توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  منظور از ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر چیست

  1 بازدید

  منظور از ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر چیست را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  ضرب المثل | معنی ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر

  ضرب المثل | معنی ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر

  ضرب المثل | این ضرب المثل معمولا در مواقعی بکار می رود که شخصی همانقدر که نعمت و مکنت دارد، مشکل و دردسر هم دارد. در زیر به داستان و ریشه این ضرب المثل پرداخته شده است.

  مَثَل ها داستان زندگی مردم اند و چون آیینه ای روشن، آیین ها، تاریخ، هوش، بینش و فرهنگ ملت را در خود نشان می دهند. «مَثَل واژه ای است که از عربی به فارسی راه یافته و آنچنان که می نویسند از ماده مثول بر وزن عقول به معنی شبیه بودن چیزی به چیز دیگر یا به معنای راست ایستادن و بر پای بودن آمده است». این واژه در عربی به چند معنا به کار رفته است: مانند و شبیه، برهان و دلیل، مطلق سخن و حدیث، پند و عبرت، نشانه و علامت. در اصطلاح اهل ادب مثل نوعی خاص از سخن است که آن را به فارسی داستان و و گاهی به تخفیف دستان می گویند .

  ضرب المثل : هرکه بامش بیش برفش بیشتر

  این ضرب المثل را معمولا در مورد افرادی به کار می برند که به لحاظ مکنت، جایگاه و مقام مادی و معنوی در مکان رفیعی باشند. آن هم در زمانی که این افراد از زیادی سختی ها در زندگی و یا کار و ... گله داشته باشند.

  داستان و ریشه این ضرب المثل

  می گویند که در روزگاران قدیم پادشاهی بود که در اثر بیماری در می گذرد. قبل از مرگ وصیت می کند چون وارث و جانشینی نداشته، فردای آن روز اول کسی که وارد شهر شد را بر جایگاه قدرت بنشانند و او را پادشاه جدید شهر معرفی کنند.

  فردای آن روز مردم و امرا دستور شاه درگذشته را بر سر می گذارند و گدایی را که در تمام عمر تنها اندوخته اش خرده پولی بوده و لباس کهنه ای، به عنوان شاه معرفی می کنند و او را بر تخت پادشاهی می نشانند.

  روزها می گذرد و این گدا که حالا شاه شده و البته معتبر، بر تخت می نشیند و امور را اداره می کند. تا اینکه برخی از امیران شهر و زیردستانش سر ناسازگاری با او بر می دارند و با دشمنان دست به یکی می کنند و شاه تازه هم که توان مدیریت امور را از کف داده، بخشی از قدرت را به آن ها واگذار می کند.

  روزی یکی از دوستان دیرینش که از قضا رفیق گرمابه و گلستانش بود، وارد شهر می شود و می شنود که رفیقش حال پادشاه آن دیار است. برای تجدید دیدار و البته عرض تبریک نزد او می رود.

  پادشاه جدید در پاسخ تبریک و تعریف و تمجید دوستش می گوید: ای رفیق بیچاره من، بدان که اکنون حال تو بسیار از من بهتر است. آن زمان غم نانی داشتم و اینک تشوش جهانی را بر دوش می کشم. سختی ها و رنج های بسیاری را متحمل گشته ام.

  و در این مواقع است که رفیق دیرینش می گوید: هرکه بامش بیش، برفش بیشتر.

  معنی ضرب المثل " هر که بامش بیش برفش بیشتر " +داستان - دانش‌چی

  هر که بامش بیش برفش بیشتر – داستان و معنی

  هر که بامش بیش برفش بیشتردر این پست با معانی و داستانی درباره ضرب المثل هر که بامش بیش برفش بیشتر، آشنا می شویم.

  معنی ضرب المثل هر که بامش بیش برفش بیشتر

  ۱- هر کس جایگاه بالاتری داشته باشد، دردسرها و گرفتاری های بیشتری نیز دارد.

  ۲- ثروت زیاد آسایش به بار نمی آورد.

  ۳- هرچه پول و ثروت زیادتر و زندگی وسیعتر باشد سختی و مشکلات زیادی هم دارد.

  ۴- هر کس داراتر است گرفتار تر است.

  داستان برای ضرب المثل هر که بامش بیش برفش بیشتر

  حکایت شده است که یکی از پادشاهان عمرش به سر آمد و دار فانی را بدرود گفت و به سوی عالم باقی شتافت؛ چون وارث و جانشینی نداشت وصیت کرد. بامداد نخستین روز پس از مرگش اولین کسی که از دروازه ی شهر در آید تاج شاهی را بر سر وی نهند و کلیه ی اختیارات مملکت را به او واگذار کنند.

  اتفاقا فردای آن روز اولین فردی که وارد شهر شد گدائی بود که در همه ی عمر مقداری پول اندوخته و لباسی کهنه و پاره که وصله بر وصله بود به تن داشت. ارکان دولت و بزرگان وصیت شاه را به جای آوردند و کلیه خزائن و گنجینه ها به او تقدیم داشتند و او را از خاک مذلت بر داشتند و به تخت عزت و قدرت نشاندند.پس از مدتی که درویش به مملکتداری مشغول بود.به تدریج بعضی از امرای دولت سر از اطاعت و فرمانبرداری وی پیچیدند و پادشاهان ممالک همسایه نیز از هر طرف به کشور او تاختند.

  درویش به مقاومت برخاست و چون دشمنان تعدادشان زیادتر و قوی تر بود به ناچار شکست خورد و بعضی از نواحی و برخی از شهرها از دست وی بدر رفت. درویش از این جهت خسته خاطر و آرزده دل گشت. در این هنگام یکی از دوستان سابقش که در زمانی درویشی، رفیق سیر و سفر او بود، به آن شهر وارد شد و یار جانی و برادر ایمانی خود را در چنان مقام و مرتبه دید به نزدش شتافت و پس از ادای احترام و تبریک و درود و سلام گفت: ای رفیق شفیق شکر خدای را که گلت از خار برآمد و خار از پایت بدر آمد. بخت بلندت یاوری کرد و اقبال و سعادت رهبری، تا بدین پایه رسیدی!

  درویش پادشاه شده گفت: ای یار عزیز در عوض تبریک، تسلیت گوی آن دم که تو دیدی غم نانی داشتم و امروز تشویش جهانی! رنج خاطر و غم و غصه ام امروز در این مقام و مرتبه صدها برابر آن زمان و دورانی است که به اتفاق به گدائی مشغول بودیم و روزگار می گذراندیم!

  و اینگونه شد که می گویند: هر که بامش بیش، برفش بیشتر!

  ضرب المثلنگارش ششم _ دانشچی

  هرکه بامش بیش برفش بیشتر یعنی چه؟

  هرکه بامش بیش برفش بیشتر یعنی چه؟

  معنی هرکه بامش بیش برفش بیشتر چیست؟

  ضرب‌ المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر را معمولا برای افرادی به کار می‌برند که از لحاظ جایگاه ، مقام اجتماعی یا مقام مادی و معنوی بالا باشد و از زیادی سختی‌ ها در زندگی ، کار با مسئولیت های خود شکوه و شکایت کند. اما ریشه ضرب‌ المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر به روزگاران قدیم باز میگردد. داستان از این قرار است که : در روزگاران قدیم پادشاهی که وارث و جانشینی نداشته، بر اثر بیماری می میرد اما قبل از مرگ وصیت می‌کند فردای آن روز اولین کسی که وارد شهر شد را به جای او در جایگاه پادشاهی نشانده و قدرت را به او سپرده و او را به عنوان پادشاه جدید شهر معرفی کنند. فردای آن روز مردم بر اساس وصیت پادشاه منتظر می مانند تا اینکه درویشی که در تمام عمر تنها اندوخته‌ اش خرده پول و لباس کهنه‌ ای بوده است وارد شهر می شود! در نتیجه مردم او را به عنوان شاه معرفی کرده و بر تخت پادشاهی می‌نشانند!

  روزها می‌گذرد و درویش که حالا شاه شده و بر تخت پادشاهی نشسته است مجبور به اداره امور میشود. تا اینکه برخی از امیران شهر و زیر دستانش سر ناسازگاری با او بر می‌دارند و با دشمنان دست به یکی می‌کنند و شاه تازه هم که توان مدیریت امور را از کف داده، بخشی از قدرت را به آنها واگذار می‌کند!

  گفته اند این ماجرا ادامه می یابند تا اینکه روزی یکی از دوستان دیرین گدای درویش که از قضا رفیق گرمابه و گلستان او بوده است وارد شهر شده و می‌شنود که دوست قدیمی اش پادشاه آن دیار شده است!

  رفیق پادشاه که یار جانی و برادر ایمانی خود را در چنان مقام و مرتبه دید به نزدش شتافت و پس از ادای احترام و تبریک و درود و سلام گفت ای رفیق شفیق شکر خدای را که “گلت از خار برآمد” و “خار از پایت بدر آمد”. بخت بلندت یاوری کرد و اقبال و سعادت رهبری تا بدین پایه رسیدی!

  درویش پادشاه شده گفت : ای یار عزیز در عوض تبریک، تسلیت گوی… آن دم که تو دیدی غم نانی داشتم و امروز تشویش جهانی! رنج خاطر و غم و غصه ام امروز در این مقام و مرتبه صدها برابر آن زمان و دورانی است که به اتفاق به گدائی و درویشی مشغول بودیم و روزگار می گذراندیم!

  آمده است که در این زمان درویش این ضرب المثل را به پادشاه میگوید که :  “هر که بامش بیش، برفش بیشتر

  پس هر که بامش بیشتر برفش بیشتر یعنی : هر کس مقام بالاتری داشته باشد مسئولیت و گرفتاریهای بیشتری دارد.

  البته حتی اگر به معنای عمیق و عرفانی ضرب المثل هم فکر نکرده و فقط به این فکر کنیم که هر کسی هر چیزی را بیشتر داشته باشد نگهداری و مراقبت از آنها سخت تر خواهد بود و هر کسی به مقامی برسد برای انجام صحیح کارها، گرفتن تصمیمات درست و … باید دردسرهای بیشتری را متحمل شود.

  در موج باز بخوانیم:

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  H : از رو یه سایت دیگه نوشتین😒😏خاک بر سرتون دیگه تو این سایت نمیام

  ناشناس : سلام واقعا سایتتون چرته حداقل چندتا داستان بذارید معلم قشنگ می‌فهمه داریم از گوگل مینویسیم رید😑😂

  اتنا : منکه از داستان هیچی متوجه نشدم

  آیلار پیشوا : در روزگار قدیم . پادشاهی که وارث و جا نشینی نداشت بیمار میشود ، طبیب از درمان پادشاه عاجز میماند . پادشاه هنگام مرگ وصیت میکند که فردای آن روز اولین کسی که وارد شهر شده ، به عنوان پادشاه به قصر آورده شود . مردم به وصیت پادشاه عمل کردند فردای آن روز ، اولین نفر درویشی که تمام دارایی اش خرده پولی و لباس کهنه ای بود ، وارد شهر شد مردم درویش را به قصر آوردند و اداره امور را به او سپردند . روزی یکی از دوستان قدیمی درویش که او نیز فقر بود ، به دیدن دوست پادشاه خود آمد . اول به او سلام کرد و بخاطر این خوشبختی و جایگاه به او تبریک گفت درویش پادشاه شده در جواب گفت :((بهتر است به جای تبریک به من تسلیت بگویی ؛ زیرا قبل از پادشاه شدن ، تنها خرده پول و لباس کهنه ای داشتم و نگران هیچ چیز نبودم . اما اکنون مسئولیت و نگرانی یک شهر با من است )) دوست پادشاه لبخندی زد و گفت ؛(( هر که بامش بیشتر ، برفش بیشتر .)) هر کسی جایگاه بلند و بالایی داشته باشد ، مشکلات ها و دردسر های زیادی نیز دارد امیدوار براتون مفید بوده باشه آیلار پیشوا

  : عالی هست خیلی کمکم کرد

  دهه هستادی*F* Akbari : برداشت من از ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر هر چه پول و ثروت زیاد تر و زندکی وسیع تر باشد،دردسر و گرفتاری بیشتر هم دارد.ممنون میشم قلبو فشار بدین

  هانی : آره والا

  مهسا : واقعاً راست می گن

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهسا 1 ماه قبل
  1

  توی همه سایت ها همینا رو نوشته معلم من فهمید

  تاتا 2 ماه قبل
  0

  خوب بود

  ج 3 ماه قبل
  3

  هرکه پولدار تر باشد گرفتاری بیشتری دارد

  خاطره 😇 9 ماه قبل
  1

  یعنی هرچه ثروت و جایگاهش بالاتر باشد به‌ همان اندازه هم گرفتاری و دردسر بیشتری نیز خواهی داشت و اینکه ثروت زیاد نمی‌تواند به‌ تنهایی‌ ضامن خوشبختی انسان باشد 💞

  ناشناس 9 ماه قبل
  2

  یعنی هرکس پیشه و شغل بهتر می خواهد باید مشکلات بیشتری را پشت سر بگذارد یا مشکلات خود را جدی بگیرد.

  ابولفضل 9 ماه قبل
  2

  سلام دوستان من هرچی سوال داشتم جوابش رو از این سایت پیدا کردم لطفا بدگویی نکنید

  هرکه بامش بیش برفش بیشتر

  معنی:هرچه پول و ثروت زیاد تر و ثروت زیادتر و زندگی وسیعتر باشد سختی بیشتر دارد هرکس داناتر است گرفتار تر است

  هرکی فهمید فهمید هرکی نفهمید نفهمید به ماچه

  ناشناس 11 ماه قبل
  -1

  خیلی خوب وعالیه بود

  ناشناس 11 ماه قبل
  -1

  م

  سارا 11 ماه قبل
  -1

  خیلی عالی بودممنون 💖

  مریان معافی 11 ماه قبل
  -2

  معنیش نه داستانش

  ناشناس 11 ماه قبل
  1

  واقعا متاسفم براتون

  ناشناس 11 ماه قبل
  8

  سلام واقعا سایتتون چرته حداقل چندتا داستان بذارید معلم قشنگ می‌فهمه داریم از گوگل مینویسیم رید😑😂

  1
  محمد 9 ماه قبل

  برای من فهمید

  آیلار پیشوا 12 ماه قبل
  7

  در روزگار قدیم . پادشاهی که وارث و جا نشینی نداشت بیمار میشود ، طبیب از درمان پادشاه عاجز میماند .

  پادشاه هنگام مرگ وصیت میکند که فردای آن روز اولین کسی که وارد شهر شده ، به عنوان پادشاه به قصر آورده شود . مردم به وصیت پادشاه عمل کردند

  فردای آن روز ، اولین نفر درویشی که تمام دارایی اش خرده پولی و لباس کهنه ای بود ، وارد شهر شد مردم درویش را به قصر آوردند و اداره امور را به او سپردند . روزی یکی از دوستان قدیمی درویش که او نیز فقر بود ، به دیدن دوست پادشاه خود آمد .

  اول به او سلام کرد و بخاطر این خوشبختی و جایگاه به او تبریک گفت درویش پادشاه شده در جواب گفت :((بهتر است به جای تبریک به من تسلیت بگویی ؛ زیرا قبل از پادشاه شدن ، تنها خرده پول و لباس کهنه ای داشتم و نگران هیچ چیز نبودم . اما اکنون مسئولیت و نگرانی یک شهر با من است ))

  دوست پادشاه لبخندی زد و گفت ؛(( هر که بامش بیشتر ، برفش بیشتر .))

  هر کسی جایگاه بلند و بالایی داشته باشد ، مشکلات ها و دردسر های زیادی نیز دارد

  امیدوار براتون مفید بوده باشه

  آیلار پیشوا

  -1
  ابولفضل 9 ماه قبل

  خوابم برد آیلار

  زهره 12 ماه قبل
  2

  عالی بود👌👌ممنون از نویسنده اش

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  خیلی چرت ما اومدیم از اینا کمک بگیریم اینا میان به ما میگن مسخره ها😏😏

  دهه هستادی*F* Akbari 1 سال قبل
  5

  برداشت من از ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر

  هر چه پول و ثروت زیاد تر و زندکی وسیع تر باشد،دردسر و گرفتاری بیشتر هم دارد.ممنون میشم قلبو فشار بدین

  زهرا 1 سال قبل
  3

  اصلا بدرد نمی خوره

  1 سال قبل
  2

  ‌‌

  H. k 1 سال قبل
  3

  🤷🤷

  H. k 1 سال قبل
  0

  🤷🤷

  ی 1 سال قبل
  1

  سلام خیلی خوب یا عالی بود

  .y 1 سال قبل
  2

  نوچ خوب نبود اصلا خوب نبود

  0
  .y 1 سال قبل

  .

  2
  .y 1 سال قبل

  اره

  محدثه 1 سال قبل
  0

  من از شما راضی هسم واقعا انشا های خوبی برای ما درنظر گرفتین ممنون از شما❤️

  اتات 1 سال قبل
  0

  ااااا

  زهرانوروزی 1 سال قبل
  3

  درسته

  2 سال قبل
  6

  عالی هست خیلی کمکم کرد

  چوم 2 سال قبل
  1

  نمیدونم

  به تو چه ، توربچه 2 سال قبل
  2

  خوب بود. ولی بیشترشمطالب یک سایت دیگه بود ):

  -1
  Queen 1 سال قبل

  هوم😂

  4
  مهسا 1 سال قبل

  واقعاً راست می گن

  4
  هانی 2 سال قبل

  آره والا

  علی صادقی 2 سال قبل
  0

  خیلی عالی بود من که خیلی به کارم اومد

  زهرا 2 سال قبل
  0

  سلام عالی است

  nrgs 2 سال قبل
  3

  مقبول

  ازاهواز 2 سال قبل
  3

  این‌ضرب‌المثل‌عربی‌بود..

  ازقدیم‌یک‌سیدمیگفت‌خدایارحمتش‌کنه‌

  میگفت‌‌هرکی‌بام‌اش‌بیش‌برفش‌بیش‌تر

  تمراواتروح

  H 2 سال قبل
  10

  از رو یه سایت دیگه نوشتین😒😏خاک بر سرتون دیگه تو این سایت نمیام

  تبتت 2 سال قبل
  -2

  کتاخمم

  اتنا 2 سال قبل
  7

  منکه از داستان هیچی متوجه نشدم

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  عالی

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  عالی بود ممنون

  ناشناس 2 سال قبل
  2

  خیلی جالب بود

  :( 2 سال قبل
  0

  خوبه

  برای ارسال نظر کلیک کنید