توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مفهوم ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب

  1 بازدید

  مفهوم ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  معنی ضرب المثل " نوش دارو بعد از مرگ سهراب " + داستان - دانش‌چی

  نوش دارو بعد از مرگ سهراب معنی و داستان

  ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراببا توجه به معنی ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب، داستانی را هم در شرح این ضرب المثل ذکر کرده ایم. با ما همراه باشید.

  معنی ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب

  ۱- به علاج واقعه بعد از وقوع آن اشاره می کند.

  ۲- بهترین دارو هم بعد از مرگ کمکی نمی کند.

  ۳- این عبارت را زمانی به کار میبریم که کار از کار گذشته و همه راه حلها بی فایده باشد.

  ۴- هر کار را باید به موقع انجام دهیم واگر به موقع و به جا صورت نگیرد مانند نوش دارویی خواهد بود که بعد از مرگ آورده شود که دیگر کار از کار گذشته و هیچ فایده ای ندارد.

  ۵- این مثَل زمانی به کار می رود که ابزار و وسایل در هنگام نیاز، نایاب اما پس از رفع نیاز فراوان باشد.

  داستان برای ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب

  این ضرب المثل درباره داستان رستم و سهراب است:

  رستم هنگام جدا شدن از تهمینه، همسرش، پس از آنکه فهمید به زودی دارای فرزند خواهند شد، بازوبندی به تهمینه دادکه آن رابه بازوی او ببندد. پس از مدتی تهمینه پسری به دنیا آورد و نامش را سهراب گذاشت وبازوبند را به بازوی او بست. سهراب کم کم بزرگ شد و در شجاعت و پهلوانی همانند پدرش رستم بود. یک روز با مادر درمورد پدرش صحبت کرد و فهمیدک ه پدرش کیست وچگونه آدمی است. سهراب تصمیم گرفت به جست وجوی پدر برود و با او همراه باشد و کاووس شاه که وصف پهلوانی ها و رشادت های سهراب را شنیده بود، رستم را برای مقابله با او فرا خواند. رستم برای این که این پهلوان جوان را ببیند و او را به خاک بزند،لباس ترکان را پوشید و مخفیانه به اردوگاه سهراب رفت.

  «ژنده رزم»برادر تهمینه و دایی سهراب از جریان پدر و فرزندی سهراب خبر داشت و چون رستم را می شناخت، تهمینه او را باسهراب همراه کرده بود تا رستم را به سهراب بشناساند؛ اما از بخت بد، آن شب ژنده رزم از چادر سهراب بیرون آمده بود و این همان شبی بود که رستم به اردوگاه آمده بود. ژنده رزم بارستم روبرو شد وآن هادر تاریکی یکدیگر رانشناختند. ژنده رزم با دیدن سایه فریاد براورد اما رستم با ضربه ای او راکشت تابتواند به کارخود ادامه دهد.

  فردا صبح سهراب از کشته شدن دایی خود آگاه و آماده رزم شد. سهراب می دانست که پدرش در میان پهلوانان ایرانی است،اما او را نمی شناخت. به همین دلیل از هژیر که نزد آنان اسیربود، سراغ رستم را گرفت. هژیر بدون آنکه از سهراب و ماهیت واقعی او و نقشه اش آگاه باشد، نشانی تمام پهلوانان را داد و وقتی می خواست رستم را معرفی کند، گفت او یک پهلوان چینی است. هژیر می ترسیدکه سهراب قصد جان جهان پهلوان راداشته باشد،به همین دلیل اطلاعات غلط به اوداد. سهراب از قصدهژیر آگاه شد و اصرارکرد که رستم و چادر او رانشان دهد، اما هژیر حتی با پول ومقام و وعده های دیگر سهراب هم راضی نشد نشانی از رستم به سهراب بدهد. سهراب خشمگین به چادر کاووس شاه حمله برد.کاووس شاه کسی را نزد رستم فرستاد واو را به کمک طلبید.

  رستم نزد سهراب آمد تا اورا ازجنگ بازدارد. سهراب پدر را دید و حدس زد که شاید او رستم باشد. به همین دلیل او را به کناری کشید و از نام و نشان او پرسید. رستم که سهراب را نشناخته بود،باز هم هویت خود را پنهان کرد. سهراب جوان از یافتن پدر ناامید شده بود،تصمیم گرفت به سپاه کاووس حمله کند. قرارشد فردا صبح رستم و سهراب بایکدیگر کشتی بگیرندتا برنده و بازنده ی میدان پهلوانی معلوم شود. در دور اول سهراب پیروز شد و بر طبق رسم پهلوانی که رستم پیشنهادکرد، قرارشد دوباره کشتی بگیرند.

  در دور دوم ،رستم پیروز شد وبا خنجر خود قلب جوان را از هم درید؛ بی خبر از آنکه فرزندش سهراب است وفقط وقتی بازوبند رابر بازوی سهراب دید،فهمیدکه چه کرده است. رستم آن پهلوان نامدار،بر جسد فرزند گریه ها و ناله ها کرد.آن گاه گودرز را برای آوردن نوشدارو نزد کاووس شاه فرستاد اما کاووس از بیم نجات سهراب و همدست شدن پدر و پسر و در خطر دیدن تاج و تخت خود،در فرستادن نوشدارو، کوتاهی کرد. رستم دلتنگ از مرگ فرزند و خشمگین از خیانت کاووس شاه،نزد او رفت تا نوشدارو بگیرد اما سهراب جان باخت و نوشداروی پس از مرگ سهراب در فرهنگ ما مثل شد.

  ضرب المثل نگارش ششم _ دانشچی

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ریشه و مفهوم ضرب المثل: نوش دارو بعد از مرگ سهراب

  -ریشه ضرب المثل:

  رستم بعد از آن که به سهراب خنجر‌ زهرآگین زد فهمید که سهراب پسرش است. پس فرستاد نوشدارویی بیاورند که اثر زهر را از بین ببرد، اما نوشدارو دیر رسید و سهراب زیر دستان پدر جان داد.

  مفهوم:

  - به علاج واقعه بعد از وقوع آن اشاره می کند.

  - این عبارت را زمانی به کار میبریم که کار از کار گذشته و همه راه حلها بی فایده باشد.

  - این مثَل زمانی به کار می رود که ابزار و وسایل در هنگام نیاز، نایاب اما پس از رفع نیاز فراوان باشد.

  - بهترین دارو هم بعد از مرگ کمکی نمی کند.

  - گاهی اتفاق می افتد که آدمی برای جلوگیری از خطری عظیم و یا زیانبخش به هر دری می زند و از اقدام به هر عملی برای حصول مقصودش کوتاهی نمی کند خلاصه همه گونه سعی و تلاش را حتی خارج از حدود مقدرات و امکان انجام می دهد ولی توفیق حاصل نمی کند و متحمل زیان و ضرر فاحش می شود.اگر در این هنگام که همه چیز به ناکامی و نامرادی گراییده آمال و آرزوها یکسره بر باد رفته است غفلتاً راه فرج و گشایشی پیدا شود و امکان حصول مقصود فراهم آید، چون دیگر نفع و فایدتی بر آن مترتب نیست در چنین موقع و موردی عبارت مثلی بالا را به کار می برند و از آن برای بیان مقصود استشهاد و تمثیل می کنند.

  منبع مطلب : schoolmaster6.blogfa.com

  مدیر محترم سایت schoolmaster6.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  برداشتی از ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب

  برداشتی از ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب

  ستاره | سرویس فرهنگ و هنر - احتمالا برای شما هم پیش آمده که در شرایط مختلف ضرب المثل گفته‌ و یا از دیگران شنیده‌اید. ضرب‌المثل‌ها انواع مختلفی دارند؛ برای مثال ضرب المثل خنده‌دار، ضرب المثل کردی و یا حتی ضرب المثل‌هایی از دیگر فرهنگ‌های جهان مانند ضرب المثل ژاپنی. اما آیا تا به حال با ضرب المثل «نوش دارو بعد از مرگ سهراب» برخورده داشته ‎اید؟ در این مقاله می‌خواهیم ریشه‎ این ضرب المثل و موارد کاربرد آن را بررسی کنیم؛ با ما باشید.

  مضمون ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب

  گاهی اتفاق می‌افتد که انسان برای جلوگیری از خطری بزرگ و زیان‌بخش به هر دری می‌زند و از اقدام به هر عملی برای رسیدن به هدف و جلوگیری از عواقب آن خطر، کوتاهی نمی‌کند؛ اما درست زمانی که تلاش‌های او به نقطه خوبی می‌رسد و می‌پندارد که موفق شده است، متوجه می‌شود که دیر شده و تلاش‌های او بی فایده است. در این شرایط تنها چیزی که به جای می‎ماند حس حسرت است.

  به عبارتی این ضرب‌المثل زمانی به کار می‌رود که ابزار و وسایل در زمان نیاز و به موقع، در دسترس نباشند؛ امّا پس از رفع نیاز، فراوان و در دسترس باشند!

  همین مضمون در یکی از اشعار شیخ اجل سعدی شیرازی آمده است که می‌گوید: "علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد/ دریغ سود ندارد چو رفت کار از دست!"

  ریشه‎ ضرب المثل

  این ضرب‌المثل به داستان رستم و سهراب در شاهنامه‎ فردوسی بزرگ اشاره دارد. زمانی که رستم بی خبر از اینکه حریف مقابل او، فرزند او است، وی را دشمن می‎پندارد و خنجر زهرآگین خود بر پیکر سهراب می‎زند. رستم که در لحظات آخر متوجه حقیقت می‎شود، برای پیشگیری از مرگ سهراب درخواست نوش‎دارو می‌کند، اما نوش‎دارو زمانی به دستش می‎رسد که کار از کار گذشته و سهراب از دنیا رفته است.

  نوش دارو بعد از مرگ سهراب

  کاربرد در اشعار دیگر شاعران

  بسیاری از شعرا از این ضرب‌المثل و مضمون آن در اشعار و متون خود استفاده کرده‌اند که در زیر، بخشی از یکی از اشعار زیبای استاد شهریار که از این ضرب‌المثل استفاده کرده است را می‎خوانیم. در این شعر شهریار از معشوق خود شکایت می‌کند که چرا زمانی که به تو احتیاج داشتم نبودی و حالا که کار از کار گذشته است و پا به سن گذاشته‌ام، به سراغ من آمده‌ای.

  آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا؟
  بی‌وفا حالا که من افتاده‌ام از پا چرا؟

  نوشدارویی و بعد از مرگ سهراب آمدی 
  سنگدل این زودتر می‌خواستی، حالا چرا؟

  نازنینا ما به ناز تو جوانی داده‌ایم
  دیگر اکنون با جوانان ناز کن با ما چرا؟

  سخن آخر

  آشنایی با عبارات و مثل‎های فارسی کمک می‌کند تا در گفتگوهای روزانه از آن‌ها استفاده کرده و زیباتر و سلیس‌تر صحبت کنیم. از این‌رو در این مقاله به کاربرد و ریشه‎ ضرب‌المثل «نوش ‎دارو بعد از مرگ سهراب» پرداخته شد. همان‌طور که ملاحظه کردید، این ضرب‌المثل بیانگر حسرت و دریغ، پس از گذشتن فرصت برای یافتن راه حل مناسب است. شما می‌توانید با ضرب المثل از این گوش می‌گیرد و از آن گوش در می‌کند نیز در ستاره آشنا شوید.

  آیا تا به حال از این ضرب‌المثل استفاده کرده‌اید؟ شما چه ضرب‌المثل‌های دیگری در این شرایط استفاده می‌کنید؟ لطفا نظرات و ایده‌های خود را با ما و سایر کاربران ستاره در میان بگذارید.

  منبع مطلب : setare.com

  مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 11 روز قبل
  -1

  یعنی ما وقتی تصمیم به درست کردن مشکلات می گیریم که کار از کار گذشته است

  ناشناس 30 روز قبل
  -1

  من متن کوتاه میخواهم

  طاها 6 ماه قبل
  0

  سلام اگر میشه به من بگید معنی این شعر چی میشه اگر بخوایم خودمون جواب بدیم تو برگه مینوشتیم چرا اومدی گوگل به نظر من گوگل به درد نمیخوره

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید