توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نام زنی که پدرش، پیامبر شوهرش، پیامبر برادرش، پیامبر پسرش، پیامبر بود، کیست؟

  1 بازدید

  نام زنی که پدرش، پیامبر شوهرش، پیامبر برادرش، پیامبر پسرش، پیامبر بود، کیست؟ را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  سارا

  سارا

  سارا یا ساره[۱] دختر هاران، همسر ابراهیم، شه‌مادر ادیان ابراهیمی و مادر اسحاق (پدر یعقوب) از سلاله پیامبران بنی اسرائیل است. در تورات از وی با عنوان «مادر ملت‌ها» یاد شده‌است. نام دیگر ساره نزد مسلمانان، یهودی‌ها و مسیحیان مبجله است. در تورات با نام سارا معرفی شده ولی بعدها این نام به ساره تغییر یافت. در زمانی که بسیار پیر و نازا بود خدا به او وعده داد که پسری نصیبش خواهد کرد. این ماجرا در قرآن آمده ولی نامی از ساره در روایت قرآنی آورده نمی‌شود.[۲] مفسران مسلمان زنی که در قرآن از او روایت می‌شود را ساره می‌دانند.

  از دیدگاه عهد عتیق[ویرایش]

  طبق گفته عهد عتیق سارا دختر پدر ابراهیم، تارح بود و علاوه بر همسر، خواهر ناتنی ابراهیم نیز به حساب می‌آمد[۳] اما در متون اسلامی سارا دختر برادر ابراهیم، حاران است و او را خواهر لوط می‌دانند. در تورات از وی به عنوان «زنی زیبا، فداکار و با شخصیت قوی» یاد شده‌است. وی به همراه همسرش ابراهیم، یکتاپرستی را تبلیغ می‌کرد.

  از دیدگاه یهودیت[ویرایش]

  به باور یهودیت، جایگاه سارا نزد خدا به اندازه‌ای بالا بود که در سفر پیدایش یا برشیت که نخستین بخش از کتاب مقدس و اولین کتاب از «اسفار پنجگانه» یا تورات است در آیه ۲۱:۱۲ آمده‌است که خدا خطاب به ابراهیم می‌گوید: «آنچه را که سارا به تو می‌گوید بپذیر و به او گوش فرا بده».

  اعتقادات[ویرایش]

  سارا تا سنین پیری سترون و نازا بود و بنابر روایت تورات از بارداری خود ناامید شده بود تا اینکه خدا به ابراهیم وعده می‌دهد که نسل ابراهیم و سارا را همانند ستارگان آسمان بی‌شمار سازد.[۴]

  عشق سارا به ابراهیم و باورش به گفتهٔ خدا تا حدی بود که برای رساندن ابراهیم به آرزویش که داشتن فرزند پسر بود، خطاب به ابراهیم گفت: «اینک خداوند مرا از زائیدن بازداشت پس به کنیز من درآی شاید از او بنا شوم».[۵] سرانجام وی کنیز خود به نام هاجر را به ازدواج با ابراهیم درآورد.

  سرانجام سارا چهارده سال بعد از ازدواج هاجر با همسرش، باردار شد و پسری به نام اسحاق را به دنیا آورد.

  درگذشت[ویرایش]

  بنابر تفاسیر توراتی، سارا در لحظه مرگ، فکر می‌کرد که ابراهیم، پسرش، اسحاق را در کوه موریا قربانی کرده‌است.

  سارا با فکر اینکه تنها فرزندش، اسحاق توسط همسرش ابراهیم به قتل رسیده‌است، دیگر امیدی به زندگی نداشت و با اندوهی فراوان در سن ۱۲۷ سالگی[۶] درگذشت. ابراهیم پس از بازگشت از کوه موریا متوجه مرگ سارا گردید. بنابر گفته تورات، «ابراهیم پس از بازگشت برای سارا بسیار سوگواری و گریه کرد». ابراهیم قطعه زمینی را در غار مخپلا در حبرون خریداری کرد و درآنجا یک مقبره خانوادگی را بنا کرد.

  ابراهیم در آن مکان سارا را دفن کرد[۷] و خود نیز در آنجا دفن شد. پس از آن‌ها نیز اسحاق و یعقوب در آنجا به خاک سپرده شدند.

  پانویس[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ساره


  ساره، نخستین همسر ابراهیم(ع) و مادر اسحاق(ع). بنابر آنچه در دو سوره از قرآن کریم آمده، فرشتگان در ۹۰ سالگی به او بشارت تولد فرزندی دادند که اسحاق نام گرفت. ساره، از آنجا که فرشتگان با او سخن گفته‌اند، مانند حضرت مریم و حضرت فاطمه، محدَّثه خوانده می‌شود.

  ساره سال‌ها پیش از تولد اسحاق، کنیز خود هاجر را به ابراهیم بخشید تا از او فرزنددار شود. شیخ صدوق، روایاتی نقل کرده است که به حسادت ساره پس از تولد اسماعیل اشاره دارد. با این حال برخی محققان معاصر در دلالت و سند احادیث مذکور تشکیک کرده‌اند.

  زندگی

  بر اساس روایات اسلامی، ساره دخترعمو و دخترخاله ابراهیم(ع) است.[۱] مادر ساره با مادر ابراهیم هر دو از فرزندان لاحج پیامبر بوده‌اند که یکی از آنان با تارخ، پدر ابراهیم، و دیگری با برادر تارخ، بتوائیل، ازدواج کرده است.[۲] ساره همچنین خواهر لوط(ع) است.[۳][یادداشت ۱] محل تولد ساره، منطقه کوثی در کوهستان‌های بابل، عراق کنونی، ذکر شده است.[۴]

  ساره به همراه برادرش لوط، به ابراهیم ایمان آورد و یکتاپرست شد.[۵] او همچنین با حضرت ابراهیم که پسرعمویش بود، ازدواج کرد.[۶] ساره، یکی از زیباترین زنان دوره خود معرفی شده است.[۷] او زمین‌های کشاورزی و دام‌های فراوان داشته و همه دارایی‌اش را در اختیار ابراهیم قرار داده است.[۸]

  هجرت به مصر

  پس از دعوت ابراهیم به یکتاپرستی در بابل، عده‌ کمی به او ایمان آوردند، و ابراهیم به همین دلیل به همراه ساره و لوط، به شام هجرت کرد، ‌اما با شیوع قحطی و بیماری، ساره به همراه همسرش ابراهیم(ع)، رهسپار مصر شد.[۹]

  بنابر روایات تاریخی، پادشاه مصر از زیبایی ساره مطلع شد[۱۰] و ابراهیم در پاسخ به اینکه چه نسبتی با ساره دارد، او را خواهر خود معرفی کرد.[۱۱] چنانکه ابن اثیر گفته، ابراهیم از آنجا که می‌دانسته اگر ساره را همسر خود معرفی کند، پادشاه دستور قتل او را صادر خواهد کرد تا ساره را تصاحب کند، حقیقت را مخفی کرده است.[۱۲] پادشاه مصر، ساره را احضار می‌کند و تلاش می‌کند او را تصاحب کند، اما در همین حین، دستش خشک می‌شود.[۱۳] پادشاه از ساره می‌خواهد دعا کند که دستش دوباره سالم شود، تا او را رها کند، اما پس از دعای ساره و سلامت دست پادشاه، او دوباره تلاش می‌کند به ساره نزدیک شود و این اتفاق سه بار رخ می‌دهد.[۱۴] پادشاه پس از آن، از کردهٔ خود پشیمان می‌شود، کنیزی به نام هاجر، و هدایایی به ساره می‌بخشد و او را آزاد می‌کند.[۱۵]

  بشارت فرزند در ۹۰ سالگی

  چنانکه در منابع تاریخی آمده، فرشتگان الهی در ۹۰ سالگی ساره، به او بشارت تولد فرزندی دادند.[۱۶] او از سر ناباوری خندید و گفت که چطور ممکن است زنی سالخورده حامله شود؟[۱۷] او پس از مدتی باردار شد. اسحاق، فرزند او و ابراهیم است.[۱۸] در دو سوره از قرآن کریم، به بشارت فرشتگان و واکنش ساره به فرزندار شدن خود اشاره شده است.[۱۹]

  ساره پیش از بشارت به بارداری، از آنجا که نازا بود، کنیز خود، هاجر را به همسرش ابراهیم می‌بخشد تا از او صاحب فرزند شود و پس از آن،‌ اسماعیل، فرزند ابراهیم و هاجر متولد می‌شود.[۲۰]

  درگذشت

  ساره، همسر ابراهیم(ع)، در سن ۱۲۷ سالگی در منطقه حبرون درگذشت.[۲۱] پس از وفات ساره، ابراهیم مکانی از حبرون را از ساکنان آن خرید و ساره را در آنجا دفن کرد.[۲۲] بعدها ابراهیم، اسحاق و یعقوب در این مکان دفن شدند.[۲۳] مکان مذکور، با عنوان حرم ابراهیمی شناخته می‌شود و در شهر الخلیل در جنوب قدس قرار دارد.[۲۴]

  ویژگی‌ها

  بر اساس روایتی منسوب به امام علی(ع)، ساره از آنجا که فرشتگان با وی سخن گفته‌اند و به او بشارت تولد اسحاق داده‌اند، محدَّثه خوانده می‌شود.[۲۵] بر اساس روایت مذکور، حضرت مریم، حضرت زهرا و همچنین مادر حضرت موسی(ع) هم محدثه هستند.[۲۶] شیعیان معتقدند ملائکه فقط با انبیا و رسولان سخن نگفته‌اند؛ بلکه با ائمه، حضرت فاطمه و کسانی دیگر نیز سخن گفته‌اند.[۲۷] آیاتی از قرآن کریم، از جمله آیات ۴۲ و ۴۵ سوره آل عمران، درباره سخن گفتن ملائکه با حضرت مریم، مؤید این باور دانسته شده است.[۲۸]

  در روایاتی که توسط شیخ صدوق و علی بن ابراهیم قمی نقل شده، به حسادت و کج‌خلقی ساره پس از تولد اسماعیل، و صبر ابراهیم(ع) در این باره اشاره شده است.[۲۹] با این حال، برخی محققان معاصر، این روایات را از جهت سند و دلالت ضعیف دانسته‌اند.[۳۰] بنابر آنچه در تورات آمده است، ساره از ابراهیم خواست که هاجر و اسماعیل را از خانه‌اش بیرون کند، اما ابراهیم از این خواسته ساره ناخشنود شد.[۳۱] گرچه سرانجام پس از آنکه خداوند از او خواست آن کار را انجام دهد، به خواست ساره عمل کرد.[۳۲]

  با این حال، در برخی دیگر از روایات، سرپرستی و تربیت فرزندان شیعیان و کودکان مؤمنان در عالم برزخ، به ساره و ابراهیم واگذار می‌شود تا آنها را تربیت کنند و سپس به پدر و مادران‌شان تحویل دهند.[۳۳]

  جستارهای وابسته

  پانویس

  منابع


  منبع مطلب : fa.wikishia.net

  مدیر محترم سایت fa.wikishia.net لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ����� �� �������� �� ����

  �����ޡ ����ȡ ����:

  ��ѐ��� ����� � �����

  ������� ����� � �����

  �����(�) ����� �������(�) �� ����� ���� ��� � �������� ����������� � �� ��� ���� ���� �����(�) �� ��� �� �����ϡ ���� � ������� �� ������� ������� �� ����� �� ������ ������� � ����� ��ʡ ���� �� ���� ����� �����:

  <���������� ��� ������������ ������������ ����������

  ���� ����� ������ �� �����(�)� ������ � �� ������ ���� � ���ʐ�� ���� �������(�) �� �� ���� �� ��� �����:

  ������������� ��������� �������� ���� ������������ * ���������� �������� ������� ������� ������ �������������� �������� �������� ���������� �������(1)

  � �� �� �� �� ���� ����� �� ������ � �� ������ ��� ��� ����� � �� �� � �� ����� ����� ����� �������� � �� ��� ��� �� ������ ������� � ������ ����� �� ������ �� ��� ���� ��� ��� ��������.

  ���� ���� �� ������ �� ������� �����(�) ����� ������ � ������ ��� ���� ����(�) �� �� ��� ����� ����� ���� ���� ���:

  ����� ���������� �������� ���� ���������� ����� ����� �������������� ���� �������� ������������ ����� ����������� ������������ ��������� ����������� �������������(2)

  �� ���� ���� �� �� ��� � �������� �� �� �� ��� ������ �� �� ��� ��� ����� � �� ������� � ������� � ����� � ����� � ����� ��� ��� ������.

  � ���� ����� �� ��� ���� ������� � �����(�) �� ���� ����� ���� ���� ���:

  �������� �������� ����������� ��������� ����������� ������ ��������� ������������ * ����� �������������� ���������� ������� ������� * ����������� �������� ������ �������������� �����������(3)

  �� �����ѡ �� ��ϐ�� ��� �� ������� � ����� � ����� ��� �� �� ���� ������ � ����� ����� �� ���� �� ���� ���� ���� ���ʡ ���� � ����� �������� � ���� �� ��Ԑ�� �� �� �ѐ��ϐ��� ����� �����.

  ���� ����� �� ������� ���� ����(�) ����� ������ �� ���� ��ϐ��ԡ ������� � ����� � ����� � ����� ���� �� �� ��� ����� ��� � ����� ������� �� ������ ������� ������ ����� ��� ����. �� ����ʡ ������ ���� �� ���� ������� � �� ��� �펐� ����� ���������� �� ������ ���� �� �� ��� ���� ��������� � ���� �� ���� ������ ������ϡ ���� �� ������ ��ϡ �� ���� ���� ���� �ѐ��ϐ�� �� ���� ������� ��� �����.

  �� ��� ���� ���� ���� ���� ���� ������� ��� �� ���� �� ������ �� ��� ����� � ���� �� ����� ������ ����� ��� �� �� ���� ���� � ���� ������ �� ��� ����.

  ����� ��ϐ� ����� � �����

  ���� ����� �� ��ϐ� ����� ������� � �� ���� ���� ����ȡ �� ��� �� �� ���� �� ��� ���� ���� � ������ �� �� �� �� ���� ��ʡ ���� ������� ��� � �� ��� ���� �� �� �ѐ��� ����(�) ��� ��� ������ �ϡ ��� �� ������ ��� �� ��� ���� �� ���� ����� � ����� ��� �������� ��������:

  ����� �� �������(�) �ѐ ���� �� ����� ��ϡ � ���� ����� ������ ����� � ���� �� ��������� �� �� �� ������ ��� ������ �� �� ��� ����� ������ � �� ����� �� �������� ��� �� ����. �� ��� �� ���� � ���� ��� �� �� �с���� ���� ���� ��� �ǐ��� ��� � ���� ������� �� ��ϡ ���� ���� �� �� <����� �� ���� ���� � ����� �� ����� ���� ���� �� ������.

  ���� �� ������� ���� ��Ӂ�� �� ���� ����� �� �� ����� ���� � �� ���� <���� ���� ������ �� ����ѡ ����� �������(�) �� ������ ��ϡ � �� �� �� ��� �ѐ����� �� �� ����� ����� �� ���.

  ���� ��� �� �� ������ԡ ������ �� ����� ����� ��� �� ����� �� ���� ��� ������� �� ��� �� �� <��ջ ������ϡ � ��� ��� �� �� ��� �� ������ ����� �ϡ ����� ������� �� ��� �������(4) ��� ���� ����� ������.

  ����� �� ��� ��� �� ����� ����� ���ʺ ���� �� ��ѐ��� ��ϡ �� ���� �� �������<���� ����� �� ��� ������ ��� ������ ���� �������. ���� ����� ������ ��� ���� ��� � �� ��� ������� ��� ����� ��� �����ϡ ��� ����� �� ����������� ��� �� ��� ���� �� ��� ������ � ����� �� ��� �� ���� � ���� �� ��� ���. ��� �� ��� ���� �� ����� � �� ������ ����� �� � �� �� ����� ���. ���� ������� ������ ����� ���ʡ �� ����� ����� ��� �� ���� ����� ������ <����� �� ������ �������� ���� ���� � ��� �� ���� �� ��� ������ ��� ����� � �� ��� �� ������ �� ������ ����ϡ � �� ����� ����� ����� �� �� �� ���� ����� ��� � ����� ����� � �� �� ��� ���. ����� ��Ӂ�� �� ����� ��� � �� ���� ��ϡ ����� ���� �� � �� ������ ������ �� ����� <����� ��� �� ����. ��� ������� ���� ��ѐ� <���ǻ �� �� ������ �� �� ���ϡ ����� �� ��� �� ��� ����� �� �� ������ ��� � ��� ���: �� �� ����� <����� ����ʐ��� ����. ��� ���� ������ � ����� �� ���� ��� ���. ������� �� �� ���: ��� �� ���� �� ���� ������ �� ��� �� ��ѐ��� ����� ������ � �

  �� ǐ� ������ �� ���� ���� ���� ��� ��� ��� ���� ��� �� �� �� �� ������ �� �� ���� � �� ��� ��� ���� ���� � ��� ���� �� ��� �� ���� ������ ���� ��� � ��� ���ʡ ���� ���� �� ���� ���� ���� ���.

  <����� �� ���� �� ������� ������ ����ϡ �� ���� ������ �� ��� <���ǻ � �� ����� ����� �� ��� <���� ���� ��� � Ӂ� �� �� �� ��� �� ���ѡ ����� ���� �� �� ������������� � ���� ����ȡ ����� ����� ���� ���� �� � �� ���� ���� ������ ��ѐ����.

  ������ <����� � <����� � <���� � <����ǻ � <�����ѻ � <������� �� ���� �� ���� ����� ���� � �� ����� ����� <���ݻ � <�������. � �� ���� ���� <��� � <�����컡 � �� ���ǡ �� ��� �� ��� <��ϻ � <����ѻ ����.

  �� �� ���� ���� ��� �� ����� ����� ��� ������ԡ �� ����� ����� ��� �� ����� ��� �� �� ��� ���������� �ѐ��� � �� ��� �� �� ����� ���. ���� ����� �� ������ ������ <����� ���� ������ ���ϡ ����� ���� �� ������ <���� �� ������ ��ѡ ����� �������� �� �� ��� ���. ����� ������ �� � ���� ��� �� ��� �� ��� � ���� ������ ���� ��ѐ� ����� ��� � ����� ������ ��� �� ������. ���� ���� ���� ����� �� ��ϡ �� ��� ���� � ������ ���� ���� � ����� �� �� ��� ������ ��� ��� � ��Ӂ�� ������� ����� �ϡ ��� ����� ��� ���� ����� ��� � �� ��� <���� �� ������ ���� ��� <������ ����� �����ϡ ��� ��� ����� ����.

  �����(�) 180 ��� ��ϐ� ��� � Ӂ� �� ���� �� ���� �������(�) �� ��� ������ �� �� ��� ��� ��ϡ �� ��� Ӂ��� ��.

  �����

  ����� ������� ����������� ����� � �� ������� ���� �� �������� � �� �� �� �� ����� ��� �� ��� � �� ����� ��� (��� ����)� ��� �����.

  ��� �� ���� ������� ����ϡ ����� ���� ����� ��ʡ � ���� ��������� �� �� �� ��� � ���� ���������� � �� �� �� ����� ����ȡ ��� ���� �� ����� ��� ������� �����. �������� ����� ��� ������� �� ������� ����������� �����(�) �� ���� �������� � ����� �� ��� ����� �� ������� ���� ���� �� ����� �� ������ �������.

  ���� �� ��� ���� �� ���� ���� � ����� � ����� � ��� � �� ��� ����� �� ���� ���� � ������ � ����� � ���� � ���� � �� ��� ������� �� ���� ����(�) ������ ���� ���.

  ������� ����(�)

  ������ �� ������� ����ȡ ����(�) �� ���� ���� ������� ��ʡ �� ���� �� ���� ��� �� ������ �� ��� ��� �� ��� �����ϡ ���� ���:

  �������� �������� ������� ���� ������ ������������� ���� �������� ��� ����� ����� �������� ���� ������ ���� ������ �������� ���� �������� ������� ���� �������� ��������

  ���� ��� ����� ������� ���� � �������� ����� ��� � ������ �� ��� �� ������� ����� ��ϡ �� � ����� ������ �� ��� �� �� ���� ��ʡ � Ӂ� �����: ������ �ѐ� �� �� �� ������� �� ������ ������.

  ������ �� ���� ������� �� �� ��� ���� ������� ���� � �� �� ��ϐ� ���� ���� � ��� � ���������� �� �� �������� � ���� ���� ��ѡ � ����� ���� �� ���� � ���� �� �� ��� ��� � Ӂ� ����� ���� �� ����� � ����� ���� ������ � �ǐ���� ����� ������ �� �� � ������ ���� �������� �� ��� �� ��� ���� � Ӂ� ����� ��� �� �������� � ��� ������ �� �� ����� �� ��� ���� ������ �����ʡ ���� ������ ���.

  منبع مطلب : www.quran.al-shia.org

  مدیر محترم سایت www.quran.al-shia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  نام مادر ساره وبرادرش چه بود

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید