توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نقش شهید حسن طهرانی مقدم در پیشرفت و توسعه صنایع موشکی ایران

  1 بازدید

  نقش شهید حسن طهرانی مقدم در پیشرفت و توسعه صنایع موشکی ایران را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  پدر موشكي ايران را بهتر بشناسيم

  حسن تهرانی مقدم

  مشرق نیوز

  مشرق نیوز

  به گزارش مشرق،  6 سال پیش در چنین روزی بر اثر انفجار در پادگان بیدگنه ملارد سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی سردار حسن طهرانی مقدم رئیس سازمان جهاد خودکفایی سپاه و جمعی از همکارانش به شهادت رسیدند.

  اما آنچه در این حادثه رخ داده بود بسیار فراتر از شهادت یکی از فرماندهان سپاه بود. در این حادثه در واقع پدر موشکی جمهوری اسلامی ایران و کسی که توان موشکی ایران توسط او بنیانگذاری شده بود به شهادت رسیده بود.

  سردار طهرانی مقدم کار خود را از روزهای آغازین دفاع مقدس و با ایده تطبیق آتش خمپاره‌اندازهای سپاه شروع کرده بود و بعدها توانسته بود توپخانه سپاه را با توپهای غنیمتی عراقی بنیانگذاری کند. اما در سال 1363 که عراق در دور جدید جنگ‌شهرها با موشک‌هایی اسکاد ساخت شوروی سابق شهرهای ایران را هدف قرار داد، مسئولان نظلامی کشور به این فکر افتادند تا برای مقابله به مثل با این اقدام عراق به سراغ تشکیل یگان موشکی بروند.

  در آن زمان، با خرید تعدادی موشک اسکاد  از کشور لیبی و با آموزشی که نیروهای ارتش سوریه به نیروهای ایرانی دادند، یگان موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرماندهی سردار حسن طهرانی مقدم تشکیل می‌شود. اما از همان ابتدای تشکیل این یگان، شهید طهرانی مقدم به دنبال بومی سازی توان موشکی در کشور می‌رود و این کار را با مهندسی معکوس روی یکی از موشک‌های خریداری شده از لیبی شروع می‌کند. تا اینکه بالاخره در اواسط دهه 70 شمسی زحمات شهید طهرانی مقدم و نیروهای فرماندهی موشکی سپاه به بار می‌نشیند و اولین موشک ایرانی با نام شهاب تولید می‌شود.

  پس از آن این روند سرعت شتابانی به خود می‌گیرد و ظرف چند سال بعد ایران به جایگاهی می‌رسد که توان طراحی و تولید انواع موشک‌های بالستیک سوخت جامد و مایع با بردها و کاربردهای متفاوت را دارا می‌شود و رفته رفته تبدیل به قدرت اول موشکی منطقه و یکی از قدرتهای موشکی دنیا می‌شود.

  با شهادت سردار طهرانی مقدم اما عده‌ای فکر می‌کردند ایران دیگر نتواند با قدرت سابق برنامه موشکی خود را ادامه دهد اما برخلاف این تصور از آن زمان به بعد، برنامه ارتقاء توان موشکی کشورمان با قدرت به پیش رفته و تقریبا هر سال یک موشک جدید رونمایی شده است.

  علاوه بر آن، طی سال‌های اخیر فرماندهی موشکی نیروی هوافضای سپاه با اجرای چند عملیات موشکی برون مرزی عیله مواضع تروریست‌های داعش در سوریه، حزب دموکرات کردستان در شمال عراق و بر اساس آنچه اخیرا سردار حاجی‌زاده گفته است علیه مواضع گروهک‌های تروریستی در جنوب شرق کشور، قدرت و دقت موشک‌های ساخت کشورمان را به نمایش گذاشته است.

  علاوه بر این، امروز کشورمان دارای طیف متنوعی از موشک‌های بالستیک برای هدف قرار دادن اهداف دریایی و زمینی و ضد رادار است که می‌تواند به انواع تهدیدات پاسخ دهد. همچنین اخیرا سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه از افزایش برد موشک‌های دریایی سپاه از 300 کیلومتر به 700 کیلومتر خبر داد. این یعنی پس از شهادت سردار طهرانی مقدم برد موشک‌های بالستیک دریایی سپاه حدود 400 کیلومتر افزایش یافته است و روند توسعه قدرت موشک‌های بالستیک دریایی نیز بدون توقف ادامه پیدا کرده است.

  اینها همه نشان می دهد که صنعت موشکی ایران پس از شهادت حسن طهرانی مقدم و جمعی از نیروهایش، متوقف که نشده، بلکه پیشرفت چشمگیری هم داشته است.

  در ادامه به چند نسخه از موشک‌هایی اشاره می‌کنیم که پس از شهادت سردار طهرانی مقدم طراحی و تولید شده‌اند:

  ** عملیات اول: لیلة القدر

  11 خرداد ماه سال 96 دو تیم تروریستی از گروهک داعش در یک عملیات هماهنگ به ساختمان مراجعات مردمی مجلس شورای اسلامی و حرم حضرت امام خمینی(ره) حمله کردند و موجب به شهادت رسیدن تعدادی از هموطنان‌مان شدند. با ورود نیروهای امنیتی  به قائله و حلقه محاصره تروریست‌ها در ساختمان مجلس شورای اسلامی تنگ‌تر شده و همه آنها در درگیری با نیروهای امنیتی کشته می‌شوند.

  11 روز بعد، در 28 خرداد ماه نیروی هوافضای سپاه پاسداران با 6 فروند موشک زمین به زمین ذوالفقار و دو فروند موشک بالستیک قیام مواضع تروریست‌های داعش در استان دیرالزور سوریه را از فاصله 600 کیلومتری مورد هدف قرار می‌دهد.

  در این عملیات که تصاویر لحظه اصابت موشک‌ها توسط پهپادهای سپاه به صورت همزمان ارسال می‌شد، مراکز تجمع و پشتیبانی تروریست‌ها در دیرالزور منهدم شده و جمعی از فرماندهان ارشد این گروه تروریستی به هلاکت رسیدند.

  ** عملیات دوم: موشک‌باران حزب دموکرات

  حدود یک سال بعد در 30 تیرماه 97 تروریست‌ها وابسته به گروهک تجزیه طلب حزب دموکرات کردستان با حمله به یکی از پاسگاه های مرزی سپاه در روستای دری شهرستان مریوان موجب شهادت حدود 11 تن از نیروهای پاسدار و بسیجی مستقر در این پاسگاه مرزی می‌شوند.

  پس از این اقدام تروریستی، فرماندهان نظامی کشورمان وعده دادند که انتقام سختی از تروریست‌ها حزب دموکرات خواهند گرفت و درسی فراموش نشدنی به آنها خواهند داد.

  18 شهریور ماه 97 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک عملیات دقیق و با اشراف کامل اطلاعاتی با 7 فروند موشک بالستیک زمین به زمین فاتحB -110 از فاصله 220 کیلومتری، مقر فرماندهی حزب دموکرات کردستان و مقر آموزشی این حزب را هدف قرار می‌دهد.

  بر اساس اطلاعات منتشر شده، در این عملیات جلسه سران حزب دموکرات مورد اصابت موشک‌های سپاه قرار  گفت که طی آن حدود 40 نفر از سران این حزب کشته و زخمی شدند.

  از دیگر اهدافی که در این عملیات مورد اصابت موشک‌های سپاه قرار گرفت، مقر آموزشی این گروهک تروریستی بود که با 4 فروند موشک فاتح-110 مورد هدف قرار گرفت.

  آنچه دومین عملیات موشکی سپاه را از عملیات پیشین متمایز می‌کرد، اشراف بالای اطلاعاتی سپاه در دستیابی به اطلاعات دقیق زمان و مکان جلسه سران حزب دموکرات و غافلگیری آنها بود.

  ** سومین عملیات: ضربت محرم

  31 شهریورماه امسال تروریست‌های وابسته به کروهگ الاهوازیه و داعش با حمله به مراسم رژه نیروهای مسلح و تیراندازی به مردم و نیروهای رژه رونده، موجب شهادت و مجروحیت تعدادی از هموطنانمان شدند. در این عملیات هم با هوشیاری و آمادگی نیروهای امنیتی تمامی تروریست‌ها به هلاکت رسیدند و چند روز بعد هم تعدادی از اعضای این شبکه تروریستی دستگیر شدند.

  اما کمتر کسی فکر می‌کرد به فاصله کمتر از یک ماه از عملیات موشکی قبلی، سپاه این بار هم برای تنبیه تروریست‌ها مواضع آنها را با موشک‌های نقطه زن خود هدف قرار دهد. 

  ساعت 2 بامداد روز 9 مهرماه و تنها چند روز پس از حادثه تروریستی اهواز، رزمندگان نیروی هوافضای سپاه در عملیات ضربت محرم با 6 فروند موشک زمین به زمین شامل 4 موشک ذوالفقار و 2 موشک نسل جدید قیام، مواضع عوامل اصلی جنایت اهواز در شرق فرات و در فاصله 570 کیلومتری مورد اصابت قرار دادند. همچنین پس از شلیک این موشک‌ها، 7 فروند پهپاد نیروی هوافضای سپاه با پرواز از پایگاه‌های خود، مواضع و مراکز فرماندهی تروریست‌ها را بمباران کردند.

  در نتیجه این عملیات حدود 40 نفر از سران تروریست‌ها به هلاکت رسیدند. آنچه در این عملیات جالب توجه بود، علاوه بر آنکه سپاه از پهپادهای بمب افکن خود به صورت عملیاتی استفاده کرد، رونمایی از نسل جدید موشک‌های قیام بود.

  موشک‌ قیام که نمونه اولیه آن در سال 89 رونمایی شده بود، اولین موشک بدون باله ایرانی بود که بردی معادل 800 کیلومتر داشت. حالا پس از 8 سال، نسل جدیدتری از موشک‌های قیام با نصب بالک‌هایی روی کلاهک موشک و همچنین بالک‌های کوچکی در انتهای بدنه موشک، عملیاتی شد که دقت بالاتری در اصابت  به اهداف داشت.

  چندی پیش اما سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در جمع مسئولان سیاسی نیروهای مسلح به یکی از عملیات‌های موشکی سپاه اشاره می‌کند و می‌گوید: «در جنوب شرق کشور عوامل ضدانقلاب 14 نفر از نیروهای سپاه را به‌ شهادت رسانده بودند و نیروی زمینی سپاه محل اختفای سرکرده این گروهک را رصد کرده بود که دو خانه در فاصله 70کیلومتری از مرز ایران در یک روستا و کنار مسجد واقع شده بود. موشک‌های ما برای برد 250 تا 300 کیلومتری ساخته شده بود؛ لذا بر اساس تعهدی که داده بودیم، برد موشک را تنظیم و فقط آن دو خانه را منهدم و نفرات آنجا را به درک واصل کردیم و هیچ خسارتی به روستا و مسجد آن وارد نشد».      

  روند ارتقاء توان موشکی جمهوری اسلامی ایران به خوبی نشان می‌دهد، پس از شهادت سردار طهرانی مقدم ارتقا توان موشکی کشورمان بدون توقف در حال پیشرفت بوده  و علاوه بر طراحی و تولد طیف متنوعی از موشک‌ها، از آنها در صحنه عملیات نیز استفاده شده است.

  منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

  مدیر محترم سایت www.mashreghnews.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ريحانه : ايشان يکي از بهترين مهندسان ايراني بودند. مرکزونقطه شروع ساخت موشک درايران بودند وبا مهندسي معکوس موفق به ساخت اولين موشک ايراني به نام شهاب شدند وبعداز آن ايران به قدرت اول موشکي ويکي از قدرت هاي موشکي دنيا ميشود.

  ريحانه : ايشان يکي از بهترين مهندسان ايراني بودند .مرکزونقطه شروع ساخت موشک درايران بودند وبا مهندسي معکوس موفق به ساخت اولين موشک ايراني به نام شهاب شدند وبعداز آن ايران به قدرت اول موشکي ويکي از قدرت هاي موشکي دنيا ميشود.

  شیدا : عایا سازنده ی موشکی ب نام شهاب بودن؟🙄🤪 بسیار طولانی بود متنتون ب فکر گشادی نسل جوون باشین لطفا😅🤣

  Mina : چی شد الان``` انتظار دارین این همه متن رو بنویسیم😐

  یه بدبخت با کلی درس : بوس به کَلَت ریحانه جووونم
  کارمو با چارتا خط راه انداختی
  اوووووم مااااااچ💦💛

  خب!- : چق زیادح :///////

  ی متن نیم صفح ایی مخام -_-

  کسی خلاصح ای متنو دارح /: ؟!

  لیسا : خیلی زیاده

  ناشناس : 🏴خیلی ممنون از زحماتتان🌟🙏🏼 و متن کامل و جامعتان.
  🌼🌼اجرتان ان شاءلله با مهربان ترین پدر🌼🌼

  Sara : اگه کوتاه میخوایین بالا جواب ریحانه رو بنویسید دومین نظره

  Irani : باسلام

  ایشان با مهندسی معکوس موفق به ساخت اولین موشک ایرانی به نام شهاب شدند و بعد از آن ایران به قدرت اول موشکی و یکی از قدرت های موشکی دنیا تبدیل می شود .

  این جواب فک کنم کوتاه تر باشه

  Reza : لطفا به فکر گشادی نسل ما باشید 😅

  ناشناس : خیلی طولانی داستان نمیخوایم بنویسیم که یه 4یا5 خطمیخواستیم😕😕😕

  zeinab : من چیز زیادی نمیدونم فقط میدونم که نقش زیادی در کشور ما داشته و یکی از بهترین مهندسان میهن عزیزم هست

  محمد : آقا چه وضعشه
  همه چی گفته به غیر از اون چیزی که ما می‌خواستیم

  army^_^ : کاش خلاصه و مفید حداقل یک بند بود :|این همرو چطوری بنویسم یکم به فکر دست ماهم باشین

  حدیث : زیادههههه ولی ممنون

  حامد : طولانیه.

  ای کاش کمی خلاصه تر بود

  donya : بخدا سه روزه دارم مینویسم ولی هنوز نصفه نشده بخدا نمیشع که مثل ملا بنویسا فقط بنویسیم کاش خلاصه داشت اخع این روزا وقت کم دام

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ... : این پرسش من هم بود کاش خلاصه ای از مطلب گذاشته میشد

  army^_^ : نقششون چیبود من نفهمیدم:)

  ایلین : ایول بهت

  ساناز : دمت گرم

  F_h : خیلی زیاد بود اخه اینو چطوری بنویسیم🤦🏻‍♀️

  رسمینا : فرماندهی یکی از نیروهای ایرانی، ایده تطبیق خمپاره اندازی را داد، تولید اولین موشک به نام شهاب

  سوگند : عااااالیه ولی خیلی زیاده ای کااش کوتاترش میکردین

  🙄🙄🙄🙄🙄🙄 : خدا خیرتون بده هیچ کمکی به من نکردید☹🙄😑😑😑😑

  لاله : وایی چرا اینقد زیاده😭😥

  یونس : حسن تهرانی مقدم در ۶ آبان ماه ۱۳۳۸ در محله سرچشمه، تهران زاده شد.او پس از طی تحصیلات مقدماتی، موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی شد. وی که در اولین روزهای تشکیل سپاه پاسداران، به عضویت این نهاد درآمده بود، در دوران جنگ ایران و عراق، نخستین فرمانده توپخانه سپاه و بنیانگذار واحد توپخانه در سپاه بود. پس از آن طهرانی مقدم مسئولیت واحد توپخانه را به حسن شفیع‌زاده واگذار کرد و به یگان موشکی سپاه پاسداران رفت و مسئولیت این یگان را برعهده گرفت. او همچنین در تشکیل و بنیان‌گذاری فرماندهی موشکی سپاه پاسداران تأثیرگذار بود. حسن طهرانی مقدم با پایان جنگ، وارد حوزه تحقیقات و توسعه فعالیت‌های موشکی در سپاه پاسداران شد و مسئولیت ریاست سازمان جهاد خودکفایی سپاه را برعهده گرفت. در دوران پس از جنگ ایران و عراق، تهرانی مقدم وظیفه مدیریت بر پروژه ساخت چند موشک را در واحد موشکی سپاه قبل از غلامرضا یزدانی برعهده داشت، بدین خاطر برخی از همکارانش به او لقب پدر موشکی ایران دادند.شهید تهرانی مقدم هیچ گاه به اهداف و دستاوردهای میانی و محصولات پایین دستی از فعالیت‌های خود در حوزه‌های نظامی و علمی رضایت نمی‌داد و همواره درصدد دستیابی به بهترین‌ها بود و برای رسیدن به این مقصود از چنان خلاقیتی در جذب منابع و هماهنگ سازی ظرفیت‌ها بهره‌مند بود که به صورت خودکار همه موانع از مسیر ایشان برداشته می‌شد.این شهید بنیان‌گذار واحد توپخانه و موشکی سپاه بود و از آنجایی که در ابعاد مختلف عملیاتی و صنعت دفاع موشکی توانست ظرفیت بی‌بدیل و توانی مقهور کننده را به ثمر برساند به پدر موشکی جمهوری اسلامی ایران ملقب شد.قدرت بازدارندگی و دفاع موشکی جمهوری اسلامی ایران مهم‌ترین هدیه و دستاورد شهید تهرانی مقدم به سپاه و نظام بود.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  fateme 19 روز قبل
  0

  خیلی زیاده کاش خلاصه ای بود

  فداعی 23 روز قبل
  1

  ناموصن دسم داره میلرزه خو خبر مرگتون خلاصه کنید گاییده شدم

  Aryan Good boy 9 ماه قبل
  2

  سلام ممنون از دوستانی که پاسخ دادن

  درس درس😍 10 ماه قبل
  2

  چه قدر قر میزنید به جای اینکه بشینید بنویسید فقط حرف بی ربط میزنید یخورده فکرتون را به کار بندازید خودتون خلاصش کنید. اشرف مخلوقات

  محمد صالح 10 ماه قبل
  2

  یکی بگه دنبال چی می‌گشتیم آنقدر طولانی بود که نفهمیدم چی شد

  معصومه‌تاجیک 10 ماه قبل
  1

  نقش‌شهید‌حسن‌تهرانی‌مقدم‌در‌صنایع‌موشکی‌ایران

  حدیث 11 ماه قبل
  2

  خیلی زیاد بود واقعاً چطوری اینو بنویسم‌ آخه‌

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  ص

  یونس 11 ماه قبل
  4

  حسن تهرانی مقدم در ۶ آبان ماه ۱۳۳۸ در محله سرچشمه، تهران زاده شد.او پس از طی تحصیلات مقدماتی، موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی شد. وی که در اولین روزهای تشکیل سپاه پاسداران، به عضویت این نهاد درآمده بود، در دوران جنگ ایران و عراق، نخستین فرمانده توپخانه سپاه و بنیانگذار واحد توپخانه در سپاه بود. پس از آن طهرانی مقدم مسئولیت واحد توپخانه را به حسن شفیع‌زاده واگذار کرد و به یگان موشکی سپاه پاسداران رفت و مسئولیت این یگان را برعهده گرفت. او همچنین در تشکیل و بنیان‌گذاری فرماندهی موشکی سپاه پاسداران تأثیرگذار بود. حسن طهرانی مقدم با پایان جنگ، وارد حوزه تحقیقات و توسعه فعالیت‌های موشکی در سپاه پاسداران شد و مسئولیت ریاست سازمان جهاد خودکفایی سپاه را برعهده گرفت. در دوران پس از جنگ ایران و عراق، تهرانی مقدم وظیفه مدیریت بر پروژه ساخت چند موشک را در واحد موشکی سپاه قبل از غلامرضا یزدانی برعهده داشت، بدین خاطر برخی از همکارانش به او لقب پدر موشکی ایران دادند.شهید تهرانی مقدم هیچ گاه به اهداف و دستاوردهای میانی و محصولات پایین دستی از فعالیت‌های خود در حوزه‌های نظامی و علمی رضایت نمی‌داد و همواره درصدد دستیابی به بهترین‌ها بود و برای رسیدن به این مقصود از چنان خلاقیتی در جذب منابع و هماهنگ سازی ظرفیت‌ها بهره‌مند بود که به صورت خودکار همه موانع از مسیر ایشان برداشته می‌شد.این شهید بنیان‌گذار واحد توپخانه و موشکی سپاه بود و از آنجایی که در ابعاد مختلف عملیاتی و صنعت دفاع موشکی توانست ظرفیت بی‌بدیل و توانی مقهور کننده را به ثمر برساند به پدر موشکی جمهوری اسلامی ایران ملقب شد.قدرت بازدارندگی و دفاع موشکی جمهوری اسلامی ایران مهم‌ترین هدیه و دستاورد شهید تهرانی مقدم به سپاه و نظام بود.

  Darya 12 ماه قبل
  3

  بابا خیلی زیاده یه کم کوتاهتررر

  donya 12 ماه قبل
  5

  بخدا سه روزه دارم مینویسم ولی هنوز نصفه نشده بخدا نمیشع که مثل ملا بنویسا فقط بنویسیم کاش خلاصه داشت اخع این روزا وقت کم دام

  Black pink 12 ماه قبل
  1

  خیلی توضیخ داده بود

  ولی بازم ممنون😊🌹

  ناشناس 12 ماه قبل
  6

  خیلی طولانی داستان نمیخوایم بنویسیم که یه 4یا5 خطمیخواستیم😕😕😕

  رننزز 12 ماه قبل
  2

  مطالب مفید نبود

  Reza 12 ماه قبل
  6

  لطفا به فکر گشادی نسل ما باشید 😅

  0
  . 8 روز قبل

  حق بود بخدا

  0
  donya 12 ماه قبل

  دقیقا 👍👍👍

  0
  سریالی._. 12 ماه قبل

  عجب چیزی گفتی بخدا (؛

  -1
  Aboolkhafan 12 ماه قبل

  حرفت حق بود🤣🤣

  محمد هاشمی 12 ماه قبل
  3

  ممنون از ریحانه

  مطلب مفیدی بود

  خب!- 12 ماه قبل
  7

  چق زیادح :///////

  ی متن نیم صفح ایی مخام -_-

  کسی خلاصح ای متنو دارح /: ؟!

  حامد 12 ماه قبل
  5

  طولانیه.

  ای کاش کمی خلاصه تر بود

  Irani 12 ماه قبل
  6

  باسلام

  ایشان با مهندسی معکوس موفق به ساخت اولین موشک ایرانی به نام شهاب شدند و بعد از آن ایران به قدرت اول موشکی و یکی از قدرت های موشکی دنیا تبدیل می شود .

  این جواب فک کنم کوتاه تر باشه

  0
  donya 12 ماه قبل

  اگع درشت بنویسیم تو یه صفحه جا بدیم عالیه ،یه تحقیق عالی میشع

  Irani 12 ماه قبل
  1

  سلام راستش من چیز زیادی در مورد ایشان نمی دانم شرمنده

  Sara 1 سال قبل
  6

  اگه کوتاه میخوایین بالا جواب ریحانه رو بنویسید دومین نظره

  Sara 1 سال قبل
  0

  اگه کوتاه میخوایین بالا جواب ریحانه رو بنویسید دومین نظره

  negi jon 1 سال قبل
  2

  عاغا چرا انقد زیاده =/
  ی دوتا خط بنویسین خو عادم میخواد ی تحقیق بده ب کلاس =/
  ممنان =/

  رحمت 1 سال قبل
  3

  او پدر موشک ایران زمین بود

  جانا 1 سال قبل
  1

  مطالب خوبه

  لاله 1 سال قبل
  4

  وایی چرا اینقد زیاده😭😥

  چرا نمیشه کپی کرد 1 سال قبل
  2

  چرا نمیشه کپی کرد

  f 1 سال قبل
  0

  چرا اینقدر زاده میمردید کمتر میکردید:///////////

  فاطی 1 سال قبل
  2

  اقا زیادههههه نمیشهههههه من نمی خوام الان نقشش چیه الله اعلم

  Fatemrh 1 سال قبل
  3

  مطالب بسیاره کاش خلاصه این موضوع بود یکم کمتر بودوایشون خیلی انسان تاثیر گذاری برای ایرانمون بوده

  ناشناس 1 سال قبل
  6

  🏴خیلی ممنون از زحماتتان🌟🙏🏼 و متن کامل و جامعتان.
  🌼🌼اجرتان ان شاءلله با مهربان ترین پدر🌼🌼

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  نقش؟؟

  سارینا 1 سال قبل
  2

  چرا اینقدر طولانیه😬
  من باید چند ساعت بخونم که به یه نتیجه برسم😑

  رویا 1 سال قبل
  1

  خیلی مفید بود

  🙄🙄🙄🙄🙄🙄 1 سال قبل
  4

  خدا خیرتون بده هیچ کمکی به من نکردید☹🙄😑😑😑😑

  ناشناس 1 سال قبل
  -2

  😭😭😭

  سوگند 1 سال قبل
  4

  عااااالیه ولی خیلی زیاده ای کااش کوتاترش میکردین

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  خیلی زیادع...
  اموزشا مجازیه تحقیق میخوان معلما مجبوریم شت بدیم انقدر زیادن😅

  ... 1 سال قبل
  2

  خبه

  حدیث 1 سال قبل
  5

  زیادههههه ولی ممنون

  رسمینا 1 سال قبل
  4

  فرماندهی یکی از نیروهای ایرانی، ایده تطبیق خمپاره اندازی را داد، تولید اولین موشک به نام شهاب

  F_h 1 سال قبل
  4

  خیلی زیاد بود اخه اینو چطوری بنویسیم🤦🏻‍♀️

  -1
  شیدا 1 سال قبل

  لامصب خیلیع🤣😅

  ريحانه 1 سال قبل
  15

  ايشان يکي از بهترين مهندسان ايراني بودند .مرکزونقطه شروع ساخت موشک درايران بودند وبا مهندسي معکوس موفق به ساخت اولين موشک ايراني به نام شهاب شدند وبعداز آن ايران به قدرت اول موشکي ويکي از قدرت هاي موشکي دنيا ميشود.

  1
  Fatemeh 12 ماه قبل

  ایول دمت گرم کار مارو اسون کردی

  1
  محمد هاشمی 12 ماه قبل

  ممنون

  1
  Rashel 12 ماه قبل

  👽

  1
  negi jon 1 سال قبل

  عاخ دس گلت درد نکنه *-*

  8
  یه بدبخت با کلی درس 1 سال قبل

  بوس به کَلَت ریحانه جووونم
  کارمو با چارتا خط راه انداختی
  اوووووم مااااااچ💦💛

  0
  مهدیه 1 سال قبل

  عاشقتم کارمو راه انداخ

  1
  ناشناس 1 سال قبل

  ایوللللللل عالییی

  0
  شیدا 1 سال قبل

  وووش دمت گرممم بوووص
  کارمو راحت کردی❤💕👌🏻

  4
  ساناز 1 سال قبل

  دمت گرم

  4
  ایلین 1 سال قبل

  ایول بهت

  army^_^ 1 سال قبل
  5

  کاش خلاصه و مفید حداقل یک بند بود :|این همرو چطوری بنویسم یکم به فکر دست ماهم باشین

  4
  army^_^ 1 سال قبل

  نقششون چیبود من نفهمیدم:)

  ... 1 سال قبل
  4

  این پرسش من هم بود کاش خلاصه ای از مطلب گذاشته میشد

  ... 1 سال قبل
  2

  ای کاش یک خلاصه از مطالب گذاشته میشد

  1
  🙄🙄🙄🙄🙄🙄 1 سال قبل

  اره😑

  محمد 1 سال قبل
  5

  آقا چه وضعشه
  همه چی گفته به غیر از اون چیزی که ما می‌خواستیم

  2
  🙄🙄🙄🙄🙄🙄 1 سال قبل

  راس میگه😑

  Mina 1 سال قبل
  8

  چی شد الان``` انتظار دارین این همه متن رو بنویسیم😐

  Mona 1 سال قبل
  2

  خداخیرشون بده

  Honey 1 سال قبل
  3

  خب الان نقشش چ چ بود؟؟؟؟؟:|

  0
  🙄🙄🙄🙄🙄🙄 1 سال قبل

  اگه میدونیستیم اینجا نبودیم

  8
  شیدا 1 سال قبل

  عایا سازنده ی موشکی ب نام شهاب بودن؟🙄🤪 بسیار طولانی بود متنتون ب فکر گشادی نسل جوون باشین لطفا😅🤣

  -1
  Setayesh 1 سال قبل

  والا👍👍👍👍👍👍

  3
  نرگس 1 سال قبل

  دقیقا منم همین سوالو دارم:/
  با اینکع خوب بود ولی بع اندازه یع کتاب متن گذاشتن آخرشم من نفهمیدم نقشش چی بودع😐

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  خیلی عالی بود

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  خوب

  لیسا 1 سال قبل
  6

  خیلی زیاده

  نقش حسن تهرانی در پیشرفت کشور 1 سال قبل
  2

  نقش حسن تهرانی در پیشرفت کشور

  ... 1 سال قبل
  2

  مطلب قابل توجه و مهمی بود...ایران و ایرانی باید قدر همچین انسانهای شریفی رو بدونه

  zeinab 1 سال قبل
  5

  من چیز زیادی نمیدونم فقط میدونم که نقش زیادی در کشور ما داشته و یکی از بهترین مهندسان میهن عزیزم هست

  مهدی 1 سال قبل
  4

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید