توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نعمت هایی که خداوند به ما انسان ها داده است نشانه ی چیست

  1 بازدید

  نعمت هایی که خداوند به ما انسان ها داده است نشانه ی چیست را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  بهترین هدیه پروردگار به انسان چیست؟

  بهترین هدیه پروردگار به انسان چیست؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،با اندک توجهی در نعمت‌هایی که خدا به انسان ارزانی داشته به روشنی می‌توان به این مطلب دست یافت که همه نعمت‌ها از زیبایی و ارزش خاص بالایی برخوردار هستند؛ چرا که این نعمت‌ها در جهت رفاه و آسایش انسان می‌باشند، تا اینکه انسان روزگار را به سختی و مشقت نگذراند.

  در مورد ارزش گذاری نعمت‌هایی که در اختیار انسان است این سوال مطرح می‌شود که کدام یک از جایگاه برتری برخوردار می‌باشند؟

  برای جواب این سوال خوب است کارایی نعمت‌هایی که در اختیار انسان است را مورد مطالعه قرار دهیم. بعضی از نعمت‌ها که در اختیار انسان قرار داده شده با توجه به اهمیت و فوائد فراوانی که دارند بیشترین استفاده‌ی آن‌ها مختص به زندگی دنیایی است.

  خدای سبحان در سوره مبارکه «الرّحمن» فهرستی از موجودات جهان آفرینش و مجموعه‌هایی از نعمت‌های مادی و معنوی خود را بیان می‏‌فرماید؛ از دنیا و آخرت، از انسان و فرشته و جنّ، از آفرینش انسان و سیر کمالی او، از بهشت و سعادت‌های ابدی، از نعمت‌های ظاهری و باطنی و؛ لذا در حوزه‌های مختلف انسانی ماردی در روایات و آیات وارد شئه که به عنوان بهترین نعمت معرفی شده است که در اینجا به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

  ۱ ـ. حوزه هدایت انسان

  الرَّحْمنُ عَلَّمَ الْقُرْآنَ خَلَقَ الْإِنْسانَ عَلَّمَهُ الْبَیانَ؛ [الرحمن/۴-۱]خدای رحمان، قرآن را یاد داد. انسان را آفرید، به او بیان آموخت.»

  این آیات نورانی نشانگر این نکته است که قرآن کریم، اولین و مهم‏ترین و پربارترین نعمت الهی است؛ زیرا انسان، تنها در سایه تعلیم خداوند و دریافت و تلقّی قرآن، به کمال نهایی خویش می‏رسد و تا قرآن نباشد، کسی به مقام انسانیّت راه نمی‏یابد.

  ۲ ـ. حوزه بدن وجسم

  یکی از برترین نعمی که خداوند متعال در اختیار انسان نهاده است نعمت «سلامتی و صحت جسم و جان» است؛ چنانچه مولای متقیان علی (علیه السلام) نیز در این باره چنین فرموده اند: «اَلصِّحَّةُ اَفضَلُ النِّعَمِ؛ سلامتی بهترین نعمت است.»

  ۳ ـ. آخرت

  در بیانی از حضرت رسول (ص) نیز آمده است که «الموت تحفه المومن» هیچ هدیه‌ای برای انسان بهتر از هدیه مرگ نیست چرا که انسان تمام وجودش از مرگ لذت می‌برد و بعد از مرگ اولیاء و انبیاء را می‌بیند و با آن‌ها محشور می‌شود.

  ۴ ـ. حوزه راهنمایی و ارشاد

  امام صادق (ع) می‏فرماید: «وقتی خداوند عقل را آفرید، فرمود: قسم به عزت و جلالم! موجودی را نیافریدم که برمن از تو عزیزتر باشد»، (شیخ مفید، الاختصاص، ص. ۲۴۳)

  پیامبر صلی الله علیه و آله: یا عَلیُّ اَلْعَقْلُ مَا اکْتُسبَتْ بهِ الْجَنَّةُ وَ طُلِبَ بهِ رِضَی الرَّحْمنِ.

  ای علی! عقل چیزی است که با آن، بهشت و خشنودی خداوند مهربان به دست می آید. [من لایحضره الفقیه، ج. ۴، ص. ۳۶۹، ح. ۵۷۶۲]پیامبر صلی الله علیه و آله: مَثَلُ الْعَقْلِ فِی الْقَلْب کَمَثَلِ السِّراجِ فی وَسَطِ الْبَیْتِ؛ عقل در دل، همانند چراغ در میان خانه است. [علل الشرایع، ص. ۹۸، ح. ۱]عقل رانیز می‌توان بهترین هدیه خداوند به انسان دانست. توضیح اینکه خداوند نعمت‌های فراوانی ارزانی انسان داشته، در بین این نعمت ها، نعمت عقل از جایگاه ویژه و خاصی برخوردار است. به همین جهت است که در جای جای روایات، این نعمت را مخصوصاً به خداوند نسبت داده و هدیه الهی دانسته است با اینکه تمام نعمت‌ها از آن اوست، در واقع این یک نوع اضافه تشریفی به خداوند متعال است و کار عقل راهنمایی و ارشاد است.

  بهترین نعمت (ولایت)

  بهترین نعمت، نعمت ولایت است، چون همه نعمت‌ها در سایه ولایت معنا و مفهوم می‌یابد حتی نعمت توحید چه اینکه از امام باقر (ع) چنین وارد شده است:

  بنا عُبدَالله. وَ بنا عُرِفَ اللهُ. وَ بنا وُحِدَ اللهُ تَبارَکَ وَ تَعالی. وَ مُحَّمَدٌ (ص) حِجابٌ اللهِ تَبارَکَ وَ تَعالی. (اصول کافی، کتاب التوحید، باب النوادر، ح. ۱۰)

  به وسیله ما خدا بندگی می‌شود؛ و به وسیله ما خدا شناخته می‌شود؛ و به وسیله ما توحید خداوند متعال تحقق می‌یابد؛ و حضرت محمد (ص) حجاب خدای متعال است.

  تحقق بندگی به وسیله اهل بیت (ع) هم مربوط می‌شود به آن عبادت و معرفتی که خود این‌ها نسبت به خدای متعال دارند و هم به وساطتِ ایشان در این امر برای دیگران، زیرا وسیله هدایت همه خلایق به سوی خدا این‌ها هستند؛ و بنابراین هر موحدی که در عالم یافت شود، به برکتِ وجود ایشان به توحید نایل شده و به همین جهت حضرت محمد (ص) را حجاب خدا نامیده اند.

  «حجاب» یعنی واسطه؛ و پیامبر (ص) و اهل بیت گرامی اش، چون واسطه بین خدا و خلق هستند، حجاب خدا میان او و خلقش می‌باشند؛ و مسلم است که حجاب به این معنا نیست که چیزی خلق خدا را از خدا محبوب نماید یا اینکه خدا از خلق محبوب باشد. بلکه خود خدا معرفتِ ایشان را واسطه و وسیله بندگی و معرفت خود قرار داده است، به طوری که اگر ایشان نبودند اصلاً خداوند شناخته و بندگی نمی‌شد.

  امام باقر (ع) می‏ فرماید: «نعمت آشکار پیامبر و معرفةالله و توحید است که پیامبر (ص) آورده؛ اما نعمت پنهان ولایت ما اهل بیت (ع) و پیمان دوستی با ما است». (مجمع البیان، ج. ۷، ص. ۴۶۰) آیه ۳ سوره «مائده» هم شاهد سخن بالا است: {/B اَلْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی‏{w۵۱-۵۸w}{I۵:۳I}/}. در این آیه - چنان که بسیاری از مفسران اسلامی گفته‏اند - منظور از نعمت امر ولایت است که خداوند آن را از طریق وجوب طاعت از «اولی الامر» به اکمال رساند؛ یعنی این نعمتی که قبل از زمان نزول آیه وجود داشت، از نظر استمرار زمانی دارای نوعی نقصان بود که با وجوب ولایت و امامت، به حد کمال و تمام رسید بنابراین «ولایت» نعمتی است که دین اسلام، متکی بر آن است و واسطه بین خالق و مخلوق به شمار می‏آید ازاین‏رو بهترین نعمتی است که خداوند روی آن حساسیت خاصی نشان داده است (برای مطالعه بیشتر ر. ک: تفسیر المیزان، ج. ۵، ص. ۱۹۲)

  ولی و سرپرست حقیقی انسان خدای متعال است و پس از خداوند، انبیا و جانشینان معصوم آن‌ها بر انسان به اذن الهی ولایت دارند. قرآن کریم در این زمینه فرموده:انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلاة و یؤتون الزکاة و هم راکعون (۵۵ مائده) مراد از الذین آمنوا در این آیه علی (ع) است که پس از پیامبر (ص) خلیفه و جانشین بلا فصل او در امر ولایت است. در زمان غیبت معصوم نیز، فقیه عادل جامع الشرایط، ولی و سرپرست مومنان است.

  از پاره‌ای از احادیث در ذیل بعضی از آیات مربوط به نعمت، استفاده می‌شود، مهم‌ترین و عظیم‌ترین و مؤثر‌ترین نعمت خداوند به خلق، نعمت ولایت اهل بیت (علیهم السلام) است.

  اصبغ بن نباته از امیر المؤمنین (علیه السلام) نقل می‌کند که حضرت فرمودند:: «چه می‌شود گروهی را که سنت پیغمبر را تغییر دادند و از وصی او اعراض کردند، آیا نمی‌ترسند از نزول عذاب الهی؟ سپس این آیه را تلاوت فرمود:: «أَلَمْ تَرَ إِلَی الَّذینَ بَدَّلُواْ نِعْمَةَ اللّهِ کُفْراً وَأَحَلُّواْ قَوْمَهُمْ دَارَ الْبَوَارِ» ابراهیم، ۲۸

  آیا نمی‌بینی کسانی را که نعمت‌های خدا را تبدیل به کفر کردند و قوم خود را به نابودی کشاندند، آنگاه فرمودند::

  «نَحنُ النِّعمَهُ الّتی اَنعَمَ اللهُ بها عَلی عِباده وَ بنا یفوزُ مَن فازَ یومَ القِیامَهِ» آن نعمتی که خداوند بر بندگانش نازل کرده است ماییم و به وسیله‌ی ما در قیامت رستگار می‌شوند. اصول کافی، ج. ۱، ص. ۲۱۷

  در سخن دیگری، امام صادق (علیه السلام) آیه «وَذکُروا آلاءَ اللّهِ» را تلاوت کرد سپس فرمودند:: آیا می‌دانی مراد از نعمت‌های الهی چیست؟ فرمود:: «هِی اَعظَمُ نِعَمِ اللهِ عَلی خَلقِهِ وَ هی وِلایتُنا» همان
  مراد بزرگترین نعمت خداوند بر خلقش می‌باشد و آن ولایت ما اهل بیت است در ذیل آیه «وَأَسْبَغَ عَلَیْکُمْ نِعَمَهُ ظَاهِرَةً وَبَاطِنَةً» از امام کاظم (علیه السلام) سؤال شد مراد از نعمت ظاهری و باطنی چیست؟

  حضرت فرمودند:: مراد از نعمت ظاهری امام ظاهر و مراد از نعمت باطنی امام غائب است. راوی تعجب کرد که مگر در بین شما ائمّه، امامی هست که غائب شود؟ فرمود:: «نِعَمَ یغیبُ عَن عَن اَبصار ِ. النّاس شخصُه و لا یغیبُ عَن قُلوب المُؤمِنینَ ذکرُهُ و هو الثانی عَشَرَ مِنّا» بحار، ج. ۵۱، ص. ۱۵۰

  امام کاظم (علیه السلام) این سخن را زمانی فرمود که هنوز امام زمان (علیه السلام) متولد نشده بود و این امر به خاطر آماده کردن مردم و آگاه کردن آن‌ها از آمدن آن امام غائب است.

  این احادیث ثابت می‌کند اهل بیت عموماً و امام زمان (عج) خصوصاً، نه تنها نعمت اند بلکه بزرگترین نعمت خداوند بر خلق اند. چرا که خداوند به وسیله‌ی آن‌ها به دیگران نعمت می‌دهد. بی انصافی است که کسی آب و نان و زمین و آسمان، باد و باران، سلامتی و عاقبت، پدر و مادر و ... را نعمت بداند، امّا دین، ولایت اهل بیت و امام معصوم را نعمت نداند؟! نعمت بزرگی که شکر فراوانی نیاز دارد و شکر آن چیزی جز محبت و اطاعت از ایشان نیست.

  ولایت نعمتی گرانسنگ است که درک وهضم آن وخود را در مسیر هدایت ولائی قرار دادن، سبب می‌شود انسان در صراط مستقیم قدم بگذارد وصراط مستقیم آخرش بهشت ورضوان الهی خواهد بود.

  منبع:پرسمان دانشجویی

  انتهای پیام/

  بهترین هدیه خدا به انسان

  منبع مطلب : www.yjc.ir

  مدیر محترم سایت www.yjc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چرا خداوند به خاطر نعمت هایی که به انسان داده بر او منت گذاشته است و کسانی را که از او تشکر نکنند عذاب می کند؟ - گنجینه پاسخ ها - اسلام کوئست - مرجعی برای پاسخگویی به سوالات دینی، اعتقادی و شرعی

  "منت"، در اصل از ریشه "منّ" گرفته شده است به معنای سنگی که با آن اجسام را وزن می کنند، و در اصطلاح به نعمت های بزرگ و سنگین گفته می شود. و در لغت و استعمالات قرآن معنای گسترده‏ای دارد که مفهوم اول (بخشیدن نعمت های سنگین) را نیز شامل می‏شود. منت اگر جنبه عملی داشته باشد، زیبا و پسندیده است، و اگر با لفظ و سخن باشد زشت و ناپسند است. از آنجا که در محاورات روزمره منت بیشتر به معنای دوم استعمال می شود، به هنگام مطالعه آیاتی که در آنها از منت گذاشتن خداوند صحبت شده است،نیز همین معنای نا مطلوب به ذهن افراد تداعی می کند. [1] در حالی که منت از طرف خداوند به معنای منت مصطلح بین ما نیست، بلکه به معنای دادن نعمت بزرگ است.

  ممکن است گفته شود حتی بیان بخشش نعمت های بزرگ از طرف خداوند که در آیات قرآن آمده است، می تواند همان منت گفتاری و به رخ کشیدن و ناپسند باشد!

  در جواب باید گفت؛ اولاً : در مواردی که بیان نعمت، همراه اذیت و تحقیر باشد، قبیح و ناپسند است و این در جایی است که دو انسان که هر دو مخلوق و هر کدام دارای ضعف ها و ناتوانی های متعدد هستند بخواهند به خاطر چیز بی ارزشی که به دیگری می بخشند بریکدیگر منت بگذارند.این معنا همراه تحقیر و توهین است و به همین جهت این قسم از منت تقبیح شده است. در قرآن نیز وقتی می خواهد از منت گذاشتن نهی کند، همراه آن اذیت و تحقیر را نیز می آورد. گاهی نسبت به مردم می فرماید: اگر نعمتی دادید یا انفاقی کردید، بر برادران خود منت نگذارید؛ مثلا: "ای کسانی که ایمان آورده‏اید! بخشش های خود را با منت و آزار، باطل نسازید![2]

  اما چنین چیزی درباره خداوند محال است. زیرا او قادر مطلق و غنی علی الاطلاق است و هرگز بیان او تحقیر بندگانش که فقر محض هستند نخواهد بود.

  ثانیاً: هر نوع بیان کردنی به رخ کشیدن نیست تا ناپسند باشد، بلکه با توجه به نوع نعمت و شخص صاحب نعمت و انگیزه او می تواند حالت ها و احکام متعددی داشته باشد. به عنوان مثال اگر فرزندی قدر والدین خود را نداند و زحمات آنان را ناچیز بشمارد؛ جا دارد که والدین برای یاد آوری به او تذکر دهند.این تذکر، زمینه رشد و تعالی او را فراهم می کند و بسیار نیکو است.

  گاهی انسان از نعمت های بزرگ الهی غافل شده و آنها را به حساب نمی آورند و قدر آن را نمی داند در حالی که خداوند از آفرینش و بخشش چنین نعمتهایی اهداف والا و با ارزشی داشته که همه انسانها باید متوجه باشند و آن اهداف را محقق سازند. بیان نعمت به این جهت است که بدانیم؛ ما بیهوده خلق نشده ایم، فرستادن پیامبران،دادن عقل،خلق آسمان و زمین و کوه و دشت،خورشید و ماه و برف و باران، همه و همه برای این است که از غفلت خارج شده و به سوی هدایت حرکت کنیم .خداوند می فرماید:مسلماً ما آنچه را [از درخت، نبات، حیوان، دریا و دیگر آثار] روی زمین است، زینت زمین قرار دادیم تا آنان را آزمایش کنیم که کدامشان از جهت عمل نیکوترند.[3] نعمت ها برای استفاده و آزمایش انسان ها است تا به اختیار خود راه سعادت را انتخاب کنند و خود را به در یای نعمت های جاودانه خداوند در قیامت برسانند.

  خداوند وقتی این نعمتها را بیان می کند، در صدد مطلع کردن انسان از این نعمت ها و ارزش آنهاست.

  ثالثاً: خداوند برای هر نعمتی از کوچک و بزرگ بر انسان، از تعبیر منت استفاده نکرده است و اگر این تعبیر را در باره نعمتی به کار برده است نشانه اهمیت بالای آن نعمت است. بعضی از این نعمت های مهم عبارتند از :

  1-بعثت پیامبران الهی، قران می فرماید: "خدا بر اهل ایمان منت گذاشت که رسولی از خودشان در میان آنان بر انگیخت که بر آنها آیات خدا را تلاوت کند و نفوسشان را از هر نقص و آلایش پاک گرداند و به آنها احکام شریعت و حقایق حکمت بیاموزد، هر چند قبلا گمراهی آنان آشکار بود "[4]. حقیقتاً نعمت فرستادن رسولان به عنوان مربیان و معلمان بشریت آن قدر بزرگ و با ارزش است که نباید از آن غفلت شود و گر نه همه اهداف خلقت نا تمام خواهد ماند.

  2-هدایت، قرآن می فرماید:" شما قبلًا چنین] کافر [بودید و خداوند بر شما منّت نهاد (و هدایت شدید). پس، (بشکرانه این نعمت بزرگ،) تحقیق کنید! خداوند به آنچه انجام می‏دهید آگاه است." [5]

  3-حکومت جهانی مستضعفین بر عالم."ما می‏خواهیم بر مستضعفان زمین منّت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم!"[6].

  روشن است که موارد یاد شده هر کدام به تنهایی نعمت های بزرگی هستند که اگر از زندگی انسان حذف شوند انسانیت رو به اضمحلال خواهد رفت.بنا بر این لازم است که این نعمت ها یاد آوری و بر آنها تاکید شود تااهداف الهی از بخشش آنها محقق شود.

  با توجه به اینکه معنی تشکر و قدر دانی از نعمت های الهی بکار بردن آنها در مسیر صحیح خودشان در راستای اهداف خلقت است، نه تشکر زبانی صرف و کسی که کفران نعمت کرده است از نعمت های الهی در مسیر صحیح آنها استفاده نکرده و در حقیقت آن نعمت را ضایع کرده است، سزاوار تنبیه و عقوبت است.

  برای آگاهی بیشتر، نک: آیا خداوند وعیدها ی خود را در آخرت عملی می کند؟

  منبع مطلب : www.islamquest.net

  مدیر محترم سایت www.islamquest.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گرفتن نعمت نشانه ی چیست ؟

  تصاویر زیباسازی ، کد موسیقی ، قالب وبلاگ ، خدمات وبلاگ نویسان ، تصاویر یاهو ، پیچک دات نت www.pichak.net


  بنام خداییکه برای شناخت بیشتر خودش و تونایی هایی که داره میتونه یه

  نعمت رو از ما بگیره تا چشامونو باز کنه که بدون داشتن اون نعمت میتونیم

  کارای دیگه ای بکنیم یا اینکه یه کاراییو نکنیم و شکرشو بگیم و خدا رو بدون داشتن اون نعمت هم ببینیم .

  سلام عشقای من همتون خوبین ؟

  بله میدونم شما همیشه عالی هستین خوب بودن واسه توصیفه حالتون کمه چون اگه به حرافای من با تامل بیاندیشین دارین خدا رو بهتر میشناسین !!!

  بازم از خودم میگم :

  من پاهام که اینطوری شد تو دوران بستری بودن اومدم رو معانیه قرآن کار کردم و براتون حرف زدم و این معانیه قرآن واسه من یه نوع استارت بود که بتونم خودمو با حرف زدن برای شما اصلاح کنم .

  بچه ها شما باید اون استارت رو پیدا بکنین ماله یکی معانی قرآن یا خودشه ماله یکی خوبی کردنه و ... در کل ادم وقتی نکته ای برای استارت پیدا بکنه و بفهمه با اونکار داره بهتر میشه دیگه مشکلی برای رسیدن به خدا کمتر داره .

  ادما وقتی یه نعمتی دارن یا بهش مغرور میشن یا ازش خوب استفاده نمیکنن و یا شکر این نعمت رو نمیگن و ... همین امور موجب میشه که خدا اون نعمت رو از اونا بگیره .

  تا متوجه بشیم چقد داشتن اون نعمت خوب بوده و ما چقد نسبت به داشتن اون نعمت بی اعتنا بودیم و شکرش رو نمیگفتیم .

  همین جا بابت همه ی نعمتایی که خدا به ما داده و ما اونا رو ندیدیم اونو شکر و ازش میخواییم چشمامونو باز کنه نسبت به داشتن اون نعمت نه اینکه اونو از ما بگیره .

  مثلا با پاهاتون ، دستاتون کارای خوب بکنین و جاهای خوب برین جاهایی که به نفع شما هست نه ضرر یا با فکرتون به چیزایی فکر کنین که بتونه یه تغییر مثبتی در شما ایجاد کنه .

  تغییری که شاید به شما کمک کنه به خدا زودتر برسین .

  و گرنه خدا نه حسود است نه اینکه نخواد ببینه شما دارین کاریو میکنین خدا دوست داره شما با اون عضو بدنتون بهترین کارو بکنین .

  به شما افتخار میکنه وقتی میبینه شما دارین بهترین کارو میکنین و یادتون که نرفته قضیه ی یه قدم و 100 قدم رو ؟

  اره ما اگه یه قدم برداریم خدا 100 قدم میاد طرفمون  .

  و به قول بی نام :

   انسان بهتره که " قدر شناس" باشه. فقط خدا نیست که باید ازش تشکر کنیم. بهتره از تمام ارواحی که باهاشون به طریقی در ارتباطیم تشکر کنیم و یادمون باشه که: " شکر نعمت نعمتت افزون کند... کفر نعمت از کفت بیرون کند .

  دوستتون دارم و به خودم میبالم که دوستای با خدایی مثه شما دارم .

  نکته ی اخرم اینه که :

  بچه ها بیان از اتفاقاتی که واستون میوفته به عنوان یه پله برای رسیدن به خدا استفاده کنید و اونو به عنوان یه توقف و ایست نبینید .


  نکته هایی جهت یادآوری :

  زبان ، حیوانی درنده هست . اگر رها شود میگزد .

  نادان کسیست که یا تندروی میکنه یا کوتاهی .

  هنگامی که عقل کامل میگردد ، سخن کم میشود .

  منبع مطلب : 7rozane.blogfa.com

  مدیر محترم سایت 7rozane.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : هر کدام از نعمت های خدا نشانه ای از ................. خدا به انسان است.(جای خالی را بگو)

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ممونم 4 روز قبل
  0

  نه

  ناشناس 5 ماه قبل
  0

  هر کدام از نعمت های خدا نشانه ای از ................. خدا به انسان است.(جای خالی را بگو)

  1
  علم او نسبت به کارها ی ما 12 روز قبل

  چواب

  ناشناس 5 ماه قبل
  4

  هر کدام از نعمت های خدا نشانه ای از ................. خدا به انسان است.(جای خالی را بگو)

  نعمت های خداوند نشانه چ 12 ماه قبل
  1

  نعمت های خداوند نشانه چیست

  -1
  محمد 10 ماه قبل

  نشانه ی خداوند چیست

  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید