، مگسانند گرد شیرینی

  در این پست با داستان و معانی و مفهوم ضرب المثل زیبای ” این دغل دوستان که می بینی، مگسانند گرد شیرینی ” آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

  معنی ضرب المثل این دغل دوستان که می بینی مگسانند گرد شیرینی

  ۱- خیلی از دوستان، تا وقتی که رفیقشان اوضاع اقتصادی و اجتماعی خوبی دارد، با او صمیمی و مهربانند و فرصت طلب! اما تا رفیقشان گرفتاری در کارهایش پیش می آید و اوضاعش خراب می شود، میروند و پشت سرشان را هم نگاه نمی کنند!

  ۲- بسیاری از دوستانی که اطراف شما هستند به خاطر منفعتی است که از دوستیبا شما دریافت می کنند.

  ۳- نباید به هر دوستی اعتماد کرد و باید دنبال دوستانی بود که منفعت کمتری از با شما بودن می‌برند و حتی به صورت صادقانه با شما دوستهستند.

  ۴- به اغلب دوستانی که در اطراف آدمی هستند نمیتوان اعتماد کرد، چرا که تا شیرینی قدرت و اعتبار وجود شخص برقرار است مگس وار گرد او جمع میشوند و به مجرد ازاله آن قدرت از گرد او پراکنده میگردند.

  داستان ضرب المثل این دغل دوستان که می بینی مگسانند گرد شیرینی

  حکایت شده است که در زمان قدیم، مردی بود ثروتمند و این مرد فرزندی داشت عیاش. هرچه پدر به فرزند خود نصیحت می کرد که با دوستان بد معاشرت مکن و دست از این ولخرجی ها بردار که دوست ناباب بدرد نمی خورد و اینها عاشق پولت هستند، جوان جاهل قبول نمی کرد تا اینکه مرگ پدر می رسد پدر می گوید فرزند با تو وصیتی دارم من از دنیا می روم ولی در آن مطبخ کوچک را قفل کردم و این کلیدش را به دست تو می دهم، در توی آن مطبخ یک بند به سقف آویزان است هر موقع که دست تو از همه جا کوتاه شد و راهی به جایی نبردی برو آن بند را بینداز گردن خودت و خودت را خفه کن که زندگی دیگر به دردت نمی خورد.

  پدر از دنیا می رود و پسر با دوستان و معاشران خود آنقدر افراط می کند و به عیاشی می گذراند که هرچه ثروت دارد تمام می شود و چیزی باقی نمی ماند. دوستان و آشنایان او که وضع را چنین می بینند از دور او پراکنده می شوند.

  پسر در بهت و حیرت فرو می رود و به یاد نصیحت های پدر می افتد و پشیمان می شود و برای اینکه کمی از دلتنگی بیرون بیاید یک روز دو تا تخم مرغ و یک گرده نان درست می کند و روانه ی صحرا می شود که به یاد گذشته در لب جویی یا سبزه ای روز خود را به شب برساند و می آید از خانه بیرون و راهی بیابان می شود تا می رسد بر لب جوی آب.

  دستمال خود را می گذارد و کفش خود را در می آورد که آبی به صورت بزند و پایی بشوید در این موقع کلاغی از آسمان به زیر می آید و دستمال را به نوک خود می گیرد و می برد. پسر ناراحت و افسرده به راه می افتد با شکم گرسنه تا می رسد به جایی که می بیند رفقای سابق او در لب جو نشسته و به عیش و نوش مشغولند.

  می رود به طرف آنها سلام می کند و آنها با او تعارف خشکی می کنند و می گویند بفرمایید و پهلوی آنها می نشیند و سر صحبت را باز می کند و می گوید که از خانه آمدم بیرون دو تا تخم مرغ و یک گرده نان داشتم لب جویی نشستم که صورتم بشویم کلاغی آن را برداشت و برد و حال آمدم که روز خود را با شما بگذرانم.

  رفقا شروع می کنند به قاه قاه خندیدن و رفیق خود را مسخره کردن که بابا مگر مجبوری دروغ بسازی گرسنه هستی بگو گرسنه هستم ما هم لقمه نانی به تو می دهیم دیگر نمی خواهد که دروغ سرهم بکنی پسر ناراحت می شود و پهلوی رفقا هم نمی ماند.

  چیزی هم نمی خورد و راهی منزل می شود منزل که می رسد به یاد حرف های پدر می افتد می گوید خدا بیامرز پدرم می دانست که من درمانده می شوم که چنین وصیتی کرد حالا وقتش رسیده که بروم در مطبخ و خود را با طنابی که پدرم می گفت حلق آویز کنم.

  می رود در مطبخ و طناب را می اندازد گردن خود تکان می دهد یک وقت یک کیسه ای از سقف می افتد پایین. وقتی پسر می آید نگاه می کند می بیند پر از جواهر است می گوید خدا ترا بیامرزد پدر که مرا نجات دادی.

  بعد می آید ده نفر گردن کلفت با چماق دعوت می کند و هفت رنگ غذا هم درست می کند و دوستان عزیز ! خود را هم دعوت می کند. وقتی دوستان می آیند و می فهمند که دم و دستگاه رو به راه است به چاپلوسی می افتند و از او معذرت می خواهند.

  خلاصه در اتاق به دور هم جمع می شوند و بگو و بخند شروع می شود. در این موقع پسر می گوید حکایتی دارم. من امروز دیدم یک بزغاله وسط دو پای کلاغی بود و کلاغپرواز کرد و بزغاله را برد. رفقا می گویند عجب نیست درست می گویی، ممکن است.

  پسر می گوید: جاهل ها! من گفتم یک دستمال کوچک را کلاغ برداشت شما مرا مسخره کردید حالا چطور می گویید کلاغ یک بزغاله را می تواند از زمین بلند کند؟؟ در این هنگام چماق دارها را صدا می کند. کتک مفصلی به آنها می زند و بیرونشان می کند و می گوید شما دوست نیستید عاشق پول هستید و غذاها را می دهد به چماق دارها می خورند و بعد هم راه زندگی خود را عوض می کند.

  شعر دغل دوستان که می بینی

  این دغل دوستان که می‌بینی
  مگسانند دور شیرینی

  تا حطامی که هست می‌نوشند
  همچو زنبور بر تو می‌جوشند

  باز وقتی که ده خراب شود
  کیسه چون کاسه‌ی رباب شود

  ترک صحبت کنند و دلداری
  معرفت خود نبود پنداری

  بار دیگر که بخت باز آید
  کامرانی ز در فراز آید

  دوغبایی بپز که از چپ و راست
  در وی افتند چون مگس در ماست

  راست خواهی سگان بازارند
  کاستخوان از تو دوستر دارند

  هر که را باشد از تو بیم گزند
  صورت امن ازو خیال مبند

  کژدمان خلق را که نیش زنند
  اغلب از بیم جان خویش زنند

  هر که بی‌مشورت کند تدبیر
  غالبش بر غرض نیاید تیر

  بیخ بی‌مشورت که بنشانی
  بر نیارد بجز پشیمانی

  «حطام» به معنی مال دنیاست. مقصود از «کاسه‌ی رباب» در اینجا نداری و کوچک شمردن مال است. «دوغبان» به معنی آش دوغ است. «کاستخوان» ترکیب «که استخوان» است.

  انشا درباره این دغل دوستان که میبینی مگسانند گرد شیرینی

  اثر دوستان اثری غیرقابل انکار است، حتی اثر آن در حیوانات و جمادات که پست تر از انسان و انعطاف آن ها کم تر از انسان است، مشهود است. آبی که از کنار گل ها و باغ ها و شکوفه ها عبور می کند، «خوش بو» و اگر از کنار لجن زار عبور کند، «بدبو» است.

  دوست، چه خوب و چه بد، در دین و اعتقادات انسان اثر می گذارد. تأثیر دوست بر دوست ناگهانی و ملموس نیست تا به راحتی بتوان درست را از نادرست تشخیص داد، بلکه تأثیر آن تدریجی و پنهان می باشد. دوستی با افراد ناباب در بعضی مواقع اثر سوئی بر شخص می گذارد و باعث می شود از جانب آن ها ضررهایی متوجه شخص شود.

  این زیان ها و ضررها جنبه های مختلفی دارد. بنابراین اگر می خواهیم از دوستی با افراد، نتایج مثبت به دست آوریم، بهتر است که دوستان ناشایست را بشناسیم تا خدای ناکرده ضرری از طرف آنان متوجه ما نشود.

  در خطبه ای از امام علی (علیه السلام) در نهج البلاغه عده ای از این افراد ناشایست برشمرده شده که ما نیز برخی از آن ها را بیان می کنیم:

  ۱- افراد نادان
  ۲- افراد تنگ نظر
  ۳- شخص بدکاره
  ۴- فرد دروغ گو.

  کسانی که دارای چنین خصوصیات زشت و ناپسندی هستند، بر دوستان و معاشران خود نیز تأثیر منفی دارند و به آن ها زیان های جبران ناپذیری می رسانند.

  دریافت خود را از ضرب المثل این دغل دوستان که میبینی مگسانند گرد شیرینی بنویسید معنی صفحه 98 نگارش فارسی ششم

  معنی صفحه ۹۸ کتاب نگارش فارسی ششم دریافت خود را از ضرب المثل این دغل دوستان که میبینی مگسانند گرد شیرینی بنویسید از سایت نکس لود دریافت کنید.

  معنی ضرب المثل این دغل دوستان که میبینی مگسانند دور شیرینی

  با سلام خدمت همه دانش آموزان عزیز در این مطلب می‌خواهیم این دغل دوستان که میبینی مگسانند دور شیرینی را با یکدیگر به بررسی بپردازیم در این بخش یکی از دانش‌آموزان برای ما متنی ارسال کرده که ما آن را برای شما عزیزان می نویسیم اینگونه است که این دوستان فریبکار که می‌بینید به خاطر خودت در کنار نیستند بلکه به خاطر اموال و یا دارایی های شما در کنار شما هستند وقتی آن دارایی‌ها تمام شود از کنار شما خواهند رفت و به خاطر منفعت شخصی خودشان با شما دوست شدند اگر شما نیز متن دیگری دارید برای ما بفرستید تا با اسم شما در این مطلب قرار بگیرد.

  جواب این دغل دوستان که میبینی مگسانند دور شیرینی

  بعضی از افراد به این دلیل با کسی دوست می شوند که از این دوستی سود و نفعی به دست بیاورند و فقط در زمان خوشی و شادی با او هستند و در زمان گرفتاری و مشکلات او را رها می کنند . در واقع مانند مگس هایی هستند که هر جا شیرینی باشد در آنجا جمع می شوند و وقتی تمام شد پراکنده می شوند .

  جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

  زهرا محمدی : این دوستان فریب کا را که می بینی به خاطر خودت درکنارت نیستندبلکه به این کار با خودت دوستی میکنندکه سودی به انها می رسانی مانندمگس هایی که فقط به خاطرخوردن شیرینی دوران جمع میشوند. دوستان عزیز این ضرب المثل من کامل است و امیدوارم که خوشتون بیادمن زهرا محمدی هستم.

  نویسنده : افرادی هستند که به خاطر چیزی که داری یا هستی با تو دوست شده اند.

  نویسنده : یعنی که بعضی ها فقط دنبال پول تو هستند وخودت را نمی خواهند واگر پولت تمام شد تو را ول میکنند.

  هورشاد ترابی : دوستانی هستن که فقط برای پول باتو دوست میشن وقتی بی پول باشی حتی بهت محل هم نمیزارن.

  ریحانه سادات حسینی : یعنی فقط برای منفعت خودشان دوست می شوند برای مثال بخاطر تغذیه آن روز مدرسش با شما مهربان است و هر چی که بهش بدی رو تعریف می کنه.

  نسترن موسوی خراسان شمالی : این دوستان هیچ منفعتی برای تو ندارند و این رابطه برای منفعت خودشان است.

  ناشناس : یعنی بعضیها فقط به خاطر مال باتو دوست می شوند واگر مالت را از دست بدهی دوستی خود را کنار میگذارند.

  نویسنده : یعنی دوستانی هستند که فقط به خاطر پول وثروت تو دوست میشوند و وقتی ان مال وث روت را از دست میدهی تو را ترک می کنند.

  رویا ملیکی‌ : یعنی اینکه بعضی ها هستن که برای منفعت شخصی خودشان با دیگران دوست میشوند تا سودی یا کاری را که در نظر دارد مال خود کند .

  نویسنده : بعضی از افراد به این دلیل با کسی دوست می شوند که از این دوستی سود و نفعی به دست بیاورند و فقط در زمان خوشی و شادی با او هستند و در زمان گرفتاری و مشکلات او را رها می کنند . در واقع مانند مگس هایی هستند که هر جا شیرینی باشد در آنجا جمع می شوند و وقتی تمام شد پراکنده می شوند .

  الیا : یعنی وقتی پول و همه چی داری باهات باشه اما در زمان سختی تو رو ول کنه بره متاسفانه در واقیعت هم همینطوره..

  نویسنده : یعنی اینکه این افرادی که اطراف تو دوستی می کنند بخاطر مال یا موقعیت تو هست واگر مال وموقعیت خود را از دست بدی تو را کنار می زنند.

  نویسنده : یعنی اینکه دوستانی هم هستند که به خاطر مال ما با ما دوست میشوند و اگر ما مال خود را از دست دهیم آنها رابطه یشان را با ما قطع میکنند و حتی ممکن است آبروی ما را هم ببرند.

  پریسا اعتمادی : میتوان به شخصی که همواره در سعی و تلاش تغییر محل کار،دوستان، اطرافیان،شغل و… است اشاره کرد.به راستی ک مشکل اصلی چیست؟آیا تاکنون اندیشیده ایم که شاید مشکل اصلی خود ما هستیم؟!آیا تا به حال این سوال را درهنگام یک تغیر بغیر خود از خود کرده ایم؟!چرا برای یکبار هم که شده روبروی آینه به این سوال فکر نمیکنید!!شاید واقعا آنگاه هیچ نقطه ی سیاهی دراطراف نبینی بغیر از….:).

  محمد امین محمودی : یعنی هرکس ب فکر خودش است اگر دوستی با تو منفعتی داشت با تو دوست میشوند ولی اگر ضرر داشت تو را رها میکند.

  فاطمه صادق زاده : یعنی بعضی از دوستان که با تو دوست می شود اگر زیر حرف دوستت بزنی با تو قهر می کند یا بعضی از دوستان با تو در شادی هایت هستن وتورا در مشکلاتی که به او نیاز داری تنهایت می گذارند.

  نویسنده : این دوستانی ک در برخی مواقع با تو خوب رفتار می کنند بخاطر منفعتی است ک ب آنها می رسد.

  محمد علی : جواب سوال صفحه ی نودوشش
  ۱سلاطین
  ۲اعتدال
  ۳زوال
  ۴راغب
  ۵عبرت
  ۶خوانی
  ۷نظم
  ۸لایق.

  حسینی : هر انسان یا فردی حداقل یک دوست و رفیق دارد اما بعضی ازدوستان هستند که نیت اصلی انها برای دوستی چیز دیگریست برای مثال این دوستان فقط به دنبال منفعت خودشان هستند و فقط برای سود خودشان است که با کسی رفاقت و دوستی میکنند . بچه ها اسمی که وارد کردم اسمه پیجه اینستاگراممه لطفا فالو کنید مخصوصا اقا پسرا.

  خانم عابدی :‌دوستانی که دور تو جمع شدند برای اموال تو دورت جمع شده اند به محز این که اموالت را از دست بدهی ان ها هم از پیش تو می روند.

  ناشناس : این دغل دوستان که میبینی مگسانند دور شیرینی
  بعضی از افراد به این دلیل با کسی دوست می شوند که از این دوستی سود و نفعی به دست بیاورند و فقط در زمان خوشی و شادی با او هستند و در زمان گرفتاری و مشکلات او را رها می کنند . در واقع مانند مگس هایی هستند که هر جا شیرینی باشد در آنجا جمع می شوند و وقتی تمام شد پراکنده می شوند.

  نازنین قادری :‌بعضی افراد خودت رانه بلکه وضعیت مالی که داری را می خواهند و اگر پولت تمام شد تورا ول می کنند مثل اینکه اصلا وجود نداشتی وتورا سرکوب می کنند.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  م 28 روز قبل
  0

  دمتون گرم لی جواب های تلخیص شده بزارین

  زیاده 3 ماه قبل
  1

  زیاده

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  هعلتلاا

  2
  وهنفدق 4 ماه قبل

  زهر مار

  واقااااا فریب کارن.😑😑😑 1 سال قبل
  1

  آره

  مهدی 2 سال قبل
  5

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید