توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نام های پیامبر گرامی اسلام در قران چندتا و چیست

  1 بازدید

  نام های پیامبر گرامی اسلام در قران چندتا و چیست را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  نامهای حضرت محمد صلی الله علیه وآله

  مشهورترین اسماء پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله محمد است که قرآن مجید به آن ناطق است، و اشتقاق او از حمد است، و بنای این اسم مفید مبالغه است در بلوغ غایت محمدت. و دیگر از اسماء شریفه آن حضرت أحمد است که قرآن به آن نیز ناطق است و همچنین اشتقاق آن از حمد است همچو احمر از حمرت، و جایز است که نعت باشد در حمد، و ابن عباس فرموده که اسم آن حضرت در تورات احمد است و ضحوک القتال یعنی پاک نفسی که حریص باشد بر جهاد که مرکب او شتر باشد، و ملبس او شمله، و مأکل او نان ریزه، و شمشیر بر گردن حمایل کرده باشد.[۱]

  کفار قریش پیغمبر را (مذمم) می نامیدند و این کلمه را می گفتند و پشت سر آن لعن می فرستادند. ابوهریره از حضرت حدیث می کند که فرمود: آیا نمی بینید که خداوند چگونه لعن قریش را از من بگردانید و آن ها را دشنام داد. آنان مذمم را دشنام می دهند و نام من محمد است.

  در حدیث حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام به طور مسند[۲] از اجداد خود از پیغمبر اکرم نقل شده که: وقتی نام فرزندتان را محمد گزارید او را گرامی بدارید و در مجالس جا برایش باز کنید و بر او اخم مکنید و هیچ مردمی نیستند که مجلس مشورتی تشکیل دهند که محمد نام یا احمد نام در میان ایشان باشد جز این که اگر او را طرف مشورت قرار دهند برایشان خیر پیش خواهد آمد.

  از انس بن مالک است که روزی پیغمبر در بازار بود، مردی صدا زد و گفت: یا ابوالقاسم حضرت متوجه او شد. مرد گفت: مرادم آن دیگری است. پیغمبر فرمود: مرا همیشه به اسم یعنی محمد صدا کنید و به کنیه یعنی ابوالقاسم صدا مکنید.

  از ابی هریره نقل است که پیغمبر فرمود: اسم و کنیه من هر دو را بر یک نفر منهید. خدا می دهد و من تقسیم می نمایم (چون ابوالقاسم یعنی پدر تقسیم کننده)، سپس این مطلب را فقط برای امام علی علیه السلام و فرزندش اجازه داد.[۳]

  نام محمد برای پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در قرآن

  نام "محمد" برای ان حضرت در قرآن کریم 4 بار ذکر شده است. در سوره آل عمران آیه 144 و سوره احزاب آیه 40 و سوره محمد آیه 2 و سوره فتح آیه 29:

  علاوه بر این آیات یک سوره هم به نام محمد در قرآن کریم آمده است.

  احمد

  روایات متعددی در مجامع روایی هست به این مضمون که اسم پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در آسمان ها احمد و در زمین محمد است.[۴]

  همچنین مطابق با آنچه در قرآن کریم آمده نام آن حضرت در کتب پیشینیان احمد ذکر شده است: «وَ إِذْ قالَ عیسَی ابْنُ مَرْیَمَ یا بَنی‌ إِسْرائیلَ إِنِّی رَسُولُ اللَّهِ إِلَیْکُمْ مُصَدّقاً لِما بَیْنَ یَدَیَّ مِنَ التَّوْراةِ وَ مُبَشّراً برَسُولٍ یَأْتی‌ مِنْ بَعْدی اسْمُهُ أَحْمَدُ فَلَمَّا جاءَهُمْ بالْبَیِّناتِ قالُوا هذا سحْرٌ مُبینٌ؛ و به یاد آورید هنگامی را که عیسی پسر مریم گفت: ای بنی اسرائیل! من فرستاده خدا به سوی شما هستم در حالی که کتابی (تورات) را که پیش از من فرستاده شده تصدیق دارم و بشارت دهنده به رسولی هستم که بعد از من می آید، و نام او احمد است، هنگامی که او (احمد) با معجزات و دلایل روشن به سراغ آن ها آمد گفتند: این سحری است آشکار». (سوره صف، آیه 6)

  پانویس

  منبع مطلب : wiki.ahlolbait.com

  مدیر محترم سایت wiki.ahlolbait.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید